Jump to content

Samsung SGH-D830


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση. ¨Εχει κάποιες επιλογές υποστήριξης χαρακτήρων, τρεις για την ακρίβεια, τις έχω δοκιμάσει όλες και το πρόβλημα παραμένει. Είχα το ίδιο πρόβλημα και με άλλες συσκευές παλαιότερα και με την Νοκια 6600 συγκεγριμένα χρειάστηκε να κάνω αναβάθμιση το λογισμικό του, διαδικασία που σήμαίνει κόπο, να τρέχεις στις αντιπροσωπείες κλπ. Επειδή κανονικά θα πρεπε να ενημερώνουν στο γερμανό από όπου το πήρα πριν δύο μέρες ότι υπάρχει αυτό το θέμα, σκέφτομαι να το επιστρέψω αν και μου αρέσει αισθητικά πολύ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα, να κάνω μία ερώτηση. Πήρα πρόσφατα το samsung 830 και έχω πρόβλημα με τα sms, μου κάνει εντύπωση που δεν το έχει αναφέρει κανείς καθώς διάβασα όλα τα posts. Πρέπει να έχει πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες και ένα απλό sms, κανονικού μεγέθους το σπάει σε δύο ή και τρία κομμάτια και τα στέλνει έτσι. Που σημαίνει βέβαια ότι και χρεώνεσαι αντίστοιχα μυνήματα (δύο ή τρία) και φυσικά είναι εκνευριστικό και για τον παραλήπτη. Επιπλέον συμφωνώ ότι έχει πρόβλημα με το Τ9 καθώς απενεργοποιείται μόνο του, όπως και με το ότι δεν "μαθαίνει" νέες λέξεισ στο λεξικό. Γενικώς προβλήματα στο λογισμικό που δεν ξέρω αν και πως λύνονται, αύριο θα μιλήσω με το σερβις, αλλά εάν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ.

 

Αυτό με το σπάσιμο του μηνύματος νομίζω το κάνει σε πολλά αν όχι σε όλα τα samsung. Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις -->ρυθμίσεις αποστολής και να επιλέξεις υποστήριξη χαρακτήρων uni-gode.

Για το Τ9 δεν έχω ιδέα.

Βασικά το έχω κόψει το άθλημα με τα μυνήματα γιατί βαριέμαι να γράφω :lol:

http://img19.imageshack.us/img19/126/nokialumia710.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν σ' αρέσει το κινητό νομίζω πως ναι!

 

Προσωπικά είχα ξετρελαθεί με αυτό μέχρι που το είδα από κοντά και μου φάνηκε ολίγον τι παντόφλα...

 

Κατά τα άλλα είναι όμως άψογο... Και στα 150€ ακόμα καλύτερο!

Ειδικά αν ξέρεις ότι ο φίλος σου το πρόσεχε τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
paidia to agorase i mitera mou to sigkekrimeno kinito kai einai apsogo se ola ektos apo tin entasi tou ixou, den akougete katholou dunata otan tin pernoun tilefono kai exei xasei arketes klisis.einai geniko provlima ?
Link to comment
Share on other sites

paidia to agorase i mitera mou to sigkekrimeno kinito kai einai apsogo se ola ektos apo tin entasi tou ixou, den akougete katholou dunata otan tin pernoun tilefono kai exei xasei arketes klisis.einai geniko provlima ?

 

Δυστυχώς ναί!!:(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...
Έχω διαβάσει (και δεί) ότι μπορώ να βάλω video σαν background αλλα και σε επαφή. Προσπαθώ με διάφορα video ομως συνέχεια "Μη υποστηριζόμενο μέσω". Ξέρει κανείς τι να κάνω;

για να βάλεις βίντεο σε φόντο πρέπει να το τραβήξεις με ποιότητα mms. Πήγαινε στις ρυθμίσεις της κάμερας και βάλε μορφή 3gp και μέγεθος "για mms"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια χαρά σε όλους, έχω κι εγώ το D830, πριν λίγο καιρό έκλεισε χρόνο, και γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Το διάλεξα για το καταπληκτικό Design του και το πόσο λεπτό είναι! Έχει και 2MP κάμερα (πέρυσι ήταν πολύ καλά) τα οποία όμως λόγω έλλειψη φλας τα χαίρεσαι μόνο σε φυσικό φωτισμό.

Το πρόβλημα με το ηχείο είναι κλασσικό (πόσες κλήσεις δεν έχω απαντήσει που δεν είχα ακούσει το τηλ. να χτυπάει..).

Το πρόβλημά μου είναι με το ευρετήριο επαφών:

Μετέφερα αρκετές από τις επαφές μου από το προηγούμενο κινητό (Nokia 6310i) και σιγά σιγά πέρασα και νέες. Το θέμα είναι ότι στον κατάλογο εμφανίζονται πρώτα κάποια Ονόματα (π.χ. 40), πάντα σε αλφαβητική σειρά, και μετά τα υπόλοιπα (περίπου 100), πάλι σε αλφαβητική σειρά. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό? Δεν το έχω λύσει το πρόβλημα με κανέναν τρόπο. Ένας φίλος μου που το έχει κι αυτός μου είπε ότι ίσως φταίει ότι άλλα ονόματα τα έχω αποθηκεύσει με "ελληνικό" χαρακτήρα Α (π.χ.) και άλλα με "λατινικό", και ότι ουσιαστικά παρουσιάζει 2 καταλόγους, πρώτα τα ονόματα που ξεκινάνε με λατινικούς χαρακτήρες, και μετά αυτά με ελληνικούς. Ισχύει?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας, και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας, είναι για μένα το μόνο πραγματικά μελανό σημείο του κινητού..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους, έχω κι εγώ το D830, πριν λίγο καιρό έκλεισε χρόνο, και γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Το διάλεξα για το καταπληκτικό Design του και το πόσο λεπτό είναι! Έχει και 2MP κάμερα (πέρυσι ήταν πολύ καλά) τα οποία όμως λόγω έλλειψη φλας τα χαίρεσαι μόνο σε φυσικό φωτισμό.

Το πρόβλημα με το ηχείο είναι κλασσικό (πόσες κλήσεις δεν έχω απαντήσει που δεν είχα ακούσει το τηλ. να χτυπάει..).

Το πρόβλημά μου είναι με το ευρετήριο επαφών:

Μετέφερα αρκετές από τις επαφές μου από το προηγούμενο κινητό (Nokia 6310i) και σιγά σιγά πέρασα και νέες. Το θέμα είναι ότι στον κατάλογο εμφανίζονται πρώτα κάποια Ονόματα (π.χ. 40), πάντα σε αλφαβητική σειρά, και μετά τα υπόλοιπα (περίπου 100), πάλι σε αλφαβητική σειρά. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό? Δεν το έχω λύσει το πρόβλημα με κανέναν τρόπο. Ένας φίλος μου που το έχει κι αυτός μου είπε ότι ίσως φταίει ότι άλλα ονόματα τα έχω αποθηκεύσει με "ελληνικό" χαρακτήρα Α (π.χ.) και άλλα με "λατινικό", και ότι ουσιαστικά παρουσιάζει 2 καταλόγους, πρώτα τα ονόματα που ξεκινάνε με λατινικούς χαρακτήρες, και μετά αυτά με ελληνικούς. Ισχύει?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας, και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας, είναι για μένα το μόνο πραγματικά μελανό σημείο του κινητού..

 

Μετα το τελευταιο γραμμα της λατινικης αλφαβητου που εχεις καταχωρησει, π.χ. ''windεξυπηρετηση πελατων'', πας στο πρωτο ονομα απο Α που βρισκεις, και ακολουθως Β,Ε,Ζ,Η,Ι,Κ,Μ,Ν,Ο,Ρ,Τ,Υ,Χ και κλικαροντας πανω τους αλλαζεις το πρωτο γραμμα του ονοματος. Θα δεις κατοπιν οτι εχει αλλαξει θεση και αντιστοιχει στο Α,Β, κλπ του d830. Πανευκολο. Ψαξτο λιγο και θα τα καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το τελευταιο γραμμα της λατινικης αλφαβητου που εχεις καταχωρησει, π.χ. ''windεξυπηρετηση πελατων'', πας στο πρωτο ονομα απο Α που βρισκεις, και ακολουθως Β,Ε,Ζ,Η,Ι,Κ,Μ,Ν,Ο,Ρ,Τ,Υ,Χ και κλικαροντας πανω τους αλλαζεις το πρωτο γραμμα του ονοματος. Θα δεις κατοπιν οτι εχει αλλαξει θεση και αντιστοιχει στο Α,Β, κλπ του d830. Πανευκολο. Ψαξτο λιγο και θα τα καταφερεις.

 

Ευχαριστώ πάαααααααααααρα πολύ φίλε, το κολπάκι δούλεψε! :)

Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου....

 

Μία ερώτηση μόνο: Για τους καθαρά ελληνικούς χαρακτήρες, π.χ. Γ,Φ, τι κάνουμε?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Για τα Γ, Δ, Θ, Λ, Ξ, Π, Σ, Φ, Ψ, Ω δεν κανεις τιποτα. Αστα οπως ειναι. Δεν αντιστοιχουν σε λατινικα γραμματα, οποτε πατωντας π.χ. ''θ'' στο πληκτρολογιο της συσκευης, αυτη δεν ''μπερδευεται'' και σε παει κατευθειαν στο ''θ''.

Το ιδιο θα κανεις αν καποτε αντιγραψεις καταλογο απο sonyericsson σε nokia.. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά.Μια ερώτηση θέλω να κάνω.ψάχνω βδομάδες τώρα τρόπο να βάλω JAVA εφαρμογές στο SGH-D830 μου και δεν βρίσκω κανένα τρόπο,σε όλες μου λέει μη υποστηριζόμενες(σε παιχνίδια κτλ):(:(:(.Μήπως ξέρετε κάποιο τρόπο να βάλω JAVA εφαρμογές?ευχαριστώ εκ των προτερων (έχω σκάσει τόσο καιρό αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει thanks:) )
Link to comment
Share on other sites

Για τα Γ, Δ, Θ, Λ, Ξ, Π, Σ, Φ, Ψ, Ω δεν κανεις τιποτα. Αστα οπως ειναι. Δεν αντιστοιχουν σε λατινικα γραμματα, οποτε πατωντας π.χ. ''θ'' στο πληκτρολογιο της συσκευης, αυτη δεν ''μπερδευεται'' και σε παει κατευθειαν στο ''θ''.

Το ιδιο θα κανεις αν καποτε αντιγραψεις καταλογο απο sonyericsson σε nokia.. :)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι, επιτέλους έχω κατάλογο που να μην με κουράζει!!

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

How to install java on Samsung SGH D830

 

Note: to avoid any problems with drivers is good to install first “Samsung PC Studio” on your PC.

 

Easiest way: by Flash memory card.

- a phone with Flash memory card connect to PC by data cable,

- copy java files ( both JAD and JAR) on flash to “Other files”,

- disconnect data cable from PC,

- type on the phone *#9998*javainstall#  “Activated”,

- copy files from memory card to the phone  automatically to the phone’s “other files”,

- go to the phone’s “other files” and run JAD file  ask install 

- or just copy (JAR, JAR) files in Samsung PC Studio Transfer filesOther files

 

To “deactivate” installation option type the same code *#9998*javainstall#

 

Enjoy

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια εχω ενα samsung d 830. μετα απο απειρες τουμπες εσπασε η βαση του. το τηλεφωνο ειναι δυο πλαστικα μερη. το ενα εχει την οθονη και το αλλο εχει το πληκτρολογιο. το κομματι που ειναι το πληκτρολογιο εσπασε στο σημειο που ειναι ο μεντεσες και ενωνετε με το πανω κομματι που ειναι η οθονη. (ελπιζω να καταλαβατε).

 

χρειαζεται λοιπον να αντικατασταθει το πλαστικο περιβλημα της συσκευης(προσοψη??) που επανω βρισκετε το πληκτρολογιο.

το τηλεφωνο λειτουργει κανονικοτατα. δεν εχει κανενα προβλημα.

αν καποιος απο εδω ειναι τεχνικος και ασχολειτε με αυτα τα πραγματα παρακαλω να μου δωσει μια τιμη για αντικατασταση του πλαστικου.

επισης αν καποιος εχει μια τετοια συσκευη που ειναι χαλασμενη, βρεγμενη, .... κλπ κλπ και δεν δουλευει με ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

καλημερα.

Αν ξερει κανεις.. Το phone arena, δινει sar 0.16 για το κεφαλι και 0.47 για το σωμα. Το manual του d830, δινει ως υψηλοτερη τιμη 0.337

Γιατι αυτη η διαφορα?.. Το phone arena ξερουμε οτι ειναι ειναι αξιοπιστο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...