Jump to content

Θεσσαλονίκη άλλοτε και τώρα!


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεσσαλονικη αλλοτε κι τωρα.Αναμνησεις απο το παρελθον,προβληματισμοι και σκεψεις για οτι αφορα το παρον και το μελλον αυτης της πολης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκα και μεγάλωσα σ' αυτή την πόλη. Μετά από 30 χρόνια εδώ λοιπόν, μου φαίνεται ότι αυτή η πόλη μέρα με τη μέρα γίνεται πιο άσχημη, πιο αδιάφορη και πιο κουραστική... Τα κάγκελα στα πεζοδρόμια κεντρικών δρόμων που βάζει ο δήμος και κάποιες αλλαγές στο φωτισμό των δρόμων δεν είναι αρκετά... Ίσως μάλιστα είναι και η πόλη με το πιο άσχημο και μουντό δημαρχείο στην Ελλάδα... Πάλι καλά που υπάρχει και η θάλασσα που δίνει μια φυσική ομορφιά, κάποιες γειτονιές γραφικές που όμως είναι τα μόνα απομεινάρια κάποιας άλλης εποχής και μια Αριστοτέλους που σώζει κάπως την κατάσταση, αν και μόνο αισθητικά. Λειτουργικά όλα έχουν το μαύρο τους το χάλι...

 

Μέλι στάζω ε; :p

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μια παλιά πόλη με στενούς δρόμους που δεν εξελίχθηκε και δεν προσαρμόστηκε στο μέλλον...αν τα τσιμεντόκουτα ήταν λίγο πιο χαμηλά, αν οι δρόμοι ήταν λίγο πιθο άνετοι και είχε εφαρμοστεί το πολεοδομικό σχέδιο...αν είχε φτιαχτεί εγκαίρως μετρό...όχι η χαζομάρα που ετοιμάζεται τώρα. Σήμερα έπρεπε να έφτανε από Ωραιόκαστρο μέχρι Περαία για να εξυπηρετεί...Ευτυχώς έχει απομείνει κάτι από την κουλτούρα και το ύφος των ανθρώπων, επειδή ήταν ανέκαθεν μεγάλη πόλη και διαπολιτισμική είχε έναν τρόπο να "προσαρμόζει" τους μετανάστες από την επαρχία στην κουλτούρα και όχι να τους δημιουργεί την αίσθηση του "πρόσεχε μην σε κοροϊδέψουν εκεί που πας"... Αν και ακόμη και σε αυτόν τον τομέα μικρή Αθήνα γινόμαστε σιγά σιγά....

 

Sorry ξέφυγα :confused: :(

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μια πολη που θα μπορουσε να ητανε πολυ ομορφη και πολυ λειτουργικη στο θεμα της συγκοινωνιας.Ποτε ομως δεν βγαζω τον εαυτο μου απο εξω και πιστευω οτι ολοι μας λιγο η πολυ φερουμε καποια ευθηνη για ολα οσα συμβαινουν σε αυτη την χωρα.Την λενε και ερωτικη πολη.Εδω να θυμισω μια πολυ πετυχημενη απαντηση σε ερωτηση που εγινε στους ΑΜΑΝ για το αν αληθευει η οχι οτι ειναι ερωτικη πολη.Η απαντηση ητανε καπως ετσι,δηλαδη αμα γυρισουμε την πολη θα δουμε κοσμο να πηδιεται στον δρομο?Ας ειναι καλα καποιοι <<επωνυμοι>> κυριως <<τραγουδιστες>> τελευταιας γενιας που ειδικα τα τελευταια χρονια για να αυξησουν τις <<μετοχες>> τους μας πουλανε τρελα και κορδελα.Τωρα αν εχουνε παει σε ενα δυο μαγαζια,αν εχουν φαει σε μια δυο ταβερνες περπατησανε και την Τσιμισκη τους δινει το δικαιωμα να δινουν την εντυπωση οτι ξερουν τα παντα για αυτη την πολη αυτο ειναι αλλη ιστορια.Ελπιζω να συνεχιστει αυτη η κουβεντουλα μεσα απο αναμνησεις,σκεψεις,προβληματισμους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Thessaloniki:

H poli pou tha eprepe na itan i prwteuousa oxi tis elladas, alla twn valkaniwn.

H poli pou oxi mono menei "stasimi" alla arxizei k pernei tin katiousa.

H poli pou panta prwtostatouse se diadilwseis/poreies.

H poli pou "gennise" polla megala onomata.

H poli pou sunexws enisxuei tin Athina k oxi tin idia.

H poli pou sunexws "xanei" kommatia tis.

H poli pou tin kantantisan apla ena megalo astiko kentro.

H poli tis anergias.

H poli tis mizerias.

H poli meta tin Athina...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Thessaloniki:

H poli pou tha eprepe na itan i prwteuousa oxi tis elladas, alla twn valkaniwn.

 

Αυτό αλήθεια πού μπορεί να το στηρίξει κανείς; με τι υποδομή θα γινόταν πρωτεύουσα μια πόλη σχεδόν τριτοκοσμική;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

to paidi to eipe me tin enia, oti logo tou ti itan i polh paliotera kai se ti simeio briskete, eipe 8a eprepe na itan to kentro twn balkaniwn , den eipe oti etsi opws katantise 8a prepei na einai
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αγαπω την πολη μου!

και οπως και να ειναι...δεν με νοιαζει...

αλλα ενα μετρό αν μας κανει....θα ειμαστε κορυφη!!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 41 ΧΡΟΝΩΝ ΗΡΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΑ 20 ΚΑΙ 21 ΧΡΟΝΙΑ ΖΩ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ 70 ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ . ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΑΘΑ.... ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΒΡΙΣΚΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ .....

Η ΠΟΛΗ ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ....

Η ΠΟΛΗ ΜΑΝΤΡΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΕ ΚΛΟΥΒΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΚΑΙΡΟΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΛΙΒΑΔΙΑ

ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΗΣΕΙΣ ΒΡΟΧΗ

Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΙΝΕ Η ΑΘΗΝΑ ΤΟΥ ΧΘΕΣ ....

3 ΝΟΜΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

ΒΛΕΠΕ ΕΝΑ

ΒΛΕΠΕ ΔΥΟ

Link to comment
Share on other sites

Η πόλη επεκτείνεται συνεχώς, χωρίς σχέδιο. Τώρα όμως που θα έχουμε και μετρό και παγκόσμιο κέντρο εμπορίου... http://www.tedk.gr/active.aspx?mode=el{0c26f518-03cc-47bf-a5a5-6f3083f69412}View

 

ποιός μας πιάνειhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

ολοι εσεις που γραφετε για την Θεσσαλονικη μπορειτε να ερθετε στο meeting 1/7 να τα κουβεντιασουμε απο κοντα! :)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Η πόλη επεκτείνεται συνεχώς, χωρίς σχέδιο. Τώρα όμως που θα έχουμε και μετρό και παγκόσμιο κέντρο εμπορίου... http://www.tedk.gr/active.aspx?mode=el{0c26f518-03cc-47bf-a5a5-6f3083f69412}View

 

ποιός μας πιάνειhttp://www.myphone.gr/forum/image/smilies/biggrin.gif

Παγόσμιο κέντρο εμπορίου; :lol: και μια άλλη πόλη είχε ένα τέτοιο... παλιά... αλλά μετά βρέθηκε στην τροχιά δύο boeing!!!

Πάντως αν και κράζω σε μεγάλο βαθμό αυτή την πόλη και θέλω να φύγω μακριά, όλοι μου λένε ότι αν το κάνω, σε μια βδομάδα θα θέλω να γυρίσω πάλι πίσω...

 

Και κάπου εδώ να θυμηθούμε το τραγούδι των Βαρδής-Μαραγκόζη που λέει:

"Όπου κι αν πας, όπου κι αν πας εδώ θ' ανήκεις,

θα τριγυρνάς μες στα στενά της Σαλονίκης..."

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...