Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολυ παντως θα ηθελα να μπορω να αλλαξω τη φωνητικη κληση στις επαφες του.

 

Φίλε μου μπορείς να αλλάξεις την φωνητική κλήση! Αν σε μια επαφή προσθέσεις ψευδώνυμο, τότε ή φωνητική κλήση γίνεται με το ψευδώνυμο. Με την ευκερία προς όλους τους κατόχους Ν80. Κατεβάστε το pc suite 6,8 το οποίο υποστηρίζει καλύτερα το κινητό μας. Με το προηγούμενο (6,7) δεν μπορούσα να κάνω αντίγραφο ασφαλείας. Μου έβγαζε σφάλμα. Με το 6,8 το έκανα. Έχει προσθέσει και διαχήρηση τραγουδιών αλλά δεν τα πάει καλά με Ελληνικούς τίλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

συμφωνω απολυτα σε ολα λες. το κινητο το περιμεναν παρα πολλοι και σιγουρα πολλοι απογοητευτηκαν. ευτυχως δεν το περιμενα και εγω.. λεγανε για πρωτο τριμηνο, οποτε ειχα περιμενει μεχρι τελη ιανουαριου, αλλα δεν αντεξα και αγορασα το N70, ευτυχως δλδ. απο αυτα που γραφεις το πιο σημαντικο ειναι οτι κατα ποσο γινεται με μια αναβαθμιση λογισμικου, να βελτιωθει το hardware :confused: εκτος και αν φταιει το προγραμμα; δεν ξερω τι να πω.. ας μας πει ενας ειδικος απο αυτα.

Συνήθως η ποιότητα μιας φωτογραφίας ή η λήψη βίντεο είναι αποτέλεσμα συνάρτησης ποιότητας υλικού (φακού, CCD, CPU, Memory) και λογισμικού (compression ratio, focusing, color balance κτλ.) οπότε ο κατασκευαστής προσπαθεί να πετύχει μεταξύ των δυο αυτών συνιστωσών την καλύτερη δυνατή απόδοση η οποία με την σειρά της εξαρτάται από την θέση του μοντέλου στην αγορά, την εσωτερική κατάταξη του στο εταιρικό πλάνο και τέλος στο know-how των σχεδιαστών του.

 

Το N80 δεν πρόκειται ποτέ να γίνει τόσο ανταγωνιστικό ώστε να εξαλείψει για παράδειγμα άλλα N-series (φαινόμενο εσωτερικού ανταγωνισμού) ακόμα και αν το hardware του το επιτρέπει.

 

Οπότε σε γενικές γραμμές εάν οι αδυναμίες του οφείλονται περισσότερο στο λογισμικό, σίγουρα θα υπάρξουν κάποιες βελτιώσεις (όχι θεαματικές βέβαια) σε νεώτερες εκδόσεις.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα και εγώ τα βήματα αυτά αλλά έχω πρόβλημα με το Κλειδί WEP. Με το Wireless ADSL Modem Router της Netgear που έχω το Κλειδί WEP είναι 10 ενώ οι επιλογές που έχει είναι μόνο 16....τί κάνω λάθος?....Βαρέθηκα να καταχωρώ κάθε φορά το Κλειδί WEP !!!:protest:

Βοήθεια!!!:(

 

Δοκίμασε στις ρυθμίσεις του N80 να αλλάξεις τη μορφή κλειδιού WEP από ASCII σε δεκαεξαδικό (hexadecimal) ή αντίστροφα. ;)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

παντως απο οτι εχω τεσταρει το 6600 και το 6680 μου οταν δεν το κλεινεις το βραδυ η μπαταρια κραταει περισοτερο,οταν φορτωνει το λειτουργικο προφανως τραβαει πολυ..
Ν80power
Link to comment
Share on other sites

Διατιθεται στην ελληνικη αγορα και σε μαυρο χρωμα???

ναι αλλα σε περιορισμενη ποσοτητα απο οτι βλεπω:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Mipos iparhei periptosi na paizei kai alla arheia video to n80 me kapia efarmogi?

αυτο εννοειται φιλε μου μονο που χρειαζεται λιγη υπομονη γιατι απο οτι βλεπεις στο θεμα των εφαρμογων ειναι σκουρα ακομα τα πραγματα.:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

http://briefcase.pathfinder.gr/browse/mperdousis/44483

Εντελώς φιλικά:)

(το ρολόι της ψηφιακής πάει λάθος , οι φώτο τραβήχτηκαν την ίδια στιγμή)

Έμεινα κάγκελο όταν τις είδα στο pc:blink: :blink:

Φίλε THEjB...

Δεν χρειάζεται να πεις (τουλάχιστον σε εμένα) "φιλικά"... δεν παρεξηγιόμαστε εδώ μέσα και μάλιστα για τέτοια θέματα. Θα πω ότι το τελικό αποτέλεσμα βοηθάται και από τις συνθήκες (κάθετο φως, ανοικτός χώρος, μακρινή λήψη), αλλά δεν παύει να είναι εντυπωσιακό, δεδομένου ότι συγκρίνεις ένα W900 με μία ψηφιακή ΗΡ (!). Το πρόβλημα εντείνεται στις λήψεις (και δη πορτρέτα) σε εσωτερικούς χώρους. Εκεί τα τηλέφωνα πάσχουν ακόμα (από σχετικά πρόσφατες συσκευές έχω άποψη για W800, N-3230, Sharp 903), αλλά αν μη τι άλλο, τα μηνύματα είναι ενθαρρυντικά. Είδωμεν φίλοι μου...

Επίσης, να ρωτήσω ρε παιδιά... διάφορα θέματα που βρίσκουμε στο web για Symbian 9.1 3rd edition, πώς τα εγκαθιστούμε στο Ν80, και μάλιστα όταν είναι σε μορφή sis ???

Επίσης, βλέποντας την εφαρμογή "Εκμάθηση/Tutorial" είδα ότι "by default" η Έκθεση προβάλλεται σε landscape mode, άρα δεν αποτελεί bug ή κάτι που αλλάζει από τα setings, παρότι δεν παύει να είναι μάλλον ενοχλητικό.

Κατά τα άλλα, η συμβίωση μαζί του άρχισε να μου αρέσει...! Είναι γενικά εύχρηστο, τουλάχιστον στην πλειοψηφία των βασικών λειτουργιών του, δεν μου έχει κολλήσει ούτε μια φορά, έχει καλό ΒΤ (τυπώνει σε ΒΤ εκτυπωτή τοποθετημένο 9 [μετρημένα] μέτρα μακριά), είναι αρκετά γρήγορο στο κατέβασμα σελίδων (είτε μέσω WiFi, είτε μέσω GPRS) και η video-κλήση είναι ένα άχρηστο μεν, hi-tech δε "χαϊλίκι"... Από την άλλη, παρότι προσωπικά δεν έδινα ποτέ σημασία σε αυτό, να πω ότι το Ν80 παρουσιάζει μεγάλη επίδοση στo "head-turning factor" (άντρες εννοώ και δη γνώστες [ή απλά περίεργοι], αφού οι γυναίκες επιμένουν να χαζεύουν με το φούξια Moto V3 της συζύγου). Όποτε βρέθηκα σε χώρους με "λαό" (καφέ, εστιατόρια), πολύς, πολύς όμως κόσμος γύρισε να κοιτάξει το κινητό, σε φάση που να μην μπορώ παρά να το παρατηρήσω! Είχα και άλλα "μουράτα" κινητά (πχ. από τους πρώτους που πήραν το Ρ900, ή το W800 μόλις είχε βγει, Sonyάκιας βλέπετε) αλλά τόσα βλέματα στο κινητό, πρώτη φορά ρε παιδιά! Μεγάλη υπόθεση η διαφήμιση φίλοι μου...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να ρωτήσω ρε παιδιά... διάφορα θέματα που βρίσκουμε στο web για Symbian 9.1 3rd edition, πώς τα εγκαθιστούμε στο Ν80, και μάλιστα όταν είναι σε μορφή sis ???

με BT, υπερυθρες, καλωδιο, PC suite. τα βασικα αρχεια που θα εγκαθιστας ειναι sis. τι εννοεις πως τα εγκαθιστας;

Link to comment
Share on other sites

με BT, υπερυθρες, καλωδιο, PC suite. τα βασικα αρχεια που θα εγκαθιστας ειναι sis. τι εννοεις πως τα εγκαθιστας;

I know φίλε Νίκο, είχα και στο παρελθόν Series60... :happy:

Το κουλό είναι ότι είτε αντιγράφοντάς τα στο Ν80 και με εκτέλεση από εκεί, είτε με εγκατάσταση μέσω του Application Installer του PC Suite, λαμβάνω το ίδιο μήνυμα: ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ χχχ.sis ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ (!)... Any ideas?

Κάτι διάβασα σε άλλα posts σχετικά με "προβλήματα" της 9.1 με τα αρχεία sis...Ισχύει?

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

I know φίλε Νίκο, είχα και στο παρελθόν Series60... :happy:

Το κουλό είναι ότι είτε αντιγράφοντάς τα στο Ν80 και με εκτέλεση από εκεί, είτε με εγκατάσταση μέσω του Application Installer του PC Suite, λαμβάνω το ίδιο μήνυμα: ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ χχχ.sis ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ (!)... Any ideas?

Κάτι διάβασα σε άλλα posts σχετικά με "προβλήματα" της 9.1 με τα αρχεία sis...Ισχύει?

αν προσπαθεις να εγκαταστησεις εφαρμογες για παλιοτερες εκδοσεις symbian, τοτε ναι, δεν εγκαθιστανται. αυτο ειναι και το κυριοτερο προβλημα μεχρι τωρα :)

 

λες ομως οτι κατεβαζεις για symbian9.1 3rd edition, κανονικα θα επρεπε να κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι τα αρχεια για την εκδοση 9 Δεν εχουν καταληξη sis αλλα xsis η κατι τετοιο. Ειναι αληθεια?
Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι τα αρχεια για την εκδοση 9 Δεν εχουν καταληξη sis αλλα xsis η κατι τετοιο. Ειναι αληθεια?

sisx διαβασες και δεν ειναι αληθεια. οσα εχω δει εγω δεν ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

λες ομως οτι κατεβαζεις για symbian9.1 3rd edition, κανονικα θα επρεπε να κανουν.

;) Μα για αυτό ακριβώς είπα ότι είναι κουλό... Τι να πω, θα δείξει...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Re paidia borei kapios na me voithisi me tis rythmiseis ton mms/gprs?(meno Kipro)An kai ehoun bei aftomata den boro na sindetho :( m lei kamia apokrisi pylis!m deihnei to simvolo oti iine connect omos alla den boro na do katholou pages..Na kai kapia screenshots:

 

 

http://img105.imageshack.us/img105/7976/screenshot00044is.th.jpghttp://img162.imageshack.us/img162/500/screenshot00023tp.th.jpghttp://img105.imageshack.us/img105/9216/screenshot00031mh.th.jpg

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά για το n80, εγώ σας τα έλεγα!

Αρκετοί έλεγαν να μην συγκρίνω το πρωτότυπο με το τελικό!

Τελικά είδατε, πως είχα δίκαιο!

Βλέπω, μερικοί ακόμα περιμένουν να διωρθωθεί κάτι στο θέμα της φωτογραφίας, με το καινούργιο firmware!

..Αν δεν τους ενδιαφέρει το κινητό όταν το παρουσιάζουν στην αγορά,

λέτε να τους ενδιαφέρει περισσότερο, όταν το έχουν ήδη πουλήσει;

Πάντως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!:)

Εγω θα περιμένω τελικά, κάτι πραγματικά αξιόλογο!

<-@Storman@->:superman:
Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί συσκευασίας του Ν80 περιλαμβάνει CD με το PC Suite...κλπ;

 

Γιατί παρακάτω δεν αναφέρει να περιλαμβάνει CD:

 

Sales Package

Nokia N80- colors available: Smooth stainless, Pearl black

Nokia Charger (AC-4)

Nokia Charger Adapter (CA-44)

Nokia Battery (BL-5B)

Nokia Stereo Headset (HS-23)

Nokia Connectivity Cable (CA-53)

Wrist strap

128 MB miniSD memory card *

Nokia Audio Adapter (AD-15)

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί συσκευασίας του Ν80 περιλαμβάνει CD με το PC Suite...κλπ;

 

Γιατί παρακάτω δεν αναφέρει να περιλαμβάνει CD:

 

Sales Package

Nokia N80- colors available: Smooth stainless, Pearl black

Nokia Charger (AC-4)

Nokia Charger Adapter (CA-44)

Nokia Battery (BL-5B)

Nokia Stereo Headset (HS-23)

Nokia Connectivity Cable (CA-53)

Wrist strap

128 MB miniSD memory card *

Nokia Audio Adapter (AD-15)

 

Περιλαμβάνεται και το CD.

Link to comment
Share on other sites

Eho mia aporia...Otan sas erhete sms sas grafei to onoma tis epafis?emena se kapia sms grafei mono ton arithmo kai se kapia alla to onoma...Diorthonete?
Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

Eho mia aporia...Otan sas erhete sms sas grafei to onoma tis epafis?emena se kapia sms grafei mono ton arithmo kai se kapia alla to onoma...Diorthonete?

 

Αυτό γίνεται όταν έχεις περάσει τον ίδιο αριθμό δύο φορές στη μνήμη. Δες μήπως κατά τη μεταφορά των επαφών σου στο N80, κάποιες έχουν μπει διπλές.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

ok, αν θέλουμε να συζητήσουμε για το θέμα "Nokia N80 vs N93/Ν73" ας ανοίξουμε ξεχωριστό topic. Ήδη μια σελίδα αναλώθηκε γι' αυτή τη σύγκριση. Έγινε επίσης κουραστικό το να ακούμε παράπονα για το N80 από άτομα που δεν το έχουν στα χέρια τους.

 

Το θέμα της αυτονομίας έχει υπεραναλυθεί και γράφονται συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Είπαμε: με κανονική χρήση η αυτονομία φτάνει τις 2 μέρες. Αν το χρησιμοποιείς όλη τη μέρα, είναι περίπου 18-24 ώρες. Δεν μπορούμε να έχουμε ένα κινητό που είναι 5 συσκευές σε 1 (κινητό, MP3 player, ραδιόφωνο, USB disk, κάμερα, υπολογιστής παλάμης με WLAN) και να απαιτούμε να έχει αυτονομία 10 ημερών. Όσοι θέλουν υψηλή αυτονομία, μπορούν να πάρουν το Alcatel E256, που δεν προσφέρει τίποτα από δυνατότητες, αλλά κρατάει 4 μέρες. Σε όλα τα κινητά, μόνο ο φωτισμός της οθόνης και των πλήκτρων να λειτουργεί, καταναλώνεται η ίδια ενέργεια με αυτή των κλήσεων (τα ίδια σχεδόν mA απαιτούνται). Πόσο μάλλον αν ακούμε μουσική, μιλάμε, παίζουμε ή σερφάρουμε στο Internet.. Επομένως αν κάποιος χρησιμοποιεί συνεχώς το μενού για το οτιδήποτε, δεν θα πρέπει να βασίζεται στην αυτονομία αναμονής, αλλά στην αυτονομία ομιλίας για να βγάλει σωστά συμπεράσματα.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

ok, αν θέλουμε να συζητήσουμε για το θέμα "Nokia N80 vs N93/Ν73" ας ανοίξουμε ξεχωριστό topic. Ήδη μια σελίδα αναλώθηκε γι' αυτή τη σύγκριση. Έγινε επίσης κουραστικό το να ακούμε παράπονα για το N80 από άτομα που δεν το έχουν στα χέρια τους.

 

Το θέμα της αυτονομίας έχει υπεραναλυθεί και γράφονται συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Είπαμε: με κανονική χρήση η αυτονομία φτάνει τις 2 μέρες. Αν το χρησιμοποιείς όλη τη μέρα, είναι περίπου 18-24 ώρες. Λογικό είναι όταν χρησιμοποιείς συνέχεια WLAN, MP3, ραδιόφωνο, 3G, κλήσεις, παιχνίδια, φωτογραφίες κλπ. η μπαταρία να αδειάζει γρήγορα. Δεν μπορούμε να έχουμε ένα κινητό που είναι 5 συσκευές σε 1 (κινητό, MP3 player, ραδιόφωνο, κάμερα, υπολογιστής παλάμης με WLAN) και να απαιτούμε να έχει αυτονομία 10 ημερών. Σε όλα τα κινητά, μόνο ο φωτισμός της οθόνης και των πλήκτρων να λειτουργεί, καταναλώνεται η ίδια ενέργεια με αυτή των κλήσεων (τα ίδια σχεδόν mA απαιτούνται). Πόσο μάλλον αν ακούμε μουσική, μιλάμε, παίζουμε ή σερφάρουμε στο Internet.. Επομένως αν κάποιος χρησιμοποιεί συνεχώς το μενού για το οτιδήποτε, δεν θα πρέπει να βασίζεται στην αυτονομία αναμονής, αλλά στην αυτονομία ομιλίας για να βγάλει σωστά συμπεράσματα.

 

Επομένως το N80 δεν έχει πρόβλημα αυτονομίας!!ΟΚ!:) :D

Και κάτι άλλο, δεν νομίζω να μπορείς να γνωρίζεις,

ποιός το έχει ή όχι στα χέρια του!

Και αν εννοείς εμένα, πίστεψε με έχω ασχολήθει αρκετά με το κινητό,

ώστε να έχω γνώμη για την μπαταρία που δεν συμφωνεί με την δικιά σου

και επίσης να έχω συμπεράνει ότι δεν είναι η κατάλληλη αγορά για εμένα!!:)

<-@Storman@->:superman:
Link to comment
Share on other sites

και επίσης να έχω συμπεράνει ότι δεν είναι η κατάλληλη αγορά για εμένα!!:)

 

Οποτε εφοσων εχεις παρει την αποφαση σου ..

τα πολλα λογια περιτευουν ,και μην κουραζεις

τους υπολοιπους που εχουν αγορασει το Ν80..

 

Και προσπαθησε σε παρακαλω να μενεις ontopic ...

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...