Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

giati osoi itan sto pamak itan oloi foitites ton tmimaton mas ???:

Οχι, δεν πήραν το λόγο όμως, και όταν άρχισε η ψηφοφορία αποχώρησαν.Κάτι που δεν είχε σκοπό να κάνει ο πρόεδρος αν δεν τον ανάγκαζαν οι φοιτητές.

 

Βλέπεις η συγκεκριμένη Γ.Σ δεν ήταν απο τις συνηθισμένες και η προεδράρα ένιωθε έξω απ' τα νερά της, μ' αυτά που έβλεπε:lol:

.
Link to comment
Share on other sites

esena auto einai to problima sou...

esu goustareis pou kerdises ti dap :lol: :lol: :lol:

kanto monos sou k stis ekloges :lol: :lol: :lol: :lol:

auto einai to kinima to anentaxto gia tis katalipseis...

 

den ton sumpatho ton sigkekrimeno pantos na to kses...

ego ton fonazo o ''serifis'' :D :D

:D
Link to comment
Share on other sites

esena auto einai to problima sou...

esu goustareis pou kerdises ti dap

kanto monos sou k stis ekloges

auto einai to kinima to anentaxto gia tis katalipseis...

Σε καταλαβαίνω γιατί βρίσκεσαι σε σύγχυση λόγω της "τρομοκρατικής ενέργειας" και της αυτοεξορίας.

 

Σε διαφορετική περίπτωση θα γνώριζες οτι δεν έχουν οι ΠΑΣΠίτες κυρίαρχο ρόλο, αλλά οι ΕΑΑΚίτες. Ελάτε και λίγο απο το ΠΑ.ΜΑΚ γιατί μας λείπετε, και μην ενημερώνεστε αποκλειστικά απο την ΟΝΝΕΔ η οποία βλέπει παντού και πάντα ΠΑΣΟΚους.

 

Εγώ επαναλαμβάνω οτι είναι κρίμα να παραμένει αυτοεξόριστη η πρώτη φοιτητική παράταξη του ΠΑ.ΜΑΚ, που εκπροσωπεί το 61% των φοιτητών.:rolleyes:

 

Και για να μην ξαναχαθείτε, το πανεπιστήμιο Μακεδονίας βρίσκεται Εγνατίας 156, δίπλα στο 424 Σ/Ν. Να και οδηγίες απο την ιστοσελίδα του ΠΑ.ΜΑΚ Χάρτες για να μας βρείτε, Τρόποι Μετάβασης:rolleyes:

.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδέα μου ή ακούω κλειδιά να κουδουνίζουν από το διάδρομο?
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχετε ξεφύγει εντελώς από το θέμα - οι διαφορες παραταξιακές διενέξεις δε νομίζω να αφορούν ιδιαιτερα το υπόλοιπο forum.

 

Και ναι, ακόμα και το που σπούδασε η κόρη της Παπαρήγα είναι πιο σχετικό από όλα αυτά.

 

Χάρη, κάνεις λάθος. Η μόρφωση του παιδιού σου είναι πάνω και πέρα απο ιδεολογίες. Επίσης, η Παπαρήγα είναι γνωστή για τις απόψεις της περί ελευθερίας επιλογών της γυναίκας κλπ. Δεν νομίζω να υποχρέωνε την κόρη της να κάνει ότι της πουν οι γονείς της.

 

Όπως το θέτεις έχεις δίκιο. Αλλα πάρτο από την ανάποδη μεριά: αν το ιδιωτικό πανεπιστήμιο Deree είναι καλο για τη μόρφωση της Παπαρήγα junior, γιατί να μην είναι καλο και να προσφέρει ευκαιρίες και στους υπολοιπους νέους της χώρας? Ευκαιρίες που θα αυξηθούν αν επιτραπεί και τυπικά η λειτουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων στην οποια η κυρια Παπαρήγα όμως αντιτίθεται (όπως φαντάζομαι και άλλοι πολιτικοί που υπερασπίζονται τον δημόσιο χαρακτήρα της παιδείας, στέλνοντας όμως τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεια/κολέγια κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχετε ξεφύγει εντελώς από το θέμα - οι διαφορες παραταξιακές διενέξεις δε νομίζω να αφορούν ιδιαιτερα το υπόλοιπο forum.

 

Και ναι, ακόμα και το που σπούδασε η κόρη της Παπαρήγα είναι πιο σχετικό από όλα αυτά.

Στο πρώτο σκέλος συμφωνώ. Το πού σπούδασε όμως η κόρη της Παπαρήγα το θεωρώ τελείως ασήμαντο, και μάλιστα το να τίθεται ως επιχείρημα φαιδρό.

.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδέα μου ή ακούω κλειδιά να κουδουνίζουν από το διάδρομο?

 

Eγώ νομίζω ότι και πολύ άργησαν:rolleyes:

Αν 2-3 άτομα θέλουν να συζητούν τα στενο-κομματικά τους , αυτό μπορούν να το κάνουν όπου θέλουν , αλλά όχι μέσα από τις σελίδες του myphone και μάλιστα σε άσχετο θέμα

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, εφόσον η ίδρυση Ανώτατων Σχολών από ιδιώτες είναι παράνομη και αντισυνταγματική (δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό, γι' αυτό και λέω "αν"), σαφώς και δεν πρέπει να ιδρυθούν.

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα αφήσουμε κάποιους να κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους. Ο λόγος που δεν το θέλουν αυτό ορισμένοι (όπως ένα μεγάλο ποσοστό καθηγητών πανεπιστημίου και μεγάλο ποσοστό των εμπλεκομένων στην ακαδημαϊκή κοινότητα) είναι για ένα και μόνο λόγο, και ο λόγος ακούει στο όνομα ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ. Με την τυχόν έλευση μη κρατικών πανεπιστημίων, λόγω της άθλιας κατάστασης των κρατικών πανεπιστημίων, αργά ή γρήγορα, άμεσα ή έμμεσα, κυρίως από την διαφορά στην ανταγωνιστικότητα των αποφοίτων των κρατικών και των μη κρατικών πανεπιστημίων, αυτό θα έχει αντίκτυπο στην ουσία: την εύρεση εργασίας των αποφοίτων. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος για τον οποίο αντιδρούν.

 

Το πιο σημαντικό θέμα για μένα είναι το πανεπιστημιακό άσυλο. Ναι, όλοι ξέρουμε για ποιο λόγο υιοθετήθηκε ο θεσμός του ασύλου, και ο λόγος είναι ιερός. Έχει υιοθετηθεί για να μη μπορεί κανένας εγκληματίας να μπαίνει και να διακόπτει την ελεύθερη διακίνηση ιδεών, όπως έγινε κατά την περίοδο της εξέγερσης των φοιτητών κατά της χούντας. Και με τον όρο "ιδέες" εννοούμε υψηλά ιδανικά, και όχι τις κομματικές γραμμές.

 

Επιπλέον, εγώ προσωπικά δε βλέπω ΚΑΜΙΑ διαφορά και διάκριση ανάμεσα από τη μία στα τανκς των εγκληματιών της χούντας και από την άλλη στον κατευθυνόμενο στρατό από αναρχικούς που ορισμένοι διευκολύνουν να μπαίνουν όποτε αυτοί γουστάρουν στο πανεπιστήμιο και να καταστρέφουν και να "απαλοτριώνουν" (ο όρος επιλέχθηκε επίτηδες ;) , ο νοών νοήτω) ότι θέλουν κατά βούληση.

Εν ολίγοις, όπως οι χουντικοί ήταν εγκληματίες, έτσι και όσοι μπαίνουν στα πανεπιστήμια και καταστρέφουν και καίνε όταν θέλουν και φεύγουν ατιμώρητοι είναι εξίσου εγκληματίες και δεν έχουν θέση εντός πανεπιστημιακού ασύλου.

 

Αυτό πρέπει να σταματήσει. Τα υπόλοιπα είναι υπεκφυγές, ύποπτα και κατευθυνόμενα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, εφόσον η ίδρυση Ανώτατων Σχολών από ιδιώτες είναι παράνομη και αντισυνταγματική (δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό, γι' αυτό και λέω "αν"), σαφώς και δεν πρέπει να ιδρυθούν.

 

Ναι , είναι αντίθετη στο άρθρο 16 του Συντάγματος.Προκειμένου όμως να ιδρυθούν και να λειτουργήσουν , το άρθρο αυτό θα αναθεωρηθεί.;)

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα αφήσουμε κάποιους να κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους. Ο λόγος που δεν το θέλουν αυτό ορισμένοι (όπως ένα μεγάλο ποσοστό καθηγητών πανεπιστημίου και μεγάλο ποσοστό των εμπλεκομένων στην ακαδημαϊκή κοινότητα) είναι για ένα και μόνο λόγο, και ο λόγος ακούει στο όνομα ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ. Με την τυχόν έλευση μη κρατικών πανεπιστημίων, λόγω της άθλιας κατάστασης των κρατικών πανεπιστημίων, αργά ή γρήγορα, άμεσα ή έμμεσα, κυρίως από την διαφορά στην ανταγωνιστικότητα των αποφοίτων των κρατικών και των μη κρατικών πανεπιστημίων, αυτό θα έχει αντίκτυπο στην ουσία: την εύρεση εργασίας των αποφοίτων. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙ. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος για τον οποίο αντιδρούν.

 

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.Η αγορά εργασίας έχει αλλάξει πολύ τα τελευταία χρόνια.

Υπάρχουν άνθρωποι που προκειμένου να βρούν δουλειά κρύβουν τα πτυχία τους γιατί οι περισσότεροι εργοδότες , για να μειώσουν το κόστος προτιμούν , όπου από τον νόμο δεν απαιτείται πτυχίο , ανθρώπους χωρίς πτυχίο , ή τουλάχιστον χωρίς μεταπτυχιακό.Άρα δεν είναι θέμα ικανότητας , αλλά θέμα κόστους στις περισσότερες περιπτώσεις.

Εξάλλου , η ιδρυση και ιδιωτικών πανεπιστημίων θα σημαίνει πολύ περισσότερους ,άνεργους κατά κανόνα, νέους επιστήμονες , με δεδομένο τον ανύπαρκτο επαγγελματικό προσανατολισμό.

Και ακόμα , ποιός εγγυάται για την επιστημονική κατάρτηση όσων θα αποφοιτήσουν από ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο?και μην πείτε τι γίνεται στις άλλες χώρες , εδώ είναι Ελλάδα και το λάδι πάει σύννεφο.

 

Το πιο σημαντικό θέμα για μένα είναι το πανεπιστημιακό άσυλο. Ναι, όλοι ξέρουμε για ποιο λόγο υιοθετήθηκε ο θεσμός του ασύλου, και ο λόγος είναι ιερός. Έχει υιοθετηθεί για να μη μπορεί κανένας εγκληματίας να μπαίνει και να διακόπτει την ελεύθερη διακίνηση ιδεών, όπως έγινε κατά την περίοδο της εξέγερσης των φοιτητών κατά της χούντας. Και με τον όρο "ιδέες" εννοούμε υψηλά ιδανικά, και όχι τις κομματικές γραμμές.

 

Συμφωνώ , ειδικά με την τελευταία φράση:)

 

 

Επιπλέον, εγώ προσωπικά δε βλέπω ΚΑΜΙΑ διαφορά και διάκριση ανάμεσα από τη μία στα τανκς των εγκληματιών της χούντας και από την άλλη στον κατευθυνόμενο στρατό από αναρχικούς που ορισμένοι διευκολύνουν να μπαίνουν όποτε αυτοί γουστάρουν στο πανεπιστήμιο και να καταστρέφουν και να "απαλοτριώνουν" (ο όρος επιλέχθηκε επίτηδες ;) , ο νοών νοήτω) ότι θέλουν κατά βούληση.

 

Εγώ πάλι βλέπω μια διαφορά.

Ο Παπαδόπουλος τουλάχιστον πέθανε στη φυλακή , ενώ οι άλλοι κυκλοφορούν ανενόχλητοι ανάμεσά μας.:mad:

Αλλά ποιός να τους πιάσει??Αυτοί που τους βάζουν να κάνουν όσα κάνουν??:rolleyes: :rolleyes:

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ νομίζω ότι και πολύ άργησαν:rolleyes:

Αν 2-3 άτομα θέλουν να συζητούν τα στενο-κομματικά τους , αυτό μπορούν να το κάνουν όπου θέλουν , αλλά όχι μέσα από τις σελίδες του myphone και μάλιστα σε άσχετο θέμα

Επιβεβαιωνεις την παροιμια, η καμηλα δεν κοιταει την δικια της καμπουρα αλλα των αλλων.... τελοσπαντων και εγω πιστευω οτι το θεμα ξεφυγε και αυτο που γινεται εδω και μερες ειναι να τρωγεστε μεταξυ σας! :mad:
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνεις την παροιμια, η καμηλα δεν κοιταει την δικια της καμπουρα αλλα των αλλων.... τελοσπαντων και εγω πιστευω οτι το θεμα ξεφυγε και αυτο που γινεται εδω και μερες ειναι να τρωγεστε μεταξυ σας! :mad:

 

Πότε ξέφυγα από το θέμα των καταλήψεων?

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του νομοσχεδίου.

-Γιατί να μην δημιουργηθούν ιδιωτικά; Για να αναγκαζονται πάνω απο 30.000 φοιτητές να ξενιτεύονται για να σπουδάσουν; Εκτός εαν ο στόχος σας είναι να σπουδάζουν λιγότεροι για να βρείτε εσείς πιό εύκολα δουλειά.

-Οι αιώνιοι φοιτητές πρέπει να καταργηθούν. ΟΜΩΣ πρέπει να καταργηθουν και ορισμένοι ΨΩΝΙΣΜΕΝΟΙ καθηγητές που για να μην πέσει η φήμη τους κόβουν την μισή τάξη 2 και 3 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του νομοσχεδίου.

-Γιατί να μην δημιουργηθούν ιδιωτικά; Για να αναγκαζονται πάνω απο 30.000 φοιτητές να ξενιτεύονται για να σπουδάσουν; Εκτός εαν ο στόχος σας είναι να σπουδάζουν λιγότεροι για να βρείτε εσείς πιό εύκολα δουλειά.

-Οι αιώνιοι φοιτητές πρέπει να καταργηθούν. ΟΜΩΣ πρέπει να καταργηθουν και ορισμένοι ΨΩΝΙΣΜΕΝΟΙ καθηγητές που για να μην πέσει η φήμη τους κόβουν την μισή τάξη 2 και 3 φορές.

 

+1 απο μενα...τεσπα...φιλε telePS ερχομαι στα μερη σου απο Οκτωβριο...για μαστερ

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

akomi kai na katargithoun kapoioi kathigites (amfivalw)

tha yparksoun kai alloi kai alloi kai alloi.

 

opote oi aiwnioi foitites na min katargithoun, as ginei toulaxiston 2n ta eti foitisis.

(giati ontws na eisai 10 xronia+ se mia sxoli einai ypervoliko).

 

ta idiwtika pan/mia exoun kala kai kaka.

sigoura ta exete analysi ektenws edw mesa.

 

sigoura ta idiwtika tha meiwsoun twn arithmo twn ksenitemenwn.

omws kai apo tin alli egw eimai xalia mathitis.

tha pigainei o mpampas mou, tha ta skaei, kai tha ginomai iatros!

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

omws kai apo tin alli egw eimai xalia mathitis.

tha pigainei o mpampas mou, tha ta skaei, kai tha ginomai iatros!

 

Δε νομίζω. αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι μία κατάσταση η οποία επικρατούσε και επικρατεί κατά κόρον σε πανεπιστήμια χωρών του πρώην ανατολικού μπλοκ, καθώς και σε πανεπιστήμια της βαλκανικής. Εκεί όντως συμβαίνουν τόσα και χειρότερα.

 

Έχεις υπόψη σου όμως τι επικρατεί στα "καλά" πανεπιστήμια της δύσης, δηλαδή Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, ΗΠΑ κλπ??? Αν είσαι άχρηστος, απλώς διαγράφεσαι, σου αφαιρείται η φοιτητική ιδιότητα και πας στο σπίτι σου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ του νομοσχεδίου.

-Γιατί να μην δημιουργηθούν ιδιωτικά; Για να αναγκαζονται πάνω απο 30.000 φοιτητές να ξενιτεύονται για να σπουδάσουν; Εκτός εαν ο στόχος σας είναι να σπουδάζουν λιγότεροι για να βρείτε εσείς πιό εύκολα δουλειά.

 

Το νομοσχέδιο δεν σχετίζεται απ' όσο ξέρω με την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, η οποια έχει σχέση με την επικείμενη αναθεώρηση του συντάγματος και μονο.

 

omws kai apo tin alli egw eimai xalia mathitis.

tha pigainei o mpampas mou, tha ta skaei, kai tha ginomai iatros!

 

Φαντάζομαι ότι για κάποια επαγγέλματα/σχολες θα υπάρχουν εξαιρέσεις (δηλαδή είτε δε θα μπορούν να προσφέρονται καθόλου είτε θα υπάρχουν πολύ αυστηρά standards, είτε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο).

 

 

Κι εκτος αυτού σκέψου και το εξής: και τώρα μπορεί ο μπαμπάς σου να τα σκάσει όπως λες, να σε στείλει σε μια χωρα του πρώην ανατολικού μπλόκ και να γυρίσεις ιατρός και κύριος.

 

Υπάρχουν άνθρωποι που προκειμένου να βρούν δουλειά κρύβουν τα πτυχία τους γιατί οι περισσότεροι εργοδότες , για να μειώσουν το κόστος προτιμούν , όπου από τον νόμο δεν απαιτείται πτυχίο , ανθρώπους χωρίς πτυχίο , ή τουλάχιστον χωρίς μεταπτυχιακό.

 

Το θεωρώ κάπως άκυρο αυτό, γιατί τι εμποδίζει τον εργοδότη (δεδομένης της ανεργίας που υπάρχει) να προσλάβει κάποιον με μεταπτυχιακό και απλά να τον πληρώνει τα ίδια λεφτά που θα έδινε σε κάποιον με πτυχίο (k χωρίς master)?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω. αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι μία κατάσταση η οποία επικρατούσε και επικρατεί κατά κόρον σε πανεπιστήμια χωρών του πρώην ανατολικού μπλοκ, καθώς και σε πανεπιστήμια της βαλκανικής. Εκεί όντως συμβαίνουν τόσα και χειρότερα.

 

Έχεις υπόψη σου όμως τι επικρατεί στα "καλά" πανεπιστήμια της δύσης, δηλαδή Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, ΗΠΑ κλπ??? Αν είσαι άχρηστος, απλώς διαγράφεσαι, σου αφαιρείται η φοιτητική ιδιότητα και πας στο σπίτι σου.

Βουλγαρία. Σου κάνουν τουρ στο κάμπους του πανεπιστημίου και ταυτόχρονα σου δίνουν και τιμοκατάλογο για το πόσα πρέπει να σκάσεις για να πάρεις το κάθε μάθημα. Μετά αυτά τα φυτά έρχονται και μας κάνουν τους γιατρούς, φωνάζουν για το ΔΙΚΑΤΣΑ και ζητάνε ίση μεταχείριση με τα παιδιά που έχουν στρώσει κώλ0 για να πάρουν το πτυχίο Ιατρικής...

Στην δυτική Ευρώπη και κυρίως στην Αμερική, όταν τελειώνεις, είσαι γιατρός με 50 κιλά κοχόνες, αλλά αν αποτύχεις δύο φορές σε μάθημα, άντε γειά... Εκεί τα πανεπιστήμια είναι Πανεπιστήμια, όχι άντρα χασικλήδων...

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

 

Το θεωρώ κάπως άκυρο αυτό, γιατί τι εμποδίζει τον εργοδότη (δεδομένης της ανεργίας που υπάρχει) να προσλάβει κάποιον με μεταπτυχιακό και απλά να τον πληρώνει τα ίδια λεφτά που θα έδινε σε κάποιον με πτυχίο (k χωρίς master)?

 

Γιατί αν τον πιάσουν , θα τον γ.....:X

Και έτσι , προτιμάει να έχει το κεφάλι του ήσυχο.;)

Βγείτε λίγο έξω να δείτε τι γίνεται , και άμα δεν φρικάρετε....

 

Επίσης δεν θεωρώ και πολύ δίκαιο να τεθεί χρονικό όριο σπουδών.Εντάξει , όχι βέωαια να είσαι 10 χρόνια φοιτητής και να χρωστάς τα μισά μαθήματα , αλλά υπάρχουν πολλοί που είναι αναγκασμένοι να εργάζονται παράλληλα με τις σπουδές τους και νομίζω ότι θα είναι πολύ άδικο για 1 , 2 ή 3 μαθήματα να χάνουν την ιδιότητα του φοιτητή και όλοι οι μέχρι τότε κόποι τους να πηγαίνουν χαμένοι.Θα πρέπει να βρεθεί μια μέση λύση σε αυτό το ζήτημα.

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν τον πιάσουν , θα τον γ.....:X

Και έτσι , προτιμάει να έχει το κεφάλι του ήσυχο.;)

Βγείτε λίγο έξω να δείτε τι γίνεται , και άμα δεν φρικάρετε....

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;:rolleyes: Ποιός θα τον γ...., η φοβερή και τρομερή επιθεώρηση εργασίας;

 

Και μην μου παραθέσεις τον νόμο τάδε, γιατί αν κάνουμε μια βόλτα να δούμε πόσοι δουλεύουν ανασφάλιστοι...

.
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;:rolleyes: Ποιός θα τον γ...., η φοβερή και τρομερή επιθεώρηση εργασίας;

 

Και μην μου παραθέσεις τον νόμο τάδε, γιατί αν κάνουμε μια βόλτα να δούμε πόσοι δουλεύουν ανασφάλιστοι...

 

Ναι , η επιθεώρηση εργασίας που το λιγότερο που θα του κάνει θα είναι να λαδωθεί για να μην κάνει τπτ.Και ξέρεις ε , οι άνθρωποι είναι αξιοπρεπείς , δεν λαδώνονται με πενταροδεκάρες;)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Εχασα ολα τα εργαστηρια μου αυτο το εξαμηνο,εαν η ομαδα φοιτητων που την ειδε εξουσια ειναι ικανοποιημενη απο αυτη την κατασταση εγω νιπτω τας χειρας μου,το ξερω δεν ειμαι ο μοναδικος αλλα δεν ειναι σωστο να αποφασιζουν 10 ατομα εις βαρος ολων στο ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ,παιζανε ταβλι στην εισοδο και ειχε φτασει το σκορ σε εξωπραγματικα νουμερα
Link to comment
Share on other sites

Εχασα ολα τα εργαστηρια μου αυτο το εξαμηνο,εαν η ομαδα φοιτητων που την ειδε εξουσια ειναι ικανοποιημενη απο αυτη την κατασταση εγω νιπτω τας χειρας μου,το ξερω δεν ειμαι ο μοναδικος αλλα δεν ειναι σωστο να αποφασιζουν 10 ατομα εις βαρος ολων στο ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ,παιζανε ταβλι στην εισοδο και ειχε φτασει το σκορ σε εξωπραγματικα νουμερα

Μα είναι απλό με ποιό τρόπο είναι δυνατόν οι καταλήψεις να βοηθήσουν στην επίτευξη των στόχων των φοιτητών.

Είναι μέσο πίεσης προς την κυβέρνηση

Με ποιό τρόπο??

Αυτό το μέσο πίεσης εκμεταλλεύεται(στεγνά όμως)την ανάγκη ορισμένων φοιτητών να δώσουν μαθήματα

Έτσι , η πίεση στην κυβέρνηση ασκείται μέσω αυτών των φοιτητών.

Με λίγα λόγια , αυτοί που είναι υπερ της κατάληψης , εκμεταλλευόμενοι όσους θέλουν να δώσουν εξετάσεις , πιέζουν την κυβέρνηση.

Αυτό είναι η δημοκρατία σε όλο της το μεγαλείο!!!

 

Όσο για την δημοκρατικότητα των ψηφοφοριών 2 απλά πραγματάκια έχω να πώ:

1ον Δημοκρατική ψηφοφορία σημαίνει μυστικότητα της ψήφου.Αυτό εξασφαλίζει ότι ο καθένας θα ψηφίσει πραγματικά αυτό που θέλει.

2ον Για να είναι δημοκρατική μια ψηφοφορία , πρέπει αυτός που την διοργανώνει να είναι ουδετερος.Δλδ , να μην του καίγεται καρφί για το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας.

Αυτό είναι δημοκρατική διαδικασία , τα υπόλοιπα είναι απλά προσχήματα

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

2ον Για να είναι δημοκρατική μια ψηφοφορία , πρέπει αυτός που την διοργανώνει να είναι ουδετερος.Δλδ , να μην του καίγεται καρφί για το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας.

Αυτό είναι δημοκρατική διαδικασία , τα υπόλοιπα είναι απλά προσχήματα

 

Εδώ νομίζω πως είσαι τελείως λάθος, φίλε THEjB...

 

Υπάρχει κάποια πολιτικοκοινωνική εκλογική διαδικασία στην οποία οι διοργανωτές να είναι ουδέτεροι...Πάρε πχ τις εθνικές εκλογές...Την διοργάνωσή τους αναλαμβάνει η εκάστοτε κυβέρνηση η οποία φυσικά σε καμία περίπτωση δεν είναι ουδέτερη έτσι;; Ακόμα όμως και τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής δεν είναι καθόλου "ουδέτερα" αφού, αν μιλάμε για συνειδητοποιημένους πολίτες, είναι άνθρωποι πολιτικοποιημένοι, που σαφώς δεν θα νοθέψουν τις εκλογές (αν είναι όντως έντιμοι και δίκαιοι) αλλά δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να τους θεωρήσουμε ουδέτερους,αφού άλλωστε και αυτοί ψηφίζουν...

 

Υπό αυτήν την έννοια λοιπόν, ποτέ ΕΚΛΟΓΕΣ ή οποιαδήποτε άλλη διαδικασία γίνεται με ψήφο, δεν μπορεί να θεωρηθεί απόλυτα "δημοκρατική" αν θεωρήσουμε την ουδετερότητα των διοργανωτών ως βασικό κριτήριο.

 

Όσο για την μυστική ψηφοφορία εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν υπάρχει λόγος να ψηφίζει κανείς φανερά ή με ανάταση χεριών για πολλούς λόγους, με βασικότερη τον στιγματισμό από τους αντιφρονούντες... Και τα συμφέροντα είναι πάντα μεγάλα...στα πανεπιστήμια αφορούν τα μαθήματα και τις εξεταστικές, στις εθνικές εκλογές πάλι τις θέσεις στο δημόσιο και τα διάφορα άλλα συνηθισμένα οφέλη...:)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...