Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν σε ένα συμβόλαιο Vodafone που είναι παλαιό καταργημένο πρόγραμμα θέλω να κάνω μεταβίβαση, δηλαδή αλλάξει ο συνδρομητής, μπορώ να το κάνω παραμένοντας στο παλαιό πρόγραμμα; Και αν ναι , είναι δωρεάν ή πρέπει να πληρώσω κάτι για τη μεταβίβαση (όπως πχ είναι το τέλος αποσύνδεσης των 10 ευρώ);
Link to comment
Share on other sites

θελω να διακοψω δυο νουμερα red1 που εχω

το συμβολαιο με τις δυο γραμμες ληγει 9 νοεμβριου

οι λογαριασμοι εκδιδονται καθε 1η του μηνα

ΠΟΤΕ ειναι η καταλληλη μερα να κανω αιτηση σε καταστημα για διακοπη ΧΩΡΙΣ μεν να πληρωσω αναποσβεστα παγια ΑΛΛΑ και να ΜΗΝ εκδοθει λογαριασμος την 1η νοεμβριου και να εχει μεσα ΟΛΟ το παγιο του νοεμβρη και μετα να περιμενω εκκαθαριστικο λογαριασμο?

Link to comment
Share on other sites

θελω να διακοψω δυο νουμερα red1 που εχω

το συμβολαιο με τις δυο γραμμες ληγει 9 νοεμβριου

οι λογαριασμοι εκδιδονται καθε 1η του μηνα

ΠΟΤΕ ειναι η καταλληλη μερα να κανω αιτηση σε καταστημα για διακοπη ΧΩΡΙΣ μεν να πληρωσω αναποσβεστα παγια ΑΛΛΑ και να ΜΗΝ εκδοθει λογαριασμος την 1η νοεμβριου και να εχει μεσα ΟΛΟ το παγιο του νοεμβρη και μετα να περιμενω εκκαθαριστικο λογαριασμο?

 

Ενα μηνα πριν το τελος του συμβολαιου.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μηνα πριν το τελος του συμβολαιου.

δηλαδή μόλις μπει ο τελευταίος μήνας δεν θα πληρώσω αναποσβεστα πάγια;

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις στο συμβόλαιό σου στην πρώτη σελίδα υπάρχει ένα πινακάκι με την υποχρέωση επιστροφής επιδότησης σε ποσοστό ανά μήνα διακοπής. Στον τελευταίο μήνα είναι 0%.
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις στο συμβόλαιό σου στην πρώτη σελίδα υπάρχει ένα πινακάκι με την υποχρέωση επιστροφής επιδότησης σε ποσοστό ανά μήνα διακοπής. Στον τελευταίο μήνα είναι 0%.
ναι εχετε δικιο το βρηκα το συμβολαιο και λεει τον τελυταιο μηνα ποσο επιστροφης 0%!

αρα αφου ληγει 9 νοεμβριου να κανω αιτηση διακοπης στις 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ,ετσι?παροτι εκδιδονται οι λογαριασμοι καθε μια του μηνος?δηλαδη να μην κανω αιτηση διακοπης στις ΔΥΟ ΟΚΤΩΒΡΗ?

Link to comment
Share on other sites

Αν η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου είναι 9/11 θα το κάνεις στις 10/10. Έτσι κι αλλιώς κάνουν 30 μέρες να στο διακόψουν οπότε δεν το γλυτώνεις να πληρώσεις το πάγιο του τελευταίου μήνα. Στο τέλος θα σου έρθει ένας λογαριασμός λογικά για τις λίγες μέρες που έμεινε σαν σύνδεση μέχρι τη διακοπή.

 

Επειδή έχω κάνει κάτι αντίστοιχο σε ένα καρτοπρόγραμμα δικό μου περιμένω να δω αν θα με χρεώσει κάτι άλλο. Έληγε 22/9, έκανα αίτηση διακοπής στις 23/8 πληρώνοντας και το τέλος αποσύνδεσης μαζί με το λογαριασμό που βγήκε τότε. Η πλάκα είναι πως το τέλος αποσύνδεσης εμφανιζότανε σαν μια απλή πληρωμή, και ο επόμενος λογαριασμός συμψηφίστηκε και φυσικά ήρθε μειωμένος κατά 10€... Τη Δευτέρα στις 22 έγινε καρτοκινητό αλλά περιμένω να δω αν θα έρθει άλλος ένας λογικά για τις λίγες μέρες που έμεινε έτσι μέχρι την μετατροπή. Στην ουσία 14 μέρες. Περιμένω να βάλουν ποσοστό του κανονικού παγίου χωρίς την έκπτωση που είχα και να έρθει κανένα 15άρι να πληρώσω. Εκτός αν πάρουν πρέφα τι έγινε με το τέλος αποσύνδεσης και μου το προσθέσουν και αυτό. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορώ να επικαλεστώ το "μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται", μιας και έχω απόδειξη για τα 10€ που γράφει σαν αιτιολογία "αναπόσβεστο ποσό επιδότησης". Δεν ήταν τέτοιο, καμία σχέση αλλά προφανώς στο κατάστημα που το έκανα ως τέτοιο θα μπορούσε να το περάσει λογικά.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς αν κανεις αίτηση για μεταφορά σε καρτοκινητή άλλης εταιρίας δεν περιμένεις ούτε τις 30 μερες, ούτε πληρώνεις ( ; ) τα 10€ :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου είναι 9/11 θα το κάνεις στις 10/10. Έτσι κι αλλιώς κάνουν 30 μέρες να στο διακόψουν οπότε δεν το γλυτώνεις να πληρώσεις το πάγιο του τελευταίου μήνα. Στο τέλος θα σου έρθει ένας λογαριασμός λογικά για τις λίγες μέρες που έμεινε σαν σύνδεση μέχρι τη διακοπή.

 

Επειδή έχω κάνει κάτι αντίστοιχο σε ένα καρτοπρόγραμμα δικό μου περιμένω να δω αν θα με χρεώσει κάτι άλλο. Έληγε 22/9, έκανα αίτηση διακοπής στις 23/8 πληρώνοντας και το τέλος αποσύνδεσης μαζί με το λογαριασμό που βγήκε τότε. Η πλάκα είναι πως το τέλος αποσύνδεσης εμφανιζότανε σαν μια απλή πληρωμή, και ο επόμενος λογαριασμός συμψηφίστηκε και φυσικά ήρθε μειωμένος κατά 10€... Τη Δευτέρα στις 22 έγινε καρτοκινητό αλλά περιμένω να δω αν θα έρθει άλλος ένας λογικά για τις λίγες μέρες που έμεινε έτσι μέχρι την μετατροπή. Στην ουσία 14 μέρες. Περιμένω να βάλουν ποσοστό του κανονικού παγίου χωρίς την έκπτωση που είχα και να έρθει κανένα 15άρι να πληρώσω. Εκτός αν πάρουν πρέφα τι έγινε με το τέλος αποσύνδεσης και μου το προσθέσουν και αυτό. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορώ να επικαλεστώ το "μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται", μιας και έχω απόδειξη για τα 10€ που γράφει σαν αιτιολογία "αναπόσβεστο ποσό επιδότησης". Δεν ήταν τέτοιο, καμία σχέση αλλά προφανώς στο κατάστημα που το έκανα ως τέτοιο θα μπορούσε να το περάσει λογικά.

Το ίδιο έγινε και σε μενα με απομείωση στο λογαριασμου του αναποσβεστου απο επιδότηση. Στον λογαριασμο περαστικε σαν απλη πληρωμη και στον επομενο(τελευταιο) ηρθε κανονικα. χωρις αλλη μειωση δλδ και στον λογαριασμο. Οταν πηγα στο καταστημα με την αποδειξη πληρωμης του αναποσβεστου μου ειπαν οτι αφου ηρθε στον προηγούμενο δεν ερχεται στον τελευταιο και οτι δεν εχει γινει λαθος με τα ποσα.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς αν κανεις αίτηση για μεταφορά σε καρτοκινητή άλλης εταιρίας δεν περιμένεις ούτε τις 30 μερες, ούτε πληρώνεις ( ; ) τα 10€ :cool:
αρα μηπως στις 10 οκτωβριου να κανω αιτημα φορητοτητας προς ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ πχ wind για να ξεμπερδευω σε 3 μερες ?αφου αμα δεν εχω αναποσβεστα τον τελευταιο μηνα και δεν θα πληρωσω τιποτα και απλα θα περιμενω να ερθει ενας εκκαθαριστικος,ετσι δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

αρα μηπως στις 10 οκτωβριου να κανω αιτημα φορητοτητας προς ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ πχ wind για να ξεμπερδευω σε 3 μερες ?αφου αμα δεν εχω αναποσβεστα τον τελευταιο μηνα και δεν θα πληρωσω τιποτα και απλα θα περιμενω να ερθει ενας εκκαθαριστικος,ετσι δεν ειναι?

 

αν κανεις αιτηση φορητοτητας, ΔΕΝ πληρωνεις τον τελευταιο λογαριασμο και πληρωνεις τον επομενο που θα ερθει με την εκαθαριση.

 

Αλλιως ο τελευταιος (εκκαθαριστικος) θα ερθει με πιστωση και τρεχα γυρευε να παρεις τα λ7 σου πισω:ninja:

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις αιτηση φορητοτητας, ΔΕΝ πληρωνεις τον τελευταιο λογαριασμο και πληρωνεις τον επομενο που θα ερθει με την εκαθαριση.

 

 

 

Αλλιως ο τελευταιος (εκκαθαριστικος) θα ερθει με πιστωση και τρεχα γυρευε να παρεις τα λ7 σου πισω:ninja:

 

 

Και αν οι λογαριασμοί εισπράττονται αυτόματα από την πιστωτική τι γίνεται ;;

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω την καλύτερη προσφορά για φορητότητα από Cosmote σε Vodafone, είναι καλύτερα να τους πάρω τηλέφωνο να συζητήσουμε το τι μπορούν να μου προσφέρουν ή να περάσω από κάποιο κατάστημα Vodafone;
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω την καλύτερη προσφορά για φορητότητα από Cosmote σε Vodafone, είναι καλύτερα να τους πάρω τηλέφωνο να συζητήσουμε το τι μπορούν να μου προσφέρουν ή να περάσω από κάποιο κατάστημα Vodafone;

 

Να κανεις τηλεφωνικη αιτηση φορητοτητας για Cosmote .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, εχω κανει ήδη φορητότητα προς cosmote.

 

πρέπει να υπογράψω ή θα με πάρουν νωρίτερα τηλέφωνο?

 

γενικά ποια είναι η διαδικασία? υπογράφω ή δεν υπογράφω?

Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, εχω κανει ήδη φορητότητα προς cosmote.

 

πρέπει να υπογράψω ή θα με πάρουν νωρίτερα τηλέφωνο?

 

γενικά ποια είναι η διαδικασία? υπογράφω ή δεν υπογράφω?

 

Θεωρητικα παντα ... με το που δουνε στην voda οτι εχεις κανει φορητοτητα προς κοσμοτε σε παιρνουν και σου κανουν μια αντιπροσφορα για να μεινεις στο δικτυο.Αν συμφωνησεις καλως ακυρωνουνε αυτοι την φορητοτητα και εσυ δεν υπογραφεις τιποτα.Αν δεν τα βρειτε ... τοτε προχωραει κανονικα και μετα απο λιγες μερες σου ερχονται τα χαρτια απο την cosmote... τα υπογραφεις και μετα απο λιγες μερες βρισκεσαι στο δικτυο της cosmote (Φυσικα αλλαζεις και sim καρτα.)

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί ότι αν δεν υπογράψεις συμβόλαια δεν στέλνουν το αίτημα φορητότητας στην υπάρχουσα εταιρεία. Για αυτό κάνεις το αίτημα μέσω ίντερνετ/τηλεφώνου για να έχεις το δικαίωμα της υπαναχώρησης των 14 ημερών λόγω απομακρυσμένης πώλησης.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

πιθανως αυριο η μευθαριο θα παει το αιτημα μου για φορητοτητα στην Βοντα (απο Βοντα προς Κοτε) και λογικα θα με παρουν τηλ για προσφορα..

συνεχιζουν κανονικα οι προσφορες που κανανε αυτο το μηνα ή αλλαξε τιποτα;; ξερουμε;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα παντα ... με το που δουνε στην voda οτι εχεις κανει φορητοτητα προς κοσμοτε σε παιρνουν και σου κανουν μια αντιπροσφορα για να μεινεις στο δικτυο.Αν συμφωνησεις καλως ακυρωνουνε αυτοι την φορητοτητα και εσυ δεν υπογραφεις τιποτα.Αν δεν τα βρειτε ... τοτε προχωραει κανονικα και μετα απο λιγες μερες σου ερχονται τα χαρτια απο την cosmote... τα υπογραφεις και μετα απο λιγες μερες βρισκεσαι στο δικτυο της cosmote (Φυσικα αλλαζεις και sim καρτα.)

 

Για να ακυρωθεί η φορητότητα πρέπει να το αιτηθεί ο ίδιος τηλεφωνικά και να στείλει fax με το αίτημα στον πάροχο προς τον οποίο έγινε το αίτημα (cosmote), δεν μπορεί να το κάνει από μόνη της η vodafone.

Η ακύρωση γίνεται από την εταιρία που έχει δεχθεί το αίτημα φορητότητας όχι από αυτή που έχει ήδη τη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

με πηραν απο τη Voda για να μου κανουν αντιπροσφορα (μιας και εφτασε το αιτημα φορητοτητας)

 

Τους επισημανα δυο θεματα που με ενοχλησαν: Το 5€ρο νταβαντζιλικι και την μη έκπτωση στο παγιο για τις 3 τελευταιες μερες του συμβολαιου.

 

Μου προτειναν 200' προς ολους + 500' προς Vodafon + 50 !!! ΜΒ ιντερνετ για 12,6€ το μηνα (ενα 25αρι για τις δυο γραμμες)

 

Οταν ειδαν οτι ...δεν, μου προτειναν να μου το γυρισουν σε καρτοκινητο χωρις να περιμενω τις 30 μερες, ΑΜΕΣΑ :clap::clap::clap:

ομολογώ οτι εκει διστασα λιγο, αλλα τελικα απεριψα κι αυτη την (σουπερ) προταση.

 

Οποτε λογικα απο αυριο, by by Vodafon απο μενα...:O

Link to comment
Share on other sites

https://www.vodafone.nl/shop/mobiel/telefoon/abonnement/iphone-6-16-gb-gold.shtml?abonnement=red-f-2jr

 

 

Αυτο μου το εξηγεί κάποιος ? Η ιδια εταιρία σε χωρα του εξωτερικου μοιράζει δωρεαν τα κινητά και εμεις 10 χρονια πελάτες αν ζητησουμε μεγαλυτερο πάγιο οι υπαλληλοι ολο τουπε μας λενε οτι "αυτη ειναι και κατι άκουσα οτι απο του χρονου θα κοπούν εντελώς οι επιδοτησεις "....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτά είναι και κλειδωμένα στην εταιρεία; Γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν κλειδωμένες συσκευές σε κάποιο δίκτυο από όσο γνωρίζω.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

https://www.vodafone.nl/shop/mobiel/telefoon/abonnement/iphone-6-16-gb-gold.shtml?abonnement=red-f-2jr

 

 

Αυτο μου το εξηγεί κάποιος ? Η ιδια εταιρία σε χωρα του εξωτερικου μοιράζει δωρεαν τα κινητά και εμεις 10 χρονια πελάτες αν ζητησουμε μεγαλυτερο πάγιο οι υπαλληλοι ολο τουπε μας λενε οτι "αυτη ειναι και κατι άκουσα οτι απο του χρονου θα κοπούν εντελώς οι επιδοτησεις "....

εκτος του οτι οι "δικοι μας" ειναι απαραδεκτοι σε θεματα επιδοτησεων, κοστολογουν πολυ ακριβα και τα τηλεφωνα.

Για παραδειγμα στο σάιτ της Βοντα κοστολογουν το iphone 5S στα 739€ !!! οταν στα Σκρουτζομαγαζα το βρισκεις στα 510€.

 

230€ πανω!!! και για να σου δωσουν επιδοτηση 230€ πρεπει να στησεις κ@λ@ και εισαι και 100€ "μείον" :mad:

" €609, 85 στο Vodafone Red 1 " :X:X

 

περιμενω να δω ποσο θα χρεωνουν το 6αρι, οταν ηδη υπαρχουν καταχωρησεις απο ιντερνετικα καταστηματα (ελληνικα) που το δινουν στα 639€ !!! Σχεδον οσο δινει η Βοντα το 5αρι με πληρες παγιο... :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν απο την Vodafone και μου έκαναν δεύτερη αντιπροσφορά μιας και εχθές έκανα αίτηση αλλαγής σε κάρτα και αφου ειχα αρνηθεί την πρώτη φορά δέχτηκα να παραμείνω σε συμβόλαιο για 12 μήνες στο πρόγραμμα Ελεύθερα 25 με 12.02 ευρώ το μήνα.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν απο την Vodafone και μου έκαναν δεύτερη αντιπροσφορά μιας και εχθές έκανα αίτηση αλλαγής σε κάρτα και αφου ειχα αρνηθεί την πρώτη φορά δέχτηκα να παραμείνω σε συμβόλαιο για 12 μήνες στο πρόγραμμα Ελεύθερα 25 με 12.02 ευρώ το μήνα.

αυτο εννοείς;

>Προς όλους 200 ** € 25,00 ** 200' προς όλα τα δίκτυα ** 50 ΜΒ<

 

για μια γραμμη σου το εδωσαν;

 

 

εμενα μου πρότειναν κατι αντιστοιχο (200' προς ολους + 500' προς Vodafon + 50 !!! ΜΒ ιντερνετ για 12,6€ το μηνα) αλλα μαλλον για οικογενειακο (2 γραμμες)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...