Jump to content

Χάθηκε η αγάπη;


zapper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα και απο μενα...δυστυχως οι εποχες αλλαξαν αλλα ευτυχως εχουμε μεινει ακομα καποιοι ρομαντικοι...ευτυχως γιατι χρειαζεται χρωμα αυτος ο τοπος!!!!δυσκολη η αγαπη αλλα αν δεν ηταν δεν θα ηταν και τοσο ομορφη!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα και απο μενα...δυστυχως οι εποχες αλλαξαν αλλα ευτυχως εχουμε μεινει ακομα καποιοι ρομαντικοι...ευτυχως γιατι χρειαζεται χρωμα αυτος ο τοπος!!!!δυσκολη η αγαπη αλλα αν δεν ηταν δεν θα ηταν και τοσο ομορφη!

 

Σωστά μιλάς miranta.

Απλώς, είναι αυτό το γ@μwto.

Αυτοί που αγαπάνε πραγματικά κάποια/-ον να πονάνε, ενώ

αυτοί που έχουν βάλει κάτι άλλο πάνω από την αγάπη να περνάνε ζωή και κότα.

Φυσικά, η καλοπέραση έχει και την διάρκειά της και "γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος". Έτσι όμως οι ρομαντικοί τείνουν να χαρακτηρίζονται σαν "εκδικητές", μιας και όταν εκείνη/εκείνος που αγαπάς χωρίσει από την "αγάπη" του, να γυρνάει σε εσένα για συμπαράσταση.

 

Αλήθεια, σε μία τέτοια περίπτωση, πώς αντιδράτε; Μιλάει ο εγωισμός για εσάς ή ανοίγετε την αγκαλιά σας;

Link to comment
Share on other sites

τι συμπαρασταση φιλε μου??αν ειναι να γινει ετσι...καλυτερα να βρει αλλου την συμπαρασταση...εκτοςςςςςςςς κι αν ειναι τελειως φιλικη.γιατι αν ειναι ερωτικη...αστο

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

'' η αγαπη ολα τα υπομενει ,η αγαπη ολα τα ελπιζει ,δινει ζωη στην οικουμενη ,τη γη γυριζει,την γη γυριζει''

παλιο αλλα καλο και παντα επικαιρο για ολους εκεινους που ξεχνανε την πραγματικη σημασια της ...

Εγω απο αυτο περνω δυναμη...τωρα αν κανω λαθος θα δειξει αν και ως τωρα δεν φανηκε να εχει αδικο!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μιλάς miranta.

Απλώς, είναι αυτό το γ@μwto.

Αυτοί που αγαπάνε πραγματικά κάποια/-ον να πονάνε, ενώ

αυτοί που έχουν βάλει κάτι άλλο πάνω από την αγάπη να περνάνε ζωή και κότα.

Φυσικά, η καλοπέραση έχει και την διάρκειά της και "γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος". Έτσι όμως οι ρομαντικοί τείνουν να χαρακτηρίζονται σαν "εκδικητές", μιας και όταν εκείνη/εκείνος που αγαπάς χωρίσει από την "αγάπη" του, να γυρνάει σε εσένα για συμπαράσταση.

 

Αλήθεια, σε μία τέτοια περίπτωση, πώς αντιδράτε; Μιλάει ο εγωισμός για εσάς ή ανοίγετε την αγκαλιά σας;

 

 

οτι σου λεει η καρδια σου...

ο εγωισμός θα πρεπεει να ειναι κατι που σε κανει να κερδιζεις πραγματα και οχι να τα χανεισ....:)

πάντως αν και αθεραπευτα ρομαντικη...ειναι φορες που και εγω επιλεγω...πιο ελευθερες καταστασεις...ετσι για λιγο...

οχι στην πολυμαμικοτητα....ναι στον πολυερωτα...:)

Link to comment
Share on other sites

οτι σου λεει η καρδια σου...

ο εγωισμός θα πρεπεει να ειναι κατι που σε κανει να κερδιζεις πραγματα και οχι να τα χανεισ....:)

πάντως αν και αθεραπευτα ρομαντικη...ειναι φορες που και εγω επιλεγω...πιο ελευθερες καταστασεις...ετσι για λιγο...

οχι στην πολυμαμικοτητα....ναι στον πολυερωτα...:)

ΑΧ πως τα λες,πως τα λες!:D :happy:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...

Προσωπικά ανοίγω αγκάλες σε τέτοιες περιπτώσεις, ακόμη και αν γνωρίζω ότι εκείνη θα το κάνει ζητώντας προσωρινή "φιλική" συμπόνια και όχι αυτό που νομίζω εγώ. Και τελικά κέρδος υπάρχει μόνο από την πλευρά της.

( Οπότε γυρνάμε στα λόγια του billakosss )

 

Τώρα, όσον αφορά τις ελεύθερες καταστάσεις είναι μια χαρά όταν κανένας από τους δύο δεν έχει σχέδια για κάτι μόνιμο πάνω σε αυτό. Γιατί διαφορετικά, γίνονται παρεξηγήσεις, πληγώνονται καρδιές, χαλάνε δυνατές φιλίες κ.ο.κ.

 

Τέλος, νομίζω ότι με τον εγωισμό κερδίζεις μόνο παραπάνω εγωισμό. Κακό πράγμα. Αλλά επίσης κακό είναι και να τον χάσεις τελείως.

"Παν μέτρο άριστον" αλλά ποιος έχει το σωστό "μέτρο" ; ;)

Link to comment
Share on other sites

σωστο και λαθος δεν νομιζω πως υπαρχει...παντα οδηγος ειναι η καθε κατασταση που ισως σε αλλη φαση της ζωης σου να εβρισκες λαθος...

 

οσο για τις φιλιες...οσον αφορα φιλους με Φ-κεφαλαίο,ε, τοτε δεν χωρανε ερωτικα σκιρτηματα...παντα καποιος θα χασει και γι αυτο προτιμώ να μη σε χασω απο φιλο απλα για εναν...ΤΖΑΚ...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω την γνωμη σας,αν το πιστευεται αυτο...

αν χωρισει ενα ζευγαρι και μετα παραμεινουν φιλοι και δεν χασουν επαφες...(στην περιπτωση που θελει ο ενας τον αλλον)σε περιπτωση ομως που δεν γινεται να υφυσταται σχεση...πιστευεται οτι ειναι καλο να κρατησουν φιλικες επαφες??

τι πιστευετε γι'αυτο?

χωρις να υπαρχουν παρελκομενα ετσι? (ζηλιες κτλ)

εγω νομιζω οτι ειναι καλυτερο και πιο ανωδυνο καποιες φορες.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ειναι αυτο ομως οι ζηλειες πιστυεω οτι θα υπαρχουν στον εναν απο τους 2 αν δεν ειναι και στους 2.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ειναι αυτο ομως οι ζηλειες πιστυεω οτι θα υπαρχουν στον εναν απο τους 2 αν δεν ειναι και στους 2.

αν ομως και κατα την σχεση δεν υπηρχαν ζηλειες??

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι στην περίπτωση που ένας από τους δύο θέλει να κρατήσει μόνο φιλική επαφή και ο άλλος τρέφει αισθήματα παραπάνω από φιλικά, δεν είναι δυνατό να κρατηθεί μία τέτοια φιλία.

Μπορείτε εύκολα να βάλετε ηνία στα αισθήματά σας, ώστε να σταματάνε στο όριο μεταξύ φιλίας και πραγματικής αγάπης; Προσωπικά με τίποτα. Ή αγαπάς κάποια ή όχι. Δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση.

Κάποια στιγμή θα χάσεις τον έλεγχο και τότε οτιδήποτε έχεις δώσει σε αυτή την φιλία, πάει στράφι και μετανιώνεις για αρκετά πράγματα.

Αλλά, έστω ότι καταφέρνεις να κρατηθείς στην "σωστή απόσταση", αν σε κάποια από τις συζητήσεις σας σου μιλήσει για την σχέση της, πώς θα αιστανθείς; Δεν νομίζω ότι πρέπει κάποιος να υποστεί αυτό το μαρτύριο.

 

ΥΓ. Έχω προσωπική εμπειρία του παραπάνω και φυσικά αποφάσισα να κόψω κάθε επαφή, παρά να γίνω "supporter". Φυσικά πονάει υπερβολικά, αλλά γνωρίζω ότι το τελευταίο παράδειγμα δεν θα το άντεχα με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι εναν φιλο σου που του εκμυστηρευεσαι καποια πραγματα...δεν τον αγαπας??

ισως το θετω και καπως παραξενα..

 

ή η περιπτωση που λεω ειναι κατ'εξαιρεση.

γιατι μου εχει τυχει προσωπικα με πρωην μου να ειμαστε πολυ φιλοι,και να βγαινουμε και να τυχει να παμε για μπανιο το καλοκαιρι και να τα πιουμε κτλ. χωρις να γινει κατι. απλα οταν βγαινεις με μια πρωην σου(που δεν το κανεις συχνα) στα ματια της βλεπεις εναν ανθρωπο..που περασατε καποιες καταστασεις..και εχετε τοσα πολλα να πειτε...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και οταν εισαι με εναν ανθρωπο και εχεις ζησει πολλα μαζι του δεν μπορεις να τον πεταξεις εξω απο την ζωη σου χωρις να σε νοιαζει!

Αυτο θα παιξει στην περιπτωση που ενας απο τους δυο εχει βρει κατι αλλο και εχει κολλησει και δεν θελει ενοχλησεις.:mad:

Διαφορετικα ειναι φυσιολογικο και ανθρωπινο ακομα κι αν σκοτωθεις με τον αλλον οταν φυγει ο θυμος να θες να μαθεις τι κανει πως ειναι πως ειναι η καθημερινοτητα του πια χωρις εσενα!

Τωρα αν υπαρχει ενα εντονο και αμοιβαιο συναισθημα που μπορεις να το πεις ''ενδιαφερον'' γαι να μην το πεις ''αγαπη'' και ακουστει βαρυ και φιλια κρατας και κολητο τον κανεις και μενεις πλαι του οπως γινεται αν γινεται και κανεις και το σταυρο σου που δεν σε ξεγραψε.

Γενικα φιλο δεν κανεις ΠΟΤΕ εναν πρωην παντα κατι θα σιγοκαιει τουλαχιστον απο τον ενα μην πω και απο τους δυο!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Billako απαντώντας στην ερώτησή σου, έχω να πω ότι εγώ τουλάχιστον δε βλέπω κάτι κακό στο να κρατήσει κάποιος επαφές με μια πρώην σχέση του. Σίγουρα όπως λέει κ ο timiman, αν υπάρχει ακόμα το ερωτικό στοιχείο στη μέση (απ'τη μεριά του ενός) είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να μείνουν φίλοι. Κ όταν λέμε φίλοι εννοούμε καλοί φίλοι, όχι απλώς γνωστοί! Γιατί αν εγώ θέλω ακόμα μια πρώην μου και είμαστε φίλοι (και αυτή πλέον με βλέπει ΜΟΝΟ σα φίλο) δε θα μου ήταν εύκολο να ακούσω τα ερωτικά της!

Απ'την άλλη όμως αν δεν υπάρχει το ερωτικό στοιχείο ανάμεσα και ο χωρισμός δεν ήρθε για σοβαρό λόγο, είναι σχετικά εύκολο να διατηρηθεί σχέση με φιλική πλέον μορφή!

Εγώ προσωπικά, αν και δε μου έχει τύχει, δε νομίζω ότι θα είχα πρόβλημα να μείνω φίλος με κάποια πρώην!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

as my memory rests.. but never forgets what i lost..

wake me up when september ends..

 

αγάπη ε..

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

as my memory rests.. but never forgets what i lost..

wake me up when september ends..

 

αγάπη ε..

 

+++100000

και στην υπογραφη σου!!:respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

δεν λεμε ρε παιδια να παιζει και ερωτικο στοιχειο...και στο κατω κατω...αν παιξει θα οδηγηθει σε σχεση.

καταλαβα τι εννοειτε...αλλα αυτο που λεω ειναι διαφορετικο.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

δλδ ποιος αν8ρωπος 8α δεχοταν,ενα ατομο που εχει αγαπησει η απλα ερωτευτει να κανει στροφη 180 μοιρων(μαριο φιτ λες να ειναι 90? :p)

και ξαφνικα να ακουει τις νεες κατακτησεις του πρωην,τις εξελιξεις και τα λοιπα..

σπανιο πραγμα...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν λεμε ρε παιδια να παιζει και ερωτικο στοιχειο...και στο κατω κατω...αν παιξει θα οδηγηθει σε σχεση.

καταλαβα τι εννοειτε...αλλα αυτο που λεω ειναι διαφορετικο.

Αν παίξει απ'τη μεριά μόνο του ενός δε θα οδηγήσει και σε σχέση!

Κάν'το μας λίγο πιο λιανό ρε Βillako! :happy: :)

 

δλδ ποιος αν8ρωπος 8α δεχοταν,ενα ατομο που εχει αγαπησει η απλα ερωτευτει να κανει στροφη 180 μοιρων(μαριο φιτ λες να ειναι 90? :p)

και ξαφνικα να ακουει τις νεες κατακτησεις του πρωην,τις εξελιξεις και τα λοιπα..

σπανιο πραγμα...

 

Αν έχεις αγαπήσει κανονικά κάποια/κάποιον, με τίποτα δε γίνεται να γίνεις φίλος μετά. Αν έχεις ερωτευτεί, παίζεται... Ίσως εξαρτάται κ απ'τον άλλο/άλλη! Όχι σε όλες τις περιπτώσεις αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Iσως ειναι και θεμα χαρακτηρα τελικα...

εγω δεν θα μπορουσα να εξαφανιστω απο την ζωη του συντροφου μου.

Δεν θα μπορουσα να γυρισω την πλατη και να πω παμε για αλλα...

Θα προτιμουσα εστω να το ''παιξω'' φιλη παρα να μην ξερω ουτε καν αν ειναι καλα ή οχι.( ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

μα αν στην ουσια δεν εχει "επισημη" σχεση..και κρατατε επαφες...και δεν κοιταει γι'αλλα...

που θα οδηγηθει?? σε σχεση.

 

κι εγω θα προτιμουσα να ξερω αν ειναι καλα Βικτωρια παρα να μη ξερω τι κανει,τι την προβλιματιζει...μπορει να σ'εχει αναγκη και απο εγωισμο να μη στο δειξει.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

δλδ ποιος αν8ρωπος 8α δεχοταν,ενα ατομο που εχει αγαπησει η απλα ερωτευτει να κανει στροφη 180 μοιρων(μαριο φιτ λες να ειναι 90? :p)

και ξαφνικα να ακουει τις νεες κατακτησεις του πρωην,τις εξελιξεις και τα λοιπα..

σπανιο πραγμα...

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς συζητάτε αλλά συμφωνώ απόλυτα με την απορία της freak. Ποτέ δεν κατάλαβα αυτούς τους ανθρώπους! Ποτέ δεν κατάφερα να μείνω "φίλος" με κάποια πρώην... Για ακριβώς αυτούς τους λόγους που λέει η freak! :confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

μα αν στην ουσια δεν εχει "επισημη" σχεση..και κρατατε επαφες...και δεν κοιταει γι'αλλα...

που θα οδηγηθει?? σε σχεση.

Άρα ακόμα θα πρέπει να σε βλέπει κ αυτή ερωτικά! Γιατί αν δε σε βλέπει έτσι, δεν πρόκειται να οδηγηθεί το πράγμα σε σχέση!

 

κι εγω θα προτιμουσα να ξερω αν ειναι καλα Βικτωρια παρα να μη ξερω τι κανει,τι την προβλιματιζει...μπορει να σ'εχει αναγκη και απο εγωισμο να μη στο δειξει.

 

Μαζί σας κ εγώ! :)

Απλά νομίζω ότι εξαρτάται και από τις συνθήκες κάτω απ'τις οποίες ήρθε ο χωρισμός...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

κι εγω θα προτιμουσα να ξερω αν ειναι καλα Βικτωρια παρα να μη ξερω τι κανει,τι την προβλιματιζει...μπορει να σ'εχει αναγκη και απο εγωισμο να μη στο δειξει.

 

 

 

αχ αυτο ξανα πες το Μεγαλη Αληθεια!

Αυτος ο εγωισμος πια!!:(

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...