Jump to content

Θόρυβος στην γραμμή


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο σπίτι μου έχω τηλεφωνικό κέντρο στο οποίο είναι συνδεδεμένο και το μόντεμ. Τα περισότερα τηλεφωνικά κέντρα δημιουργούν θόρυβο στην γραμμή έτσι και το δικό μου, οπότε η σύνδεση είναι ασταθής και αρκετές φορές πέφτει, να φανταστείτε για να κατεβάσω 4MB χρειάζομαι 2 ώρες τουλάχιστον :wacko:΄. Καθώς το κέντρο δεν είναι δυνατόν να φύγει λόγο ανάγκης, μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο φίλτρο καταστολής του θορύβου μπας και πάει κάπως καλύτερα? Σκέφτηκα να βάλω DSL αλλά δεν είναι δυνατό διότι η περιοχή μου καθώς και η ευρήτερη ζώνη δεν έχει τέτοια δυνατότητα :( . Το μόντεμ βέβαια είναι 33.6 και δεν απαιτώ ταχύτητα 56 αλλά αυτό το μόντεμ έχει δοκιμαστεί σε "καθαρή" γραμμή και η ταχύτητα του είναι σαφώς μεγαλύτερη σε σχέση αυτή την κατάσταση.

Thanks για τον χρόνο σας! :)

Για να γράψω αυτό το topic έχω δυνοπαθήσει με τα κλεισίματα γραμμής που κάνει το μόντεμ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορέσεις να βρείς κάτι τέτιο διότι ο θόρυβος στα τηλεφωνικά κέντρα συνήθως είναι στις ακουστικές συχνότητες. Προφανώς δεν μπορείς να τις περιορίσεις μια και αυτές ακριβώς χρησιμοποιεί και το modem.
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγω που εχω θορυβο σε ISDN γραμμη σε αναλογικο port. Ευτυχως η dsl παιζει μια χαρα!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις θόρυβο σε ISDN γραμμή έίναι βλάβη δήλωσε το στον ΟΤΕ .

Κανονικά η αναλογική βγαίνει από έναν decoder digital to analog ο οποίος σε καμμιά περίπτωση δεν πρέπει να βγάζει θόρυβο .Δεν είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Το χω δηλωσει, εχουν ερθει εχουν αλλαξει νετμοντ αλλα παλι τα ιδια. Δεν ειμαι εγω μονιμα στο σπιτι αυτο, και γενικα στην πολη ωστε να μπορω να κανονισω ραντεβου με τον οτε ευκολα ρε γμτ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου έχω τηλεφωνικό κέντρο στο οποίο είναι συνδεδεμένο και το μόντεμ. Τα περισότερα τηλεφωνικά κέντρα δημιουργούν θόρυβο στην γραμμή έτσι και το δικό μου, οπότε η σύνδεση είναι ασταθής και αρκετές φορές πέφτει, να φανταστείτε για να κατεβάσω 4MB χρειάζομαι 2 ώρες τουλάχιστον :wacko:΄. Καθώς το κέντρο δεν είναι δυνατόν να φύγει λόγο ανάγκης, μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο φίλτρο καταστολής του θορύβου μπας και πάει κάπως καλύτερα? Σκέφτηκα να βάλω DSL αλλά δεν είναι δυνατό διότι η περιοχή μου καθώς και η ευρήτερη ζώνη δεν έχει τέτοια δυνατότητα :( . Το μόντεμ βέβαια είναι 33.6 και δεν απαιτώ ταχύτητα 56 αλλά αυτό το μόντεμ έχει δοκιμαστεί σε "καθαρή" γραμμή και η ταχύτητα του είναι σαφώς μεγαλύτερη σε σχέση αυτή την κατάσταση.

Thanks για τον χρόνο σας! :)

Για να γράψω αυτό το topic έχω δυνοπαθήσει με τα κλεισίματα γραμμής που κάνει το μόντεμ!

Για παρε τηλ τον ΟΤΕ της περιοχης και πες τους οτι δεν μπορει να στειλεις φαξ.Κουφο ε;Το ειχα κανει και εγω οταν ειχα pstn και ειχε αποτελεσμα.Μην τους πεις οτι εχει προβλημα με την συνδεση στο internet αλλα αυτο που σου ειπα

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το κέντρο δοκιμαστικά και σύνδεσα κατευθείαν το μόντεμ στην pstn που φέρνει ο ΟΤΕ, κανένα πρόβλημα έτσι. Με το που μπεί το κέντρο αρχίζει η ιστορία :( Για να μπεί στο νετ πέρνει μέσο κέντρου δηλαδή 0, 89625 κλπ (το κόμα μπαίνει για να κάνει 2 δευτερόλεπτα delay μέχρι να κάνει switch στην γραμμή ΟΤΕ). Έψαξα και βρήκα στο νετ κάποια φίλτρα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα.

http://www.k-comfilters.com/p_rf1s.asp

Βέβαια dsl χρειάζομαι όσο και να το αποφέυγω διότι το μέγεθος των σελίδων και των αρχείων αυξάνεται δραματικά έτσι αρχίζει να είναι απαραίτητο και επίσης δεν θα υπάρχει πρόβλημα διότι δεν θα έχει σχέση με το κέντρο, ωστόσο ο οτε έχει όλη την περιοχή χωρίς δυνατότητα (Κρανίδι, Πόρτο Χέλι, Κόστα) και πιστέυω οτι δεν είναι μόνο αυτές, απλά δεν το έχω ψάξει περισότερο :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εδώ καί λίγες μέρες υπάρχει θόρυβος στη γραμμή μου.

Πήτα στο 121 τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν και σε δυο ώρες μάλλον θα είναι οκ!

Πέρασαν περίπου 3 ώρες, ξαναπέρνω στο 121 και μου λένε ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα και πρέπει να έρθουν κάποια στιγμή να δούνε τι φταίει...

Να ρωτήσω κάτι?

Όταν θα έρθουν θα πρέπει να πληρώσω κάτι?

 

Ξέχασα να πω ότι έχω dsl, 512 στη vivodi και όλα ξεκίνησαν από τότε που ενεργοποιήθηκε.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα πληρώσεις τίποτα. Αν το πρόβλημα είναι έξω από το σπίτι σου τότε θα σου το κάνει ο ΟΤΕ. Αν το πρόβλημα βρίσκεται μέσα στο σπίτι σου τότε θα πρέπει να πληρώσεις μάστορα για να γίνει.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα έρθουν, θα δουν ότι κάτι φταίει σπίτι μου και θα πουν οκ... Φέρε μάστορα???

Δεν νομίζω!

Βέβαια, αν έρθουν αύριο, θα λείπω οπότε μόνο έξω από το σπίτι μπορούν να δούνε τι φταίει :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Ξέχασα να πω ότι έχω dsl, 512 στη vivodi και όλα ξεκίνησαν από τότε που ενεργοποιήθηκε.

Έβαλες φίλτρα στα τηλέφωνα? Αν όχι , είναι φυσιολογικό να έχεις θόρυβο . Η εγκατάσταση ADSL Απαιτεί φίλτρα στα τηλέφωνα αν έχεις PSTN ή spliter στην είσοδο αν έχεις ISDN

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα έρθουν, θα δουν ότι κάτι φταίει σπίτι μου και θα πουν οκ... Φέρε μάστορα???

Δεν νομίζω!

Βέβαια, αν έρθουν αύριο, θα λείπω οπότε μόνο έξω από το σπίτι μπορούν να δούνε τι φταίει :)

 

Θα έρθουν και αν φταίει για παράδειγμα το καλώδιο που βρίσκεται μέσα στο σπίτι σου/αυλή θα το κάνεις εσύ. Δεν χρειάζεται να είσαι εσυ. Αν δεν βρούν κάτι από την μεριά τους άρα θα είναι το πρόβλημα στο σπίτι σου και τότε θα σου πουν "Φέρε μάστορα".

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες φίλτρα στα τηλέφωνα? Αν όχι , είναι φυσιολογικό να έχεις θόρυβο . Η εγκατάσταση ADSL Απαιτεί φίλτρα στα τηλέφωνα αν έχεις PSTN ή spliter στην είσοδο αν έχεις ISDN

 

Ναι έχω βάλει φίλτρο :)

 

Δεν νομίζω όμως να φταίει κάτι από το σπίτι μέσα.

Πάντως ακόμα δεν έχουν έρθει!

Άντε να δούμε :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εγώ που έχω συνακρόαση στις δύο γραμμές της ISDN μπορώ να κάνω κάτι??

αυτό είχε δημιουργηθεί όταν ενεργοποίησα DSL αλλά και τώρα που την έχω κόψει πάλι το ίδιο γίνεται...

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Μόνο από εσωτερικές εγκαταστάσεις μπορεί να δημιουργηθεί συνακρόαση σε ISDN.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

Εχω adsl forthnet 1024 pstn με το modem ρουτερ που δινει...Εχω το εξης προβλημμα..Οταν το modem ειναι στην γραμμη υπαρχει θορυβος στο τηλ..Οταν το βγαλω δεν εχει το τηλ θορυβο:blink: ..Το ερωτημα ειναι..Πως γινεται να το τιαξω..Χρησιμοποιω κανονικα τα φιλτρα:)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι χαλασμένο το φίλτρο σου; Για δοκίμασε ένα άλλο.
Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι χαλασμένο το φίλτρο σου; Για δοκίμασε ένα άλλο.

 

Ειναι μια χαρα..Εχω σχετικα 2 τηλεφωνα και τα ειναι με φιλτρα και τα 2 το κακουν..Εκτος οταν βγαλω το modem απο την γραμμη τοτε καθαριζει:worry:

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι φώς φανάρι οτι το φίλτρο είναι μάπα. O θόρυβος που ακούς είναι τα "σήματα" της aDSL, που στέλνει στο τοπικό DSLAM... ;)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι φώς φανάρι οτι το φίλτρο είναι μάπα. O θόρυβος που ακούς είναι τα "σήματα" της aDSL, που στέλνει στο τοπικό DSLAM... ;)

 

Οκ σε ευχαριστω φιλε μου:) Θα δοκιμασω να βαλω αλλα

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο από εσωτερικές εγκαταστάσεις μπορεί να δημιουργηθεί συνακρόαση σε ISDN.

μπορείς να με βοηθήσεις περισσότερο με αυτό?

τι θα μπορούσε να φταίει?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Μόνο από εσωτερικές εγκαταστάσεις μπορεί να δημιουργηθεί συνακρόαση σε ISDN.

Σωστό. Υπάρχει όμως πιθανότητα να έχει βλάβη το ΝΤ

 

...Εχω το εξης προβλημμα..Οταν το modem ειναι στην γραμμη υπαρχει θορυβος στο τηλ..Οταν το βγαλω δεν εχει το τηλ θορυβο

redalert, Πολύ φυσικό. Αφού το DSL σου έχει πια κοπεί. Βάλε φίλτρα (προσέχοντας την πολικότητα) και πέτα τις Κινέζικες τηλ. συσκευές:yinyang:

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...