Jump to content

Ταράζει τα νερά του ευρυζωνικού Ιντερνετ ο ΟΤΕ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To πιο σωστό, ΔΕΝ είναι να γίνουν απλά μειώσεις τιμών στις ήδη υπάρχουσες ταχύτητες, αλλά να αυξηθούν και οι ίδιες οι ταχύτητες... :O

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΟΓΙΚΟ σε κάποια μέρη της Ελλάδας να προσφέρονται μέσω ιδιωτικών παρόχων ταχύτητες 2 και 4 ΜΒΙΤ και σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα να μην μπορούμε να έχουμε πάνω από 1024 :!:

Προφανώς θα δούμε 2Μbps και από τον ΟΤΕ τώρα.

Απλά δεν νομίζω ότι θα αναβαθμίσει όσους είναι στα 512 στα 1024 και όσους είναι στα 1024 στα 2048.

Νομίζω ότι μόνο όσοι είναι στα 384 θα αναβαθμιστούν αυτόματα στα 512 (ή στα 768 αν επαληθευτούν τα νούμερα που ακούγονται), αλλά οι υπόλοιποι θα έχουν την επιλογή να το κάνουν ή όχι.

Αλλά τελικά αυτό είναι επουσιώδες, το σημαντικό είναι να γίνει κάτι, είτε αναβαθμίσεις είτε μειώσεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως από το να αναβαθμιστώ στα 768 (ή 786) θα προτιμούσα να μείνω στην 384 και να πληρώνω πολύ λιγότερα. Μακάρι να γίνει πάντως.
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Kανεις καμια πληροφορια μεσα απο τον ΟΤΕ?

Μην πλαθουμε ολοκληρα σεναρια χωρις βαση...

Γιατι για να αναβαθμισουν ολων τις ταχυτητες, δεν πρεπει να αλλαξουν μηχανηματα στον ΟΤΕ?

Ή ειναι απλα μια ρυθμιση σε ενα PC, και ειμαστε ολοι οκ.

Ξερει κανεις?

Γιατι αν ειναι να αλλαξουν σε ολους καποιο εξαρτημα απο ΟΤΕ τοτε ειναι αδυνατον να γινει για ολους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από το να αναβαθμιστώ στα 768 (ή 786) θα προτιμούσα να μείνω στην 384 και να πληρώνω πολύ λιγότερα. Μακάρι να γίνει πάντως.

Μην φανταστείς ότι -σε περίπτωση που δεν καταργηθεί η 384 και απλά μειωθεί η τιμή της- θα πληρώνεις πολύ λιγότερα.

Στη Γαλλία η France Telecom παίρνει 12€ το μήνα για τις συνδέσεις που δίνονται μέσω δικού της δικτύου, και αυτό τη στιγμή που έχει τεράστιο ανταγωνισμό από τους ISPs που έχουν δικές τους γραμμές.

Εδώ ο ΟΤΕ παίρνει 19€ με το ΦΠΑ για μια 384. Στην καλύτερη περίπτωση να το ρίξει στα 15€. Και στην καλύτερη περίπτωση να το ρίξουν και οι ISP για 4-5€.

Για λιγότερο από 10€ διαφορά, αξίζει να έχεις 512 νομίζω, αν και βέβαια, καλό είναι να υπάρχει και η επιλογή για κάτι χαμηλότερο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Paidia peira tilefono tin ote kai mou eipan oti den exoun akousei tpt alla oute yparxei kamia anakoinosi

 

Δε νομίζω παιδιά να είναι φιέστα..... :O

Απλά για κάποιο λόγο δεν το ανακοινώνουν ακόμα επίσημα.

Εγώ έχω ακούσει και ανακοίνωση στο ραδιόφωνο, ότι από το Σεπτέμβρη θα καταργηθεί η 384 από τον ΟΤΕ και ότι όλες οι υπάρχουσες ταχύτητες θα διπλασιαστούν αυτόματα ;)

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτα ειναι ανακοινωσεις ακομα εφοσον δεν ισχυει κατι τωρα γι αυτο λογικα οι υπαληλοι δεν προκειται να ξερουν τιποτα.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτα ειναι ανακοινωσεις ακομα εφοσον δεν ισχυει κατι τωρα γι αυτο λογικα οι υπαληλοι δεν προκειται να ξερουν τιποτα.

 

Einai sigouri i anavathmisi. To ksero apo esoteriki pliroforia. Perimenete kai tha deite....

Link to comment
Share on other sites

Aντε μακαρι.

Η 384 θα γινουν 868 ή 512?

Τα Bandwidth των εταιριων θα αντεξουν?

 

Υπάρχει περίπτωση αυτό να γίνει με όλους τους ISP και όχι μόνο με τον ΟΤΕ;:confused:

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αυτό να γίνει με όλους τους ISP και όχι μόνο με τον ΟΤΕ;:confused:

 

Παιδιά, νομίζω ότι η αναβάθμιση θα γίνει στις γραμμές πρώτα και μετά στους ISPs.

Αν για παράδειγμα κάποιος έχει γραμμή ΟΤΕ 512 και συνδρομή Φορθνετ 512, τότε από το Σεπτέμβρη, η γραμμή του θα γίνει 1024,(με τα ίδια λεφτά) και μετά θα είναι στο χέρι του αν θέλει να αλλάξει και τη συνδρομή του στον ISP πληρώνοντας παραπάνω μόνο στον ISP ανάλογα με τα τιμολόγια που θα ισχύουν τότε.... :cool:

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το μισο μερος θα αλλαξουν?

Αντε να δουμε επιτελους.

 

Εννοείται αυτό....

Ο ΟΤΕ θα αλλάξει το μέρος που αφορά αυτόν, δηλαδή τη γραμμή :cool:

Οι ISPs είναι θέμα του καθενός.....

Δεν έχει να κάνει με Οτενετ, φόρθνετ και λοιπά, αλλά με τη γραμμή ADSL που έχει ο καθένας μας στο σπίτι του μέσω του ΟΤΕ ;)

Τώρα βέβαια, το σίγουρο είναι ότι θα φτιάξουν και οι ISPs πακέτα με τις καινούργιες ταχύτητες (για παράδειγμα 2ΜΒιτ που δεν υπάρχει τώρα),

αλλά το αν αυτά θα έχουν χαμηλότερες τιμές ή όχι, αυτό εξαρτάται από τον κάθε ISP ξεχωριστά..... :O

Γι αυτό, μην βιαστείτε να κάνετε συμβόλαιο πάνω από τρεις μήνες με κάποιο πάροχο μέχρι το Σεπτέμβρη, γιατί μπορεί η γραμμή σας να αναβαθμιστεί αυτόματα και εσείς να εξακολουθήσετε να έχετε την παλιά ταχύτητα στον Isp μέχρι να λήξει η σύνδεση :cool:

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

εννοούσα αν το upgrade των γραμμών θα γίνει και από τους ISPs...

Σίγουρα θα το κάνει η OTEnet, ως θυγατρική του ΟΤΕ (και αφού δεν έχει ρίξει και καθόλου τις τιμές της, την παίρνει να το κάνει).

Για τις άλλες όμως εξαρτάται.

Πχ η Tellas, όταν ζητάει 40€ για 1024/128 (και βγάζει μόλις 7-8 € καθαρά) δύσκολα με αυτά τα λεφτά θα σε πάει σε 2048.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ADSL

Ο ΟΤΕ αποφάσισε να διπλασιάσει τις ταχύτητες πρόσβασης στο διαδίκτυο, χωρίς επιπλέον χρέωση, για όλους τους χρήστες. Η αναβάθμιση των ταχυτήτων πρόσβασης στο ADSL είναι πιλοτική, ξεκινά στις 26 Ιουνίου και θα διαρκέσει για περίπου ένα μήνα. Αυτοί που θα επωφεληθούν από τη γενναιοδωρία του ΟΤΕ είναι οι κάτοικοι των περιοχών Δάφνη, Μαρούσι, Πατήσια, Ραφήνα, Χολαργός, Τερψιθέα και Πεδίο του Άρεως. Όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, από το φθινόπωρο ο ΟΤΕ προσανατολίζεται να αναβαθμίσει τις ταχύτητες σε όλες τις προσβάσεις ADSL, για όλους τους χρήστες. Το ίδιο θα κάνει και η Vivodi (η μοναδική εταιρεία εκτός του ΟΤΕ που έχει δικές της γραμμές).

Link to comment
Share on other sites

απο τις αλλες εταιρειες ,κανενα νεο??Hol forthnet??

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=139103

εδω δε διαβαζεις βρε συ; :ρ

η φορθνετ ειναι μεσα υποτιθεται. ΗΟL δε ξερω :what:

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι!

 

Επίσης όμως πρέπει να σταματήσει να χρεώνει τα LLU ανά 12 μήνες, κάτσει δεν κάτσει ο συνδρομητής...

 

τι ειναι το LLU?

μακαρι να γινει αυτο!ελεγα να παω σε 1mb απο το φθινοπωρο,τωρα θα παω σε 2!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να μαθουμε τις περιοχες στις οποιες αναβαθμιστηκαν οι γραμμες...?? Μεχρι ποτε αναμενεται να αναβαθμιστουν οι υπολοιπες??
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να μαθουμε τις περιοχες στις οποιες αναβαθμιστηκαν οι γραμμες...?? Μεχρι ποτε αναμενεται να αναβαθμιστουν οι υπολοιπες??

Δύο σελίδες είναι το thread (δεν είναι να πεις ότι είναι 30+) και η απάντηση που ψάχνεις βρίσκεται μόλις λίγα posts πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...