Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γράφει στα μικρά γράμματα εδώ:"Τα ενσωματωμένα ΜΒ που περιλαμβάνονται στα προγράμματα Vodafone Unlimited Internet ισχύουν για χρήση εντός Ελλάδας. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατανάλωση ΜΒ που πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια περιαγωγής.".Τι εννοούν διάρκεια περιαγωγής?

Οτι μολις βγεις στο εξωτερικο και πιασει αλλο δικτυο, σε χρεωνει με αλλη χρεωση, και δεν υπαγεται στα δωρεαν mb που σου δινει για το ελληνικο δικτυο. Απλα να ξερεις, επειδη την πατησα, ημουν στο μοναχο, σε ενα καταγωγι, και μου εδειξε οτι επιασε vodafone gr, δλδ ελληνικο δικτυο, χωρις περιαγωγης σημα, και με χρεωσαν 5€. Μην εχεις δλδ την επιλογη off when roaming, αλλα πριν μπεις στο αεροπλανο, τα δεδομενα να ειναι off...

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Για να παρεις μειωση στα παγια vodafon & hol πρεπει να εχεις παγιο πανω απο 30 ευρο και περνεις 5 ευρο μειωση στον λογαριασμο της hol, και απο 34.99 και πανω αλλα 5 ευρο στον λογαριασμο της vodafon συνολο 10ευρο.Μεχρι εδω ολα καλα Ακου τωρα οι μαφιοζοι τι κανουν!!!!!!!

Εγω εχω και HOL και Vodafon πηγα να επωφεληθω της προσφορας με τα μειωμενα παγια.

Το γυρισα σε ulimited 45 με internet και μετα μου σκασανε το παραμηθη οτι δεν δικαιουμε 5 ευρο εκπτωση απο την vodafon μονο 5 ευρο απο την hol επειδη το παγιο δεν ειναι 45ευρο οπως το διαφημηζουν αλλα ειναι 30.50 ευρο +15.24 που κοστηζη το ιντερνετ το σπανε δηλαδη σε παγιο φωνης και παγιο ιντερνετ εκει που μας βολευει το λεμε unlimited 45 με internet εκει που ειναι να γλιτωσουν τα 5 ευρο της εκπτωσης το χωριζουν σε unlimitet 30 +15.24 eyro για internet.Αρα το παγιο σου μενει κατω απο το 34.99 αρα δεν περνεις εκπτωση.ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ......!

Ασε που περνεις 10 τηλεφωνα και οι μισοι εκει μεσα δεν ξερουν τιποτα και αντι να σου πουν δεν γνωριζω να σου δωσω καποιον αλλο σε αφηνουν να περιμενεις μεχρι να πεση η γραμμη.Και δεν ειναι μονο αυτα το ψεμα παει συνεφο απο ολους απο το μαγαζι μου ελεγαν οτι δεν μπορουν να ακυρωσουν το προγραμα απο το τηλεφωνο μου ελεγαν οτι δεν εχει ενεργοποιηθη ακομα και οτι μπορει να μουτο αναβαθμιση να δινω ακομα παραπανω δηλαδη 55 ευρο τι ναπεις οι διυλιζοντες τον κωνωπα καταπινουν καμηλες.

 

Η εκπτωση δινεται στα παγια του προγραμματος φωνης και οχι internet. Το προγραμμα που εβαλες μπορουσες να το βαλεις και χωριστα, δεν ειναι καποιο ιδιαιτερο προγραμμα παροτι εχει αλλη ονομασια. Απλως συνδυαζει φωνη και ιντερνετ αλλα το συνδυασμο τον κανεις εσυ οπως θες ουτως ή αλλως. Μπορεις δηλαδη να πας στο unlimited 35 και τοτε να παρεις την εκπτωση που δικαιουσαι. Αν εχει ηδη ενεργοποιηθει τοτε θα περιμενεις ενα μηνα για να το αλλαξεις. Αν δεν εχει ενεργοποιηθει θα σου ελεγα να παρεις τηλ στο 13830 αν μπορουν να το ακυρωσουν και να στο αλλαξουν σε unlimited 35.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω κανει μια παραγγελια απο το site της vodafone για κινητο, αλλα το εχω μετανιωσει με οσα εχει κανει. Ηθελα να ρωτησω το εξης. Αν παρω στο 13830 και ζητησω ακυρωση της παραγγελιας, θα μου δειχνει παλι στο my account οτι εχω διαθεσιμη επιδοτηση, ωστε να την κανω εκπτωση παγιου και μονο;
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Κάλεσέ τους και λογικά θα στο κάνουν.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε... Ληγει η διορια αυριο... Ευχαριστω!!!
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν το παρελαβες ακομη, μπορεις να το ακυρωσεις. Εαν σου πουνε διαφορα, συμμαζεψε τους.. Μη με παρεξηγεις, συμβολαιο voda εχω, απλως τους εχω τεντα, γιατι νομιζουν οτι μονο αυτοι ειναι εξυπνοι..

 

η διορια που λες, στη πραγματικοτητα δεν υπαρχει, απλως ειναι κολπο για να σε πιεσουν να κανεις ανανεωση, οποτε να σε εχουν 'σιγουρο' για 1 χρονο ακομη

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν το παρελαβες ακομη, μπορεις να το ακυρωσεις. Εαν σου πουνε διαφορα, συμμαζεψε τους.. Μη με παρεξηγεις, συμβολαιο voda εχω, απλως τους εχω τεντα, γιατι νομιζουν οτι μονο αυτοι ειναι εξυπνοι..

Ετσι και μου κανουν νερα, τους εχει παρει και τους εχει σηκωσει. Αρκετα πια!

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μειώνουν και τις επιδοτήσεις, δεν τους "παίρνει" για πολλά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πιστευω. Θα παθουν ενα σοκ με την ακυρωση της παραγγελιας που θα χασουν καμια 400αρα ζεστη. Στο χερι τους ειναι να μας κρατησουν.
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Τους τα χώνουμε (και με το δίκιο μας συνήθως) αλλά θα πω και τα καλά.

 

Τις προάλλες με πήραν τηλέφωνο από Vodafone να με ενημερώσουν πως ο λογαριασμός μου ξεπέρασε τα 400 ευρώ (!!!) ενώ συνήθως είναι γύρω στα 40. Οι χρεώσεις προήλθαν από χρήση internet. Εγώ φυσικά (με android συσκευή) έχω πρόγραμμα data. Ήμουνα στο 700 MB (Large) και το άλλαξα από το my account σε 300 ΜΒ (medium). Έλα όμως που δεν πήρε την αλλαγή.

Το σύστημα απ' ότι κατάλαβα το κάνει σε δύο φάσεις. Ενώ σε εμάς φαίνεται μία.

700 -> 0

0 -> 300

(και αίτηση αλλαγής παγίου χωρίς να την έχεις επιλέξει από το τρέχον πρόγραμμα στο ίδιο, που φυσικά απορρίπτεται μιας και δεν έχω κλείσει χρόνο στο νέο νούμερο).

Έτσι κατάλαβα εγώ, γιατί δεν ζήτησα ούτε να πάει σε μηδέν (θα ήμουν τρελός), ούτε και να αλλάξω πάγιο (στον δεύτερο μήνα νέας σύνδεσης?).

Έμεινε λοιπόν στο μηδέν παρόλο που έγραφε ότι διεκπεραιώθηκε.

Έκανα αμφισβήτηση. Οι άνθρωποι (ευγενέστατοι) το κατάλαβαν και μου είπαν να αγνοήσω τον επόμενο λογαριασμό μιας και θα εκκαθαριστεί στον μεθεπόμενο.

Πήραν την πρωτοβουλία και έκαναν και μερική απένταξη στην πιστωτική κάρτα για να μην χρεωθεί χωρίς λόγο (με ενημέρωσαν με άλλο τηλεφώνημα).

Μπορώ να πω ότι ανέβηκαν αρκετά στην υπόληψη μου και δεν περίμενα τέτοια κίνηση από μέρους τους.

Να 'ναι καλά. Τώρα περιμένω να το δω και στην πράξη.

 

Λοιπόν η πράξη ήρθε αλλά σιγά μην τελείωνε έτσι εύκολα.

Μου πίστωσαν το "παράλογο" ποσό αλλά όχι όλο. Ενώ η χρέωση ήταν 453 ευρώ μου πίστωσαν 423 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ πάντα). Πήρα τηλέφωνο, κατέγραψαν το αίτημα και περιμένω πάλι ενημέρωση για την διαφορά (περίπου 35 ευρώ).

Θα τα πληρώσω τελικά σε τηλέφωνα στο 13830 (αν δεν τα έχω πληρώσει ήδη) αλλά δεν τους τα χαρίζω. Ίσως περίμεναν ότι δεν θα αντιδράσω και θα τους τα σκάσω για να μην μπω πάλι στη διαδικασία με τηλέφωνα κλπ.

Ότι αρπάξουν είναι κι αυτοί ρε γμτ. :mad:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η πράξη ήρθε αλλά σιγά μην τελείωνε έτσι εύκολα.

Μου πίστωσαν το "παράλογο" ποσό αλλά όχι όλο. Ενώ η χρέωση ήταν 453 ευρώ μου πίστωσαν 423 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ πάντα). Πήρα τηλέφωνο, κατέγραψαν το αίτημα και περιμένω πάλι ενημέρωση για την διαφορά (περίπου 35 ευρώ).

Θα τα πληρώσω τελικά σε τηλέφωνα στο 13830 (αν δεν τα έχω πληρώσει ήδη) αλλά δεν τους τα χαρίζω. Ίσως περίμεναν ότι δεν θα αντιδράσω και θα τους τα σκάσω για να μην μπω πάλι στη διαδικασία με τηλέφωνα κλπ.

Ότι αρπάξουν είναι κι αυτοί ρε γμτ. :mad:

 

τον εναν να βαρας, τον αλλον να κλωτσας.. Επειδη δεν υπαρχει ιδιαιτερος ελεγχος απο την πολιτεια τα κανουν αυτα. Και επειδη μαλλον ειναι πολλα τα συμφεροντα, δεν προκειται να αλλαξει κατι.. Γι'αυτο λοιπον, παιρνουμε το θεμα στα χερια μας και τους βριζουμε, χωρις εξαιρεσεις.. Δεν εννοω βρισιες, αλλά να γινουμε λιγο ευρωπαιοι, στο κατω κατω για εμενα και εσενα δουλευουν και απο εμας πληρωνονται.. Η 'προστασια καταναλωτη' μπορει να κοιμαται λιγο, αλλά οταν τους ξυπνας, ασχολουνται. Πρεπει να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας και να φυγει αυτη η νοοτροπια του 'ελληναρα' οτι γινεται 'καρφι' και 'δε βαριεσαι'..

Link to comment
Share on other sites

τον εναν να βαρας, τον αλλον να κλωτσας.. Επειδη δεν υπαρχει ιδιαιτερος ελεγχος απο την πολιτεια τα κανουν αυτα. Και επειδη μαλλον ειναι πολλα τα συμφεροντα, δεν προκειται να αλλαξει κατι.. Γι'αυτο λοιπον, παιρνουμε το θεμα στα χερια μας και τους βριζουμε, χωρις εξαιρεσεις.. Δεν εννοω βρισιες, αλλά να γινουμε λιγο ευρωπαιοι, στο κατω κατω για εμενα και εσενα δουλευουν και απο εμας πληρωνονται.. Η 'προστασια καταναλωτη' μπορει να κοιμαται λιγο, αλλά οταν τους ξυπνας, ασχολουνται. Πρεπει να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας και να φυγει αυτη η νοοτροπια του 'ελληναρα' οτι γινεται 'καρφι' και 'δε βαριεσαι'..

+100000!!!!

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε μήνυμα ότι θα πιστωθούν στον επόμενο λογαριασμό 29,96 + ΦΠΑ + φόροι.

Κυνήγι χρειάζεται ακόμα και για τα αυτονόητα στο Ελλαδιστάν.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω κανει μια παραγγελια απο το site της vodafone για κινητο, αλλα το εχω μετανιωσει με οσα εχει κανει. Ηθελα να ρωτησω το εξης. Αν παρω στο 13830 και ζητησω ακυρωση της παραγγελιας, θα μου δειχνει παλι στο my account οτι εχω διαθεσιμη επιδοτηση, ωστε να την κανω εκπτωση παγιου και μονο;

 

Θα ακυρωθεί κανονικά. Απλά η επιδότηση θα πάρει λίγες ημέρες πριν να ανοίξει ξανά(περίπου 1 εβδομάδα).

Link to comment
Share on other sites

Θα ακυρωθεί κανονικά. Απλά η επιδότηση θα πάρει λίγες ημέρες πριν να ανοίξει ξανά(περίπου 1 εβδομάδα).

Μου ειπαν σημερα εντος της ημερας, μετα τις 17:00. Στο my account δειχνει ηδη την ακυρωση, οτι εχω εκπτωση αντι επιδοτησης, αλλα με εχει ακομα στο παλιο προγραμμα, αν και αλλαξα. Και μου ειπαν θα δειχνει το νεο προγραμμα πια. Οποτε περιμενω το απογευμα.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

'Εχω 2 αριθμούς VODAFONE στο όνομα μου. Η μία γραμμή είναι στο vodafone οικονομικό 20 και η άλλη στο unlimited 30.

 

Για την γραμμή στο οικονομικό 20, έχω πάρει την έκπτωση αντί επιδότησης εδώ και λίγο καιρό. Αυτές τις μέρες βγήκε η επιδότηση για την άλλη γραμμή γύρω στα 155 ευρώ ή έκπτωση παγίου από 30ευρώ (34 με ΦΠΑ) στα 28ευρώ! Σ αυτή τη γραμμή πληρώνω κάθε μήνα 80-90 ευρώ κάθε μήνα!!! Ποτέ κάτω από 80! Και η επιδότηση θεωρώ είναι πολύ μικρή. Η έκπτωση των 2 ευρώ σίγουρα δεν αξίζει να την πάρω. Οπότε έκανα εχθές αίτηση για μεταφορά και των 2 γραμμών στην cosmote.

Σήμερα με κάλεσαν από τη vodafone και αφού με ρώτησαν για ποιο λόγο έκανα την αίτηση και αφού τους εξήγησα, μου έκαναν έκπτωση στο πάγιο και στις 2 γραμμές -2 ευρώ ακόμα. Δηλαδή το ένα 17ευρώ πάγιο και το άλλο 26 ευρώ και κάτι ψιλά. Έλεος. Και ούτε λόγος για αυξηση επιδότησης! Φυσικά δεν απάντησα τίποτα και είπα θα τους καλέσω εγώ. Έχω ακούσει και διαβάσει ιστορίες για επιδοτήσεις που απο 120 και 150 ευρώ τους ανέβασαν στα 250+!

Έχετε να με συμβουλεύσεται κάτι....γιατί αύριο θα με ξανακαλέσουν. Υπάρχει περίπτωση να μου πουν εντάξει πάνε στη κοσμοτέ παρ ότι δεν θέλω ή κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Η πολιτική των παρόχων στις επιδοτήσεις έχει αλλάξει προς το χειρότερο. Οπότε μην περιμένεις και πολλά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

δικια μου γνωμη, κανε παζαρια στις εκπτωσεις παγιου. Εγω παντως με βλεπω το Μαρτη να παω cosmo, εαν η voda μου πει τα ιδια (ακομη και αν μου δινει η voda 10 ευρω παραπανω)
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω...υπάρχει τρόπος να σπάσεις συμβόλαιο πριν περάσουν 2 μήνες?

Ξέρω ότι πρέπει να πληρώσεις όλη την επιδότηση αλλά μου λένε ότι πρέπει να περάσουν και 2 μήνες...

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να λυθεί το συμβόλαιο πριν τους 2 μήνες? Ή αν το έχεις κάνει μόλις λίγες μέρες πχ?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω...υπάρχει τρόπος να σπάσεις συμβόλαιο πριν περάσουν 2 μήνες?

Ξέρω ότι πρέπει να πληρώσεις όλη την επιδότηση αλλά μου λένε ότι πρέπει να περάσουν και 2 μήνες...

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να λυθεί το συμβόλαιο πριν τους 2 μήνες? Ή αν το έχεις κάνει μόλις λίγες μέρες πχ?

 

παρε τηλ στο 13830 (εξυπ.πελατων) και εαν σου πουν τα ιδια, ρωτα τους για ποιον λογο. Εαν ο λογος στεκει, πες τους να σου στειλουν e-mail/fax με τη δικαιολογια τους (για το 'αρχειο' σου, και καλα). Εαν το αρνηθουν, ζήτα το ονομα της τηλεφωνητριας και πες οτι θα κανεις καταγγελεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τους πήρα κα ιμου είπαν ότι πρέπει να περάσουν 2 μήνες υποχρεωτικά. Τους είπα ότι δεν έχω καλό 3G σήμα εδώ που είμαι σαν σοβαρό λόγο.

Μου πρότειναν να αλλάξω εταιρεία για πιο γρήγορα...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω...υπάρχει τρόπος να σπάσεις συμβόλαιο πριν περάσουν 2 μήνες?

Ξέρω ότι πρέπει να πληρώσεις όλη την επιδότηση αλλά μου λένε ότι πρέπει να περάσουν και 2 μήνες...

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να λυθεί το συμβόλαιο πριν τους 2 μήνες? Ή αν το έχεις κάνει μόλις λίγες μέρες πχ?

 

Συμφωνα με το νόμο η ελάχιστη διάρκεια δέσμευσης συμβολαίου κινητής τηλεφωνίας είναι έως δύο μήνες. Στην πράξη όλες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας εφαρμόζουν αυτό το ελάχιστο διάστημα συμβατικής δέσμευσης. Συνεπώς δεν μπορεί να γίνει καταγγελία της σύμβασης πριν την πάροδο του διαστήματος αυτού, εκτός αν συντρέχει σπουδαίος λόγος. Άρα εξαρτάται από το λόγο για τον οποιο θέλεις να το λύσεις.

 

Σημειώνεται πως η καταγγελία της σύμβασης παράγει αποτελέσματα 30 μέρες μετά την υποβολή της. Άρα για να σπάσει το συμβόλαιο πάνω στο δίμηνο, η καταγγελία πρέπει να έχει γίνει μόλις περάσει ο πρώτος μήνας από τη σύνδεση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...