Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

"Με τον τροπο αυτο θα μπορουσε να αντικατασταθει η ΔΩΡΕΑΝ διανομη συγραμματων..." Εκει.

Εγώ πάντως αυτό που καταλαβαίνω από αυτή την πρόταση είναι να εμπλουτιστούν οι βιβλιοθήκες και να γίνει ό,τι γίνεται και στο εξωτερικό. Δε σου δίνουν βιβλία. Δεν υπάρχει ένα βιβλίο. Υπάρχουν πολλά και ανα θεματική υπάρχουν αρκετά references. Τα πάντα υπάρχουν στη βιβλιοθήκη. Βιβλίο εδώ αγοράζεις μόνο αν θες να το έχεις για τη βιβλιοθήκη σου. Γι' αυτό λέει και η πρόταση να θεσμοθετηθεί το corpus/syllabus.

 

Με λίγα λόγια, έχουμε ένα μάθημα πχ. Ιστορια.

Μάθημα 1. Διδακτική ενότητα 1ος Παγκ. Πόλεμος:

Βιβλιογράφια... Σελ 110-150 βιβλίο τάδε

Σελ 80-130 βιβλίο δείνα.. κ.ο.κ

 

Αυτό εννοεί ότι κάθε βιβλίο λέει τα ίδια περίπου. Και στις εξετάσεις έτσι δεν παπαγαλίζεις. Απλά ξέρεις αυτά που πρέπει να έχεις μάθει.

 

Είμαστε βέβαια λίγο offtopic. Αν κρίνουν οι Mods ότι είμαστε ας ανοίξει ένα θέμα Διάλογος για την Παιδεία/Τριτοβάθμεια Εκπαίδευση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σου δινει λιστα βιβλιων(βιβλιογραφια)για την αποκτηση των οποιων καταβαλεις αντιτιμο.Και για να καταπολεμηθει η παπαγαλια φιλε CarpeNoctum πρεπει να γινου αλλα,διαφορετικα πραγματα(π.χ. εργασιες πανω στο συγκ.γνωστικο αντικειμενο),κατι που αναλογικα(δυσυχως)εφαρμοζουν λιγοι καθηγητες.Η παπαγαλια ειναι θεμα νοοτροπιας πλεον,οχι μετρων.

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου δινει λιστα βιβλιων(βιβλιογραφια)για την αποκτηση των οποιων καταβαλεις αντιτιμο.

Αυτό δεν το λέει πουθενά. Και σου λέω εγώ ότι με τη βιβλιογραφία (όπως την προτέινουν και όχι όπως την καταλαβαίνουμε εμείς) είναι πρακτικά αδύνατο να πληρώνεις τα βιβλία. Ας κάνουμε έναν υπολογισμό για να δεις γιατί αυτό είναι παράλογο:

 

4 χρόνια σπουδών = 8 εξάμηνα, 6 μαθήματα (μέσο όρο) ανά εξάμηνο, 3 βιβλία ανά μάθημα (αν και όταν λέμε βιβλιογραφία εννοούμε περισσότερα), 10 ευρώ το βιβλίο (και λίγα λέω)

 

Συνολικό κόστος= 48x3x10= 1440 ευρώ... Είναι παράλογο. Δεν εννοεί αυτό η πρόταση..

 

Και για να καταπολεμηθει η παπαγαλια φιλε CarpeNoctum πρεπει να γινου αλλα,διαφορετικα πραγματα(π.χ. εργασιες πανω στο συγκ.γνωστικο αντικειμενο),κατι που αναλογικα(δυσυχως)εφαρμοζουν λιγοι καθηγητες.Η παπαγαλια ειναι θεμα νοοτροπιας πλεον,οχι μετρων.

Συμφωνώ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

Και ομως αυτο προτεινεται...και ο υπολογισμος που εκανες δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα...γι'αυτο ολες οι αντιδρασεις...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ομως αυτο προτεινεται...και ο υπολογισμος που εκανες δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα...γι'αυτο ολες οι αντιδρασεις...

Βασικά απέχει.. Γιατί κανένα βιβλίο δεν έχει 10 ευρώ. Μόνο τα περιοδικά πλέον :p . Το ποσό αυτό φτάνει και ξεπερνάει τα 3000 ευρώ. Τι να σου πω φίλε μου. Εγώ αλλιώς την ερμηνεύω την πρόταση πάντως. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

ola se auto to nomosxedio kataferontai enantia ston talaiporo foititi .Me sigxoritai gia tin paremvasi ostoso thelo na po oti ine apolita paralogo na se dioxnoun apo to panepistimio epidi exis apotixi se ena mathima 3 fores.Aloste iparxoun kathigites oi opoii ine distropoi kai eukola kovoun.dld prepi ego na parakalo ton ena kai ton alo gia na me perasi .Lipamai pou to leo alla an auto to sxedio efarmosti tha doume tin pliri katastrofi ton panepistimion .idios otan kapoioi foitites ergazontai gia na vgaloun ta exoda tou panepistimiou .:mad:

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες...πολλα βιβλια καθηγητων μας που τα παιρνουμε δωρεαν(ακομη)εξω στους εκδοτικους οικους κινουνται σε τετοιες τιμες(και παραπανω)...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

ola se auto to nomosxedio kataferontai enantia ston talaiporo foititi .Me sigxoritai gia tin paremvasi ostoso thelo na po oti ine apolita paralogo na se dioxnoun apo to panepistimio epidi exis apotixi se ena mathima 3 fores.Aloste iparxoun kathigites oi opoii ine distropoi kai eukola kovoun.dld prepi ego na parakalo ton ena kai ton alo gia na me perasi .Lipamai pou to leo alla an auto to sxedio efarmosti tha doume tin pliri katastrofi ton panepistimion .idios otan kapoioi foitites ergazontai gia na vgaloun ta exoda tou panepistimiou .:mad:

Ούτε κάτι τέτοιο λέει. Λέει μάλιστα το ακριβώς αντίθετο για το αν κοπείς 3 φορές:

Η παράγραφος 8 του άρθρου 9 του Ν. 2083/1992 αντικαθίσταται ως εξής:

«8. (α) Μετά από τρεις αποτυχημένες εξετάσεις σε ένα μάθημα, ο φοιτητής, αν το ζητήσει εγγράφως ένα μήνα τουλάχιστον πριν από την επόμενη εξεταστική περίοδο, εξετάζεται κατά την περίοδο αυτή από τριμελή επιτροπή. Με την ίδια αίτηση ο φοιτητής δικαιούται να ζητήσει την εξαίρεση του εξεταστή από την τριμελή αυτή επιτροπή. Το τελευταίο αυτό αίτημα εξετάζεται από το Δ.Σ. ή τη Γ.Σ. του Τμήματος, που λαμβάνει υπόψη τυχόν πρόσθετες προϋποθέσεις που προβλέπονται στον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας του Τμήματος.

(β) Ο φοιτητής δικαιούται, αν θεωρεί ότι αδικήθηκε, να έχει πρόσβαση στο

διορθωμένο γραπτό του. Η πρόσβαση στα γραπτά εξετάσεων γίνεται σύμφωνα με πρόγραμμα που καταρτίζει ο διδάσκων μετά τη διόρθωση των γραπτών.»

 

Και μάλιστα έρχεται ως συμπλήρωμα της πρότασης για την κατάργηση των αιώνιων φοιτητών. Οπότε λένε, για να μην είναι ο φοιτητής έρμαιο κάθε καθηγητή που μπορεί να είναι δύστροπος, προτείνουμε αυτό.

 

Για τους μόνιμους φοιτητές μεριμνεί για τους εργαζόμενους.

 

Είδατε που μερικά πράγματα σας τα λένε αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Εμ,αυτο ειναι το προβλημα.Δεν μας τα λενε αλλιως.Γιατι μεσα στην προταση αναφερεται ρητα το 4+2 χρονια οπως και η απαγορευση "μεταφορας"μαθηματων στο επομενο ετος.

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

euxaristo den tha paro an to diavases stin sinexia an exis kopi apo tin epitropi xanis to mathima kai os ek toutou xanis to ptuxio .To exo meletisi arketa to thema .otan xasis to mathima tote den mporis na to antikatastisis me kapoio allo .an alloste ime lathos tote pros ti oi katalipsis,gia ena poukamiso adiano gia mia eleni

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Εμ,αυτο ειναι το προβλημα.Δεν μας τα λενε αλλιως.Γιατι μεσα στην προταση αναφερεται ρητα το 4+2 χρονια οπως και η απαγορευση "μεταφορας"μαθηματων στο επομενο ετος.

Το 4+2 ναι αναφέρεται.. και αν θες την άποψή μου καιρός ήταν...

 

Όσο για την μεταφορά δεν το είδα πουθενά. Μήπως μπορείς να μου πεις πού είναι?

Link to comment
Share on other sites

euxaristo den tha paro an to diavases stin sinexia an exis kopi apo tin epitropi xanis to mathima kai os ek toutou xanis to ptuxio .To exo meletisi arketa to thema .otan xasis to mathima tote den mporis na to antikatastisis me kapoio allo .an alloste ime lathos tote pros ti oi katalipsis,gia ena poukamiso adiano gia mia eleni

Βρες μου που είναι σε παρακαλώ μέσα στην πρόταση. Γιατί εγώ ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω. Να το δω για να καταλάβω! Στη συνέχεια που λες δεν αναφέρει τίποτα. Πάει σε άλλον τομέα μετά. Στην έρευνα.

Και επειδή δεν θέλω να είμαι μηδενιστής, νομίζω ότι το πρόβλημα είναι η αντίδραση για τα Μη Κρατικά Πανεπιστήμια. Τίποτα άλλο. Το οποίο κι αυτό είναι μέγα θέμα συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

@carpenoctum

Εαν δεν ισχύει η καταβολή αντιτίμου για την προμήθεια των βιβλίων, γιατί απλά δεν το διαψεύδουν;Μία ξεκάθαρη δήλωση οτι όλα τα συγγράματα θα παρέχονται δωρεάν θα αρκούσε.

 

Ούτε καν οι ΔΑΠίτες που έφεραν και συνοδεία ΟΝΝΕΔίτες, ώς συνήθως, δεν το διέψευσαν στο πλαίσιο που κατέθεσαν.Το να είναι και αυτοί "θύματα" της "παραπληροφόρησης " μου φαίνεται μάλλον απίθανο.

 

Ούτε η παρουσία του προέδρου της ΟΝΝΕΔ και διαφόρων ΟΝΝΕΔιτών δεν ήταν αρκετή σήμερα, ακόμα και στο γαλάζιο ΠΑ.ΜΑΚ.

.
Link to comment
Share on other sites

@carpenoctum

Εαν δεν ισχύει η καταβολή αντιτίμου για την προμήθεια των βιβλίων, γιατί απλά δεν το διαψεύδουν;Μία ξεκάθαρη δήλωση οτι όλα τα συγγράματα θα παρέχονται δωρεάν θα αρκούσε.

 

Ούτε καν οι ΔΑΠίτες που έφεραν και συνοδεία ΟΝΝΕΔίτες, ώς συνήθως, δεν το διέψευσαν στο πλαίσιο που κατέθεσαν.Το να είναι και αυτοί "θύματα" της "παραπληροφόρησης " μου φαίνεται μάλλον απίθανο.

 

Ούτε η παρουσία του προέδρου της ΟΝΝΕΔ και διαφόρων ΟΝΝΕΔιτών δεν ήταν αρκετή σήμερα, ακόμα και στο γαλάζιο ΠΑ.ΜΑΚ.

Δεν είπα φίλε μου ότι διαφωνώ. Και για να ξεκαθαρίσω κάτι.. Δεν το παίζω, ούτε είμαι υποστηρικτής της συγκεκριμένης πρότασης. Διάλογο κάνουμε για να δούμε τα προβλήματα. Δυστυχώς είμαι εξωτερικό και δεν έχω παρακολουθήσει συζητήσεις της Υπουργού Παιδείας για το θέμα (για να ξέρω τι γίνεται). Γι αυτό πήρα το πλαίσιο και το διάβασα μόνος μου πριν από λίγο, για να διαμορφώσω άποψη από μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

loipon theto ena telos stin sizitisi epidi den ime fanatikos pano sto thema o kathenas pisteui auto pou theli .kaI EPIDI ENA nomisma exi dio opsis leo oti den ine sosto na apodektoume kati xoris na antidrasoume gia na doume to apotelesma Xari stis antidrasis VLEPOUME metarithmisis.EUXARISTO

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

loipon theto ena telos stin sizitisi epidi den ime fanatikos pano sto thema o kathenas pisteui auto pou theli .kaI EPIDI ENA nomisma exi dio opsis leo oti den ine sosto na apodektoume kati xoris na antidrasoume gia na doume to apotelesma Xari stis antidrasis VLEPOUME metarithmisis.EUXARISTO

Δε διαφωνώ. Δεν υποστηρίζω την αψήφιστη αποδοχή του ό,τι μας σερβίρουν. Και γω τα φαγα τα χρόνια μου στο ελληνικό πανεπιστήμιο και μέσα στο φοιτητικό/συνδικαλιστικό κίνημα. Ξέρω πώς είναι. Και το ΠΑΜΑΚ το ξέρω απ' έξω κι ανακατωτά. Αλλά διαπιστώνω ότι γενικά υπαρχει μια περιρέουσα έλλειψη πληροφόρησης... Και δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κάποιον εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες μην τσακωνεστε ετσι και αλλιως οτι και να λεμε μεσα απο ενα forum δεν εχει και μεγαλη σημασια.Αυτο το θεμα το ανοιχτηκε ποιο πολυ για να ενημερωθουμε για το τι θα γινει με τις απεργειες στην καθε σχολη....και οχι για να κριτικαρουμε αν ειναι σωστες οι απεργιες και οι καταληψεις!!!!!!!:)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα φίλε μου ότι διαφωνώ. Και για να ξεκαθαρίσω κάτι.. Δεν το παίζω, ούτε είμαι υποστηρικτής της συγκεκριμένης πρότασης. Διάλογο κάνουμε για να δούμε τα προβλήματα. Δυστυχώς είμαι εξωτερικό και δεν έχω παρακολουθήσει συζητήσεις της Υπουργού Παιδείας για το θέμα (για να ξέρω τι γίνεται). Γι αυτό πήρα το πλαίσιο και το διάβασα μόνος μου πριν από λίγο, για να διαμορφώσω άποψη από μόνος μου.

Δεν σου έκανα επίθεση.Διάλογο κάνουμε, όπως σωστά είπες;)

 

Είναι μάλιστα θετικό οτι εκφράζεις τον αντίλογο και γίνεται συζήτηση που θα βοηθήσει τους χρήστες του myphone να καταλάβουν γιατί γίνονται οι κινητοποιήσεις.

 

Επίσης κάτι ακόμα που θα πρέπει να μας προβληματίζει είναι η επιλογή του χρόνου κατάθεσης του νομοσχεδίου.Γιατί το ΥΠ.Ε.ΠΘ σχεδιάζει να φέρει το νομοσχέδιο προς ψήφιση στο θερινό τμήμα της Βουλής μες το κατακαλόκαιρo;Συνήθως αυτή η τακτική στοχεύει στο να μην υπάρξουν σοβαρές αντιδράσεις λόγω καλοκαιριού και να περάσει αναίμακτα κάποιο νομοσχέδιο.

.
Link to comment
Share on other sites

@manolog3: ... Φίλε μου δεν τσακώνεται κανείς. Απλά πάμε να βγάλουμε άκρη με την πρόταση νόμου

 

@my_highness: Η τακτική του να έρχεται ένα νομοσχέδιο στο θερινό τμήμα είναι παλιά και οι λόγοι για τους οποίους γίνεται είναι αυτοί που ανέφερες. Παρόλα αυτά, μέσα στη Βουλή δε νομίζω ότι θα υπάρχουν πολλές αντιδράσεις. Οι αντιδράσεις είναι έξω. Και αν το σκέφτονταν καλύτερα, θα είχαν μικρότερο αντίκτυπο οι καταλήψεις αν γίνονταν το Φεβρουάριο, παρά τώρα που γίνονται στην εξεταστική.

Link to comment
Share on other sites

@my_highness: Η τακτική του να έρχεται ένα νομοσχέδιο στο θερινό τμήμα είναι παλιά και οι λόγοι για τους οποίους γίνεται είναι αυτοί που ανέφερες. Παρόλα αυτά, μέσα στη Βουλή δε νομίζω ότι θα υπάρχουν πολλές αντιδράσεις. Οι αντιδράσεις είναι έξω. Και αν το σκέφτονταν καλύτερα, θα είχαν μικρότερο αντίκτυπο οι καταλήψεις αν γίνονταν το Φεβρουάριο, παρά τώρα που γίνονται στην εξεταστική.

Στις αντιδράσεις εκτός βουλής αναφερόμουν και εγώ.Αλλωστε η αξιωματική αντιπολίτευση δεν διαφωνεί με το νομοσχέδιο.Δεν είναι τυχαίο οτι η μόνη κριτκή στην κυβέρνηση είναι οτι δεν κάνει διάλογο και οδηγεί την κατάσταση στα Α.Ε.Ι και Τ.Ε.Ι στα άκρα.Επι της ουσίας κουβέντα.Καμμία διαφωνία επί του νομοσχεδίου.

 

Ισως να υπολόγισαν οτι οι φοιτητές δεν θα θέλουν να χάσουν την εξετάστικη, ή να μην περίμεναν το εύρος των αντιδράσεων.Αλλωστε δεν το έχουν καταθέσει ακόμα, ούτε η ΥΠ.Ε.Π.Θ έχει κάνει κάποια δήλωση σχετικά με το νομοσχέδιο.Μόνο τις αντιδράσεις σχολίασε.

.
Link to comment
Share on other sites

Στις αντιδράσεις εκτός βουλής αναφερόμουν και εγώ.Αλλωστε η αξιωματική αντιπολίτευση δεν διαφωνεί με το νομοσχέδιο.Δεν είναι τυχαίο οτι η μόνη κριτκή στην κυβέρνηση είναι οτι δεν κάνει διάλογο και οδηγεί την κατάσταση στα Α.Ε.Ι και Τ.Ε.Ι στα άκρα.Επι της ουσίας κουβέντα.Καμμία διαφωνία επί του νομοσχεδίου.

 

Ισως να υπολόγισαν οτι οι φοιτητές δεν θα θέλουν να χάσουν την εξετάστικη, ή να μην περίμεναν το εύρος των αντιδράσεων.Αλλωστε δεν το έχουν καταθέσει ακόμα, ούτε η ΥΠ.Ε.Π.Θ έχει κάνει κάποια δήλωση σχετικά με το νομοσχέδιο.Μόνο τις αντιδράσεις σχολίασε.

Πιστεύεις ότι θα επιτευχθεί κάτι με τις καταλήψεις? Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν φοιτητής τότε με τις αποχές των μελών ΔΕΠ πάνω στις εξεταστικές τίποτα δεν είχε γίνει. Ίσα ίσα σταμάτησαν την αποχή μια βδομάδα πριν το τέλος της εξεταστικής και μας έβαλαν σε δέκα μέρες να δώσουμε όλα τα μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι θα επιτευχθεί κάτι με τις καταλήψεις? Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν φοιτητής τότε με τις αποχές των μελών ΔΕΠ πάνω στις εξεταστικές τίποτα δεν είχε γίνει. Ίσα ίσα σταμάτησαν την αποχή μια βδομάδα πριν το τέλος της εξεταστικής και μας έβαλαν σε δέκα μέρες να δώσουμε όλα τα μαθήματα.

Πιστεύω οτι θα πρέπει να υπάρξει αντίδραση.Το αν θα έχει αποτέλεσμα εξαρτάται από την αποφασιστικότητα των φοιτητών.Εάν το κάνουμε συνειδητά και είμαστε αποφασισμένοι να συνεχίσουμε μέχρι να αποσυρθεί το νομοσχέδιο θα υπάρξει αποτέλεσμα.

 

Αλλωστε ποτέ δεν θα ξέρεις αν μπορούσες να πετύχεις κάτι, αν δεν προσπαθήσεις.Θα συμφωνήσω με το σύνθημα στην σελίδα της κατάληψης της πρυτανείας του Α.Π.Θ."Αγώνες χωρίς νίκες υπάρχουν.Νίκες χωρίς αγώνες όχι".Νομίζω συνοπτικά τα λέει όλα.

.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι θα πρέπει να υπάρξει αντίδραση.Το αν θα έχει αποτέλεσμα εξαρτάται από την αποφασιστικότητα των φοιτητών.Εάν το κάνουμε συνειδητά και είμαστε αποφασισμένοι να συνεχίσουμε μέχρι να αποσυρθεί το νομοσχέδιο θα υπάρξει αποτέλεσμα.

 

Αλλωστε ποτέ δεν θα ξέρεις αν μπορούσες να πετύχεις κάτι, αν δεν προσπαθήσεις.Θα συμφωνήσω με το σύνθημα στην σελίδα της κατάληψης της πρυτανείας του Α.Π.Θ."Αγώνες χωρίς νίκες υπάρχουν.Νίκες χωρίς αγώνες όχι".Νομίζω συνοπτικά τα λέει όλα.

Μαζί σου σε αυτό. Αλλά για το θέμα των καταλήψεων τώρα κάτι με τρώει ότι οι περισσότεροι ενδιαφέρονται περισσότερο για τα πρόωρα καλοκαιρινά μπάνια παρά για το νομοσχέδιο. Και μακάρι να βγω ψεύτης. Φοβάμαι όμως πως έτσι έχουν τα πράγματα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου σε αυτό. Αλλά για το θέμα των καταλήψεων τώρα κάτι με τρώει ότι οι περισσότεροι ενδιαφέρονται περισσότερο για τα πρόωρα καλοκαιρινά μπάνια παρά για το νομοσχέδιο. Και μακάρι να βγω ψεύτης. Φοβάμαι όμως πως έτσι έχουν τα πράγματα δυστυχώς.

Δεν πιστεύω ΤΟΣΑ άτομα να σκέφτονται το καλοκαίρι...:!:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ΤΟΣΑ άτομα να σκέφτονται το καλοκαίρι...:!:

Μακάρι, αλλά ας δούμε πρώτα πόσοι πηγαίνουν και στηρίζουν την κατάληψη (γιατί αυτό είναι ο αγώνας) και πόσοι είναι Χαλκιδική...

Και δεύτερον, όταν οι καταλήψεις στα πανώ μέσα στο ΠΑΜΑΚ διαφημίζονται ως ένα πάρτυ, τότε sorry παίδες αλλά έχουμε χάσει το νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...