Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

O Bερέμης ήταν τώρα στη ΝΕΤ.Επανέλαβε τις ίδιες ασυναρτησίες και ανοησίες.Δήλωσε και πάλι οτι την κατάληψη την κάνει μια μειοψηφία, αναφέροντας οτι οι 100 φοιτητές του είναι υπέρ των μέτρων.Ενδεικτικότατο δείγμα οι φοιτητές του Βερέμη.:lol:

 

Την κατάληψη λέει την κάνει μια μικρή ομάδα της ΠΑΣΠ, απο τη στιγμή που η ΔΑΠ είναι αντίθετη και για την ΠΚΣ δεν είναι σίγουρος.Μάλλον ο κύριος Βερέμης είναι ανενημέρωτος και δεν γνωρίζει τα αποτελέσματα των Γ.Σ.

 

Ηταν και ο Μαίστρος γραμματέας της ΠΟΣΔΕΠ αν δεν κάνω λάθος, ο οποίος του ανέφερε την χθεσινή διαδικασία στο ΠΑ.ΜΑΚ και τον όγκο των φοιτητών που ήταν υπέρ των κινητοποιήσεων.Ο Βερέμης φάνηκε να μην έχει ιδέα.

 

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε, πάντως, η δήλωση Βερέμη οτι στην Ευρώπη, παρ' όλο που επιτρέπεται η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, δεν λειτουργεί ούτε ένα.

Αυτο το ποστ αφιερωνεται σε οσους ελεγαν διαφορα πραγματα εδω μεσα που δεν αγγιζαν καν την πραγματικοτητα...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε, πάντως, η δήλωση Βερέμη οτι στην Ευρώπη, παρ' όλο που επιτρέπεται η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, δεν λειτουργεί ούτε ένα.

Αυτό είναι γεγονός. Για την ακρίβεια λειτουργούν, αλλά δεν ασχολείται κανένας. Στην Αγγλία τα πανεπιστήμια είναι δημόσια, αλλά δεν είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ποστ αφιερωνεται σε οσους ελεγαν διαφορα πραγματα εδω μεσα που δεν αγγιζαν καν την πραγματικοτητα...

Ο Βερεμης μας ελεγε τι θα πουμε δεν το καταλαβα. Ο χρόνος θα δειξει ποιος ειχε δικιο. Απο τα επιτευγματα του καθενος.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

θα κανουμε μαλλον προσπαθεια τη Πεμπτη να παρθει αποφαση για επ'αοριστον καταληψη του τμηματος. Αυριο ομως μαλλον κανονικα θα ξεκινησουμε την εξεταστικη!εκτος και αν μας την κλεισουν αλλοι..... ( βοηθηστε....και ενημερωστε μας.... )Παντως ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ! πρωτη φορα το Πα.Μακ. με καταληψη και εμεις στο κοσμο μας.

Αυτό δεν γίνεται zlath.Κατάληψη δίχως απόφαση της Γ.Σ του Συλλόγου των Φοιτητών θα ήταν παράνομη.Δεν μπορεί να κλείσει άλλος τα τμήματα, ούτε να γίνει κατάληψη δίχως την έγκριση του Συλλόγου Φοιτητών.

 

Λογικά στο προεδρικό διάταγμα για την ίδρυση της σχολής, ή με διοικητική απόφαση του ΠΑ.ΜΑΚ, θα έχει προβλεφθεί ο τρόπος λειτουργίας των φοιτητικών οργάνων των τμημάτων στη Νάουσα.Απ' ότι καταλαβαίνω, λόγω της απόστασης, τα φοιτητικά όργανα στη Νάουσα λειτουργούν αυτόνομα σε σχέση με αυτά της Θεσσαλονίκης.

.
Link to comment
Share on other sites

Ο Βερεμης μας ελεγε τι θα πουμε δεν το καταλαβα. Ο χρόνος θα δειξει ποιος ειχε δικιο. Απο τα επιτευγματα του καθενος.

δεν εννουσα αυτο αλλα τελος παντων...Εννουσα οτι καποιοι ελεγαν οτι τα ιδιωτικα πανεπιστημια ειναι κανονας στην Ευρωπη(καρτι που δεν ισχυει) και εξομοιωναν την Ελλαδα με τις αγγλοσαξονικες(και οχι μονο χωρες),παραθετοντας σαθρα επιχειρηματα.Επιπλεον,οσο εδειξε ο Βερεμης σημερα οτι ειναι εκτος τοπου και χρονου(ουκ ολιγες φορες και παρα πολυ επικινδυνο για εναν ανθρωπο που συμμετειχε στη συνταξη του πλαισιου),αλλο τοσοεκτος ειναι και οσοι(γενικως)υιοθετουν αποψεις που μοιαζουν με τις δικες του.

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται zlath.Κατάληψη δίχως απόφαση της Γ.Σ του Συλλόγου των Φοιτητών θα ήταν παράνομη.Δεν μπορεί να κλείσει άλλος τα τμήματα, ούτε να γίνει κατάληψη δίχως την έγκριση του Συλλόγου Φοιτητών.

 

Λογικά στο προεδρικό διάταγμα για την ίδρυση της σχολής, ή με διοικητική απόφαση του ΠΑ.ΜΑΚ, θα έχει προβλεφθεί ο τρόπος λειτουργίας των φοιτητικών οργάνων των τμημάτων στη Νάουσα.Απ' ότι καταλαβαίνω, λόγω της απόστασης, τα φοιτητικά όργανα στη Νάουσα λειτουργούν αυτόνομα σε σχέση με αυτά της Θεσσαλονίκης.

Δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα. Βάση του καταστατικού του Συλλόγου Φοιτητών του ΠΑΜΑΚ όλα τα τμήματα του ΠΑΜΑΚ υπάγονται στον ίδιο Σύλλογο, ο οποίος εδρεύει στη Θεσσαλονίκη. Κανονικά η απόφαση πρέπει να ισχύσει και για τα εκεί τμήματα. Δεν αποτελούν αυτόνομο Σύλλογο, γιατί δεν έχει ιδρυθεί εκεί Σύλλογος. Ο Σύλλογος φοιτητών έχει καταστατικό και ιδρύεται με απόφαση Πρωτοδικείου. Δε σημαίνει ότι επειδή άνοιξαν τα τμήματα έχουν αυτοδικαίως και Σύλλογο Φοιτητών. Τα ξέρω γιατί και με τις φοιτητικές εκλογές γίνεται ολόκληρη ιστορία από τότε που άνοιξαν τα τμήματα για το αν οι ψήφοι των τμημάτων θα προσμετρώνται στο Σύνολο αυτών που βγαίνουν από τα τμήματα στη Θεσσαλονίκη. Είναι πολύπλοκη η κατάσταση και δεν έχει βγει άκρη, γιατί η ΔΑΠ αντιδρά στο σπάσιμο του Συλλόγου ανά τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει καταλαβαινω... περισσοτερο για να το πω το ειπα... οχι οτι μπορει να γινει κατι τετοιο. τελος παντων εμεις εχουμε συνελευση τη Πεμπτη οπου και αναμενεται να αποφασισουμε καταληψη του τμηματος μεχρι την επομενη Πεμπτη οταν και θα ξανακανουμε συνελευση.

 

στο τμημα μου επειδη εχουμε ανεξαρτητο συλλογο ( ο οποιος εχει εγκριθει με ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ και ειναι καθ'ολα νομιμος και ονομαζεται "Συλλογος φοιτητων Τμηματος Διοικησης Τεχνολογιας" )για το λογο αυτο δεν μπορουμε να αποδεχθουμε αυτουσια την αποφαση της Γ.Σ. χωρις να κανουμε δικη μας Γ.Σ.

Ελπιζω τη Πεμπτη να προκυπψει αποφαση υπερ της καταληψης.

 

Ανεξαρτητο συλλογο νομιζω πως εχουν κανει προσπαθεια να κανουν και στην Εδεσσα, οι αντιδρασεις και οι απειλες απο τη ΔΑΠ ηταν εντονες στην αρχη της χρονιας, ο συλλογος εγινε κυριως για την βοηθεια του τμηματος καθως η ΔΑΠ περσυ δεν ειχε ασχοληθει καθολου με το τμημα μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

ενταξει κατλαβαινω... περισσοτερο για να το πω το ειπα... οχι οτι μπορει να γινει κατι τετοιο. τελος παντων εμεις εχουμε συνελευση τη Πεμπτη οπου και αναμενεται να αποφασισουμε καταληψη του τμηματος μεχρι την επομενη Πεμπτη οταν και θα ξανακανουμε συνελευση.

στο τμημα μου επειδη εχουμε ανεξαρτητο συλλογο για το λογο αυτο δεν μπορουμε να αποδεχθουμε αυτουσια την αποφαση της Γ.Σ. χωρις να κανουμε δικη μας Γ.Σ.

Ελπιζω τη Πεμπτη να προκυπψει αποφαση υπερ της καταληψης.

Ναι, αλλά αυτό που θέλω να σου εξηγήσω είναι ότι τυπικά δεν υφίσταται Γενική Συνέλευση για σας. Δεν έχετε σύλλογο φοιτητών δικό σας, άρα δεν δικαιούστε να κάνετε Γ.Σ. Για να γίνει ΓΣ πρέπει να υπάρχει Σύλλογος και καταστατικό. Εσείς εκεί δεν έχετε. Υπάγεστε στο Σύλλογο στη Θεσσαλονίκη με τα ως τώρα δεδομένα. Κανονικά θα έπρεπε να είστε κλειστά σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

στο τμημα μου επειδη εχουμε ανεξαρτητο συλλογο ( ο οποιος εχει εγκριθει με ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ και ειναι καθ'ολα νομιμος και ονομαζεται "Συλλογος φοιτητων Τμηματος Διοικησης Τεχνολογιας" )για το λογο αυτο δεν μπορουμε να αποδεχθουμε αυτουσια την αποφαση της Γ.Σ. χωρις να κανουμε δικη μας Γ.Σ.

Ελπιζω τη Πεμπτη να προκυπψει αποφαση υπερ της καταληψης

 

μαλλον δεν προλαβες να διαβασεις την τροποποιηση που εκανα πριν ...

ο συλλογος και νομιμος ειναι και καταστατικο εχει. :) Δυστυχως! :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

στο τμημα μου επειδη εχουμε ανεξαρτητο συλλογο ( ο οποιος εχει εγκριθει με ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ και ειναι καθ'ολα νομιμος και ονομαζεται "Συλλογος φοιτητων Τμηματος Διοικησης Τεχνολογιας" )για το λογο αυτο δεν μπορουμε να αποδεχθουμε αυτουσια την αποφαση της Γ.Σ. χωρις να κανουμε δικη μας Γ.Σ.

Ελπιζω τη Πεμπτη να προκυπψει αποφαση υπερ της καταληψης

 

μαλλον δεν προλαβες να διαβασεις την τροποποιηση που εκανα πριν ...

ο συλλογος και νομιμος ειναι και καταστατικο εχει. :) Δυστυχως! :(

Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν το ήξερα! Τότε ξεκαθαρίζονται πολλά, αλλά δημιουργούνται και αντιφάσεις. Εσείς, και καλά κάνετε, έχετε δικό σας αυτόνομο Σύλλογο. Ο Σύλλογος του Μακεδονίας όμως, πρέπει να τροποποιήσει το καταστατικό του, γιατί τυπικά σας περιλαμβάνει μέσα ως τμήμα. Και αν τελικα τροποποιηθεί (που δεν το νομίζω), σημαίνει ότι αυτόματα σπάει ο Σύλλογος σε τμήματα, άρα πρέπει να σπάσει και στο Μακεδονίας... Ε ρε γλέντια.. Αλλά με 61% στη ΔΑΠ, δεν πρόκειται να γίνει κάτει πάνω στο θέμα γιατί αντιδρούν μανιασμένα στο σπάσιμο του Συλλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται zlath.Κατάληψη δίχως απόφαση της Γ.Σ του Συλλόγου των Φοιτητών θα ήταν παράνομη.Δεν μπορεί να κλείσει άλλος τα τμήματα, ούτε να γίνει κατάληψη δίχως την έγκριση του Συλλόγου Φοιτητών.

 

Ενω τωρα ειναι νομιμη η καταληψη; ;) Βασει ποιου νομου που την επιτρεπει (ακομα και εφοσον ψηφιστει απο συνελευση); :O Ειναι αρμοδιοτητα (και στην εξουσια) των φοιτητων; :confused:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ενω τωρα ειναι νομιμη η καταληψη; ;) Βασει ποιου νομου που την επιτρεπει (ακομα και εφοσον ψηφιστει απο συνελευση); :O Ειναι αρμοδιοτητα (και στην εξουσια) των φοιτητων; :confused:

Από τη στιγμή που έχει την έγκριση της (συντριπτικής) πλειοψηφίας των φοιτητών είναι νόμιμη.Δεν γνωρίζω βέβαια επακριβώς το νομικό πλαίσιο.Υποθέτω βέβαια οτι δεν υπάρχει νόμος που να επιτρέπει καταλήψεις.Για να μην υπάρχει πάντως αντίδραση ακόμα και απο αντιδραστικούς πρυτάνεις ή αντιπρυτάνεις, σημαίνει οτι αν υπάρχει απόφαση της Γ.Σ του Συλλόγου Φοιτητών δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.

 

Τη δημοκρατική νομιμοποίηση όμως την έχει, και αυτό είναι το σημαντικότερο.;)

.
Link to comment
Share on other sites

για αυτο το λογο ειχαμε καθημερινες επισκεψεις μελων της ΔΑΠ στο τμημα μας στην αρχη του εξαμηνου!!! ..... ( καταλαβαινεις τι εννοω απειλες, διαμαχες, λογομαχιες κλπ. )

 

Μεχρι και εγγραφη επιστολη στην Υπ.Παιδειας στειλαμε για να της κοινοποιησουμε τα τεκτενωμενα και το κλιμα εκφοβισμου που επικρατουσε στο τμημα, μας απειλουσαν πως αν γινει ανεξαρτητος συλλογος θα παψουμε να ειμαστε τμημα του ΠΑ.ΜΑΚ. και το πτυχιο μας δεν θα αναγνωριζεται ως του ΠΑ.ΜΑΚ. Απειλουσαν οτι δεν θα μας αφησουν να δωσουμε εξεταστικη κλπ.

 

Εγιναν πολλα κωμικοτραγικα απο τον Οκτωβριο και μετα ωσπου βγηκε η αποφαση απο το Πρωτοδικειο για ιδρυση του συλλογου τα μαζεψανε και φυγανε. Εχασαν και τις εκλογες στο τμημα μου και τωρα μας εχουν στη γωνια. Για αυτο ελεγα πριν για ενδεχομενο να ερθουν ατομα απο το ΠΑ.ΜΑΚ ( δηλαδη μαλλον της ΔΑΠ ) στο τμημα μου και να εχουμε αλλα ζειροτερα μετα.... αυτο ηταν το ιστορικο της σχολης μου για να αποφευγονται παρεξηγησεις ...

 

η κατασταση παντως ειναι περιεργη στο τμημα μου αυτες τις μερες. περιμενουμε τη Πεμπτη και βλεπουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν το ήξερα! Τότε ξεκαθαρίζονται πολλά, αλλά δημιουργούνται και αντιφάσεις. Εσείς, και καλά κάνετε, έχετε δικό σας αυτόνομο Σύλλογο. Ο Σύλλογος του Μακεδονίας όμως, πρέπει να τροποποιήσει το καταστατικό του, γιατί τυπικά σας περιλαμβάνει μέσα ως τμήμα. Και αν τελικα τροποποιηθεί (που δεν το νομίζω), σημαίνει ότι αυτόματα σπάει ο Σύλλογος σε τμήματα, άρα πρέπει να σπάσει και στο Μακεδονίας... Ε ρε γλέντια.. Αλλά με 61% στη ΔΑΠ, δεν πρόκειται να γίνει κάτει πάνω στο θέμα γιατί αντιδρούν μανιασμένα στο σπάσιμο του Συλλόγου.

Γιατί αντιδρούν; Υπάρχει τμήμα στο οποίο να μην πλειοψηφούν;Από τη στιγμή βέβαια που έχει ήδη συμβεί η διάσπαση δεν ξέρω κατα πόσον είναι στο χέρι τους.Χμμμ, για να ζητήσω διευκρινίσεις.

.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αντιδρούν; Υπάρχει τμήμα στο οποίο να μην πλειοψηφούν;Από τη στιγμή βέβαια που έχει ήδη συμβεί η διάσπαση δεν ξέρω κατα πόσον είναι στο χέρι τους.Χμμμ, για να ζητήσω διευκρινίσεις.

 

Στο δικο μου!!!:D

Η δημιουργια ανεξαρτητων συλλογων μπορει να μειωσει τη δυναμη της ΔΑΠ αλλα και της δυνατοτητας της να διαχειριζεται τα οικονομικα απο μονη της! Αυτη ειναι η αποψη μου για αυτο μας κυνηγουσαν για να μη δημιουργηθει ανεξαρτητος συλλογος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψε μου να διορθωσω λιγο το κειμενο σου :cool: :

 

Από τη στιγμή που έχει την έγκριση της (συντριπτικής) πλειοψηφίας των φοιτητών είναι νόμιμη ηθικα αποδεκτη.Δεν γνωρίζω βέβαια επακριβώς το νομικό πλαίσιο.Υποθέτω βέβαια οτι δεν υπάρχει νόμος που να επιτρέπει καταλήψεις.Για να μην υπάρχει πάντως αντίδραση ακόμα και απο αντιδραστικούς πρυτάνεις ή αντιπρυτάνεις, σημαίνει οτι αν υπάρχει απόφαση της Γ.Σ του Συλλόγου Φοιτητών δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.

 

Τα παραπανω νομιζω ειναι σαφη, εκτος του τελευταιου, για το οποιο να σου αναφερω οτι προφανως οποιος διετασσε να μπει αστυνομια για να διαλυσει καταληψη η οποια μαλιστα εχει αποφασιστει και απο τη συνελευση, μαλλον δεν θα εβγαινε ζωντανος (εκτος οτι θα λεγοταν φασιστας, κτλ) Και επισης, μια τετοια κινηση θα πυροδοτουσε απιστευτη αντιδραση απο παρα πολλες πλευρες και θα ηταν προς οφελος των υποστηρικτων της καταληψης. ;) Αρα...

 

Τη δημοκρατική νομιμοποίηση όμως την έχει, και αυτό είναι το σημαντικότερο.;)

 

Σηκωνει πολυ συζητηση το θεμα. Εφοσον η δημοκρατια εκπροσωπειται απο τη Βουλη, και η νομιμοτητα απο το Συνταγμα και το νομικο πλαισιο, εχει δημοκρατικη νομιμοποιηση εφοσον η Βουλη δεν εχει αποφασισει νομο που να το επιτρεπει;

 

Εφοσον στις συνελευσεις συμμετεχει λιγοτερο απο το 50-60% των φοιτητων (ολων, μαζι με τους πρακτικα ανενεργους) εκπροσωπουν αυτοι ολους τους φοιτητες δημοκρατικα; Ακομα και ενας φοιτητης να διαφωνει, δεν εχει το δικαιωμα να δωσει εξετασεις εφοσον το νομιμο δικαιωμα του ειναι να μπορει;

 

Απο την αλλη, τι αλλο μετρο πιεσης εχουν οι φοιτητες; Πως να δειξουν την αντιθεση τους; Αν θελουν οι υπολοιποι να μην γινουν καταληψεις γιατι δεν ψηφιζουν κατα; Αν ειναι παρανομο να αποφασιζουν οι συνελευσεις για καταληψη, γιατι δεν τις αποτρεπουν απο το να γινουν, αν τα πλαισια που ψηφιζονται εχουν ως βασικο αιτημα αυτο; Εφοσον η πλειοψηφια της κοινωνικης ομαδας που την αφορα ενα μετρο ειναι αντιθετη με αυτο, δεν θα πρεπει να εισακουστει η αποψη της;

 

Θετω ερωτηματα που στεκουν και για τις δυο πλευρες, γιατι δεν νομιζω οτι καποια εχει απολυτο δικιο (εκτος και αν καποιος μου δειξει νομο που επιτρεπει την καταληψη ενος δημοσιου κτιριου)

 

Υ.Γ: Προσωπικως, ψηφισα υπερ της καταληψης ετσι; ;) :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

για αυτο το λογο ειχαμε καθημερινες επισκεψεις μελων της ΔΑΠ στο τμημα μας στην αρχη του εξαμηνου!!! ..... ( καταλαβαινεις τι εννοω απειλες, διαμαχες, λογομαχιες κλπ. )

 

Μεχρι και εγγραφη επιστολη στην Υπ.Παιδειας στειλαμε για να της κοινοποιησουμε τα τεκτενωμενα και το κλιμα εκφοβισμου που επικρατουσε στο τμημα, μας απειλουσαν πως αν γινει ανεξαρτητος συλλογος θα παψουμε να ειμαστε τμημα του ΠΑ.ΜΑΚ. και το πτυχιο μας δεν θα αναγνωριζεται ως του ΠΑ.ΜΑΚ. Απειλουσαν οτι δεν θα μας αφησουν να δωσουμε εξεταστικη κλπ.

 

Εγιναν πολλα κωμικοτραγικα απο τον Οκτωβριο και μετα ωσπου βγηκε η αποφαση απο το Πρωτοδικειο για ιδρυση του συλλογου τα μαζεψανε και φυγανε. Εχασαν και τις εκλογες στο τμημα μου και τωρα μας εχουν στη γωνια. Για αυτο ελεγα πριν για ενδεχομενο να ερθουν ατομα απο το ΠΑ.ΜΑΚ ( δηλαδη μαλλον της ΔΑΠ ) στο τμημα μου και να εχουμε αλλα ζειροτερα μετα.... αυτο ηταν το ιστορικο της σχολης μου για να αποφευγονται παρεξηγησεις ...

 

η κατασταση παντως ειναι περιεργη στο τμημα μου αυτες τις μερες. περιμενουμε τη Πεμπτη και βλεπουμε.

Πράγματι κωμικοτραγικά.Τέτοια άνεση οι ΔΑΠίτες;Δημιουργούν και νέα πανεπιστήμια δηλαδή, και αποφασίζουν για την αναγνώριση των πτυχίων;

 

Είμαι βέβαιος οτι είχαν και ενισχύσεις απο ΟΝΝΕΔίτες.Αν δεν ήταν αποκλειστικά ΟΝΝΕΔίτες οι "επισκέπτες".:rolleyes:

 

Μετά τον χθεσινό τους "θρίαμβο" βέβαια το βλέπω λίγο δύσκολο.Αλλά επαναλαμβάνω οτι μπορεί να μην ήταν καν του ΠΑ.ΜΑΚ, αλλά τοπικοί ΟΝΝΕΔίτες που ενημερώθηκαν για το θέμα και έσπευσαν να βοηθήσουν την παράταξη.

.
Link to comment
Share on other sites

paidia egw eimai 3 etos twra k paw sto 4. an o nomos psifisth telika ta n+2 xronia emena me pianoun h oxi? ennow pianoun k osous einai hdh mesa sto panepisthmio h mono gia autous pou tha mpoun afou ginei o nomos?
Link to comment
Share on other sites

paidia egw eimai 3 etos twra k paw sto 4. an o nomos psifisth telika ta n+2 xronia emena me pianoun h oxi? ennow pianoun k osous einai hdh mesa sto panepisthmio h mono gia autous pou tha mpoun afou ginei o nomos?

Όχι δε σε πιάνουν. Αν ψηφιστεί θα ισχύσει για τους νέους φοιτητές. Έχει ξεκαθαριστεί αυτό και αναφέρεται και μέσα στο νόμο-πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε σε πιάνουν. Αν ψηφιστεί θα ισχύσει για τους νέους φοιτητές. Έχει ξεκαθαριστεί αυτό και αναφέρεται και μέσα στο νόμο-πλαίσιο.

δεν ειναι απολυτως ξεκαθαρο

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απολυτως ξεκαθαρο

Η πρόταση είναι απολύτως ξεκάθαρη. Χθες τα διάβαζα. Να κάνω το quote?

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Σηκωνει πολυ συζητηση το θεμα. Εφοσον η δημοκρατια εκπροσωπειται απο τη Βουλη, και η νομιμοτητα απο το Συνταγμα και το νομικο πλαισιο, εχει δημοκρατικη νομιμοποιηση εφοσον η Βουλη δεν εχει αποφασισει νομο που να το επιτρεπει;

 

Εφοσον στις συνελευσεις συμμετεχει λιγοτερο απο το 50-60% των φοιτητων (ολων, μαζι με τους πρακτικα ανενεργους) εκπροσωπουν αυτοι ολους τους φοιτητες δημοκρατικα; Ακομα και ενας φοιτητης να διαφωνει, δεν εχει το δικαιωμα να δωσει εξετασεις εφοσον το νομιμο δικαιωμα του ειναι να μπορει;

 

Απο την αλλη, τι αλλο μετρο πιεσης εχουν οι φοιτητες; Πως να δειξουν την αντιθεση τους; Αν θελουν οι υπολοιποι να μην γινουν καταληψεις γιατι δεν ψηφιζουν κατα; Αν ειναι παρανομο να αποφασιζουν οι συνελευσεις για καταληψη, γιατι δεν τις αποτρεπουν απο το να γινουν, αν τα πλαισια που ψηφιζονται εχουν ως βασικο αιτημα αυτο; Εφοσον η πλειοψηφια της κοινωνικης ομαδας που την αφορα ενα μετρο ειναι αντιθετη με αυτο, δεν θα πρεπει να εισακουστει η αποψη της;

 

Θετω ερωτηματα που στεκουν και για τις δυο πλευρες, γιατι δεν νομιζω οτι καποια εχει απολυτο δικιο (εκτος και αν καποιος μου δειξει νομο που επιτρεπει την καταληψη ενος δημοσιου κτιριου)

 

Υ.Γ: Προσωπικως, ψηφισα υπερ της καταληψης ετσι; ;) :)

Η Συνέλευση ήταν ανοιχτή σε όλους.Δεν στερήθηκε κανείς του δικαιώματος του να ψηφίσει.(Αν και είχαμε βέβαια κάποια παρατράγουδα, με ελάχιστους φοιτητές, που δεν χωρούσαν στα αμφιθέατρα).Εαν κάποιος δεν προσήλθε να ψηφίσει μόνος του απεμπόλισε αυτό του το δικαίωμα, και δεν μπορεί να διαμαρτύρεται.

 

Η κατάληψη έχει την έγκριση των φοιτητών του ΠΑ.ΜΑΚ.Κατα συνέπεια οι καταληψίες έχουν την δημοκρατική νομιμοποίηση εκείνων που εκπροσωπούν.Πάντα θα υπάρχουν διαφωνίες, για αυτό και στις δημοκρατικές διαδικασίες υπερισχύει η συμβιβαστική λύση να εφαρμόζεται η απόφαση της πλειοψηφίας.

 

Σίγουρα σε μια αστική δημοκρατία η κυβέρνηση, η οποία και λαμβάνει την έγκριση της σχετικής πλειοψηφίας του λαού, εκφράζει τη λαική βούλση.Υπάρχουν όμως και άλλες μορφές εκπροσώπησης πέραν της κοινοβουλευτικής.Ο συνδικαλισμός είναι μία απο αυτές, και επιτρέπει σε διάφορες κοινωνικές ομάδες να εκφράζουν την διαφωνία τους με τις αποφάσεις της εξουσίας, καθώς και να διεκδικούν τα δικαιώματα και την ικανοποίηση των αιτημάτων τους.Συνεπώς οι καταλήψεις που έχουν την έγκριση Γ.Σ είναι δημοκρατικά νομιμοποιημένες, καθώς θα επαναλάβω οτι υπάρχουν διάφορες δημοκρατικές διαδικασίες πλήν της εκλογής των μελών του κοινοβουλίου.

 

Στην περίπτωση των καταλήψεων μάλιστα υπάρχει η έγκριση της απόλυτης πλειοψηφίας των φοιτητών.Ομοφωνία των φοιτητών δεν μπορεί να υπάρξει για οποιαδήποτε απόφαση.

 

Υ.Γ Ακόμα και σε μία αστική δημοκρατία υπάρχει διαφορά ανάμεσα στη νομιμότητα και τη δημοκρατική νομιμοποίηση, καθώς μπορεί να υπάρχει αναντιστοιχία λαικής βούλησης και κυβερνητικών αποφάσεων.Οταν κάποιος έχει την έγκριση αυτών που εκπροσωπεί, έχει και την απαραίτητη δημοκρατική νομιμοποίηση.

.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απολυτως ξεκαθαρο

 

Πάντως δεν είναι λογικό. Υπάρχουν φοιτητές που είναι στο 7μο (κ βάλε :D ) έτος σπουδών. Με αυτούς τι θα γινόταν τότε?:confused:

Nick
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι λογικό. Υπάρχουν φοιτητές που είναι στο 7μο (κ βάλε :D ) έτος σπουδών. Με αυτούς τι θα γινόταν τότε?:confused:

Ορίστε.. από την πρόταση το παρακάτω quote...

Σαφές είναι ότι η προτεινόμενη λύση θα πρέπει να ισχύσει μόνο για τους φοιτητές που θα πρωτοεγγραφούν στα Πανεπιστήμια μετά την ψήφιση της σχετικής νομοθετικής ρύθμισης.

Για τους ήδη εγγεγραμμένους αναφέρει ότι ενδέχεται να συζητηθούν μεταβατικές διατάξεις. Δηλαδή, δεν θα ισχύσει το ν+2. Απλά Αν είσαι στο 4ο μπορεί να σου πουν έχεις άλλα 4. Πάντως το ν+2 δεν ισχύει για τους εγγεγραμμένους.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά όμως δεν αναφέρει ρητά το τί θα ισχύσει για τους εν ενεργεία φοιτητές.Κάνει μια ασαφή αναφορά οτι θα πρέπει να αποφασιστούν μεταβατικές ρυθμίσεις.
.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...