Jump to content

Video Capturing


_NIKOS_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Video capturing!!!!! Kserei kanenas kana programma pou na kanei auti tin douleia. Gia hxo, yparxei to audacity, gia video omws?

 

 

Καλημέρα...:happy:

To Pinnacle Studio 10...?:confused:

Το ίδιο δεν κάνει για τα βίντεο...?:O

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις δλδ να γράφεις το βίντεο που βλέπεις στον υπολογιστή σου;; ή αυτό που βλέπεις από το TV tuner σου!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τραβας βιντεο οτι βλέπεις στην οθόνη, τότε το CamStudio είναι αρκετά καλό.

Επίσης το SnagIT (βρες την τελευταια εκδοση) το οποίο είναι και για photo capture και για text και αν θες μόνο κομμάτια απο την οθόνη να καταγράφεις τι γίνεται, μπορείς...

Γενικα το 2ο είναι πολύ καλό για τέτοιου είδους πράματα...

 

Αυτά..:)

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

thelo na grafo ta video pou blepo ston ipologisti mou. kai oxi apo TV tuner

 

 

Αν θες γίνει λίγο ποιό κατανοητός γιατί τα λες πολύ μπερδεμένα...:shifty:

Δώσε κάποιο παράδειγμα...;)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Thelo as poume to bideo pou blepo stin othoni tou PC mou (px to blepo kateuthian meso internet) na mporo tin ora pou tha paizei na to na to grafo, na to apothikeuo.

Opos gia ta tragoudia einai to Audacity

 

Φίλε Νίκο, κατ' αρχάς χρόνια σου πολλά...

 

Αν χρησιμοποιείς FireFox υπάρχει ένα plugin που λέγεται VideoDownloader και σου επιτρέπει να κατεβάζεις τα βίντεο που βλέπεις online...Δεν ξέρω αν σε βοηθά αυτό. Δοκίμασέ το αν θες.:)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ligo asxeto : na ena programataki pu kani gia capture ikonon apo video.poli voliko kai xrisimo:cool:

to anevasa idika gia to myphone.to arhio ine se .rar kai to pass ine http://www.myphone.gr

 

Moderation mode

URL removed

Proud owner of sony erricson k800i

----------------------------------

Posa frapedia roufiksate simera??oeo

Link to comment
Share on other sites

Thelo as poume to bideo pou blepo stin othoni tou PC mou (px to blepo kateuthian meso internet) na mporo tin ora pou tha paizei na to na to grafo, na to apothikeuo.

Opos gia ta tragoudia einai to Audacity

 

 

Καλημέρα...:happy:

Για ρίξε μια ματιά στο παρακάτω topic ίσως ζητάς κάτι τέτοιο...:shifty:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=123160

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

ligo asxeto : na ena programataki pu kani gia capture ikonon apo video.poli voliko kai xrisimo:cool:

to anevasa idika gia to myphone.to arhio ine se .rar kai to pass ine

 

Moderation mode

URL removed

To μοναδικό image grabber που βρήκα στο δίκτυο δεν είναι freeware και επομένως το link που έβαλες έπρεπε να αφαιρεθεί. Αν πρόκειται για κάτι άλλο που είναι freeware, τότε μπορείς να μας δώσεις το link για το website του.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στέλνω εδώ μήνυμα μιας και είναι σχετικό το θέμα με αυτό που θέλω. Αγόρασα μια βιντεοκάμερα MiniDV ( Panasonic GS-27 ) και δεν είχε μέσα πρόγραμμα μεταφοράς των βίντεο στον υπολογιστή. Βρήκα το Pinnacle Studio 10. Μετέφερα κάποια βίντεο στο pc αλλά η ποιότητα δεν ήταν καλή. Τα μετέφερα ασυμπίεστα (όχι με μορφή MPEG δηλαδή) και σε ΟΛΑ τα βίντεο τα έβλεπα και σε όλη σχεδόν την διάρκειά τους φαινόντουσαν σε κάποια σημεία κάτι γραμμές και ήταν σαν να "σπάει" η εικόνα. Βρήκα το Adobe Premiere Pro 2, το ίδιο πρόβλημα και με εκείνο. Όμως όταν ενεργοποίησα την επιλογή Maximum bit depth στο Video Rendering φαινόταν μια χαρά το βίντεο, αν και δεν με ενθουσιάζει σε ποιότητα (και σε αυτό μάλλον φταίει η βιντεοκάμερα) . Βρήκα και το Ulead Videostudio 10 PLUS, και αυτό είχε το ίδιο πρόβλημα ποιότητας με τα άλλα 2 (εκτός του Adobe Premiere που το "σπάσιμο" διορθώθηκε) . Τι κάνω λάθος; Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω σε κάθε πρόγραμμα ώστε να έχω ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ κατά την μεταφορά των video στο pc. Για ρυθμίσεις τις κάμερας έχω ρωτήσει σε σχετικό topic αλλά φαίνεται κανένας δεν έχει διάθεση ή δεν ξέρει να απαντήσει.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Στέλνω εδώ μήνυμα μιας και είναι σχετικό το θέμα με αυτό που θέλω. Αγόρασα μια βιντεοκάμερα MiniDV ( Panasonic GS-27 ) και δεν είχε μέσα πρόγραμμα μεταφοράς των βίντεο στον υπολογιστή. Βρήκα το Pinnacle Studio 10. Μετέφερα κάποια βίντεο στο pc αλλά η ποιότητα δεν ήταν καλή. Τα μετέφερα ασυμπίεστα (όχι με μορφή MPEG δηλαδή) και σε ΟΛΑ τα βίντεο τα έβλεπα και σε όλη σχεδόν την διάρκειά τους φαινόντουσαν σε κάποια σημεία κάτι γραμμές και ήταν σαν να "σπάει" η εικόνα. Βρήκα το Adobe Premiere Pro 2, το ίδιο πρόβλημα και με εκείνο. Όμως όταν ενεργοποίησα την επιλογή Maximum bit depth στο Video Rendering φαινόταν μια χαρά το βίντεο, αν και δεν με ενθουσιάζει σε ποιότητα (και σε αυτό μάλλον φταίει η βιντεοκάμερα) . Βρήκα και το Ulead Videostudio 10 PLUS, και αυτό είχε το ίδιο πρόβλημα ποιότητας με τα άλλα 2 (εκτός του Adobe Premiere που το "σπάσιμο" διορθώθηκε) . Τι κάνω λάθος; Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω σε κάθε πρόγραμμα ώστε να έχω ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ κατά την μεταφορά των video στο pc. Για ρυθμίσεις τις κάμερας έχω ρωτήσει σε σχετικό topic αλλά φαίνεται κανένας δεν έχει διάθεση ή δεν ξέρει να απαντήσει.

Κανείς;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Στέλνω εδώ μήνυμα μιας και είναι σχετικό το θέμα με αυτό που θέλω. Αγόρασα μια βιντεοκάμερα MiniDV ( Panasonic GS-27 ) και δεν είχε μέσα πρόγραμμα μεταφοράς των βίντεο στον υπολογιστή. Βρήκα το Pinnacle Studio 10. Μετέφερα κάποια βίντεο στο pc αλλά η ποιότητα δεν ήταν καλή. Τα μετέφερα ασυμπίεστα (όχι με μορφή MPEG δηλαδή) και σε ΟΛΑ τα βίντεο τα έβλεπα και σε όλη σχεδόν την διάρκειά τους φαινόντουσαν σε κάποια σημεία κάτι γραμμές και ήταν σαν να "σπάει" η εικόνα. Βρήκα το Adobe Premiere Pro 2, το ίδιο πρόβλημα και με εκείνο. Όμως όταν ενεργοποίησα την επιλογή Maximum bit depth στο Video Rendering φαινόταν μια χαρά το βίντεο, αν και δεν με ενθουσιάζει σε ποιότητα (και σε αυτό μάλλον φταίει η βιντεοκάμερα) . Βρήκα και το Ulead Videostudio 10 PLUS, και αυτό είχε το ίδιο πρόβλημα ποιότητας με τα άλλα 2 (εκτός του Adobe Premiere που το "σπάσιμο" διορθώθηκε) . Τι κάνω λάθος; Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω σε κάθε πρόγραμμα ώστε να έχω ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ κατά την μεταφορά των video στο pc. Για ρυθμίσεις τις κάμερας έχω ρωτήσει σε σχετικό topic αλλά φαίνεται κανένας δεν έχει διάθεση ή δεν ξέρει να απαντήσει.

Δεν ασχολείται κανένας με βιντεοκάμερες ώστε να μου απαντήσει;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολείται κανένας με βιντεοκάμερες ώστε να μου απαντήσει;

 

Ασχολούμαστε, ασχολούμαστε, αλλά είναι και περίοδος διακοπών!!!

 

Λοιπόν εγώ έχω εγκατεστημένο το Ulead Video Studio 10 και το χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα με σύνδεση firewire. Να ρωτήσω τα βασικά:

1. Με τι σύνδεση μεταφέρεις στο PC? USB Firewire? Μήπως με USB και οφείλεται εκεί?

2. Τι video settings χρησιμοποιείς στο capturing? PAL? Τι ανάλυση? Τι bitrate?

 

Εγώ θα δώ το βράδυ τα capture settings στο σπίτι και θα στα ποστάρω αύριο να κάνεις ένα πρώτο check, και βλέπουμε μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...