Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθώς τελειώνει το καλοκαίρι,θέλετε να βρούμε ποιοι επαναληπτες λειτουργούν αυτο τον καιρό;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ενδιαφέρον ακούγεται

για ξεκίνα να συμπληρώσω κι εγώ τι έχω υπόψιν (μόνο θεσσαλονίκη δλδ)

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

να το πάμε σε ένα μήνυμα ή να το "ανεβάσουμε κάπου" το αρχείο ;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χάμφεστ αυτή την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα και απο εμενα!ειμαι νεος στο σπορ.βρηκα εναν παλιο πομπο καποιου συγνενικου μου προσωπου!εχω το εξης προβλημα:τον ανοιγω αποθηκευω κανονικα σταθμους στις διαφορες μνημες που εχει κανω τις ρυθμισεις που θελω αλλα μετα απο καποιεςσ ωρες και ενω ειναι κλειστος ο πομποδεκτης χανονται!υπαρχει καποια εσωτερικη μπαταρια περα απο την εξωτερικη που κανει αυτη την δουλεια και θελει αλλαγη??η ειναι τελειωμενος ο ασυρματος?(alan ct170)
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν εσωτερική μπαταρία κάπου...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση!!γνωριζουμε καποιον μαστορα στην θεσσαλονικη ή γενικα καπου να μπορει να μου δοσει πληροφοριες??
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα στην παρεα, θα χρειαστω την βοηθεια σας και παλι :O αγοραστηκαν προσφατα 3 φορητα http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=2790

τα οποια θα χρησιμοποιηθουν για τις αναγκες ενος Ι.Ε.Κ. το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει καποιος γνωστης του αντικειμενου και ετσι καταφευγω σε εσας. παμε λοιπον στο προβλημα, οταν ειμαστε σε αποσταση 600-700 μετρα ολα ειναι μια χαρα μιλαμε και ακουμε ο ενας τον αλλον. οταν η αποσταση ομως μεγαλωνει τοτε δεν ακουμε τιποτα, ακουσα για τους αναμεταδοτες και τους επαναληπτες και αναρωτιεμαι πως μπορω να τους εκμεταλευτω ωστε να εχουμε αυξηση της αποστασης εκπομπης και ληψης, αν μπορει καποιος να με καθοδηγησει θα το εκτιμησω. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα μηχάνημα ειναι ραδιοερασιτεχνικο,εκτός και αν τα χρησιμοποιείς σε άλλες συχνότητες με την ανάλογα άδεια.αν οχι απο μόνα τους έχουν μικρή ισχύ.για την χρήση σε επαναληπτες οι χειριστές πρεπει να έχοντας άδεια ραδιοερασιτεχνη η πρόσβαση σε επαναληπτη που να μιλούν ελεύθερα (δύσκολο) π.χ σε κάποιον επαγγελματικο.
Link to comment
Share on other sites

πριν την αγορα μιλησαμε με το αστυνομικο τμημα και μας ειπε οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε οποια απο τις ελευθερες συχνοτητες θελουμε, (αληθεια υπαρχει καποια λιστα με το ποιες ειναι??? ) και οτι δεν χρειαζομαστε αδεια οσο ειναι στα πλαισια εκπαιδευτικου σκοπου. μιλαμε για μια χρηση 45-60 λεπτων την ημερα. απλα πιστευα οτι με τα συγκεκριμενα θα πετυχαιναμε μια αποσταση 1,5-2 χιλ που χρειαζομαστε
Link to comment
Share on other sites

πριν την αγορα μιλησαμε με το αστυνομικο τμημα και μας ειπε οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε οποια απο τις ελευθερες συχνοτητες θελουμε, (αληθεια υπαρχει καποια λιστα με το ποιες ειναι??? ) και οτι δεν χρειαζομαστε αδεια οσο ειναι στα πλαισια εκπαιδευτικου σκοπου. μιλαμε για μια χρηση 45-60 λεπτων την ημερα. απλα πιστευα οτι με τα συγκεκριμενα θα πετυχαιναμε μια αποσταση 1,5-2 χιλ που χρειαζομαστε

Δεν γνωριΩ αν για εκπαιδευτικούς σκοπούς δεν χρειάζεστε άδεια,αυτο το ακούω πρώτη φορά αν και ασχολούμε χρόνια.οκ,σε πιστεύω φυσικά.παμε παρακάτω:οι συχνότητες που μπορείτε αν μιλήσετε ειναι ας πούμε πολλές αλλά τις "ελεύθερες" συχνότητες τις εχει μόνο το υ.μ.ε στα χαρτιά τους.1,5 με 2 χλμ μπορείς να πετύχεις με συγκεκριμένες προδιαγραφές,εξωτερική κεραία και τροφοδοσία στους πομπό δεκτές σου.αυτα χωρις αναμεταδότη.επισης σημαντικό ειναι και η επιλογή συχνότητας ανάλογα με το που συντονίζει η κεραια του φορητού.δηστυχως για εσένα δεν ειναι απλα αγοράζω τα φορητα και μιλάω.αν είστε θεσσαλονικη μπορούμε να τα πούμε και απο κοντά αλλιώς χρειάζεστε και αλλα/άλλες πληροφορίες για να κάνετε αυτο που ζητάτε.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβενω την δυσπιστια σου και το σεβομαι και σε ευχαριστω που μπαινεις στην διαδικασια να απαντησεις η ερωτηση εγινε και αυτην την απαντηση πηρε το ΙΕΚ, μαλιστα ηταν και γραπτος.

τα φορητα αυτα εχουν ενα ευρος απο 400.000 εως 469.000 στην πανω "μπαρα" και στην κατω απο 136.000 εως 193.000 αυτο συμαινει οτι μπορω μεσα σε αυτο το ευρος να διαλεξω και να κανω την δουλεια μου η υπαρχει και κατι αλλο που δεν ξερω???

 

ειμαστε Αθηνα οποτε δεν ειναι ευκολη η συναντηση. φυσικα αν υπαρχει καποιος αλλος που εχει γνωση και γνωριζει αν γινεται αυτο που θελουμε (χωρις εξωτερική κεραία και τροφοδοσία στους πομπό δεκτές) δηλαδη αν μπορουμε (αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα με τα συγκεκριμενα μοντελα) να κανουμε χρηση αναμεταδοτη και τους επαναληπτη και θελει ευχαριστως να κανονισουμε μια συναντηση στο ΙΕΚ να μας δειξει τον τροπο. (φυσικα προσπαθω να βρω και καποιον καθηγητη να μπορει να μας βοηθησει αλλα μεχρι στιγμης δεν ειχα καποια θετικη απαντηση)

Link to comment
Share on other sites

Αφού είστε αθήνα, ναι δεν μπορούμε να συναντηθούμε προσωπικά. Βασικά είναι καλό ότι έχετε κάτι τέτοιο γραπτώς. Φυσικά και οι συχνότητες που βλέπεις δεν είναι όλες ελεύθερες για χρήση, θα πρέεπει να επιλεχθεί συχνότητα που να μην παρεμβάλει σε κάτι άλλο (όχι ότι με φορητά μπορείτε να παρεμβάλεται κάτι σε μεγάλο βαθμό).

Οι 2 μπάντες (εύρως συχνοτήτων) έχουν διαφορετική συμπεριφορά, εκεί που μιλάνε τα φορητά στην μία, στην άλλη μπορεί και όχι. Αποφύγεται πάντως το εύρως 144.000-146.000 και 430.000-440.000 γιατί είναι ραδιοερασιτεχνές ζώνες και σίγουρα κάποιος θα σας ακούσει με αποτέλεσμα να σας επισημάνει ότι χρειάζεστε άδεια κ.τ.λ-κ.τ.λ Για τα περαιτέρω, εδώ είμαστε και συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

οποτε διαλεχω μια στην τυχη εκτος του ευρους που μου ορισες οτι χρησιμοποιηται, (θα παρακολουθησω αν καποιοι την αξιοποιουν βεβαια)

οσο για την χρηση αναμεταδοτη και επαναληπτη απο οτι καταλαβενω με τα μηχανηματα αυτα μπορει και να μην φτανει καν η εκπομπη σε αυτους για να μπορεσω να πετυχω αυτο που θελουμε

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε καλύτερα ένα κανάλι (αφού έχεις γραπτά αυτό που είπε) στις συχνότητες από αυτά τα κανάλια, τουλάχιστον εκεί μιλάνε με μικρής εμβέλειας πομποδέκτες.

 

Αναμεταδότη πρέπει να βρεις διαθέσιμο και να σου/σας επιτραπεί η χρήση του, πράγμα πολύ δύσκολο άσχετα με την εμβέλεια των φορητών που έχετε στην διάθεση σας.

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω για τον χρονο σου και τις πληροφοριες που μοιραστηκες. θα διαλεξω μια απο αυτες που μου εστειλες. για την χρηση αναμεταδοτη λογικα θα πρεπει να μιλησω με υ.μ.ε???
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μιλήσεις αλλα μην περιμένεις κατι σοβαρό,πρεπει να σου δώσουν αυτοί τό οκ.βέβαια ισως σας επιτρέψουν κάποια χρήση αναμεταδότη που δεν χρησιμοποιείται,ρωτά κα βλέπεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλη Χρονιά σε όλους.

 

Να ρωτησω κατι μηπως και καποιος συναδελφος γνωριζει κατι.

Ειχα καιρο να δουλεψω το FT-920 και τωρα (χωρις να εχω πειραξει τιποτα) δεν συνεργαζεται με τον υπολογιστη (HamRadioDeluxe) Γραφει οτι δεν μπορει να διαβασει την συχνοτητα. Την ωρα που προσπαθει να διαβασει απο το ραδιο αναβει η ενδειξη cat αλλα δεν γινετε τιποτα.

Αυτο το ειχα παρει πριν απο αρκετα χρονια απο τον DR στην Αθηνα. Γνωριζετε εαν εχει τεχνικη υποστήριξη ?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω έλεγχο στις ρυθμίσεις η αν δεν δουλέψει αυτο τότε κανεις εξαγωγή των επαφών σου και το περνάς απο την αρχή. Φυσικα ενα τσεκ στα καλώδια ειναι πάντα το βασικότερο.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα εκανα ολα, μεχρι και hard reset εκανα και καλωδια αλαξα . πηρα τηλ. Τον Dr στην αθηνα, εχουν τεχνικο αλλα δεν τον προλαβα ειναι 10:00 εως 14:00, θα παρω παλι αυριο
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι εκεί μάλλον θα σου πουν τι συμβαίνει πιο εμπεριστατωμένα...εδώ θα πάρεις απλά ιδέες απο εμάς.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Απλή ενημέρωση για ενα νέο website για hamfest,news,αγγελίες.

 

http://www.hamfest.eu

 

73,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Πουλάω μια LZ-AV5B κάθετη κεραία, 140€+μεταφορικά. Αν ενδιαφέρει κάποιον, είμαι θεσ/νίκη.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημερα

 

Να ρωτησω, μπορει καποιος που δεν εχει καθολου αδεια ραδιοερασιτεχνη να βγαλει κατευθειαν κατηγορια 1 ή πρεπει να βγαλει πρωτα κατηγορια εισαγωγικου επιπεδου και μετα να βγαλει κατηγοριας 1 ?

 

Sorry αν ειναι αστεια η ερωτηση αλλα βλεπω στο ερωτηματολογιο οτι στην κατηγορια 1 εχει ερωτησεις

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α' – ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β' – ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ' – ΕΘΝΙΚΟ & ΔΙΕΘΝΕΣ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ

 

και στη κατηγορια εισαγωγικου επιπεδου εχει ερωτησεις

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α' – ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β' – ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ' – ΕΘΝΙΚΟ & ΔΙΕΘΝΕΣ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ’– ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...