Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μια χαρά τζίφρα βάζει σε ξεχωριστό χαρτί από αυτά του συμβολαίου που αναφέρετε ακριβώς στην έκπτωση παγίου .....:rolleyes:

 

 

Εμένα όσες φορές ρωτησα στο 13830 μου είπαν δεν είναι δεσμευτική η έκπτωση. Αν ήταν έτσι, αν πχ στον 4ο μηνα κανείς αναβάθμιση με επιδότηση, τότε θα έπρεπε για άλλους 8 μήνες να συνεχίσεις το ιδιο συμβόλαιο. Όμως εκεί κάνουν νέο 12μηνο. Δε σπάνε το υπαρχον συμβόλαιο.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

ρε guys είναι δυνατόν ??

 

δλδ σας δίνει η καλή vodafone έκπτωση στο πάγιο χωρίς καμία δέσμευση ??

 

αυτά δε γίνονται ούτε σε προηγμένες χώρες , θα γίνονται στη Βορειο Αφρικάνικη Δημοκρατιά του Ελλαδιστάν ???

«Μη στενοχωριέσαι, άφησε τα πράγματα να πάνε μόνα τους. Οι ηλίθιοι και οι κακοί θα νικηθούν στο τέλος.» - Λάο Τσε
Link to comment
Share on other sites

ρε guys είναι δυνατόν ??

 

δλδ σας δίνει η καλή vodafone έκπτωση στο πάγιο χωρίς καμία δέσμευση ??

 

αυτά δε γίνονται ούτε σε προηγμένες χώρες , θα γίνονται στη Βορειο Αφρικάνικη Δημοκρατιά του Ελλαδιστάν ???

 

 

Μόλις έμαθα πως ανα πάσα στιγμή κλεινεις το συμβόλαιο, απλά αν έχεις επιλέξει έκπτωση, και έχουν περάσει πχ 5 μήνες, πληρώνεις τους 5 μήνες επί το πόσο της μηνιαίας έκπτωσης. Αν είναι δλδ 5€, τότε θα δώσεις 25€ σύνολο. Τους επιστρεφεις τα λεφτά δλδ. Για τον πελάτη μια η άλλη είναι, αφού τι να έδινε 30 το μήνα τι 25, αν πρόκειται να το κόψει ενδιάμεσα. Απλα δεν έχεις υποχρέωση να σκασεις συμβόλαιο και να πληρώσεις τα κερατιατικα.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν παίρνεις την επιδότηση αυτή μειώνεται,έτσι δεν είναι?

Από την άλλ φίλε μου γιατί να τους χαρίσεις τα λεφτά τς επιδότησής σου???

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως τόσο που έχουν πέσει οι επιδοτήσεις δεν αξίζει το κόπο να τη χρησιμοποιείς .

 

παράδειγμα ,

 

η πλειόψηφία των συνδρομητών vodafone έχει 49 € επιδότηση , άντε να πάρετε 13830 και να σας τη κάνουνε 65 € , σιγά τα λεφτά ρε παιδιά ,

 

καλύτερα να τη πάρεις cash και να σε free ανά πάσα στιγμή .

 

η voda πιέζει και τους πελάτες να πάρουν επιδοτήσεις για ευνόητους λόγους , όπως και οι franshise μιας και πληρώνονται 8 € το κομμάτι .....ναι ναι καλά ακούσατε 8 € το κομμάτι .

 

δλδ ένα μαγαζί που κάνει 300 επιδοτήσεις το μήνα , μόνο από αυτές εισπράττει 2400 € ........super για υτους !!!

«Μη στενοχωριέσαι, άφησε τα πράγματα να πάνε μόνα τους. Οι ηλίθιοι και οι κακοί θα νικηθούν στο τέλος.» - Λάο Τσε
Link to comment
Share on other sites

και για αυτους που δε θελουν να 'χαριζουν' τις επιδοτησεις, πιο εξυπνο ειναι να μην κανουν την ανανεωση και να περιμενουν μεχρι μια εταιρια κανει την σουπερ προσφορα (1 φορα το χρονο ολες οι εταιριες κανουν σουπερ προσφορες) και να παρουν οχι 50-80 ευρω, αλλά 300-400..
Link to comment
Share on other sites

και για αυτους που δε θελουν να 'χαριζουν' τις επιδοτησεις, πιο εξυπνο ειναι να μην κανουν την ανανεωση και να περιμενουν μεχρι μια εταιρια κανει την σουπερ προσφορα (1 φορα το χρονο ολες οι εταιριες κανουν σουπερ προσφορες) και να παρουν οχι 50-80 ευρω, αλλά 300-400..

 

έτσι ακριβώς !!!!

 

ή αν βιάζεστε πάτε σε ανταγωνίστρια εταιρεία και κάνετε αίτημα φορητότητας χωρίς να υπογράψετε κάτι ή να πάρετε συσκευή και κάρτα sim,

 

ύστερα από δύο με τρεις μέρες θα σας πάρουν τηλέφωνο από τη voda και καλά γιατί φεύγετε και για ποιο λόγο και τέτοια ,

 

σε αυτή τη φάση διαπραγματεύεστε ότι θέλετε , εσείς κάνετε παιχνίδι πλέον και όχι αυτοί ,

 

έχω δει επιδοτήσεις των 200 € να γίνονται 700€ και 30% έκπτωση στα πάγια για πλάκα !!!

«Μη στενοχωριέσαι, άφησε τα πράγματα να πάνε μόνα τους. Οι ηλίθιοι και οι κακοί θα νικηθούν στο τέλος.» - Λάο Τσε
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς !!!!

 

ή αν βιάζεστε πάτε σε ανταγωνίστρια εταιρεία και κάνετε αίτημα φορητότητας χωρίς να υπογράψετε κάτι ή να πάρετε συσκευή και κάρτα sim,

 

ύστερα από δύο με τρεις μέρες θα σας πάρουν τηλέφωνο από τη voda και καλά γιατί φεύγετε και για ποιο λόγο και τέτοια ,

 

σε αυτή τη φάση διαπραγματεύεστε ότι θέλετε , εσείς κάνετε παιχνίδι πλέον και όχι αυτοί ,

 

έχω δει επιδοτήσεις των 200 € να γίνονται 700€ και 30% έκπτωση στα πάγια για πλάκα !!!

 

 

Έχω την εντύπωση ότι τα έχουν κόψει αυτά και σε στέλνουν στον απέναντι. Κάποιος το έκανε και του έκαναν αύξηση 4-5€. Νομίζω για λίγο καιρό οι καλές επιδοτήσεις δε θα υπάρξουν.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

 

έχω δει επιδοτήσεις των 200 € να γίνονται 700€ και 30% έκπτωση στα πάγια για πλάκα !!!

 

αυτο ισχυε πραγματι, αλλά τωρα πια εχουν 'σφιξει τα ζωναρια'.. Οπως εχω γραψει και πιο παλια, η επιδοτηση ειναι το 'δολωμα', αυτο που πρεπει να σκεφτεται ο συνδρομητης ειναι 1) να εχει καλυψη (σημα) στο σπιτι/δουλεια 2) να μη ξεπερνα το παγιο του 3) να μπορει να τον ικανοποιει η εξυπηρετηση πελατων.

Link to comment
Share on other sites

και για να καταλάβετε πως λειτουργούν οι επιδοτήσεις ακούστε και αυτό το παράδειγμα .

 

πελάτης με πάγιο 50 /μήνα έχει επιδότηση 140 € και αγοράζει συσκευή αξίας 240 € ,

έχουμε και λέμε τώρα 240 - φπα 23% = 185 περίπου

αν από τα 185 € βγάλουμε και το κέρδος της εταιρείας, που στο χειρότερο σενάριο υποθέτω θα είναι στο 15-18% , μένει μία καθαρή αξία περίπου 150 €

 

τώρα εσείς πληρώνεται 240-140 = 100€

αλλά στη ουσιά κοστίζεται για την εταιρεία 150-140=10€

 

πληρώσατε 100 και κοστίσατε 10 , 100-10= 90 €(μεικτά) καταλαβαίνετε ποιος τα κέρδισε αυτά ε??

 

εσείς στη διάρκεια του χρόνου μόνο από τα πάγια σας θα τους δώσετε 12*50 = 600€

 

για σκεφτείτε το.....μια απλή σκέψη μου είναι !!!

«Μη στενοχωριέσαι, άφησε τα πράγματα να πάνε μόνα τους. Οι ηλίθιοι και οι κακοί θα νικηθούν στο τέλος.» - Λάο Τσε
Link to comment
Share on other sites

έχω δει επιδοτήσεις των 200 € να γίνονται 700€ και 30% έκπτωση στα πάγια για πλάκα !!!

Δυστυχώς αυτά ανήκουν στο παρελθόν.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυε πραγματι, αλλά τωρα πια εχουν 'σφιξει τα ζωναρια'.. Οπως εχω γραψει και πιο παλια, η επιδοτηση ειναι το 'δολωμα', αυτο που πρεπει να σκεφτεται ο συνδρομητης ειναι 1) να εχει καλυψη (σημα) στο σπιτι/δουλεια 2) να μη ξεπερνα το παγιο του 3) να μπορει να τον ικανοποιει η εξυπηρετηση πελατων.

 

μιλάω για παράδειγμα προ εβδομάδας ,

 

200 κάτι πήγε cpsmote και καλά και γύρισε με 750 € περίπου .....

«Μη στενοχωριέσαι, άφησε τα πράγματα να πάνε μόνα τους. Οι ηλίθιοι και οι κακοί θα νικηθούν στο τέλος.» - Λάο Τσε
Link to comment
Share on other sites

μιλάω για παράδειγμα προ εβδομάδας ,

 

200 κάτι πήγε cpsmote και καλά και γύρισε με 750 € περίπου .....

 

πρεπει να εκανε φοβερους λογαριασμους στη voda! Δεν τον χαλασε το 750! Να του πεις να αλλαξει προγραμμα ομως.. Απο τη στιγμη που ειχε επιδοτηση, ειναι τουλαχιστον 1 χρονο στην εταιρια, που σημαινει οτι μετα απο 1 μηνα θα μπορει να παει σε οποιο προγραμμα θελει

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εκανε φοβερους λογαριασμους στη voda! Δεν τον χαλασε το 750! Να του πεις να αλλαξει προγραμμα ομως.. Απο τη στιγμη που ειχε επιδοτηση, ειναι τουλαχιστον 1 χρονο στην εταιρια, που σημαινει οτι μετα απο 1 μηνα θα μπορει να παει σε οποιο προγραμμα θελει

 

80-100€ οι λογαριασμοί του ,

 

σας λέω όλα γίνονται , κάντε παιχνίδι , όντως power to you !!!αχαχαχαχαχαχα

«Μη στενοχωριέσαι, άφησε τα πράγματα να πάνε μόνα τους. Οι ηλίθιοι και οι κακοί θα νικηθούν στο τέλος.» - Λάο Τσε
Link to comment
Share on other sites

80-100€ οι λογαριασμοί του ,

 

σας λέω όλα γίνονται , κάντε παιχνίδι , όντως power to you !!!αχαχαχαχαχαχα

 

τι παγιο ειχε?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο νούμερο (750 ευρώ) αδυνατώ να το πιστέψω...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο νούμερο (750 ευρώ) αδυνατώ να το πιστέψω...

 

και εγω.. ισως ειναι καποιος με παγιο 30ε και κανει ολο 150αρες καθε μηνα, αλλά παλι πολυ τραβηγμενο..

 

Υ.Γ. σωστη η υπογραφη σου, η cosmo το κανει ηδη, εαν δεν το κανει και η voda του χρονου, θα φυγω χαλαρα..

Link to comment
Share on other sites

τι παγιο ειχε?

 

 

νομίζω unlimited me net 55 ή κάτι τέτοιο είχε και έχει , και οι λογαριασμοί του γύρω στα 100 € και με κάτι ξεσπάσματα των 130 και 160 € .

«Μη στενοχωριέσαι, άφησε τα πράγματα να πάνε μόνα τους. Οι ηλίθιοι και οι κακοί θα νικηθούν στο τέλος.» - Λάο Τσε
Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση στο πάγιο αντί επιδότησης για νέα συσκευή δεν είναι διαθέσιμη για όλα τα προγράμματα; Δηλαδή στο Unlimited 15 δεν μπορώ να έχω έκπτωση στο πάγιο;
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση στο πάγιο αντί επιδότησης για νέα συσκευή δεν είναι διαθέσιμη για όλα τα προγράμματα; Δηλαδή στο Unlimited 15 δεν μπορώ να έχω έκπτωση στο πάγιο;

Εχω την εντυπωση οτι σε ολα τα πακετα γινεται, απλα το καθε πακετο εχει διαφορετικο ποσο.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

και για να καταλάβετε πως λειτουργούν οι επιδοτήσεις ακούστε και αυτό το παράδειγμα .

 

πελάτης με πάγιο 50 /μήνα έχει επιδότηση 140 € και αγοράζει συσκευή αξίας 240 € ,

έχουμε και λέμε τώρα 240 - φπα 23% = 185 περίπου

αν από τα 185 € βγάλουμε και το κέρδος της εταιρείας, που στο χειρότερο σενάριο υποθέτω θα είναι στο 15-18% , μένει μία καθαρή αξία περίπου 150 €

 

τώρα εσείς πληρώνεται 240-140 = 100€

αλλά στη ουσιά κοστίζεται για την εταιρεία 150-140=10€

 

πληρώσατε 100 και κοστίσατε 10 , 100-10= 90 €(μεικτά) καταλαβαίνετε ποιος τα κέρδισε αυτά ε??

 

εσείς στη διάρκεια του χρόνου μόνο από τα πάγια σας θα τους δώσετε 12*50 = 600€

 

για σκεφτείτε το.....μια απλή σκέψη μου είναι !!!

 

Δεν κατάλαβα απολύτως του υπολογισμούς σου, το σίγουρο είναι ότι η εταιρεία δεν χάνει!

 

Επίσης θέλω να πω σε όλους ότι δεν υπάρχει περίπτωση ένα δίκτυο να "μπαίνει μέσα" για πελάτη με μια σύνδεση .

Δεν αναφέρομαι σε εταιρικά , που εκεί παίζονται άλλου είδους παιχνίδια..

 

Τώρα που οι επιδοτήσεις έχουν πέσει τρελά, πάμε πίσω ολοταχώς στα χρόνια πριν την φορητότητα. Τώρα τα δίκτυα θα έχουν "μαντρωμένους" τους πελάτες τους και ουσιαστικά θα προσπαθούν να βγάλουν κέρδος από τους ίδιους τους πελάτες τους , πουλώντας σε αυτούς νέες συνδέσεις, data κτλ...

Τα μερίδια αγοράς λίγο - πολύ δεν θα αλλάξουν το επόμενο διάστημα...

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

και για να καταλάβετε πως λειτουργούν οι επιδοτήσεις ακούστε και αυτό το παράδειγμα .

 

πελάτης με πάγιο 50 /μήνα έχει επιδότηση 140 € και αγοράζει συσκευή αξίας 240 € ,

έχουμε και λέμε τώρα 240 - φπα 23% = 185 περίπου

αν από τα 185 € βγάλουμε και το κέρδος της εταιρείας, που στο χειρότερο σενάριο υποθέτω θα είναι στο 15-18% , μένει μία καθαρή αξία περίπου 150 €

 

τώρα εσείς πληρώνεται 240-140 = 100€

αλλά στη ουσιά κοστίζεται για την εταιρεία 150-140=10€

 

πληρώσατε 100 και κοστίσατε 10 , 100-10= 90 €(μεικτά) καταλαβαίνετε ποιος τα κέρδισε αυτά ε??

 

εσείς στη διάρκεια του χρόνου μόνο από τα πάγια σας θα τους δώσετε 12*50 = 600€

 

για σκεφτείτε το.....μια απλή σκέψη μου είναι !!!

 

Είσα Σίγουρος ότι τα πήγαινες καλά στα μαθηματικά ; ή μήπως αφαίρεσες ΔΥΟ φορές το 140 ;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι. Εγω, αφου περασε ο χρονος, αντι για επιδοτηση, πηρα την εκπτωση παγιου και αλλαξα πακετο. Πηγα στο unlimited 45 & internet γιατι οταν το εκανα ειχα σκοπο να το χρησιμοποιησω μαζι με επιδοτηση για το iphone. Τωρα που πηρα απο αλλου το iphone και πηρα την εκπτωση του παγιου, ποτε μπορω ν'αλλαξω προγραμμα; Να το κανω δλδ unlimited 30 και να βαλω εγω οσα δεδομενα θελω; Edited by Areian0s
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Τα μερίδια αγοράς λίγο - πολύ δεν θα αλλάξουν το επόμενο διάστημα...

 

μακαρι, γιατι φανταζεσαι να ερθουν ολοι της cosmo στη voda? θα μας φανε ολα τα κελια (cells)!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...