Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σου HellRaise!

Ανεφερα το παρον ποστ στη Βονταφον για να διεκδικησω το ιδιο και πηρα αρνητικη απαντηση. Μπορω να προσπαθησω και κατι περισσοτερο; Υποθετω πως δεν θα γνωριζω τα σωστα τηλεφωνα/συνομιλητες. Θα μπορουσες να με διαφωτισεις;

 

Ευχαριστω θερμα εκ των προτερων

 

Παιδιά αυτα που συζητάμε εδω καλό είναι να μην τα λέμε στην ίδια τη vodafone... Όχι οτι δεν τα βλέπει, αλλά μπορεί και να της ξέφυγε κάτι...

Edited by Graydath
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτα που συζητάμε εδω καλό είναι να μην τα λέμε στην ίδια τη vodafone... Όχι οτι δεν τα βλέπει, αλλά μπορεί και να της ξέφυγε κάτι...

να ζητησω συγνωμη, αλλα αφου τα βλεπει που τα βλεπει....

Προσωπικα θεωρω πως γραφουμε τις προσφορες που εχουμε παρει, για να μπορουν οι υπολοιποι να αναφερονται στις προσφορες που εχουν γινει και να ζητανε κι εκεινοι τις ιδιες....

Εξαλλου σε συμβολαια που εχουν ηδη υπογραφει, δεν γινεται ανακληση, οποτε....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας.

Λήγει το συμβόλαιο μου στη Vodafone σε 10 ημέρες και δεν βλέπω διάθεση ανανέωσης με τους ίδιους όρους.

 

Κατά καιρούς παίρνουν διάφοροι με προσφορές για αλλαγή παροχου αλλά τώρα τίποτα. Πως μπορώ να πάρω κάποια προσφορά, κατά προτίμηση απο Cosmote, να κάνω αίτηση φορητότητας μπας και αλλάξει γνώμη η Vodafone, αλλά να έχω και την εναλλακτική να συνεχίσω στην Cosmote με ένα καλό πρόγραμμα αν τελικά η Vodafone δεν...

Να μην κάνω δηλαδή απλά μια αίτηση φορητότητας ότι να ναι.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα την συμβουλή σας αναφορικά με το ακόλουθο.

Εχω ένα συμβόλαιο το οποίο εκτός από 1500 λεπτά και sms στη vodafone, μου προσφέρει και 190 λεπτά και 100 sms σε τρίτους όπως και 500ΜB.

Επειδή η ανανέωση έγινε με ελαφρώς "μπαμπέσικο" τρόπο (πήγε η μητέρα μου να ανανεώσει τον λογαριασμό και δίνοντάς της ένα μπαχατέλ touch samsung κινητό ως επιδότηση ουσιαστικά ανανέωσε το συμβόλαιο για 2 χρόνια!!!)

Επειδή σίγουρα δεν μου προσφέρει πολλά σε σύγκριση με τα 29 ευρώ που δινω το μήνα, και δεδομένου ότι έχω ακόμα 12 μήνες συμβόλαιο (και το πέναλτυ είναι καμια 290 ευρώ ήθελα να σας ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να "απαλλαγώ" από αυτό ή έστω να μειώσω τον λογαριασμό μου, κρατώντας πάντα τον αριθμό μου.

 

Ευχαριστώ και καλή Ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις τα 290 ευρώ και είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θές.

Μόνο αν η μητέρα σου είναι πιστοποιημένα άτομο χαμηλού IQ θα μπορούσες να τεκμηριώσεις τον ισχυρισμό σου για μπαμπεσιά. Αλλιώς το συμβόλαιο της μητέρας σου είναι ισχυρό.

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις τα 290 ευρώ και είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θές.

Μόνο αν η μητέρα σου είναι πιστοποιημένα άτομο χαμηλού IQ θα μπορούσες να τεκμηριώσεις τον ισχυρισμό σου για μπαμπεσιά. Αλλιώς το συμβόλαιο της μητέρας σου είναι ισχυρό.

 

Vasileios σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Για το θέμα της τεκμηρίωσης ας το αφήσουμε, γιατί δεν θα βρούμε άκρη.

Για το κομμάτι της αποσύνδεσης - προφανώς θα ήταν πολύ προτιμότερο να κρατήσω για τους υπόλοιπους 12 μήνες την σύμβαση πληρώνοντας 360 ευρώ για τους λογαριασμούς (=12 *30 ευρώ), από το να τους χαρίσω τα 290 ευρώ και να χρειαστεί να πληρώσω στην καλύτερη περίπτωση για κάποιο καρτοκινητό για 12 μήνες τουλάχιστον 85 ευρώ (=7 ευρώ * 12 μήνες) εάν υποθέσουμε ότι θα έχω φοιτητικό το οποίο με καλύπτει πλήρως - Σύνολο δηλαδή 375 ευρώ (290+85).

 

Καμιά άλλη ιδέα αν υπάρχει θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα - όχι τίποτα άλλο, απλά για το γ@μώτο που φορτώνουν συμβόλαια στον κόσμο με όποιο τρόπο μπορούνε τα καταστήματα

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

B) Από τις 10/05/2016 οι Ιδιώτες συνδρομητές συμβολαίου, νέοι και υφιστάμενοι, θα μπορούν να ενεργοποιήσουν εφόσον το επιθυμούν, ένα νέο επιπρόσθετο πακέτο ΜΒ για Internet στο κινητό, που προσφέρει 2GB Internet στο κινητό κάθε μήνα με €15. Το πακέτο διατίθεται με αυτόματη μηνιαία ανανέωση.

Γ) Από τις 16/05/2016 τροποποιείται το ποσοστό έκπτωσης του Vodafone Οικογενειακού πακέτου ‘’Όλοι σε ένα’’ από 15% σε 10% για νέους συνδρομητές συμβολαίου Vodafone RED 1. Οι υφιστάμενοι συνδρομητές που έχουν ενταχθεί στο Vodafone Οικογενειακό πακέτο πριν από την ανωτέρω ημερομηνία δεν επηρεάζονται από την αλλαγή.

Δ) Από τις 28/05/2016 με ακριβή ημερομηνία ισχύος ανά συνδρομητή την αντίστοιχη ημερομηνία μηνιαίας τιμολόγησης της σύνδεσής του, η έκπτωση στο πάγιο της Vodafone σύνδεσης κινητής που λαμβάνουν οι νέοι και υφιστάμενοι συνδρομητές της συνδυαστικής προσφοράς Vodafone κινητής (συμβολαίου και καρτοπρογράμματος) και Vodafone Home τροποποιείται από 10% σε 7%. Διευκρινίζεται ότι η έκπτωση στο πάγιο του σταθερού Vodafone Home παραμένει αμετάβλητη για όλους τους συνδρομητές της συνδυαστικής προσφοράς, νέους και υφιστάμενους.

Ε) Από τις 28/06/2016 τροποποιείται η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά κινητά και σταθερά μετά την παρέλευση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας σε όλα τα Καρτοπρογράμματα για ιδιώτες, εμπορικά διαθέσιμα και μη, από €0,0082€/δευτ. σε €0,009834€/δευτ. Επιπρόσθετα από την ανωτέρω ημερομηνία τροποποιείται η χρέωση για αποστολή γραπτού μηνύματος προς εθνικά κινητά και σταθερά για όλα τα προγράμματα συμβολαίου και Καρτοπρογράμματα για ιδιώτες, εμπορικά διαθέσιμα και μη, από €0,15€/SMS σε €0,17€/SMS.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά στο http://www.vodafone.gr.

Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι συνδρομητές που επηρεάζονται , έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρούνται τυχόν επιδοτήσεις) εντός ενός μηνός από την παρούσα ανακοίνωση.

Όλες οι ανωτέρω τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 23%.

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40403&dateFrom=&dateUntil=

 

Το μηνυμα τραβα την ανηφορα..

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα πράγματα.. βαθαινει η κρίση, αυξάνουν τις τιμές...
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι συνδρομητές που επηρεάζονται , έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρούνται τυχόν επιδοτήσεις) εντός ενός μηνός από την παρούσα ανακοίνωση.

Τί εννοεί εξαιρούνται τυχόν επιδοτήσεις? Εγώ που έχω έκπτωση στα πάγια μπορώ να φύγω χωρίς να μου ζητήσουν τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό , αν και θα σε παραμυθιάσουνε ότι παίρνεις έκπτωση αντί για επιδότηση , αλλά μην τσιμπάς.

Καταγγελία στην E.E.T.T. η οποία δεν αναγνωρίζει δικαίωμα επιστροφής της έκπτωσης σε τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις δεν είναι μεγάλη η αύξηση και έχω και καλές εκπτώσεις αλλά είναι το ****το και η κοροιδία. Έχω πάνω απο 10 χρόνια δύο συμβόλαια στην βονταφον αλλά μου φαίνεται έρχεται η στιγμή να τα κάνω καρτοκινητά q.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Δυο red 1 υπογράψαμε τελική τιμή 61-63 ευρώ θα σας γελάσω. Αυτή την στιγμή 2 φορές που ήρθε ο λογαριασμός ήταν στα 80 ευρώ. Συμβαίνει κατι?
Link to comment
Share on other sites

Θα δεις λεπτομερώς τον λογαριασμό για να δεις τι σου χρεώσανε.

Αλλιώς επειδή είναι πολλά αυτά που συμβαίνουν δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε. Εκτός και αν δώσεις περισσότερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Δυο red 1 υπογράψαμε τελική τιμή 61-63 ευρώ θα σας γελάσω. Αυτή την στιγμή 2 φορές που ήρθε ο λογαριασμός ήταν στα 80 ευρώ. Συμβαίνει κατι?

 

Θα δεις λεπτομερώς τον λογαριασμό για να δεις τι σου χρεώσανε.

Αλλιώς επειδή είναι πολλά αυτά που συμβαίνουν δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε. Εκτός και αν δώσεις περισσότερες πληροφορίες

 

Αυτό που λέει ο Βασίλειος. Στη δεύτερη σελίδα συνήθως υπάρχει κατηγοριοποίηση που αναλύει από τι προέρχονται οι χρεώσεις.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειμαι δράμα και ειμαι εκτος θα σας ενημερώσω αύριο. Ευχαριστώ για την βοήθεια σας είστε υπέροχοι :D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έκανα πριν λίγες μέρες 26 Μαίου ανανέωση συμβολαίου για 18μηνες αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από το σήμα του που έχω με την βονταφον.Μπορώ να ζητήσω να το κάνω καρτοκινητό ή όχι. Αν ναί αξίζει να το κάνω. Πάγιο που έχω είναι 15€ το μήνα.
Link to comment
Share on other sites

B) Από τις 10/05/2016 οι Ιδιώτες συνδρομητές συμβολαίου, νέοι και υφιστάμενοι, θα μπορούν να ενεργοποιήσουν εφόσον το επιθυμούν, ένα νέο επιπρόσθετο πακέτο ΜΒ για Internet στο κινητό, που προσφέρει 2GB Internet στο κινητό κάθε μήνα με €15. Το πακέτο διατίθεται με αυτόματη μηνιαία ανανέωση.

Γ) Από τις 16/05/2016 τροποποιείται το ποσοστό έκπτωσης του Vodafone Οικογενειακού πακέτου ‘’Όλοι σε ένα’’ από 15% σε 10% για νέους συνδρομητές συμβολαίου Vodafone RED 1. Οι υφιστάμενοι συνδρομητές που έχουν ενταχθεί στο Vodafone Οικογενειακό πακέτο πριν από την ανωτέρω ημερομηνία δεν επηρεάζονται από την αλλαγή.

Δ) Από τις 28/05/2016 με ακριβή ημερομηνία ισχύος ανά συνδρομητή την αντίστοιχη ημερομηνία μηνιαίας τιμολόγησης της σύνδεσής του, η έκπτωση στο πάγιο της Vodafone σύνδεσης κινητής που λαμβάνουν οι νέοι και υφιστάμενοι συνδρομητές της συνδυαστικής προσφοράς Vodafone κινητής (συμβολαίου και καρτοπρογράμματος) και Vodafone Home τροποποιείται από 10% σε 7%. Διευκρινίζεται ότι η έκπτωση στο πάγιο του σταθερού Vodafone Home παραμένει αμετάβλητη για όλους τους συνδρομητές της συνδυαστικής προσφοράς, νέους και υφιστάμενους.

Ε) Από τις 28/06/2016 τροποποιείται η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά κινητά και σταθερά μετά την παρέλευση του ενσωματωμένου χρόνου ομιλίας σε όλα τα Καρτοπρογράμματα για ιδιώτες, εμπορικά διαθέσιμα και μη, από €0,0082€/δευτ. σε €0,009834€/δευτ. Επιπρόσθετα από την ανωτέρω ημερομηνία τροποποιείται η χρέωση για αποστολή γραπτού μηνύματος προς εθνικά κινητά και σταθερά για όλα τα προγράμματα συμβολαίου και Καρτοπρογράμματα για ιδιώτες, εμπορικά διαθέσιμα και μη, από €0,15€/SMS σε €0,17€/SMS.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά στο http://www.vodafone.gr.

Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι συνδρομητές που επηρεάζονται , έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρούνται τυχόν επιδοτήσεις) εντός ενός μηνός από την παρούσα ανακοίνωση.

Όλες οι ανωτέρω τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 23%.

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40403&dateFrom=&dateUntil=

 

Το μηνυμα τραβα την ανηφορα..

 

Μιλαμε για τους απιστευτους ψευτες! Πηρα το πρωι να ζητησω καταγγελία συμβασης και μου ειπαν μεχρι και οτι η ανακοινωση πρεπει μαλλον να ειναι λαθος!!!! Και αυτο γιατι εχω εκπτωση παγιου!!! Δεν παίζονται οι τυποι!!!! Προσπαθουσαν να με πείσουν οτι η ανακοινωσει ειναι παλιά και οτι εχει παρελθει το διαστημα του ενος μηνα!!! Τους εξηγουσα ότι η ημερομηνία ειναι αναρτημενη 28/4/2016 και μονο εξωγήινοι δεν μου ειπαν οτι την ανεβασαν!

Edited by paros99
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο φορητοτητα σε Q, η vodafone μου εδωσε το Red 1 στα 25 ευρω, μια αλλη γραμμη με 400 λεπτα στα 14 ευρω και επιδοτηση 150 ευρω για αγορα συσκευης. Ψιλοσυμφωνησα, δεν ειναι ασχημη προσφορα, τι λετε?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα αποσύνδεσεων ποιο τηλέφωνο έχει ?,θέλω να αλλάξω το συμβόλαιο σε cu και μου είπαν δεν έχω πληρώσει 10 ευρώ ώστε αυτό να γίνει. Το κατάστημα μου είπε ότι δεν χρωστάω κάτι όμως ούτε τέλος αποσύνδεσεις. Ξέρει κάποιος κρατάω την ίδια κάρτα ή μου έρχεται άλλη. Edited by disappointed
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο φορητοτητα σε Q, η vodafone μου εδωσε το Red 1 στα 25 ευρω, μια αλλη γραμμη με 400 λεπτα στα 14 ευρω και επιδοτηση 150 ευρω για αγορα συσκευης. Ψιλοσυμφωνησα, δεν ειναι ασχημη προσφορα, τι λετε?

 

Καλα ειναι νομιζω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Δυο red 1 υπογράψαμε τελική τιμή 61-63 ευρώ θα σας γελάσω. Αυτή την στιγμή 2 φορές που ήρθε ο λογαριασμός ήταν στα 80 ευρώ. Συμβαίνει κατι?

 

Ο πρώτος λογαριασμός αν πρόκειται για νέα σύνδεση είναι λογικό να ήταν λίγο αυξημένος, αφού προπληρώνεις ένα πάγιο και αναλογικά τη χρήτη του μήνα που έτρεξε μέχρι να εκδοθεί ο λοαγαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο φορητοτητα σε Q, η vodafone μου εδωσε το Red 1 στα 25 ευρω, μια αλλη γραμμη με 400 λεπτα στα 14 ευρω και επιδοτηση 150 ευρω για αγορα συσκευης. Ψιλοσυμφωνησα, δεν ειναι ασχημη προσφορα, τι λετε?

Σούπερ είναι, εγώ ανανέωσα με 25 ευρώ χωρίς επιδότηση

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς για αύξηση του παγίου red1; γιατί έχω υπογράψει συμβόλαιο στις 17/12/16 για δωδεκάμηνο με συγκεκριμένο πάγιο και αυτό το μήνα μου ήρθε αυξημένο..
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια και μένα...έχω 24μηνο συμβόλαιο και ο λογαριασμός αυτού του μήνα (είμαι στο 12μηνο τώρα) ήρθε αυξημένος κανά 2.5ευρω (έχω 3 γραμμές, άρα σύνολο +7 ευρώ περίπου). Στην επικοινωνία που είχα, έπαιξαν την κλασική κασέτα..."είχαμε ενημερώσει σε προηγούμενους λογαριασμούς ότι επίκειται αύξηση κτλ κτλ"...Σε ερώτηση "τι νόημα έχει τότε το συμβόλαιο που υπογράψαμε?" η απάντηση αφοπλιστική : "Συνεχίζετε να απολαμβάνετε την έκπτωση του σχεδόν 50%". Με την ίδια λογική τον άλλο μήνα να ξεκινήσουν τον λογαριασμό από 1000 , να απολάυσω το 50% και να πληρώσω ΜΟΝΟ 500...ααχχ,, τι καλάαα..:mad:

Τον άλλο μήνα θα σκάσει και το αυξημένο φπα και έτσι χωρίς κόπο, η διαφορά προς τα πάνω για το 12μηνο που μου απομένει πλησιάζει συνολικά κανά 2 πάγια ακόμα (συνολικά και των 3 γραμμών) :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...