Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton R


POLAP21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα το βγαλω να το καθαρισω το καρμπ αλλα και παλι το εχω λιγο καιρο αντε να εχω κανει με αυτο 500 χιλιομετρα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα το βγαλω να το καθαρισω το καρμπ αλλα και παλι το εχω λιγο καιρο αντε να εχω κανει με αυτο 500 χιλιομετρα.

 

δεν νομιζω να ειναι το καρμπ αλλα το κυλινδροπιστονο αν εχει δουλεψει αρκετα λογικο ειναι να πεσει το μηχανακι συν ενας λογος παραπανω οταν δουλευει αφιλτρο.... μια φορα καλο θα του κανεις αν καθαρισεις το καρμπ....οι βαλβιδες ειναι ρυθμισμενες??

Link to comment
Share on other sites

Οι βαλβιδες ειναι καινουργιες και σωστα ρυθμισμενες,τωρα το πιστονι ειναι και αυτο κανουργιο 400 χιλιομετρα του εχω κανει.Το ειχα τερματισει το μηχανακι οταν ημοουν γυρω στα 300 χιλιομετρα αλλα δεν νομιζω να εχει να κανει τοσο αυτο.Αν ειναι να το σκαω και να θελω πιστονι παει πολυ.Σημερα θα του βαλω μια protech κιολας να το δουλεψω ετσι να δω τι λεει.Ρε παιδια εχει ανοιξει κανεις το R 54 ?? Το ανοιξατε 54 τον δικο του κυλινδρο η βαλατε αλλον??Εγω εβαλα 54ρι κυλινδρο της Daytona αλλα η καδενα για να χτυπαει σωστα εχει μπει ενα λουρακι σαν πατημα.Ο μηχανικος μου τωρα ο καινουργιος γιατι επεσε σε μαλακα την πρωτη φορα,μου λεει οτι με τον δικο του κυλινδρο πρεπει να ανοιξω 54 θα ειναι πολυ καλυτερα μου λεει.Περιμενω γνωμες ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Οι βαλβιδες ειναι καινουργιες και σωστα ρυθμισμενες,τωρα το πιστονι ειναι και αυτο κανουργιο 400 χιλιομετρα του εχω κανει.Το ειχα τερματισει το μηχανακι οταν ημοουν γυρω στα 300 χιλιομετρα αλλα δεν νομιζω να εχει να κανει τοσο αυτο.Αν ειναι να το σκαω και να θελω πιστονι παει πολυ.Σημερα θα του βαλω μια protech κιολας να το δουλεψω ετσι να δω τι λεει.Ρε παιδια εχει ανοιξει κανεις το R 54 ?? Το ανοιξατε 54 τον δικο του κυλινδρο η βαλατε αλλον??Εγω εβαλα 54ρι κυλινδρο της Daytona αλλα η καδενα για να χτυπαει σωστα εχει μπει ενα λουρακι σαν πατημα.Ο μηχανικος μου τωρα ο καινουργιος γιατι επεσε σε μαλακα την πρωτη φορα,μου λεει οτι με τον δικο του κυλινδρο πρεπει να ανοιξω 54 θα ειναι πολυ καλυτερα μου λεει.Περιμενω γνωμες ευχαριστω:)

 

 

E για να στο λεει ο μαστορας οτι ο κυλινδρος ρεκτιφιε απο aftermarket ειναι καλυτερος,τοτε κατι θα ξερει.Που μενεις?

δεν νομιζω να ειναι το καρμπ αλλα το κυλινδροπιστονο αν εχει δουλεψει αρκετα λογικο ειναι να πεσει το μηχανακι συν ενας λογος παραπανω οταν δουλευει αφιλτρο.... μια φορα καλο θα του κανεις αν καθαρισεις το καρμπ....οι βαλβιδες ειναι ρυθμισμενες??

 

Ναι λαθος μου δεν εννοω οτι φταει το καρμπυρατερ αλλα ευθυνεται για την ολη ζημια που εχει γινει:O{θα εχουν φαγωθει τα κυλινδροπιστονα}

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα αρχικα σε ολους σας.Εβαλα την protech σημερα πολυ ωραιος ηχος,αλλα δεν μου δινει σαν τη sebring αλλα τα ματια του λαγου αλλα της κουκουβαγιας:pΤα κυλινδροπιστονα ειναι τραβιγμενο απο τα μαλλια να εχουν φαγωθει,ειδικα το πιστονι ειναι της κουτας 500 χιλιομετρα εχει κανει.Θα ανοιξω σημερα αυριο 54 με το δικο του κυλινδρο να δω τι γινεται και θα σας πω :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα αρχικα σε ολους σας.Εβαλα την protech σημερα πολυ ωραιος ηχος,αλλα δεν μου δινει σαν τη sebring αλλα τα ματια του λαγου αλλα της κουκουβαγιας:pΤα κυλινδροπιστονα ειναι τραβιγμενο απο τα μαλλια να εχουν φαγωθει,ειδικα το πιστονι ειναι της κουτας 500 χιλιομετρα εχει κανει.Θα ανοιξω σημερα αυριο 54 με το δικο του κυλινδρο να δω τι γινεται και θα σας πω :wacko:

 

Δηλαδη δεν ειδες διαφορα με την protech???Αντε περιμενουμε εξελιξεις.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την protech την φοραει πανω αλλα το κρουβει το παπι αυτη αλλα θα την κρατισω γιατι μου αρεσει πολυ αυτος ο ηχος που κανει.Προσεξα οτι με την protech δεν κανει κατι ψιλομπερδεματα σε σχεση με την sebring.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια σημερα μου βαρεσε μπιελλα το παπι μου (yamaha crypton r 105) στα 25000 χμ. Μαλλον το επαθε απο λαδια, εβαζα motul 5100 αλλα πριν απο 10 μερες εβαλα σε εναν τσοπανη στην αλεξανδρας κατι δικα του. Σημερα μολις ακουσα το θορυβο κοιταω τα λαδια κ οριακα τα επιανε ο δεικτης, τα εκαψε μεσα σε 500 χμ, πρωτη φορα συμβαινει αυτο κανονικα δεν καιει ουτε γραμμαριο. Καμμια τιμη ξερει να πει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

Αν χτυπησε μπιελα πρεπει να ανοιχτει και να δεις τι χρειαζεται.Μπορει να πηρε και κυλιδρο-πιστονι η ζημια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα μου βαρεσε μπιελλα το παπι μου (yamaha crypton r 105) στα 25000 χμ. Μαλλον το επαθε απο λαδια, εβαζα motul 5100 αλλα πριν απο 10 μερες εβαλα σε εναν τσοπανη στην αλεξανδρας κατι δικα του. Σημερα μολις ακουσα το θορυβο κοιταω τα λαδια κ οριακα τα επιανε ο δεικτης, τα εκαψε μεσα σε 500 χμ, πρωτη φορα συμβαινει αυτο κανονικα δεν καιει ουτε γραμμαριο. Καμμια τιμη ξερει να πει κανεις;

 

Μπορει να φταιει το λαδι που σου εβαλε για να στα εκαψε....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

παιδες, μηπως ξερετε ποσο εχει πανω κατω μια μπιελα 4 χιλ. μεγαλυτερη απο τη μαμα για crypton r?

και ποσα χιλιοστα ειναι η μαμα??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο παπί μου είχε σπάσει το ένα μπουλόνι από την εξάτμηση.Έτσι αναγκάστηκα να τρυπίσω την βίδα και με ανάποδο κολαούζο να την βγάλω.Καταλάθος όμως το τρύπισα λιγο παραπάνω και βρήκε καρτερ και τρέχει λάδια.Εχετε τπτ να μου προτείνεται για να το φτιάξω ή πρεπει να πάρω καινούρια κεφαλή;Πόσο κάνει μια κεφαλή;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο παπί μου είχε σπάσει το ένα μπουλόνι από την εξάτμηση.Έτσι αναγκάστηκα να τρυπίσω την βίδα και με ανάποδο κολαούζο να την βγάλω.Καταλάθος όμως το τρύπισα λιγο παραπάνω και βρήκε καρτερ και τρέχει λάδια.Εχετε τπτ να μου προτείνεται για να το φτιάξω ή πρεπει να πάρω καινούρια κεφαλή;Πόσο κάνει μια κεφαλή;

 

Μια κέφαλη θα πάει αρκετά.Κινέζικη μπορείς να βρεις με ένα 50αρικο.Μπορεις να κλεισεις την τρύπα με σιδερόκολλα,ετσί είχα κανει και εγώ σε ένα καπάκι που είχε τρυπησεί.:cool::cool::cool:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο παπί μου είχε σπάσει το ένα μπουλόνι από την εξάτμηση.Έτσι αναγκάστηκα να τρυπίσω την βίδα και με ανάποδο κολαούζο να την βγάλω.Καταλάθος όμως το τρύπισα λιγο παραπάνω και βρήκε καρτερ και τρέχει λάδια.Εχετε τπτ να μου προτείνεται για να το φτιάξω ή πρεπει να πάρω καινούρια κεφαλή;Πόσο κάνει μια κεφαλή;

 

 

Αλουμινοκολιση δοκιμασες? πανε αν ειναι σε ενα μαστορα να στο γεμισει.

 

Παιδια σημερα μου βαρεσε μπιελλα το παπι μου (yamaha crypton r 105) στα 25000 χμ. Μαλλον το επαθε απο λαδια, εβαζα motul 5100 αλλα πριν απο 10 μερες εβαλα σε εναν τσοπανη στην αλεξανδρας κατι δικα του. Σημερα μολις ακουσα το θορυβο κοιταω τα λαδια κ οριακα τα επιανε ο δεικτης, τα εκαψε μεσα σε 500 χμ, πρωτη φορα συμβαινει αυτο κανονικα δεν καιει ουτε γραμμαριο. Καμμια τιμη ξερει να πει κανεις;

 

 

Αν το μηχανακι σου επαθε ζημια απο λαδια τοτε σιγουρα θα σου χτυπισε ή θα σου χτυπισει μπιελα, εδω καβαλα που ειμαι ο τορνος περνει 25 ευρω για κεντραρισμα και 28 ευρω μια Japan μπιελα, με 35-40 ευρω ενα κυλινδρο 55mm και ενα 30αρι ενα απλο πιστονακι, και 5 ευρω φλατζες, αν σου περισεβει και κανενα 40αρι ακομα βαλε και ενα εκεντροφορο απο τους φθηνους (δεν εχει καμια διαφορα στις επιδωσεις) αυτα ειναι τα εξοδα των ανταλακτικων, γνωμη μου ειναι αν εχουν παθει ζημια τα μερη που προανεφερα να τα αλλαξεις και να μην μπεις στην διαδικασια του ρεκτιφιε, ισως να θελουν αλλαγη και τα τσιμουχακια στις βαλβιδες, να ευχεσαι να θελει μονο αυτα γιατι σε μενα κομματιαστηκε το πιστονι στραβωσε μπιελα και εσπασε και τις 2 κασες... το μονο καλο ειναι οτι το εφτιαξα μονος και δεν πληρωσα μαστορικα, εκεινα θα ειναι αρκετα (100+) γιατι θα σου λυσει ολο το μοτερ για να βγαλει στροφαλο... καλη τυχη..

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπος μου βασικα ηταν να μη δωσω χρηματα ουτε για καινουρια κεφαλη ουτε για τον μαστορα. Για αυτο το βουλωσα σημερα με φλατζοκολλα. Θα το αφησω να στεγνωσει καλα και θα δω αυριο. Η φλατζοκολλα λενε οτι αντεχει εως 300 βαθμους κελσιου. Θα δειξει...
Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπος μου βασικα ηταν να μη δωσω χρηματα ουτε για καινουρια κεφαλη ουτε για τον μαστορα. Για αυτο το βουλωσα σημερα με φλατζοκολλα. Θα το αφησω να στεγνωσει καλα και θα δω αυριο. Η φλατζοκολλα λενε οτι αντεχει εως 300 βαθμους κελσιου. Θα δειξει...

 

Για να καταλαβουμε καλυτερα που εχεις το προβλημα και να σου προτεινω μια ανεξοδη σχετικα λυση ειναι να βαλεις μια φοτο και να καταλαβουμε ακριβως το προβλημα γιατι στην περιγραφη σου ησουν καπως ασαφης, εμπλεξες την βιδα της εξατμησης που βρισκεται στην κεφαλη με το καρτερ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω για άλλα λάστιχα, καθώς στα φρεναρίσματα φεύγω τσουλώντας 10 μέτρα μπροστά και φοβάμαι μη κολλήσω σε κανένα προφυλακτήρα.

 

Δε με ενδιαφέρει καθόλου το αισθητικό κομμάτι, αλλά μόνο να πιάνουν καλά στο δρόμο και να μη γλυστράνε.

Μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 καλά σετάκια μπρος πίσω για να ρωτήσω τους λαστιχάδες τις γειτονιάς?

Ξέρω ότι παίζουν καλά τα Pirelli και Michelin, αλλά πιο μοντέλα προτείνετε και γιατί?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το R σταμάτησε να πουλιέται καινούριο έτσι;

 

πριν 9 μηνες εψαχνα crypton r 115 και γυρισα ολη την θεσσαλονικη κ πηγα και στα γιαννιτσα και την εδεσσα,τιποτα δεν ειχε μεινει,πριν 7 μηνες (μετα απο 2 μηνες ψαξιμο) το αγορασα μεταχειρισμενο:) γνωμη μου,αδικος κοπος να ψαξεις:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά καμιά γνώμη για τα λάστιχα?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

michelin pilot sporty;)

Έχουν κάποιο κωδικό αυτά?

Μέχρι στιγμής έχω ακούσει για τα Metzeler ME22 στα 75€.

Και τα Michelin M45..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάποιο κωδικό αυτά?

Μέχρι στιγμής έχω ακούσει για τα Metzeler ME22 στα 75€.

Και τα Michelin M45..

 

οπως σου ειπα λεγονται:)

Link to comment
Share on other sites

michelin pilot sporty;)

 

+1.Kαι γω αυτα παντα προτεινω και ας στραβωνουν οι ζαντες πανευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...