Jump to content

Βάση με ανεμιστήρα για φορητό υπολογιστή


perdikos2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτηκα οτι ισως εννοουσε fahreneit μιας και δεν προσεξα (αν και νομιζω θα το εβλεπα).

 

Εβαλα το εβερεστ και μου λεει 75 βαθμους κελσιου !!

Τι λετε??

 

Εμενα μου φαινεται πολυ!

Στον σταθερο εχω 51 (P4 2.4Ghz)

Εγω με centrino εχω 61 σε χαλαρω οταν παιζω κανα pro πιανει και 75-78. δεν ειμαι ευχαριστιμενος απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχετε σκεφτει να φτιαξετε μονοι σας μια βαση? Και δεν χρειαζεται βαση μεταξυ μας...

 

2 8αρια αθορυβα ανεμιστηρια συνδεδεμενα με εναν μετασχηματιστη και να σηκωνετε τα ποδαρακια στο πισω μερος του laptop! εμενα παγωνει (σκεφτειτε οτι τα ports στο πισω μερος οταν ζεσταινετε δεν τολμαω να τα πιασω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pira ki ego tin basi apo to plaisio. Oi entyposeis mou einai oi ekseis:

I basi sikonei to laptop poly psila. Kai mono apo ayto beltionetai i thermokrasia toy ypologisti. Ayto bebaia iksera na to kano kai monos mou. Episis to ypsos me enoxlei ligo alla tora to synithizo.

To anemistiraki episis einai sxedon athorybo alla oxi teleios opos lene.

Pantos i thermokrasia exei meiothei (an kai o epeksergastis mou einai sto deksi meros kai o anemistiras tis basis sto kentro), kai oi epidoseis exoun kalyterepsei.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδια ... Ήθελα καμμιά πρόταση για ψύξη του laptop που έχω... Γνωρίζω για αυτό που έχει το ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά δε μου φαίνεται πολύ πρακτικό ...Κάτι άλλο ???
Link to comment
Share on other sites

αυτή την βάση έχω. μια χαρά είναι. κάνει την δουλειά της πολύ καλά.

στην προτείνω.

Ξέρεις τι με χαλάει??? Που σηκώνεται πολύ ψηλά ( το laptop εννοώ ... ). Λειτουργεί με κλειστά τα ποδαράκια ??? Πήγα και την είδα στο ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά δεν το αποφάσισα ακόμα ... Επίσης, δεν είναι portable ...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι με χαλάει??? Που σηκώνεται πολύ ψηλά ( το laptop εννοώ ... ). Λειτουργεί με κλειστά τα ποδαράκια ??? Πήγα και την είδα στο ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά δεν το αποφάσισα ακόμα ... Επίσης, δεν είναι portable ...

αυτη που προτεινα παραπανω την ειδες?

Link to comment
Share on other sites

μια πληροφορία για την ψύξη των HP-COMPAQ.Έχω τον ΝΧ8220 που φαίνεται στην υπογραφή μου.

Δουλεύω αφάνταστα επεξεργασία φώτο/video και όμως μου παραμένει δροσερότατος(ακριβοί φορητοί αλλά καλοί...)

Το κόλπο είναι το εξής: μέσα από το BIOS έχει επιλογή για συνεχή λειτουργία του ανεμιστήρα και όχι περιστασιακά.Αλλά δε λειτουργεί σε τέρμα ταχύτητα το ανεμιστηράκι και δεν ακούγεται καθόλου.Έτσι και δροσερός είναι,και δε φοβάμαι μη μου καεί τίποτα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αυτη που προτεινα παραπανω την ειδες?

Την είδα και , πάντα από τις φωτογραφίες του site, μου φαίνεται πιο πρακτική. Την έχεις ??? Αν ναι,πες εντυπώσεις, τιμή, στείλε και καμμία photo κτλ. κτλ....

 

Αυτά, thanks

Link to comment
Share on other sites

Την είδα και , πάντα από τις φωτογραφίες του site, μου φαίνεται πιο πρακτική. Την έχεις ??? Αν ναι,πες εντυπώσεις, τιμή, στείλε και καμμία photo κτλ. κτλ....

 

Αυτά, thanks

Δεν την εχω αλλα ψηνομαι εδω και καιρο να την παρω αλλα ειναι out of stock συνεχως εδω σε κατι online μαγαζακια. αλλα απο το γεγονος οτι ειναι thermaltake πρεπει να ειναι καλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω αλλα ψηνομαι εδω και καιρο να την παρω αλλα ειναι out of stock συνεχως εδω σε κατι online μαγαζακια. αλλα απο το γεγονος οτι ειναι thermaltake πρεπει να ειναι καλη.

Τη θέλω κι εγώ τη συγκεκριμένη.. Οπωσδήποτε!!! Αν τη βρεις διαθέσιμη στείλε κάνα ΠΜ.

 

Επίσης.. γι' αυτό που είπε η valeria..

Είναι λογικό με μια βάση να ανεβαίνει τελικά παραπάνω η θερμοκρασία. Δεν είναι κάθε laptop εύκολο να δεχτεί βάση για έναν πάρα πολύ απλό λόγο. Αν το airflow είναι με τέτοιο τρόπο ώστε να βγάζει αέρα από κάτω, τότε η βάση φυσώντας προς τα πάνω χαλάει τη ροή του άερα και τα κάνει χειρότερα. Οι βάσεις πρέπει να χρησιμοποιούνται σε φορητούς που δεν βγάζουν αέρα από τη βάση τους. :)

 

Edit.. Βρήκα και αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πιο κατα τη γνώμη σας είναι η πιο όμορφη βάση cooler για laptop? Ναι μεν να κάνει καλή δουλειά αλλα να είναι όμορφο κ εμφανισιακά (για να μπορεί να ομορφύνει ένα άδειο γραφείο).

Χρησιμοποιώ το : http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=1079&Product_Id=230685

το οποιο είναι αρκετά καλό, αλλα σκέφτομαι να το αλλάξω λόγω.... εμφάνισης. Αν καποιος έχει ασχοληθεί ή έχει κάποιο άλλο στα υπ'όψιν του, ας το πεί κ σε μένα!!!! :-) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Πιο κατα τη γνώμη σας είναι η πιο όμορφη βάση cooler για laptop? Ναι μεν να κάνει καλή δουλειά αλλα να είναι όμορφο κ εμφανισιακά (για να μπορεί να ομορφύνει ένα άδειο γραφείο).

Χρησιμοποιώ το : http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=1079&Product_Id=230685

το οποιο είναι αρκετά καλό, αλλα σκέφτομαι να το αλλάξω λόγω.... εμφάνισης. Αν καποιος έχει ασχοληθεί ή έχει κάποιο άλλο στα υπ'όψιν του, ας το πεί κ σε μένα!!!! :-) :-) :-)

 

 

Καλησπέρα...

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ γιατί το θεωρώ περιττό

Αλλά αν θες μπορείς να πάρεις και άλλες γνώμες απο το παρακάτω topic που υπάρχει συζήτηση για το θέμα σου...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=115440&highlight=%E2%E1%F3%E7+laptop

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτάξτε και αυτό (Cooler Master Notepal).

Στη σελίδα που θα πάτε, κλικάρετε και το Product Release Sheet που έχει αρχείο pdf με αναλυτικά όλα τα χαρακτηριστικά.

Μου φαίνεται το πιο όμορφο από όλα ενώ πρέπει να είναι και αποτελεσματικό.

Βγαίνει και σε μαύρο αλλά και σε μεγάλο μέγεθος με 3 ανεμιστηράκια για 17άρια laptops.

Δυστυχώς δεν το βρήκα σε κανένα ελληνικό e-shop αλλά το έχει το Expansys. Σκέφτομαι να το παραγγείλω :)

 

Edit. Επειδή το έψαξα λίγο, η ροή του αέρα είναι από κάτω προς τα πάνω, οπότε ίσως χαλάει την φυσιολογική ροή των laptop που έχουν έξοδο αέρα από κάτω. Το δικό μου, που έχει έξοδο αέρα μόνο από το πλάϊ, και θέλω να δροσίσω τον πάτο που ζεματάει, αφού καίει και το γραφείο από κάτω που πατάει, μου φαίνεται ιδανικό.

 

Το Αkasa έχει ροή αέρα από πάνω προς τα κάτω και είναι πιο κατάλληλο για τα φορητά με έξοδο αέρα στον πάτο.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

δείτε λίγο αυτό!! Πιστευω οτι είναι το καλύτερο απ'όλα

 

 

Ergonomic Notebook Stand with 4-Port USB 2.0 Hub

 

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=ENS-USB

 

Πιστέυω οτι είναι το καλύτερο απ΄'όλα, αλλα δεν΄ξέρω αν έχει ανεμιστήρα για cooling (δεν λέει κάτι τέτοιο, αναφέρει απλά οτι Allows for notebook cooling - Cooling air circulates around your notebook, keeping it cooler for maximum performance and longevity) και αν πέρνει ρεύμα απο USB θύρα του laptop.

 

Δεν θα ήθελα να υπάρχει μια έξτρα πρίζα γύρω απο το pc....

Link to comment
Share on other sites

δείτε λίγο αυτό!! Πιστευω οτι είναι το καλύτερο απ'όλα

 

 

Ergonomic Notebook Stand with 4-Port USB 2.0 Hub

 

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=ENS-USB

 

Πιστέυω οτι είναι το καλύτερο απ΄'όλα, αλλα δεν΄ξέρω αν έχει ανεμιστήρα για cooling (δεν λέει κάτι τέτοιο, αναφέρει απλά οτι Allows for notebook cooling - Cooling air circulates around your notebook, keeping it cooler for maximum performance and longevity) και αν πέρνει ρεύμα απο USB θύρα του laptop.

 

Δεν θα ήθελα να υπάρχει μια έξτρα πρίζα γύρω απο το pc....

 

Είναι δύσκολο στη χρήση καθώς σου ανεβάζει το λαπτοπ στα ύψη και για να το χρησιμοποιήσεις χρειάζεσαι, όπως λέει στις οδηγίες, εξωτερικό πληκτρολόγιο και ποντίκι. Δεν έχει ανεμιστηράκι και για να δουλέψει το usb hub χρειάζεται ρεύμα με δική του πρίζα.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια το καλοκαιρι ειναι μαρτυριο για τα λαπτοπ μας...

εγω ειδικα εχω το πιο μεγαλο προβλημα...με το που τον ανοιγω κατευθειαν το ανεμιστηρακι δουλευει σε γοργους ρυθμους...

ο φιλος μου εχει μια βαση με ανεμιστηρα οποτε θα του το δανειστω για να δω τι παιζει...

αν και τοσο πολυ που τα εχω παρει...ετοιμαζομαι για καινουριο λαπτοπ

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

@billakosss, το'χεις καθαρισει; βαλε και στα power options προφιλ protable/laptop.

εγω εχω κλιματιστικο :)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα οτι ειναι λαπτοπ εννοειτε!

το εχω καθαρισει φιλε αλλα χωρις να το ανοιξω...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ αγόρασα την βάση Notepal της Cooler Master. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!!!! Πολύ καλύτερη εργονομία και λιγότερη κούραση σε σβέρκο και καρπούς στην πολύωρη χρήση του laptop, αθόρυβο και -5 βαθμούς στις θερμοκρασίες σκληρού και -6 στην cpu. Και πολύ σημαντικό για μένα, έχω τώρα δροσερό πληκτρολόγιο για άνετη χρήση και χωρίς ίδρωμα στις παλάμες!!!! :)

 

Επειδή το έψαξα αρκετά, προσέξτε να πάρετε μια βάση που είναι κατάλληλη για το laptop σας για να έχετε τα καλύτερα αποτελέσματα. Π.χ η Notepal που πήρα εγώ έχει κατεύθυνση αέρα από κάτω προς τα πάνω και δεν κάνει για laptop που έχουν έξοδο αέρα στον πάτο γιατί του χαλάει την ροή και μπορεί να χειροτερέψει την κατάσταση αντί να την βελτιώσει. Στο δικό μου που έχει έξοδο αέρα μόνο από το πλάι και ζεματούσε ο πάτος είναι άκρως ευεργετικό.

 

Παλιά είχα ακούσει ότι οι συσκευές που παίρνουν ρεύμα από usb μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στο laptop. Ισχύει κάτι τέτοιο ή πρόκειται για μύθο; Όσο και αν έψαξα στο νετ δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ αγόρασα την βάση Notepal της Cooler Master. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!!!! Πολύ καλύτερη εργονομία και λιγότερη κούραση σε σβέρκο και καρπούς στην πολύωρη χρήση του laptop, αθόρυβο και -5 βαθμούς στις θερμοκρασίες σκληρού και -6 στην cpu. Και πολύ σημαντικό για μένα, έχω τώρα δροσερό πληκτρολόγιο για άνετη χρήση και χωρίς ίδρωμα στις παλάμες!!!! :)

 

Επειδή το έψαξα αρκετά, προσέξτε να πάρετε μια βάση που είναι κατάλληλη για το laptop σας για να έχετε τα καλύτερα αποτελέσματα. Π.χ η Notepal που πήρα εγώ έχει κατεύθυνση αέρα από κάτω προς τα πάνω και δεν κάνει για laptop που έχουν έξοδο αέρα στον πάτο γιατί του χαλάει την ροή και μπορεί να χειροτερέψει την κατάσταση αντί να την βελτιώσει. Στο δικό μου που έχει έξοδο αέρα μόνο από το πλάι και ζεματούσε ο πάτος είναι άκρως ευεργετικό.

 

Παλιά είχα ακούσει ότι οι συσκευές που παίρνουν ρεύμα από usb μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στο laptop. Ισχύει κάτι τέτοιο ή πρόκειται για μύθο; Όσο και αν έψαξα στο νετ δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

Κάτσε λίγο και εξήγησε μου ... Εμένα π.χ. που έχει ανεμηστηράκι από κάτω και η έξοδος είναι από πίσω, μου κάνει ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...