Jump to content

LG Chocolate (KG800)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Θέλω κι εγώ να αγοράσω το LG Chocolate, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί έχει εκπέμπει τη χαμηλότερη ακτινοβολία από ΟΛΑ τα άλλα τηλέφωνα της αγοράς (SAR: 0.084w/kg).

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=8815

 

Βέβαια με χαλάει λίγο η υψηλή τιμή του, καθώς και το γεγονός οτι δεν έχει υπέρυθρες, ραδιόφωνο, ανοιχτή ακρόαση, δεν παίρνει μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

Για σας. Θα ήθελα να αλλάξω κινητο απο Κ750 σε LG Chocolate έτσι για αλλαγή. Φανατικός της sony ericsson και θα ήθελα να ρωτήσω αν υποστηρίζονται θέματα παιχνίδια προγραμματα κ.α. όπως στα κινητά της sony ericsson
vageliskr
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι υποψηφιος αγοραστης του ενλογω κινητου θα ηθελα να ρωτησω τους ηδη κατοχους, το παρα κατω. Κατα ποσο η πληκτρολογηση μυνηματων με λατινικους χαρακτηρες ειναι εκνευριστικη λογω της καθηστερησης της ανταποκρισης του πληκτρολογιου, οπως αναφερεται στο review. Απο ολα τα μειoνεκτηματα της σιοκολατας αυτο ειναι το πιο σημαντικο για μενα, που βρισκομαι σε διλημμα τις αγορας αυτου ή του K610i της sonyericsson..
Link to comment
Share on other sites

σημερα το ειδα στο play247 ηρακλειου σε ασπρο χρωμα,μου θυμισε ipod πραγματικα,ομορφο παντως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μόλις χθες πήρα το κινητό και έχω να κάνω 2 ερωτήσεις :

 

1) Μου είπε το παιδί στα vodafone shop ότι πρέπει, πριν το ανοίξω, να το φορτίσω 8 ώρες. Με το που έβαλα λοιπόν τον φορτιστή στο κινητό (χωρίς να βάλω τη SIM και χωρίς να βάλω το φορτιστή στην πρίζα), επειδή νόμισα ότι δεν μπήκε καλά, τον βγάζω από το κινητό και τον ξαναβάζω (χωρίς πάντα να είναι στην πρίζα). Με το που τον ξαναβάζω λοιπόν στο κινητό, ξαφνικά η οθόνη του κινητού φωτίζεται και λεέι Insert SIM. Στη συνέχεια έβαλα τον φορτιστή στην πρίζα και το αφήνω να φορτίζει 8 ώρες... Μήπως τα σκ@τωσα και η πρώτη φόρτιση ήταν λάθος ? Γιατί μέσα σε 12 ώρες, έχει πέσει η μπαταρία 1 γραμμή, χωρίς να πάρω σχεδόν καθόλου τηλέφωνα.

 

2) Όταν κάποιος καλεί και δεν θες να το σηκώσεις, υπάρχει τρόπος να απορρίπτεις την κλήση (να σταματήσει δηλαδή το κινητό να χτυπάει), χωρίς αυτός που καλεί να καταλαβαίνει ότι του το έκλεισες (να συνεχίσει δηλαδή αυτός να ακούει το κινητό να καλεί κανονικά) ?

 

Thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απορώ με ένα πράγμα, πώς κανείς δεν έχει μιλήσει για την παροιμιώδη αξιοπιστία του εν λόγω μοντέλου. Το τι έχω ακούσει δεν περιγράφεται (ευαίσθητο πληκτρολόγιο, κλείνει χωρίς λόγο και άλλα). Μάλιστα επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάποια άτομα στο service και το support της lg, σας λέω με σιγουριά ότι δέχονται συνεχώς κλήσεις για βλάβες του chocolate! Πρέπει να είναι το χειρότερο lg σε αξιοπιστία με διαφορά!
DON'T PANIC
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα σωστα την ερωτηση.. αυτο εδω βοηθάει;

 

hχχp://www.writingup.com/nullauth/installing_java_games_on_lg_kg800_chocolate

 

Ειναι για να βαζεις java programs/games μεσω του USB καλωδιου που περιεχετε στη συσκευασια και χρησιμοποιωντας το προγραμμα του CD που περιεχετε επισης στη συσκευασια.

Link to comment
Share on other sites

to cd einai omws minidisc...kai den mporw na to trexw...

 

Εαν έχεις γρήγορη συνδεση, ειναι 22.9ΜΒ και μπόρεις να το κατεβάσεις απο τον επισημο ιστιοχώρο της LG: hXXp://uk.lgmobile.com/webwar/data/phones/UK/EN/UK00000018/KG800_UK.zip

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μόλις χθες πήρα το κινητό και έχω να κάνω 2 ερωτήσεις :

 

1) Μου είπε το παιδί στα vodafone shop ότι πρέπει, πριν το ανοίξω, να το φορτίσω 8 ώρες. Με το που έβαλα λοιπόν τον φορτιστή στο κινητό (χωρίς να βάλω τη SIM και χωρίς να βάλω το φορτιστή στην πρίζα), επειδή νόμισα ότι δεν μπήκε καλά, τον βγάζω από το κινητό και τον ξαναβάζω (χωρίς πάντα να είναι στην πρίζα). Με το που τον ξαναβάζω λοιπόν στο κινητό, ξαφνικά η οθόνη του κινητού φωτίζεται και λεέι Insert SIM. Στη συνέχεια έβαλα τον φορτιστή στην πρίζα και το αφήνω να φορτίζει 8 ώρες... Μήπως τα σκ@τωσα και η πρώτη φόρτιση ήταν λάθος ? Γιατί μέσα σε 12 ώρες, έχει πέσει η μπαταρία 1 γραμμή, χωρίς να πάρω σχεδόν καθόλου τηλέφωνα.

 

2) Όταν κάποιος καλεί και δεν θες να το σηκώσεις, υπάρχει τρόπος να απορρίπτεις την κλήση (να σταματήσει δηλαδή το κινητό να χτυπάει), χωρίς αυτός που καλεί να καταλαβαίνει ότι του το έκλεισες (να συνεχίσει δηλαδή αυτός να ακούει το κινητό να καλεί κανονικά) ?

 

Thanks in advance.

 

 

1) Η μπαταρια αποτι διαβαζω και αποτι μας λενε όσοι εχουν το κινητο δεν εχει και παρα πολλη διαρκεια. Γιαυτο φαινετε η LG φροντησε να περιλαμβανεται στη συσκευασια και η μεγαλύτερη μπαταρια ;) Για να απαλύνει ο πόνος.

 

2) Απότι ξέρω αυτό γίνεται με το πλήκτρο στα αριστερα του κινητου που χρησιμοποιειτε για να χαμηλωνει γενικα ο ήχος. Το πατας μια φορα καθως σε καλει κάποιος και χτυπα αθορυβα. Έτσι μου είπαν στο καταστημα. Μπορεις να το επιβεβαιωσεις ότι ειναι όντως έτσι;

Link to comment
Share on other sites

σε ασπρο χρωμα ειναι πολυ ομορφο κι αν ενδιαφερεται κανεις το χω διαθεσιμο και σφραγισμενο στο buy and sell.
Link to comment
Share on other sites

1) Η μπαταρια αποτι διαβαζω και αποτι μας λενε όσοι εχουν το κινητο δεν εχει και παρα πολλη διαρκεια. Γιαυτο φαινετε η LG φροντησε να περιλαμβανεται στη συσκευασια και η μεγαλύτερη μπαταρια ;) Για να απαλύνει ο πόνος.

 

2) Απότι ξέρω αυτό γίνεται με το πλήκτρο στα αριστερα του κινητου που χρησιμοποιειτε για να χαμηλωνει γενικα ο ήχος. Το πατας μια φορα καθως σε καλει κάποιος και χτυπα αθορυβα. Έτσι μου είπαν στο καταστημα. Μπορεις να το επιβεβαιωσεις ότι ειναι όντως έτσι;

 

Έχω το τηλέφωνο 1 εβδομάδα. Η αυτονομία του είναι 1 και μισή μέρα μέσος όρος χώρις πολυ βαριά χρήση, απλά αρκετη (με αρκετό παίξιμο όχι όμως με καμερες και τετοια...) Ο ήχος της κλήσης μπορεί να σταματήσει κατα την διάρκεια εισερχόμενης κλήσης χωρίς να αποριφθει πατώντας το πλαινο βελάκι το κατω. ΟΧΙ μια φορα όμως αλλα επαναλαμβανομενα οπου το τηλ κατεβάζει τα levels του ήχου με καθε πατημα, μέχρι -αν το επιθυμει ο χρηστης- να σταματήσει ο ηχος τελειως. Το ξυπνητήρι δουλεύει κανονικα αλλά ουτε σε μένα λειτουργει αν το τηλ είναι κλειστο. Τελος να ρωτήσω 1) τι είναι αυτο που εγραψες για την μπαταρία? Το κουτι εμένα δεν είχε καμια extra... 2) Εχει βρεί κανεις παιχνιδια πουθενα? Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος της κλήσης μπορεί να σταματήσει κατα την διάρκεια εισερχόμενης κλήσης χωρίς να αποριφθει πατώντας το πλαινο βελάκι το κατω. ΟΧΙ μια φορα όμως αλλα επαναλαμβανομενα οπου το τηλ κατεβάζει τα levels του ήχου με καθε πατημα, μέχρι -αν το επιθυμει ο χρηστης- να σταματήσει ο ηχος τελειως. Το ξυπνητήρι δουλεύει κανονικα αλλά ουτε σε μένα λειτουργει αν το τηλ είναι κλειστο. Τελος να ρωτήσω 1) τι είναι αυτο που εγραψες για την μπαταρία? Το κουτι εμένα δεν είχε καμια extra... 2) Εχει βρεί κανεις παιχνιδια πουθενα? Αυτά!

 

1) Στη συσκευασια αγορας περιλαμβάνονται:

* η κανονική μπαταρία 800 mAh

* μία δευτερη μπαταρία 1000 mAh (η οποια είναι λίγο πιο χοντρή απο την κανονική και όταν την βάλεις στο κινητό γινεται πιο χοντρο αφου εξέχει περισότερο προς τα πισω)

* φορτηστή

* τα ακουστικά μαζι με το adapter για να ενόνωνται στο κινητό

* προστατευτική ίνα για την οθόνη

* το USB καλώδιο

* και το manual

Δεν ξερω αν δεν περιλαμβανετε κατι απο αυτα στη δικη σου συσκευασια αλλα εγω που πηγα και το ειδα στο καταστημα αυτα τα είχε μεσα.

 

2) Για το 2 ακόμη το ψαχνω. Έχεις δοκιμασει jar παιχνιδια απο άλλα κινητά;

 

Ακόμα θα ηθελα να μάθω κάτι. Υπαρχει επιλογή όταν σε καλούν να απαντας την κληση μονο οταν ανοιξεις το slider και πατησεις το touch κουμπακι κατω αριστερα, δλδ το ακουστικο. Όταν όμως σε καλουν και ανοιξεις το slider αλλά πατήσεις όποιοδηποτε άλλο απο τα συμβατικά κουμπιά με τους αριθμούς, τι γίνεται; Γίνεται silent?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά αξίζει ή να κοιτάξουμε κάποια άλλη συσκευή:

 

Για το εαν αξίζει αυτό ειναι υποκειμενικό στην κρίση σου. Εξαρτάται τι ψάχνεις απο ένα κινητό. Άν θέλεις ένα όμορφο κινητό, που θα τραβά παντου τα βλέματα πάνω του και έχεις τη διαθεση να κάνεις υποχωρήσεις στα υπόλοιπα χαρακτηρηστικά, τότε αξίζει. Άν όμως θέλεις την τελευταία λέξη της τεχνολογίας τότε μάλλον δεν αξίζει. Είναι δικοπο μαχαίρι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
To αγόρασα ! Πολύ καλο. Αρνητικο σημειο όμως η καθυστέρηση στην εγγραφη SMS!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...