Jump to content

Ξένες πινακίδες και Ελλάδα


ollram
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα έχει ελαφρώς συζητηθεί εν μέρει εντός άλλων θεμάτων (π.χ Εκτελωνισμός από Γερμανία κ.λπ.).

 

Αυτο που θα ήταν καλό να ξεκαθαρίσουμε είναι αν ΤΕΛΙΚΑ μπορεί έλληνας να αγοράσει απο εξωτερικό (π.χ. Γερμανία - Ιταλία - Αγγλία - κ.λπ.) αυτοκίνητο και να το κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Εχω ακούσει διάφορα, π.χ. 1) ότι κάθε έξι μήνες με ένα εικονικό εισητήριο με φερρυ για Ιταλία είσαι ενταξει σε ένα πιθανό μπλόκο, 2) εκδρομή στην Βουλγαρία κάθε 2-3 μήνες, κ.λπ., 3) η σύζυγος με ξένο διαβατήριο με το αυτοκίνητο στο όνομά της και ο σύζυγος να επωφελείται από αυτό...

Αλλά νομίζω πολύ καλό θα ήτανε να ακούσουμε εδώ τις απόψεις ατόμων που τελικά οι ίδιοι ή φίλοι τους/γνωστοί τους ξέρουν κάτι ή πράγματι έφαρμόζουν κάτι παρόμοιο. Και φυσικά και με ξένες πινακίδες μπορεί κανείς ΚΑΙ με πετρελαιοκίνητο να οδηγεί σε Αθήνα....

 

Εν αναμονή......:happy:

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά και με ξένες πινακίδες μπορεί κανείς ΚΑΙ με πετρελαιοκίνητο να οδηγεί σε Αθήνα....

 

Αυτό δεν γίνεται και αν έχεις αριθμούς από άλλο μέρος της Ελλάδας? Δηλαδή αν πάω και πάρω το αμάξι από τη Λαμία δεν μπορώ να κυκλοφορώ με πετρελαιοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις ενα αφτοκινιτο με ξενες πινακιδες πρεπει και να κανεις φορολογικη διλωση σε αυτο το κρατος και πιθανων να πληρωνεις φορους (οχι μονο για το αμαξι, για το αμαξι ενοειτε), ασφαλιες (οχι του αυτοκινιτου, ΙΚΑ μικα συκα κλπ) και τα υπολιπα γνωστα

Τωρα αν για καπιον λογο αυτα σε βολευει να τα κανεις η τα κανεις ουτος η αλλος τοτε το φερνεις το αμαξι και το κυκλοφορεις. Κανονικα πρεπει καθε εξι μηνες να βγαινει απο τα συνορα το αμαξι αλλα λογο του οτι δεν το σφραγιζουν πια στα συνορα εσυ το κρατας και αμα σε ρωτισει κανεις τους λες οτι εσυ το εβγαλες αλλα δεν σου σφραγισανε τπτ κλπ.

Αμα εχεις συζιγο που δεν ειναι απο εδω μπορεις πολυ πιο απλα να το φερεις με μετοικεσια το αυτοκινιτο, ετσι ειναι σε ολα ελληνικο πληρωνεις εδω, γλητωνεις το τρεξιμο και απλα το αυτοκινιτο ειναι στο ονομα της συζιγου.

 

Αυτα υσχιαν μεχρι πριν λιγο καιρο, τωρα αν εχουν αλλαξει...

 

Οσο για το πετρελεο ξεχνα το. Οπιο αμαξι και να μπει στην Αθηνα με οτι πινακιδες και να εχει απαγορευετε να ειναι πετρελεοκινιτο. Αν καιει πετρελεο εφαγες τσακα-τσακα μια κληση

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις ενα αφτοκινιτο με ξενες πινακιδες πρεπει και να κανεις φορολογικη διλωση σε αυτο το κρατος και πιθανων να πληρωνεις φορους (οχι μονο για το αμαξι, για το αμαξι ενοειτε), ασφαλιες (οχι του αυτοκινιτου, ΙΚΑ μικα συκα κλπ) και τα υπολιπα γνωστα

Τωρα αν για καπιον λογο αυτα σε βολευει να τα κανεις η τα κανεις ουτος η αλλος τοτε το φερνεις το αμαξι και το κυκλοφορεις. Κανονικα πρεπει καθε εξι μηνες να βγαινει απο τα συνορα το αμαξι αλλα λογο του οτι δεν το σφραγιζουν πια στα συνορα εσυ το κρατας και αμα σε ρωτισει κανεις τους λες οτι εσυ το εβγαλες αλλα δεν σου σφραγισανε τπτ κλπ.

Αμα εχεις συζιγο που δεν ειναι απο εδω μπορεις πολυ πιο απλα να το φερεις με μετοικεσια το αυτοκινιτο, ετσι ειναι σε ολα ελληνικο πληρωνεις εδω, γλητωνεις το τρεξιμο και απλα το αυτοκινιτο ειναι στο ονομα της συζιγου.

 

 

Απ' ότι έμαθα πριν λίγο

 

1) για μετοικεσία οι φόροι είναι λιγότεροι από ότι αν το φέρεις κανονικά εισαγωγή κ.λπ. για εκτελωνισμό ....Υπάρχει βέβαια πολύ τρέξιμο.... Α κάποιος το έχει κάνει ΚΑΘΕ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ καλοδεχούμενη..

 

2) Η γυναίκα μου είναι ξένη αλλά δουλευεί εδώ. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα για την πληρωμή των φόρων κ φυσικά ασφάλειας στην χώρα. Αλλά απ' ότι έμαθα (δεν ξέρω αν ισχύει) "μάλλον" δεν τις επιτρέπεται να έχει αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες εδώ γιατί έχει ΑΦΜ και εργάζεται εδώ.... Βέβεια αν έρθει με αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες το "παιζει" τουρίστας...αλλά εγώ τι το "παίζω" αν το οδηγώ???

 

Υπάρχουν πολλά που καλό θα είναι να ξεκαθαρίσουν αλλά μόνο με την βοηθείά όλων μας...

 

3) Όσο για τα πετρελαιοκίνητα με ξένες πινακίδες και την κυκλοφορία τους στην Αθήνα...απ' ότι ξέρω ΜΠΟΡΟΥΝ....

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το πετρελεο ξεχνα το. Οπιο αμαξι και να μπει στην Αθηνα με οτι πινακιδες και να εχει απαγορευετε να ειναι πετρελεοκινιτο. Αν καιει πετρελεο εφαγες τσακα-τσακα μια κληση

Δεν εχουν σχεση οι πινακιδες με το πετρελαιο.... Τις πινακιδες μπορεις να τις βγαλεις οπουδηποτε... Οπως εχει συζητηθει και στο θεμα με το diesel και το αν θα επιτραπουν, για να εχεις στην κατοχη σου diesel αυτοκινητο θα πρεπει σαν μονιμη κατοικια να εχεις δηλωσει καπου εκτος Αθηνας/Θεσσαλονικης......Μετα μπορεις να το κυκλοφορεις οπουδηποτε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έμαθα πριν λίγο

 

1) για μετοικεσία οι φόροι είναι λιγότεροι από ότι αν το φέρεις κανονικά εισαγωγή κ.λπ. για εκτελωνισμό ....Υπάρχει βέβαια πολύ τρέξιμο.... Α κάποιος το έχει κάνει ΚΑΘΕ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ καλοδεχούμενη..

 

2) Η γυναίκα μου είναι ξένη αλλά δουλευεί εδώ. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα για την πληρωμή των φόρων κ φυσικά ασφάλειας στην χώρα. Αλλά απ' ότι έμαθα (δεν ξέρω αν ισχύει) "μάλλον" δεν τις επιτρέπεται να έχει αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες εδώ γιατί έχει ΑΦΜ και εργάζεται εδώ.... Βέβεια αν έρθει με αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες το "παιζει" τουρίστας...αλλά εγώ τι το "παίζω" αν το οδηγώ???

 

Υπάρχουν πολλά που καλό θα είναι να ξεκαθαρίσουν αλλά μόνο με την βοηθείά όλων μας...

 

3) Όσο για τα πετρελαιοκίνητα με ξένες πινακίδες και την κυκλοφορία τους στην Αθήνα...απ' ότι ξέρω ΜΠΟΡΟΥΝ....

 

1)Μετοικεσια ειχαν κανει οι γονεις μου πριν 15 χρονια, αν θελεις σου αναλυω τι κανανε τοτε αλλα δεν ξερω κατα ποσο υσχιει αυτο τωρα.

2) Απο την στιγμη που ειναι ξενη σε συμφερει καλυτερα με μετοικεσια. Δεν ξερω αν γινετε να το φερει με ξενες αλλα δεν υπαρχει λογος, καλυτερα να πληρωνεις μονο στην Ελλαδα και οχι σε δυο χωρες;)

3)Δες τι λεει ο dBpanos ;)

Link to comment
Share on other sites

1)Μετοικεσια ειχαν κανει οι γονεις μου πριν 15 χρονια, αν θελεις σου αναλυω τι κανανε τοτε αλλα δεν ξερω κατα ποσο υσχιει αυτο τωρα.

2) Απο την στιγμη που ειναι ξενη σε συμφερει καλυτερα με μετοικεσια. Δεν ξερω αν γινετε να το φερει με ξενες αλλα δεν υπαρχει λογος, καλυτερα να πληρωνεις μονο στην Ελλαδα και οχι σε δυο χωρες;)

 

http://www.greekemb.jp/consular/repatr.htm

 

ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προς το παρον κυκλοφορω με ξενες πινακιδες εδω και 2-3 μηνες. Απ'οτι ξερω, εχεις δικαιωμα να κυκλοφορεις με ξενες μεχρι και 6 μηνες, εφ'οσον δεν μενεις στην Ελλαδα μονιμα (οπως εγω, που φευγω σε 1-1.5 μηνα παλι). Υπαρχει grey area για το πως ακριβως μπορεις να το αποδειξεις αυτο...

 

Δειτε ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο του BBC που ειχα διαβασει λιγο πριν ερθω οδικως στην Ελλαδα και ομολογω πως με τρομοκρατησε...

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4760314.stm

 

Εκτος αλλων, το αρθρο αναφερει το εξης: "The law in question is directive 83/182 of 1983, which says that a person resident in one EU country can keep a car for up to six months in another EU country before having to pay that country's car taxes."

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω προς το παρον κυκλοφορω με ξενες πινακιδες εδω και 2-3 μηνες. Απ'οτι ξερω, εχεις δικαιωμα να κυκλοφορεις με ξενες μεχρι και 6 μηνες, εφ'οσον δεν μενεις στην Ελλαδα μονιμα (οπως εγω, που φευγω σε 1-1.5 μηνα παλι). Υπαρχει grey area για το πως ακριβως μπορεις να το αποδειξεις αυτο...

 

Δειτε ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο του BBC που ειχα διαβασει λιγο πριν ερθω οδικως στην Ελλαδα και ομολογω πως με τρομοκρατησε...

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4760314.stm

"

 

κατα τ' άλλα ζούμε σε ένα Ευρωπαικό Κράτος.......

μέχρι να φύγεις από Ελλάδα ενημέρωσέ μας αν τελικά ..... είχες κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προς το παρον κυκλοφορω με ξενες πινακιδες εδω και 2-3 μηνες. Απ'οτι ξερω, εχεις δικαιωμα να κυκλοφορεις με ξενες μεχρι και 6 μηνες, εφ'οσον δεν μενεις στην Ελλαδα μονιμα (οπως εγω, που φευγω σε 1-1.5 μηνα παλι). Υπαρχει grey area για το πως ακριβως μπορεις να το αποδειξεις αυτο...

 

Δειτε ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο του BBC που ειχα διαβασει λιγο πριν ερθω οδικως στην Ελλαδα και ομολογω πως με τρομοκρατησε...

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4760314.stm

 

Εκτος αλλων, το αρθρο αναφερει το εξης: "The law in question is directive 83/182 of 1983, which says that a person resident in one EU country can keep a car for up to six months in another EU country before having to pay that country's car taxes."

Το άρθρο όντως μας ρεζιλεύει (και καλά κάνει). Ενδεικτικά έχει παραδείγματα από Έλληνες που μπήκαν στην Ελλάδα με ξένο αυτοκίνητο και τους το πήραν, τους βάλαν πρόστιμο, τους πήγαν φυλακή και τους κατηγόρησαν ότι δεν είχαν πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας ποτέ τους... :blink: Σκεφτείτε το τελευταίο! Τους κατηγόρησαν ότι δεν είχαν πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας σε αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες! Μα δε γίνεται να πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας με ξένες πινακίδες.

 

Ουσιαστικά, εμείς οι Έλληνες είμαστε ελεύθεροι να βγούμε με το αυτοκίνητο μας με ελληνικές πινακίδες και να πάμε σε όλη την ευρώπη, όπου μάλιστα δέχονται ακόμα και τα ελληνικά μη μεταφρασμένα εγγραφά μας. Με ξένες πινακίδες όμως δε μπορείς να μπεις στην Ελλάδα... Ξύλο που θέλουμε...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ma kala ta kainourgia nomiza, merika toulaxiston, oti vgainoun me tis kainourgies pinakides autes me to europaiko sima kai pou grafoun GR..an pas germaniko autokinito se allh xwra ektos apo ellada kai ekei kseni thewreitai h mono stin elladara mas?:confused:
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

ma kala ta kainourgia nomiza, merika toulaxiston, oti vgainoun me tis kainourgies pinakides autes me to europaiko sima kai pou grafoun GR..an pas germaniko autokinito se allh xwra ektos apo ellada kai ekei kseni thewreitai h mono stin elladara mas?:confused:

 

Παντου ξενες ειναι. Η καθε χωρα της Ε.Ε. αποφασιζει αυτονομα για την φορολογια των αυτοκινητων και τα τελη κυκλοφοριας.

 

Οι πινακιδες σου πρεπει να ανηκουν στην χωρα της Ευρωπαικης ενωσης οπου μενεις μονιμα. Ωστοσο, εχεις δικαιωμα να κυκλοφορεις μεχρι και 6 μηνες με πινακιδες αλλης χωρας (ακομα κι αν αυτη ειναι μελος τηε Ε.Ε.).

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά καλησπέρα (εδώ είναι ακόμη πρωί),

 

κάνοντας έρευνα στο διαδίκτυο για εισαγωγή αυτοκινήτου από Αμερική έπεσα πάνω στο forum σας. Λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας για το συγκεκριμένο θέμα.

Έχουμε ένα Audi Α4 2004 model 3.0 liter engine Quattro και σκεφτόμαστε να το φέρουμε στην Ελλάδα για να το χρησιμοποιούμε όταν ερχόμαστε. Απο όσα κατάλαβα μέχρι τώρα, έχουμε 2 επιλογές. Είτε το εκτελωνίζουμε και παίρνουμε Ελληνικές πινακίδες και το κυκλοφορούμε απεριόριστα είτε το αφήνουμε με αμερικάνικες πινακίδες και κυκλοφορούμε περιορισμένα.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει περισσότερες λεπτομέρειες για κάθε περίπτωση πχ πόσο θα κοστίσει και πόσο χρόνο θα πάρει και τί ακριβώς συμβαίνει σε κάθε περίπτωση;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

file kai egw apo ameriki eimai kai ithela na kanw to idio. ap'oti katalava sumfairei na pareis apo germania para na fereis apo ameriki. an to thes me amerikanikes pinakides tha prepei na to vgazeis ekso kathe toso, an to thes me ellinikes plhrwneis to upoloipo tis aksias tou oso tha ekane stin ellada (!) den eimai sigouros yia auta pou lew alla mallon kalutera tha einai apo germania
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Νομίζω πως η βασική απαίτηση των ελληνικών αρχών είναι να κυκλοφορεί το αυτοκίνητο στην ελλάδα όχι περισσότερο από 6 μήνες το χρόνο με ξένες πινακίδες. Ως εκ τούτου, εσείς που θέλετε να το αφήνετε στην Ελλάδα και να το κινείτε όποτε είσαστε εδώ σε διακοπές, έχετε άλλες 2 επιλογές:

1) Να καταθέτετε τις πινακίδες στην τοπική εφορία, ώστε να αποδεικνύεται το διάστημα ακινησίας του αυτοκινήτου, κάθε φορά που φεύγετε.

2) Να παρκάρετε το αυτοκίνητο σε φυλασσόμενο χώρο τον οποίο η εφορία έχει δυνατότητα να ελέγχει κατά βούληση.

Το δεύτερο είναι γενικά πιο πολύπλοκο, αλλά το πρώτο θεωρώ πως είναι σχετικά εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω πως θα αποδειξουν οτι το εχεις πανω απο 6 μηνες το αμαξι τη στιγμη που δεν ελεγχουν διαβατηρια ουτε τα περνανε πουθενα..ενας φιλος με αμαξι απο ιταλια μπηκε μεσω βουλγαριας και μονο ειδε τη φωτο ο τελωνειακος και τον εδιωξε να φυγει...ξερω επισης πολους γνωστους να αγοραζουν αμαξια απο βουλγαρια (στο ονομα των γυναικων τους που ειναι βουλγαρες) και το κυκλοφορουν συνεχεια ελλαδα και μαλιστα στα συνορα μονο το διαβατηριο της γυναικας κοιτανε το ελληνικο καθολου ουτε καν το αμαξι περνανε στο κομπιουτερ (παρατηρουσε μια φορα ενας γνωστος να δει τι γινεται στα συνορα)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι το λεπτό σημείο είναι ότι μπορεί καποιος με ξένες πινακίδες να κυκλοφορεί στην Ελλάδα αλλά μετά δεν αρκεί να βγεί από τα σύνορα και να ξαναπεράσει μέσα...πρέπει να περάσουν άλλοι 6 μήνες για να μπορεί να ξανακυκλοφορήσει στην Ελλάδα. Αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες της Ε.Ε και ας μην κλαιγόμαστε πάλι για την Ελλαδάρα μας...

 

Ο μόνος τρόπος να αποδείξει κάποιος πότε μπήκε στην Ελλάδα το όχημα είναι το Δ.Α.Ο (Δελτίο Άφιξης Οχήματος) το οποίο μπορεί να πάρει από το λιμάνι ή από όποιο άλλο σημείο μπεί στη χώρα. Έτσι μπορεί να ελεγχθεί πότε είχε ξαναμπεί και μπορεί να το δείξει και ο οδηγός σε τυχόν έλεγχο της τροχαίας.

 

Όσον αφορά την μετοικεσία...δεν είναι μετοικεσία όταν ένας ξένος υπήκοος έρχεται να μείνει μόνιμα στην Ελλάδα ( όπως οι γυνάικες κάποιων που αναφέρετε), αλλά ένας Έλληνας να είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και να αποφασίσει να επιστρέψει για μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα. Σε αυτή την περίπτωση και μόνο μπορεί να φέρει το όχημά του εντελώς αφορολόγητο.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν εγω εφερνα ενα αμαξι απο εξωτερικο πχ japan μερια(μην μου πειτε ειναι πολλα τα λεφτα,ας πουμε οτι τα εχουμε)&ηθελα να κρατησω τις ιαπωνικες πινακιδες γιατι μαρεσουν,αλλα να εκτελωνισω το αυτοκινητο,δεν γινεται?
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν εγω εφερνα ενα αμαξι απο εξωτερικο πχ japan μερια(μην μου πειτε ειναι πολλα τα λεφτα,ας πουμε οτι τα εχουμε)&ηθελα να κρατησω τις ιαπωνικες πινακιδες γιατι μαρεσουν,αλλα να εκτελωνισω το αυτοκινητο,δεν γινεται?

 

Όχι, δεν γίνεται...εκτός αν έχεις το αυτοκίνητο 6 μήνες μέσα στη χώρα και 6 μήνες εκτός...!!!

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν γίνεται...εκτός αν έχεις το αυτοκίνητο 6 μήνες μέσα στη χώρα και 6 μήνες εκτός...!!!

 

:down:ξενερωσα τωρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ζω και εργαζομαι εκτος Ελλαδος τα τελευταια 2 χρονια.

 

εδω που ειμαι εχω ενα αυτοκινητο με το οποιο θελω να ταξιδεψω στην Ελλαδα για μικρο χρονικο διαστημα, δηλαδη περιπου μια εβδομαδα.

 

Τι χαρτια πρεπει να εχω στο τελωνειο για να με αφησουν να το περασω?

Πηρα τηλεφωνο χθες βραδυ το τελωνειο και ο τυπος ηταν "ελα και βλεπουμε", ημαρτον δηλαδη!

 

το διαβατηριο αρκει που φαινονται οι εξοδοι απο τη χωρα? βεβαιωση εργοδοτη? βεβαιωση απο το ελληνικο προξενειο?

 

πρεπει να αποδειξω οτι ζω και εργαζομαι και πληρωνων φορους εδω. Ε, αυτο πως το δεχεται το ελληνικο κρατος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...