Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης να αναφέρουμε ότι αν εννοείς που μιλάνε ΕΚΤΟΣ μπάντας και νομιμότητας...αυτό δεν θα είχε συγκεκριμένη απάντηση, αλλά απλά ΜΙΛΑΝΕ "ΠΑΝΤΟΥ" !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δυστυχώς κι εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες απλά έπιασα κουβέντα με ένα φορτηγατζή κάποια στιγμή και μου είπε ότι προτιμούν πλέον τα vhf μηχανήματα κι όχι τα cb που έβαζαν παλιά.

 

γιαυτό έλεγα μήπως έχουν συγκεκριμένα κανάλια που μιλάνε με αυτά τα μηχανήματα

πως είναι πχ τα προκαθορισμένα κανάλια που έχουν οι ταξιτζήδες... κάτι τέτοιο

αν έχει κανείς καμιά σχετική πληροφορία

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

όπως αναφέρθηκε ήδη αν έχουν άδεια, μιλούν 144-146mhz καθώς επίσης και 430-440mhz σε καθορισμένες συχνότητες (συνήθως σύμφωνα με το band plan της κάθε μπάντας).

 

Δεν υπάρχουν προκαθορισμένα κανάλια, ειδικά εκτός των νόμιμων συχνοτήτων όπου ο καθένας βάζει ένα-δύο μηχανήματα σε μια τυχαία συχνότητα που δεν ακούει για ώρα κάτι...και μετά μιλάει "ελεύθερα".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ιούνιο οι εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών ? ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Δείτε λίγο μια καινούργια προσπάθεια που έχω ξεκινήσει σαν ραδιοερασιτεχνική ιστοσελίδα: http://sv2evs.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα, μάλλον κάτι δεν πάει καλά με το φορητό μου (midland ct790) δεν με ακούει κανείς! να πω την αλήθεια μετά απο μια πτώση που είχε λίγο μου στράβωσε η κεραία, λέτε να είναι αυτό; εγώ ακούω καμπάνα! όποιος γνωρίζει απο κεραίες ας μου προτείνει μια καλύτερη απο αυτή που φοράει. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

αν αυτό το βλέπεις μετά την πτώση ναι...τι είδους κεραία φοράει ? bnc ? sma ?
Link to comment
Share on other sites

αν αυτό το βλέπεις μετά την πτώση ναι...τι είδους κεραία φοράει ? bnc ? sma ?

Δεν ξέρω, πάντως αυτή είναι η κεραία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, πάντως αυτή είναι η κεραία.

 

Κατάλαβα...τότε πάρε αυτή και θα δεις μεγάλη διαφορά...100%...ειδικά στις μακρινές επαφές.;)

Link to comment
Share on other sites

από τις φωτογραφίες μου φαίνεται να έχουν διαφορετικό βύσμα οι δύο αυτές κεραίες

της μιας είναι αρσενικό της άλλης θηλυκό

 

και παρεμπιπτόντως η 519 (original diamond) που δοκίμασα στο TH-F7 μου ήταν χειρότερη από τη μανίσια του F7

στο U ήταν ίδιες αλλά στα V η μανίσια του F7 άκουγε καλύτερα

Edited by atrias
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

σε μεγάλες αποστάσεις θα καταλάβεις την διαφορά και όχι σε σήματα που είναι full display/over plus. Την κεραία αυτή ή παραπλήσια της μπορεί να την βρεις και με sma και με bnc connector...
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...τότε πάρε αυτή και θα δεις μεγάλη διαφορά...100%...ειδικά στις μακρινές επαφές.;)

Ευχαριστώ πολύ, αν και δεν είναι διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

μία παρεμφερή της βρες και είσαι εντάξει τότε...μεγαλύτερη ναι, μικρότερη όχι
Link to comment
Share on other sites

σε μεγάλες αποστάσεις θα καταλάβεις την διαφορά και όχι σε σήματα που είναι full display/over plus. Την κεραία αυτή ή παραπλήσια της μπορεί να την βρεις και με sma και με bnc connector...

τις δοκιμές που γράφω παραπάνω τις έκανα με σήματα που λάμβανα με πολύ χαμηλή ισχύ

για τον connector δεν το είχα ψάξει οπότε πιθανών έχεις δίκιο

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

με οποιαδήποτε κεραία άλλη εκτός της "μανίσιας" θα δεις διαφορές...άλλες προς το καλύτερο άλλες προς το χειρότερο. Παίζει πολύ που είναι συντονισμένη η κεραια, αν είναι Multiband (για παραπάνω από 2 μπάντες) και διάφοροι άλλοι παράγοντες. Μεγαλύτερη κεραία, σημαίνει συνήθως καλύτερη απολαβή/απόδοση.
Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι είναι όπως τα λες

για αυτό εγώ θα πρότεινα να πάρει μια λίγο μεγαλύτερη κεραία κι όχι 20 εκατοστά που η 519

ας πάρει για παράδειγμα την 36 που είναι 36 εκατοστά

http://www.diamond-ant.co.jp/english/amateur/antenna/ante_3hand/ante_hand2.html

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα σε ολους μηπως ξερει κανεις το νεο συστημα εξετασεων για την αδεια του ραδιοερασιτεχνη,γιατι νομιζω πως κατι εχει αλλαξει.Ευχαριστω.:blink:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους μηπως ξερει κανεις το νεο συστημα εξετασεων για την αδεια του ραδιοερασιτεχνη,γιατι νομιζω πως κατι εχει αλλαξει.Ευχαριστω.:blink:

Πολλά έχουν αλλάξει. Κατέβασε τον νέο νόμο και μέσα στην σελίδα που σε στέλνει το λινκ, γίνεται και μια συζήτηση εδώ και καιρό...ή φυσικά μπορούμε να σχολιάσουμε και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για χαρα σε ολους θα θελα την γνωμη σας...εχω το ΤΗ-F7E VHF-UHF και θελω να αλλαξω την μαμησια κεραια του με μια καλυτερη συντονισμενη στους 144/430 Μhz.Καποιος μου ειπε πως η SRH-701 της Diamond ειναι καλη και οχι πολυ ακριβη.Εσεις εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο?

Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

αυτή είχα και εγώ...από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει !
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια sv2evs... να σαι καλα για την γρηγορη απαντηση αλλα θα θελα αν ξερεις να με ενημερωσεις σχετικα με την εκδοση αδειας του ραδιοερασιτεχνη,θα ηταν προτιμοτερο να βρω την υλη των εξετασεων και να δωσω η να γραφτω σε καποια ενωση και τωρα με την αλλαγη συστηματος των εξετασεων τι γινεται,εχει βγει το νεο συστημα η απο την καινουργια χρονια?Τηλεφωνω στην ΕΡΒΕ αλλα δεν απαντουν.Ανυπομωνω να παρω την αδεια αλλα για την ωρα αρκουμε στην ακροαση και σε τροπους βελτιωσης της με αντικατασταση κεραιας...πολλα 73! Edited by yiannis21
Link to comment
Share on other sites

ναι, να γραφτείς κάπου...απρίλιο τώρα οι καινούργιες εξετάσεις έμαθα...αναβλήθηκαν οι προηγούμενες...στο σύλλογο θα σου πουν...η ΕΡΒΕ από ότι ξέρω είναι ανοιχτά Δευτέρα-Τετάρτη μετά της 8.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...θα τηλεφωνησω μεσα στην αλλη βδομαδα στην ΕΡΒΕ για λεπτομερειες,να σαι καλα ελπιζω καποια μερα να τα πουμε και απ τον αερα!73.
Link to comment
Share on other sites

Αν σε βολεύει να κατεβαίνεις και δυτικά, στον εύοσμο είναι η targ..αν δεν πάρεις από την ΕΡΒΕ (για οποιοδήποτε λόγο) τις πληροφορίες που θέλεις, δοκίμασε εκεί.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπερα σε ολους,εδω και πολυ καιρο δεν ακουω το πανελλαδικο καναλι εδω στην Θεσσαλονικη που εκπεμπει απο Χορτιατη,μηπως ξερει καποιος αν εχει αλλαξει συχνοτητα ο αναμεταδωτης η αν υπαρχει καποια βλαβη σ αυτον?

Ευχαριστω.73

Edited by yiannis21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...