Jump to content

Samsung SGH-D900


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποια απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα; Με αυτό το τηλ λέω να αντικαταστήσω το V3x. Λέτε οτι αξίζει η κίνηση (και τα 266€ που μου το δίνουν με επιδότηση;)

 

1. Λοιπόν το κινητό δεν έχει καθόλου φωνητική κλήση κ όχι μόνο μέσω του Bluetooth.

2.Για την ηχογράφηση επίσης θα σε απογοητεύσω.

3.Όσον αφορά το bLuetooth, το προσπάθησα κ εγώ κ κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα

 

Γενικά τα μειονεκτήματα του κινητού είναι πολλά.

Από την άλλη εγώ θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα για αντικατάσταση του Motorola. Σαν κινητό είναι πολύ καλύτερο από πολλές πλευρές και στο θέμα της εμφάνισης-φορητότητας μόνο να κερδίσεις έχεις. Εγώ το πήρα 360 Ευρωπουλάκια, τιμή που θεωρώ απλά λογική για μένα σύμφωνα με αυτά που προσφέρει. Δεν θα έχεις 3G, δεν θα έχεις όμως και κολήματα. Δεν θα έχεις ηχογράφηση, αλλά δεν θα έχεις κ συνεχής αναβαθμίσεις. Δεν θα έχεις επευθείας ενεργοποίηση του Bluetooth, αλλά δεν θα είναι κ κλειδωμένο. Δεν θα έχεις την καταπληκτική (για κινητό) φωτογραφεία του K800i αλλά αυτές που βγάζεις θα φαίνονται πολύ καλύτερες στην καταπληκτική οθόνη του Samsung. Θα έχεις TV-out, δεν θα έχεις όμως κ καλώδιο (το οποίο θα πρέιπει να αγοράσεις γιατί δεν βρίσκεται στην συσκευασία όπως το D600).

Εκείνο που θα πρέπει να σκεφτείς είναι η διάρκεια της μπαταρίας. Εμένα ας πούμε μου μου βγάζει δεν μου βγάζει 2 μέρες (χωρίς να το κλέινω τα βράδια κ με μέτρια χρήση).

Από την άλλη υπάρχει το D600. Από εμφάνιση επίσης σκίζει και οι διαφορές του είναι ελάχιστες όσον αφορά το μενού κ τις δυνατότητες (Το autofocus πχ είναι διαφορά για μένα αλλά όχι η μεγαλύτερη ανάλυση). Σίγουρα θα το πάρεις πολύ φθηνότερα και θα μείνεις αντίστοιχα ευχαριστημένος, αν επαναλλαμβάνω τα μειονεκτήματα (που είναι περίπου ίδια κ για τα 2) του κινητού δεν σε επηρεάζουν.

:D :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Λοιπόν το κινητό δεν έχει καθόλου φωνητική κλήση κ όχι μόνο μέσω του Bluetooth.

2.Για την ηχογράφηση επίσης θα σε απογοητεύσω.

3.Όσον αφορά το bLuetooth, το προσπάθησα κ εγώ κ κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα

 

Γενικά τα μειονεκτήματα του κινητού είναι πολλά.

Από την άλλη εγώ θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα για αντικατάσταση του Motorola. Σαν κινητό είναι πολύ καλύτερο από πολλές πλευρές και στο θέμα της εμφάνισης-φορητότητας μόνο να κερδίσεις έχεις. Εγώ το πήρα 360 Ευρωπουλάκια, τιμή που θεωρώ απλά λογική για μένα σύμφωνα με αυτά που προσφέρει. Δεν θα έχεις 3G, δεν θα έχεις όμως και κολήματα. Δεν θα έχεις ηχογράφηση, αλλά δεν θα έχεις κ συνεχής αναβαθμίσεις. Δεν θα έχεις επευθείας ενεργοποίηση του Bluetooth, αλλά δεν θα είναι κ κλειδωμένο. Δεν θα έχεις την καταπληκτική (για κινητό) φωτογραφεία του K800i αλλά αυτές που βγάζεις θα φαίνονται πολύ καλύτερες στην καταπληκτική οθόνη του Samsung. Θα έχεις TV-out, δεν θα έχεις όμως κ καλώδιο (το οποίο θα πρέιπει να αγοράσεις γιατί δεν βρίσκεται στην συσκευασία όπως το D600).

Εκείνο που θα πρέπει να σκεφτείς είναι η διάρκεια της μπαταρίας. Εμένα ας πούμε μου μου βγάζει δεν μου βγάζει 2 μέρες (χωρίς να το κλέινω τα βράδια κ με μέτρια χρήση).

Από την άλλη υπάρχει το D600. Από εμφάνιση επίσης σκίζει και οι διαφορές του είναι ελάχιστες όσον αφορά το μενού κ τις δυνατότητες (Το autofocus πχ είναι διαφορά για μένα αλλά όχι η μεγαλύτερη ανάλυση). Σίγουρα θα το πάρεις πολύ φθηνότερα και θα μείνεις αντίστοιχα ευχαριστημένος, αν επαναλλαμβάνω τα μειονεκτήματα (που είναι περίπου ίδια κ για τα 2) του κινητού δεν σε επηρεάζουν.

:D :D :D :D :D :D

 

Έτσι είναι όπως τα λες φίλε με το κινητό.

Πάντως το μοτορολα έχει καλύτερο μενού και γενικά είναι πιο πλήρες.

Αλλά σαν ποιότητα-εμφάνιση-φορητότητα το d900 είναι καλύτερο σαφώς.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λες φίλε με το κινητό.

Πάντως το μοτορολα έχει καλύτερο μενού και γενικά είναι πιο πλήρες.

Αλλά σαν ποιότητα-εμφάνιση-φορητότητα το d900 είναι καλύτερο σαφώς.:)

Κ εδώ πάλι φίλε ddr2 θα πώ ότι περί ορέξεως....αρνακι φρικασέ. Το μενού του Motorola εγώ προσωπικά δεν κατάφερα να το συνηθίσω ποτέ. Του Samsung από την άλλη ενώ με ξένισε λίγο (πολύ λιγό η αλήθεια είναι) στην αρχή μπορώ να πώ ότι το συμπαθώ πλεόν. Ειδικά πλέον που μπορείς να προσθέσεις τηλ σε ήδη υπάρχουσα επαφή.....(τι κακό κ αυτό στο D600)

Link to comment
Share on other sites

An kai simfono se ola osa proanaferthikan gia to D600 se sxesi me to D900.....

tha sas ipenthimiso ena vasiko "skotoma" tou D600 pou eutixos den iparxei pleon sto D900

Ringtone + Donisi.......isos o monadikos logos pou afisa to 600 gia to 900

Link to comment
Share on other sites

To πείρα κι εγώ λοιπόν το D900...

Μετά το Ε610 το D500 ήρθε η συνέχεια.

Πολύ ωραίο και σχετικά γρήγορο σε όλα με κανενά hardware bug αν και το έλιωσα τις τελευταίες 2μέρες.

 

Η μπαταρία που ρωτάτε όλοι είναι ικανοποιητική κρατάει πάνω από 1μίση μέρα.

 

Έβαλα και 1Gb μνήμη που και χρειάζετε αλλά όντως είναι λίγο αργή...

 

έχω κολλήσει όμως ότι δεν μπορώ με το software του τηλεφώνου να μεταφέρω αρχεία απευθείας στην μνήμη αλλά πρέπει να τα μεταφέρω στο τηλεφωνο πρώτα οπότε περιορίζομαι σε λίγα αρχεία κάθε φορά αλλά και μετά τρως και την καθυστέρηση της μετακίνησης από το τηλεφώνο στην κάρτα μνήμης.

 

Υπάρχει καμιά λύση?

 

Επίσης κανας κωδικός περίεργος να κλείσουμε τα ηχητικά της κάμερας?

 

το καλώδιο για tv πόσο πάει?

Link to comment
Share on other sites

θα βγει μηπως νεος τυπος μπαταριας με μεγαλυτερες αντοχες?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/509679

 

 

Α.Ε.Λ = Αγάπη Έρωτας Λατρεία

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ΤΙΜ και ρυθμισεις ΜΜS που να δουλεβουν?

Οταν παω να στειλω η να λαβω μου λεει "αγνωσος συνδρομητης"...:X

Ευχαριστω

fully working iwhore!:drool:

Yeah baby!

Link to comment
Share on other sites

 

Η μπαταρία που ρωτάτε όλοι είναι ικανοποιητική κρατάει πάνω από 1μίση μέρα.

 

Έβαλα και 1Gb μνήμη που και χρειάζετε αλλά όντως είναι λίγο αργή...

 

έχω κολλήσει όμως ότι δεν μπορώ με το software του τηλεφώνου να μεταφέρω αρχεία απευθείας στην μνήμη αλλά πρέπει να τα μεταφέρω στο τηλεφωνο πρώτα οπότε περιορίζομαι σε λίγα αρχεία κάθε φορά αλλά και μετά τρως και την καθυστέρηση της μετακίνησης από το τηλεφώνο στην κάρτα μνήμης.

 

Υπάρχει καμιά λύση?

 

Αφού έχεις μεγάλη κάρτα πάρε και ένα card reader να τελειώνει η ιστορία.

Θα κάθεσαι να περνάς σιγά σιγά 1giga πρώτα στο κινητό και μετά στην κάρτα???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις μεγάλη κάρτα πάρε και ένα card reader να τελειώνει η ιστορία.

Θα κάθεσαι να περνάς σιγά σιγά 1giga πρώτα στο κινητό και μετά στην κάρτα???

 

εντάξει το βρήκα, έπρεπε να επελέξω την κατάλληλη λειτουργία USB του κινητού για να το δει το pc σαν drive.

Link to comment
Share on other sites

re paidia oloi lete oti sas krataei 1mera kai kati..emena me krataei 4-5meres kai den kleinei aplws otan einai sto teleutaio koutaki den mporeis na kaneis kapoies efarmoges kai gia auto to bazw gia fortisi..alla mou fenetai poli periergo giati oi perissoteroi lene 1-2 meres..
KeepWalking
Link to comment
Share on other sites

re paidia oloi lete oti sas krataei 1mera kai kati..emena me krataei 4-5meres kai den kleinei aplws otan einai sto teleutaio koutaki den mporeis na kaneis kapoies efarmoges kai gia auto to bazw gia fortisi..alla mou fenetai poli periergo giati oi perissoteroi lene 1-2 meres..

 

Μάλλον η συσκευή σου έχει κάποιο πρόβλημα.:p

Καλύτερα να πας σε κάποιο σέρβις πριν φτάσει να κρατάει μια βδομάδα και στο τέλος χάσεις τον φορτιστή σου:lol: :lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά νομίζω ότι είναι παγκόσμιο ρεκόρ....αν επικοινωνήσεις με samsung σίγουρα θα σου δώσουν βραβείο. εμένα 2 μέρες ακριβώς κρατάει. καλά, με ρεύμα το φορτίζεις η με πυρηνική ενέργεια; :lol: ...πέρα απ την πλάκα,τι φόρτιση του έκανες στην αρχή;με το που το πήρες 12ώρες;ή τέλειωσες την μπαταρία που είχε αρχικά και μετα το φόρτισες;
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

Geia xara se olous! Mia symantikh aporia gia mena sxetika me to D900 an kserete na me katatopisete! Pws mporw na perasw java arxeia mesw kalwdiou h estw bluetooth. Einai to mono isws kollhma mou pou me kanei na to skeftomai polu gia to an aksizei na to apokthsw.

Kai san deuterh aporia an kserete se sxesh me to K800 an bgazei kaluteres nuxterines foto (xwris xrhsh flash alla me xrhsh nuxterinhs lupshs. Aftos o kokos mou exei spasei ta neura!!! (Den exw vrei akomh kinhto pou na mhn exei koko stis nuxterines foto!!)

Link to comment
Share on other sites

re paidia oloi lete oti sas krataei 1mera kai kati..emena me krataei 4-5meres kai den kleinei aplws otan einai sto teleutaio koutaki den mporeis na kaneis kapoies efarmoges kai gia auto to bazw gia fortisi..alla mou fenetai poli periergo giati oi perissoteroi lene 1-2 meres..

 

γκαζοφον δεν θα μας στειλεις εσυ αδιαβαστους πανε πετα το ειναι χαλασμενο αν κραταει τοσο .

:p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/509679

 

 

Α.Ε.Λ = Αγάπη Έρωτας Λατρεία

Link to comment
Share on other sites

re paidia oloi lete oti sas krataei 1mera kai kati..emena me krataei 4-5meres kai den kleinei aplws otan einai sto teleutaio koutaki den mporeis na kaneis kapoies efarmoges kai gia auto to bazw gia fortisi..alla mou fenetai poli periergo giati oi perissoteroi lene 1-2 meres..

Δηλαδη οταν κραταει 5 μερες..ποια ειναι η χρηση που του εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν κραταει 5 μερες..ποια ειναι η χρηση που του εχεις κανει?

 

Πάντως και εμένα με μέτρια χρήση , δηλ. περίπου 15 λ. ομιλίας την ημέρα κανένα τραγούδι και ίσως μία ή δύο φωτο με βγάζει σίγουρα 3 ημέρες και χωρίς κλείσιμο

το βράδι.

Link to comment
Share on other sites

To πείρα κι εγώ λοιπόν το D900...

Μετά το Ε610 το D500 ήρθε η συνέχεια.

Πολύ ωραίο και σχετικά γρήγορο σε όλα με κανενά hardware bug αν και το έλιωσα τις τελευταίες 2μέρες.

 

Η μπαταρία που ρωτάτε όλοι είναι ικανοποιητική κρατάει πάνω από 1μίση μέρα.

 

Έβαλα και 1Gb μνήμη που και χρειάζετε αλλά όντως είναι λίγο αργή...

 

έχω κολλήσει όμως ότι δεν μπορώ με το software του τηλεφώνου να μεταφέρω αρχεία απευθείας στην μνήμη αλλά πρέπει να τα μεταφέρω στο τηλεφωνο πρώτα οπότε περιορίζομαι σε λίγα αρχεία κάθε φορά αλλά και μετά τρως και την καθυστέρηση της μετακίνησης από το τηλεφώνο στην κάρτα μνήμης.

 

Υπάρχει καμιά λύση?

 

Επίσης κανας κωδικός περίεργος να κλείσουμε τα ηχητικά της κάμερας?

 

το καλώδιο για tv πόσο πάει?

 

H μπαταρία είναι ικανοποιητική και κρατά 1,5 μέρα??? Δεν είμαστε καλά...Δηλαδή τηλέφωνο που κρατά 7 μέρες πως σου φαίνεται? (και έχει όλα τα χαρακτηριστικά του D900, φώτο, mp3, κτλ..)

Εβαλες έξτρα μνήμη αργεί, κολλάς στον τρόπο μεταφοράς αρχείων, κτλ...2-3 πράγματα έψαξες και τα βρήκες όλα χάλια...Ευτυχώς που στην αρχή το είπες τέλειο...:O

Link to comment
Share on other sites

λογικό είναι, αφού το k800 πουλάει πολύ περισσότερο απ' το d900. κι όσο πουλάει πολύ δε θα πέφτει εύκολα η τιμή του. αλλά όπως ξέρεις, δε σημαίνει ότι επειδή κάτι πουλάει περισσότερο είναι οπωσδήποτε και καλύτερο.

 

 

Οχι? προφανώς υπονοείς ότι πουλάει περισσότερο το Κ800ι επειδή οι αγοραστές είναι περισσότεροι και πιο ηλ...ιοι από τους υπόλοιπους...? Δε σε καταλαβαίνω. ο ΡΥΘΜΟΣ πτώσης τιμών στην τεχνολογία και άρα στα κινητά βγαίνει από δύο λόγους: πρώτον από το επίπεδο ανταγωνισμού (δηλαδή αν βγαίνουν καλύτερα πράγματα από αυτό θα προσπαθεί να το ξεφορτωθεί ως στοκ η εταιρεία) και δεύτερον από την ποσότητα αγοράς του προϊόντος αφού αν μένει αδιάθετο στα ράφια κάποια στιγμή πρέπει να βγάλει το κόστος ή μέρος του κόστους η εταιρεία. Δε νομίζω ότι όσο περισσότερο πουλάει κάτι να σταθεροποιεί την τιμή του. Ισα-ισα στο εμπόριο του οποίου είμαι γνώστης πράγμα που πουλά σα τρελό έχει περιθώριο καλύτερης τιμής για να πάρει ακόμα μεγαλύτερη πίτα από τον ανταγωνισμό μέχρι να πιάσει (θεωρητικά) το απόλυτο-μονοπώλιο...αυτά προς γνώση...!

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και στο video;να κάτι στο οποίο υπερτερεί . δεν λέω για τον επεξεργαστή, που όντως είναι καλύτερος στο k800. τέλος πάντων. νομίζω ότι το θέμα μας είναι το d900 και είμαστε off topic.για σύγκριση μπορεί να ανοιχτεί θέμα στους διαξιφισμούς

 

NAI και στο βίντεο...Θα συνεχίσω να είμαι "εκτός τοπικ" αλλά η αλήθεια βγαίνει ΜΟΝΟ από συγκρίσεις και δεν κάνουμε διαξιφισμούς εδώ. Κριτική κάνουμε και αν δε γίνεται σύγκριση κριτική δε γίνεται. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια Κ800 και γενικά SE με joystick δε ξαναγοράζω ότι και να βγάλει γιατί έχω πάθει λαχτάρα με μηνύματα που έφυγαν λόγω του joystick από βιασύνη και πήγαν κάπου που δεν έπρεπε. Ασχετο...Αλλά μη λέμε τώρα για να υπερασπιστούμε κάτι παλαβά...Εγώ τράβηξα βίντεο μέρα, νύχτα, με σταθερό χέρι με ασταθές (σε κίνηση)...ΧΑΛΙΑ...ειδικά στην κίνηση όλα είναι θολά...αλλά είπαμε...

Επίσης κάτι νέο. Χτες ήμουν σε γιορτή. Γνωστός μου είχε το ίδιο τηλέφωνο...Το πήρε αλλά δεν είναι και αυτός πολύ ευχαριστημένος αλλά αρκείται τέλος πάντων σε ότι πήρε προσωρινά. Τραβά μια φωτογραφία με ζουμ σε 2 παιδάκια στατικά που κάθονται στα σκαλιά. Φωτισμός άπλετος αλλά δωματίου (Βράδυ γαρ...) Η εικόνα είναι σκοτεινή, μουντή και θολή. Τα pixels πολύ ορατά και γενικά υπάρχει θαμπάδα. Επίσης το φλας απενεργοποιείται μετά από κάθε επιστροφή εκτός φωτογραφίας, δηλαδή στην αρχική οθόνη...δεν το είχα προσέξει ως ελάττωμα στο δικό μου...:!:

Link to comment
Share on other sites

NAI και στο βίντεο...Θα συνεχίσω να είμαι "εκτός τοπικ" αλλά η αλήθεια βγαίνει ΜΟΝΟ από συγκρίσεις και δεν κάνουμε διαξιφισμούς εδώ. Κριτική κάνουμε και αν δε γίνεται σύγκριση κριτική δε γίνεται. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια Κ800 και γενικά SE με joystick δε ξαναγοράζω ότι και να βγάλει γιατί έχω πάθει λαχτάρα με μηνύματα που έφυγαν λόγω του joystick από βιασύνη και πήγαν κάπου που δεν έπρεπε. Ασχετο...Αλλά μη λέμε τώρα για να υπερασπιστούμε κάτι παλαβά...Εγώ τράβηξα βίντεο μέρα, νύχτα, με σταθερό χέρι με ασταθές (σε κίνηση)...ΧΑΛΙΑ...ειδικά στην κίνηση όλα είναι θολά...αλλά είπαμε...

Επίσης κάτι νέο. Χτες ήμουν σε γιορτή. Γνωστός μου είχε το ίδιο τηλέφωνο...Το πήρε αλλά δεν είναι και αυτός πολύ ευχαριστημένος αλλά αρκείται τέλος πάντων σε ότι πήρε προσωρινά. Τραβά μια φωτογραφία με ζουμ σε 2 παιδάκια στατικά που κάθονται στα σκαλιά. Φωτισμός άπλετος αλλά δωματίου (Βράδυ γαρ...) Η εικόνα είναι σκοτεινή, μουντή και θολή. Τα pixels πολύ ορατά και γενικά υπάρχει θαμπάδα. Επίσης το φλας απενεργοποιείται μετά από κάθε επιστροφή εκτός φωτογραφίας, δηλαδή στην αρχική οθόνη...δεν το είχα προσέξει ως ελάττωμα στο δικό μου...:!:

δηλαδή πρέπει να αρχίσουμε να κάνουμε και upload video και φωτογραφιών για να γινόμαστε πειστικοί και να μη λες τα λεγόμενα μας "παλαβά"? τι να πω....μια χαρά βιντεο έχω τραβηξει είτε με κίνηση είτε χωρίς(καμιά 10αρια ως τώρα σε ανάλυση 352*288).τη μέρα πάντα, γιατί για τη νύχτα το χω πει.αδύναμο φλας, και ανύπαρκτο ουσιαστικά nightmode. αν θέλεις πίστεψε το. αν όχι δεν έχω σκοπό να συνεχίσω τη σύγκριση σε αυτό το θέμα, από τη στιγμή που λέγεται samsung d900 και όχι "Κ800 IS THE BEST"

Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

και αυτό για το βίντεο δε το υποστηρίζει ένας "οπαδός"(όπως λανθασμένα με θεωρείς) της samsung αλλά και αρκετά reviews.και εν τέλει το μόνο που δε μπορεί να αμφισβητηθεί απο κανέναν είναι αυτό:352*288 έναντι 176*144
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

Οχι? προφανώς υπονοείς ότι πουλάει περισσότερο το Κ800ι επειδή οι αγοραστές είναι περισσότεροι και πιο ηλ...ιοι από τους υπόλοιπους...?

ΠΟΤΕ δεν είπα, ούτε άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. έχω αρκετούς φίλους που έχουν k800 και φυσικά ΔΕΝ τους θεωρώ ηλ...ιους και σέβομαι την επιλογή τους.

απλά εννοούσα ότι στις πωλήσεις παίζει τεράστιο ρόλο και το κομμάτι του marketing και όχι μόνο το ίδιο το προϊόν.αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων.ΤΕΛΟΣ στα off topic από μέρους μου και συγγνώμη αν έγινα κουραστικός με τα συνεχόμενα post

Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...