Jump to content

Ενεργειακά ποτά. Γνώμες.


telePS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eσυ εισαι που δεν ειχες φαει για 4 μερες ή σε μπερδευω με αλλον; :D

 

Όχι. Άλλος ήταν. Χωρίς να φάω το πολύ να κάτσω 1 μέρα:lol: :lol: :lol: !!!

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα δελτια ειδησεων? Αρα μπορουμε να πινουμε αφοβα :whistle: .

 

 

xexexe!!!

mi to les!

akougontai kai exw!

o pateras mou pou einai sti vrazilia mou exei pei oti tetoiou eidous pota apagoreyontai kata ti diarkeia tou karnavaliou giati odigoun tous xristes se emfragmata otan to syndyazoun me oinopneyma!!!

pou???? sti vrazilia!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι στο red bull έλεγε παλία οτι απαγορεύται να πίνετε με αλκοόλ.

 

ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ:

Αυτο το έλεγε μόνο στην επιπρόσθετη ετικέτα με τα ελληνικά.......

 

Τωρα γιατι και πως δεν ξέρω απλά το επισημένο.....

p.s. Eγώ ποτέ δεν ακολουθώ τις ελληνικές οδηγίες για λόγους αρχής. δεν γίνεται να ξέρουμε πάντα περισσότερα πράγματα από αυτού που το φτίαχνουν :ninja: :ninja: :ninja:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Imo to red bull apagoreuetai na to anamignioume me alkool.

Prokalei para polles parenergeies kai h kopelia pou elege pws allhlo-e3oudeterwnontai na dokimasei kai meta na mas pei.:p :happy:

 

tespa nomizw oti sketo dn kanei kai polu megalo kako an kai se periodo e3etasewn exw akousei oti kati allo kanei polu pio 8eamatikh douleia ,alla dn to lew gia na mh me bannaroun kiolas ;)

Link to comment
Share on other sites

Imo to red bull apagoreuetai na to anamignioume me alkool.

Prokalei para polles parenergeies kai h kopelia pou elege pws allhlo-e3oudeterwnontai na dokimasei kai meta na mas pei.:p :happy:

 

tespa nomizw oti sketo dn kanei kai polu megalo kako an kai se periodo e3etasewn exw akousei oti kati allo kanei polu pio 8eamatikh douleia ,alla dn to lew gia na mh me bannaroun kiolas ;)

 

1. Όταν λέμε ότι αλληλοεξουδετερώνονται δεν εννοούμε ότι δεν κάνουν κακό. Είναι σα να παίρνεις ένα διεγερτικό και ταυτόχρονο ένα κατασταλτικό χάπι. Ο οργανισμός θα φρικάρει. Αυτό ήθελε να σου πει. Η ουσία είναι ότι όντως δεν πρέπει να αναμειγνύονται. Οκ αν πιείς ένα ποτο με red bull αλλά αν πιείς πολλά ο οργανισμός σου δεν θα ξέρει πώς να αντιδράσει και θα βαρέσει tilt.

 

2. Σκέτο όντως δεν κάνει κακό. Αλλά μην ξεχνάμε ότι περιέχει καφεΐνη και άλλα διεγερτικά συστατικά τα οποία όμως βρίσκονται ήδη στον οργανισμό. Όταν σου λέει κάποιος ότι πίνοντας ένα red bull είναι σα να πίνεις μια κούπα γαλλικό καφέ, αν πίνεις 6-7 σε μια μέρα καταλαβαίνεις ότι από κάποιο σημείο και μετά θα είσαι στη μπρίζα. Είναι λογικό λοιπόν ότι δεν πρέπει να "ποτίζεις" τον οργανισμό σου ακατάπαυστα με διεγερτικές ουσίες. Ακόμα και η ταυρίνη που υπάρχει ως αμινοξύ στον οργανισμό μας, δεν είναι ανάγκη να φτάνουμε τα επίπεδά της σε ψηλά σημεία.

 

Σε γενικές γραμμές όλα θέλουν μέτρο. Και πολύ αλκόολ αν πιείς κάπου θα τα δεις όλα. Για πιείτε πχ 6 καφέδες σε δύο ώρες και μετά 6 βότκες. Πόσο καλά θα είστε μετά?

 

Απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν λέμε ότι αλληλοεξουδετερώνονται δεν εννοούμε ότι δεν κάνουν κακό. Είναι σα να παίρνεις ένα διεγερτικό και ταυτόχρονο ένα κατασταλτικό χάπι. Ο οργανισμός θα φρικάρει. Αυτό ήθελε να σου πει. Η ουσία είναι ότι όντως δεν πρέπει να αναμειγνύονται. Οκ αν πιείς ένα ποτο με red bull αλλά αν πιείς πολλά ο οργανισμός σου δεν θα ξέρει πώς να αντιδράσει και θα βαρέσει tilt.

 

2. Σκέτο όντως δεν κάνει κακό. Αλλά μην ξεχνάμε ότι περιέχει καφεΐνη και άλλα διεγερτικά συστατικά τα οποία όμως βρίσκονται ήδη στον οργανισμό. Όταν σου λέει κάποιος ότι πίνοντας ένα red bull είναι σα να πίνεις μια κούπα γαλλικό καφέ, αν πίνεις 6-7 σε μια μέρα καταλαβαίνεις ότι από κάποιο σημείο και μετά θα είσαι στη μπρίζα. Είναι λογικό λοιπόν ότι δεν πρέπει να "ποτίζεις" τον οργανισμό σου ακατάπαυστα με διεγερτικές ουσίες. Ακόμα και η ταυρίνη που υπάρχει ως αμινοξύ στον οργανισμό μας, δεν είναι ανάγκη να φτάνουμε τα επίπεδά της σε ψηλά σημεία.

 

Σε γενικές γραμμές όλα θέλουν μέτρο. Και πολύ αλκόολ αν πιείς κάπου θα τα δεις όλα. Για πιείτε πχ 6 καφέδες σε δύο ώρες και μετά 6 βότκες. Πόσο καλά θα είστε μετά?

 

Απλά τα πράγματα.

 

πολυ σωστός.

Αντε γιατι εχουμε αποθρασυνθει εδω μεσα και ολοι γιατροι γιναμε...

 

:confused:

:X
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σπάνια πίνω κι εγώ κάνα Red Bull και πάνω κάτω νιώθω κι εγώ μια μικρή ανάταση όπως έχει προαναφερθεί. :D

Καλά για Powerade και λοιπά ισοτονικά δεν αναφέρομαι γιατί δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο ή μπορούν να συγκριθούν.

 

Επίσης δεν θα αναφερθώ στο αν είναι επικίνδυνο ή όχι (οι έρευνες και οι ειδικοί ξέρουν καλύτερα από εμένα) αλλά όσοι αναζητούν ευεξία,ευελιξία και κάτι να τους κρατάει σε εγρήγορση καλό θα είναι να ακολουθούν ευθείς μεθόδους και όχι πλάγιους. Τι εννοώ; Κάνετε καλύτερη τη καθημερινή σας διατροφή, κόφτε το κάπνισμα, κάνετε λίγη γυμναστική και αν όχι άμεσα στο κοντινό μέλλον θα δείτε τη διαφορά. Όπως πολύ σωστά έχει προαναφερθεί κάνετε ότι είναι να κάνετε με μέτρο και με σύνεση κι όχι υπερκατανάλωση επειδή έχει ωραία γεύση,είναι ξεδιψαστικό και σε τονώνει.

 

Εμένα από την άλλη (με τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ ως off topic) πέρα από τα ενεργειακά ποτά μου τη δίνουν και οι διαφημίσεις με διάφορα χάπια που υπόσχονται το ίδιο πράγμα με τα ενεργειακά ποτά αναπληρώνοντας βιταμίνες που βρίσκεις στις τροφές. Εξαρτοποίηση δηλαδή από χάπια στο φουλ! :wacko:

Πάρε χάπι για πονοκέφαλο,πάρε χάπι για να έρθεις στα ίσια σου,πάρε χάπι για να σου έρθει καμιά ιδέα κτλ κτλ. :lol:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστός.

Αντε γιατι εχουμε αποθρασυνθει εδω μεσα και ολοι γιατροι γιναμε...

 

:confused:

Και να φανταστείς ότι νόμιζα ότι έλεγα τα αυτονόητα.

 

Πολύ σπάνια πίνω κι εγώ κάνα Red Bull και πάνω κάτω νιώθω κι εγώ μια μικρή ανάταση όπως έχει προαναφερθεί.

Καλά για Powerade και λοιπά ισοτονικά δεν αναφέρομαι γιατί δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο ή μπορούν να συγκριθούν

Τα ισοτονικά δεν έχουν καμία σχέση με τα ενεργειακά. Τα ισοτονικά αναπληρώνουν απλά χαμένα υγρά του σώματος μετά από άσκηση. Τα συνιστούν και γιατροί. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

 

Επίσης δεν θα αναφερθώ στο αν είναι επικίνδυνο ή όχι (οι έρευνες και οι ειδικοί ξέρουν καλύτερα από εμένα) αλλά όσοι αναζητούν ευεξία,ευελιξία και κάτι να τους κρατάει σε εγρήγορση καλό θα είναι να ακολουθούν ευθείς μεθόδους και όχι πλάγιους. Τι εννοώ; Κάνετε καλύτερη τη καθημερινή σας διατροφή, κόφτε το κάπνισμα, κάνετε λίγη γυμναστική και αν όχι άμεσα στο κοντινό μέλλον θα δείτε τη διαφορά. Όπως πολύ σωστά έχει προαναφερθεί κάνετε ότι είναι να κάνετε με μέτρο και με σύνεση κι όχι υπερκατανάλωση επειδή έχει ωραία γεύση,είναι ξεδιψαστικό και σε τονώνει.

Ακριβώς. Τα ενεργειακά ποτά απλά ανεβάζουν τη συγκέντρωση ορισμένων ουσιών στον οργανισμό. Η υπερβολή και εδώ προκαλεί προβλήματα. Ειδικά όταν γίνεται με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τα ισοτονικά δεν έχουν καμία σχέση με τα ενεργειακά. Τα ισοτονικά αναπληρώνουν απλά χαμένα υγρά του σώματος μετά από άσκηση. Τα συνιστούν και γιατροί.

 

Σε αυτό θα συμπληρώσω πως το powerade ειναι χορηγός των Ολυμπιακών αγώνων.

Δεν μπορεί να το ενέκριναν χώρις κάποιον έλεγχο. (Αν και με την coca-cola απο πίσω, ολα είναι πιθανά)

Link to comment
Share on other sites

πίνω 1-2 redbull τη μέρα εδώ και 3 χρόνια. δεν έχω πάθει ποτέ τπτ, έχει τύχει να πιώ 11 redbull και γύρω στα 500 ml vodka μέσα σε 8 ώρες, και πάλι δεν έπαθα τπτ, οπότε αμφισβητώ όλα όσα λένε...
Link to comment
Share on other sites

πίνω 1-2 redbull τη μέρα εδώ και 3 χρόνια. δεν έχω πάθει ποτέ τπτ, έχει τύχει να πιώ 11 redbull και γύρω στα 500 ml vodka μέσα σε 8 ώρες, και πάλι δεν έπαθα τπτ, οπότε αμφισβητώ όλα όσα λένε...

Αν αυτό το θεωρείς επιχείρημα εγώ πάω πάσο. Και το τι πρόβλημα μπορεί να σου δημιούργησαν τα 11 red bulls και το μισό λίτρο βότκα ρώτα καλύτερα ένα γιατρό. Επίσης το ότι δεν ένιωσες τπτ δε σημαίνει ότι ο εγκέφαλός σου ή ο οργανισμός σου γενικά δε φρίκαρε. Simple...

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό το θεωρείς επιχείρημα εγώ πάω πάσο. Και το τι πρόβλημα μπορεί να σου δημιούργησαν τα 11 red bulls και το μισό λίτρο βότκα ρώτα καλύτερα ένα γιατρό. Επίσης το ότι δεν ένιωσες τπτ δε σημαίνει ότι ο εγκέφαλός σου ή ο οργανισμός σου γενικά δε φρίκαρε. Simple...

 

Το μόνο που καταστρέφεται από τέτοιου είδους καταχρήσεις είναι το συκώτι. Ο οργανισμός μου λειτουργεί μια χαρα, ο εγκεφαλός μου ακόμη καλύτερα:D

Link to comment
Share on other sites

πίνω 1-2 redbull τη μέρα εδώ και 3 χρόνια. δεν έχω πάθει ποτέ τπτ, έχει τύχει να πιώ 11 redbull και γύρω στα 500 ml vodka μέσα σε 8 ώρες, και πάλι δεν έπαθα τπτ, οπότε αμφισβητώ όλα όσα λένε...

Καποτε η ΕΡΤ ειχε κανει ενα ρεπορταζ για τα ναρκωτικα.Ειχε βγει λοιπον ενας τυπος που ηταν γυρω 80 χρονων σε πολυ καλη κατασταση και ελεγε οτι ειναι ετσι επειδη παιρνει ναρκωτικα απο τα 10 του!!!Εχω ας πουμε παροοτι ειμαι γιατρος

και γνωριζω οτι δεν ειναι σωστο παιρνω ασπιρινη με κοκα κολα χωρις να με εχει πειραξει ποτε.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι σωστο και την πλειοψηφια δεν την πειραζει

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Πλυ σωστα οσα αναφερθηκαν και οντως το ρεντ μπουλ ΔΕΝ κανει συμφωνα με ιατρικες ανακοινωσεις να συνοδευεται με αλκοολ. Παντως στην Ελλαδα ειμαστε γερα ποτηρια αλλα οπως ξερετε ολοι Παν μετρον αριστον...
Link to comment
Share on other sites

1. Όταν λέμε ότι αλληλοεξουδετερώνονται δεν εννοούμε ότι δεν κάνουν κακό. Είναι σα να παίρνεις ένα διεγερτικό και ταυτόχρονο ένα κατασταλτικό χάπι.[b/] Ο οργανισμός θα φρικάρει. Αυτό ήθελε να σου πει. Η ουσία είναι ότι όντως δεν πρέπει να αναμειγνύονται. Οκ αν πιείς ένα ποτο με red bull αλλά αν πιείς πολλά ο οργανισμός σου δεν θα ξέρει πώς να αντιδράσει και θα βαρέσει tilt.

 

2. Σκέτο όντως δεν κάνει κακό. Αλλά μην ξεχνάμε ότι περιέχει καφεΐνη και άλλα διεγερτικά συστατικά τα οποία όμως βρίσκονται ήδη στον οργανισμό. Όταν σου λέει κάποιος ότι πίνοντας ένα red bull είναι σα να πίνεις μια κούπα γαλλικό καφέ, αν πίνεις 6-7 σε μια μέρα καταλαβαίνεις ότι από κάποιο σημείο και μετά θα είσαι στη μπρίζα. Είναι λογικό λοιπόν ότι δεν πρέπει να "ποτίζεις" τον οργανισμό σου ακατάπαυστα με διεγερτικές ουσίες. Ακόμα και η ταυρίνη που υπάρχει ως αμινοξύ στον οργανισμό μας, δεν είναι ανάγκη να φτάνουμε τα επίπεδά της σε ψηλά σημεία.

 

Σε γενικές γραμμές όλα θέλουν μέτρο. Και πολύ αλκόολ αν πιείς κάπου θα τα δεις όλα. Για πιείτε πχ 6 καφέδες σε δύο ώρες και μετά 6 βότκες. Πόσο καλά θα είστε μετά?

 

Απλά τα πράγματα.

 

 

1 e3oudeterwsh file mou se kamia periptwsh dn einai auto pou les.

oso gia ta autonohta pou ta xarakthrhses egw 8ewrw pio empeista auta pou ekane quote o meraklis56 para auta pou egrayes esy upokeimenika.

 

Auta ;filika panta,

WoWz0r

Link to comment
Share on other sites

Πλυ σωστα οσα αναφερθηκαν και οντως το ρεντ μπουλ ΔΕΝ κανει συμφωνα με ιατρικες ανακοινωσεις να συνοδευεται με αλκοολ. Παντως στην Ελλαδα ειμαστε γερα ποτηρια αλλα οπως ξερετε ολοι Παν μετρον αριστον...

 

Δηλαδή εγώ που για ΠΟΛΥ καιρό έπινα ουίσκι με redbull, έπρεπε κανονικά να είμαι νεκρός ;;; :scared::scared: :p :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

1 e3oudeterwsh file mou se kamia periptwsh dn einai auto pou les.

oso gia ta autonohta pou ta xarakthrhses egw 8ewrw pio empeista auta pou ekane quote o meraklis56 para auta pou egrayes esy upokeimenika.

 

Auta ;filika panta,

WoWz0r

Χρησιμοποίησα λάθος λέξη. Δεν αλληλοεξουδετερώνονται. Υπάρχει conflict μεταξύ τους. Αλλά κατά τα άλλα είδες να διαφωνώ σε κάτι με τον Μερακλή? Είπα πουθενά ότι πρέπει να πίνεται σε μεγάλες ποσότητες ή αναμεμειγμένο με αλκόολ? Νομίζω ότι είπα ακριβώς τα ίδια με αυτά τα οποία παραθέτει ο Μερκαλής.

 

Τι λέει λοιπόν? Ότι περιέχει 80μγ καφεϊνη όσο και ένα ποτήρι δυνατού καφέ και κάποιος που ήπιε 4 και μετά έπαιξε μπάσκετ πέθανε. Το ίδιο και με μεγάλη ανάμειξη αλκόολ. Αν διαβάσεις τα παραπάνω ποστ μου θα δεις ότι δε λέω κάτι διαφορετικό. Βιάστηκες να με κρίνεις.

 

Αυτό που είπα είναι απλό. Η Καφεϊνη είναι διεγερτικό και το ποτό κατασταλτικό. Αποτέλεσμα ο οργανισμός να φλιπάρει. Γι αυτό καλό είναι να μη συδυάζονται. Αν κάποιος πιει μια βότκα με red bull δε θα πάθει τπτ. Καλό είναι όμως να μην πιει 7 μέσα σε ένα βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που για ΠΟΛΥ καιρό έπινα ουίσκι με redbull, έπρεπε κανονικά να είμαι νεκρός ;;; :scared::scared: :p :p

 

Οχι βέβαια. Ομως ακόμα και στο 0,1% των καταναλωτών να προκαλεί κακό τότε το ποσοστό θεωρείται πολυ μεγάλο!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξερω ανα κανουν κακο ή οχι αλλά 2 φορες πο ειχα πιει εννοιωσα μια

"τονωση".

 

ειναι off topic: μου ειχαν πει στο γυμναστηριο επειδη ήμουν πολυ πεσμενη να μου δώσουν κάποιες βιταμίνες,αλλα δεν το εψαξα γιατι έπερνα σίδηρο λογο χαμηλου αιματοκρίτη,ξέρει κανείς μήπως κάτι για τέτοιες βιταμίνες?δεν ήταν

upsavit ή κάποιες γνωστές.

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ξερω ανα κανουν κακο ή οχι αλλά 2 φορες πο ειχα πιει εννοιωσα μια

"τονωση".

 

ειναι off topic: μου ειχαν πει στο γυμναστηριο επειδη ήμουν πολυ πεσμενη να μου δώσουν κάποιες βιταμίνες,αλλα δεν το εψαξα γιατι έπερνα σίδηρο λογο χαμηλου αιματοκρίτη,ξέρει κανείς μήπως κάτι για τέτοιες βιταμίνες?δεν ήταν

upsavit ή κάποιες γνωστές.

μηπως ηταν τιποτα αλλο,πολυ χειροτερο??:whistle:

Link to comment
Share on other sites

μηπως ηταν τιποτα αλλο,πολυ χειροτερο??:whistle:

 

 

μπα δεν νομιζω...η κοπελα δεν μου φαινοταν για ετσι...

αλλα τα φαινομενα απατουν !ποτε μη λες ποτε.

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/red-bull_04.html

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/red-bull.html

υπαρχει στην Ελλαδα red bull cola?

στην αρχη της ιστοριας της κανονικης coca cola περιειχε κοκα...

το θεμα ειναι τωρα πως γινετε να βαζουν κοκα κ να το δεινουν 2ε?

Link to comment
Share on other sites

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/red-bull_04.html

υπαρχει στην Ελλαδα red bull cola?

στην αρχη της ιστοριας της κανονικης coca cola περιειχε κοκα...

το θεμα ειναι τωρα πως γινετε να βαζουν κοκα κ να το δεινουν 2ε?

 

Μα ειναι δυνατον να βαζουν κοκα? Η ραδιο αρβυλα παει συννεφο! Αν χρησιμοποιουν μια μικροποσοτητα ή ενα παραγωγο του φυτου της κοκκας σε ποσοστο 0,000000001 δε σημαινει και τιποτα για μενα. Απλα ενας πεταει τη βλακεια περι κοκας και μετα αναπαραγεται απο ολους ως το εργειακο ποτο με την κοκα. Επαναλμβανω, ειναι δυνατον βρε παιδια? Στο κατω κατω αν εχει κοκα να το παιρνουμε ολοι να φτιαχνομαστε σχετικα ακινδυνα, ή να αρχισουν να το μοιραζουν στα πρεζακια να γινουν ανθρωποι και να ησυχασουμε απο αυτους!

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι φημες ειναι πραγματικοτητα..αλλα μονο για red bull cola οχι το κλασικο μπλε red bull και σε συγκεκριμενες χωρες.σιγουρα η ποσοτητα ειναι ελαχιστη αλλα αν αυτη η ποσοτητα κανει το ποτο εθιστικο αλλαζει το πραγμα.

εdit:το αφαιρεσα το πειραμα μην γινει καμμια μλκ:P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...