Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το 1 παγιο μπροστα, που παει ρε παιδια;

 

απο την ωρα που κανεις την αιτηση για μετατροπη σε καρτοκινητο θελει 30 μερες. αυτες τις 30 μερες(ενα μηνα δηλαδη) που παραμενεις με την συνδεση δεν πληρωνεις το παγιο γιατι συμψηφιζεται με το παγιο που προπληρωσες τον 1 μηνα.

πληρωνεις μονο τις κινησεις που θα ξεπερασουν το ποσο του παγιου σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο την ωρα που κανεις την αιτηση για μετατροπη σε καρτοκινητο θελει 30 μερες. αυτες τις 30 μερες(ενα μηνα δηλαδη) που παραμενεις με την συνδεση δεν πληρωνεις το παγιο γιατι συμψηφιζεται με το παγιο που προπληρωσες τον 1 μηνα.

πληρωνεις μονο τις κινησεις που θα ξεπερασουν το ποσο του παγιου σου

 

νομιζω οτι το '30 μερες' εχει γινει '3 μερες', τουλαχιστον εαν πας σε άλλη εταιρια (φορητοτητα), ακομη και προς καρτοκινητο. Σιγουρα υπαρχει καποιο topic εδω μεσα που επιβεβαιωνει την αλλαγη, εδω και πολυ καιρο. Εαν καποιος θελει να μεινει στην ιδια εταιρια, απο συμβολαιο σε καρτοκινητο, δεν ειμαι σιγουρος εαν χρειαζεται 30 μερες. Το καλυτερο που εχει να κανει ο φιλος ειναι να παει σε ενα καταστημα ανταγωνιστη και να ρωτησει ποια ειναι η διαδικασια (εχουν εμπειρια αυτοι) και θα του τα κανουν ολα αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το '30 μερες' εχει γινει '3 μερες', τουλαχιστον εαν πας σε άλλη εταιρια (φορητοτητα), ακομη και προς καρτοκινητο. Σιγουρα υπαρχει καποιο topic εδω μεσα που επιβεβαιωνει την αλλαγη, εδω και πολυ καιρο. Εαν καποιος θελει να μεινει στην ιδια εταιρια, απο συμβολαιο σε καρτοκινητο, δεν ειμαι σιγουρος εαν χρειαζεται 30 μερες. Το καλυτερο που εχει να κανει ο φιλος ειναι να παει σε ενα καταστημα ανταγωνιστη και να ρωτησει ποια ειναι η διαδικασια (εχουν εμπειρια αυτοι) και θα του τα κανουν ολα αυτοι.

 

απο συνδεση σε καρτοκινητο θελει 30 μερες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολλά χρόνια επιστροφή στην vodafone απο cosmote και στο πρόγραμμα unlimited 20.Ο υπάλληλος στο μαγαζί μου έδωσε τον αριθμό 1284 για να μαθαίνω το υπόλοιπο μου,όμως παίρνω τηλέφωνο και μου λεει οτι δεν είναι για το πρόγραμμα που έχω επιλέξει.Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Mήνυμα στέλνεις στο 1284...

 

Και με τηλεφωνικη κλιση γινεται.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολλά χρόνια επιστροφή στην vodafone απο cosmote και στο πρόγραμμα unlimited 20.Ο υπάλληλος στο μαγαζί μου έδωσε τον αριθμό 1284 για να μαθαίνω το υπόλοιπο μου,όμως παίρνω τηλέφωνο και μου λεει οτι δεν είναι για το πρόγραμμα που έχω επιλέξει.Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό;

 

Πρέπει να παρέλθει ενα 24ωρο από την ενεργοποίηση του αριθμού στο δίκτυο για να λειτουργήσει η υπηρεσία.

Παρέχεται ενημέρωση και με κλήση και με κενό μνμ στο 1284. Δωρεάν και τα 2 εννοείται.

 

Να θυμάσαι: τα mb ανανεώνονται την 1η μέρα κάθε μήνα και λήγουν την τελευταία μέρα.

Ο χρόνος ομιλίας και τα μνμ ανανεώνονται από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού, όπως και στην Κοσμοτέ.

Link to comment
Share on other sites

απο την ωρα που κανεις την αιτηση για μετατροπη σε καρτοκινητο θελει 30 μερες. αυτες τις 30 μερες(ενα μηνα δηλαδη) που παραμενεις με την συνδεση δεν πληρωνεις το παγιο γιατι συμψηφιζεται με το παγιο που προπληρωσες τον 1 μηνα.

πληρωνεις μονο τις κινησεις που θα ξεπερασουν το ποσο του παγιου σου

 

Αν κάνεις αλλαγή προγράμματος μετά από ανανέωση (λήξη συμβολαίου) πάλι δεν πληρώνεις ένα πάγιο μπροστά στο νέο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αλλαγή προγράμματος μετά από ανανέωση (λήξη συμβολαίου) πάλι δεν πληρώνεις ένα πάγιο μπροστά στο νέο πρόγραμμα?

 

αυτο δεν το ξερω. γνωριζω μονο για μετατροπη συμβολαιου σε καρτοκινητο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αλλαγή προγράμματος μετά από ανανέωση (λήξη συμβολαίου) πάλι δεν πληρώνεις ένα πάγιο μπροστά στο νέο πρόγραμμα?

 

Αυτό ισχύει γενικά για κάθε αλλαγή προγράμματος και όχι μόνο ειδικά για την λήξη του συμβολαίου.

Πληρώνεις το ποσοστό του παγίου που αντιστοιχεί στο παλιό σου πρόγραμμα μέχρι και την ημέρα που έγινε η αλλαγή και ποσοστό του παγίου που αντιστοιχεί στο νέο πρόγραμμα μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού συν ολόκληρο το πάγιο του νέου σου προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει γενικά για κάθε αλλαγή προγράμματος και όχι μόνο ειδικά για την λήξη του συμβολαίου.

Πληρώνεις το ποσοστό του παγίου που αντιστοιχεί στο παλιό σου πρόγραμμα μέχρι και την ημέρα που έγινε η αλλαγή και ποσοστό του παγίου που αντιστοιχεί στο νέο πρόγραμμα μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού συν ολόκληρο το πάγιο του νέου σου προγράμματος.

 

οτι και να γινει δηλαδη ενα παγιο μπροστα θα στο παρουν οτι και να γινει. ντροπη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ντροπή για ποιον λόγο; Πάντα γίνεται προπληρωμή παγίου. Έτσι και στην αλλαγή προγράμματος.
Link to comment
Share on other sites

Ντροπή για ποιον λόγο; Πάντα γίνεται προπληρωμή παγίου. Έτσι και στην αλλαγή προγράμματος.

 

δεν μπορω να κατανοησω τον λογο που πρεπει να προπληρωσεις το παγιο ενος μηνος. ποιος ο λογος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ντροπή για ποιον λόγο; Πάντα γίνεται προπληρωμή παγίου. Έτσι και στην αλλαγή προγράμματος.

Στη δουλειά σου σου προπληρώνουν το μισθό σου; Οταν στο κόβουν γιατί δεν έχεις πληρώσει 1 μήνα (αυτόν που έχεις προπληρώσει) ποια είναι η αιτιολογία τους;

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι βγαίνοντας ο λογαρισμός του μήνα έχεις 20-25 μέρες να τον πληρώσεις , θεωρώ ότι δεν προπληρώνεις τίποτα απολύτως.
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι βγαίνοντας ο λογαρισμός του μήνα έχεις 20-25 μέρες να τον πληρώσεις , θεωρώ ότι δεν προπληρώνεις τίποτα απολύτως.

Αν σκεφτείς ότι ο λογαριασμός έρχεται πολλές φορές 5 μέρες πριν τη λήξη και τις περισσότερες μετά τη λήξη τι θα απαντήσεις;

Και ΟΚ, εγώ βλέπω το λογαριασμό ηλεκτρονικά, ο πολύς ο κόσμος όμως;

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι ο λογαριασμός έρχεται πολλές φορές 5 μέρες πριν τη λήξη και τις περισσότερες μετά τη λήξη τι θα απαντήσεις;

Και ΟΚ, εγώ βλέπω το λογαριασμό ηλεκτρονικά, ο πολύς ο κόσμος όμως;

 

Αυτό ενισχύει το επιχείρημα μου . Όταν πληρώνεις τον λογαριασμό έχει ήδη καταναλωθεί το πάγιο του (επόμενου) μήνα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ενισχύει το επιχείρημα μου . Όταν πληρώνεις τον λογαριασμό έχει ήδη καταναλωθεί το πάγιο του (επόμενου) μήνα

 

Και εγώ λογικό το θεωρώ...

Είναι σαν να έχει κάποιος καρτοκινητό να μιλήσει (κάνει χρήση) 30€ και να βάλει μετά τα λεφτά. Πρώτα θα βάλεις -εσύ ο χρήστης- τα λεφτά και μετά θα μιλήσεις. Στη σύνδεση είναι σαν κάποιος να σου "βάζει τα λεφτά" και να σου λέει έχει 30 ημέρες περιθώριο να μου τα δώσεις...

 

Απλώς γίνεται κάποιο μπέρδεμα με νέες συνδέσεις, αλλάγές πακέτων αν υπάρχει μεγάλο διάστημα μέχρι να εκδοθεί ο λογαριασμός.

 

Έχει αναφερθεί και παλιά: Αν κάποιος θέλει να κλείσει μια σύνδεση πάνω στο χρόνο, πάει τον 11ο μήνα ζητάει ακύρωση (30 μέρες να ολοκληρωθεί) και τον επόμενο μήνα είναι κλειστεί η γραμμή. Για 12 μήνες χρήση, πληρώνεις 12 πάγια

Καμιά εταιρεία δεν επιστρέφει το τελευταίο πάγιο... Μόνο αν ζητήσεις φορητότητα 3 μέρες (π.χ τον 12ο μήνα) και σου επιστρέψουν την αναλογία μέχρι την ημερόμηνια έκδοσης που έφυγες από το μαγαζί τους!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λογικό το θεωρώ...

Είναι σαν να έχει κάποιος καρτοκινητό να μιλήσει (κάνει χρήση) 30€ και να βάλει μετά τα λεφτά. Πρώτα θα βάλεις -εσύ ο χρήστης- τα λεφτά και μετά θα μιλήσεις. Στη σύνδεση είναι σαν κάποιος να σου "βάζει τα λεφτά" και να σου λέει έχει 30 ημέρες περιθώριο να μου τα δώσεις...

 

Απλώς γίνεται κάποιο μπέρδεμα με νέες συνδέσεις, αλλάγές πακέτων αν υπάρχει μεγάλο διάστημα μέχρι να εκδοθεί ο λογαριασμός.

 

Έχει αναφερθεί και παλιά: Αν κάποιος θέλει να κλείσει μια σύνδεση πάνω στο χρόνο, πάει τον 11ο μήνα ζητάει ακύρωση (30 μέρες να ολοκληρωθεί) και τον επόμενο μήνα είναι κλειστεί η γραμμή. Για 12 μήνες χρήση, πληρώνεις 12 πάγια

Καμιά εταιρεία δεν επιστρέφει το τελευταίο πάγιο... Μόνο αν ζητήσεις φορητότητα 3 μέρες (π.χ τον 12ο μήνα) και σου επιστρέψουν την αναλογία μέχρι την ημερόμηνια έκδοσης που έφυγες από το μαγαζί τους!

 

Τι ούτε σε μετατροπή σε καρτοκινητό; Δεν σου πιστώνουν πίσω το τελευταίο πάγιο που ουσιαστικά αν το πληρώσεις είναι σαν να έχεις πληρώσει για ένα μήνα που δεν θα μιλήσεις ποτέ σου;

Αν έχω καταλάβει σωστά, την πρώτη μέρα της σύνδεσης προπληρώνεις ένα πάγιο, άρα ουσιαστικά ο μήνας ο πρώτος είναι πληρωμένος και μετά στο λογαριασμό σου έρχεται +1 πάγιο για τον επόμενο μήνα που πρόπληρωνεις. Αρα ουσιαστικά 1 πάγιο στο χρωστάνε πίσω όπως και να έχει αν αποσυνδεθείς είτε με φορητότητα είτε με μετατροπή σε καρτα! Τον πρώτο χρόνο ας πούμε πληρώνεις τελικά 13 πάγια και όχι 12...

Edited by greeksalad
Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά. Αλλά από την μέρα που θα ζητήσεις μετατροπή σε καρτοκινητό , θα στο υλοποιήσουν σε 30 ημέρες. Άρα δεν υπάρχει κάτι να σου επιστρέψουν.
Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά σου σου προπληρώνουν το μισθό σου; Οταν στο κόβουν γιατί δεν έχεις πληρώσει 1 μήνα (αυτόν που έχεις προπληρώσει) ποια είναι η αιτιολογία τους;

 

Στο τελευταίο ερώτημά σου σχετικά με την διακοπή λόγω μη πληρωμής, συμφωνώ. Απ'τη στιγμή που δεν το χρησιμοποιείς επειδή στο έχουν κόψει, για ποιον λόγο να τρέχουν πάγια;

 

Όσον αφορά την προπληρωμή του παγίου γενικά όμως, θεωρώ ότι η κουβέντα είναι ανούσια, πρώτα απ'όλα για τους λόγους που εξήγησε ο Vasileios πιο πάνω και κατά δεύτερον διότι πολύ απλά αυτοί είναι οι όροι σε όλους τους παρόχους και όποιος θέλει τους αποδέχεται όταν υπογράφει. Αν ξέρεις ότι δεν έχεις να διαθέσεις χρήματα για προπληρωμή ή θεωρείς ότι είναι παράλογη αυτή η προπληρωμή κάνεις καρτοκινητό και τελειώνει εκεί η γκρίνια.

 

Εκτός αυτού όμως, και στο καρτοκινητό προπληρωμή κάνεις επί της ουσίας. Επιλέγεις αν θα μιλήσεις τα χρήματα που έβαλες σε κάρτα και, φυσικά, ανανεώνεις ΠΡΙΝ μιλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση αντί επιδότησης στο πρόγραμμα Unlimited 25 και Unlimited 45 ποια είναι;

 

Το Unlmited 25 από 25€ θα είναι με την έκπτωση 22€

Το Unlimited 45 από 45€ θα είναι με την έκπτωση 40€

 

Αυτά είναι με το φπα χωρίς το τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας. Υπολογισε συν 12% στα πιο πάνω πάγια που σου έχω γράψει.

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγινε ενα κουφο πριν λιγες μερες.

 

Εδω κ.1.5 μηνα ειχε βγει η επιδοτηση μου 130 ευρω αλλα δεν ειχα κανει ανανεωση. Με πηραν λοιπον απο ενα 213++++++ να με ενημερωσουν οτι η επιδοτηση μου εχει βγει. Ειπα στην κοπελα οτι το γνωριζω αλλα δεν εχω ανανεωσει γιατι το ποσο δε φτανει για τις συσκευες που μ ενδιαφερουν, και θελω να δω τι προσφορα μου δινουν οι αλλες εταιριες. Τοτε με ρωτησε για ποιες συσκευες ενδιαφερομαι, περιμενα καποια λεπτα κι ειπε οτι θα μπορουσα να τις παρω δωρεαν με 18μηνο. Και μειναμε στ οτι θα σκεφτομουν ποια θελω τελικα , και θα δρουσα αναλογως. Της λεω αν παω σε καποιο καταστημα θα ναι ενημερωμενοι? μου λεει ναι αλλα μπορουμε να το κανουμε και τηλεφωνικα με το αφμ και τον αριθμο ταυτοτητας, και θα σας στειλουμε τη συσκευη με κουριερ. ενταξει τη λεω αφηστε να το σκεφτω λιγο για να δω ποια συσκευη θα παρω τελικα, και το κλεισαμε.

 

Μου κανε εντυπωση το γεγονος οτι θα μπορουσαμε να το κανουμε τηλεφωνικα, χωρις υπογραφες δηλαδη?!:rolleyes:

 

Τελοσπαντων, οταν ομως πηγα σε μαγαζι βοντα μετα απο 3 μερες μου ειπαν οτι δεν ειχαν ενημερωση για την προσφορα. ειπα πως εχουν τα πραγματα, εδωσα τον αριθμο που με καλεσε, κι η υπαλληλος πηρε στα κεντρικα να ρωτησει. Της απαντησαν οτι αυτο το νουμερο ειναι απο εξωτερικο συνεργατη που παιρνουν για τα θεματα των επιδοτησεων/ανανεωσεων. Ωραια λεω εγω τι να κανω, μου λεει πρεπει να ξανακαλεσετε σ αυτο το νουμερο. Τη ρωταω εσεις απο τα κεντρικα σας δε μπορειτε να συνεννοηθειτε? μου λεει οχι εμεις δεν ασχολουμαστε μ αυτα, πρεπει να καλεσετε εσεις στον αριθμο :mad::wacko:

 

Το θεμα ειναι οτι εγω καλω, ξανακαλω και δε μπορω να πιασω γραμμη με τιποτα. τι να κανω ****το να χασω τη προσφορα ετσι αδικα???

:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...