Jump to content

Samsung SGH-D900


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου MSP μην απογοητευεσαι...Κι εγώ οταν πηρα το δικό μου την πρώτη μερα ετσι συμπεριφέρθηκε...και τώρα δεν λεει να τελειώσει η μπαταρία(που λέει ο λογος)...ειναι φυσιολογικό μία μπαταρία να μην δίνει τα μέγιστα από τις πρώτες χρήσεις της...σε 2-3 κύκλους φόρτισης θα δείς σημαντική διαφορά...καλό θα ήταν κιολας να την αφήνεις τον πρώτο καιρό να ξεφορτίζει εντελώς και να την αφήνεις λίγο παραπάνω για φόρτιση απο ότι απαιτεί για να γεμίσει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε μου MSP μην απογοητευεσαι...Κι εγώ οταν πηρα το δικό μου την πρώτη μερα ετσι συμπεριφέρθηκε...και τώρα δεν λεει να τελειώσει η μπαταρία(που λέει ο λογος)...ειναι φυσιολογικό μία μπαταρία να μην δίνει τα μέγιστα από τις πρώτες χρήσεις της...σε 2-3 κύκλους φόρτισης θα δείς σημαντική διαφορά...καλό θα ήταν κιολας να την αφήνεις τον πρώτο καιρό να ξεφορτίζει εντελώς και να την αφήνεις λίγο παραπάνω για φόρτιση απο ότι απαιτεί για να γεμίσει...

 

8a symfwnisw..oso perissotero to afhneis na fortizei toso kalutera,akomh kai an leei plhrhs fortish..

 

gia to oti dn anoige ka8olou pou eleges..:exw parathrhsei kai egw pws otan sbhnei apo mpataria thn exei 3erostalia3ei..meta dn anoigei..

an omws to baleis na fortisei mporeis na to anoi3eis mesa se deuterolepta kai se kamia periptwsh se 25 lepta..

:happy:
Link to comment
Share on other sites

8a symfwnisw..oso perissotero to afhneis na fortizei toso kalutera,akomh kai an leei plhrhs fortish..

 

gia to oti dn anoige ka8olou pou eleges..:exw parathrhsei kai egw pws otan sbhnei apo mpataria thn exei 3erostalia3ei..meta dn anoigei..

an omws to baleis na fortisei mporeis na to anoi3eis mesa se deuterolepta kai se kamia periptwsh se 25 lepta..

 

Tα περισσότερα σύγχρονα τηλέφωνα δεν ανοίγουν όταν έχουν μείνει από μπαταρία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτές τις μέρες το αγόρασα και εγώ το κινητάκι και έχω να πώ τα εξής..ότα το κινητο είναι με το πορτάκι κλειστό απο την αριστερή μεριά πατάω το πλαστικό και κάνει ένα θόρυβο "σκρατσ σκρατσ" ενω απο την δεξιά μεριά δε το κάνει..όταν ανοίξω το πορτάκι όλα καλά.Ακόμα προσπάθησα να τραβήξω φωτογραφία με το φλάς στο αυτόματο και με το φλάς στο αναμέμο μόνιμα μέσα σε μαγαζί βράδυ και βγήκε η απόλυτη μαυρίλα!!!!!!!!ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??Απο εκέι και πέρα το κινητάκι είναι πολύ καλό..Αλλά γιατι μαυρίλα στη φωτογραφία ρε παιδιά??
mess with the best die like the rest
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα συμφνωνούσα με τον κύκλο των (χαμένων) φορτίσεων αλλά μετά από 2 μήνες σχεδόν είναι αδιανόητο. Το έχω αφήσει ουκ ολίγες φορές να φορτίζει από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 7 το πρωί (και δεν αναφέρω τις πρώτες φορτίσεις - πλήρεις αποφορτίσεις) που ήταν 12-14 ώρες. Η μπαταρία του απλά σε ΑΦΗΝΕΙ ΕΚΘΕΤΟ...δε ξέρεις πότε τελειώνει και γιατί.

Σήμερα με πλήρη φόρτιση από χθες (φόρτιζε συνεχώς για 10 ώρες πάλι) δοκίμασα επίτηδες να δω. Έπαιξα περίπου 10' το cannonball, έκανα μόνο δύο κλήσεις περίπου 30 sec η καθεμία και έστειλα ένα μήνυμα (sms) απλό. Η μπαταρία του έπεσε στο 2. Ένα 2 το οποίο με μια υπενθύμιση, ένα απλό τηλέφωνο και μια αναπάντηση αμέσως πριν με έστειλε στο 1...!!!

 

Η εγώ είμαι γκαντέμης ή με δουλεύετε...:) Πρόβλημα είχα επίσης στο να βγάλω το GPRS...10 φορές το έκανα βήμα βήμα όπως το περιγράψατε και αφού το κλείσω το τηλέφωνο και το ανοίξω την άλλη μέρα πχ το GPRS είναι εκεί παρόν, δυνατό και ενωμένο με τα άλλα εικονίδια.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα συμφνωνούσα με τον κύκλο των (χαμένων) φορτίσεων αλλά μετά από 2 μήνες σχεδόν είναι αδιανόητο. Το έχω αφήσει ουκ ολίγες φορές να φορτίζει από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 7 το πρωί (και δεν αναφέρω τις πρώτες φορτίσεις - πλήρεις αποφορτίσεις) που ήταν 12-14 ώρες. Η μπαταρία του απλά σε ΑΦΗΝΕΙ ΕΚΘΕΤΟ...δε ξέρεις πότε τελειώνει και γιατί.

Σήμερα με πλήρη φόρτιση από χθες (φόρτιζε συνεχώς για 10 ώρες πάλι) δοκίμασα επίτηδες να δω. Έπαιξα περίπου 10' το cannonball, έκανα μόνο δύο κλήσεις περίπου 30 sec η καθεμία και έστειλα ένα μήνυμα (sms) απλό. Η μπαταρία του έπεσε στο 2. Ένα 2 το οποίο με μια υπενθύμιση, ένα απλό τηλέφωνο και μια αναπάντηση αμέσως πριν με έστειλε στο 1...!!!

 

Η εγώ είμαι γκαντέμης ή με δουλεύετε...:) Πρόβλημα είχα επίσης στο να βγάλω το GPRS...10 φορές το έκανα βήμα βήμα όπως το περιγράψατε και αφού το κλείσω το τηλέφωνο και το ανοίξω την άλλη μέρα πχ το GPRS είναι εκεί παρόν, δυνατό και ενωμένο με τα άλλα εικονίδια.

 

 

H μόνη λογική εξήγηση είναι ότι η μπαταρία σου(ή η συσκευή σου είναι προβληματική.)

Μην το αμελήσεις, πήγαινε σε κάποιο εξουσιοδοτημένο σέρβις.

 

RIGO: οι φωτογραφίες το βράδυ δεν είναι καλές γιατί το κινητό έχει πολύ αδύναμο night mode, και το γλασάκι από μόνο του δεν μπορεί να κάνει και πολλά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Μολις αγορασα κι εγω αυτο το κοσμημα που λεγεται D900 και αυτη τη στιγμη το φορτιζω...:) Στο καταστημα της Vodafone που το πηρα ο πωλητης (βιαστικος) δε μου ειπε τιποτα για πρωτη φορτιση. Ποση ωρα ειναι το σωστο να το αφησω να φορτισει??? Ευχαριστω προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

me geia!!

koita o pwlhths mporei na sou pei kai 8wro..stis 8 wres 8a sou deixnei full..

sou proteinw omws na to afhseis oso perissotero mporeis (16 wres)..8a einai kalutera..

:happy:
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα σ ευχαριστω! Εχεις δικιο αυτο θα κανω... το πρωι θα ειναι ετοιμο να αρχισω να το σκαλιζω! Ευχαριστω για τη συμβουλη!!!
Link to comment
Share on other sites

me geia!!

koita o pwlhths mporei na sou pei kai 8wro..stis 8 wres 8a sou deixnei full..

sou proteinw omws na to afhseis oso perissotero mporeis (16 wres)..8a einai kalutera..

Δεν ισχυει πια αυτο..αφου φορτισει η μπαταρια..δεν δινει αλλο ρευμα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά σήμερα το μεσημέρι πήρα το τηλέφωνό μου από κατάστημα ΤΙΜ που το έδωσα για έλεγχο...Καταρχήν οι πανηλίθιοι μου έκαναν ρεσέτ (ευτυχώς αυτή τη φορά είχα περάσει στη σιμ τον κατάλογο) και δεύτερον δε βρήκαν τίποτα. Το πήγα για έλεγχο μπαταρίας και μου είπαν ακριβώς αυτό: "κύριε...το τηλέφωνο σας αποδίδει το κανονικό σε ισχύ μπαταρίας..." οπότε τους ρώτησα πως γίνεται σε 1-2 μέρες να τελειώνει και σχεδόν να ξελιγώνει με 2-3 τηλεφωνήματα ανά μέρα των 1-2' και 3-4 sms ανά μέρα και μία υπενθύμιση την ημέρα...Μου είπαν λοιπόν ότι βάση των προδιαγραφών του τηλεφώνου η μέγιστη αναμονή του είναι μετά την πρώτη φόρτιση, 240 ώρες βιβλιογραφικά όπερ σημαίνει σε ιδανικές συνθήκες περιβάλλοντος-δικτύου-αχρηστίας. Κάτι μου είπαν το κρυο (!) κάτι το δίκτυο, κάτι η χρήση του είναι λογικό να έχει αναμονή γύρω στις 60 ώρες...:O

Νομίζω ότι εκείνη την ώρα έψαχνα να βρώ ένα ούζι να αρχίσω να εκτελώ...:ninja:

Αφού τα είχα πάρει τελείως και τους είπα καλά αυτά ισχύουν για όλα τα κινητά, κτλ κτλ...? μου είπαν σχετικά ναι, αλλά εξαρτάται και από την ποιότητα της μπαταρίας και ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΑΥΤΟ από την ποιότητα αγώγιμων υλικών που χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής στην πλακέτα και έχει διαπιστωθεί ότι στη Samsung πολλές φορές υπάρχει διαρροή φορτίου...!

Εκεί τα άκουσα όλα...τους ξαναρωτάω αν δηλαδή φεύγει ρεύμα πχ πάνω στο χέρι και μου είπαν "ανεπαίσθητα ίσως...αλλά αυτό σημαίνει απώλεια φορτίου..."

Επίσης στο σημείο αυτό με ρώτησαν άν χρησιμοποιώ και έξτρα κάρτα μνήμης (την είχα βγάλει μη δουν και τις φωτογραφίες από την κοπέλα μου!!!) και λέγοντάς τους ναι μου είπαν "εεεε....και αυτό συμβάλλει αρνητικά πάρα πολύ στην κατανάλωση ενέργειας...δοκιμάστε λίγο καιρό χωρίς κάρτα να δείτε αρκετή αύξηση..."

Αφού άκουσα όλα αυτά, πέρασα από το ταμείο να πληρώσω 20 ευρώ γιατί τόσο έκανε ο τεχνικός έλεγχος (άλλη κεραμίδα σήμερα)...

Τηνώρα που πλήρωνα ένας κύριος δίπλα μου είχε ακούσει τις ερωτήσεις για μπαταρία και μου είπε ότι χρησιμοποιούσε ένα κινητό τηλέφωνο Μοτορόλα και αποφάσισε να του βάλει dual sim κάρτα από τότε έχασε 1-1,5 μέρα στη μπαταρία οπότε μου λέει δε βγάζεις άκρη...καπάκι πετάγετε ο ταμίας που εκείνη την ώρα παίρνει τα 20 ευρώ και μου λέει "...ΚΑΙ που να είχατε δίκτυο COSMOTE το μισό ακριβώς χρόνο θα σας κρατούσε..."

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ μου σήμερα κατάλαβα ένα πράγμα...ότι δε βγάζω άκρη με τίποτα στο χώρο των κινητών...Ακουσα όλα αυτά τα πράγματα για πρώτη φορά (χαλάλι το 20ευρω έστω και αν δεν έκαναν τίποτα) και τρελάθηκα...

Να σημειώσω ότι επειδή το ρώτησα για την 1η φόρτιση μου είπαν ότι όταν τελειώσει και γεμίσει η ένδειξη ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΡΕΥΜΑ (λόγω ασφάλειας) όσο και να το έχω στην πρίζα με το φορτιστή...Επίσης παίζει η κυκλοφορία νέας μπαταρίας σύντομα για το τηλέφωνο αυτό μαζί με την κυκλοφορία ενός νέου φθηνού μοντέλου του C30 ή κάτι τέτοιο δεν το θυμάμαι που είναι δεν είναι ήδη στα ράφια...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο που γραφεις δινει ακριβως την εικονα που ισχυει σημερα στην κινητη τηλεφωνια.δηλαδη του χαους.ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του,χωρις να γνωριζει κ παντα με στομφο γνωστικου.ειναι κοινο μυστικο πια οτι οι πωλητες(δεν εχω κατι με τα παιδια) δεν γνωριζουν την τυφλα τους.τα περισσοτερα θα τα μαθεις απο ατομα με μερακι οπως ειναι δηλαδη τα περισσοτερα παιδια απο το φορουμ

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:Καλημερα σε ολους... Πρωτη μερα χρησης του κινητου. Το εβγαλα απο το φορτιστη στις 10 το πρωι μετα απο 14 ωρες πρωτη φορτιση στις 1 το βραδυ εκλεισε!! :O Ερωτηση κρισεως... τα βιντεακια δεν παιζουν σε ολι την οθονη???
Link to comment
Share on other sites

:Καλημερα σε ολους... Πρωτη μερα χρησης του κινητου. Το εβγαλα απο το φορτιστη στις 10 το πρωι μετα απο 14 ωρες πρωτη φορτιση στις 1 το βραδυ εκλεισε!! :O Ερωτηση κρισεως... τα βιντεακια δεν παιζουν σε ολι την οθονη???

 

Για να εμφανιστεί το βίντεο σε όλη την οθόνη πάτησε παρατεταμένα το πλήκτρο 1 μέχρι να ενεργοποιηθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει πια αυτο..αφου φορτισει η μπαταρια..δεν δινει αλλο ρευμα..

 

mesa apo diapistwsh sth xrhshs nomizw pws isxuei.Milas gia to fortisth h USB fortish apo PC..?

 

@MSP

8a sumfwnisw me auto pou eipe o zerow..Dn 3eroun thn tyfla tous kai 8elw na to pai3oun expert k lene olo m*****..dn lew pws egw 3erw alla ama pw kati pou dn eimai sigouros to anaferw oti exw k tous endoiasmous m..eidikotera an einai kati basiko, opws na exei problhma to thl/battery h oxi..

 

loipon.. exw to d900..30+ min mousikh th mera..ME KARTA MNHMHS (eleos..eleos...siga mn paei kai stis 2 wres logo card), guro sta 60-90 sms th mera, ligaki gprs (pou liwnei th mpataria polu), kamia foto, java games p epishs skotwnoun thn battaria, kanw kai kana flash to modded firmware m an exoun bgei new patches( pou krataei 9min to ligotero kai kaiei oso na to kaneis bataria)

 

KAI FORTIZW TO KINHTO KA8E BRADY (24 WRES DHL)..shmeiwste oti h bataria dn exei teleiwsei kai to bazw na trabaei video sto aera gia na teleiwsei kai na exw full kuklous fortishs ekfortishs..

 

 

sumperasmata dika sas

:happy:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έλειπα 5 μέρες αυτο το ΣΚ και δεν πήρα φορτιστή. Είχα συνολικά περίπου 20 λεπτά ομιλίας, 10 μηνύματα και όταν επέστρεψα η μπαταρία είχε πέσει στη μια γραμμή αλλά δεν έσβησε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έλειπα 5 μέρες αυτο το ΣΚ και δεν πήρα φορτιστή. Είχα συνολικά περίπου 20 λεπτά ομιλίας, 10 μηνύματα και όταν επέστρεψα η μπαταρία είχε πέσει στη μια γραμμή αλλά δεν έσβησε.

 

 

ΣΚ=Σαββατοκύριακο??:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Kalispera.Molis agorasa mia micro sd 1 gb tis toshiba.tin evala me sa sto tilephono.mou leei stin othoni oti topothetithike karta mnimis alla otan mpainw stin diaxeirisi,stin karta mnimis mou leei oti <<DEN EINAI EPITREPTO>> kai i karta dokimastike me ton adaptora se fotografiki kai paizei mia xara.Kamia idea parakalw???????????
Link to comment
Share on other sites

Agorasa prin apo ligo mia micro sd 1 gb tis toshiba.Tin topothetw mesa sto tilefwno,mou bgazei minima stin othoni oti topothetithike karta mnimis.Otan omos paw stin diaxeirisi gia na mpo mesa stin karta,mou bgazeis <<MH EPITREPTO>> HELP plzzzzzzzzzzzzzzzzz
Link to comment
Share on other sites

Πρός <<billakos8>>

Μάλλον το κάνει όπως και μένα την πρώτη φορά,απλά πρίν την βάλεις κλείσε το κινητό σου και μετά βάλε την κάρτα μνήμης,ανοιξέ το και μάλλον θα είναι όλα οκ,αν και έχει αναφερθεί εδώ μέσα ότι οτιδήποτε εκτός Sandisk προβληματίζει με την συμβατότητα του κινητού,εγώ πάντως έχω πάρει Sandisk και δεν είχα απολύτως κανένα προβλημα παρά μόνο την πρώτη φορά όπως ανέφερα μέχρι να μου την διαβάσει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έλειπα 5 μέρες αυτο το ΣΚ και δεν πήρα φορτιστή. Είχα συνολικά περίπου 20 λεπτά ομιλίας, 10 μηνύματα και όταν επέστρεψα η μπαταρία είχε πέσει στη μια γραμμή αλλά δεν έσβησε.

 

Aν το Σαββατοκύριακο κρατά 5 μέρες πιθανόν και η μπαταρία να κρατά μία εβδομάδα...:lol:

 

Δε ξέρω για τα κοντά και τα μακριά του κάθε πωλητή ξέρω όμως ότι πρώτη φορά (έχω αγοράσει-αλλάξει περίπου 10 κινητά) τα τελευταία 7 χρόνια πωλητές μου λένε για ένα τηλέφωνο (ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ) ότι είναι άχρηστο και της πλάκας και κοροϊδία και...και...

Προσωπικά για να μην πω ότι διαβάζοντας εδώ κάποιους που λένε ότι κρατάει τόσες ώρες-μέρες μέ τόση χρήση δύο πράγματα θα πω...Πρώτον ότι ζηλεύω και δεύτερον ότι δεν το πιστεύω...Αν το δω από κοντά ναι...αλλά έτσι και εγώ μπορεί να πω "ξέρετε, σήμερα το έβαλα να ψήσει αυγά τηγανητά το μάτι της κουζίνας και μετά από 1' πήγα να τα κατεβάσω από το μάτι και είδα ότι στο τηγάνι είχε δύο φαγκρόπουλα του κιλού έκαστο..."

Δεν υπάρχει περίπτωση καλύτερης-διαφορετικής μπαταρίας και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση καλύτερης φόρτισης της. Με τίποτα...άρα κάτι παίζει...

 

Παρεπιπτόντως για να μη λέμε ότι όλοι οι πωλητές λένε τα δικά τους (που κατά μεγάλο ποσοστό αληθεύει λόγω άγνοιας ή αδιαφορίας) πήγα σήμερα σε ένα ΓΕΡΜΑΝΟ και ρώτησα έναν τεχνικό που τον ξέρω λίγο καιρό...Ρώτησα για τη σχέση κάρτας μνήμης - μπαταρίας αν ισχύει...Και τι έκπληξη όταν μου είπε πως ναι και όχι μόνο καταναλώνει σε "νεκρή" φάση αλλά όταν χρησιμοποιείται κιόλας (μεταφορές-εγγραφές-αντιγραφές αρχείων) υπερδιπλασιάζει την κατανάλωση ενέργειας... σε σχέση με τη ΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ μιας κάρτας μέσα σε οποιοδήποτε τηλέφωνο...τελικά λέτε να είναι αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...