Jump to content

[Επίσημο] Nokia N91


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδες. N91 και εγώ, απλα θελω να ρωτήσω κάποια πραγματάκια.

Επειδή το ειχα πάρει στις αρχές του στην Ελλάδα, συγκεκριμένα τον περασμένο Μάιο αν δεν κάνω λάθος, το λογισμικό μου είναι έκδοση 1,00,028,07. Θέλω να με διαφωτήσετε...

 

1) Σκέφτομαι να του βάλω πιο καινούρια έκδοση.Εαν το κάνω αυτό, μπορείτε να μου δώσετε κάποιο Link, ετσι ώστε να το κατεβάσω και να δω και κάποιες οδηγίες να με καθοδηγήσουν..?:happy:

2) Περνόντας απο το nokia.com, είδα μια 2.20 εκδοση, η κάτι τέτοιο. Βασικά εαν δεν μου πείτε ΠΩΣ και απο ΠΟΥ, φοβάμαι, δεν αλλάζω κάτι. :P

Απλά, εαν κάποιος που γνωρίζει και μου προτείνει αυτό το Official Site, θα περιέχει την Ελληνική γλώσσα το λογισμικο? (Επείδη είναι το αγγλικο Nokia Site.)

3) Θα γίνει Format στο κινητο? Δηλαδή, να κρατήσω ένα backup απο Σκληρό Δίσκο και απο μνήμη τηλεφώνου..?

4) Βασικά, έχει να μου προσφέρει κάτι καινούριο η καινούρια έκδοση...? Μην το κάνω και τσάμπα:p

Αυτα προς το παρόν...

Ευχαριστώ εκ των προταίρων :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπες στο site της Νοκια και κατέβασε το software updater (όταν σου πει να διαλέξεις γλώσσα είναι μόνο η γλώσσα στην οποία θα σε καθοδηγεί κατά την εγκατάσταση, ΟΧΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ). Οταν το κατεβάσεις και το εγκαταστήσεις θα σε καθοδηγήσει πλήρως. Οι γλώσσες που θα εγκατασταθούν στο κινητό είναι αυτές που είναι ήδη πάνω. Αν έχεις ελληνικά, αγγλικά, γερμανικά για παράδειγμα, θα περαστεί η νέα έκδοση με τις ίδιες ακριβώς γλώσσες. Format ο σκληρός δεν θα γίνει, ωστόσο τα προγράμματα που έχεις περασμένα εκεί πιθανό να μην λειτουργούν αφού τα κλειδιά τους βρίσκονται στη μνήμη του τηλεφώνου η οποία θα γίνει format. Γι' αυτό φρόντισε να έχεις στο pc τα προγράμματα για να τα ξαναπεράσεις. Κάνε και ένα backup την μνήμη του τηλεφώνου (τηλ.κατάλογος, ημερολόγιο) γιατί ότι υπάρχει εκεί θα χαθεί.

Τέλος, εγώ σου προτείνω να την περάσεις γιατί είσαι ακόμη στην πρώτη έκδοση λογισμικού που έχει πάρα πολλά προβλήματα. Να σου προσφέρει κάτι (καφετιέρα?) πέρα από απόλυτη σταθερότητα δεν έχει, αλλά θα δεις τεράστια διαφορά σε σταθερότητα, είναι αλήθεια και λιγότερο σε ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

ελεος!μετα απο 2 μηνες που εχω το Ν91 σημερα παρατηρησα οτι ενα pixel εχει καει :P:P:P...Εμπρισμος μαλλον :) Αντε να δουμε ποιος θα τρεχει καλοκαιριατικα στη νοκια...α btw καλυπτεται απο την εγγυηση ε?

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, νομίζω 3 pixels και πάνω αλλά ψάξε καλύτερα στο manual. Πάντως με 1 pixel το βρίσκω απίθανο γιατί οι περισσότερες οθόνες πάντα κάτι έχουν καμμένο.
Link to comment
Share on other sites

btw καλυπτεται απο την εγγυηση ε?

 

Οχι . Απο 3 και πανω (τουλαχιστον αυτο ισχυε απο παλια)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

εχμ...για πειτε καμια ιδεα για το πως να καψω αλλα 2 για να την αλλαξουν :)

Αρα να μη κανω το κοπο να το παω για αλλαγη οθονης :P ευχαριστω για την αμεση απαντηση :PPP

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

mages geia sas..

meta apo poly kairo ksana post, oxi gia kapoio idiaitero provlhma aplos mia plhroforia..

Thn anavathmish se 2.20 thn kanate apo to nokia sofware updater??

Giati h dikia mou einai h 2.00.052 kai otan vazo to nokia updater mou leei oti den yparxei kainourgia!!

Mhpos na pao kalytera se nokia point?? Thanxxxx

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

geia sas paidia..

exw ena N91 4Gb, v 2.10.013

exw mesa mp3 full, programmata mia xara,

to mono provlima mou enai ta exhs:

 

1. Den vrika kapou mesa sto menu (skliros diskos -> epiloges )apo ta parapanw legomena kapia epilogh gia anasugrotish diskou

2. Den borw me tipota omws na perasw arxeia .Java sto kinito, ta vazw kanonika apo pc souite kai kanoun pws fwrtonoun kai menoume ekei... na perimenoume thn dithen egatastash..

 

(oxi tipota allo alla kai to pio aplo alla xrisimo programmataki (eortologio) einai Java.)

Link to comment
Share on other sites

2. Den borw me tipota omws na perasw arxeia .Java sto kinito, ta vazw kanonika apo pc souite kai kanoun pws fwrtonoun kai menoume ekei... na perimenoume thn dithen egatastash..

 

(oxi tipota allo alla kai to pio aplo alla xrisimo programmataki (eortologio) einai Java.)

 

Δοκίμασε να τα περάσεις στην κάρτα μνήμης με καλώδιο ή να τα στείλεις με bluetooth στο κινητό σου

Link to comment
Share on other sites

mages geia sas..

meta apo poly kairo ksana post, oxi gia kapoio idiaitero provlhma aplos mia plhroforia..

Thn anavathmish se 2.20 thn kanate apo to nokia sofware updater??

Giati h dikia mou einai h 2.00.052 kai otan vazo to nokia updater mou leei oti den yparxei kainourgia!!

Mhpos na pao kalytera se nokia point?? Thanxxxx

 

Εμενα ειναι η 2.20.008 και βάζοντας το nokia sofware updater μου γραφει ΚΑΙ εμενα οτι δεν υπάρχει νεότερη... Τι γινεται????

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τα περάσεις στην κάρτα μνήμης με καλώδιο ή να τα στείλεις με bluetooth στο κινητό σου

 

Πανω που ειχα απελπιστεί, (γιατι κανα 4λεπτο μου εκανε προετοιμασια εγκατάστασης, λεω .. δεν παω να τσιμπισω κατι όσο αυτό δουλευει..

και εγένετο το θαύμα..

Γυρνάω και τι βλέπω..

Με ρωτάει εορτολόγιο εγκατάσταση?

 

- Μιλάμε για την καθυστέρηση την ίδια το τηλέφωνο -

 

Την άκρη όμως την βρήκα και αυτό μετράει ευχαριστώ Loutrikan για τις συμβουλές.

 

Αν ξερει κανενας για την ανασυγκρότηση δίσκου (που ειναι) ας βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

 

Αν ξερει κανενας για την ανασυγκρότηση δίσκου (που ειναι) ας βοηθήσει..

 

Απο οσο ξερω,η ανασυγκροτηση δισκου εμφανιζεται

μονο οταν χρειαζεται ,μονο δηλ οταν ειναι fragmented πολυ

ο δισκος.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω,η ανασυγκροτηση δισκου εμφανιζεται

μονο οταν χρειαζεται ,μονο δηλ οταν ειναι fragmented πολυ

ο δισκος.

 

ευχαριστω πολυ...

 

κατι ακομα, μπορω να μαthω πως λεγετε το προγραμμα που σου επιτρεπει να αλλαξεις χρωματα και αλλα στο μενου, το Ν91 απο τη μανα του δεν εχει..

Αν το εχει ''προχειρο'' καποιος ας pμ με..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ...

 

κατι ακομα, μπορω να μαthω πως λεγετε το προγραμμα που σου επιτρεπει να αλλαξεις χρωματα και αλλα στο μενου, το Ν91 απο τη μανα του δεν εχει..

Αν το εχει ''προχειρο'' καποιος ας pμ με..

Carbide UI λεγεται, θα το βρεις στο forum.nokia.com αλλα αν εχεις χρονο, ορεξη και γνωσεις απο photoshop γιατι αλλιως κυκλοφορουν απειρα θεματα στο xxxxxxxxxxx ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα όλο το thread (:!:) και δε βρήκα απάντηση σε 3 απορίες μου:

1. Πώς θα γίνει να περαστούν αυτόματα στο ημερολόγιο τα γενέθλια όλων των επαφών μου για να χτυπάει η ειδοποίηση τις ημερομηνίες που κάποιος γνωστός μου έχει γενέθλια; :O

2. Κάτι τραγούδια που έχει μέσα το κινητό δεν παίζουν επειδή λέει δεν έχω κλειδιά. Πρέπει να πληρώσω για αυτά τα κλειδιά; Και εν πάσει περιπτώσει, δε μου αρέσουν κιόλας. Λέω να τα σβήσω. :p

3. Μου έστειλα ένα τραγούδι μέσω bluetooth από ένα Sony Ericsson κινητό, και δε μπορώ να βρω που αποθηκεύτηκε, και πώς τέλος πάντων θα το αποθηκεύσω στο δίσκο. Έχει μείνει στα μηνύματα... Ο media player το βρίσκει, αλλά εγώ δεν το βρίσκω.

4. Έχω άλλη μια απορία αλλά την ξέχασα. :lol:

 

Το Ν91 μου είναι τέλειο πάντως! :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διάβασα όλο το thread (:!:) και δε βρήκα απάντηση σε 3 απορίες μου:

1. Πώς θα γίνει να περαστούν αυτόματα στο ημερολόγιο τα γενέθλια όλων των επαφών μου για να χτυπάει η ειδοποίηση τις ημερομηνίες που κάποιος γνωστός μου έχει γενέθλια; :O

2. Κάτι τραγούδια που έχει μέσα το κινητό δεν παίζουν επειδή λέει δεν έχω κλειδιά. Πρέπει να πληρώσω για αυτά τα κλειδιά; Και εν πάσει περιπτώσει, δε μου αρέσουν κιόλας. Λέω να τα σβήσω. :p

3. Μου έστειλα ένα τραγούδι μέσω bluetooth από ένα Sony Ericsson κινητό, και δε μπορώ να βρω που αποθηκεύτηκε, και πώς τέλος πάντων θα το αποθηκεύσω στο δίσκο. Έχει μείνει στα μηνύματα... Ο media player το βρίσκει, αλλά εγώ δεν το βρίσκω.

4. Έχω άλλη μια απορία αλλά την ξέχασα. :lol:

 

Το Ν91 μου είναι τέλειο πάντως! :D

1. για να χτυπαει δεν ξερω να πω την αληθεια, για να τα περασεις απλα, γινεται με συχρονισμο νομιζω. δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με αυτα :O

2. εκανες αναβαθμιση ή φορματ; τελος παντων, αφου δε σου αρεσουν κιολας, σβηστα, δεν εγινε και τιποτα :p

3. ανοιξε τα απο τα μηνυματα και πατα επιλογες>αποθηκευση ή αν το ανοιξεις και πατησεις πισω, θα σε ρωτησει για αποθηκευση λογικα.

4. :p

 

welcome to the club :D

Link to comment
Share on other sites

1. για να χτυπαει δεν ξερω να πω την αληθεια, για να τα περασεις απλα, γινεται με συχρονισμο νομιζω. δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με αυτα :O

2. εκανες αναβαθμιση ή φορματ; τελος παντων, αφου δε σου αρεσουν κιολας, σβηστα, δεν εγινε και τιποτα :p

3. ανοιξε τα απο τα μηνυματα και πατα επιλογες>αποθηκευση ή αν το ανοιξεις και πατησεις πισω, θα σε ρωτησει για αποθηκευση λογικα.

4. :p

 

welcome to the club :D

Το 3 παραμένει τεράστιο πρόβλημα. Δε μπορώ να βρω πώς θα το πάω στο δίσκο, με αποτέλεσμα να μένει στη μνήμη του τηλεφώνου και να μη μπορώ να στείλω άλλα τραγούδια.

Μόνο μέσω του υπολογιστή μπορώ να το πάω όπου θέλω; :(

 

Άσχετο, γενική παρατήρηση: νομίζω ότι προτιμώ τα Symbian με τις κάρτες μνήμης από αυτό με το δίσκο.

Καλώς σας βρήκα στο κλαμπ πάντως :) (το κινητό δεν το αγόρασα, μου το χάρισαν ολοκαίνουριο στο κουτί του).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το 3 παραμένει τεράστιο πρόβλημα. Δε μπορώ να βρω πώς θα το πάω στο δίσκο, με αποτέλεσμα να μένει στη μνήμη του τηλεφώνου και να μη μπορώ να στείλω άλλα τραγούδια.

Μόνο μέσω του υπολογιστή μπορώ να το πάω όπου θέλω; :(

 

Άσχετο, γενική παρατήρηση: νομίζω ότι προτιμώ τα Symbian με τις κάρτες μνήμης από αυτό με το δίσκο.

Καλώς σας βρήκα στο κλαμπ πάντως :) (το κινητό δεν το αγόρασα, μου το χάρισαν ολοκαίνουριο στο κουτί του).

μα αν το ανοιξεις απο τα μηνυματα, δεν εχει στις επιλογες επιλογη για αποθηκευση; μπορεις παρ'ολα αυτα να βαλεις το Xplore και να πας στα μηνυματα(πατωντας το 4) και να το βαλεις οπου θες ;)

 

και μενα δωρο ηταν :p

Link to comment
Share on other sites

2. εκανες αναβαθμιση ή φορματ; τελος παντων, αφου δε σου αρεσουν κιολας, σβηστα, δεν εγινε και τιποτα :p

Τα έσβησα, και μου είπε ότι τα κλειδιά τα κράτησα στην εφαρμογή κλειδιών.

Τελικά μπορούσα να τα ξαναενεργοποιήσω; :O

Ναι, μετά την αναβάθμιση σταμάτησαν να παίζουν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα έσβησα, και μου είπε ότι τα κλειδιά τα κράτησα στην εφαρμογή κλειδιών.

Τελικά μπορούσα να τα ξαναενεργοποιήσω; :O

Ναι, μετά την αναβάθμιση σταμάτησαν να παίζουν.

απ'οτι θυμαμαι δε γινοταν, οχι..

Link to comment
Share on other sites

 

και μενα δωρο ηταν :p

 

Τελικά δεν πούλησε καθόλου και το χαρίζουν για να φύγει; :lol:

Άσε, βρήκα και τι μου έφταιγε με το τρσγούδι... :O:O:O Έψαχνα να το βρω στη μουσική, και αυτό είχε αποθηκευτεί στα attachments.

 

 

απ'οτι θυμαμαι δε γινοταν, οχι..

Oπότε τα είχα ήδη χάσει. Μικρό το κακό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν πούλησε καθόλου και το χαρίζουν για να φύγει; :lol:

Άσε, βρήκα και τι μου έφταιγε με το τρσγούδι... :O:O:O Έψαχνα να το βρω στη μουσική, και αυτό είχε αποθηκευτεί στα attachments.

 

 

 

Oπότε τα είχα ήδη χάσει. Μικρό το κακό.

α, ναι, νομιζα δεν ειχες κανει αποθηκευση, γι'αυτο στο ελεγα. αλλιως αποθηκευονται στα attachments.

 

για να βαζεις μουσικη, το καλυτερο κατα τη γνωμη μου ειναι να επιλεγεις μαζικη αποθηκευση και να κανεις συγχρονισμο απο το wmp και τα βαζει στο φακελο music.

 

ps: απλα αρεσει τοσο που ξοδευονται και για δωρα, οχι μονο για δικα τους :p

Link to comment
Share on other sites

ps: απλα αρεσει τοσο που ξοδευονται και για δωρα, οχι μονο για δικα τους :p

Πέρα από την πλάκα, μου αρέσει πάρα πολύ.

Τα βασικά μειονεκτήματά του δε με ενοχλούν:

-το μέγεθός του σημαίνει ότι δε θα μου πέφτει έυκολα από το χέρι (έχω σπάσει ένα κάρο κινητά).

-η μικρή του (για symbian) οθόνη είναι διπλάσια από αυτήν που είχα μέχρι προχθές, οπότε για εμένα είναι τρομερή βελτίωση (με ενδιαφέρει κυρίως για το σερφάρισμα με Wind Plus Non Stop).

Μόνο ο δίσκος δε μου αρέσει για κάποιον απροσδιόριστο λόγο. Θα προτιμούσα να έπρεπε να αγοράσω μια SD-micro στα 2 GB.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε ****το μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Πώς θα το κάνω να κρατήσει στη μνήμη του WPA key του WiFi μου;

Όλο μου το ζητάει... :mad:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...