Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά καλημέρα. Είχα καιρό να ασχοληθώ με το κινητό μου και αποφάσησα σήμερα να βάλω κανένα προγραμματάκι μιας και του έκανα πριν κανένα μήνα αναβάθμιση. προσπαθόντας όμως να βάλω κάποια προγράμματα που είχα παλιότερα του τύπου fscaller, Υ-browser και άλλαμου βγάζει το εξής μήνυμα το κινητό, ότι το πιστοποιητικό έχει λήξει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα; Να σημειώσω ότι τα προγράμματα αυτά παλιότερα τα έκανα κανονικά εγκατάσταση στο κινητό μου. Σας ευχαριστω πολύ προκαταβολικά. :)

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 Platform FAQ: Ερώτηση #3

 

Θα κάνεις το παρακάτω:

Το πιστοποιητικό έχει λήξει.

Σ' αυτή τη περίπτωση αλλάζουμε την ημερομηνία του κινητού ένα εξάμηνο πίσω και ξανακάνουμε

εγκατάσταση. Αν δεν γίνει και πάλι τίποτα, τη βάζουμε ακόμη πιο πίσω. Σκοπός αυτού είναι να βρεθούμε

στη περίοδο που ίσχυε το πιστοποιητικό. Μετά το πέρας της εγκατάστασης ξαναγυρνάμε στη σωστή ημερομηνία.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 Platform FAQ: Ερώτηση #3

 

Το πιστοποιητικό έχει λήξει.

Σ' αυτή τη περίπτωση αλλάζουμε την ημερομηνία του κινητού ένα εξάμηνο πίσω και ξανακάνουμε

εγκατάσταση. Αν δεν γίνει και πάλι τίποτα, τη βάζουμε ακόμη πιο πίσω. Σκοπός αυτού είναι να βρεθούμε

στη περίοδο που ίσχυε το πιστοποιητικό. Μετά το πέρας της εγκατάστασης ξαναγυρνάμε στη σωστή ημερομηνία.

 

ευχαριστώ φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Εχει βαλει κανεις σε Ν80,dual sim card adapter?και αν ναι,ποιον?

Ποια η γνωμη σας για αυτα τα μαραφετια?εχουν καποιο κινδυνο για τη συσκευη?Τα πλεονεκτηματα που προσφερουν παντως ειναι καλα!καποιο σχετικο λινκ να ενημερω8ω?

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις σε Ν80,dual sim card adapter?και αν ναι,ποιον?

Ποια η γνωμη σας για αυτα τα μαραφετια?εχουν καποιο κινδυνο για τη συσκευη?Τα πλεονεκτηματα που προσφερουν παντως ειναι καλα!καποιο σχετικο λινκ να ενημερω8ω?

Ευχαριστω!!!

 

Αλήθεια υπάρχει τέτοιο πραγματάκι;;Αν κάποιος ξέρει ας μας παει κάτι ενδιαφέρομαι κι εγώ,ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

βεβαιως και υπαρχει ..και η μαγκια ειναι οτι οι "νεας γενιας dual sim adapter" εχουν καποια δελεαστικα πλεονεκτηματα οπως π.χ....

1.δε χρειαζεται να κοψεις το τσιπακι απο τις σιμ για να τα προσαρμοσεις στον ανταπτορα(no cut version)

2.δε μειωνουν τη διαρκεια της μπαταριας οπως καναν οι παλιοι

3.υπαρχει πολυ ωραιο μενουδακι μεσα στο μενου του κινητου μας χωρις να χρειαζεται να ανοιγοκλεινουμε (on/off) το κινητο η να παταμε κουραστικους συνδιασμους πληκτρων(stk menu λεγεται αν το πηρε καλα το ματι μου...)

4.και φυσικα απολαμβανεις τα πλεονεκτηματα του να εχεις δυο σιμ ταυτοχρονα στο κινητο σου,εκμεταλλευεσαι π.χ ταυτοχρονα φτηνες κλησεις απ η μια καρτα και δωρεαν χρονο ομιλιας 'ή sms απο την αλλη ,εχεις ενα προσωπικο τηλεφωνο και ενα για τη δουλεια σε μια συσκευη....και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις....πιστευω κανει τη ζωη καποιου πιο ευκολη απ το να κουβαλαει 2 κινητα

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και υπαρχει ..και η μαγκια ειναι οτι οι "νεας γενιας dual sim adapter" εχουν καποια δελεαστικα πλεονεκτηματα οπως π.χ....

1.δε χρειαζεται να κοψεις το τσιπακι απο τις σιμ για να τα προσαρμοσεις στον ανταπτορα(no cut version)

2.δε μειωνουν τη διαρκεια της μπαταριας οπως καναν οι παλιοι

3.υπαρχει πολυ ωραιο μενουδακι μεσα στο μενου του κινητου μας χωρις να χρειαζεται να ανοιγοκλεινουμε (on/off) το κινητο η να παταμε κουραστικους συνδιασμους πληκτρων(stk menu λεγεται αν το πηρε καλα το ματι μου...)

4.και φυσικα απολαμβανεις τα πλεονεκτηματα του να εχεις δυο σιμ ταυτοχρονα στο κινητο σου,εκμεταλλευεσαι π.χ ταυτοχρονα φτηνες κλησεις απ η μια καρτα και δωρεαν χρονο ομιλιας 'ή sms απο την αλλη ,εχεις ενα προσωπικο τηλεφωνο και ενα για τη δουλεια σε μια συσκευη....και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις....πιστευω κανει τη ζωη καποιου πιο ευκολη απ το να κουβαλαει 2 κινητα[/Q

 

Μάλιστα ιδιαίτερα ενδιαφέρον!!!Το θέλω.Που θα μπορούσα να το βρώ εδώ στην Ελλαδάρα μας;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

έχω ένα Nokia N80 και πήρα μια microSD memory card με αντάπτορες 2G.

Πήρα backup την παλιά μου κάρτα 1G με το nero και το έριξα στην καινούργια. Από τότε βλέπω μόνο το 1G και στο laptop από το disk manage δεν με αφήνει να διαγράψω τα 2 partition που έχει διμηουργήσει. Υπάρχει λύση ή μας τελείωσε η κάρτα για 2G.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν το θυμάμαι! Πώς αλλάζω Product Code στο κινητό?

 

S60 Platform FAQ ερωτηση #8

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε! :)

 

Πάω να αλλάξω code αλλά δεν μπορώ. Μου βγάζει error.

Λοιπόν θα πρέπει να καταργήσεις ο,τι έχει σχέση με PC Suite και NSS και να εγκαταστήσεις εκ νέου τις τελευταίες εκδόσεις τους.

PC Suite από εδώ.

Το Nemesis Service Suite google it.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα πρέπει να καταργήσεις ο,τι έχει σχέση με PC Suite και NSS και να εγκαταστήσεις εκ νέου τις τελευταίες εκδόσεις τους.

PC Suite από εδώ.

Το Nemesis Service Suite google it.

 

Φίλε το Nemesis δεν μπορώ να το κατεβάσω και το Nokia PC Suite το έχω στην τελευταία έκδοσή του.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό σου έγραψα google it, διότι το site ήταν down, αλλά πίστευα μέχρι σήμερα να είναι ok... Τέλος πάντων, μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

http://rapidshare.com/files/118645884/NSS103814.rar

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό σου έγραψα google it, διότι το site ήταν down, αλλά πίστευα μέχρι σήμερα να είναι ok... Τέλος πάντων, μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

http://rapidshare.com/files/118645884/NSS103814.rar

 

Ευχαριστώ πολύ για ακόμα μια φορά για τη βοήθειά σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
για να σωσω τα σμσ ποιο φακελο πρεπει να αντιγραψω στον υπολογιστη μου με εναν file explorer,απο την καρτα μνημης?εχει ξανααναφερθει το ξερω αλλα πολυ λιγες φορες...:)
Link to comment
Share on other sites

X:\ Private\ 1000484b\ Mail2

 

Θα πρεπει να κανεις το κολπο με το ROMPatcher αυτη την φορα δεν την γλυτωνεις :p

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2363399#post2363399

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Εισαι αρχηγος ;) Πολυ ευχαριστως λοιπον ξεκινησα τα βηματα αλλα τι να κανω που το κακομοιρο το Ν80 ποτε δεν τα πηγαινε και τοσο καλα με το καλωδιο usb και ειδικα τωρα δεν τα παει καθολου?οταν εκανα αναβαθμισεις λογισμικου,ετρεμα μη χασει επαφη και το ειχα κολλημενο σε σταθερη θεση με σελοτειπ το καλωδιο...χαχαχα.Τωρα ομως που δεν το βλεπει καθολου σαν usb συσκευη?ακομα και mass storage κανω και μου λεει memory card in use by another application.Λετε να φταιει κανα advanced device locks,media safe,ultimate voice recorder klp...?τι λενε οι πιο εμπειροι?
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς υπάρχει κάποια εφαρμογή που κάνει χρήση της κάρτας και δεν αφήνει να ολοκληρωθεί η σύνδεση.

Μήπως έχεις ρυθμίσει τα μηνύματα να αποθηκεύονται στη κάρτα μνήμης;

Δεν ξέρω αν κάποια από τις εφαρμογές που προανέφερες μπορεί να ευθύνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

το δοκιμασα και σε αλλο λαπτοπ,με και χωρις την καρτα μνημης μεσα....

Τιποτα και παλι.

 

υ.γ εχω βαλει μια γερμανικη καρτα σιμ καρτοκινητης εδω στη γερμανια που ειμαι,για να κανω τη δουλεια μου και απο τοτε που την εβαλα μου πεταχτηκε ενα μηνυμα που ελεγε truphone και κατι μου ελεγε για καινουρια καρτα σιμ ,και απο τοτε με ρωταει περιοδικα,allow sim card to send sms?εγω φυσικα παταω cancel γιατι πλεον δε χρησιμοποιω truphone(οχι οτι το χρησιμοποιησα και ποτε)

στο θεμα μας...λετε να φταιει η καινουρια καρτα σιμ σε συνδυασμο με την εφαρμογη truphone??

χμμμμ...

θα δοκιμασω με την ελληνικη σιμ...

Link to comment
Share on other sites

με το truphone πάντως δεν ξεπλέκεις εύκολα.... Θυμάμαι όταν το είχα και κλειστό που το είχα αυτό άνοιγε και έκανε τρελά πράγματα μέχρι να το βρείς... και έτσι δεν μπορούσα να το βάλω σε mass storage αφου χρησιμοποιούσε την κάρτα μνήμης
iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

πήρα μια dual sim για να έχω 2 αριθμούς ενα cosmote κάρτα και μια σύνδεση vodafone. Ωστόσο δείχνει να κολάνε τα κουμπιά στον κατάλογο όταν πατήσω το κουμπί το πράσινο δεν ανταποκρίνεται και άλλα διάφορα κουλά.

 

Ξέρει κανείς τίποτα για αυτά ?

 

Μπορώ αν πάω σε κατάστημα vodafone να μου βάλουν τον αριθμό cosmote Μέσα στην κάρτα της vodafone και να δουλεύει με 1 κάρτα sim ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
πήρα μια dual sim για να έχω 2 αριθμούς ενα cosmote κάρτα και μια σύνδεση vodafone. Ωστόσο δείχνει να κολάνε τα κουμπιά στον κατάλογο όταν πατήσω το κουμπί το πράσινο δεν ανταποκρίνεται και άλλα διάφορα κουλά.

 

Ξέρει κανείς τίποτα για αυτά ?

 

Μπορώ αν πάω σε κατάστημα vodafone να μου βάλουν τον αριθμό cosmote Μέσα στην κάρτα της vodafone και να δουλεύει με 1 κάρτα sim ?

 

Αληθεια ποια πηρες και απο που?Εχεις καποιο λινκ?

 

Ερωτηση πως μπορω να απενεργοποιησω την gprs connection?γιατι το skype και καμια φορα και το msn απο βιασυνη δικια μου τη χρησιμοποιοθν και με χρεωνουν οποτε...????

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση πως μπορω να απενεργοποιησω την gprs connection?γιατι το skype και καμια φορα και το msn απο βιασυνη δικια μου τη χρησιμοποιοθν και με χρεωνουν οποτε...????

Όχι, δεν γίνεται.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ή να ρυθμίσεις τα προγράμματα που αναφέρεις να συνδέονται μόνο με WiFi ή να διαγράψεις τα σημεία πρόσβασης που έχουν τις ρυθμίσεις του gprs.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Όχι, δεν γίνεται.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ή να ρυθμίσεις τα προγράμματα που αναφέρεις να συνδέονται μόνο με WiFi ή να διαγράψεις τα σημεία πρόσβασης που έχουν τις ρυθμίσεις του gprs.

 

το φανταστηκα...Σωστος!Χιλια ευχαριστω για την ταχυτατη ανταποκριση:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και καλο χειμωνα σε ολους!

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα :

 

Εχω το Ν80 με το τελευταιο firmware και κατα την διαρκεια ομιλιας μετα απο καποιο διαστημα το κινητο κανει restart. Εκανα format, εβαλα παλι το τελευταιο firmware παρ'ολα αυτα το συγκεκριμενο προβλημα εξακολουθουσε να υπαρχει. Βαζοντας τη λειτουργια δικτυου μονο σε UMTS εχω παρατηρησει οτι δουλευει σωστα χωρις να κανει restarts. Σε αντιθεση με τη διπλη λειτουργια ή και μονο με GSM. Εχει συμβει σε κανενα κατι παρομοιο; Ή καποια ιδεα για το τι μπορει να φταιει;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...