Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έχεις κανείς το Signalink USB με echolink ή και όχι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι ραδιοερασιτεχνικές άδειες ξεκίνησαν να δίδονται μιά εποχή που οι ραδιοσυχνότητες ήταν "επικίνδυνες" για οργανωμένες επιθέσεις και ληστείες. Τότε τα πράγματα δεν ήταν ήρεμα όπως σήμερα, και δεν υπήρχαν κινητά τηλέφωνα.

 

Υπήρχαν όμως τότε κάποιοι ηλεκτρονικοί που πειραματίζονταν με τις ραδιοσυχνότητες και τους πομποδέκτες που κατασκεύαζαν... Για αυτούς λοιπόν οι "κυβερνήσεις" έδωσαν κάποιες μπάντες για να μπορούν να εκπέμπουν οι ραδιοερασιτέχνες ώστε να τεστάρουν τις κατασκευές τους.

 

Εξ ού και οι εξετάσεις. Είχαν σκοπό να αποδείξουν οτι πράγματι εκείνος που ζητούσε άδεια ήταν σχετικός με ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ πομποδεκτών, και άρα χρειάζονταν κάπου να εκπέμπει! Τότε οι ραδιοερασιτέχνες συνεργάζονταν και με την αστυνομία ή τον στρατό και επισκεύαζαν μηχανήματα.

 

Αργότερα άρχισαν να κυκλοφορούν στο εμπόριο έτοιμοι πομποδέκτες από εταιρείες, και οι ραδιοερασιτέχνες μπορούσαν να τους αγοράσουν αλλά έπρεπε να επιδείξουν την ειδική άδεια, και ο πομποδέκτης "χρεωνόταν" στο όνομά τους και ήσαν υπεύθυνοι για αυτόν, όπως γίνεται τώρα με τα όπλα. Τώρα πια οι πομποδέκτες πωλούνται δίχως να χρειάζεται να επιδείξεις κάποια άδεια. Κάθε κυνηγός σήμερα έχει 2-3 ασύρματους και μάλιστα ακριβούς. Όποιος θέλει πάει σε ένα μαγαζί και αγοράζει.

 

Σήμερα οι ραδιοερασιτέχνες που είναι πραγματικοί εραστές της ραδιοφωνίας είναι ελάχιστοι. Η συντριπτική πλειοψηφία είναι "Μητσάρες" που έχουν καταφέρει να βγάλουν μιά άδεια και το μόνο που κάνουν είναι να χαίρονται την διάκριση - παραχώρηση που τους έκανε η πολιτεία έναντι των άλλων πολιτών. Δεν κατασκευάζουν πομποδέκτες και άρα δεν χρειάζονται καμιά συχνότητα για να τον τεστάρουν! Απλά πατάνε το κουμπί και μιλάνε για να βγάλουν προς τα έξω το "εγώ" τους. Ακούστε ένα βράδυ τους αναμεταδότες τους και θα καταλάβετε ...

 

Οι ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες είναι πάρα πολλές και θα ήταν χρήσιμο να τους αφαιρεθούν μερικές για να δοθούν στους πολίτες, όπως πχ με την μπάντα CB, ή οποία δυστυχώς εκ φύσεως έχει περιορισμένες δυνατότητες. (υπάρχουν και τα LPD και PMR με τα οποία μπορείς να μιλάς από την κρεβατοκάμαρα μέχρι την κουζίνα. Κοροϊδία)

 

Αφού σήμερα μπορείς να αγοράσεις μια έτοιμη συσκευή πομποδέκτη και με αυτή να κάνεις επαφές (αν αυτό είναι το χόμπι σου) γιατί να πρέπει να γνωρίζεις και ηλεκτρονικά; Δεν έχει νόημα! Σκέψου πως η λογική αυτή πλέον είναι: "για να οδηγάς αυτοκίνητο και να πηγαίνεις βόλτες, πρέπει να δώσεις εξετάσεις για το πώς δουλεύει η ηλεκτρονική ανάφλεξη και το μπλοκέ διαφορικό". Γιατί είναι λογικό; Χρειάζεται να γνωρίζω πως λειτουργεί ο επεξεργαστής σε ένα κομπιούτερ για να σερφαρω στο ίντερνετ;

 

Κατάλοιπα από την εποχή της χούντας ... που ο κάθε ραδιοερασιτέχνης έπρεπε να είχε συγκεκριμένο διακριτικό και το λέει διαρκώς ώστε αν μετέδιδε επαναστατικά μηνύματα να τον έπιαναν τα τσακάλια της χούντας ... της κάθε χούντας.

 

Οι εποχές άλλαξαν αλλά στον ραδιοερασιτεχνισμό έμεινε αυτό το απομεινάρι να μας θυμίζει τις μαύρες εποχές.

 

Εγώ ανεβαίνω στα βουνά (για πολλούς λόγους) και σε μέρη που δεν πιάνει το κινητό, Αν εκεί πάθει κάτι το αυτοκίνητό μου ή με κλείσει το χιόνι μπορεί και να πεθάνω αφού δεν μπορώ να έχω έναν αξιοπρεπή ασύρματο να μπω σε κάποιον αναμεταδότη και να καλέσω βοήθεια. Την ίδια στιγμή οι "ραδιοερασιτέχνες" έχουν άδεια να χρησιμοποιούν πομποδέκτες και αναμεταδότες για το κέφι τους.

 

Είναι τραγελαφικό την στιγμή που εσύ βρίσκεσαι σε απελπιστική κατάσταση παγιδευμένος κάπου, να μήν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ασύρματο για να σωθείς, και την ίδια στιγμή οι ασύρματοι να χρησιμοποιούνται από κάποιους ώς εξής:

- SV1XXX ο SV2ΨΨΨ, είσαι εδώ;

_ Έλα μήτσο μου τι έγινες βρε; Πού χάθηκες μιά βδομάδα; Σε φώναζα προχθές αλλά δεν άκουγες!

- Είχα πάει με την γυναίκα μου ....

- τι κάνει η γυναίκα σου καλά είναι;

- Καλά είναι μωρέ ...

- Πού είσαι τώρα, στο QTH (σπίτι) ???

- Όχι έχω πάει στο εξοχικό και έχω ανάψει το τζάκι. Ψήνω και λουκάνικα ...

 

Και την ίδια στιγμή εσύ έχεις κολλήσει στα χιόνι και δεν έχεις τρόπο να καλέσεις βοήθεια στον αναμεταδότη γιατί η πολιτεία δεν σου επιτρέπει να ενοχλήσεις τον SV1XXX και τον SV2ΨΨΨ που είναι νόμιμοι.

Παράνομε, να πεθάνεις ρε που δεν έμαθες ηλεκτρονικά!

Link to comment
Share on other sites

ε ντάξει δεν είναι και τίποτα τραγικά δύσκολο το να περάσεις τις εξετάσεις και να πάρεις μια άδεια. τα ηλεκτρονικά στα οποία αναφέρεσαι είναι απλά πραγματάκια που διδάσκονται και στο λύκειο.
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, είναι λίγοι οι συνάδελφοι Ραδιοερασιτέχνες που έχουν δημιουργήσει κατά το παρελθόν, APRS Χάρτες της Ελλάδας, με μικρή ή μεγάλη ακρίβεια, καλύπτοντας αρκετές περιοχές της χώρας.

 

Η δημιουργία τέτοιον χαρτών, μέχρι το πρόσφατο παρελθόν, και ειδικά για όποιον ήθελε να καλύψει γεωγραφικά όλη την Ελλάδα, ήταν μια εξαιρετικά μακροχρόνια, επίπονη και κουραστική προσπάθεια, και το κυριότερο, η πρώτη ύλη, δηλαδή οι χάρτες, ήταν δυσεύρετοι και πολλές φορές, με περιορισμένη ανάλυση ή ακρίβεια.

 

Στο Σύλλογο Ραδιοερασιτεχνών Ελλάδος, εδώ και πολύ καιρό προσπαθούσαμε να δημιουργήσουμε μια βάση δεδομένων με APRS Χάρτες η οποία θα προσέφερε τα μέγιστα σε ακρίβεια και αποτέλεσμα.

 

Η αναζήτηση, η επιλογή των τοποθεσιών, ο συνδυασμός αυτών, η ανάλυση των χαρτών και πολλές μικρές ή μεγάλες λεπτομέρειες, συντελούν καθοριστικά στην ολική εικόνα για το αν ένα τέτοιο Project, από τη στιγμή που έρθει στην επιφάνεια, θα φέρει και τα επιθυμητά αποτελέσματα.

 

Θεωρούμε πώς τα καταφέραμε, και επιτέλους, μετά από ατέλειωτες ώρες έρευνας και ανάπτυξης, και για πρώτη φορά στην Ελλάδα, έχουμε την τιμή να παρουσιάσουμε τους πιο σύγχρονους και εξελιγμένους APRS Χάρτες της Χώρας που δόθηκαν ποτέ, οι οποίοι προσφέρουν 100% ακρίβεια και κάλυψη, πιο συγκεκριμένα:

 

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά:

 

· 100% Compatibility with UI-View & AGWTracker

· 96 dpi

· 1280 x 960 Pixels

· 24 Bit Depth Resolution

· Dynamic Contrast Ratio and High Brightness for Excellent View & Performance

· Map Grabbing from Google Maps 2010 Database, Using IZ1KGA Aprs Map Generator V1.0

· Three Types of Google Maps Available: Map, Satellite, Terrain

 

 

Γεωγραφικά Χαρακτηριστικά:

 

· 100% Ακρίβεια Χαρτών χωρίς καμία διαδικασία βαθμονόμησης [Absolute Zero Loss Accuracy]

· 100% Συνολική Γεωγραφική Κάλυψη της Ελλάδος ανά Περιοχή [Ξηρά & Θάλασσα]

· Χαρτογράφηση των Μεγαλύτερων Ελληνικών Πόλεων [Αθήνα, Πειραιάς, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο, Πάτρα, Λάρισα]

· Χαρτογράφηση Όλων των Νησιωτικών Συμπλεγμάτων της Ελλάδος ανά Περιοχή

· Επιπλέον Λεπτομερή Χαρτογράφηση των Δημοφιλέστερων Νησιωτικών Προορισμών

· Στρατηγική Λεπτομερή Χαρτογράφηση των Μεγαλυτέρων Νησιών της Παραμεθορίου

· Στρατηγική Λεπτομερή Χαρτογράφηση των πιο Απομακρυσμένων Νησιών της Χώρας

· Στρατηγική Λεπτομερή Χαρτογράφηση των Κυριοτέρων Βουνοκορφών της Χώρας

· Στρατηγική Λεπτομερή Χαρτογράφηση του Στενού της Χαλκίδας και του Ισθμού της Κορίνθου

· Χαρτογράφηση Διαφόρων Γεωγραφικών Σημείων Ενδιαφέροντος

· Και πολλά άλλα

 

 

 

Οποιοσδήποτε συνάδελφος επιθυμεί την περαιτέρω δημιουργία επιπλέον χαρτών, αυτή είναι εφικτή με το πρόγραμμα Aprs Map Generator του συναδέλφου IZ1KGA

 

Ο SV1FYX και ο Σύλλογος Ραδιοερασιτεχνών Ελλάδος, Ουδεμία Ευθύνη Φέρουν, και για Οιονδήποτε Λόγο, Αναφορικά με ή από τη Χρήση των Συγκεκριμένων Χαρτών

 

Η Χρήση των Συγκεκριμένων Χαρτών Γίνεται με Ιδία Ευθύνη του Εκάστοτε Χρήστη, και Συνιστά την Ανεπιφύλακτη Αποδοχή των Όρων Χρήσης

 

 

Οι χάρτες είναι διαθέσιμοι στο Site του ΣΡΕ στο www.grc.gr στο πεδίο: Περιεχόμενα / Διάφορα Χρήσιμα / Χάρτες APRS απο τον SV1FYX και τον Σ.Ρ.Ε.

 

:: Direct Link ::

Link to comment
Share on other sites

ε ντάξει δεν είναι και τίποτα τραγικά δύσκολο το να περάσεις τις εξετάσεις και να πάρεις μια άδεια. τα ηλεκτρονικά στα οποία αναφέρεσαι είναι απλά πραγματάκια που διδάσκονται και στο λύκειο.

 

1. Ποιός σου είπε οτι θυμάμαι τα μαθήματα που έκανα στο σχολείο;

 

2. Τι νόημα έχουν τα ηλεκτρονικά όταν οι συσκευές είναι έτοιμες και φοβερά τελειοποιημένες; Ακόμα και οι κεραίες είναι έτοιμες πρός πώληση και εγκατάσταση, αλλά κι αν δεν γνωρίζεις πώς να τις τοποθετήσεις στο σπίτι ή το αυτοκίνητο, μπορείς να φέρεις κάποιον τεχνικό. Το ίδιο γίνεται με τους Η/Υ και τις τηλεοράσεις.

 

Θέλουμε μπάντα πολιτών στα VHF και UHF με ισχύ 25w ΤΩΡΑ!

Δεν είμαστε πολίτες Β' κατηγορίας.

Ελευθερώστε ΑΜΕΣΩΣ τις επικοινωνίες!

Link to comment
Share on other sites

Και την ίδια στιγμή εσύ έχεις κολλήσει στα χιόνι και δεν έχεις τρόπο να καλέσεις βοήθεια στον αναμεταδότη γιατί η πολιτεία δεν σου επιτρέπει να ενοχλήσεις τον SV1XXX και τον SV2ΨΨΨ που είναι νόμιμοι.

Παράνομε, να πεθάνεις ρε που δεν έμαθες ηλεκτρονικά!

 

Τα κάνεις πολύ τραγικά ειδικά την εποχή όπου οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας έχουν σήμα σχεδόν σε κάθε σημείο της Ελλάδας. ;)

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιός σου είπε οτι θυμάμαι τα μαθήματα που έκανα στο σχολείο;

 

2. Τι νόημα έχουν τα ηλεκτρονικά όταν οι συσκευές είναι έτοιμες και φοβερά τελειοποιημένες; Ακόμα και οι κεραίες είναι έτοιμες πρός πώληση και εγκατάσταση, αλλά κι αν δεν γνωρίζεις πώς να τις τοποθετήσεις στο σπίτι ή το αυτοκίνητο, μπορείς να φέρεις κάποιον τεχνικό. Το ίδιο γίνεται με τους Η/Υ και τις τηλεοράσεις.

 

Θέλουμε μπάντα πολιτών στα VHF και UHF με ισχύ 25w ΤΩΡΑ!

Δεν είμαστε πολίτες Β' κατηγορίας.

Ελευθερώστε ΑΜΕΣΩΣ τις επικοινωνίες!

 

Τα στοιχειώδεις ηλεκτρονικά ακόμα και εγώ δεν τα καταλαβαίνω. Γνωρίζω όμως την σημασία τους, όταν πρέπει να υπολογίσω το μήκος του καλωδίου για τα στάσιμα για παράδειγμα. Δεν είναι κακό και ούτε υπερβολικά δύσκολο να γνωρίζεις τα βασικά, ειδικά αν πας σε κάποια σεμινάρια ενός συλλόγου, όπου δίνεται άλλωστε και μια σχετική βεβαίωση για την παρακολούθηση και ΑΝ δεν κάνω λάθος απαλλάσσεσαι από κάποια πράγματα από τις εξετάσεις.:happy:

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιός σου είπε οτι θυμάμαι τα μαθήματα που έκανα στο σχολείο;

Ούτε εγώ τα θυμόμουν αλλά τα διάβασα λιγάκι και θυμήθηκα.

 

2. Τι νόημα έχουν τα ηλεκτρονικά όταν οι συσκευές είναι έτοιμες και φοβερά τελειοποιημένες; Ακόμα και οι κεραίες είναι έτοιμες πρός πώληση και εγκατάσταση, αλλά κι αν δεν γνωρίζεις πώς να τις τοποθετήσεις στο σπίτι ή το αυτοκίνητο, μπορείς να φέρεις κάποιον τεχνικό. Το ίδιο γίνεται με τους Η/Υ και τις τηλεοράσεις.

Ναι γιαυτό λέμε ότι χρειάζονται απλά πραγματάκια όπως να ξέρεις να συνδέσεις τις έτοιμες και τελειοποημένες συσκευές στο τροφοδοτικό σωστά, κλπ (υπάρχουν και περιπτώσεις που έκαψαν τα έτοιμα και τέλεια μηχανήματά τους απλά συνδέοντας ανάποδα τους πόλους του τροφοδοτικού). Αν δεν ήταν έτοιμες θα χρειαζόταν πολύ περισσότερες γνώσεις ηλεκτρονικών.

 

Επίσης ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι κατά κύριο λόγο hobby έρευνας στον τομέα της ραδιοηλεκτρολογίας και των επικοινωνιών γενικά και ύστερα hobby επικοινωνίας. Χωρίς έστω τα απλά ηλεκτρονικά δεν έχεις την βάση για να κάνεις αυτό το hobby.

 

Και γενικά ξαναλέω ότι τα ηλεκτρονικά στις εξετάσεις είναι απλούστατα!

Το δύσκολο συνήθως είναι ο κώδικας μορς γιαυτό βγήκε κατηγορία άδειας που δεν απαιτεί μορς για να μπορούν περισσότεροι να μπουν στο hobby.

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Το δύσκολο συνήθως είναι ο κώδικας μορς γιαυτό βγήκε κατηγορία άδειας που δεν απαιτεί μορς για να μπορούν περισσότεροι να μπουν στο hobby.

Για να μπορούν πιο "άνετα" να μιλάνε εκτός μπάντας, όπως και πριν !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο το θέμα στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι κάποιοι άνθρωποι που έγιναν ραδιοερασιτέχνες για να εξυπηρετήσουν προσωπικούς τους σκοπούς αλλά για ποιο λόγο χρειάζεται άδεια για την άσκηση του hobby
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Σωστό...ας μην το αναλύσουμε καλύτερα. 73 !
Link to comment
Share on other sites

Τα κάνεις πολύ τραγικά ειδικά την εποχή όπου οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας έχουν σήμα σχεδόν σε κάθε σημείο της Ελλάδας. ;)

 

Έλα να σε πάω εγώ μέσα σε κάτι ρέματα στην στερεά Ελλάδα να μου πείς αν πιάνει το κινητό. Κιόμως εκεί πιάνεις άνετα τον R5 (Πήλιο) και τον R0 (Λαμία).

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αν το πάμε έτσι .. και στην θάλασσα πιά πιάνουν παντού τα κινητά, γιατί είναι υποχρεωτικός ο ασύρματος στο σκάφος; :D
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο το θέμα στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι κάποιοι άνθρωποι που έγιναν ραδιοερασιτέχνες για να εξυπηρετήσουν προσωπικούς τους σκοπούς αλλά για ποιο λόγο χρειάζεται άδεια για την άσκηση του hobby

 

Στα περισσότερα χόμπι χρειάζεται άδεια, αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα! Να βγάλω την άδεια και να πληρώσω το παράβολο όπως συμβαίνει και με το CB.

Οι εξετάσεις όμως υπάρχουν για να είναι βέβαια η πολιτεία οτι ο πολίτης όντως ασχολείται και γνωρίζει από ηλεκτρονικά ώστε με τις υποτιθέμενες ραδιοφωνικές κατασκευές του να μήν δημιουργήσει προβλήματα στον εαυτό του και στους άλλους. Και αυτό το καταλαβαίνω απολύτως, αλλά εγώ δεν θέλω να κάνω κατασκευές, θέλω απλά να μιλάω με την οικογένειά μου και τους φίλους μου.

 

Δεν μιλάω απλά για χόμπι. Πολλές φορές είναι θέμα ανάγκης. Για εμένα όπως είναι υποχρεωτικός ο ασύρματος στα σκάφη, θα έπρεπε να είναι και στα αυτοκίνητα, και τους ψαράδες και τους ορειβάτες κλπ.

Το CB δεν δουλεύει και είναι δύσχρηστο. Ογκώδες και με μεγάλη κεραία ... καρνάβαλος. Πόσο δύσκολο είναι δηλαδή να έχουμε 5 - 10w στα PMR και μιά ανάλογη μπάντα στα VHF ;

 

Γιατί οι "Μητσάρες" μιλάνε (χωρίς να έχουν κάτι να πουν) και εγώ δεν μπορώ να μιλήσω με το 9χρονο παιδί μου ή την γυναίκα μου όταν αυτοί είναι στο σπίτι ενώ εγώ είμαι στο κτήμα;

Θα μου πείς να μιλήσω με κινητό! Με κινητό που το πληρώνει κιόλας 20+€ το μήνα, να πληρώσει όποιος θέλει να κάνει χόμπι, όχι ο υπόλοιπος κόσμος που θέλει να εξυπηρετηθεί.

 

Το πράγμα είναι απλό: μας έχουν γραμμένους, και αν δεν απαιτούμε δεν θα πάρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ τα θυμόμουν αλλά τα διάβασα λιγάκι και θυμήθηκα.

 

 

Ναι γιαυτό λέμε ότι χρειάζονται απλά πραγματάκια όπως να ξέρεις να συνδέσεις τις έτοιμες και τελειοποημένες συσκευές στο τροφοδοτικό σωστά, κλπ (υπάρχουν και περιπτώσεις που έκαψαν τα έτοιμα και τέλεια μηχανήματά τους απλά συνδέοντας ανάποδα τους πόλους του τροφοδοτικού). Αν δεν ήταν έτοιμες θα χρειαζόταν πολύ περισσότερες γνώσεις ηλεκτρονικών.

 

Επίσης ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι κατά κύριο λόγο hobby έρευνας στον τομέα της ραδιοηλεκτρολογίας και των επικοινωνιών γενικά και ύστερα hobby επικοινωνίας. Χωρίς έστω τα απλά ηλεκτρονικά δεν έχεις την βάση για να κάνεις αυτό το hobby.

 

Και γενικά ξαναλέω ότι τα ηλεκτρονικά στις εξετάσεις είναι απλούστατα!

 

Όχι, δεν θέλω ρε παιδί μου να μάθω ηλεκτρονικά . Μπα σε καλό σου!

Θέλω να πατάω το PTT και να μιλάω εκεί που θέλω μέσα σε κάποια λογική και αξιοπρεπή απόσταση. Όταν έχεις τηλέφωνο χρειάζεσαι γνώσεις στα ηλεκτρονικά;

 

Τα τροφοδοτικά, κεραίες και λοιπά συμπράγκαλα θα έχουν όλα ένα τύπο σύνδεσης όπως και όλα τα consumer electronics. Τα κινητά τηλέφωνα γιατί δεν καίγονται;

 

Απλά θέλουν ότι κάνεις να πληρώνεις. Να πληρώνεις και το κόμα και την τελεία που θα πείς. Θα πληρώνεις π@υστη !!!

Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με τα αυτοκίνητα: Εδώ και χρόνια υπάρχει η τεχνολογία για να κινούνται τα αυτοκίνητα δίχως συμβατικά καύσιμα, αλλά δεν τα βγάζουν σε παραγωγή γιατί δεν θα πληρώνεις τίποτα αφού θα κινείται με ηλεκτρική ενέργεια και θα επαναφορτίζει τις μπαταρίες μόνο του.

Πρέπει να πληρώνεις!!!

 

Το δύσκολο συνήθως είναι ο κώδικας μορς γιαυτό βγήκε κατηγορία άδειας που δεν απαιτεί μορς για να μπορούν περισσότεροι να μπουν στο hobby.

 

Ναι βγάλανε τον κώδικα (πολύ κακώς!) και "αναβάθμισαν" την ύλη των εξετάσεων.

Γνωστός μου ραδιοερασιτέχνης και ηλεκτρονικός μου είπε οτι αυτά που σχεδιάζουν να ρωτάνε από δώ και πέρα, θα πρέπει να κάτσει να τα διαβάσει κι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να βγάλω άδεια ραδιοερασιτέχνη.Δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος λόγω σχολής.Ίσως βγάλω αργότερα.Προς το παρόν θέλω να ρωτήσω κάτι.Έχω ένα σκανεράκι(δέκτη) για να ακούω airband (108-137 MHz).Όταν το αγόρασα δεν με είπαν τίποτα.Χρειάζεται άδεια?

Και κάτι ακόμη.Στις ερασιτεχνικές ραδιοεπικοινωνίες χρησιμοποιείται το φωνητικό(νατοϊκό) αλφάβητο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σκανεράκι(δέκτη) για να ακούω airband (108-137 MHz).Όταν το αγόρασα δεν με είπαν τίποτα.Χρειάζεται άδεια?

Θεωρητικά ναι αλλά ακόμα κι αν έχεις άδεια το να ακούς εκτός μπάντας δεν είναι ότι καλύτερο. Ο τρέχων νόμος που αφορά τους ραδιοεραστιέχνες τους δίνει το δικαίωμα να ακούν εκτός ραδιοερασιτεχνικής μπάντας με την προϋπόθεση ότι δεν παραβιάζεται το απόρρητο των επικοινωνιών. Αυτό το τελευταίο όμως ο καθένας το μεταφράζει όπως θέλει οπότε συμπέρασμα δεν βγαίνει :)

 

Και κάτι ακόμη.Στις ερασιτεχνικές ραδιοεπικοινωνίες χρησιμοποιείται το φωνητικό(νατοϊκό) αλφάβητο?

χρησιμοποιείται στη φωνητική επικοινωνία για την εκφώνηση των διακριτικών κλήσεως και για άλλες ανάλογες περιπτώσεις

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θέλω ρε παιδί μου να μάθω ηλεκτρονικά . Μπα σε καλό σου! Θέλω να πατάω το PTT και να μιλάω εκεί που θέλω μέσα σε κάποια λογική και αξιοπρεπή απόσταση..

Είτε θέλεις είτε όχι αυτός είναι ο νόμος του κράτους οπότε αν σε ενδιαφέρει να μιλάς νόμιμα θα πρέπει να μάθεις τα ελάχιστα ηλεκτρονικά που απαιτούνται (όπως και κάποια άλλα απλά πραγματάκια νομικής φύσεως) και να βγάλεις μια άδεια.

Και όπως είπα και παραπάνω οι ραδιοερασιτέχνες πρώτα (πρέπει να) ενδιαφέρονται για την έρευνα και ύστερα για την επικοινωνία.

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαπιστώνω μια σύγχυση σε σχέση με το ποίες συχνότητες μπορούν να είναι προσβάσιμες από όλους τους πολίτες [με προϋποθέσεις ή μη] και ποίες όχι, θα επιχειρήσω να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα.

 

 

CB: Τα CB δουλεύουν κοντά στο όριο τον Βραχέων κυμάτων, δηλαδή στα 27 MHz, με μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύ τα 4 Watt, αυτή η ισχύ επιτρέπει επικοινωνίες σε ανοιχτούς χορούς της τάξεως των 10 με 30 Km, για να αγοράσει κάποιος CB, απαιτείται μια απλή άδεια που εκδίδεται όπως περιγράφεται από εδώ.

 

PMR: Τα PMR είναι ασύρματοι πομποδέκτες με σταθερή κεραία στη ζώνη των 446 MHz, όπου η μέγιστη ισχύ τους δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 0,5 Watt.

 

Η αγορά και η χρήση τους είναι ελεύθερη από οποιονδήποτε πολίτη, και η εμβέλεια τους κυμαίνεται από 2 με 5 Km σε ανοιχτό χώρο.

 

 

Ραδιοερασιτέχνης: Είναι κάθε άτομο το οποίο διαθέτει άδεια που του δίνει τη δυνατότητα να διεξάγει νόμιμα την υπηρεσία ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ.

 

Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη: Είναι υπηρεσία ραδιοεπικοινωνίας που έχει σαν σκοπό την αυτοδιδασκαλία, την αλληλοεπικοινωνία, την τεχνολογική έρευνα και την τηλεπικοινωνιακή υποστήριξη επιχειρήσεων βοήθειας σε περιπτώσεις καταστάσεων έκτακτης ανάγκης και καταστροφών που διεξάγεται από ραδιοερασιτέχνες, δηλαδή από πρόσωπα κατάλληλα εξουσιοδοτημένα που ασχολούνται με τη ραδιοηλεκτρική τεχνική αποκλειστικά για προσωπικό σκοπό χωρίς οικονομικό όφελος.

 

Για να αποκτήσει κανείς άδεια Ραδιοερασιτέχνη, απαίτεται να γνωρίζει βασικές θεωρίες και πρακτικές ηλεκτρονικών και τηλεπικοινωνιών.

 

Σε περιπτώσεις εκτάκτου ανάγκης, όπου οι τηλεπικοινωνίες δεν λειτουργούν ή δεν επαρκούν, οι Ραδιοερασιτέχνες και οι σταθμοί τους, αξιοποιούνται από τη πολιτεία για την αποκατάσταση των τηλεπικοινωνιών όπου αυτό είναι αναγκαίο.

 

Με απλά λόγια, όταν όλες οι τηλεπικοινωνίες καταρρέουν, οι Ραδιοερασιτέχνες είναι στη πρώτη γραμμή.

 

Ακόμα και αν όλα τα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα καταρρεύσουν, για οποιοδήποτε λόγο, των Ραδιοερασιτεχνών θα δουλεύουν, και θα είναι τα μόνα που θα δουλεύουν.

 

 

Για αυτό απαιτούνται οι εξετάσεις, ανά την υφήλιο.

 

Αν κάποιοι θέλουν να επικοινωνούν από το κτήμα στο σπίτι τους, μπορούν να το κάνουν κάλλιστα με ένα CB ή με ένα PMR, και δεν θέλει εξετάσεις.

 

Αν κάποιοι θέλουν να επικοινωνούν από το αυτοκίνητο τους σε περίπτωση ανάγκης, με τον έξω κόσμο, μπορούν να αγοράσουν ένα CB, μια χαρά κάνει τη δουλειά του, και δεν είναι είτε δύσχρηστο, ούτε ογκώδες, και πάλι δεν θέλει εξετάσεις.

 

Χωρίς να θέλω να θίξω κανένα, θεωρώ πως τον τελευταίο καιρό οι Ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες έχουν γεμίσει από CBάκιδες, PMRάδες και Wi-Fiτζήδες όπου το μόνο τους ενδιαφέρον είναι να έχουν μια Ραδιοερασιτεχνική άδεια, καλύπτοντας άλλους σκοπούς, πολλές φορές δόλιους, οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με το Ραδιοερασιτεχνισμό.

 

Και το χειρότερο? Υπάρχουν παράγοντες που τους στηρίζουν, αυτό πρέπει να σταματήσει.

 

Δεν είναι όλες οι συχνότητες ίδιες, και δεν απευθύνονται σε όλους, η κάθε μια έχει το δικό της σκοπό, τη δική της χρήση, και απευθύνεται σε συγκεκριμένα άτομα ή υπηρεσίες, ας σταματήσουν επιτέλους ορισμένοι να νομίζουν πως ο Ραδιοερασιτεχνισμός είναι Walkie Talkie, έλεος!!!

Edited by Dromeas
Link to comment
Share on other sites

Είτε θέλεις είτε όχι αυτός είναι ο νόμος του κράτους οπότε αν σε ενδιαφέρει να μιλάς νόμιμα θα πρέπει να μάθεις τα ελάχιστα ηλεκτρονικά που απαιτούνται (όπως και κάποια άλλα απλά πραγματάκια νομικής φύσεως) και να βγάλεις μια άδεια.

 

Αν υπήρχε ένας νόμος που απαγόρευε να ανασαίνεις, θα γίνονταν όλοι παράνομοι.

 

Κάποτε οι πολίτες σε παλαιότερες δημοκρατίες σέβονταν τους νόμους και πέθαιναν για αυτούς και την πολιτεία τους. Τότε όμως αυτοί οι ίδιοι δημιουργούσαν τους νόμους τους και αν κάποιος δεν τους έκανε .... τον άλλαζαν.

Σήμερα άλλοι φτιάχνουν τους νόμους μας και εμείς μάθαμε να υπακούμε, ΟΧΙ στους νόμους που συμβάλαμε στην δημιουργία τους, αλλά σε νόμους - διαταγές άλλων συμφερόντων.

 

Θυμήσου οτι πρίν από λίγο καιρό απαγορευόταν να έχεις αγροτικό αυτοκίνητο με 4 πόρτες, ή ηλεκτρογεννήτριες στο σπίτι σου ... Τώρα σου επιδοτούν τα φωτοβολταϊκά και σε παρακαλάνε να πάρεις δάνειο για να αγοράσεις εκείνο το 4πορτο αγροτικό.

Είδες πως αλλάζουν οι νόμοι;

 

Είδες πως αλλάζουν οι νόμοι όταν κάποιοι βλέπουν κέρδος με την αλλαγή τους;

Αλλά γιατί να αλλάζουμε τους νόμους μας μόνον όταν πρόσκειται να κερδίσουν οι λίγοι, και όχι οι πολλοί;

 

Είτε θέλεις είτε όχι αυτός είναι ο νόμος του κράτους

 

Εμείς είμαστε το κράτος! Εμείς να φτιάχνουμε τους νόμους μας. Οι πολιτικοί είναι για να εκπληρώνουν τις δικές μας βουλήσεις. Όχι εμείς τις δικές τους!

Πρέπει να τους διατάζουμε, όχι να μας διατάζουν. Αλλά ξεχάσαμε από που ξεκινήσαμε και δεν καταλαβαίνουμε που είμαστε και που πάμε.

Link to comment
Share on other sites

φίλε dromeas κάτι άσχετο μια και είδα την υπογραφή σου

μήπως ξέρεις γιατί το hwn.gr είναι εκτός λειτουργίας?

 

φίλε mlf αυτή τη στιγμή ο νόμος είναι αυτός.

μπορεί αργότερα να αλλάξει αλλά τώρα είναι έτσι.

Edited by atrias
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

φίλε dromeas κάτι άσχετο μια και είδα την υπογραφή σου

μήπως ξέρεις γιατί το hwn.gr είναι εκτός λειτουργίας?

 

φίλε mlf αυτή τη στιγμή ο νόμος είναι αυτός.

μπορεί αργότερα να αλλάξει αλλά τώρα είναι έτσι.

Απ όσο γνωρίζω, γίνονται κάποιες αναβαθμίσεις στους Servers και θα επανέλθει εντός τον επόμενων ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι αλλά ακόμα κι αν έχεις άδεια το να ακούς εκτός μπάντας δεν είναι ότι καλύτερο. Ο τρέχων νόμος που αφορά τους ραδιοεραστιέχνες τους δίνει το δικαίωμα να ακούν εκτός ραδιοερασιτεχνικής μπάντας με την προϋπόθεση ότι δεν παραβιάζεται το απόρρητο των επικοινωνιών. Αυτό το τελευταίο όμως ο καθένας το μεταφράζει όπως θέλει οπότε συμπέρασμα δεν βγαίνει :)

Θέλω να πιστεύω ότι το να ακούω τις αεροπορικές συχνότητες πολιτικών αεροσκαφών δεν περιλαμβάνει κάτι το απόρρητο.Δεδομένου ότι υπάρχει και νόμιμη ιστοσελίδα που σου επιτρέπει να ακούσεις μέσω ίντερνετ..

Και δεδομένου ότι κανείς δεν με ενημέρωσε όταν αγόρασα το σκανεράκι για την ισχύουσα νομοθεσία ούτε μου ζήτησε να βγάλω κάποια άδεια νομίζω πως είμαι καλυμμένος.Άλλωστε είναι απλός δέκτης.Όχι πομποδέκτης.Δεν παρακωλύω τις επικοινωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Με κλήση από το κινητό σου στο 112, βγαίνει η αστυνομία...όπου και αν είσαι, από οποιοδήποτε κινητό...ακόμα και χωρίς κάρτα. Δοκίμασες κάτι τέτοιο σε ώρα ανάγκης και δεν ήρθε βοήθεια ? Γιατί, για τον ασύρματο θα χρειαστεί περισσότερη ώρα να καλέσεις βοήθεια !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...