Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε οτι αφορα καποια σχολια για την επιδοτηση συσκευης κ την επιστροφη της πριν τη ληξη του συμβολαιου..Απο χθες ψαχνω εντονα το θεμα να φυγω απο την vodafone γιατι δεν θελω νταβατζηλικια απο κανεναν.

Αν διαβασετε προσεκτικα το συμβολαιο στην παραγραφο 13.3 δηλωνει οτι φευγεις αζημιως!

ΕΙναι μονομερη παραβαση ορων συμβολαιου οι αyξησεις στα τιμολογια της ή οχι?

Ειναι μονομερη παραβαση παροχης υπηρεσιων η καταργηση του vodafone sharing η οχι?

Οταν υπεγραψα 2τες καρτοσυμβολαιο κ ρωτησα τον υπαλληλο τι θα τα κανω τα χρηματα που θα μου απομενουν στην καρτα καθε μηνα μου ειπε οτι μπορεις να τα στελνεις οπου εσυ επιθυμεις....

Χθες πηγα και αγορασα καρτα για την γυναικα μου γιατι ενω εχω 30 ευρω στον καρτοσυμβολαιο δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω...

Παρεπιπτοντως καποιο ποσο ληγει στις αρχες καθε μηνα.........

Δηλαδη ειμαστε οι μ@##$ς που θα πληρωνουμε καθε μηνα 20 ευρω παγιο για υπηρεσιες της πλακας και για να φυγουμε θα πρεπει να τους πληρωσουμε ολοκληρη την αποσβεση ενος κινητου μετα απο ενα χρονο????????

Δηλ η αξια του δν πεφτει συμφωνα με την Vodafone...Να παω να τους το πουλησω 200 ευρω οσο μου το εδωσαν...

Τι λετε ρε μαγκες????Ποιος σας τα ειπε αυτα???????

 

Επισης δν δεχονται λεει την καταγγελια του συμβολαιου αν δεν πληρωθει η αποσβεση.........

ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ

Και πιστευω αν δωσω 200 ευρω σε δικηγορο θα βγαλω 2 -3 δικαστηρια,τι λετε?

 

Εστειλα επισης mail στην ΕΕΤΤ και περιμενω απαντηση!!!!

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Οτι θα κανω και εγω...Αιτηση φορητοτητας.

Την αιτηση που εστειλες την εχουν πεταξει ηδη στα σκουπιδια..Περιμενουν τα παληκαρια να περναν οι μερες και να χρεωνεσαι παγια

 

Δε μπορώ να σου πω ότι έχεις άδικο, αλλά έχω μια συμβουλή: Ψυχραιμία. Δυστυχώς τα πράγματα κινούνται ΑΡΓΑ. Ποτέ δεν θα φτάσει στο δικαστήριο, γι' αυτό και δύσκολα θα βγάλεις πίσω τα λεφτά του δικηγόρου, αλλά σίγουρα έτσι γλιτώνεις την ταλαιπωρία να το κυνηγάς μόνος σου.

Χρειάζεται απλά να είσαι τυπικός στα δικά σου (εμπρόθεσμη καταγγελία, καταγραφή των ημερομηνιών και τον ανθρώπων που επικοινωνείς και υποχρεωτικά ότι ζητάς να το έχεις γραπτά και να ζητάς γραπτή απάντηση). Επίσης ζήτα να σου δώσουν μοναδικό αριθμό αναφοράς για καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Είτε έχεις γραπτή απάντηση, είτε παρέλθει το νόμιμο διάστημα και δε σου απαντήσουν, κάνεις την καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ αναφέροντας σύντομα όλα τα στοιχεία.

Ακόμα και πριν από αυτό, μπορείς να κάνεις αίτημα διαμεσολάβησης στον Συνήγορο του Καταναλωτή. Οι δύο διαδικασίες τρέχουν ανεξάρτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σου πω ότι έχεις άδικο, αλλά έχω μια συμβουλή: Ψυχραιμία. Δυστυχώς τα πράγματα κινούνται ΑΡΓΑ. Ποτέ δεν θα φτάσει στο δικαστήριο, γι' αυτό και δύσκολα θα βγάλεις πίσω τα λεφτά του δικηγόρου, αλλά σίγουρα έτσι γλιτώνεις την ταλαιπωρία να το κυνηγάς μόνος σου.

Χρειάζεται απλά να είσαι τυπικός στα δικά σου (εμπρόθεσμη καταγγελία, καταγραφή των ημερομηνιών και τον ανθρώπων που επικοινωνείς και υποχρεωτικά ότι ζητάς να το έχεις γραπτά και να ζητάς γραπτή απάντηση). Επίσης ζήτα να σου δώσουν μοναδικό αριθμό αναφοράς για καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Είτε έχεις γραπτή απάντηση, είτε παρέλθει το νόμιμο διάστημα και δε σου απαντήσουν, κάνεις την καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ αναφέροντας σύντομα όλα τα στοιχεία.

Ακόμα και πριν από αυτό, μπορείς να κάνεις αίτημα διαμεσολάβησης στον Συνήγορο του Καταναλωτή. Οι δύο διαδικασίες τρέχουν ανεξάρτητα.

 

 

Ειμαι λιγο εκνευρισμενος αλλα δεν εχασα την ψυχραιμια μου φιλε.Με βαση ολων οσων εχω διαβασει μεχρι τωρα η vodafone εχει παραβιασει τους ορους του συμβολαιου.Οποτε θα κανω φορητοτητα και θα παω αλλου..Δεν με ενδιαφερει ο αριθμος ας τον εξαφανισουν..

Για αυτο που ειπα για τον δικηγορο εννοουσα οτι ειμαι διατεθειμενος να φτασω ως εκει εφοσον κανουν τσαμπουκαδες.

Δεν υπαρχει ενδιαμεσο...

Η εχω δικιο ή εχω αδικο...

Προσωπικα πιτευω οτι εχω δικιο σεβαστες βεβαια ολες οι γνωμες τις οποιες διαβαζω προσεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

δεκτηκα μεσα στις γιορτες μια προσφορα απο vodafone συμφωνησει να ερθει αυριο ο courrier το θεμα ειναι οτι εχω καλεσει στην voda για να αλλαξω το μεγεθος της sim λενε θα με καλεσουν αλλα τιποτα και η υπαλληλος αφαντη δεν με καλεσε κανεις ειναι σιγουρο οτι ειναι απο vodafone και οχι απο εξωτερικο συνεργατη θελησα το full σημα αλλα δεν προλαβα να τους το πω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι λιγο εκνευρισμενος αλλα δεν εχασα την ψυχραιμια μου φιλε.Με βαση ολων οσων εχω διαβασει μεχρι τωρα η vodafone εχει παραβιασει τους ορους του συμβολαιου.Οποτε θα κανω φορητοτητα και θα παω αλλου..Δεν με ενδιαφερει ο αριθμος ας τον εξαφανισουν..

Για αυτο που ειπα για τον δικηγορο εννοουσα οτι ειμαι διατεθειμενος να φτασω ως εκει εφοσον κανουν τσαμπουκαδες.

Δεν υπαρχει ενδιαμεσο...

Η εχω δικιο ή εχω αδικο...

Προσωπικα πιτευω οτι εχω δικιο σεβαστες βεβαια ολες οι γνωμες τις οποιες διαβαζω προσεκτικα.

 

Παραθετω πλαιότερο μηνημα μου μιας καιειναι σχετικό

 

Το εξαιρειται τυχον επιδοτηση συσκευης δεν στεκει νομικά. Μην σε προβληματιζει. Σε καθε τους αλλαγη αυτο γραφουν. Στο συμβολαιο ομως που υπογραφουμε το λεει ξεκαθαρα οτι αν αλλαξουν οι οροι μονομερως απο την vodafone μπορουμε να κανουμε καταγγελια αζημιως.. Ειτε εχεις επιδοτηση ειτε εκπτωση στο παγιο.

Πέρσι ειχα κανει αιτηση για φορητοτητα ενω ημουν δεσμευμενος με επιδοτηση σε μια αναλογη περιπτωση με αλλαγη των όρων. Μου ειπαν οτι πρεπει να επιστρεψω την επιδοτηση κτλ.. Τους εστειλα mail οτι θα τους κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ .. Επισης μιλησα και με το νομικο τμημα. Τελικα, παραδεχτηκαν οτι πραγματι μπορω να κανω φορητοτητα χωρις καμια επιβαρυνση. Στην ερωτηση μου για ποιο λογο στην ανακοινωση γραφει το "εξαιρειται τυχον επιδοτηση συσκευης" , μου ειπαν οτι ειναι λαθος και θα το διορθωσουν. Φυσικα ποτε δεν το διορθωσαν και αντιθετα σε καθε τους ανακοινωση αυτο γραφουν.

 

 

 

Όρος 13.3 απο συμβολαιο

 

" Σε περίπτωση τροποποίησης των συμβατικών όρων μονομερώς από τη VODAFONE ο Συνδρομητής έχει το δικαίωμα καταγγελίας της Σύμβασης αζημίως εντός τριάντα (30) ημερών από τη σχετική κοινοποίηση. "

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=4341

 

 

δεκτηκα μεσα στις γιορτες μια προσφορα απο vodafone συμφωνησει να ερθει αυριο ο courrier το θεμα ειναι οτι εχω καλεσει στην voda για να αλλαξω το μεγεθος της sim λενε θα με καλεσουν αλλα τιποτα και η υπαλληλος αφαντη δεν με καλεσε κανεις ειναι σιγουρο οτι ειναι απο vodafone και οχι απο εξωτερικο συνεργατη θελησα το full σημα αλλα δεν προλαβα να τους το πω

 

Σε περιόδους προσφορων με μαζικες φορητοτητες παρατηρειται συχνα αυτο το φαινομενο της μεγαλης καθυστερησης. Κατι αναλογο ειχε γινει και τον Σεπτεμβριο με τις προσφορες σε red 1 (vf) και Απεριοριστα 65 (cosmote). Για το full σημα κσως ηταν καλυτερα να συνδεθεις πρωτς στο δικτυο και μετα να κανεις αιτημα - παραπονο για το σημα κτλ και θα στος τειλουν σιγουρα δωρεαν και άμεσα.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιηθηκα σημερα στην vodafone στην οποια επιστρεφω μετα απο 9.5 χρονια. υπαρχει καποια εφαρμογη με widget οπως το MyCosmote του nicloco που να λεει ποσο υπολοιπο υπαρχει?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

MyVodafone

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη κρυαδα απο vodafone. Αρνηθηκαν να μου δωσουν το full σημα με το προσχημα οτι ειμαι νεος πελατης και δεν ξερουν αν θα πληρωνω τους λογαριασμους μου. Το θεωρησα απαραδεκτο και προσβλητικο 10 χρονια στην cosmote δεν ειχα τετοια αντιμετωπιση. Μεχρι που σκεφτομαι να φυγω εκανα παραπονα και τηλεφωνκως αλλα και με e-mail
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

η πρωτη κρυαδα απο vodafone. Αρνηθηκαν να μου δωσουν το full σημα με το προσχημα οτι ειμαι νεος πελατης και δεν ξερουν αν θα πληρωνω τους λογαριασμους μου. Το θεωρησα απαραδεκτο και προσβλητικο 10 χρονια στην cosmote δεν ειχα τετοια αντιμετωπιση. Μεχρι που σκεφτομαι να φυγω εκανα παραπονα και τηλεφωνκως αλλα και με e-mail

 

Εκεί ζητάς επί τόπου να μιλήσεις με προϊστάμενο. Τι μπαρούφα ήταν αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ζητάς επί τόπου να μιλήσεις με προϊστάμενο. Τι μπαρούφα ήταν αυτή...
μου το ειπαν 2 διαφορετικες υπαλληλοι. το τρελο ειναι οτι σε καλουν να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. πριν ενεργοποιηθω ειχα παρει και μου ειπαν οτι θα το παρω δωρεαν. δεν δινω με τιποτα 90 ευρω εχω 2 συμβολαια red1 συνολο 60 ευρω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Άμα τους πεις φεύγω επιτόπου τούμπες θα κάνουν
το ειπα αλλα δεν ιδρωσαν εγραψα και στο fb και σε e-mail και τηλεφωνικα κατεγραψαν το παραπονο. πραγματικα ειμαι ετοιμος να φυγω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε ενεργη την αναμονη κλησεων ακουγε τουτ -τουτ οταν σας καλουν η μονο φαινεται οτι σας καλουν?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται να χτυπαει σε αυτον που καλει κανονικα. Αν εννοεις αν ακους εσυ χτυπο οτι εχεις 2η κληση σε αναμονη, αυτο νομιζω ειναι θεμα της συσκευης.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB, Samsung S24 Ultra 12GB/1TB

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα μου δωσουν το full σημα πηρα στην εξυπηρετηση πελατων επεσα σε καλη υπαλληλο οπου αφου της εξηγησα με εβαλε στην αναμονη και μου ειπε οτι το δικαιουμαι δωρεαν κρατησα το ονομα της πηρε σε καταστημα voda και περιμενω να με παρουν να παω να το παραλαβω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...σε ένα δυο μήνες λήγει το συμβόλαιο που έχω...είναι το Red 1 με 26.8 euro

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως πάνε τώρα οι προσφορες.

 

Θα μου ζητήσουνε αύξηση ?

 

Στη Cosmote είμαι έτοιμος να φύγω γιατί η γκόμενα είναι εκεί και όλο της το σόι και οι φίλες της και εγώ είμαι Vodafone για κανέναν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...σε ένα δυο μήνες λήγει το συμβόλαιο που έχω...είναι το Red 1 με 26.8 euro

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως πάνε τώρα οι προσφορες.

 

Θα μου ζητήσουνε αύξηση ?

 

Στη Cosmote είμαι έτοιμος να φύγω γιατί η γκόμενα είναι εκεί και όλο της το σόι και οι φίλες της και εγώ είμαι Vodafone για κανέναν :lol:

εγω θα κοιτουσα να μεινω στο red 1 με αυτη την τιμη η λιγοτερα αν δεν εχεις θεμα με το σημα δεν βλεπω τον λογο να φυγεις. εγω πριν λιγο υπεργραψα για το red1 στα 30.84
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εγω θα κοιτουσα να μεινω στο red 1 με αυτη την τιμη η λιγοτερα αν δεν εχεις θεμα με το σημα δεν βλεπω τον λογο να φυγεις. εγω πριν λιγο υπεργραψα για το red1 στα 30.84

 

Μέχρι 30 μια χαρά,παραπάνω με τίποτα.......και αν δε θέλουνε δε πειράζει....20 χρονια πελάτη με έχουνε.

 

Δηλαδή καλύτερα να δώσω 40 στη Cosmote παρα 35 στη vodafone....αν δε σεβαστούνε για σας :)

Link to comment
Share on other sites

εχω το red1 με δωρο το 4sharing 750mb στο myaccount λεει οτι ειναι για ενα χρονο αυτη που μου εκανε το συμβολαιο λεει οτι ειναι για 18 μηνες και οτι ειναι τυπικο το θεμα τι ισχυει?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εχω το red1 με δωρο το 4sharing 750mb στο myaccount λεει οτι ειναι για ενα χρονο αυτη που μου εκανε το συμβολαιο λεει οτι ειναι για 18 μηνες και οτι ειναι τυπικο το θεμα τι ισχυει?

 

Το συμβολαιο που εκανες τι λεει ? Ποσο το ειχες παρει το red1 ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...σε ένα δυο μήνες λήγει το συμβόλαιο που έχω...είναι το Red 1 με 26.8 euro

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως πάνε τώρα οι προσφορες.

 

Θα μου ζητήσουνε αύξηση ?

 

Στη Cosmote είμαι έτοιμος να φύγω γιατί η γκόμενα είναι εκεί και όλο της το σόι και οι φίλες της και εγώ είμαι Vodafone για κανέναν :lol:

 

κανε αιτηση φορητοτητας προς cosmote και δες τι αντιπροσφορα θα σου κανουνε και εννοειται τι προσφορα θα σου κανει η cosmote.αν εχεις και οικογενειακο για cosmote ακομα καλυτερα.

με αυτα που γραφεις σε βλεπω για οικογενειακο (το επιασες ε??)

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο που εκανες τι λεει ? Ποσο το ειχες παρει το red1 ?
Κυριε Γιαννη το συμβολαιο λεει 12 μηνες για το 4sharing το red1 το πηρα 30.84 θα ξαναπαρω την vodafone
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Γιαννη το συμβολαιο λεει 12 μηνες για το 4sharing το red1 το πηρα 30.84 θα ξαναπαρω την vodafone

 

Ότι είναι γραμμενο μετραει !!!! :):)

 

Εγω τον καιρο του πολεμου με Cosmote και vodafοne περυσι το φθινοπωρο πηρα 3 red1 με ....17,10 τελικη το καθενα για 12 μηνες και λιγο πριν τελειωσει θα ζητησω ανανεωση με τους ιδιους ορους αλλα χλωμο το βλεπω

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

επιβεβιαωσα και με δευτερο ατομο οτι ειναι 18μηνο το 4sharing κρατησα το ονομα του υπαλληλου
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

επιβεβιαωσα και με δευτερο ατομο οτι ειναι 18μηνο το 4sharing κρατησα το ονομα του υπαλληλου

 

Τι εννοεις 4sharing ??

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις 4sharing ??
ενοω τα επιλεον 750mb που εχω δωρεαν τα οποια ενω αναφερεται στο συμβολαιο οτι ειναι για 12 μηνες μου ειπαν απο voda οτι ειναι τυπικο και θα τα εχω για ολη την διαρκεια του συμβολαιου (18μηνο)
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...