Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton R


POLAP21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω εχω πισω το Michelin Μ45 σε διασταση 2.50 και μπροστα το Michelin Pilot sporty το 2.25 το χαμιλο ομως, ο λογος που επελεξα αυτον τον συνδιασμο ειναι οτι πισω το Μ45 εχει πιο μεγαλο προφιλ το οποιο "προστατεβει" την ζαντα οταν εχω 2ο ατομο ενω μπροστα το εβαλα στενο και χαμιλο για να μην ζοριζετε το μηχανακι σπρόχνοντάς το αδικα. εγω εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο την αποδωση και των 2 ελαστικων, συμβουλη μου ειναι να μην μπλεξεις μς αλλες μαρκες, πεταμενα λεφτα, ειχα metzeler και 3 φορες την εβδομαδα παθενα λαστοιχο! Η επιλογη δικη σου...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω εχω πισω το Michelin Μ45 σε διασταση 2.50 και μπροστα το Michelin Pilot sporty το 2.25 το χαμιλο ομως, ο λογος που επελεξα αυτον τον συνδιασμο ειναι οτι πισω το Μ45 εχει πιο μεγαλο προφιλ το οποιο "προστατεβει" την ζαντα οταν εχω 2ο ατομο ενω μπροστα το εβαλα στενο και χαμιλο για να μην ζοριζετε το μηχανακι σπρόχνοντάς το αδικα. εγω εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο την αποδωση και των 2 ελαστικων, συμβουλη μου ειναι να μην μπλεξεις μς αλλες μαρκες, πεταμενα λεφτα, ειχα metzeler και 3 φορες την εβδομαδα παθενα λαστοιχο! Η επιλογη δικη σου...

Καλός συνδυασμός φάινεται.

Περίπου τι τιμή παίζουν αυτά τα 2?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο λαστιχα εχω τα vee rubber tiger δεν εχω κανενα προβλημα απλα εχω βαλει μικροτερο νουμερο απο το εργοστασιακο και που και που αμα το φορτωσω σε κιλα σκαει καμια σαμπλρελα και τρεχω.Επισης σε αλλο crypton που ειχα ειχα τα michelin gazelle ωραιο μαλακο αλλα δεν παταει τοσο καλα σαν το vee rubber σε στεγνο εδαφος
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα μπρος πίσω τα M45.

65€ όλα μαζί.

Φαίνονται μια χαρά μέχρι στιγμής.Βασικά τα επέλεξα γιατί με ενημέρωσαν ότι τα Michelin κρατάνε πιο πολύ από τα Metzeler.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μενω θεσσαλονικη ,ξερει κανεις που μπορω ν αγορασω την Power Advance για το Crypton ??

η power advance η γνησια της daytona ειναι αυτη>http://img59.imageshack.us/img59/1407/817910.th.jpg ολες οι αλλες ειναι μουφες,στο βαρδαρη αν πας προς το mexis θα δεις οτι την power advance που ειναι ιδια με protech,δλδ μουφα.

 

 

ααααα,και αυτη στο λινκ ειναι η γνησια αλλα δεν πωλειται καινουργια τωρα,εχουν ιδιες αλλα ειναι απομιμησεις που το πιθανοτερο ειναι να σου σπασει η να σκουριασει σε κανα διμηνο..60 τις δινουν αυτες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο αναφορα τα λαστιχα εγω εχω κανα μηνα που εβαλα τα ME22 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος!Βεβαια δεν εχω και φρενα αλλα οταν μου χρειαστηκαν με εβγαλαν ασπροπροσωπο!Εκει που τα εβαλα μου ειπαν πως ειναι απ τα καλυτερα σε σχεση με τα Μ45 και τα gazele.Ισχυει?

Επισης εχω βρει protech στα 90Ε τη φθηνοτερη αυτη τη στιγμη,ειναι καλη η τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο αναφορα τα λαστιχα εγω εχω κανα μηνα που εβαλα τα ME22 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος!Βεβαια δεν εχω και φρενα αλλα οταν μου χρειαστηκαν με εβγαλαν ασπροπροσωπο!Εκει που τα εβαλα μου ειπαν πως ειναι απ τα καλυτερα σε σχεση με τα Μ45 και τα gazele.Ισχυει?

Επισης εχω βρει protech στα 90Ε τη φθηνοτερη αυτη τη στιγμη,ειναι καλη η τιμη?

 

Τώρα με τις protech παίζουν πολλές απομιμήσεις,οπότε κοίτα να βρεις μια με χτυπητά γράμματα και όχι αυτοκόλλητο.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τις protech παίζουν πολλές απομιμήσεις,οπότε κοίτα να βρεις μια με χτυπητά γράμματα και όχι αυτοκόλλητο.

 

ακριβως......αυτη με τα αναγλυφα ειναι η γνησια......οι αλλες λενε protecht και κατι τετοια......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα θελα να μου προτεινετε καποιον καλο μηχανικο για βελτιωση στην Αθηνα.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Townmate με μοτερ Crypton 105, και ερωτω... υπαρχει καμια μπιελα που να ταιραζει και να ειναι αρκετα μακρυα σε σχεση με την μαμισια του? εχω ενα προσχεδιο στο μυαλο μου για πολλα κυβικα!
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Townmate με μοτερ Crypton 105, και ερωτω... υπαρχει καμια μπιελα που να ταιραζει και να ειναι αρκετα μακρυα σε σχεση με την μαμισια του? εχω ενα προσχεδιο στο μυαλο μου για πολλα κυβικα!

 

Θες οποσδήποτε να είναι πιο μακριά???????Υπάρχει μια της daytona αλλά λογικά είναι δτο ίδιο μήκος:rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θες οποσδήποτε να είναι πιο μακριά???????Υπάρχει μια της daytona αλλά λογικά είναι δτο ίδιο μήκος:rolleyes:

 

Ναι και αρκετα πιο μακρια, ισως να ταιριαζει απο κανενα αλλο μηχανακι και οχι αποκλειστηκα απο παπι, το Project ειναι αρκετα εξωφρενικο αλλα δεν ειναι και ακατορθωτο, μιλαμε ομως για 230cc, ειδα κατι αναλογο στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αρκετα πιο μακρια, ισως να ταιριαζει απο κανενα αλλο μηχανακι και οχι αποκλειστηκα απο παπι, το Project ειναι αρκετα εξωφρενικο αλλα δεν ειναι και ακατορθωτο, μιλαμε ομως για 230cc, ειδα κατι αναλογο στο youtube.

 

Tι πιστόνι θα βάλεις????

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tι πιστόνι θα βάλεις????

 

Εχω ενα απο XR 75mm μαζι με κυλινδρο και κεφαλη, το μονο προβλημα ειναι οτι επειδη η ποδιά που εχει ο κυλινδρος δεν χωραει στις κασες και η μια πατουρα με την αλλη δεν εχει καμια σχεση (κυλινδρου και μηχανης) θα πρεπει αποκλειστικα να δουλευει το πιστονι εξω απο τις κασες και για να γινει αυτο χρειαζεται να εχει μικρυα μπιελα, αν εχεις δει οταν φτανει στο κατωτερο σημειο το πιστονι βρισκεται στην ποδια του κυλινδρου που φτανει μεσα στην μηχανη, εγω θελω αυτο ακριβως να αποφυγω για τον λογω οτι τα 75mm δεν χωρανε οσο και να ανοιξεις τις κασες. παλιοτερα μεχρι 59mm που το ειχα χωρουσε κανονικα με λιγο ανοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις να δουλεψει.Αλλα θελει πολυ χρημα και ψαξιμο και καλο μηχανικο.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις να δουλεψει.Αλλα θελει πολυ χρημα και ψαξιμο και καλο μηχανικο.

 

Σε μηχανικο δεν εχω παει ποτε, αλωστε εδω στη Καβαλα δεν υπαρχει καποιος που να ασχολειται με τετοια Xtreme project, για το λογο αφτο αρχισα να το ψαχνω μονος και εμαθα καποια πραγματα (αφου χαλασα εννοειται) αφου το εχει κανει και καποιος αλλος πανω στον πλανητη εμεις γιατι να μην μπορεσουμε να το κανουμε...? (αυτο ηταν η πρωτη σκεψη μολισ ειδα το βιντεο) απο αποψη δουλειας δεν θα φυγουν χρηματα, αλλα θα δωσω αρκετα για τη μπιελα και κατι αλλα ψιλοανταλακτικα... απο οτι μου εχουν πει η Virago 250 εχει πιστονι περιπου σαν του Crypton σε διατομη αρα με 2 κυλινδρους για να βγαλει 250 κυβικα εχει πιο μεγαλη διαδρομη αρα και πιο μακρυα μπιελα απ το παπι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες αν καταλαβα σωστα.Η Virago ειναι 250 κυβικα.Αρα καθε κυλινδρος της ειναι 250/2 αρα 125 κυβικα.Λογικα με 53,8 πιστονι και 54,7 διαδρομη.Πιστευω παντα.Απακλειεται να εχει μεγαλυτερη διαμετρο το πιστονι απο την διαδρομη.Αρα εσυ για να το κανεις 230 κυβικα πρεπει να πας σε μονοκυλινδρα.Ενας φιλος μου το εκανε στο GLX του με κυλινδρα ΧR 250.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες αν καταλαβα σωστα.Η Virago ειναι 250 κυβικα.Αρα καθε κυλινδρος της ειναι 250/2 αρα 125 κυβικα.Λογικα με 53,8 πιστονι και 54,7 διαδρομη.Πιστευω παντα.Απακλειεται να εχει μεγαλυτερη διαμετρο το πιστονι απο την διαδρομη.Αρα εσυ για να το κανεις 230 κυβικα πρεπει να πας σε μονοκυλινδρα.Ενας φιλος μου το εκανε στο GLX του με κυλινδρα ΧR 250.

 

Για την Virago το ανεφερα γιατι ενας γνωστος μου που ειχε μια και την ειχε κανει ρεκτιφιε μου ειπε οτι τα πιστονια που φορουσε ηταν απο Crypton, βεβαια δεν ανεφερε χιλιοστα, σε GLX συνηθως βαζουν απο XLR 185cc αλλα ειναι σπανιο σαν μηχανακι, βρηκα 1 παρατημενο στην Καβαλα, θα ψαξω τον ιδιοκτητη μεσω πινακιδας και αν το δινει θα το παρω, απο κεινω θα μπει χωρις υπερβολικη πατεντα, το κανε ενα παλικαρι στην περιοχη μου που δουλεβε σε συνεργειο αλλα ηταν σαψαλης και εχανε απο παντου λαδια...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα που θα συναντησεις ειναι οι πυροι που εχει για να βιδωνεται η κεφαλη πανω.Αλλα αυτο φτιαχνεται.
Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα που θα συναντησεις ειναι οι πυροι που εχει για να βιδωνεται η κεφαλη πανω.Αλλα αυτο φτιαχνεται.

 

Ποσο χιλιοστα ειναι οι κιλινδροι xl185 και xl250?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χιλιοστα ειναι οι κιλινδροι xl185 και xl250?

 

Εχω ενα μοτερ XLS του 80 που δεν ξερω ποσα χιλιοστα ειναι και ενα απο XLR Baja και τα 2 250cc το δευτερο ειναι 75mm διαμετρο εμβολου και περιπου διαδρομη 56,5mm.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλό site πού μπορώ να βρώ μεταχειρισμένα ανταλλακτικά για crypton R του 2003?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...