Jump to content

ADSL ΚΑΙ P2P....


Th3_Rock_is_here
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!!!:) :) Λοιπον μετα απο πολλα βασανα αναμονης της πορτας επιτελους εβαλα ADSL!!!Τωρα ασχολουμαι με τα p2p προγραμματα οπως:

1 emule

2 Bearshare

3 Limewire

4 Kazzaa

5 bittorrent

 

το προβλημα μου ειναι οτι εγω φευγω και αφηνω το pc ανοιχτο και ολα τα παραπανω soft να τρεχουν στο pc...Οταν ας πουμε επιστρςεφω και βλεπω το pc βλεπω οτι τα περισσοτερα απο αυτα δεν κατεβαζουν τιποτα και η μνημη μου χτυπαει τα:!: 1002MB!!:!:

Kαι φυσικα το pc σερνεται...Εχει κανενας να μου προτεινει κανα τροπο να δουλευουν ολα μαζι και να μην τρελενετε το pc:cry: :cry: ???H αν υπαρχει κανα καινουργιο soft p2p ποιο ελαφρυ απο τα αλλα....

Link to comment
Share on other sites

φιλε r0ck.Μα καλα τι ταχύτητα έχεις για να τα τρέχεις όλα?πρεπει να έχεις πάνω απο 2k kbps...Μα άλλωστε λογικό είναι να έχεις τέτοια υπερφόρτιση μνήμης γιατι τα προγράμματα φορτώνουν πολλά στην μνήμη.Εγω λέω να έχεις 1 πρόγραμμα να κατεβάζεις
Link to comment
Share on other sites

Ένα, το πολύ δύο προγράμματα p2p ταυτόχρονα. Ακόμα κι αν η γραμμή σας είναι μεγάλη (αρκετά Mbit), θα τα φτύσει το PC (περισσότερο ο δίσκος και κατόπιν η μνήμη και η CPU είναι που έχουν πρόβλημα).
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια 512 και τιποτα παραπανω......αυτο το εχω ξανακουσει..το θεμα ειναι αν υπαρχει καποιο ποιο ελαφρυ p2p προγραμμα και επισης αν με μια ακομη μνημη ελυνα καπως το προβλημα.....
Link to comment
Share on other sites

μTorrent. Το πιο ελαφρύ και από λειτουργίες είναι πλήρες. Δεν χρειάζεται καν εγκατάσταση.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι να μην χρησιμοποιείς τόσα προγράμματα file sharing ταυτόχρονα. Πρώτον επειδή δεν πρόκειται να κατεβάσεις τίποτα στο τέλος και δεύτερον επειδή επιβαρύνεται πολύ το μηχάνημα σου.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

yparxei 1 poy einai idiaitera eyxrhsto, panalafro, kai syndiazei polla p2p networks mazi.... call me mldonokey ;)

Link to comment
Share on other sites

ακόμη και 2mbps να είχες, θα πρέπει να έχεις υπόψη σου τα πορτς του ρούτερ, τα οποία μάλλον με τα τόσα προγράμματα που αφήνεις ανοιχτά... την κλάσανε :)

 

αλήθεια, τί κατεβάζεις απο όλα αυτά τα προγράμματα;

Link to comment
Share on other sites

είχα κάνει και εγω πατάτα σε έναν γνωστό μου και κάποιος που γνωρίζει περισσότερα φίλος, μου είπε οτι αυτό αφορά τις "συνδέσεις" (connections) που κάνει ένα πρόγραμμα. Καλύτερα να μην κάνει πάρα πολλές, γιατί μετά γίνεται πανικός.
Link to comment
Share on other sites

Τι λεμε βρε παιδια...Εδω με azureus (θεωρειται απο τα ποιο βαρια) , dc++ , Limeware και emule δεν εχω κανενα προβλημμα...Τοτε αν ειναι ετσι οπως τα λεμε τοτε γιατι δεν καθομασταν στα 1ghz μηχανακια και περνουμε 3ghz με 1 και 2 gb ram κ.α..????Δεν ειναι ετσι ολα οπως νομιζουμε....τουλαχιστον ετσι πιστευω....

Και αν θες μπορεις να τα ρυθμισεις με τι ταχιτητες να δουλευουν και εισαι αρχοντας;)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβες κάτι,

ο περιορισμός δεν ευθύνεται λόγω έλλειψης πόρων του η/υ που έχουμε στην διάθεση κάθε φορά, αλλά απο το ρούτερ+ISP.

 

Είπαμε, το πρόβλημα αφορά τα ports και όχι υπολογιστική ισχύ (του ενός gHz που αναφέρθηκε).

Link to comment
Share on other sites

και ποιο το προβλημα εαν οριζεις διαφορετικα ports για το καθε προγραμμα?

Το προβλημα δεν ειναι τα ports αλλα το connections.Εμενα παντως το μtorrent(και καθε torrent client) μου τη γονατιζει την ADSL (384) και ας μην χρησιμοποιει ολο το bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε συζητήσει όλα αυτά κατά καιρούς στο επισημασμένο topic για το file sharing. Έχουμε πει, μεταξύ άλλων, ότι πρέπει να προσέχετε πολύ πόσα connections επιτρέπεται να ανοίξει το κάθε πρόγραμμα. Από εκεί και πέρα, τα προγράμματα αυτά πολλές φορές καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες μνήμης γι'αυτό και λέμε ότι ένας λόγος να μην τρέχετε πολλά μαζί είναι οι πόροι του συστήματος που καταναλώνουν. Για οτιδήποτε άλλο σχετικό με αυτά τα προγράμματα, συνεχίζουμε στο επισημασμένο.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...