Jump to content

Overclocking: μύθος και πραγματικότητα


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

mporei na mou pei kapoios pws douleuei to xcpuscalar ??? giati den xerw pws na to kanw to overcloking...

 

 

thanks

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Τί συσκευή έχεις φίλε μου;

exw to MIO A201

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Αν τρέχει WM2003SE τότε απλώς κάνεις εγκατάσταση το xcpuscalar στην κύρια μνήμη, και το τρέχεις. Αυτό από μόνο του θα σου πει μέχρι ποια ταχύτητα μπορείς να πας το PPC σου. Εσύ απλά επιλέγεις αν θέλεις σταθερό χρονισμό ή μεταβλητό, δηλαδή αν θα επιταχύνει ο επεξεργαστής ανάλογο με το φορτίο. Εγώ το έχω συνέχεια στα 416 και να χρειάζεται - π.χ. Destinator - το πάω 520. Λογικά το ίδιο πρέπει να ισχύει και για τα WM5.0...

Για ότι άλλο θέλεις, στην διάθεσή σου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρακτικό για omap cpu είναι και το Omapscaler.To χρησιμοποιώ μαζί με το OMAPClock με πολύ καλά αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

Overclocking στους samsung γινετε ή μονο στους intel?

 

Γινεται, αλλα οι cpu δεν τραβανε δυστηχως... Π.χ Στο 3715 μου (Πειτε μου καλοριζικο... :) Την Τεταρτη το πηρα!) με το PHM εστω απο 400 να το παω 430 κρασαρει και θελει soft reset..

 

Οσο για το aximaki απανταω κανα 10μηνο μετα :lol: Το 1.6Ghz ηταν oνομαστικο... Οπως αναφερει και το PHM δεν εχει μεγαλες διαφορες απο οτι στα 667 που ηταν παραμονο ελαχιστες σε multitasking.

 

Παντως ενα ειναι σιγουρο... Το axim x5 basic σηκωνει για πλακα 400mhz αφου ειναι underclocked απο την ονομαστικη του, και το x5 advanced θελει λιγο clockακρισμα (χωρις ΟΥΔΕΜΙΑ επιπτωση) για να ερθει το Bus του στα κανονικα επιπεδα...

 

 

btw οι pxa250 το σηκωνουν το clocking... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παλιό acer Ν30 και λεω να το ζωντανέψω λίγο!:) ξέρει κάποιος πόσο μπορεί να φτάσει ?

 

Χμμ το n30 εχει samsung @ 266mhz... δεν νομιζω να κανεις πολλα. Μια καλη ιδεα ειναι να βαλεις ενα hubακι στην usb και να συνδεσεις εναν 20αρη HDD και ενα usb adsl modem αμα βρεις drivers... Θα γινει το ΤΕΛΕΙΟ download pc... ουτε που θα ακουγεται! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το έχασα κάπως.

 

Βασικά θέλω να ψήσω λίγο το s200 μου. Απ' ότι κατάλαβα αρχικά θέλω το omapclock ( το οποίο δεν βρίσκω :( ). Χρειάζομαι τίποτα άλλο? Γιατί είδα ένα post και για μια άλλη εφαρμογή για να διατηρεί το overclock κάτι τέτοιο.

 

Any help?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Το έχασα κάπως.

 

Βασικά θέλω να ψήσω λίγο το s200 μου. Απ' ότι κατάλαβα αρχικά θέλω το omapclock ( το οποίο δεν βρίσκω :( ). Χρειάζομαι τίποτα άλλο? Γιατί είδα ένα post και για μια άλλη εφαρμογή για να διατηρεί το overclock κάτι τέτοιο.

 

Any help?

αν δεν το βρηκες ακομα δωσε μαιλ;)
Link to comment
Share on other sites

Το έχασα κάπως.

 

Βασικά θέλω να ψήσω λίγο το s200 μου. Απ' ότι κατάλαβα αρχικά θέλω το omapclock ( το οποίο δεν βρίσκω :( ). Χρειάζομαι τίποτα άλλο? Γιατί είδα ένα post και για μια άλλη εφαρμογή για να διατηρεί το overclock κάτι τέτοιο.

 

Any help?

Χρησιμοποίησέ το μαζί με το memaid.

Παρακάτω παραθέτω της οδηγίες που βρήκα από άλλο site(δεν θυμάμαι ποιό..)

 

1. Download OmapClock found at the bottom of this post. Put the app on your device.

 

2. Optional step... as previously stated I use 216Mhz, and wouldn't recommend exceeding 240. However, if you do really want to go for it you'll need to find the maximum speed that your device will handle without locking up. Go into file explorer and run OmapClock, a good starting point would be 204Mhz just to be on the safe side. Test your device is stable @ 204 (It should be!) by running/using your day-to-day apps. This is important because once you place OmapClock in your startup, it will load up automatically and could cause your device to stop responding! If you suspend the device once overclocked the speed will be reset back to default. If you do this by mistake you just need to run OmapClock again.

 

3. Download and install Resco File Explorer 2005 which can also be found at the bottom of the post.

 

4. Open Resco Explorer and go to the folder where you put the OmapClock.exe file and hold the stylus on this file until the menu pops up. Choose “Copy”.

 

5. Now browse to \Windows\Startup then hold the stylus down in an empty area so that the menu pops up, now choose "Paste Shortcut".

 

6. Hold the stylus on the newly created OmapClock shortcut and choose Properties. A window opens with 2 tabs at the bottom, tap the Shortcut tab.

 

7. The "Target" should be:

 

“\Windows\OmapClock.exe” –clock 216

 

NOTE - 216 is what I use, this means 216Mhz, you can change this to the speed you want to use, but it must be one of the speeds listed in OmapClock. It's important that you type in the shortcut EXACTLY as you see it above, or it won't work!

 

8. Soft reset, then as soon as you're back in run OmapClock and check that the speed you chose is the speed displayed next to "Current Clock" Remember that suspending the device will reset the device back to the default speed. This can be used as a secondary test to make sure the device doesn't lock up!

 

9. Download and install DinarSoft MemMaid 1.6, also at the bottom of this post.

 

10. Open MemMaid and choose the Notification queue tab on the bottom (second from left) then click the ADD button.

 

11. For "Program" click the browse button and browse to the shortcut you created in steps 5-7. The location of the shortcut is \Windows\Startup.

 

12. From the event dropdown choose “The device woke up”.

 

13. Click Add.

 

14. Soft reset, and that's it! The Clock speed will remain at the speed you specified in step 7 until the device suspends. When the device comes out of suspend the speed will be increased again automatically.

 

 

Καλό ψήσιμο!

 

 

ΥΓ Επειδή το OMAPClock είναι freeware, το επισύναψα.. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο έχω χρησιμοποιήσει κεγώ στο s200 μου ,και το δουλεύω στα 264 mhz.μπορώ να πώ απροβληματιστα.Χτές πήγα να κάνω δοκιμή στα 288mhz και με το που το βάζω και πάω να πάρω ένα τηλ κολλησε παντόκορφα και επανήλθε με hard reset.οπότε απο 264 και κατω βάλτο!:)
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Thnx παίδες. Μόλις το κατέβασα, θα το δοκιμάσω και θα σας πω για τυχόν προβλήματα.

 

Το memaid τι ρόλο βαράει?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Φίλε luke 264 είναι πολύ. Θα ρουφάει την μπαταρία χωρίς να το καταλάβεις!

Εγώ στο 9100 το έχω μόνιμα 240...

Είναι στο ενδιάμεσο μεταξύ απόδοσης και αυτονομίας...

Link to comment
Share on other sites

Thnx παίδες. Μόλις το κατέβασα, θα το δοκιμάσω και θα σας πω για τυχόν προβλήματα.

 

Το memaid τι ρόλο βαράει?

Φίλε μου διάβασε τον οδηγό που ποστάρισα πιο πάνω και θα καταλάβεις τι χρειάζεται το memaid.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου διάβασε τον οδηγό που ποστάρισα πιο πάνω και θα καταλάβεις τι χρειάζεται το memaid.

 

Thanks noone εψαχνα ακριβως αυτες τις οδηγιες.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Thank you noone, καλό είναι να υπάρχει αυτός ο οδηγός αναφοράς εδώ! :)

Επιβεβαιώνω και εγώ, ότι πλέον "παίζω" στα 240 και δείχνει πολύ σταθερό! Φίλε luke το έβαλες τελικά 264?? Να σημειώσω και εδώ για όσους θέλουν να πειραματιστούν ότι στα 228 δεν μου έπαιζε καλά!! (το έχω γράψει και στο αντίστοιχο thread του S200, αλλά το γράφω και εδώ να υπάρχει).

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει το xcpuscalar στο s200?

Ενώ γίνεται κανονικά η εγκατάσταση (στην μνήμη του τηλεφώνου το βάζω), όταν πάω να το τρέξω, δεν κάνει απολύτως τίποτα..

Στο s100 δεν είχα αυτό το πρόβλημα.

Έκδοση που χρησιμοποιώ: 2.93

Link to comment
Share on other sites

Το S100 έχει Intel επεξεργαστή ενώ το S200 έχει Texas Instruments. Λογικό είναι αυτό που συμβαίνει γιατί το xcpuscalar δεν κάνει για τον Omap επεξεργαστή του S200... μόνο για τον XScale του S100... οπότε δεν φταίει η έκδοση του προγράμματος, φταίει το ότι χρησιμοποιείς λάθος πρόγραμμα (κατάλληλο για άλλον επεξεργαστή).
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει το xcpuscalar στο s200?

Ενώ γίνεται κανονικά η εγκατάσταση (στην μνήμη του τηλεφώνου το βάζω), όταν πάω να το τρέξω, δεν κάνει απολύτως τίποτα..

Στο s100 δεν είχα αυτό το πρόβλημα.

Έκδοση που χρησιμοποιώ: 2.93

Για το s200 βάλε το Omapscaler και δεν θάχεις κανένα πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει το xcpuscalar στο s200?

Ενώ γίνεται κανονικά η εγκατάσταση (στην μνήμη του τηλεφώνου το βάζω), όταν πάω να το τρέξω, δεν κάνει απολύτως τίποτα..

Στο s100 δεν είχα αυτό το πρόβλημα.

Έκδοση που χρησιμοποιώ: 2.93

 

Εγω χρησιμοποποιω την 2.95 στο s200 και τρεχει μια χαρα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ούπς! Δηλαδή τρέχει το xcpuscalar στο S200; Είχα την εντύπωση ότι δεν κάνει για τον επεξεργαστή μας γι' αυτό είπα ότι δεν είναι θέμα έκδοσης αλλά προγράμματος... (ντροπή μου, αδιάβαστος... :O ).

Στα πόσα έχεις το jamin σου (εγώ το S200 στα 240 με omapclock);

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβαλα την trial (καθώς δεν μπορούσα να την βρω στα γνωστά λημέρια) έκδοση 2.95 , δουλεύει πλέον, αλλά έχει κάποια limitations λόγω trial. Χωρίς να δώσω ιδιαίτερη προσοχή, το autoscaling λόγω trial δεν δουλεύει + μπορούσα να ανεβοκατεβάσω συχνότητες μόνο ανά 100 MHz, πράγμα άκυρο προφανώς (ίσως στην πλήρη έκδοση να μην έχει τέτοιου είδους limitations).

 

Πάντως γνώμη μου, και έπειτα από xcpuscalar σε s100, είναι πιο βολικό και εύχρηστο από το Omapclock, κυρίως του autoscaling. Αν θέλω να κάνω ένα απλό τηλεφώνημα, να μην "τρέχει" στα 240-264. Μόνο για τις heavy-duty δουλειές.

Νομίζω παίζει με το Smartskey να μπορείς να ρυθμίσεις ποιες εφαρμογές να δέχονται την έξτρα "δύναμη" . Αλλά και πάλι, η ευκολία του xcpuscalar είναι ανυπέρβλητη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...