Jump to content

Εορτολόγιο με κινητές, μέχρι το 2050!


Pioneer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι. Το εορτολόγιο είναι πολύ χρήσιμο μέσα στο κινητό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το export του Outlook δεν εξάγει τα χαρακτηριστικά περιοδικότητας (recurrence) κάθε event. Για το σκοπό αυτό έγραψα μια μακροεντολή που περνάει όλο το calendar και ορίζει ετήσια περιοδικότητα σε όλα τα ολοήμερα συμβάντα (allday events) που το θέμα (subject) τους ξεκινάει με το 'Γιορτή'. Η διαδικασία για την εγκατάσταση είναι η εξής:

1. Κάντε rename το extension του αρχείου από txt σε bas. Χρειάστηκε να το μετονομάσω για να γίνει το upload.

2. Ανοίξτε το Outlook και πηγαίνετε στο Εργαλεία -> Μακροεντολή -> Επεξεργασία Visual Basic.

3. Στο Project Tree View πάνω αριστερά κάντε δεξί κλικ στον φάκελο Modules και επιλέξτε Import File...

4. Επιλέξτε από το παράθυρο διαλόγου το αρχείο OutlookRecurrence.bas.

5. Από το παράθυρο της Visual Basic εκτελέστε Run ή πηγαίνετε στο Outlook και από το μενού Εργαλεία -> Μακροεντολή -> Μακροεντολές... επιλέξτε τη μακροεντολή Recurrence και πατήστε εκτέλεση (Run).

 

Επαναλαμβάνω ότι η μακροεντολή θα πειράξει μόνο τα all day events που ξεκινούν με τη λέξη 'Γιορτή'.

 

Καλές ειδοποιήσεις!

 

Στέλιος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια!

 

Μπορω να βαλω και εγω καποιο προγραμμα στο Ν73 μου για να μην ψαχνω καθε μερα το εορτολογιο, η θα πρεπει να ειναι pocket pc για να λειτουργησει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειμα ιετοιμος να κανω τη διαδικασια. μια ερωτηση μνο. στο εξελ εχετε ορισει ως ωρα υπενθυμισης 6 το πρωι...αν αλλαξω το εξελ και βαλω αλλη ωρα θα ειναι ολα κομπλε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Μπορω να βαλω και εγω καποιο προγραμμα στο Ν73 μου για να μην ψαχνω καθε μερα το εορτολογιο, η θα πρεπει να ειναι pocket pc για να λειτουργησει;

 

κανε οτι λεει στο πρωτο ποστ και μετα κανε συχρονισμο το n73 με το pc με το nokia pc suite

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας φίλοι. Το εορτολόγιο είναι πολύ χρήσιμο μέσα στο κινητό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το export του Outlook δεν εξάγει τα χαρακτηριστικά περιοδικότητας (recurrence) κάθε event. Για το σκοπό αυτό έγραψα μια μακροεντολή που περνάει όλο το calendar και ορίζει ετήσια περιοδικότητα σε όλα τα ολοήμερα συμβάντα (allday events) που το θέμα (subject) τους ξεκινάει με το 'Γιορτή'. Η διαδικασία για την εγκατάσταση είναι η εξής:

1. Κάντε rename το extension του αρχείου από txt σε bas. Χρειάστηκε να το μετονομάσω για να γίνει το upload.

2. Ανοίξτε το Outlook και πηγαίνετε στο Εργαλεία -> Μακροεντολή -> Επεξεργασία Visual Basic.

3. Στο Project Tree View πάνω αριστερά κάντε δεξί κλικ στον φάκελο Modules και επιλέξτε Import File...

4. Επιλέξτε από το παράθυρο διαλόγου το αρχείο OutlookRecurrence.bas.

5. Από το παράθυρο της Visual Basic εκτελέστε Run ή πηγαίνετε στο Outlook και από το μενού Εργαλεία -> Μακροεντολή -> Μακροεντολές... επιλέξτε τη μακροεντολή Recurrence και πατήστε εκτέλεση (Run).

 

Επαναλαμβάνω ότι η μακροεντολή θα πειράξει μόνο τα all day events που ξεκινούν με τη λέξη 'Γιορτή'.

 

Καλές ειδοποιήσεις!

 

Στέλιος

Ευχαριστώ πάρα πολύ!Το έκανα και δουλεύει άψογα σε Microsoft Outlook 2007 και Nokia 6120c.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!!! Μόλις το έβαλα και στο ΝΟΚΙΑ μου και στο iphone!!! Ευχαριστώ πολύ!
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες πως θα περάσω το .xls στο pc μου?

 

Ευχαριστώ

 

Θα πας στο Outlook:Αρχείο/Εισαγωγή/Εισαγωγή από άλλο αρχείο ή πρόγραμμα/από Microsoft Excel. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πολύ χρήσιμο το εορτολόγιο. Ευχαριστώ

 

 

Εγώ που χρησιμοποιώ το outlook 2007 είχα ένα πρόβλημα με τhn περιοδικότητα (recurrence). Τρέχοντας την μακροεντολή του φίλου slazaris μου έβγαζε τις γιορτές σαν 2 day events. Τελικά αφού σπαζοκεφαλιάστικα λίγο άλλαξα από το excel του Pioneer στις σταθερές γιορτές την end date και την έκανα ίδια με την start date. Έπειτα με την εισαγωγή στο outlook 2007 φάνηκαν οι γιορτές σαν 1 day event και όχι 2 day event όπως ήταν στην αρχή.

 

Πολύ ευχάριστο πάντως που μπορείς να έχεις εορτολόγιο στο κινητό.

 

Χαιρετισμούς!

Bicycling...saves fuel.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ρε παιδιά κάποιος που το έκανε ήδη ας ανεβάσει ένα κατα τα άλλα "καθαρό" pst μόνο με τις γιορτές. Αλλιώς μόλις το κάνω θα το ανεβάσω εγώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
αυτο το εορτολογιο πως λειτουργει δεν εχω καταλαβει. βαζεις μεσα στο κινητο το excel αρχειο και απλα το ανοιγεις?
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

αυτο το εορτολογιο πως λειτουργει δεν εχω καταλαβει. βαζεις μεσα στο κινητο το excel αρχειο και απλα το ανοιγεις?

 

Εισαγεις το Excel αρχειο στο Outlook και μετα κανεις συγχρονισμο του Outlook με το κινητο!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εβαλα το αρχειο με τις σταθερες.

Ετρεξα και το αρχειο VB για να κανει την επαναληψη

και έκανα synch.Oλα καλα ως εδώ.

 

Μετά εκανα import τις κινητες και πχ το Πασχα αντι να μου το βγαζει Κυριακη μου το δειχνει το Σάββατο.

Βασικα απο 1/4/2009 και μετα ολες τις γιορτες εμφανιζονται μια μερα πριν.(οι κινητες μονο)

 

Καμια ιδέα?

Spearfishing with greekdivers.com

Join us :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πολύ καλό το πρόγραμμα!Μπράβο στα παιδιά που ασχολήθηκαν.

Έχω ένα μικρό πρόβλημα. Όταν συγχρονίζω το κινητό με το outlook μου συγχρονίζει το ημερολόγιο για έναν ή δυο μήνες ενώ στο outlook οι γιορτές υπάρχουν μέχρι το 2020. Γιατί να γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το πρόγραμμα!Μπράβο στα παιδιά που ασχολήθηκαν.

Έχω ένα μικρό πρόβλημα. Όταν συγχρονίζω το κινητό με το outlook μου συγχρονίζει το ημερολόγιο για έναν ή δυο μήνες ενώ στο outlook οι γιορτές υπάρχουν μέχρι το 2020. Γιατί να γίνεται αυτό?

 

Νομίζω γιατί όταν κάνεις συγχρονισμό στο pc suite έχει προεπιλογή 1 μήνα στο μέλλον. Πρέπει να το κάνεις πχ 30 έτη.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Συνεχίζοντας την πολυ καλή ιδέα που είχαν εδώ τα παιδιά, προσπαθήσαμε να διορθώσουμε λίγο τα excel που δίνονται στην πρώτη σελίδα γιατί υπήρχαν αρκετά λαθάκια.

 

Οι γιορτές έχουν διαμορφωθεί με τη λογική να μην υπάρχουν διπλοεγγραφές, δηλαδή το ίδιο όνομα να εμφανίζεται σε 2 ημ/νιες παρά μόνο σε πολύ σημαντικές περιπτώσεις που πολύς κόσμος όντως γιορταζει κάποιο όνομα και σε 2η ημ/νια και να παραμείνουν μόνο οι κύριες γιορτές των διάφορων ονομάτων. Έγινε προσπάθεια δηλαδή να ξεκαθαριστεί και να διορθωθεί λίγο η κατάσταση και να μην ακολουθηθεί η λογική που υπάρχει στο eortologio.gr πχ που για κάθε όνομα δίνονται όλες οι πιθανές ημερομηνίες.

 

Πιστεύω ότι έτσι είναι πιο χρήσιμο και πιο πρακτικό παρόλο που αυτό ίσως δεν καλύψει τους πάντες. Αλλά αν κάποιος προσπαθήσει να καλύψει όλες τις πιθανές και απίθανες περιπτώσεις νομίζω ότι το αποτέλεσμα που δημιουργείται δεν είναι πρακτικό και χρηστικό.

 

 

Να επισημάνω ότι οι σταθερές γιορτές πριν μπει η περιοδικότητα θα εμφανίζονται όλες μόνο το έτος 2006. Μετά το τρέξιμο της μακροεντολής θα πρέπει να θέσετε χειροκίνητα την περιοδικότητα,γιατί δεν τις διαβάζει η μακροεντολή, στις εγγραφές που βρίσκονται στις παρακάτω ημερομηνίες.

 

1/1/06

 

25/3/06

 

1/5/06

 

28/10/06

 

17/11/06

 

25/12/06

 

Επισυνάπτω στο συμπιεσμένο αρχείο τα δύο νέα excel με τις σταθερές και κινητές εορτές μέχρι το 2050.

 

 

Να τονίσω ότι τίποτε από αυτά δε θα γινόταν χωρίς την πολύτιμη βοήθεια του φίλου Άγγελου που έκανε όλη τη δύσκολη δουλειά του ξεκαθαρίσματος στις διάφορες ημερομηνίες των γιορτών

 

http://www.24hs.gr/images/freebanners/synaxarion.gif

 

 

 

Για οτιδήποτε λάθη και παρατηρήσεις έχετε στείλτε μου pm ώστε να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις αν μας έχει ξεφύγει κάτι.

 

 

Και πάλι θα ήθελα να πώ ένα ευχαριστώ στο φίλο Άγγελο για όλο το χρόνο που αφιέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά χαίρομαι που υπάρχει ένα ολοκληρωμένο και προπαντώς ΣΩΣΤΟ εορτολόγιο για τα κινητά τηλέφωνα.

Μπορεί αν έχουν βγει αρκετά παρόμοια, αλλά πιστεύω ότι είναι το πιο πλήρες σωστό πρόγραμμα...

 

Εγώ ευχαριστώ για την χαρά που μου δώσατε να βοηθήσω...

 

Άγγελος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια, απο τα πιο χρησιμα προγραμματα.

Θα προσπαθησω να το δουλεψω αν και δεν γνωριζω πολλα για outlook!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι εγω? οσοι εχουμε περασμενες ολες τις γιορτες με το παλιο εξελ υπαρχει καποιος τροπος να τις βγαλουμε για να περασουμε τις νεες?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...