Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

Εμενα με αφορα να βελτιωσετε τα πανεπιστημια...

 

Eνδιαφέρον το ότι χρησιμοποιείς δεύτερο πρόσωπο.

 

Οπως φαινεται εδω ο καθενας κοιτα το ιδιο οφελος..

 

Αν δεν κάνω λάθος είσαι της θεωρητικής κατεύθυνσης. Πως το λένε; Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια; Το έγραψα καλά;

 

Πως είναι δυνατόν εγώ και αρκετοί άλλοι που έχουμε φύγει από τα φοιτητικά έδρανα εδώ και χρόνια να έχουμε ιδίον όφελος από την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων ή από την αξιολόγηση των δημοσίων αδυνατώ και πάλι να το καταλαβω.

 

διοτι αγαπητε το ρουφιανιλικι δεν ειναι λυση.νοημονες ανθρωποι ειστε ολοι-νομιζω- ξερετε ποτε ειστε ή οχι εντος ή εκτος θεματος.

και σιγουρα οι προσβολες τυπου "εισαι ανωριμος","ζεις σε παραμυθι" δεν αρμοζουν σε ενα τετοιο θεμα.ισα ισα το υποβαθμιζουν.

 

Τι να σου πω, όσο κουραστικές είναι για σένα οι προσβολές και τα κατ'εσέ άσκοπα/off-topic ποστς, τόσο κουραστικά είναι και για μένα τα μηνύματα των αυτόκλητων mods. Eιδικά όταν επαναλμβάνονται.

 

Για το αν είναι ρουφιανιλίκι τα ριπόρτς ή οχι, διαφωνώ, αλλά δεν είναι της παρούσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

διοτι αγαπητε το ρουφιανιλικι δεν ειναι λυση.

 

Φρικ, δε θαθελα να επεμβω, αλλα τα δικα μου δικα μου, και τα δικα σου δικα μου δε μ αρεσει. Να σου θυμισω οτι καποτε ειχα αναρωτηθει που βρισκεις χρονο για δουλεια και για τοσες χιλιαδες ποστ, και σε 3 λεπτα το ποστ μου ειχε γινει.....της αφαντης. Οπως ισως γινει κι αυτο. Γιαυτο ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλλετω........

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Φρικ, δε θαθελα να επεμβω, αλλα τα δικα μου δικα μου, και τα δικα σου δικα μου δε μ αρεσει. Να σου θυμισω οτι καποτε ειχα αναρωτηθει που βρισκεις χρονο για δουλεια και για τοσες χιλιαδες ποστ, και σε 3 λεπτα το ποστ μου ειχε γινει.....της αφαντης. Οπως ισως γινει κι αυτο. Γιαυτο ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθον βαλλετω........

στα κενα αναμεσα στις υποχρεωσεις μου στην δουλεια.σε καλυψα?με μεσο ορο 4-5 ποστ την μερα δε το βρισκω τραγικο...

και τι να κανω εγω που σου εσβησαν τα ποστ?να βγω να διαμαρτυρηθω?εκτος αν υποννοεις οτι εκανα ριπορτ με την απαιτηση να διαγραψουν το κειμενο σου..:confused:

 

 

ειμαστε εντελως εκτος θεματος οποτε μην απορησεις αν διαγραφουν και αυτα:p

 

οσο για τους αυτοκλητους μοντ στο συγκεκριμενο θεμα,τις τελευταιες μερες ειχα κανει μονο 2ποστ.το ενα ηταν οτι ειστε οφ τοπικ(ναι ναι το ειπα) και την δευτερη οτι εχουν ανακατευτει τοσα πολλα θεματα που καποιος πολυ δυσκολα βγαζει ακρη.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

και τι να κανω εγω που σου εσβησαν τα ποστ?να βγω να διαμαρτυρηθω?εκτος αν υποννοεις οτι εκανα ριπορτ με την απαιτηση να διαγραψουν το κειμενο σου..:confused:

 

μα οχι...τι λες τωρα... :lol: Οι παληοmods ετρεξαν αμεσως να μου το σβησουν.:p .απλα δε μπορεσα να καταλαβω τι νοημα ειχε το πμ που μου εστειλες αμεσως μετα το σβησιμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

@skabouri Kάθεσαι και προσπαθείς να πείσεις τη Χριστινούλα που νομίζει ότι εγώ, εσύ και όλοι οι άλλοι έχουμε ιδίον ώφελος από τα ιδιωτικά και λέμε ψέμματα ότι υπήρξαμε φοιτητές των δημοσίων πανεπιστημίων. Τρέχα γύρευε.

 

Point taken. Τεσπά για λίγο νόμιζα ότι θα ναι κουβέντα όντως, αλλά όταν άρχισε τα "ζεις σε παραμύθι" και "δεν πιστεύω ότι πήγες σε δημόσιο" κατάλαβα .... Τι να κάνουμε εγώ πάντως προσπάθησα. Και η προσπάθεια μετράει όταν δεν έχεις αποτέλεσμα. Ίδιον όφελος. Χμμμ αν το καλοσκεφτώ έχω ίδιον όφελος να αργήσουν όοοοοολοι οι φοιτητές να πάρουν πτυχία ώστε να μην έχω ανταγωνισμό. Άρα τελικά συμφωνώ με το Χριστινάκι να πλακωθούν στις καταλήψεις για 10 χρόνια σερί !!!!!! χαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol:

Και να σκεφτείς ότι στα έδρανα που κάθεται κάναμε πλάκα πριν από 7-8 χρόνια .... θεωρητική κατεύθυνση ε; Πώς να το καταλάβω βρε παιδί μου, εγώ νόμιζα ότι είναι γιατρός ή κάτι τέτοιο. Ξέρεις πώς τα πάνε με το γραπτό λόγο χεχε :ρ

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτο η προσπαθειασυνεχιζεται δεν σημαινει οτι ειναι απο τα ιδια ατομα.Ο νεκρος αγγελος ειναι 18 ετων..Αν δεν προσεξατε..Αρα μαλλον καθε φορα θα εχετε νεα ατομα..Πως αλλιως να εξηγησω οτι υπαρχουν παντου στο φορουμ και σε αυτο και αλλου μηνυματα που διαμαρτυρονται για ανεπαρκεια των ιδιωτικων και μονο καποιοι συγκεκριμενοι τα εκθειαζουν;Και σε σημειο να μην βλεπουν κανενα αρνητικο και αυτο που να τους αφορα ειναι να αποκτησουν τα ιδια δικαιωματα με τα δημοσια..Ε μονο με ενα τροπο το εξηγω,,
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το άλλαξες από "αγώνας" σε "προσπάθεια"; Μήπως επειδή το "ο αγώνας συνεχίζεται" παραείναι χρωματισμένο; χεχε. έλεος.
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Point taken. Τεσπά για λίγο νόμιζα ότι θα ναι κουβέντα όντως, αλλά όταν άρχισε τα "ζεις σε παραμύθι" και "δεν πιστεύω ότι πήγες σε δημόσιο" κατάλαβα .... Τι να κάνουμε εγώ πάντως προσπάθησα. Και η προσπάθεια μετράει όταν δεν έχεις αποτέλεσμα. Ίδιον όφελος. Χμμμ αν το καλοσκεφτώ έχω ίδιον όφελος να αργήσουν όοοοοολοι οι φοιτητές να πάρουν πτυχία ώστε να μην έχω ανταγωνισμό. Άρα τελικά συμφωνώ με το Χριστινάκι να πλακωθούν στις καταλήψεις για 10 χρόνια σερί !!!!!! χαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol:

Και να σκεφτείς ότι στα έδρανα που κάθεται κάναμε πλάκα πριν από 7-8 χρόνια .... θεωρητική κατεύθυνση ε; Πώς να το καταλάβω βρε παιδί μου, εγώ νόμιζα ότι είναι γιατρός ή κάτι τέτοιο. Ξέρεις πώς τα πάνε με το γραπτό λόγο χεχε :ρ

 

Γιατί το άλλαξες από "αγώνας" σε "προσπάθεια"; Μήπως επειδή το "ο αγώνας συνεχίζεται" παραείναι χρωματισμένο; χεχε. έλεος.

΄

 

Και που ΄σαι, αν δεν ξέρεις πως λειτουργεί η λίστα αγνόησης μη ντραπείς να ρωτήσεις ;) :p

Link to comment
Share on other sites

Ok ok το πιασα :) αλλά να σου πω:

1ον) είμαι καλοσυνάτος τύπος και δε μ' αρέσει να ρίχνω πόρτες.

 

2ον) έχει καλό γέλιο να βλέπεις κάτι τέτοια στυλάκια για να σου θυμίζει πώς δεν πρέπει να γίνεις.

 

Συμπέρασμα: αρκετά κράτησε το αστείο, αν έχει κάποος κάτι σοβαρό να πει ας το πει γιατί αλλιώς θα πρέπει να κόψουμε την κουβέντα επί παντός επιστητού και να την ξαναπιάσουμε όταν αποκτήσει ενδιαφέρον

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Ας σοβαρευτουμε τοτε skabouri

 

Πού θέλει όμως να καταλήξει ο ποιητής; Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το φλέγον θέμα; Είπα προ ημερών ότι η αγορά εργασίας θα φιλτράρει τους αποφοίτους κι εσύ θεώρησες ότι ως γνήσιος χωριάτης, πατάω κατά κάποιο τρόπο επί των πτωμάτων των άμοιρων παιδιών που επιλέγουν αμφιλεγόμενες σπουδές.

 

Είναι δικό μου όμως μέλημα να εμφυσήσω στον καθένα την θέληση να προσπαθήσει να λάβει σωστές γνώσεις; Το ότι θα δίνουν ισάξια πτυχία αυτά τα πανεπιστήμια ή όπως αλλιώς θες πες τα δεν σημαίνει ότι σε υποχρεώνει κανείς να πας σε αυτά. Όπως δεν σε υποχρέωσε κανείς να πας και στο πανεπιστήμιο. Γιατί λοιπόν εγκαλείς την πολιτεία που σου δίνει λύσεις για κάθε είδος ή τύπο ή βαλάντιο ή όπως θέλεις πες το; Αν κάποιος στρώσει τον .... του κάτω θα περάσει στην πανάκεια που λέγεται κρατικό πανεπιστήμιο και θα έχει και την δική σου συγκατάθεση ότι σπουδάζει σε σωστή σχολή. Αν όμως δεν περάσει; Εσύ θα κρίνεις εκ του ασφαλούς που πέρασες και κόπτεσαι για τα δικά σου επαγγελματικά δικαιώματα αν και εκείνος θα έχει μέλλον; Όποιο κι αν είναι αυτό δεν θα είναι εις βάρος σου. Όπως και εσύ έτσι κι εκείνος θα βρει το δρόμο του. Ο χωριάτικος τρόπος σκέψης μου λέει ότι αφού κάποιος μπορεί να το κάνει σε αμφιλεγόμενο πανεπιστήμιο έξω, ας το κάνει εδώ να γλυτώσει και ένα κάρο χρήματα και να τα διαθέσει αλλού, πχ στο να ανοίξει τη δική του δουλειά ή το δικό του σπίτι ή να πάρει αυτοκίνητο ή να πάει ταξίδια και όχι να τα φάει το αγγλικό κράτος και οι έξυπνοι των αγγλικών πανεπιστημίων και των κωμοπόλεων της Κοινοπολιτείας ή της ... Ρουμανίας, Ουκρανίας, Αλβανίας!!! και πάει λέγοντας.

 

Aν δεν περασει σημαινει οτι δν εχει το καταλληλο μορφωτικο υποβαθρο για τη σχολη που ηθελε να περασει. Η λυση? Αλλαζει μυαλα και στρωνεται στο διαβασμα ή επιλεγει αλλο επαγγελμα.

Η λυση του να παω σε κολλεγιο αντι της σχολης που περασα ειναι απαραδεκτη. Τετοιους επιστημονες θελεουμε?

Φυσικα θα ειναι εις βαρος μου γιατι οπως ειπες και μονος σου, αφου μετραει η πειρα τοτε ενας που θα βγει σε 3 χρονια αντι για 5 θα εχει ενα χρονο προυπηρεσιας και θα τον προτιμησουν απο τον αποφοιτο του δημοσιου

 

 

Αχά, δηλαδή η μειοψηφία των φοιτητών που κλείνει τις σχολές είναι ώριμη και η πλειοψηφία που διαφωνεί είναι ωχαδελφιστές και τζίτζικες στο παραμύθι του Αισώπου. Φραπεδάκι παραλία. Αυτή η πρωτότυπη λογική του "είμαι μειοψηφία αλλά έχω ανώτερη νοημοσύνη από εσάς τους πολλούς" από πού ακριβώς πηγάζει; Σε ποιά δημοκρατία ισχύουν αυτοί οι κανόνες και εγώ έλειπα; 6 χρόνια στο πανεπιστήμιο έβλεπα 100 άτομα να αποφασίζουν για 4000 ποιό είναι το σωστό και ποιό το λάθος. Μάλλον εκείνοι οι "ανώτεροι" από τους άλλους ξέρουν καλύτερα από εμάς τους υπολοίπους....

 

και δεν μου λες...τα 3900 ατομα ειχαν ξεχαστει στις καφετεριες με τον φραπε και ξεχασαν να ψηφισουν?

και επισης, το πανεπιστημιο ειναι ΚΑΙ χωρος πολιτικοποιησης (οχι κομματικοποιησης ασχετα αν τα συγχεουμε στην Ελλαδα)

 

Εγώ είμαι της άποψης πως οι αγώνες έχουν τιμήματα. Ποτέ ένας αγώνας δεν γίνεται από το σπίτι με τσιγάρο και φραπέ. Θυσιάζεις κάτι άλλο για να κερδίσεις κάτι που θα ωφελήσει κι εσένα και τα παιδιά σου. Στην προκειμένη περίπτωση, τα εξάμηνα :p

 

Ακριβως. Διπλες και τριπλες εξεταστικες. ΚΑΜΙΑ εξεταστικη δεν χαθηκε

 

Δηλαδή θα ναι σωστό και ωραίο να αναλωθούμε στην μη ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων και να αφήσουμε το δημόσιο εκεί που είναι ... Ή καλύτερα ακόμα να του δώσουμε λίγη ακόμα ανεξαρτησία με λεφτά άλλων, δηλαδή τα δικά μας ... Αν θέλει ανεξαρτησία επιλογών το πανεπιστήμιο, θα πρέπει να δεχτεί έλεγχο στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζεται το δημόσιο χρήμα, ναι ή όχι; Αυτή δεν είναι μια βασική θέση των πανεπιστημιακών; Ότι θέλουν αυτοδιοίκηση και ανεξαρτησία; Ξέρεις εσύ καμιά εξαρτημένη-ανεξάρτητη οικονομική σχέση; Τα πανεπιστήμια δεν έχουν δικούς τους πόρους γιατί δεν έχουν οικονομικές συναλλαγές με τρίτους, τουλάχιστον πάνω από το τραπέζι. Ή για να το θέσουμε πιο σωστά, πόρους έχουν, αλλά τους κάνουν jacusi και πλακάκια ... Άσε με πουλάκι μου .... Όλη η ιστορία γίνεται για λόγους που ούτε φαντάζεται το ιδεολογικό σου μυαλουδάκι ...

 

Θυμασαι μια περιπτωση που ειχε βγει στην φορα στο πανεπιστημιο στη Θεσ/νικη με τις φεραρι των καθηγητων? [καπως ετσι τελος παντων]

Λοιπον, ελεγχος υπαρχει. Απλα δεν βολευει μερικους μερικους να παρει κεφαλια. Η κυβερνηση συγκεκριμενα. Θα πρεπε να χε αναλαβει την πολιτικη ευθυνη να παρει ΠΟΛΛΑ κεφαλια απο το δημοσιο, να κλεισει τοσα και τοσα ΤΕΙ (αντι να τους αναγνωριζει δικαιωματα) και παμπολα αλλα. Αλλα αυτο που προτιμα ειναι να αναλαβει την πολιτικη ευθυνη για μια μεταρρυθμιση στην παιδεια που θα ερθει με ιδιωτικα :rolleyes:

 

@ Τρελοπαρέα:

Λες εγώ να πήγα σε λιγότερες; 6 χρόνια είναι αρκετά για να χωρέσουν πολλές... Κι εγώ έβλεπα κάτι άλλο. Τον κόσμο να κουράζεται από τον ανούσιο χαρακτήρα, να δυσανασχετεί, αλλά να μην αντέχει 7 ώρες συνέλευση μετά από 4-5 ώρες μάθημα. Και να φεύγει. Άσε γιατί το κόλπο είναι παλιό και βρώμικο

 

Α, δεν μας αρεσει τωρα πως λειτουργει η δημοκρατια ε?

 

 

Δε πιστευω οτι ειστε και οι 2 τοσο αφελεις που δενετε κομπο και πιστευετε τις δηλωσεις και τις συνεντευξεις του καθε Στυλιανιδη. Αυτια χαιδευουν τετοιες δηλωσεις. Συνηθως στην Ελλαδα οταν κανει δηλωσεις καποιος υπουργος, γινεται τ αντιθετο απ οτι λεει. Γιαυτο περιμενετε να δουμε τη νομοθεσια οταν αυτη δημοσιευτει και μη προτρεχετε

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Πολυ συχνα αλλαζω κατι απο οσα γραφω.Γραφω γρηγορα και μετα το επεξεργαζομαι:lol::p.Ολα τα μηνυματα μου επεξεργασμενα ειναι..Οσο για το στυλακι καποιων που ουσιαστικα δεν λενε τιποτα απλα προσπαθουν να πανε αντιθετα τι να πω..Απλα Σκαμπουρι δεν καταλαβα ποια ειναι η αποψη σου ακομη.Μονο οτι ειναι αντιθετη απο την δικη μου..
Link to comment
Share on other sites

Α, δεν μας αρεσει τωρα πως λειτουργει η δημοκρατια ε?

 

Πάω στοίχημα ότι αν γινόταν κάτι τέτοιο στην κεντρική πολιτική σκηνή (ας πούμε γινόταν εκλογές και από τα 11 εκατομμύρια Έλληνες πήγαιναν και ψήφιζαν μόνο οι 500.000) ούτε εσύ θα το ονόμαζες δημοκρατία.

 

Άλλωστε με το κλίμα τραμπουκισμού που επικρατεί σήμερα στα πανεπιστήμια δεν μπορώ να κατηγορήσω όσους δεν πηγαίνουν στις συνελεύσεις.

 

Όταν ήμουν εγώ φοιτητής στις συνελεύσεις μας:

- η ατμόσφαιρα ήταν παντα αποπνικτική

- υπήρχαν στάνταρ εξωπανεπιστημιακοί

- ενίοτε έπεφτε ξύλο

- είχαν πέσει και αυγά (και άλλα αντικείμενα)

- ο διάλογος μόνο διάλογος δεν ήταν: μονόλογοι, ξύλινη γλώσσα, συνθήματα και επίπεδο κανένα.

 

Μερικοί τη βρίσκουν. Εγώ δεν την έβρισκα αλλά το ανεχόμουν. Δεν μπορώ όμως να κατηγορήσω αυτούς που μια τέτοια κατάσταση δεν την πάλευαν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

στη δημοκρατια ολοι εχουν το δικαιωμα του εκλεγειν και ψηφιζεσθαι. Αν καποιος πολιτης δεν εξασκει το δικαιωμα αυτο ειναι δικο του προβλημα και κακο του κεφαλιου του. Δεν θυμαμαι αν το λεγε καποιος εδω μεσα αλλα στην Αρχαια Αθηνα αν καποιος δεν μιλουσε στις συνελευσεις τον εξοριζαν επειδη δεν συμμετειχε στην εννοια της δημοκρατιας

 

Το θεμα των τραμπουκισμων υπαρχει και απο τις δυο πλευρες. Το εχω δει με τα ματια μου.

 

Το θεμα σημερα ειναι οτι αυτη η κατασταση που περιγραφεις υπαρχει. Εμενα πιο πολυ με ενοχλει το θεμα του 'διαλογου' οπως λες. Πολυ απλα δεν γινεται. Ενιοτε παιρνει το λογο κανας φοιτητης να αραδιασει και αυτος την αποψη του αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι απο τα κομματοσκυλα και ξερουμε πολυ απλα φυσικα οτι αυτο ειναι τετελεσμενο γεγονος.

Το θεμα ειναι οτι στις συνελευσεις πατανε μονο αυτα τα κομματοσκυλα και ο απλος φοιτητης το 'καταδικαζει' και απεχει. Ευτυχως ή δυστυχως ομως η αποχη δεν ειναι δημοκρατια και μετα κατηγορει τα κομματα που παιρνουν αποφασεις μονα τους. Ε, με την αποχη σου τους εξουσιοδοτεις να βγαζουν αποφασεις μονοι τους.

Και ολα αυτα αρχιζουν απο τις συνελευσεις και προεκτεινονται στις εκλογες (φοιτητικες και πρυτανικες μιας και ειναι επικαιρο)

Link to comment
Share on other sites

στη δημοκρατια ολοι εχουν το δικαιωμα του εκλεγειν και ψηφιζεσθαι. Αν καποιος πολιτης δεν εξασκει το δικαιωμα αυτο ειναι δικο του προβλημα και κακο του κεφαλιου του.

 

Φίλε κακό του κεφαλιού του θα ήταν υπό φυσιολογικές συνθηκες. Με τις συνθήκες όμως που επικρατουν στις πανεπιστημιακές συνελεύσεις και με τους τραμπουκισμούς στους οποίους συμφωνούμε (από όλες τις πλευρές) και το κλίμα που υπάρχει, δε μπορώ να πω "πρόβλημά σου" φοιτητή που δε θέλεις να πας να σε βρίσουν, να σε φτύσουν και να κινδυνέψεις ίσως και να σε δείρουν.

 

Λογικό μου φαίνεται που ο πολύς κόσμος απέχει από μια εκφυλισμένη δημοκρατία. Άλλωστε στις συνελεύσεις, ακόμα και για να πας να ψηφίσεις δε γίνεται ψηφοφορία ας πούμε "Ναι ή Οχι" πχ στο αν θες κατάληψη. Πλαίσια ψηφίζονται. Η ίδια η διακασία είναι εκ των πραγμάτων αντιδημοκρατική και μπορεί να υπάρχουν 5 πλαίσια και να μη σε εκφράζει κανένα ή να είναι όλα ΥΠΕΡ της κατάληψης και να είσαι κατά.

 

Και μη μου πεις τώρα να πάει ο άλλος να κατεβάσει δικό του πλαίσιο γιατί θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

Link to comment
Share on other sites

Πού γίνεται;! ΕΛΕΟΣ!!! Εδώ και 10!!! χρόνια κολλητός μου πάει Αγγλία να σπουδάσει. Πανεπιστήμιο καλό με όνομα στο χώρο του και καλό rating. Παλεύει ο κολλητός αλλά δεν έχει τις δυνάμεις να ανταπεξέλθει και χάνει τη χρονιά. Φεύγει και πάει σε άλλη σχολή, "δευτεροκλασάτη". Παλεύει πάλι και αυτή τη φορά τα καταφέρνει. Παίρνει πτυχίο bachelor, συνεχίζει για master, το παίρνει κι αυτό. Γυρνάει Ελλάδα. Το αναγνωρίζει ΔΙΚΑΤΣΑ. Ψάχνει για δουλειά. Δεν βρίσκει για 6 μήνες και όταν βρίσκει δουλεύει για ψίχουλα. Δουλεύει 1 χρόνο σα σκύλος. Μαθαίνει. Γίνεται γνωστός, αποκτά εμπειρία. Τώρα, πιο καταρτισμένος και πιο κοντά στα επαγγελματικά πράγματα εργάζεται με σημαντικές απολαβές μόλις με 3-4 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας.

 

Άλλη πορεία τώρα: Προσωπική εμπειρία: Δουλεύω από 20 χρονών στον τομέα μου. Όταν ξεκίνησα δούλευα για ψίχουλα πολλές ώρες. Έχω αρκετά χρόνια στο χώρο και πλέον επιλέγω εγώ τις κινήσεις μου και όχι εκείνες εμένα. Όλα μου τα πτυχία και μεταπτυχιακά στο βιογραφικό μου δεν μετράνε μία μπροστά στα έργα που αναφέρονται ότι έχω πραγματοποιήσει και στις τεχνικές γνώσεις που καμία σχολή δεν σου παρέχει. Όλοι προσπερνούν τα πτυχία και πάνε απευθείας στην εμπειρία.

 

Βλέπεις ένα μοτίβο να δημιουργείται; Το γεγονός ότι όλοι ζητούν εργασιακή εμπειρία σου λέει τίποτα ή ηχεί περίεργα στα αυτιά σου; Θεωρείς ότι παλεύοντας για τα εργασιακά σου δικαώματα θα κερδίσεις την καταξίωση στο χώρο σου πριν καν εργαστείς; Γιατί στη δική μου σχολή αυτό πίστευαν οι ομοϊδεάτες σου. Θεωρούσαν ότι ένα πτυχίο και μια σχολή τους δίνει το δικαίωμα να αξιώνουν επαγγελματικό μέλλον. Λυπάμαι που θα στο πω αλλά αυτές οι λογικές έφεραν όλα τα δεινά σε αυτές τις ειδικότητες. Το καλύτερο πτυχίο του κόσμου από την καλύτερη σχολή δεν σημαίνει ότι θα βγεις έξω και θα βρεις δουλειά. Γιαυτό λέγεται αγορά εργασίας και γιαυτό λέγεται ανταγωνισμός. Καλώς ή κακώς είναι στη φύση του ανθρώπου να συναγωνίζεται, ή να ανταγωνίζεται όπως θες πάρτο, το συνάνθρωπό του. Επίσης καλώς ή κακώς η εμπειρία είναι αδιαφιλονίκητο φαβορί όταν πρόκειται για τον εργασιακό χώρο. Να στο θέσω απλά: αν εσύ χρειαστείς 6 μήνες προσαρμογή στα καθήκοντά σου ως εργαζόμενη, κοστίζεις. Ο έταιρος υποψήφιος για τη θέση που έχει μερικά χρόνια εμπειρία θα προτιμηθεί γιατί θα μπει πιο γρήγορα στο κλίμα και θα παράγει έργο.

 

Πού θέλει όμως να καταλήξει ο ποιητής; Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το φλέγον θέμα; Είπα προ ημερών ότι η αγορά εργασίας θα φιλτράρει τους αποφοίτους κι εσύ θεώρησες ότι ως γνήσιος χωριάτης, πατάω κατά κάποιο τρόπο επί των πτωμάτων των άμοιρων παιδιών που επιλέγουν αμφιλεγόμενες σπουδές. Είναι δικό μου όμως μέλημα να εμφυσήσω στον καθένα την θέληση να προσπαθήσει να λάβει σωστές γνώσεις; Το ότι θα δίνουν ισάξια πτυχία αυτά τα πανεπιστήμια ή όπως αλλιώς θες πες τα δεν σημαίνει ότι σε υποχρεώνει κανείς να πας σε αυτά. Όπως δεν σε υποχρέωσε κανείς να πας και στο πανεπιστήμιο. Γιατί λοιπόν εγκαλείς την πολιτεία που σου δίνει λύσεις για κάθε είδος ή τύπο ή βαλάντιο ή όπως θέλεις πες το; Αν κάποιος στρώσει τον .... του κάτω θα περάσει στην πανάκεια που λέγεται κρατικό πανεπιστήμιο και θα έχει και την δική σου συγκατάθεση ότι σπουδάζει σε σωστή σχολή. Αν όμως δεν περάσει; Εσύ θα κρίνεις εκ του ασφαλούς που πέρασες και κόπτεσαι για τα δικά σου επαγγελματικά δικαιώματα αν και εκείνος θα έχει μέλλον; Όποιο κι αν είναι αυτό δεν θα είναι εις βάρος σου. Όπως και εσύ έτσι κι εκείνος θα βρει το δρόμο του. Ο χωριάτικος τρόπος σκέψης μου λέει ότι αφού κάποιος μπορεί να το κάνει σε αμφιλεγόμενο πανεπιστήμιο έξω, ας το κάνει εδώ να γλυτώσει και ένα κάρο χρήματα και να τα διαθέσει αλλού, πχ στο να ανοίξει τη δική του δουλειά ή το δικό του σπίτι ή να πάρει αυτοκίνητο ή να πάει ταξίδια και όχι να τα φάει το αγγλικό κράτος και οι έξυπνοι των αγγλικών πανεπιστημίων και των κωμοπόλεων της Κοινοπολιτείας ή της ... Ρουμανίας, Ουκρανίας, Αλβανίας!!! και πάει λέγοντας. Και κυρίως να τα γλυτώσει κι αυτή η χώρα που σαν ηλίθια πληρώνει τόσα χρόνια για να μορφώνονται τα παιδιά της έξω. Αν ανοίξουν ή επεκταθούν αυτά τα πανεπιστήμια ποιός θα βρει δουλειά; Οι Άγγλοι; Δεν νομίζω. Μάλλον οι Έλληνες συνάδελφοί σου πανεπιστημιακοί που στο ελληνικό πανεπιστήμιο δεν βρήκαν δουλειά. Κι αν ακόμα δεν δημιουργηθούν θέσεις για καθηγητές, θα υπάρξουν ευκαιρίες για όλο το υποστηρικτικό προσωπικό που χρειάζεται για να δουλέψει ένα τέτοιο "μαγαζί".

 

 

 

Αυτές είναι οι λίγες σκέψεις ενός χωριάτη στο μυαλό. Συγνώμη αν σας κούρασα.

 

Από τα καλύτερα posts που διάβασα εδώ μέσα και κάνει μπαμ ότι είναι γραμμένο από άνθρωπο που έχει δει την πρακτική όψη των πραγμάτων.

 

Επιτέλους, καταλάβετε ότι τα «επαγγελματικά δικαιώματα» δεν σημαίνουν και πολλά πράγματα στην αγορά εργασίας. Πολλές φορές ο εργοδότης θα προτιμήσει να πάρει έναν που δεν είναι απόφοιτος ΑΕΙ, έχει θέληση να δουλέψει και να μάθει την δουλειά και έχει και μια Χ νοημοσύνη, παρά έναν απόφοιτο ΑΕΙ που νομίζει ότι επειδή έχει ένα πτυχίο δικαιούται να παίρνει 1000 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται που ο πολύς κόσμος απέχει από μια εκφυλισμένη δημοκρατία. Άλλωστε στις συνελεύσεις, ακόμα και για να πας να ψηφίσεις δε γίνεται ψηφοφορία ας πούμε "Ναι ή Οχι" πχ στο αν θες κατάληψη. Πλαίσια ψηφίζονται. Η ίδια η διακασία είναι εκ των πραγμάτων αντιδημοκρατική και μπορεί να υπάρχουν 5 πλαίσια και να μη σε εκφράζει κανένα ή να είναι όλα ΥΠΕΡ της κατάληψης και να είσαι κατά.

 

Και μη μου πεις τώρα να πάει ο άλλος να κατεβάσει δικό του πλαίσιο γιατί θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

 

μπορει να ψηφισει λευκο.

 

Και ουσιαστικα τα πλαισια τα τελευταια χρονια ειναι για το αν θελουμε καταληψη ή οχι. Εαν δεν θες ψηφιζεις ΔΑΠ και αν θες ψηφιζεις οτιδηποτε αλλο

Ολα τα πλαισια να ειναι υπερ της καταληψης αποκλειεται εκτος και αν η ΔΑΠ αρνηθει να μπει στη συνελευση.

Link to comment
Share on other sites

Από τα καλύτερα posts που διάβασα εδώ μέσα και κάνει μπαμ ότι είναι γραμμένο από άνθρωπο που έχει δει την πρακτική όψη των πραγμάτων.

 

Επιτέλους, καταλάβετε ότι τα «επαγγελματικά δικαιώματα» δεν σημαίνουν και πολλά πράγματα στην αγορά εργασίας. Πολλές φορές ο εργοδότης θα προτιμήσει να πάρει έναν που δεν είναι απόφοιτος ΑΕΙ, έχει θέληση να δουλέψει και να μάθει την δουλειά και έχει και μια Χ νοημοσύνη, παρά έναν απόφοιτο ΑΕΙ που νομίζει ότι επειδή έχει ένα πτυχίο δικαιούται να παίρνει 1000 ευρώ το μήνα.

 

Η ολη εννοια του πτυχιου ειναι μια πιστοποιηση της γνωσης

Το αν γινεται το παραπανω που λες δεν σημαινει οτι πρεπει να το στηριζουμε ουτε να το νομιμοποιησουμε.

 

Και δεν το ειπες και ολοκληρωμενα. Θα προτιμησει να παρει καποιον που δεν ειναι αποφοιτος επειδη θα δεχτει να δουλεψει με εξευτελιστικο μισθο επειδη πρεπει να ζησει. Το αναφερει και ο skabouri αλλωστε

Link to comment
Share on other sites

Η ολη εννοια του πτυχιου ειναι μια πιστοποιηση της γνωσης

Το αν γινεται το παραπανω που λες δεν σημαινει οτι πρεπει να το στηριζουμε ουτε να το νομιμοποιησουμε.

 

Και δεν το ειπες και ολοκληρωμενα. Θα προτιμησει να παρει καποιον που δεν ειναι αποφοιτος επειδη θα δεχτει να δουλεψει με εξευτελιστικο μισθο επειδη πρεπει να ζησει. Το αναφερει και ο skabouri αλλωστε

 

Βρε Dead Angel, μπορείς να καταλάβεις ότι στην Ελλάδα τα ΑΕΙ δεν έχουν σχέση με το τί ζητάει η αγορά εργασίας; Γιατί ο ιδιώτης να πάρει κάποιον που δεν ξέρει πρακτικά τίποτα, με καλό μισθό και με την πιθανότητα να του φύγει κιόλας; Νομίζεις ότι το πτυχίο μετράει περισσότερο από την εμπειρία, την θέληση για εργασία και καταξίωση και την υπακοή στην ιεραρχία;

 

Και εγώ ξεκίνησα με χαμηλές απολαβές (εξευτελιστικές θα έλεγες εσύ). Έκανα υπομονή, έγινα πολύτιμος για την εταιρεία, κέρδισα την εμπιστοσύνη των προϊσταμένων μου και ανταμοίφθηκα. Τι έπρεπε να λέω, «είμαι απόφοιτος του ΠΑ.ΠΕΙ. και δικαιούμαι 1500 ευρώ από την αρχή»; Θα με έδιωχναν από την συνέντευξη κιόλας!

 

Μου φαίνεται δεν διαβάζεις τι γράφουμε. Ξαναλέω, μεσολάβησα να πάρουμε απόφοιτους από το ΠΑ.ΠΕΙ. και ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΕΛΙΚΑ. Ξέρεις γιατί; Γιατί είχαν ένα τουπέ του στυλ «τα ξέρω όλα, δεν χρειάζεται να ασχοληθώ να διαβάσω και άλλο, να μάθω περισσότερα», τους έλειπαν ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ (μου αρέσει που λες και για «πιστοποίηση της γνώσης») και, το κυριότερο, καμμία θέληση να πιεστούν, ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ το παραπάνω που όλοι θέλουν.

 

Βγάλε από το μυαλό σου λοιπόν ότι οι κακές εταιρείες προτιμούν μη απόφοιτους ΑΕΙ για να μην τους πληρώνουν. Η δικιά μου εταιρεία (η οποία είναι πολύ γνωστή) είχε κάθε καλή διάθεση να πάρει απόφοιτους ΑΕΙ. Από την στιγμή όμως που δεν της έκαναν, γιατί να τους πάρει; Στην τελική, το αν κάποιος θέλει να γίνει καλός επαγγελματίας ή όχι, δεν είναι θέμα πτυχίου. Θέμα του ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια;Ολοι οι αποφοιτοι δημοσιων εχουν τουπε ;Ενω των ιδιωτικων ειναι ολοι καλα παιδια..Επισης τα δημοσια ειναι χαλια τα ιδιωτικα αψογα και ενα συγκεκριμενο ιδιωτικο που ειχε αναφερθει το ονομα του ειναι καλυτερο απο τα αντιστοιχο δημοσιο..Μηπως ,λεω εγω μηπως κατι κανει μπαμ εδω;
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια;Ολοι οι αποφοιτοι δημοσιων εχουν τουπε ;Ενω των ιδιωτικων ειναι ολοι καλα παιδια..Επισης τα δημοσια ειναι χαλια τα ιδιωτικα αψογα και ενα συγκεκριμενο ιδιωτικο που ειχε αναφερθει το ονομα του ειναι καλυτερο απο τα αντιστοιχο δημοσιο..Μηπως ,λεω εγω μηπως κατι κανει μπαμ εδω;

 

Θέλεις να μας πεις τί ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ψηφισει λευκο.

 

Και ουσιαστικα τα πλαισια τα τελευταια χρονια ειναι για το αν θελουμε καταληψη ή οχι. Εαν δεν θες ψηφιζεις ΔΑΠ και αν θες ψηφιζεις οτιδηποτε αλλο

Ολα τα πλαισια να ειναι υπερ της καταληψης αποκλειεται εκτος και αν η ΔΑΠ αρνηθει να μπει στη συνελευση.

 

Eγώ σου λέω οτι στις συνελεύσεις πέφτει ξύλο κι εσύ μου λες να πάει να ψηφίσει λευκό :lol: και να γίνει ούτως ή άλλως κατάληψη γιατί τα ΕΑΑΚ φέρανε πιο πολλούς εξωπανεπιστημιακούς από αυτούς που έφερε ή ΔΑΠ (ή το αντίστροφο).

 

Αυτά τα πράγματα είναι για γέλια και για κλάματα μαζί. Προσωπικά αν ξαναπήγαινα πανεπιστήμιο, σε συνεύλεση δε θα ξαναπατούσα, να χάνω το χρόνο μου και τη διάθεσή μου.

 

Θέλεις να μας πεις τί ακριβώς εννοείς;

 

Άσε, ξέρεις πόσες φορές ρώτησα κι εγώ και δεν πήρα απάντηση;

 

Για αυτό σου λέω, join the black list club ;)

Link to comment
Share on other sites

@ΤΝ97

δυστυχως εχεις δικιο για την αγορα εργασιας (αν και διαφωνω οτι ολα τα ΑΕΙ ειναι χαλια, υπαρχουν αρκετα αξιολογα τμηματα) και αυτο ακριβως το πραγμα ζηταμε να αλλαξει

 

@gmac

στη δικια μου σχολη δεν εχει πεσει ποτε ξυλο και αρκετοι φοιτητες ψηφιζουν λευκο (χαμενη ψηφος κατα τη γνωμη) και συντασσονται συχνα ομαδες φοιτητων που κατεβαζουν δικο τους πλαισιο.

Στην πλειοψηφια των σχολων τα πραγματα ειναι οπως τα λες περιπου βεβαια

Link to comment
Share on other sites

@ΤΝ97

δυστυχως εχεις δικιο για την αγορα εργασιας (αν και διαφωνω οτι ολα τα ΑΕΙ ειναι χαλια, υπαρχουν αρκετα αξιολογα τμηματα) και αυτο ακριβως το πραγμα ζηταμε να αλλαξει

 

Μα κανείς δεν είπε ότι όλα τα ΑΕΙ είναι χάλια, φυσικά και υπάρχουν και αξιόλογα τμήματα.

 

Απλά να σου πω κάτι; Επειδή δεν πρόκειται να συγκινηθεί κανένας ώστε να αλλάξει η όλη φάση, τουλάχιστον μην χάνετε άλλες εξεταστικές. Όταν θα βγεις στην αγορά εργασίας, καμμία εταιρεία δεν θα ενδιαφερθεί για τους φοιτητικούς αγώνες σου, αλλά για το τί ξέρεις και πότε πήρες το πτυχίο σου. Εάν έχεις παρακαθυστερήσει, τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα. Καταλαβαίνω ότι αυτό ακούγεται «εγωιστικό», αλλά πίστεψέ με δεν το εννοώ έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν πρόκειται να συγκινηθεί κανένας ώστε να αλλάξει η όλη φάση, τουλάχιστον μην χάνετε άλλες εξεταστικές.

 

Μια κατάληψη, μια πορεία είναι κάτι. Ειδικά όταν γίνεται Πανελλαδικά τους δείχνουμε ότι δεν είμαστε πρόβατα. Είμαστε ώριμοι πολίτες που απαιτούν κάποια συγκεκριμένα πράγματα.

 

Αν σκεφτόμασταν πως δεν υπάρχουν άμεσα αποτελέσματα μετά από κάθε κατάληψη, τότε δεν θα κάναμε ποτέ!

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Μια κατάληψη, μια πορεία είναι κάτι. Ειδικά όταν γίνεται Πανελλαδικά τους δείχνουμε ότι δεν είμαστε πρόβατα. Είμαστε ώριμοι πολίτες που απαιτούν κάποια συγκεκριμένα πράγματα.

 

Αν σκεφτόμασταν πως δεν υπάρχουν άμεσα αποτελέσματα μετά από κάθε κατάληψη, τότε δεν θα κάναμε ποτέ!

 

Μα δεν υπάρχουν αποτελέσματα, άμεσα ή έμμεσα, αυτό είναι το θέμα. Τόσες καταλήψεις έχουν γίνει, τόσες πορείες και αυτό που έχει συμβεί είναι απλά μια τρύπα στο νερό και όλο και περισσότεροι πολίτες θεωρούν ότι οι καταλήψεις πλέον γίνονται από μία μειοψηφία.

 

Επίσης, ξανασκέψου ποιος είναι «πρόβατο». Ο φοιτητής που θέλει να ξεμπερδέψει, να προοδεύσει στην ζωή του και να είναι ο ίδιος «κράχτης» για το ΑΕΙ που εκπροσωπεί, ή ο φοιτητής που χάνει χρόνια για το βόλεμα των καθηγητών και των φοιτητοπατέρων;

 

Το ξαναλέω: θέλεις να αναβαθμιστούν τα δημόσια ΑΕΙ; Θέλεις να ανέβει το κύρος τους; Εάν ναι, τελείωσε σε ένα λογικό χρονικό πλαίσιο, βγες στην αγορά εργασίας και γίνε διαφήμιση για την σχολή σου. Άλλος τρόπος, προς το παρόν, για μένα δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...