Jump to content

CowParade, Αθήνα 2006


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορούμε να δούμε κάπου πόσα αγοράστηκε η κάθε αγελάδα;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να δούμε κάπου πόσα αγοράστηκε η κάθε αγελάδα;

 

 

(Δε σε ξέχασα!) Δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου επίσημα αυτή η πληροφορία.

Μπορείς, αν ξέρεις τα ονόματα των αγελάδων που σε ενδιαφέρουν, να ρωτήσεις εμένα που παρακολούθησα τη δημοπρασία και έχω κρατήσει τις τιμές :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

ap oso xero oi aggelades pou eixan sxediadstoi apo oxi kai toso gnostous kallitexnes arxizan apo 3000 euro eno oi alles apo 5000 euro !! an kano lathos diorthoste me!! sthn tv to akousa!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που άκουσα και με προβλημάτισε είναι ότι μόνο το 50% των χρημάτων διατέθηκε για φιλανθρωπικούς σκοπούς. :mad:

 

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχυεί όμως...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που άκουσα και με προβλημάτισε είναι ότι μόνο το 50% των χρημάτων διατέθηκε για φιλανθρωπικούς σκοπούς. :mad:

 

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχυεί όμως...

Αυτό όντως ισχύει γιατί το υπόλοιπο 50% πηγαίνει για τα έξοδα που αφορούν συνολικά την εκδήλωση.

Ρούξι Ψυχάρα για πάντα Τριφυλλάρα.
Link to comment
Share on other sites

(Δε σε ξέχασα!) Δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου επίσημα αυτή η πληροφορία.

Μπορείς, αν ξέρεις τα ονόματα των αγελάδων που σε ενδιαφέρουν, να ρωτήσεις εμένα που παρακολούθησα τη δημοπρασία και έχω κρατήσει τις τιμές :)

 

Βασικά για την αγελάδα του Παναθηναϊκού ήθελα να μάθω, για εκείνη με τον μηχανισμό ρολογιού (όχι εκείνη που ήταν έξω από τον Καίσαρη, ή άλλη, Βουκουρεστίου και Βαλαωρίτου) και για την αγελάδα ταχυδακτυλουργό (η κομμένη στη μέση :p ).

 

Θενξ εκ των προτέρων. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για την αγελάδα του Παναθηναϊκού ήθελα να μάθω, για εκείνη με τον μηχανισμό ρολογιού (όχι εκείνη που ήταν έξω από τον Καίσαρη, ή άλλη, Βουκουρεστίου και Βαλαωρίτου) και για την αγελάδα ταχυδακτυλουργό (η κομμένη στη μέση :p ).

 

Θενξ εκ των προτέρων. :)

 

Τίποτα, αν θέλεις και ο,τιδήποτε άλλο σχετικό, εδώ είμαι. Είναι αγαπημένη μου ασχολία η Cow parade :)

 

Η αγελάδα «Λιβάδι» - χορηγός Παναθηναϊκός, ξεκίνησε από τα 5.000 και πουλήθηκε στα 14.000. Η «Greek Time» που βρισκόταν στον πεζόδρομο της Βουκουρεστίου από 3.000 έφτασε στα 10.000 ενώ η «Cow Magical» από 3.000 πουλήθηκε στα 5.500 και έτσι ήταν η πιο φθηνή αγελάδα της δημοπρασίας. (Το αποδώσαμε στο μεγάλο μέγεθός της γιατί ενώ ήταν από τις πιο χαριτωμένες αγελάδες, το ενδιαφέρον για αυτή ήταν μικρό).

 

 

Για να εξαλειφθούν εθνικιστικές ή άλλες ακραίες απόψεις που πηγάζουν από την άγνοια και μόνο και δε χωρούν σε αυτό εδώ το θέμα, να παραθέσω απλά το παρακάτω link:

 

http://www.cowparade-eu.com/

 

Η cow parade έγινε ταυτόχρονα σχεδόν σε : Παρίσι, Αθήνα, Εδιμβούργο, Λισσαβόνα, Telemark (Νορβηγία), Βουδαπέστη. Είναι παγκόσμιο καλλιτεχνικό γεγονός και δεν έχει περιοριστεί σαν μορφή καλλιτεχνικής έκφρασης μόνο στις αγελάδες :

 

Οι αρκούδες του Βερολίνου :

http://fara.cs.uni-potsdam.de/~bmeuth/JPEGs/Berlin/BearParade/index.htm

http://de.wikipedia.org/wiki/Buddy_B%C3%A4r

http://www.united-buddy-bears.com/de/openingtxl2006/index.php?lang=en&bbbyear=2006

 

 

Και παρόμοια Parades : http://www.moochandise.com/immotator.htm

 

(ευχαριστώ Xourxoulitsos και MsK για τα ενδιαφέροντα links:) )

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, αν θέλεις και ο,τιδήποτε άλλο σχετικό, εδώ είμαι. Είναι αγαπημένη μου ασχολία η Cow parade :)

 

Αξίζει να είναι. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ σαν ιδέα, την είχα δει και σε άλλες πόλεις και είχα ζηλέψει. Μιάς και σε βλέπω ενημερωμένη, μήπως ξέρεις κάτι παρόμοιο που είχε γίνει με αρκουδάκια; Είχε πέρσι το καλοκαίρι στη Ζυρίχη, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

 

Η αγελάδα «Λιβάδι» - χορηγός Παναθηναϊκός, ξεκίνησε από τα 5.000 και πουλήθηκε στα 14.000. Η «Greek Time» που βρισκόταν στον πεζόδρομο της Βουκουρεστίου από 3.000 έφτασε στα 10.000 ενώ η «Cow Magical» από 3.000 πουλήθηκε στα 5.500 και έτσι ήταν η πιο φθηνή αγελάδα της δημοπρασίας. (Το αποδώσαμε στο μεγάλο μέγεθός της γιατί ενώ ήταν από τις πιο χαριτωμένες αγελάδες, το ενδιαφέρον για αυτή ήταν μικρό).

 

Σίγουρα ήταν λόγω μεγέθους, η αγελάδα ήταν πανέμορφη. Αναφορικά με την αγελάδα της Βουκουρεστίου, νομίζω πουλήθηκε πολύ χαμηλά, ενώ του Παναθηναϊκού πολύ ψηλά. Πάντως μιά χαρά. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...