Jump to content

(Ηλιακός) θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με κάποιο πρόγραμμα επιδότησης ηλιακού θερμοσίφωνα. Δε μιλώ για το γνωστό πρόγραμμα που τρέχει περίπου 2 χρόνια, ή εν πάσει περιπτώσει δε γνωρίζω αν είναι μια προέκταση του ίδιου ή κάποια παραλλαγή του, ή ειδική παράτασή του κλπ...

 

Απλά μου είπαν οι γονείς μου ότι το άκουσαν χθες προχθές να παίζεται στην τηλεόραση και αναρωτιόμουν αν έχει ακούσει κάνεις κάτι...

 

ευχαριστώ

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας!

 

Θα ήθελα και γω την γνώμη σας για κάτι! Σκοπεύω να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα και είμαι μεταξύ ΜΑΛΤΕΖΟΣ και COSMOSOLAR που εχει και εγγύηση εφ'όρου ζωής. Μπορείτε να βοηθήσετε?

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Επισης, τι ειναι πιο καλο? Το θερμοδοχειο να ειναι χαλκινο ή ανοξειδωτο? Ενας εργολαβος μου ειπε οτι το χαλκινο εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.....:worry:

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@rtheoni

Νομίζω ότι ο ηλιακός θερμοσίφωνας της Express Solar αποτελεί πολύ καλή λύση. Σίγουρα πιο οικονομικός και το πλαίσιο είναι από γαλβανισμένο χάλυβα πάχους 5mm προστατευμένο με ηλεκτροστατική πολυεστερική βαφή ενώ το δοχείο έχει εσωτερική επισμάλτωση που προσφέρει ελαστικότητα και θωρακίζει το θερμοσίφωνα από τον κίνδυνο ρωγμών εξαιτίας της σκληρότητας των νερών. Ρίξε μια ματιά, ελπίζω να σε βοήθησα ;) .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Συνήθως όταν ψάχνω για κάτι που δεν το γνωρίζω, κάνω το εξής: ψάχνω σε σχετικά forum, μετά βρίσκω μερικές εταιρείες και κάνω μια έρευνα (δόξα το Θεό με το internet είναι εύκολο πια), τους κάνω δυο τρεις ερωτήσεις από τα στοιχεία που έχω βρει στα forum σχετικά με τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά και αν δείξουν ότι ξέρουν και δεν πανε σονι και καλά να μου πουλήσουν κάτι συγκεκριμένο τους εμπιστεύομαι. Αν η τιμή είναι καλή και μου δίνουν και γραπτή εγγύηση τότε είναι το ιδανικό. Αυτός o κατάλογος θερμοσιφώνων μπορεί να βοηθήσει για την αρχική έρευνα. Καλή επιτυχία!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Νομίζω ότι ο ηλιακός θερμοσίφωνας της Water Heating Solar Directory αποτελεί πολύ καλή λύση. Σίγουρα θα βρείτε τον πιο οικονομικό θερμοσίφωνα είτε με πλαίσιο είναι από γαλβανισμένο χάλυβα πάχους, είτε προστατευμένο με ηλεκτροστατική πολυεστερική βαφή, είτε με εξωτερικό δοχείο εσωτερικής επισμάλτωσης που προσφέρει ελαστικότητα και θωρακίζει το θερμοσίφωνα από κίνδυνο ρωγμών εξαιτίας της σκληρότητας του νερού. Ρίξε μια ματιά, ελπίζω να σε βοήθησα ;) .
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
γεια σας. Σε λιγο καιρο θα βαλω ηλιακο. Η κατοικια ειναι μονιμη,θελω κατι πολυ καλο. Εχει κανεις απο εσας να μου προτεινει κατι? Μαλτεζος ειναι καλος,απ οτι διαβασα στο νετ. Και για τον Φυρογενη ακουσα μετριες αποψεις και περιμενω να μου πειτε οσοι εχετε κατι απο τα 2.
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Εχει ακουσει κανεις για τον ηλιακο Salcon ?
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο,μπορεί να πέφτει ο θερμοστάτης από βραχυκύκλωμα και να ζεσταίνει σχεδόν καθόλου.

 

Δεν ισχυει,αυτο το ασφαλιστικο ενεργοποιειται με την θερμοκρασια του νερου και οχι του ρευματος.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ένα Stibetherm SOL 180L.

Βρίσκεται σε ταράτσα πολυκατοικίας στο κέντρο των Χανίων και με απόλυτη θέαση στον ουρανό (δεν υπάρχουν πολυκατοικίες δίπλα, ώστε να μην έχει 24/24 επαφή με τον ήλιο, εννοώ).

Είναι 10ετίας και εξωτερικά δεν φαίνεται καθόλου ταλαιπωρημένος από το χρόνο.

Λάστιχα, βάνες, συνδέσεις, όλα στεγανά και ασφαλή.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ζεσταίνει το νερό ικανοποιητικά...και όταν αναφέρω ικανοποιητικά εννοώ ότι σε ημέρα πλήρους ηλιοφάνειας, το ζεστό τρεχούμενο νερό είναι ανεκτό στην επαφή με ένα γυμνό χέρι...

Το πρόβλημα εμφανίστηκε πριν από 6 χρόνια όταν το σπίτι κατοικούνταν μερικούς μήνες το χρόνο και με συχνές διακοπές. Το αναφέρω αυτό διότι δεν παρατηρούνταν κάποιο πρόβλημα όταν ο ηλιακός χρησιμοποιούνταν αλλά μόνο μετά από μια απουσία και αχρηστία 1-2 μηνών, με το που χρησιμοποιούνταν και πάλι δεν απέδιδε τα αναμενόμενα αποτελέσματα στη θερμοκρασία μετά από έντονη ηλιοφάνεια.

Αρκετοί τεχνικοί πέρασαν για να δουν τι φταίει, χωρίς όμως επιτυχία.

Να καταθέσω τώρα τη δική μου συνεισφορά.

Ανακάλυψα ότι εάν προσθέτω απιονισμένο νερό (όχι Glythermin 75 που προτείνει ο κατασκευαστής και αυτό γιατί δεν υπάρχουν εδώ στην Κρήτη εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες ώστε να χρειαστεί η αντιψυκτική ιδιότητα του συγκεκριμένου υγρού) όταν εμφανίζεται το πρόβλημα με τη μειωμένη απόδοση του ζεστού νερού, αυτόματα το πρόβλημα ρυθμίζεται και η θερμοκρασία είναι ικανοποιητική (όχι η απόλυτα ζεστή, βέβαια, αλλά αρκετά κοντά με το παρελθόν που ήταν στα ''καλά'' του ο ηλιακός).

Το νερό που προσθέτω κυμαίνεται από 0,3 έως και 2,5lt μερικές φορές.

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα γιατί δεν αποτελεί λύση η συμπλήρωση υγρού κάθε 2μηνο τουλάχιστον...

Ο ηλιακός πρέπει να δουλεύει απροβλημάτιστα και χωρίς να τον ακουμπάει χέρι για χρόνια, έτσι δεν είναι; (εκτός από αλλαγή ανοδίου και συμπλήρωση υγρών κάθε 2 χρόνια).

Σας παρακαλώ εάν έχετε συναντήσει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα ή εάν έχετε καμία πρόταση-λύση επί αυτού να την καταθέσετε εδώ.

Θα σας ήμουν υπόχρεος!

 

απο τους μαστορες που ηρθαν ,ξυλωσε καννενας τον ηλιακο να τον πλυνει με την πιεση?πρεπει καπου να εχει βουλωσει σωληνα να βραζει το νερο στο συγκρεκριμενο σημειο και να εξατμιζεται.

 

 

 

ΥΓ προς διαχειριστες. μπηκαν οι ''καλοι συμπολιτες '' μας να προτεινουν τα προιοντα τους .Να διαγραφουν παρακαλω.

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια !

έχω καταλήξη σε ΗΛΕΚΤΡΟΜΠΟΙΛΕΡ TESY ASE LINE GLASS ΜΕ ΣΕΡΠΑΝΤΙΝΑ

απορώ για τη παράμετρο σε ΚΑΘΕΤΟ η ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ έχω τι γνώμη ότι το οριζόντιο ότι ειναι πιο αποδοτικό απο άποψη χρονικής διαφοράς στην ταχύτητα θέρμανσης.

κάποιες βεβιασμένες στιγμές αυτό καταντάει ενοχλητικό.

πρόβλημα χώρου δεν έχω, μιας κι είναι καινούργια τοποθέτηση αναζητώ μια σίγουρη εμπειρική άποψη.

 

ευχαριστώ !

Edited by arel

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εργάζομαι σε εταιρία που εμπορεύεται ηλιακούς θερμοσίφωνες ότι και να πάρεις την σήμερον ημέρα είναι καλό.ακόμη και οι φτηνοί που θα συναντήσεις παρέχουν 5 χρόνια εγγύηση...

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι να βάλω ηλιακό στο σπίτι, γιατί δεν έχει. Τι έχετε να προτείνετε από εταιρείες κλπ; Είμαι άσχετος με το θέμα οπότε ελπίζω στη βοήθεια σας για κάτι καλό. Να τονίσω ότι το σπίτι βρίσκεται στη Κρήτη.
Link to comment
Share on other sites

Όλους ο ξιλινακης τους φτιάχνει, πάρε έναν φτηνό με εγγύηση

 

Μάλιστα. Γενικά ποιες είναι οι διαφορές που έχουν ανάλογα τη τιμή;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Καλημέρα,

Κάπου πήρε το μάτι μου κάποια ηλιακά θερμοσιφωνάκια-μινιατούρες. Πρέπει να είχαν χωρητικότητα 10-12 λίτρα. Φαντάζομαι ότι είναι για τοποθέτηση σε μπαλκονάκι για να εξυπηρετούν πχ μια κουζίνα (για πλύσιμο πιάτων). Ξέρει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες όπως πχ πού τους βρίσκεις, μάρκα και τελικά αξίζουν;

 

Σε μια κουζίνα αυτή τη στιγμή υπάρχει μικρός θερμοσίφωνας των 8 λίτρων τοποθετημένος στο ντουλάπι κάτω από το νεροχύτη για να δίνει ζεστό στην κουζίνα... Θα άξιζε να τον αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα λεφτά θα δώσεις για 8λτ.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Που τους εχει παρει το ματι σου;μηπως ειναι οι ηλιακοι που έχουν για επιδειξη τα καταστηματα;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει έναν πριν από κανα χρόνο σε μια βιτρίνα καταστήματος συσκευών (πχ ΣΕΗΟΣ ή κάτι). Μόνο που δεν μπορώ να θυμηθώ πού και τί, γι' αυτό ρωτάω....
Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα σε ολους

 

Καλη χρονια με υγεια κι ευτυχια!!

 

Εχω ενα θεματακι με τον ηλιακο

 

Στα καλα καθουμενα, δε βγαζει νερο απο το ζεστο. Το κρυο τρεχει κανονικα και πριν λιγο ετρεχε και υο ζεστο. Ανεβηκα στην ταρατσα δεν ειδα τιποτα σπασμενο...

 

Sent from my Lenovo S90-u using Tapatalk

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Πα΄γωσαν οι σωλήνες από το κρύο!Μην φοβάσαι....θα ξεπαγώσει μόνο του.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σε ολους

 

Καλη χρονια με υγεια κι ευτυχια!!

 

Εχω ενα θεματακι με τον ηλιακο

 

Στα καλα καθουμενα, δε βγαζει νερο απο το ζεστο. Το κρυο τρεχει κανονικα και πριν λιγο ετρεχε και υο ζεστο. Ανεβηκα στην ταρατσα δεν ειδα τιποτα σπασμενο...

 

Sent from my Lenovo S90-u using Tapatalk

 

αντιψυκτικο εχεις βαλει στον ηλιακο?

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

 

Καλη χρονια με υγεια κι ευτυχια!!

 

Εχω ενα θεματακι με τον ηλιακο

 

Στα καλα καθουμενα, δε βγαζει νερο απο το ζεστο. Το κρυο τρεχει κανονικα και πριν λιγο ετρεχε και υο ζεστο. Ανεβηκα στην ταρατσα δεν ειδα τιποτα σπασμενο...

 

Sent from my Lenovo S90-u using Tapatalk

Περιοχή;

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες. Έχει κάποιος υπόψιν τι παίζει με κάποιους φθηνούς θερμοσίφωνες που έχουν βγει σε διαφημισεις στο Facebook ; Επειδή μένουμε στο ενοίκιο και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να βάλει, σκέφθηκα να βάλω εγώ κάποιον φθηνό να γλυτώσουμε λίγο από ΔΕΗ γιατί δεν πάει άλλο.
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...