Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τότε με το φορητό και ίσως και κάποια μαγνητική κεραία στο μπαλκόνι του σπιτιού ή κεραία που να είναι κάθετη για το σπίτι μεν αλλά μικρή για να την βάλεις εκεί.

 

Οκ. Τότε θα κοιτάξω για μηχανήματα UHF/VHF.

 

Θέλω να μου πείτε μια γνώμη μεταξύ των YAESU FT-8900R, YAESU FTM-100DE και ICOM ID-5100, τα έχει δοκιμάσει κανένας;

Edited by ellias
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαφορετικά μηχανήματα μεταξύ τους, το ένα απλό αναλογικό, το FTM-100 είναι Yaesu Fusion και το Icom είναι D-star (τα 2 τελευταία είναι ψηφιακά mode).

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα ψηφιακά αν όμως έχει κίνηση και κόσμο στην περιοχή που βρίσκεσαι. Επίσης κοίτα και για το DMR, έχει ΚΑΙ φθηνά φορητά σ'αυτό το mode. Τα δε Dstar (Icom) και Fusion (Yaesu) είναι αρκετά πιο ακριβά.

 

υ.γ το FT-8900 περιλαμβάνει και τους 29mhz (και τους 50 αλλά δεν μπορείς να μιλήσεις σε FM από Ελλάδα) αλλά η μπάντα είναι κλειστή εδώ και πολύ καιρό και δεν αναμένεται να ανοίξει σύντομα.

υ.γ 2 Αν αγοράσεις φορητό, πάρε σίγουρα κάποιο που να είναι και ψηφιακό θα έχεις πιο εύκολη πρόσβαση σε αναμεταδότη ΑΝ όπως έγραψα και πιο πάνω έχεις κάτι στην περιοχή σου. Βέβαια υπάρχουν και τα hotspot στο D-star/DMR (για Fusion δεν είμαι σίγουρος) όπου με φορητό από το σπίτι σου και ένα τέτοιο hotspot μιλάς παντού.

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Πως θα ξέρω αν έχουν και άλλοι στην περιοχή μου πομποδέκτες με ψηφιακά Modes? Κέντρο Αθήνας μένω. Πάντως, υπάρχουν πάρα πολλά είδη πομποδεκτών με διαφορετικές λειτουργίες, θέλει πολύ ψάξιμο να βρεις ένα που θα σε καλύπτει και θα είναι και σε προσιτή τιμή. Θα ήθελα να μου πεις και μια γνώμη για έναν άλλο πομποδέκτη που είδα, τον Kenwood TM-V71E, έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με τους προηγούμενους χωρίς να είναι ψηφιακός, έχει λήψη μέχρι 1300MHz. Έχει κάποιο νόημα να μπορείς να ακούσεις μέχρι την συγκεκριμένη συχνότητα; Γενικά εκπέμπει κανείς ρ/σ εκεί; Χρειάζεσαι καμιά ειδική κεραία ή σε καλύπτει μια κλασσική για UHF/VHF ?
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι στην Αθήνα, υπάρχουν αναμεταδότες και DMR και D-star (λογικά) αλλά δεν ξέρω για Fusion. Το V71E είναι καλό μηχάνημα για v/u φυσικά χρειάζεσαι και την ανάλογη κεραία για να ακούσεις στους 1300...υπάρχουν συνάδελφοι που βγαίνουν εκεί, υπάρχουν και κάποιοι αναμεταδότες νομίζω Αθήνα και Βόλο στους 1.2ghz αλλά φυσικά θέλεις κεραία που θα ακούει εκεί. Επειδή και εμένα ακούει το μηχάνημα εκεί, δεν ακούω τίποτα με την X510 που έχω γιατί δεν είναι για αυτές τις συχνότητες. Το ψηφιακό φορητό είναι το καλύτερο πλέον για να ξεκινήσει κάποιος, γιατί θα μπορείς να έχεις πολύ καλή πρόσβαση από οπουδήποτε σε έναν ψηφιακό αναμεταδότη. Από ότι ξέρω, σίγουρα στην Αθήνα έχει 2 ψηφιακούς αναμεταδότες DMR που σημαίνει ότι θα έχεις σίγουρα πρόσβαση από παντού. Για τα ψηφιακά Mode δες την παρακάτω σελίδα εδώ. Διάβασε και δες για να πάρεις ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο Αναμεταδότης DMR SV2K είναι πλέον σε νέα θέση στον χορτιάτη, μέρος ενός πανελλαδικού δικτύου. Συνδεδεμένος στο DMR+

 

Υπάρχει και το δίκτυο στον Brandmeister όπου εκεί είναι και άλλοι ελληνικοί αναμεταδότες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σκέφτομαι με τη σειρά μου και εγώ να ξεκινήσω το χόμπι μου σαν ραδιοερασιτέχνης, και για αυτό θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας, εαν και όπως μπορείτε φυσικά. Από θεωρητικές γνώσεις υπάρχουν, έχω τελειώσει Ηλεκτρονικός Μηχανικός (πολυτεχνείο). Βέβαια ακολούθησα κατεύθυνση πληροφορικής/δικτύων, αλλά επειδή ήμουν τότε καλός σε αυτά, πάνε 15 χρόνια :wacko: φαντάζομαι με ένα ξεσκόνισμα θα μου έρθουν όλα όσα χρειάζονται τουλάχιστον για να ξεκινήσω.

 

Από εξοπλισμό θα ξεκινήσω με φορητά της πλάκας, έχω δύο Baofeng UV-5R (στο δρόμο, έρχονται). Χρήματα θα βρεθούν για κάτι καλύτερο, εαν στην πορεία το πάρω ζεστά και φυσικά μπορώ να δαπανώ χρόνο που τώρα λόγω παιδιού και οικογένειας είναι σαφώς πολύ περιορισμένος. Απ' ότι φαντάζομαι το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι να πάρω άδεια. Οπότε ξεκινούν οι ερωτήσεις!

 

α) Υπάρχει η Κατηγορία 1 και η Εισαγωγική. Ποιά άδεια χρειάζομαι και ποιές είναι οι διαφορές;

β) Είδα κάπου τις ενότητες που εξετάζονται, αλλά δεν βρήκα την ύλη. Υπάρχουν βιβλία; Από που διαβάζουμε να ξεκινήσω;

γ) Από τη στιγμή που πάρω την άδεια, λαμβάνω αναγνωριστικό; Αυτό θα το χρησιμοποιώ προφορικά στις επικοινωνίες;

δ) Είδα ότι υπάρχουν διάφορες ενώσεις στην Ελλάδα (ΕΕΡ, ΣΕΡ κτλ). Είναι υποχρεωτική η εγγραφή σε κάποιον;

ε) Άντε και πάρουμε άδεια. Υπάρχει υλικό για διάβασμα μετά; Βιβλία ή περιοδικά; Γίνονται σεμινάρια για αρχάριους;

 

Ευχαριστώ πολύ. Εννοείται εαν κάποιος μένει Αττική νότια (Ηλιούπολη κοντά) και έχει χρόνο να τα πούμε από κοντά κερνάω το καφεδάκι και γλυκό και απ' όλα :lol:

 

Νίκος

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σκέφτομαι με τη σειρά μου και εγώ να ξεκινήσω το χόμπι μου σαν ραδιοερασιτέχνης, και για αυτό θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας, εαν και όπως μπορείτε φυσικά. Από θεωρητικές γνώσεις υπάρχουν, έχω τελειώσει Ηλεκτρονικός Μηχανικός (πολυτεχνείο). Βέβαια ακολούθησα κατεύθυνση πληροφορικής/δικτύων, αλλά επειδή ήμουν τότε καλός σε αυτά, πάνε 15 χρόνια :wacko: φαντάζομαι με ένα ξεσκόνισμα θα μου έρθουν όλα όσα χρειάζονται τουλάχιστον για να ξεκινήσω.

 

Από εξοπλισμό θα ξεκινήσω με φορητά της πλάκας, έχω δύο Baofeng UV-5R (στο δρόμο, έρχονται). Χρήματα θα βρεθούν για κάτι καλύτερο, εαν στην πορεία το πάρω ζεστά και φυσικά μπορώ να δαπανώ χρόνο που τώρα λόγω παιδιού και οικογένειας είναι σαφώς πολύ περιορισμένος. Απ' ότι φαντάζομαι το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι να πάρω άδεια. Οπότε ξεκινούν οι ερωτήσεις!

 

α) Υπάρχει η Κατηγορία 1 και η Εισαγωγική. Ποιά άδεια χρειάζομαι και ποιές είναι οι διαφορές;

β) Είδα κάπου τις ενότητες που εξετάζονται, αλλά δεν βρήκα την ύλη. Υπάρχουν βιβλία; Από που διαβάζουμε να ξεκινήσω;

γ) Από τη στιγμή που πάρω την άδεια, λαμβάνω αναγνωριστικό; Αυτό θα το χρησιμοποιώ προφορικά στις επικοινωνίες;

δ) Είδα ότι υπάρχουν διάφορες ενώσεις στην Ελλάδα (ΕΕΡ, ΣΕΡ κτλ). Είναι υποχρεωτική η εγγραφή σε κάποιον;

ε) Άντε και πάρουμε άδεια. Υπάρχει υλικό για διάβασμα μετά; Βιβλία ή περιοδικά; Γίνονται σεμινάρια για αρχάριους;

 

Ευχαριστώ πολύ. Εννοείται εαν κάποιος μένει Αττική νότια (Ηλιούπολη κοντά) και έχει χρόνο να τα πούμε από κοντά κερνάω το καφεδάκι και γλυκό και απ' όλα :lol:

 

Νίκος

Γεια σου και καλώς ήρθες στον χώρο των ραδιοερασιτεχνων.

 

1. Οποιαδήποτε απο τις δυο θα σε βάλει στο χόμπι. Οι διάφορες τους. Ειναι στις δυνατότητες σε ισχύ (βστ) και ευρως συχνοτήτων.

2.η ύλη υπαρχει στη σελίδα του Υ.Μ.Ε νομιζω καλο θα ήταν ομως να ρωτήσεις με τηλέφωνο μηπως εχουν κάποιο νεότερο.

3. Ναι λαμβάνεις χαρακτηριστικό κλήσεως που ειναι προσωπικό και μοναδικό οποτε το χρησιμοποιείς σε τακτά διαστήματα κατα τις συνομιλίες σου.

4.οχι καμια υποχρέωση ως προς την εγγραφή σου σε ενωση/συλλογο.αν θελεις και αυτο επειδη θα βρεις και άλλους εκει να μοιραστείς τις απόψεις και γνώσεις επάνω στο χόμπι.συνηθως απλα οι σύλλογοι κάνουν μαθήματα προετοιμασίας εξετάσεων σε υποψήφιους με την ανάλογης συνδρομή Ανα έτος.

5. Αφού πάρεις την αδεια συνεχίζεις να μαθαίνεις.εκει θα ειναι πιο εύκολα τα πραγματα αφού θα μπορεις να μιλάς με άλλους ρ/ε που και αυτοί σε πολλές περιπτώσεις πειραματίζονται με θέματα σχετικά στο αντικείμενο.

 

Εγω δηστυχως ειμαι θεσσαλονικη, θα βρεις ομως πολλούς συναδέλφους στην Αθήνα, λόγο φυσικα πληθυσμού. Δεν ειμαστε ολοι στο ιδιο επίπεδο ούτε γνώσεων ούτε συμπεριφοράς. Θα βρεις σωστούς και λάθος. Μην σε κολλήσει αυτο απο το να κανεις αυτο που σου αρέσει. Ειμαι 21 χρόνια αδειουχος κα ακόμα μαθαίνω.

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες στον χώρο των ραδιοερασιτεχνων.

 

1. Οποιαδήποτε απο τις δυο θα σε βάλει στο χόμπι. Οι διάφορες τους. Ειναι στις δυνατότητες σε ισχύ (βστ) και ευρως συχνοτήτων.

2.η ύλη υπαρχει στη σελίδα του Υ.Μ.Ε νομιζω καλο θα ήταν ομως να ρωτήσεις με τηλέφωνο μηπως εχουν κάποιο νεότερο.

3. Ναι λαμβάνεις χαρακτηριστικό κλήσεως που ειναι προσωπικό και μοναδικό οποτε το χρησιμοποιείς σε τακτά διαστήματα κατα τις συνομιλίες σου.

4.οχι καμια υποχρέωση ως προς την εγγραφή σου σε ενωση/συλλογο.αν θελεις και αυτο επειδη θα βρεις και άλλους εκει να μοιραστείς τις απόψεις και γνώσεις επάνω στο χόμπι.συνηθως απλα οι σύλλογοι κάνουν μαθήματα προετοιμασίας εξετάσεων σε υποψήφιους με την ανάλογης συνδρομή Ανα έτος.

5. Αφού πάρεις την αδεια συνεχίζεις να μαθαίνεις.εκει θα ειναι πιο εύκολα τα πραγματα αφού θα μπορεις να μιλάς με άλλους ρ/ε που και αυτοί σε πολλές περιπτώσεις πειραματίζονται με θέματα σχετικά στο αντικείμενο.

 

Εγω δηστυχως ειμαι θεσσαλονικη, θα βρεις ομως πολλούς συναδέλφους στην Αθήνα, λόγο φυσικα πληθυσμού. Δεν ειμαστε ολοι στο ιδιο επίπεδο ούτε γνώσεων ούτε συμπεριφοράς. Θα βρεις σωστούς και λάθος. Μην σε κολλήσει αυτο απο το να κανεις αυτο που σου αρέσει. Ειμαι 21 χρόνια αδειουχος κα ακόμα μαθαίνω.

 

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

 

1) Απ' ότι βλέπω η Κατηγορία 1 είναι ανώτερη της Εισαγωγικής, σωστά; Όπως είδα λόγω πτυχίου απαλάσσομαι από την Ενότητα Α - Τεχνικά θέματα οπότε λέω να πάω για την 1 να βρίσκεται :)

2) Το ΥΜΕ το μόνο που βρήκα ότι αναφέρει σαν ύλη είναι το ΦΕΚ 1969Β/2011 το οποίο αναφέρει επιγραμματικά τα θέματα. Επίσης έχει και τα ερωτηματολόγια. Δεν βρήκα κάτι π.χ. σαν βιβλίο που μπορείς να διαβάσεις για να τα μάθεις. Να υποθέσω ότι τα ερωτηματολόγια περιέχουν το σύνολο των ερωτήσεων που μπορεί να μπούν;

3) Για να χρησιμοποιήσω αναμεταδότη, πρέπει να είμαι υποχρεωτικά γραμμένος στο σύλλογο στον οποίο ανήκει ο συγκεκριμένος;

 

Σας ευχαριστώ και πάλι,

Νίκος.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

 

1) Απ' ότι βλέπω η Κατηγορία 1 είναι ανώτερη της Εισαγωγικής, σωστά; Όπως είδα λόγω πτυχίου απαλάσσομαι από την Ενότητα Α - Τεχνικά θέματα οπότε λέω να πάω για την 1 να βρίσκεται :)

2) Το ΥΜΕ το μόνο που βρήκα ότι αναφέρει σαν ύλη είναι το ΦΕΚ 1969Β/2011 το οποίο αναφέρει επιγραμματικά τα θέματα. Επίσης έχει και τα ερωτηματολόγια. Δεν βρήκα κάτι π.χ. σαν βιβλίο που μπορείς να διαβάσεις για να τα μάθεις. Να υποθέσω ότι τα ερωτηματολόγια περιέχουν το σύνολο των ερωτήσεων που μπορεί να μπούν;

3) Για να χρησιμοποιήσω αναμεταδότη, πρέπει να είμαι υποχρεωτικά γραμμένος στο σύλλογο στον οποίο ανήκει ο συγκεκριμένος;

 

Σας ευχαριστώ και πάλι,

Νίκος.

1. Ναι, έχει πλεονεκτήματα έναντι της εισαγωγικής...μικρά όμως...εγώ και πολλοί άλλοι όταν πήραμε την άδεια δεν υπήρχε 2η επιλογή. Οπότε το ότι υπάρχει είναι θετικότατο βήμα. Αν μπορείς να πας απευθείας ακόμα καλύτερα.Αν δώσεις βέβαια για την Κατηγορία 1 και δεν τα καταφέρεις το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις περάσει στην εισαγωγική.;)

2.Εγώ λέω για αυτή την σελίδα που λογικά ακόμα θα πρέπει να ισχύει και να είναι αυτά τα βιβλία/ερωτήσεις για τις εξετάσεις. Ναι, το ερωτηματολόγιο έχει όλες τις ερωτήσεις. Δύο ακόμα σελίδες με βοηθήματα είναι αυτή και αυτή

3. Όχι καμία τέτοια υποχρέωση. Οι αναμεταδότες που έχουν οι σύλλογοι είναι για ΟΛΟΥΣ τους αδειούχους ραδιοερασιτέχνες !

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, έχει πλεονεκτήματα έναντι της εισαγωγικής...μικρά όμως...εγώ και πολλοί άλλοι όταν πήραμε την άδεια δεν υπήρχε 2η επιλογή. Οπότε το ότι υπάρχει είναι θετικότατο βήμα. Αν μπορείς να πας απευθείας ακόμα καλύτερα.Αν δώσεις βέβαια για την Κατηγορία 1 και δεν τα καταφέρεις το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις περάσει στην εισαγωγική.;)

2.Εγώ λέω για αυτή την σελίδα που λογικά ακόμα θα πρέπει να ισχύει και να είναι αυτά τα βιβλία/ερωτήσεις για τις εξετάσεις. Ναι, το ερωτηματολόγιο έχει όλες τις ερωτήσεις. Δύο ακόμα σελίδες με βοηθήματα είναι αυτή και αυτή

3. Όχι καμία τέτοια υποχρέωση. Οι αναμεταδότες που έχουν οι σύλλογοι είναι για ΟΛΟΥΣ τους αδειούχους ραδιοερασιτέχνες !

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

1) Ναι θα πάω για την Κατηγορία 1. Ήδη στα δοκιμαστικά τεστ πιάνω 48-49/50 οπότε μάλλον μια χαρά είμαι.

2) Ειδικά η σελίδα με τα ερωτήματα με βοήθησε πολύ, σε ευχαριστώ!

3) Κάπου θυμάμαι το 'χα δει αλλά μάλλον μούφα θα ήταν, θα το δώ.

 

Σε 10 μέρες περίπου βγαίνει η προκήρυξη οπότε το 'χω ρίξει στο διάβασμα. Έχω ένα σωρό απορίες για μετά (σε ποιές συχνότητες μιλάνε συνήθως οι υπόλοιποι, U ή V, με τι βήμα ψάχνω να βρώ σε κάθε μπάντα συνήθως, κλπ) αλλά ας τα δούμε στην πορεία. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στην αρχή ακούς, για να μαθαίνεις :) Μετά βλέπεις.

 

Νίκος.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σου εύχομαι καλή επιτυχία...καλό διάβασμα...οι απορίες λύνονται στην πορεία, κανείς δεν τα ξέρει όλα κανείς δεν τα έμαθε όλα αμέσως. Εδώ είμαστε και αν πάρεις την άδεια μιλάμε και στον 'αέρα' μέσω αναμεταδότη οπότε μετά θα είναι πιο εύκολα...
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ.

Προς το παρόν τα φορητά ήρθαν και ξεκίνησα να ακούω. Επειδή δεν ξέρω ακόμα πολλά, ακούω τους αναμεταδότες εδώ (Υμηττό και Πάρνηθα, ανάλογα που βρίσκομαι).

Υπάρχει κάποιο forum που να έχει δραστηριότητα να μπω να διαβάσω; Όλα που έχω βρει είτε δε λειτουργούν είτε φαίνονται νεκρά....

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις, η ακρόαση είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και εδώ να ακούσεις που έχει σίγουρα καλύτερη απόδοση. Τα φόρουμ λυπάμαι αλλά πάνε προς το να 'χαθούν' εξαιτίας του facebook. Εκεί θα βρεις διάφορες 'ομάδες' συζητήσεων για τον ραδιοερασιτεχνισμό.
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ.

Προς το παρόν τα φορητά ήρθαν και ξεκίνησα να ακούω. Επειδή δεν ξέρω ακόμα πολλά, ακούω τους αναμεταδότες εδώ (Υμηττό και Πάρνηθα, ανάλογα που βρίσκομαι).

Υπάρχει κάποιο forum που να έχει δραστηριότητα να μπω να διαβάσω; Όλα που έχω βρει είτε δε λειτουργούν είτε φαίνονται νεκρά....

 

Επίσης ένα καλό site είναι το repeaterbook.com όπου θα βρεις συχνότητες για αναμεταδότες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα καλό site είναι το repeaterbook.com όπου θα βρεις συχνότητες για αναμεταδότες.

 

Σπύρο καλημέρα!

 

Με τους αναμεταδότες βρήκα άκρη, χρησιμοποίησα ως επί το πλείστον το http://repeater.sv2agw.com/. Βρήκα τους βασικούς επαναλήπτες για την Αττική, τα υπόλοιπα απ' ότι καταλαβαίνω είναι Links δηλαδή συνδέσεις με άλλους επαναλήπτες, δεν ξέρω πως λειτουγεί ακριβώς το όλο θέμα αλλά θα το βρούμε :) Προχτές άκουσα ένα QSO μεταξύ Τρίπολης και Λέσβου οπότε προφανώς μιλούσαν με τον τρόπο αυτό. Το θετικό ήταν ότι το φορητό μου μίλησε μια χαρά με τους επαναλήπτες, δεν μίλησα εκτενώς βέβαια αλλά απαντάνε σε μικρές κενές κλήσεις.

 

Δυστυχώς μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι στις σελίδες των συλλόγων οι πληροφορίες είναι ελάχιστες, στην ΕΕΡ βρήκα έναν πίνακα επαναληπτών αλλά κανα δυό απ' ότι είδα μετά είναι εκτός, ο ΣΕΡ μάλλον δεν υφίσταται καν πλέον, το φόρουμ δεν λειτουργεί, έστειλα mail δεν απάντησε κανείς. Στις σελίδες στο facebook βλέπω μόνο ανακοινώσεις, οπότε δεν βλέπω να ασχολείται εκεί κανείς για εκμάθηση. Αυτό με απογοητεύει βασικά γιατί βλέπω ότι μάλλον δεν θα μπορέσω να ασχοληθώ πολύ. Τα γραφεία των ομάδων είναι πολύ μακριά από εδώ που μένω, σταθμό βάσης δεν μπορώ να στήσω γιατι μένω σε διαμέρισμα οπότε δεν μπορώ να βάλω κεραία της προκοπής να ακούσω/λάβω σε HF, σε συζητήσεις που ακούω μέσω scan προφανώς δεν είναι σοφό να παρέμβω, τους αναμεταδότες δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω εκτενώς γιατί υποτίθεται ότι είναι για έκτακτη ανάγκη, οπότε μάλλον στράφι πάει το ενδιαφέρον. Κρίμα, θα πάρω βέβαια την άδεια και ίσως σε μερικά χρόνια να βρώ χρόνο να ασχοληθώ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Νίκος.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο καλημέρα!

 

Με τους αναμεταδότες βρήκα άκρη, χρησιμοποίησα ως επί το πλείστον το http://repeater.sv2agw.com/. Βρήκα τους βασικούς επαναλήπτες για την Αττική, τα υπόλοιπα απ' ότι καταλαβαίνω είναι Links δηλαδή συνδέσεις με άλλους επαναλήπτες, δεν ξέρω πως λειτουγεί ακριβώς το όλο θέμα αλλά θα το βρούμε :) Προχτές άκουσα ένα QSO μεταξύ Τρίπολης και Λέσβου οπότε προφανώς μιλούσαν με τον τρόπο αυτό. Το θετικό ήταν ότι το φορητό μου μίλησε μια χαρά με τους επαναλήπτες, δεν μίλησα εκτενώς βέβαια αλλά απαντάνε σε μικρές κενές κλήσεις.

 

Δυστυχώς μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι στις σελίδες των συλλόγων οι πληροφορίες είναι ελάχιστες, στην ΕΕΡ βρήκα έναν πίνακα επαναληπτών αλλά κανα δυό απ' ότι είδα μετά είναι εκτός, ο ΣΕΡ μάλλον δεν υφίσταται καν πλέον, το φόρουμ δεν λειτουργεί, έστειλα mail δεν απάντησε κανείς. Στις σελίδες στο facebook βλέπω μόνο ανακοινώσεις, οπότε δεν βλέπω να ασχολείται εκεί κανείς για εκμάθηση. Αυτό με απογοητεύει βασικά γιατί βλέπω ότι μάλλον δεν θα μπορέσω να ασχοληθώ πολύ. Τα γραφεία των ομάδων είναι πολύ μακριά από εδώ που μένω, σταθμό βάσης δεν μπορώ να στήσω γιατι μένω σε διαμέρισμα οπότε δεν μπορώ να βάλω κεραία της προκοπής να ακούσω/λάβω σε HF, σε συζητήσεις που ακούω μέσω scan προφανώς δεν είναι σοφό να παρέμβω, τους αναμεταδότες δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω εκτενώς γιατί υποτίθεται ότι είναι για έκτακτη ανάγκη, οπότε μάλλον στράφι πάει το ενδιαφέρον. Κρίμα, θα πάρω βέβαια την άδεια και ίσως σε μερικά χρόνια να βρώ χρόνο να ασχοληθώ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Νίκος.

Έκανες qso ? Σε ραδιοερασιτεχνικό επαναλήπτη ;:confused:

 

Οι πίνακες επαναληπτών δεν είναι ενημερωμένοι και χρειάζεται να ψάχνεις συνέχεια για το τι είναι ανοιχτό, τι λειτουργεί και τι όχι. Οπότε θέλει συνέχεια ψάξιμο αν ασχολείσαι με επαφές μέσω αναμεταδοτών.

Η εκμάθηση γίνεται κατ'ιδίαν σε συλλόγους και όχι μέσω ίντερνετ. Μόνο αν επικοινωνήσεις απευθείας με σύλλογο συνήθως ξέρεις αν γίνονται μαθήματα...κάνουν όλοι οι σύλλογοι όταν υπάρχουν ενεργά μέλοι και υποψήφιοι για να δώσουν εξετάσεις. Μην απογοητεύεσαι, θα βρεις άκρη, το μόνο σίγουρο ότι μπορείς να δώσεις εξετάσεις και μόνος με λίγο διάβασμα.

 

Ούτε κεραία χρειάζεσαι στο σπίτι μεγάλη, ούτε μηχανήματα ακριβά...χρόνο και διάθεση για να πειραματιστείς...και μερικά ευρώ για αρχή. Όλοι έτσι ξεκινήσαμε με ένα φορητό στο χέρι που μετά πήραμε μια καλύτερη φορητή κεραία, μετά μια για το αμάξι μετά κεραία στο σπίτι, άλλο μηχάνημα κ.ο.κ Όλα γίνονται από 'παντού' ακόμα και με μηχάνημα/κεραία στην 'πλάτη' σου.;)

 

Αν δεν μπορείς να το κουβαλήσεις, έχει πλακέτες φορητές των μερικών ευρώ ή και παραπάνω...βάζεις ένα σύρμα...και κάνεις επαφές. Ότι θέλεις, όπως θέλεις. Χρόνος και διάθεση για επικοινωνία να υπάρχει.

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο καλημέρα και πάλι!

 

Έκανες qso ? Σε ραδιοερασιτεχνικό επαναλήπτη ;:confused:

 

Όχι QSO, ρύθμισα και τα δύο φορητά που έχω στους επαναλήπτες που έχω κοντά μου (R1, R7, RU1, RU2, RU5, RU91, RU89), δοκίμασα με τον ένα να στείλω ένα απλό roger beep και είδα ότι το άλλο φορητό το έλαβε, οπότε από εκεί κατάλαβα ότι είμαι ΟΚ :)

 

Η εκμάθηση γίνεται κατ'ιδίαν σε συλλόγους και όχι μέσω ίντερνετ. Μόνο αν επικοινωνήσεις απευθείας με σύλλογο συνήθως ξέρεις αν γίνονται μαθήματα...κάνουν όλοι οι σύλλογοι όταν υπάρχουν ενεργά μέλοι και υποψήφιοι για να δώσουν εξετάσεις. Μην απογοητεύεσαι, θα βρεις άκρη, το μόνο σίγουρο ότι μπορείς να δώσεις εξετάσεις και μόνος με λίγο διάβασμα.

 

Για τις εξετάσεις δε φοβάμαι, ήδη στα test με το δοκιμαστικό πρόγραμμα που δίνει το ΥΜΕ πιάνω 49/50 ή 50/50, το πολύ δηλαδή να χάσω μια οπότε το έχω σίγουρο. Αυτό που θα ήθελα για εκπαίδευση είναι το μετά, π.χ. πως θα μιλήσω και που; Πως θα κάνω ένα DX? Ποιές μπάντες είναι ανοιχτές και κατάλληλες λόγω ιονόσφαιρας αυτή την εποχή του χρόνου; Και τεχνικά ζητήματα ακόμα, πως φτιάχνω ένα απλό setup; Θα πάρω όμως κανένα τηλέφωνο να ρωτήσω εαν κάνουν γενικά μαθήματα/σεμινάρια εκπαιδευτικά πέρα από τις εξετάσεις για διάφορα ζητήματα. Όπως είδα λίγο πρόχειρα, η ΕΕΡ κάνει κατά καιρούς διάφορα σεμινάρια. Ίσως καταφέρω να ξεκλέψω λίγο χρόνο και να πάω, και φυσικά να γνωρίσω και κάποιον εκεί να μιλήσουμε και να μάθω και από κοντά. Τι να κάνω που τώρα που έκανα οικογένεια μου ήρθε να ασχοληθώ, πριν που είχα όλο το χρόνο τον σπαταλούσα.... :(

 

Ούτε κεραία χρειάζεσαι στο σπίτι μεγάλη, ούτε μηχανήματα ακριβά...χρόνο και διάθεση για να πειραματιστείς...και μερικά ευρώ για αρχή. Όλοι έτσι ξεκινήσαμε με ένα φορητό στο χέρι που μετά πήραμε μια καλύτερη φορητή κεραία, μετά μια για το αμάξι μετά κεραία στο σπίτι, άλλο μηχάνημα κ.ο.κ Όλα γίνονται από 'παντού' ακόμα και με μηχάνημα/κεραία στην 'πλάτη' σου.;)

 

Τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα (δεν είμαι κανας φραγκάτος απλά για το χόμπι μου μπορώ και θέλω να τα διαθέσω, άλλοι τα πετάνε σε μπουζούκια και τσιγάρα που λέει ο λόγος), δηλαδή είναι εντός budget να έπαιρνα π.χ. ένα Yaesu FT-857D ή FT-991A ή κανένα Icom IC7300 που είναι και multiband για αρχάριους και τα δύο τελευταία δεν χρειάζονται και antenna tuner αν δεν κάνω λάθος αλλά με κεραία τι γίνεται; Θα χρειαζόμουν κάτι multiband φαντάζομαι για αρχή μέχρι να μάθω, αλλά το πολύ που μπορώ είναι είτε κάθετη το πολύ 3μ είτε δίπολο οριζόντιο το πολύ 4μ (όλα αυτά να μπορώ να τα στήνω και να τα μαζεύω στο μπαλκόνι μην έχουμε παρατράγουδα). Θα έχω καμία τύχη με τόσο απλή εγκατάσταση;

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο καλημέρα και πάλι!

 

Όχι QSO, ρύθμισα και τα δύο φορητά που έχω στους επαναλήπτες που έχω κοντά μου (R1, R7, RU1, RU2, RU5, RU91, RU89), δοκίμασα με τον ένα να στείλω ένα απλό roger beep και είδα ότι το άλλο φορητό το έλαβε, οπότε από εκεί κατάλαβα ότι είμαι ΟΚ :)

Εντάξει, αυτό σημαίνει ότι και τα 2 φορητά είναι σωστά ρυθμισμένα...

Για τις εξετάσεις δε φοβάμαι, ήδη στα test με το δοκιμαστικό πρόγραμμα που δίνει το ΥΜΕ πιάνω 49/50 ή 50/50, το πολύ δηλαδή να χάσω μια οπότε το έχω σίγουρο. Αυτό που θα ήθελα για εκπαίδευση είναι το μετά, π.χ. πως θα μιλήσω και που; Πως θα κάνω ένα DX? Ποιές μπάντες είναι ανοιχτές και κατάλληλες λόγω ιονόσφαιρας αυτή την εποχή του χρόνου; Και τεχνικά ζητήματα ακόμα, πως φτιάχνω ένα απλό setup; Θα πάρω όμως κανένα τηλέφωνο να ρωτήσω εαν κάνουν γενικά μαθήματα/σεμινάρια εκπαιδευτικά πέρα από τις εξετάσεις για διάφορα ζητήματα. Όπως είδα λίγο πρόχειρα, η ΕΕΡ κάνει κατά καιρούς διάφορα σεμινάρια. Ίσως καταφέρω να ξεκλέψω λίγο χρόνο και να πάω, και φυσικά να γνωρίσω και κάποιον εκεί να μιλήσουμε και να μάθω και από κοντά. Τι να κάνω που τώρα που έκανα οικογένεια μου ήρθε να ασχοληθώ, πριν που είχα όλο το χρόνο τον σπαταλούσα.... :(

Ωραία, αφού τα πας τόσο καλά σημαίνει ότι προφανώς θα περάσεις στις εξετάσεις αυτό είναι και το βασικότερο. Όταν θα τηλεφωνήσεις να ρωτήσεις αν σύμφωνα με τον νέο τρόπο εξετάσεων έχουν αλλάξει κάτι και μήπως κάνουν κάτι διαφορετικό. Τα ερωτήματα σου είναι φυσιολογικά, τα μαθαίνεις στην πορεία...και φυσικά όπως λες και εσύ καλό θα ήταν να βρεις κάποιος ενεργό ραδιοερασιτέχνη κοντά σου αν γίνεται να σου πει 5 πράγματα...αυτά φυσικά μπορείς να τα μάθεις και εδώ ή με κάποιο τηλεφώνημα όταν με το καλό πάρεις την άδεια.

Τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα (δεν είμαι κανας φραγκάτος απλά για το χόμπι μου μπορώ και θέλω να τα διαθέσω, άλλοι τα πετάνε σε μπουζούκια και τσιγάρα που λέει ο λόγος), δηλαδή είναι εντός budget να έπαιρνα π.χ. ένα Yaesu FT-857D ή FT-991A ή κανένα Icom IC7300 που είναι και multiband για αρχάριους και τα δύο τελευταία δεν χρειάζονται και antenna tuner αν δεν κάνω λάθος αλλά με κεραία τι γίνεται; Θα χρειαζόμουν κάτι multiband φαντάζομαι για αρχή μέχρι να μάθω, αλλά το πολύ που μπορώ είναι είτε κάθετη το πολύ 3μ είτε δίπολο οριζόντιο το πολύ 4μ (όλα αυτά να μπορώ να τα στήνω και να τα μαζεύω στο μπαλκόνι μην έχουμε παρατράγουδα). Θα έχω καμία τύχη με τόσο απλή εγκατάσταση;

FT-857d έχει παλιώσει πλέον, οπότε θα έλεγα να δοκιμάσεις κάτι πιο νέο σε μηχάνημα όπως το FT-991A που λες...Ακόμα καλύτερα ένα μηχάνημα μόνο για τα βραχέα όπως το IC-7300...Ναι, θα χρειαστείς κεραία. Χμ αν μιλάμε για κατάσταση μπαλκονιού και μόνο μπορείς να δοκιμάσεις μία magnetic loop ή οποία μπορεί να μείνει και λίγο πιο μόνιμα στο μπαλκόνι αλλά συνήθως οι πιο πολλές δεν είναι για να αντέξουν 100w αλλά αρκετά λιγότερα. Το αμέσως επόμενο είναι μία μικρή της MFJ αν θυμάμαι καλά που είναι για παρόμοιες καταστάσεις. Μετά πας σε δίπολα, όχι όμως multiband σε αυτές τις διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

FT-857d έχει παλιώσει πλέον, οπότε θα έλεγα να δοκιμάσεις κάτι πιο νέο σε μηχάνημα όπως το FT-991A που λες...Ακόμα καλύτερα ένα μηχάνημα μόνο για τα βραχέα όπως το IC-7300...Ναι, θα χρειαστείς κεραία. Χμ αν μιλάμε για κατάσταση μπαλκονιού και μόνο μπορείς να δοκιμάσεις μία magnetic loop ή οποία μπορεί να μείνει και λίγο πιο μόνιμα στο μπαλκόνι αλλά συνήθως οι πιο πολλές δεν είναι για να αντέξουν 100w αλλά αρκετά λιγότερα. Το αμέσως επόμενο είναι μία μικρή της MFJ αν θυμάμαι καλά που είναι για παρόμοιες καταστάσεις. Μετά πας σε δίπολα, όχι όμως multiband σε αυτές τις διαστάσεις.

 

Στην αρχή κοίταζα το FT-991A επειδή υποστηρίζει και 2μ/70εκ και επίσης επειδή το waterfall φαίνεται πολύ χρήσιμο εαν είσαι αρχάριος στο να βλέπεις σε ένα εύρος του φάσματος τι υπάρχει. Όμως, διαβάζοντας reviews και βλέποντας συγκριτικά, κατάλαβα ότι το 7300 είναι αρκετά καλύτερο radio, αν και είναι μόνο HF+50. Βέβαια, όλοι οι έμπειροι ραδιοερασιτέχνες προτείνουν - φαντάζομαι και εσύ - ότι είναι καλύτερο να κρατάς κάθε μηχάνημα για κάθε δουλειά ξεχωριστά. Έτσι και αλλιώς και με ένα φορητό v/u όπως το FTM-100DR καλύπτεις τα v/u άριστα εαν δεν κάνω λάθος και θα ήταν αρκετά καλό αρχικό setup μαζί με ένα 7300 για ξεκίνημα (και όχι μόνο ασφαλώς).

 

Εμ που το τεράστιο πρόβλημα είναι η κεραία. Οι magnetic loops σηκώνουν όπως ακριβώς λες 20-25W το πολύ, τουλάχιστον όσες έχω δει εγώ. Αν τώρα το συνδυάσεις και με τη μέτρια απόδοση που έχουν γενικά αλλά και την πολύ υψηλή τιμή τους (πάντα για αυτό που προσφέρουν) συν το γεγονός ότι δεν πολύ-εμπορεύονται στην Ελλάδα, δεν μου φαίνεται καλή επιλογή. Σωστά θυμάσαι για την MFJ, είναι η 1625 που καλύπτει - θεωρητικά - 80-6μ και η μικρότερη αδερφή της 1622 που καλύπτει 40-2μ (χωρίς tuner, δεν ξέρω εαν το ενσωματωμένο του 7300 μπορεί να την οδηγήσει, και χάνεις τα 80μ, πάλι δεν ξέρω πόση δραστηριότητα υπάρχει εκεί).

 

Σε μια ερώτηση που έκανα σε μαγαζί μου είπαν ακόμα και ένα 6μ απλό σύρμα με γέφυρα μπορεί να κάνει καλή δουλειά. Βασικά καλύτερα ας ξεκινήσω να ασχολούμαι και βλέπουμε. Στους ανθρώπους που θα γνωρίσω όλο και κάποιος με μεράκι θα βρεθεί να μου προτείνει τι μπορώ να κάνω για αυτό το πρόβλημα.

 

Καλή εβδομάδα!

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, το 7300 είναι πιο 'καθαρό' βραχέο όπως πρέπει να είναι το κάθε μηχάνημα. Το FTM-100DR είναι mobile μηχάνημα για το σπίτι και όχι φορητό, μάλλον κοιτούσε και άλλα και μπερδεύτηκες. Σίγουρα υπάρχουν λύσεις, όπως π.χ το να πετάξεις ένα σύρμα σε μια διπλανή οικοδομή πάντα με την σύμφωνη γνώμη φυσικά του ιδιοκτήτη ή σε κάποιο κενό οικόπεδο όπου μετά με το tuner θα συντονίζεις σε αρκετές συχνότητες. Πάρε με το καλό την άδεια και ΟΛΑ έρχονται. 73 καλή εβδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

Αισιόδοξο σε βρίσκω φίλε Σπύρο, τι να πώ, κάτι παραπάνω θα ξέρεις! Όπως και να έχει ας ξεκινήσουμε όντως από την άδεια, η προκήρυξη εδώ βγήκε, οπότε σε ένα μήνα περίπου θα μπορώ να βγώ αέρα και βλέπουμε.

 

Πολλά 73!

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό στον αέρα και ελπίζω να τα πούμε σε κάποιον αναμεταδότη. QRX.
Link to comment
Share on other sites

Έγινε φίλε Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ! Τα λέμε στον αέρα :)

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προκήρυξη Εξετάσεων για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη Α’ Περιόδου 2018, ΠΕ Κεντρικού Τομέα Αθηνών

 

Προκηρύσσουμε εξετάσεις για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη (Κατηγορίας 1 & Κατηγορίας Εισαγωγικού Επιπέδου), Α΄ περιόδου 2018, στην περιοχή ευθύνης της Περιφερειακής Ενότητας Κεντρικού Τομέα Αθηνών της Περιφέρειας Αττικής την Τετάρτη 6 Iουνίου 2018 με ώρα ενάρξεως 11:00 π.μ.

 

http://www.raag.org/news.asp?ITMID=1133&LANG=GR

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!

 

Ήρθε επιτέλους χθες η πολυαναμενόμενη μέρα, δώσαμε εξετάσεις και αριστεύσαμε :lol:

Μένουν ακόμα περίπου δύο εβδομάδες να βγεί η άδεια, το διακριτικό κλπ αλλά οκ, τυπικά είναι αυτά.

 

Μπαίνουμε τώρα στο παιχνίδι. Και εδώ θέλω τα φώτα σας (και στο εξής).

Ως αρχάριος πρώτα πρέπει να μάθω, να μελετήσω, να ρωτήσω και μετά να αγοράσω. Οπότε τα βραχέα τα αφήνουμε προς το παρόν για πολλούς και ευνόητους λόγους, πρωτίστως λόγω απειρίας. Μίλησα με ένα σύλλογο, θα ξεκινήσω να πηγαίνω όποτε φυσικά μπορώ και μετά σιγά σιγά μαθαίνοντας θα βγούμε και εκεί. Αρχικά λοιπόν θα βγούμε U/V για τοπική επικοινωνία και επαναλήπτες.

 

Λοιπόν χρειαζόμαστε τώρα α) Σταθμό βάσης β) Τροφοδοτικό γ) Κεραία.

 

Για σταθμό βάσης απ' ότι είδα βγαίνουν μόνο αυτοκινήτου, αλλά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως σταθμοί βάσης σε σταθερό σημείο. Διέκρινα δύο μηχανήματα για αυτή τη δουλειά, το Kenwood TM-D710GE και το Icom ID-5100E. Είναι και τα δύο dual band/dual receive transceivers με τη διαφορά ότι το πρώτο υποστηρίζει APRS, ενώ το δεύτερο D-STAR. Σε σύντομες συζητήσεις που είχα χτες το πρωί μου είπαν ότι με APRS δεν ασχολείται σχεδόν κανείς, ενώ το D-Star έχει δραστηριότητα και μέλλον. Για echolink δε ρώτησα. Τι ισχύει; Σκέφτομαι να πάω προς Icom.

 

Για τροφοδοτικό υπάρχουν διάφορα, σε κατάστημα μου είπαν για Alinco DM-330FXE. Σε μερικά reviews εξωτερικού διαβάζω ότι εισάγει κάποιο θόρυβο σε HF μπάντες, σε άλλα όχι. Απόψεις;

 

Τέλος, κεραία. Εδώ μάλλον τα πράγματα είναι πιό σίγουρα. Επειδή είμαι ψηλά, σκέφτομαι τη Diamond X200. Έχει ύψος που με βολέυει και σε σχέση με τη Χ300 (που είναι μεν μεγαλύτερη και πιό μεγάλη) έχει πιό ανοιχτό λοβό που είναι ιδανικότερη για τοποθετήσεις ψηλά. Το κακό είναι ότι θα τοποθετηθεί σε μπαλκόνι και πολύ πιθανόν να έχω πρόβλημα με στάσιμα από την ανάκλαση στον τοίχο, αλλά κρατάω την ταράτσα για την HF... Άλλες προτάσεις;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Νίκος.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...