Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να είμαι κάποιος ειδικός, υποθέτω ότι πιο πάνω, η ανάλυση του βίντεο τονίζετε ότι είναι χάλια και όχι το ίδιο αυτό καθεαυτό το βίντεο το οποίο εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού. Αν το βάλω χωρίς μεγέθυνση θα είναι μία σταλιά αλλά θα έχει καλή ποιότητα.

Φυσικά δε γνωρίζω άλλα κινητά αυτής της γενιάς σε τι ανάλυση τραβάνε, αλλά υποθέτω σε καλύτερη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Re paidia eleos pia.. mhlate les k den exete skeptiko! olo xalia to video k olo xalia! exete skefti oti to kinhto exei analisi 320*240 to monitor.. k oti travaei video 176*144 eee k sas to dixni full screen..! e ti perimenete??? balteto xoris megen8isei k meta na mhlate! eleos pia!

 

(το 6233 τραβαει σε 640Χ480 που ειναι 11 φορες υψηλοτερη απο τα 176Χ144 του Κ800)

 

Οπότε το βίντεο είναι όντως αδύνατο σημείο. Οπότε όσο και αν έχει αρκετά καλά σε αυτό υστερεί.

Ευχαριστώ haki για τη σύγκριση :)

Link to comment
Share on other sites

οντως μεγαλο μειον :mad: η αναλυση βιντεο για ενα τετοιο κινητο.χανει ποντους η SE για μια τετοια παραλειψη :blink: :whistle:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mελλοντικα ομως δεν υπαρχει δυνατοτητα βελτιωσης της αναλυσης μεσω update service?Eχω διαβασει καπου στο φορουμ οτι υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης της ποιοτητας του βιντεο μεσω λογισμικου σε k750
Link to comment
Share on other sites

Mελλοντικα ομως δεν υπαρχει δυνατοτητα βελτιωσης της αναλυσης μεσω update service?Eχω διαβασει καπου στο φορουμ οτι υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης της ποιοτητας του βιντεο μεσω λογισμικου σε k750

 

Η ποιότητα μπορεί να βελτιώνεται λίγο ή περισσότερο, αλλά η ανάλυση όχι.

Είναι στα τεχνικά χαρακτηριστικά του κινητού.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA,thelo na kano,2 erotiseis..simera energopoiithike i sundesi mou..ginetai,na min xorizei 1 sms polu ligon lekseon se 2-3 kommatia me tin allagi kapoias ruthmisis?

 

2) pano aristera stin othoni,emfanizetai ena sumbolo san omokentoi kukloi,ble...ti simainei auto?

Link to comment
Share on other sites

ninia7..

 

1)πρέπει να πας στο μενού των μηνυμάτων και να βρεις την επιλογή :"Εθνικοί χαρακτήρες" και να την απενεργοποιήσεις.

 

2)Το σύμβολο αυτό είναι το σήμα του 3G.Όταν εμφανίζεται σημαινει ότι έχεις κάλυψη 3G,όταν εξαφανίζεται το κινητό επανέρχεται στο δίκτυο GPRS.

Link to comment
Share on other sites

οντως μεγαλο μειον :mad: η αναλυση βιντεο για ενα τετοιο κινητο.χανει ποντους η SE για μια τετοια παραλειψη :blink: :whistle:

Και το ηχείο είναι τραγικό....καμια σχέση με k750/w700/w800/w810.

Link to comment
Share on other sites

ninia7

 

Αν αλλάξεις τη ρύθμιση που σου είπα(απενεργοποίηση των Εθνικών χαρακτήρων στο Μενού Επιλογές,στα σύνταξη μηνυμάτων)θα αλλάξει και αυτό με το Τ9.

 

Όσον αφορά το 3G δεν έχει καμία διαφορά στη χρεωση με το να βρίσκεσαι εντός ή εκτός της κάλυψης του.Απλά,με το 3G έχεις δυνατότητα βιντεοκλήσης,πιο γρήγορο σερφάρισμα στο Ιντερνετ και κάποιες άλλες υπηρεσίες

Link to comment
Share on other sites

Και το ηχείο είναι τραγικό....καμια σχέση με k750/w700/w800/w810.

 

Άλλο το να λες ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό των k750/w700/w800/w810 κι άλλο να χαρακτηρίζεις το ηχείο του k800 τραγικό!Ε,μην τρελαθούμε κιόλας που είναι τραγικό φίλε μου...Δεν απέχει και τόσο πολύ από αυτά των κινητών που αναφέρεις,για να μην πω ότι με κάποια από τα παραπάνω είναι ισάξιο!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το να λες ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό των k750/w700/w800/w810 κι άλλο να χαρακτηρίζεις το ηχείο του k800 τραγικό!Ε,μην τρελαθούμε κιόλας που είναι τραγικό φίλε μου...Δεν απέχει και τόσο πολύ από αυτά των κινητών που αναφέρεις,για να μην πω ότι με κάποια από τα παραπάνω είναι ισάξιο!

Το ηχείο για sony ericsson είναι τραγικό...

Ακόμα και απο τα ακουστικα ο ήχος ειναι χαμηλος σε σχέση με τον προκατοχο του.

Τα παραπάνω μοντέλα της s.e εχουν πολύ πιο δυνατό και ποιοτικο ηχείο..

Και ολα επίσης ειναι καλύτερα στα ακουστικά.

Μην το συγκρίνω κιολας με w850/w550 ή w900 γιατι εχει έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά..

Και το βιντεο ειναι αθλιο.....

 

 

Εχει ομως παρα πολύ καλη οθονη,πολυ φωτεινή.

Καλή κάμερα και το βραδυ κορυφαια.

Εχει αρκετές ανανεωσεις στο μενου με τα προηγούμενα s.e

Link to comment
Share on other sites

χαλαρώστε..η σειρά walkman έχει σχεδιαστεί κυρίως για μουσικές ικανότητες,ενώ το k800 -που δεν είναι walkman- είναι φωτογραφικό..μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

χαλαρώστε..η σειρά walkman έχει σχεδιαστεί κυρίως για μουσικές ικανότητες,ενώ το k800 -που δεν είναι walkman- είναι φωτογραφικό..μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα...

Δεν είναι ανόμοια....

Το κ750 και το w800.

Και τα δυο ειχαν τα πλεονεκτήματα της κάμερας καθως και του ήχου.

To w800 δεν υστερει καθολου στην κάμερα σε συγκριση με το κ750,οπως και το κ750 δεν υστερει στον ήχο σε σχέση με το w800.

Δεν είναι λογικό αυτο να τα ξεχωρίζουμε,τουλάχιστον αν οχι καλυτερο,θα μπορούσε τουλάχιστον να ήταν ισάξιο στον τομέα του ηχου με τον προκάτοχο του.

Και το w900 walkman είναι αλλα εχει κορυφαια κάμερα,μαλλον με το κ800 η εταιρεια αρχισε να ξεχωριζει τα μοντέλα της,walkman,cyber-shot,αντε τώρα θα βγάλει και ένα handycam,ισως γι αυτο δεν βάζει και καλό βιντεο στα κινητά της ακόμα.

Αντε με το καλο και στα vaio και στα playstation τώρα...:p :lol:

Μπράβο s.e ένα πλήρες κινητο σαν το w900 δεν βλέπω να έχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο: Πόση ώρα θέλει για πρώτη φόρτιση περίπου?? :)

 

Mέχρι να φορτίσει και 1-2 ώρες επιπλέον.;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μην τα παραλέτε ρε παιδιά...Βλέπω ότι και στο φόρουμ αυτό κάνετε μερικοί τόσο αρνητικά όσο και θετικά σχόλια εξωπραγματικά όπως ΑΚΡΙΒΩΣ και στα άλλα κομμάτια του site για άλλα τηλέφωνα που εμφανίζονται κάποιοι πολέμιοι (χωρίς λόγο) και κάποιοι υπερασπιστές μέχρι θανάτου για όποιο κινητό έχουν λες και θα σώσουν τα πάτρια εδάφη...

 

Όσο αφορά τον ήχο δείτε και τι έχω γράψει εγώ πριν περίπου ένα μήνα για το Samsung D900 που χαρακτηρίστηκε ως κορωνίδα της εταιρείας, Hi-end μοντέλο υψηλής αισθητικής. Ενα τηλέφωνο με 3ΜΡ που κυριολεκτικά εγώ το χλευάζω για τις βραδινές, χαμηλού φωτισμού λήψεις φωτογραφιών και το απαράδεκτο βίντεο που τα καρέ του εμφανίζονται λες και του έχουν κάνει ΧΧΧ επεξεργασία σε εκπομπή ακατάλληλη!!!

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το Κ800 φτάνει σε επίπεδα τέλεια χωρίς ποτέ να είμαστε απόλυτοι και φυσικά πάντα ανάλογα με το τι ζητά ο καθένας μας. Δε θα με χάλαγε ένα τηλέφωνο πιο λεπτό και πιο ελαφρύ με τα ίδια χαρακτηριστικά και σαφώς λίγο μεγαλύτερη μπαταρία. Νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι η μπαταρία του Κ750 που είχα πριν ένα χρόνο περίπου κράταγε 30% και παραπάνω χρονικά με την ίδια χρήση.

 

Για το θέμα των βίντεο-φωτογραφιών να πω κάτι. Ένα κινητό τηλέφωνο κάνει αυτά τα πράγματα όσο μπορεί καλά...ανάλογα. Δε μπορεί όμως να τα κάνει όλα. Για παράδειγμα μια ψηφιακή κάμερα δεν τραβά βίντεο όπως μια βιντεοκάμερα ακόμα και αναλογική. Το ανάποδο πάλι μια απίστευτα καλή Sony DV κάμερα που έχω τραβά μόλις 800Κ φωτογραφίες ουσιαστικά δηλαδή της πλάκας. Όσο για τον ήχο πολλές από αυτές τις περιπτώσεις (το 90%) ηχογραφεί σε μονοφωνικό ήχο...Οπότε όπως καταλαβαίνεται απλά να συγκρίνουμε όμοια και ισάξια (σε τιμή) πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο για sony ericsson είναι τραγικό...

Ακόμα και απο τα ακουστικα ο ήχος ειναι χαμηλος σε σχέση με τον προκατοχο του.

Τα παραπάνω μοντέλα της s.e εχουν πολύ πιο δυνατό και ποιοτικο ηχείο..

Και ολα επίσης ειναι καλύτερα στα ακουστικά.

Μην το συγκρίνω κιολας με w850/w550 ή w900 γιατι εχει έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά..

Και το βιντεο ειναι αθλιο.....

 

 

Εχει ομως παρα πολύ καλη οθονη,πολυ φωτεινή.

Καλή κάμερα και το βραδυ κορυφαια.

Εχει αρκετές ανανεωσεις στο μενου με τα προηγούμενα s.e

 

μια χαρα ειναι το ηχειο του..:D

Link to comment
Share on other sites

paidia exo provlima me to k800..mou vgazei to klassiko minima "i energeia apetixe" otan pao na mpo paixnidia i efarmoges...to eixa paei sti vodafone gia 3 evdomades gia update kai otan to pira piso itan mia xara..meta apo 1 mina pali ta idia..ti mou proteinete??
Link to comment
Share on other sites

paidia exo provlima me to k800..mou vgazei to klassiko minima "i energeia apetixe" otan pao na mpo paixnidia i efarmoges...to eixa paei sti vodafone gia 3 evdomades gia update kai otan to pira piso itan mia xara..meta apo 1 mina pali ta idia..ti mou proteinete??

 

να πας να τους το πεταξεις στα μουτρα και να ζητησεις αντικατασταση συσκευης!!!αυτο σου προτεινω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!Εχθες πεθανε για μια ακομα φορα το κ800 μου:mad: Επειδη δε σκοπευω να το παω στη vodafone και να μεινω μια βδομαδα χωρις κινητο και αφου εχω ενα credit απο wotan σκεφτηκα να κανω flash απο την wotan.Το προβλημα ομως ειναι οτι με ενα credit που εχω μπορω να κανω μονο flash και οχι cid upgrade.To wotanclient αναφερει:EROM:RED CID52

OTP:RED CID 49 GFDS:CDA102511/30.Αρχικα ποιο ειναι το cid του τηλεφωνου?Και δευτερον υπαρχει δυνατοτητα να περασω στο κινητο cid κατωτερο του 52 δεδομενου οτι στι λιστα επιλογης του firmware υπαρχει μονο firmaware cid52 ,αρχιζει δηλαδη απο R1JC002 και νεοτερα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,εχω το εξης προβλημα:το κ800 εχει κολλησει,δεν μου εμφανιζει στη λιστα των κλησεων ουτε εξερχομενες,ουτε εισερχομενες,ουτε αναπαντητες.Εμφανιζει καποιες που ειχα κανει πριν μερες.Κατα τα αλλα λειτουργει κανονικα.Ειχε κανενας παρομοιο προβλημα??
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,εχω το εξης προβλημα:το κ800 εχει κολλησει,δεν μου εμφανιζει στη λιστα των κλησεων ουτε εξερχομενες,ουτε εισερχομενες,ουτε αναπαντητες.Εμφανιζει καποιες που ειχα κανει πριν μερες.Κατα τα αλλα λειτουργει κανονικα.Ειχε κανενας παρομοιο προβλημα??

 

Περίεργο πρόβλημα.

Ίσως πρέπει να δοκιμάσεις την επαναφορά ρυθμίσεων. Μετά το απαραίτητο backup φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...