Jump to content

Καληνύχτα κύριοι...(Ξένη δημοσίευση)


Hunter
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμαν ρε παιδιά!!! Ηρεμήστε... Μήπως να τους δώσουμε και παράσημα που κυκλοφορούσαν όπως κυκλοφορούσαν στους ελληνικούς πρόχειρους ελληνικούς δρόμους και δεν είχαν σκοτώσει κι άλλους;;

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί άνθρωποι πρέπει όταν λες εσύ κάτι εκείνοι αμέσως να πετάγονται και να λένε το αντίθετο από αντίδραση...

 

Φυσικά και οι ζωές ΟΛΩΝ ανεξαιρέτως των ανθρώπων έχουν σημασία...αλλά στο συγκεκριμένο θέμα ήταν ΠΑΙΔΙΑ αυτοί που χάθηκαν...και αυτό το κάνει ακόμα πιο τραγικο...Τώρα αν κάποιοι θέλουν να κάνουν κοινωνικοπολιτική ανάλυση και να προσπαθήσουν με την λογική ΚΑΘΑΡΑ, να δείξουν πως "ε τι να κάνουμε, ένα ατύχημα ήταν, δεν πειράζει"...λυπάμαι αλλά δεν μπορώ και ούτε θα μπορέσω να συμφωνήσω...

 

Όσο για την τιμωρία των ενόχω,εγώ δεν είμαι δικαστήριο για να αποφασίζω... ΕΛΠΙΖΩ του χρόνου τέτοιες μέρες,απλά...όλοι όσοι έφταιξαν για αυτό το ατύχημα, να μην είναι έξω από τις φυλακές...όχι για τίποτα άλλο, απλά επειδή μπορεί να το ξανακάνουν "κατα λάθος" και όχι "εκ προμελέτης"...

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δε μπορούμε να τα αντιμετωπίζουμε όλα με κυνικές δηλώσεις τύπου "η ζωή συνεχίζεται" και "ας κάνουμε ένα φόρουμ για μνημόσυνα". Είναι απανθρωπιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αλλα σιγουρα δεν εφυγε απο το σπιτι του λεγοντας 'γυναικα παω να καθαρισω 15 πιτσιρικια κι ερχομαι'.

 

Μπορεί να μην της το είπε αλλά τα 21 πιτσιρίκια τα καθάρισε.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Ας τον καθαρισουμε λοιπον κι αυτον να τελειωνουμε.

 

Όχι, ας τον παρασημοφορήσουμε για την πράξη του και ας τον αποοφυλακίσουμε, δίνοντας έτσι ένα καλό παράδειγμα στις υπόλοιπες εταιρίες ανάλογες με αυτή για την οποία δούλευε ο "κύριος", για το πόσο...ακριβά κοστολογείται η ανθρώπινη ζωή και για το πόσο σκληρά τιμωρούνται οι ένοχοι...έτσι ώστε ήσυχοι,να συνεχίσουν το αγαθό έργο τους, ε pro??? :confused: :confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ας τον παρασημοφορήσουμε για την πράξη του και ας τον αποοφυλακίσουμε, δίνοντας έτσι ένα καλό παράδειγμα στις υπόλοιπες εταιρίες ανάλογες με αυτή για την οποία δούλευε ο "κύριος", για το πόσο...ακριβά κοστολογείται η ανθρώπινη ζωή και για το πόσο σκληρά τιμωρούνται οι ένοχοι...έτσι ώστε ήσυχοι,να συνεχίσουν το αγαθό έργο τους, ε pro??? :confused: :confused:

 

19 χρονια φυλακη = παρασημοφορηση και αποφυλακιση

 

Τετραγωνη λογικη.

 

Και ξανααπευθυνω το ερωτημα: τρεχεις πανω απο τα ορια της τροχαιας; κανεις σφηνες; πινεις (εστω λιγο) και οδηγεις; οδηγεις κουρασμενος; αλλαζεις τα λαστιχα καθυστερημενα; Εαν απαντας εστω και σε ενα ναι, εισαι εν δυναμει στη θεση του οδηγου, αφου ανα πασα στιγμη μπορει να προκαλεσεις τροχαιο και να παρεις κοσμο στο λαιμο σου. Αλλα επειδη οδηγας κοινο αυτοκινητο, θα σκοτωσεις μονο 2-3 και θα φταει η κακια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ας τους αφήσουμε τότε όλους ελεύθερους. Αφού σκοτώθηκε ο άλλος, να μην πάει αδικά και ο οδηγός της νταλίκας. Αυτούς που μένουν πίσω, τους σκέφτηκες καθόλου τι περνάνε;

 

Το θέμα δεν είναι ποσοτικό αγαπητέ.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Βρε ας τους αφήσουμε τότε όλους ελεύθερους. Αφού σκοτώθηκε ο άλλος, να μην πάει αδικά και ο οδηγός της νταλίκας. Αυτούς που μένουν πίσω, τους σκέφτηκες καθόλου τι περνάνε;

 

Το θέμα δεν είναι ποσοτικό αγαπητέ.

 

Σόρυ που επεμβαίνω, αλλά αν δεν κάνω λάθος, κανείς δεν πρότεινε να αφεθεί κάποιος ελεύθερος, ούτε είπε κανείς ότι το θέμα είναι ποσοτικό. Αντιθέτως.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε, διαβαζεις καθολου τι γραφω, ή απλως απαντας γραφοντας τσιτατα;

 

Γιατι εγω ποτε δεν ειπα οτι ο οδηγος ειναι αθωος ή οτι πρεπει να βγει στον 1 μηνα. Αλλα 19 χρονια μου φαινονται αρκετα.

 

Και αφου δεν ειναι θεμα ποσοτητας, ας μιλησουμε για ποιοτητα λοιπον. Εγω υπερασπιζομαι την δυτικη, σωφρονιστικου και αναμορφωτικου τυπου δικαιοσυνη που νομιζω οτι εχει καποια ανθρωπιστικη ποιοτητα. Εσενα ποια δικαιοσυνη σε αντιπροσωπευει; η μουσουλμανικη (σαρια); Η εβραικη των γραφων (οφθαμος αντι οφθαλμου); Ποια τελος παντων, να καταλαβαινομαστε... Γιατι απο γενικοτητα, ισοπεδωση και λαικισμο, χορτασαμε.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το θέμα είναι και ποσοτικό: όταν κάποιος τραυματίσει θανάσιμα με το αυτοκίνητό του έναν πεζό σε ατύχημα, τιμωρείται για ανθρωποκτονία εξ αμελείας = ανώτατη ποινή 5 χρόνια. Αυτό περνάει στα ψιλά των εφημερίδων.

Αν ο οδηγός νταλίκας ή λεωφορείου επιδεικνύοντας ακριβώς την ίδια αμέλεια σκοτώσει 15 ή 20 άτομα, η ποινή των 5 ετών προφανώς προσκρούει στο αίσθημα δικαίου μας. Γι' αυτό και με διάφορες νομικές κατασκευές οι εισαγγελείς και τα δικαστήρια προσπαθούν να θεμελιώσουν δόλο του προκαλέσαντα το ατύχημα.

Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτός που από αμέλεια θα προκαλέσει ένα ατύχημα -όσο σοβαρό και αν είναι αυτό - δεν μπορεί να τιμωρηθεί το ίδιο αυστηρά με αυτόν που θα σχεδιάσει και θα εκτελέσει ένα ανάλογης βαρύτητας έγκλημα. Ή όπως πολύ σωστά το έθεσε ο shodanjr δεν μπορούμε να τον βάλουμε στην "ηλεκτρική καρέκλα" (αν είχαμε) διότι τότε αυτόν που θα σκοτώσει εκ προμελέτης 15 άτομα τί θα τον κάνουμε; Αυτή είναι η νομική πραγματικότητα από την οποία δεσμεύονται τα δικαστήρια, όλα τα υπόλοιπα αφορούν τις ειδήσεις του ΑΛΤΕΡ και συζητήσεις καφενείου.

 

Τέλος πάντων, δεν μπορώ να καταλάβω πως μια κάθειρξη 19 ετών αντιμετωπίζεται με σχόλια του τύπου "τη γλύτωσε" ή "να τον παρασημοφορήσουμε".

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

 

Το θέμα δεν είναι ποσοτικό αγαπητέ.

Αφού δεν είναι ποσοτιτκό γιατί έχεις φαγωθεί πως 19 χρόνια φυλάκισης είναι λίγα;;;;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το θέμα είναι και ποσοτικό: όταν κάποιος τραυματίσει θανάσιμα με το αυτοκίνητό του έναν πεζό σε ατύχημα, τιμωρείται για ανθρωποκτονία εξ αμελείας = ανώτατη ποινή 5 χρόνια. Αυτό περνάει στα ψιλά των εφημερίδων.

Αν ο οδηγός νταλίκας ή λεωφορείου επιδεικνύοντας ακριβώς την ίδια αμέλεια σκοτώσει 15 ή 20 άτομα, η ποινή των 5 ετών προφανώς προσκρούει στο αίσθημα δικαίου μας. Γι' αυτό και με διάφορες νομικές κατασκευές οι εισαγγελείς και τα δικαστήρια προσπαθούν να θεμελιώσουν δόλο του προκαλέσαντα το ατύχημα.

Μα αυτό είναι το θέμα, το αν αντιμετωπίζουμε ποσοτικά ή όχι την ποινή (και δεν μιλάω από νομικής άποψης). Δηλαδή το πώς αντιμετωπίζουμε emotionally (που λέμε στο χωριό μου) το όλο θέμα, αν πούμε ότι επειδή σκότωσε έναν άνθρωπο πάει 5 χρόνια μέσα και είμαστε ικανοποιημένοι, αλλά λέμε 5 χρόνια για 10 νεκρούς είναι λίγα. Δεν συμφωνώ με αυτή την προσέγγιση, από τη στιγμή που δεν υπάρχει δόλος, σκοπός της ποινής είναι (θεωρητικά) πρώτα ο σωφρονισμός και μετά η ικανοποίηση του κοινού περι δικαίου αισθήματος. Ή κάνω λάθος σε αυτό;

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικια μου μενει μια κοπελα που ειναι απο το Μακρυχωρι Βεροιας το χωριο που καταγωνταν τα παιδακια που χαθηκαν συχνα σε συζητησεις μας αναφερει το κλιμα που επικρατει στο χωριο και πιστεψτε με η τιμωρια του οδηγου ναι μεν τους ενδιαφερει για να δικαιωθουν οι ψυχουλες των παιδιων που χαθηκαν αλλα το κυριοτερο ειναι πως χασαν τα παιδια τους και τιποτα δεν θα τα γυρισει πισω... Εγω παντως οσες φορες περναω απο τα Τεμπη και βλεπω το μνημειο με τα παιδια ανατριχιαζω και βουρκωνω....

Και για να ειμαι ειλικρινης τα ΜΜΕ δεν περιμενα να ασχοληθουν με το θεμα το εκμεταλλευτηκαν οταν εγινε τοσο πολυ για να ανεβασουν τις θεαματικοτητες τους αλλα τωρα το περασαν στα αζητητα αλλα εστω ενα αφιερωμα επρεπε να το κανουν....

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το θέμα, το αν αντιμετωπίζουμε ποσοτικά ή όχι την ποινή (και δεν μιλάω από νομικής άποψης). Δηλαδή το πώς αντιμετωπίζουμε emotionally (που λέμε στο χωριό μου) το όλο θέμα, αν πούμε ότι επειδή σκότωσε έναν άνθρωπο πάει 5 χρόνια μέσα και είμαστε ικανοποιημένοι, αλλά λέμε 5 χρόνια για 10 νεκρούς είναι λίγα. Δεν συμφωνώ με αυτή την προσέγγιση, από τη στιγμή που δεν υπάρχει δόλος, σκοπός της ποινής είναι (θεωρητικά) πρώτα ο σωφρονισμός και μετά η ικανοποίηση του κοινού περι δικαίου αισθήματος. Ή κάνω λάθος σε αυτό;

 

Δεν κάνεις λάθος, αλλά μπορείς να το αντιμετωπίσεις εντελώς μη ποσοτικά;

Δεν σου φαίνεται άδικο να τιμωρηθεί με 5 χρόνια φυλάκισης αυτός που προκάλεσε το θάνατο 15-20 ανθρώπων;

Δεν σου φαίνεται διαφορετική η ευθύνη του; Δεν πρέπει να συνυπολογιστούν γεγονότα όπως το ότι είναι επαγγελματίας (άρα κατά τεκμήριο γνωρίζει πολύ καλά τους κινδύνους και τις παγίδες του επαγγέλματός του), το ότι γνωρίζει επίσης ότι χειρίζεται ένα μηχάνημα (νταλίκα, λεωφορείο, πλοίο κλπ.) εν δυνάμει πάρα πολύ επικίνδυνο; Έχεις δίκιο ότι δεν υπάρχει δόλος, αλλά δεν πρόκειται ούτε για καθαρή αμέλεια - έχουν γραφτεί χιλιάδες σελίδες σχετικά με τη διάκριση μεταξύ των δύο τύπων ευθύνης, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αναφερθούν εδώ οι λεπτομέρειες, ούτε είμαι σε θέση να το κάνω.

 

Το ζήτημα όμως είναι εξαιρετικά λεπτό. Εγώ με ειλικρίνεια -και χωρίς να συμμερίζομαι τις κραυγές άσχετων δημοσιογράφων- λέω ότι θεωρώ το θέμα και ποσοτικό.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είναι ποσοτιτκό γιατί έχεις φαγωθεί πως 19 χρόνια φυλάκισης είναι λίγα;;;;

 

Ε ας τον βάλουμε 1 μήνα φυλακή να τελειώνουμε.

 

--------------

Το ποσοτικό κολλάει ότι αυτός που τυχόν σκοτώσει 2-3 άτομα είναι η κακιά στιγμή. Δεν έχει σημασία πόσοι θα σκοτωθούν σε ένα ατύχημα, αλλά το γεγονός ότι ο νεκρός αφήνει από πίσω του μια ολόκληρη οικογένεια με χιλιάδες γιατί, που στις περισσότερες περιπτώσεις προσπαθούν να τα κουκουλώσουν ρίχνοντας ευθύνες από εδώ και από εκεί.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι ότι ειδικά ο οδηγός δεν έπρεπε να μπει καθόλου φυλακή...

 

Καταστράφηκαν τόσες οικογένειες, δεν υπάρχει λόγος να καταστραφεί και άλλη μία...ούτως ή άλλως η ποινή του οδηγού θα είναι καθαρά για παραδειγματισμό και αποκλείεται να έχει σωφρονιστικό χαρακτήρα (λες και ο άνθρωπος πρόκειται να το ξανακάνει...). Σαν τρίτος παρατηρητής, καταλαβαίνω από την μία πως οι οικογένειες των παιδιών (και γενικότερα των θυμάτων τέτοιων ατυχημάτων) ζητούν δικαίωση, αλλά το να κλειστεί στην φυλακή ένας οικογενιάρχης μου φαίνεται περισσότερο απόπειρα ικανοποίησης των media και των δημοσιογράφων που "διψούν για δικαιωσύνη", παρά απόπειρα εφαρμογής του νόμου...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και έναν μεγαλέμπορο ναρκωτικών, να μην τον φυλακίσουν γιατί πουλάει ηρωϊνη για να ταϊσει τα παιδάκια του!

 

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΣ!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω ποτε δεν ειπα οτι ο οδηγος ειναι αθωος ή οτι πρεπει να βγει στον 1 μηνα. Αλλα 19 χρονια μου φαινονται αρκετα.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις/θυμάσαι/ξέρεις pro, είναι πως στην δίκαιη χώρα στην οποία ζούμε μετά από 2-3 χρόνια κάνεις μια ωραία αίτηση αποφυλάκισης λόγω καλής διαγωγής και πηγαίνεις κύριος στο σπίτι σου...και σε ρωτάω εγώ ξεκάθαρα... πιστεύεις οτι ένας τέτοιος άνθρωπος (όπως και αυτοί που είναι από πίσω του, δεν μιλάω μόνο για τον οδηγό...)πρέπει να αποφυλακίζεται στα 3-4-5-έστω 10 χρόνια;; Ακόμα και σαν "δικαίωση" των γονιών να το δεις, πιστεύεις πως το συναίσθημα δικαιοσύνης καλύπτεται;;; Γιατί δεν υπάρχει άλλος λόγος για τη φυλάκισή του...για παραδειγματισμό;; Το κάνουν και θα το κάνουν χίλιοι άλλοι...για τιμωρία;; Δεν είναι αρκετά μεγάλη για αυτό που έκανε...άρα μονάχα για ικανοποίηση του αισθήματος δικαιοσύνης γίνεται...πόσο όμως αυτό το συναίσθημα καλύπτεται όταν ΟΛΟΙ (τουλάχιστον όσοι δεν εθελοτυφλούμε) γνωρίζουμε πως σε λίγα χρόνια θα είναι έξω και θα οδηγεί και πάλι;;;:rolleyes:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ισόβια για τον οδηγό (τα πραγματικά, όχι αυτά που σε 15 χρόνια βγαίνεις).

Αυτός οδηγούσε, αυτός έκανε το λάθος, εξαιτίας του σκοτώθηκαν τα παιδιά. Σίγουρα δεν το ήθελε, αλλά 21 παιδιά σκοτώθηκαν εξαιτίας του.

 

Ο ιδιοκτήτης (αν ήταν εντάξει, μηχανικά το φορτηγό, χωρίς φθαρμένα λάστιχα κτλ και μπορούσε να αποδείξει ότι ο οδηγός του ήταν σε θέση να οδηγήσει) μπορούσε να την βγάλει καθαρή.

 

Για μένα σημαντικό βάρος φέρουν αυτοί που φόρτωσαν το φορτηγό, και δεν έκαναν τα σωστά δεσίματα. (Πολύ περισσότερο, αν το φόρτωσαν με παραπάνω από οτι μπορεί να σηκώσει).

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι ότι ειδικά ο οδηγός δεν έπρεπε να μπει καθόλου φυλακή...

 

Καταστράφηκαν τόσες οικογένειες, δεν υπάρχει λόγος να καταστραφεί και άλλη μία...ούτως ή άλλως η ποινή του οδηγού θα είναι καθαρά για παραδειγματισμό και αποκλείεται να έχει σωφρονιστικό χαρακτήρα (λες και ο άνθρωπος πρόκειται να το ξανακάνει...). Σαν τρίτος παρατηρητής, καταλαβαίνω από την μία πως οι οικογένειες των παιδιών (και γενικότερα των θυμάτων τέτοιων ατυχημάτων) ζητούν δικαίωση, αλλά το να κλειστεί στην φυλακή ένας οικογενιάρχης μου φαίνεται περισσότερο απόπειρα ικανοποίησης των media και των δημοσιογράφων που "διψούν για δικαιωσύνη", παρά απόπειρα εφαρμογής του νόμου...

 

Ούτε αυτό είναι σωστό. Ποινή πρέπει να υπάρχει (και υπάρχει ) και υπολογίζεται και βάσει όλων αυτών που είπε πιο πάνω πολύ σωστά ο Μάρβιν.

(το ότι ο οδηγός είναι επαγγελματίας, πρέπει να είναι ιδιαιτέρως προσεχτικός κλπ. )

Όσο για το δόλο και την αμέλεια, ούτε εγώ φυσικά μπορώ τώρα να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά έχω την εντύπωση ότι στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται (δηλαδή νομίζω έτσι κρίθηκε) περί ενδεχόμενου δόλου (πολύ κοντά στην ενσυνείδητη αμέλεια και πολύ δύσκολο να διακριθεί). Ελπίζω να μην κάνω λάθος.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ισόβια για τον οδηγό (τα πραγματικά, όχι αυτά που σε 15 χρόνια βγαίνεις).

 

Δις ισόβια θέλει GR.04 έτσι ώστε και με πιθανή αίτηση για μείωση της ποινής να πέσει μονάχα στα ισόβια!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ισόβια για τον οδηγό (τα πραγματικά, όχι αυτά που σε 15 χρόνια βγαίνεις).

 

Έστω. Στον εκ προμελέτης δολοφόνο τι θα έβαζες?

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Έστω. Στον εκ προμελέτης δολοφόνο τι θα έβαζες?

 

Μα Ιsolde, ακόμα δεν έχουμε καταλήξει στο αν ήταν εκ προμελέτης ή όχι (έστω εγκληματική αμέλεια!)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και έναν μεγαλέμπορο ναρκωτικών, να μην τον φυλακίσουν γιατί πουλάει ηρωϊνη για να ταϊσει τα παιδάκια του!

 

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΣ!

 

 

Μάλιστα...μετά από το παραπάνω καταλαβαίνω πως δεν έχει νόημα να συζητά κανείς μαζί σου...αν χτυπήσεις πότε κάποιον με το αμάξι σου στο δρόμο, φρόντισε να ζητήσεις από τον δικαστή να σου επιβάλει την θανατική ποινή...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις/θυμάσαι/ξέρεις pro, είναι πως στην δίκαιη χώρα στην οποία ζούμε μετά από 2-3 χρόνια κάνεις μια ωραία αίτηση αποφυλάκισης λόγω καλής διαγωγής και πηγαίνεις κύριος στο σπίτι σου...και σε ρωτάω εγώ ξεκάθαρα... πιστεύεις οτι ένας τέτοιος άνθρωπος (όπως και αυτοί που είναι από πίσω του, δεν μιλάω μόνο για τον οδηγό...)πρέπει να αποφυλακίζεται στα 3-4-5-έστω 10 χρόνια;; Ακόμα και σαν "δικαίωση" των γονιών να το δεις, πιστεύεις πως το συναίσθημα δικαιοσύνης καλύπτεται;;; Γιατί δεν υπάρχει άλλος λόγος για τη φυλάκισή του...για παραδειγματισμό;; Το κάνουν και θα το κάνουν χίλιοι άλλοι...για τιμωρία;; Δεν είναι αρκετά μεγάλη για αυτό που έκανε...άρα μονάχα για ικανοποίηση του αισθήματος δικαιοσύνης γίνεται...πόσο όμως αυτό το συναίσθημα καλύπτεται όταν ΟΛΟΙ (τουλάχιστον όσοι δεν εθελοτυφλούμε) γνωρίζουμε πως σε λίγα χρόνια θα είναι έξω και θα οδηγεί και πάλι;;;:rolleyes:

 

Εγω αυτο που ξερω/καταλαβαινω/θυμαμαι ειναι οτι για να βγει καποιος πρεπει να κανει τα 3/5 της ποινης, ητοι 11-12 χρονια στην περιπτωση μας. Ξεκαθαρα, θεωρω οτι ειναι αρκετα.

Κατα τα αλλα, συναισθημα δικαιοσυνης δεν υφισταται στην δικαια χωρα που ζουμε. Υπαρχει δικαιοσυνη και νομοι. Προσωπικα, θα ειχα προβλημα αν με δικαζαν με βαση το συναισθημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...