Jump to content

Ναργιλές (Τα πάντα σχετικά μ' αυτόν)


BET_ON_ME
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οι τρυπες ποσες περιπου πρεπει να ειναι?...και μηπως εχει σχεση αν το καρβουνακι ειναι πανω στις τρυπες?

Σε ολη την επιφανεια του λουλα. Δες και στο βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

[...] , καθώς απαγορεύεται το spamming!

 

Παραθέτω μήνυμα που έχει ήδη δημοσιευθεί.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια λετε για τα AFZAL . Δεν ειναι τιποτα φοβερο. Δινεις 4,5 ευρω για να παρεις τα 50 γραμμαρια !! και καποιες ειναι απαισιες. Ωραιες AFZAL ειναι το ΜΗΛΟ, BLUEBERRY και BOMBAY PANMASSALA (το οποιο λατρευω αλλα δεν βρισκω !). Κατα τα αλλα το MANGO ειναι εμετος και οσο να ναι γενικα δεν εχει κατι τρελο. Ειναι ινδικες γευσεις. Συγκρινονται με τις αιγυπτιακες ? ΟΧΙ. Nakhla και PRINCE οι καλυτερες.

NAKHLA - Μαργαριτα, Κανελλα, Τσαι , Καρδαμος ! ΑΨΟΓΑ . οπως και ΜΗΛΟ ΚΕΡΑΣΙ MENTA και ΛΕΜΟΝΙ ειναι καλα. Μετα απο PRINCE - Κερασι , Βανιλια , Pina Collada ειναι ωραια. Απο AFZAL δεν βγαινουν καλες οι περισσοτερες και το MAGNO ηταν εμετος ! Και το δοκιμασα πολλες φορες. Δεν εφταιγε η παρτιδα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
λοιπον αυτα που λετε για τρελες ζαλαδες και ολα αυτα ειναι ******** ! ! εγω ειμαι 14 και κανω ναργιλε καθε μερα και το πολυ πολυ να ζαλιστεις λιγουλακι μονο οταν τραβας δυνατες τζουρες ! ! αγαπημενεσ γευσεις : ΜΗΛΟ,τριανταφυλλο,ροδακινο,ε και φραουλα κατι λεει.. λοιπον εγω μονο για γλυφαδα ξερω μερη που πουλανε... απεναντι απο τα BLANOS και λιγο πιο πανω απο το σουβλατζιδικο "ο ζαχος" εκει ειναι φθηνα... ο μικρος ναργιλες 12 ευρω ο μεσαιος 65 και για μεγαλο δν εχω ρωτισει ! ! εγω εχω ενα μεσαιο και ενα μικρο..αμα κανεισ ενδιαφερεται αυτο παν απο το ζαχο εχει μια τεντα με ενα βουδα... πουλαει και αλλα αραβικα προιοντα..πχ..οργανα κτλπ :D :D
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια , πλιζ χελπ! :p

θελω να παρω δωρο στο αγορι μου εναν ναργιλε αλλα ειμαι τερμα ασχετη. ξερω μονο να κανω :lol:

εχω δει οτι υπαρχουν τρια μεγεθη αλλα δε ξερω ποιο ειναι το καλυτερο για ενα σπιτι. κ επισης,ποσο κυμαινονται οι τιμες? ξερει κανεις κανενα καλο μαγαζι στην θεσσαλονικη εστω να πουλαει για να ρωτησω εκει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια , πλιζ χελπ! :p

θελω να παρω δωρο στο αγορι μου εναν ναργιλε αλλα ειμαι τερμα ασχετη. ξερω μονο να κανω :lol:

εχω δει οτι υπαρχουν τρια μεγεθη αλλα δε ξερω ποιο ειναι το καλυτερο για ενα σπιτι. κ επισης,ποσο κυμαινονται οι τιμες? ξερει κανεις κανενα καλο μαγαζι στην θεσσαλονικη εστω να πουλαει για να ρωτησω εκει?

 

Μεγέθη υπάρχουν διάφορα. Ειδικά για προσωπική χρήση οι μικροί είναι πιο εύχρηστοι (δε πιάνουν χώρο, κουβαλιούνται και αποθηκεύονται πιο εύκολα, πλένονται πιο εύκολα κλπ) αλλά μερικοί υποστηρίζουν ότι δε μπορούν να φτιάξουν πολύ ντουμάνι γιατί είναι μικροί. Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει διαφορά γιατί αν ξέρεις τι να κάνεις μια χαρά ντουμάνι κάνεις με όλους. Τώρα ο μεγάλος είναι καλύτερος για μεγάλη παρέα, να το "γυρνάς" γύρω γύρω. Όχι βέβαια ότι με τον μικρό δε μπορείς.

 

Στη Θεσσαλονίκη καταστήματα:

-Στην Σβόλου πίσω από το ιερό του ναού της Αγίας Σοφίας. Το μεγαλύτερο της πόλης από όσο ξέρω.

-Στην Ιασωνίδου τέρμα πάνω, δηλαδή κοντά στην Αγίου Δημητρίου. Μικρό αλλά ξηγημένο μαγαζάκι. Έχει γωνιακά ένα μαγαζί με παπούτσια, 1-2 μαγαζάκια μπαίνοντας στην Ιασωνίδου και μετά αυτό.

-Επάνω στην Αγίου Δημητρίου, στο ύψος της Σοφοκλέους, εκεί που είναι οι τράπεζες, Εθνική, Αγροτική κλπ. 2-3 μαγαζιά μετά την Αγροτική πηγαίνοντας για Αγιο Δημήτριο. Στην από πάνω μεριά του δρόμου.

-Στο cosmos στο μαγαζάκι με τα τσιγάρα δίπλα στο public. Έχει μερικούς ναργιλέδες. Αν σε βγάζει ο δρόμος δες κι από εκεί.

 

Ορίστε κι ένας χάρτης με τα κεντρικά που μου έρχονται στο μυαλό:

http://img14.imageshack.us/img14/8546/xartisq.jpg

 

Το κόστος ξεκινάει από 30-40 ευρώ στους μικρούς και για τους μεγάλους φτάνεις και 100-150. Έχει και μεσαίου μεγέθους με πιο λογικές τιμές γύρω στα 60-70. Αλλά αυτές τις τιμές τις είχα ακούσει πριν χρόνια. Τώρα με την κρίση δεν ξέρω τι παίζει. Μπορεί να φέρανε φτηνό πράγμα ή και να κρατήσανε αυτούς τους καλούς που είχανε με τα ίδια ή παραπάνω λεφτά.

 

Πολύ φτηνούς πάντως πουλάνε στην έκθεση αλλά είναι συνήθως για τα πανηγύρια με τις ατέλειες. Κακές κολλήσεις, κακοσχηματισμένες γυάλες, το λάστιχο είναι για κλάματα αλλά όλος ο ναργιλές κάνει 15-20 ευρώ και με παζάρια έχω πάρει και με 10.

 

Αν είναι να δώσεις κάτι παραπάνω πάντως φρόντισε να είναι από ανοξείδωτο υλικό η πίπα (το πάνω μέρος που τα συνδέεις όλα). Από όσο ξέρω, το καλύτερο υλικό είναι ο μπρούτζος. Φρόντισε όμως να επιμείνεις σε αυτό από όπου κι αν ψάξεις, δηλαδή να είναι καλό το μέταλλο και να μην οξειδώνεται γιατί όσο να 'ναι θα περνάει υγρασία από το νερό μέσα και χρειάζεται και πλύσιμο μετά από κάθε χρήση.

Επίσης το λάστιχο (αυτό που ρουφάμε) να πλένεται. Αν δε πλένεται θα βρωμάει άσχημα με τη χρήση και αν τολμήσεις ποτέ να το πλύνεις θα σκουριάσει το ελατήριο που έχει μέσα και θα ρουφάς σκουριά. Εγώ επειδή δυσκολεύτηκα πολύ να βρω πλενόμενο λάστιχο, έφτιαξα μόνος μου με πλαστικό σωλήνα που πουλάνε στα μαγαζιά με ενυδρεία. Αυτό πλένεται σίγουρα! :lol:

Τέλος, το καλύτερο υλικό για μπολ (εκεί που βάζεις τον καπνό) είναι το κεραμικό. Φρόντισε δηλαδή να είναι από κεραμικό υλικό (συνήθως γυαλιστερό όπως τα πιάτα) ή πήλινο για να κρατάει τη ζέστη. Μην πάρεις μεταλλικό.

Link to comment
Share on other sites

καταρχασ ευχαριστω ταμαλα!:p πηγα σημερα να δω για αυτο στην σβωλου αλλα δε το βρηκα :mad: Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Στα άλλα γιατί δε πήγες; Είναι πολύ κοντά στην περιοχή! Και νομίζω ότι αν δεν είναι στη Σβόλου τότε είναι στην από δίπλα διαγώνιο (όχι στην Παύλου Μελά, την άλλη από πάνω, δε ξέρω πως τη λένε). Αν δεν είναι εκεί πάντως μπορεί και να έκλεισε αλλά ελπίζω πως όχι. Αν ξαναπάς, ρώτα σε οποιοδήποτε μαγαζί εκεί κοντά που είναι "το μεγάλο μαγαζί με τους ναργιλέδες". Δεν υπάρχει περίπτωση, είναι τόσο γνωστό που δύσκολα να μην το ξέρει κάποιος εκεί. Και πάνε και στα άλλα σε Αγίου Δημητρίου και Ιασωνίδου.

 

Update: Πέρασα κι εγώ από Ιασωνίδου χτες και παρατήρησα ότι το μαγαζί με τους ναργιλέδες εκεί είναι ακριβώς δίπλα από το μαγαζί με τα παπούτσια και όχι 2-3 μαγαζιά πιο κάτω όπως είχα γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Στα άλλα γιατί δε πήγες; Είναι πολύ κοντά στην περιοχή! Και νομίζω ότι αν δεν είναι στη Σβόλου τότε είναι στην από δίπλα διαγώνιο (όχι στην Παύλου Μελά, την άλλη από πάνω, δε ξέρω πως τη λένε). Αν δεν είναι εκεί πάντως μπορεί και να έκλεισε αλλά ελπίζω πως όχι. Αν ξαναπάς, ρώτα σε οποιοδήποτε μαγαζί εκεί κοντά που είναι "το μεγάλο μαγαζί με τους ναργιλέδες". Δεν υπάρχει περίπτωση, είναι τόσο γνωστό που δύσκολα να μην το ξέρει κάποιος εκεί. Και πάνε και στα άλλα σε Αγίου Δημητρίου και Ιασωνίδου.

 

Update: Πέρασα κι εγώ από Ιασωνίδου χτες και παρατήρησα ότι το μαγαζί με τους ναργιλέδες εκεί είναι ακριβώς δίπλα από το μαγαζί με τα παπούτσια και όχι 2-3 μαγαζιά πιο κάτω όπως είχα γράψει.

 

δε με βολεψε σημερα, ετρεχα για να προλαβω :lol: θα τα ψαξω κ αυτα ! ευχαριστω πολυ παντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πως μπορουμε να καταλαβουμε αν το λαστιχο μπορει να πλυθεί ή οχι???

Η δεν μπορουμε να το καταλαβουμε και πρεπει να περιμενουμε να δουμε αν θα σκουριασει??

Πηρα εναν ναργιλε απο την τουρκια μικρού μεγεθους και τον πληρωσα αρκετα (30ευρωπουλα), και φαινεται καλος, τα εξαρτηματα βιδωνουν (το θεωρησα καλο, καθως με εναν προηγουμενο ναργιλε ειχα προβλημα με την επαφη), αλλα δεν ξερω τι υλικο ειναι τα μεταλλικα εξαρτηματα... Δεν τον εχω δοκιμασει ακομα... Βασικα, μολις πριν απο λιγο τον επλυνα...

Τελος παντων, το αγχος μου ειναι μην σκουριασει το λαστιχο...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, γνωρίζει κανείς κάποιο στέκι στην Θεσσαλονίκη που μπορείς να κάνεις ναργιλέ; Πέρα απ΄το Ραχάτι και το Hookah!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Kαλημέρα, γνωρίζει κανείς κάποιο στέκι στην Θεσσαλονίκη που μπορείς να κάνεις ναργιλέ; Πέρα απ΄το Ραχάτι και το Hookah!

Ευχαριστώ!

χμμμμμ ειμαι και εγω καινουρια και στο καπνισμα ναργιλε και στο μπλογκ σας παιδια! λοιπον αν ξερω καλα, εκτοσ απο ραχατι και ΗΟΟΚΑΗ υπαρχει και το σουκ...και πολυ καλη ι επιλογι της μουσικης εκει!ροκ και ετσι... καλη επιλογη για την μπυριτσα το σαββατο!

 

και εχω μια απορια ρε παιδες, ειναι οντως χειροτερος απο το τσιγαρο ο ναργιλες? επειδη εγω δεν καπνιζω τσιγαρο και εχω τρομοκρατηθει λιγο!:p:wacko:

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως έχει αποδειχθεί έπειτα από την διεξαγωγή ερευνών τα τελευταία χρόνια, ο ναργιλές είναι πιο επιβλαβής για την υγεία μας, παρά το τσιγάρο.

Διάβασε και τα παρακάτω άρθρα:

Ο ναργιλές και το τσιγάρο: Οι καπνιστές εισπνέουν τις ίδιες τοξικές ουσίες αλλά ο ναργιλές είναι ακόμη πιο επικίνδυνος

Μέχρι και 5 φορές πιο βλαβερός ο ναργιλές από το τσιγάρο

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ειχα ενα ατυχημα με τον ναργιλε ενος φιλου οπου μου εφυγε μεσα απο τα χερια και εγινε χιλια κομματακια το γυαλινο μπουκαλι.....μηπως ξερετε αν μπορω να βρω να αγορασω μονο το μπουκαλι ?ο μηχανισμος ειναι οκ αλλα θα πρεπει να βρω καποιο μπουκαλι που να εφαρμοζει σωστα...
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου όταν είχα αγοράσει Ναργιλέ από την Τουρκία, είχε και σκέτο το μπουκάλι και μάλιστα σε πολλά σχέδια. Λογικά θα πουλιέται και εδώ ξεχωριστά. ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αν αναφέρεσαι σε μένα, όχι. Αν διαβάσεις μερικά ποστ παραπάνω θα δεις ότι προτείνω κάποια μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη όπου βρίσκομαι. Αν και πλέον έχω κόψει το κάπνισμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ωραία. κανουμέ ναργιλέ. Καμιά αρνητική διάσταση ξέρετε?

καμιά παρενέργεια μετά ή τιποτα τέτοιο?

 

Εγω χτες εκανα πρωτη φορα . Νομιζω πως για πρωτη φορα ημουν υπερβολικη (μιας που δεν καπνιζω και τσιγαρο) .

Στην αρχη ειχα μια γλυκια ζαλαδα και μου αρεσε να νιωθω το καπνο να κατεβενει,η γευση...ελεγα πως ετσι θα ειναι και μετα και θα ειμαι οκ.Οταν ειχα κανει αρκετα και μετα σηκωθηκα για να φυγω και αρχισα να περπαταω ενιωθα περιεργα ,σαν να εχω ενα βαρρος στο στηθος μου,ανακατεμα και πονουσε πολυ το κεφαλι μου.Ζαλιζομουν και ενιωθα πως θα πεσω κατω.βεβαια οσο περνουσε η ωρα γινομουν καλυτερα.Αυτη η ζαλαδα δεν ειχε καμια σχεση με την γλυκια ζαλαδα οπως ειπα πριν που ενιωθα οταν αρχισα. το ειπα σε μια φιλη μου και μ ειπε πως ετσι ηταν και αυτη την πρωτη φορα και πως θα χαλαρωσω.Υποθετω πως αυτες ειναι οι αρνητικες ''διαστασεις'' μετα κυριως για ατομα που δεν καπνιζουν η κανουν πολυ και αποτομα...(μπορει καποιος που κανει για πρωτη φορα να ειναι οκ,ειναι αναλογος...) :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σιχαινομαι πολυ την μυρωδια του ναργιλε οταν καπνιζει καποιος και ενω στα τσιγαρα σπανια. Κυριως επειδη η ποσοτητα καπνου ειναι πολυ μεγαλη, και επειδη αυτη βγαινει απο στομα καποιου..:lol και ειναι γενικα αηδια οταν μυριζω αρωματικα φρουτα η σοκολατες. Με το τσιγαρο δεν εχω προβλημα επειδη καπνιζω κ γω αλλα μου την σπαει οταν 'αντρας' φυσαει προς την μουρη μου, ή οταν ερχεται ο καπνος με τον αερα προς εμού σε κλειστο χωρο.

http://3.bp.blogspot.com/_8B_UrdP--y0/S5a3M473swI/AAAAAAAAAoU/VFUxvm4eh8I/s320/emu%5B1%5D.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απεχθανομαι την τσιγαριλα και δεν καπνιζω,αλλα δοκιμασα πριν καιρο σε κατι φιλους με αρωμα πρασινου μηλου και μου αρεσε πολυ,ναι μεν ντουμανιασε ο χωρος αλλα με ενα ωραιο αρωμα και χωρις να τσουζουνε τα ματια μου.ειχε και την φαση του το γελιο γιατι κανεις δεν ηξερε πως χρησιμοποιητε..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά βλέποντας πως σε όλα τα forum οι πληροφορίες είναι ολίγον τί διεσπαρμένες θεώρησα σωστό να φτιάξω ένα συγκεντρωτικό κατάλογο με tips που έχω δει από τη δική μου εμπειρία όπως και από τα παιδία που μιλάνε στα forum. Ορίστε λοιπόν ο 20άλογος του Αργιλέ.

 

Ο 20άλογος του Αργιλέ

 

Όλοι έχουν κάνει αργιλέ τουλάχιστον μια φορά στη ζωή τους και όλοι έχουν και τη δική τους άποψη για το πως είναι το σωστό φουμάρισμα (κάπως σαν το ψήσιμο του αρνιιού το Πάσχα!). Επειδή όμως ο αργιλές είναι επιστήμη και στην επιστήμη υπάρχει γνώση και όχι άποψη, παραθέτουμε εδώ τα απαραίτητα που χρειάζεται να ξέρει κανείς για να κάνει υπεύθυνα και σωστά αργιλέ.

Προκαταρκτικά:

1) Αργιλές: Το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένο το κυρίως σώμα του αργιλέ πρέπει να είναι από ανοξείδωτο μέταλλο. Ο σωλήνας πρέπει να είναι πλαστικός (όχι αυτό το φανταχτερό σαν υφασματάκι καπως) και να μπορεί να πλυθεί εσωτερικά χωρίς να σκουριάζει (δύσκολο να το βρει κανείς). Το δοχείο που βάζουμε μέσα τον καπνό να είναι κεραμικό ή πήλινο, για να κρατάει και την θερμοκρασία, και όχι μεταλλικό. Το δοχείο του νερού συνήθως είναι καλύτερο να έχει ωοειδές σχήμα και όχι πλακουτσωτό. Ο αργιλές να είναι κατά προτίμηση βιδωτός (στο σημείο που εφαρμόζει το δοχείο του νερού με το υπόλοιπο σώμα).

 

2) Κάρβουνα: Όχι τα αυτοαναφλεγόμενα (αυτά που με το που τους βάζεις λιγη φωτίτσα

πετανε σπίθες- αυτά είναι για να λιβανίζουν στις εκκλησιες). Το σωστό το κάρβουνο χρειάζεται γκαζάκι για να ανάψει και είναι φυσικό

προϊόν (παρασκευή από φλούδα καρύδας). Καλύτερη μάρκα καρβούνων:Romman

 

3) Καπνός: Οι γεύσεις είναι ως επι το πλείστον θέμα γούστου. Το πιο συνηθισμένο και συνήθως πιο επιτυχημένο είναι το μήλο. Κατά τη γνώμη μου οι πιο καλοί καπνοι είναι οι Afzal(όχι όλες οι γεύσεις), το διπλό μήλο της Nakhla και φυσικα όλοι οι Romman οι οποίοι όμως είναι λίγο ακριβοί. Κάτι κουλές γεύσεις του στυλ κόκα κόλα, τσιχλόφουσκα και μουσακάς είναι απλά για την καγκουριά και θα έπρεπε να έρχονται δώρο με σκάστρες εξατμίσεων.

 

Πριν το άναμμα:

 

4) Νερό: Το νερό που βάζουμε πρέπει να είναι κρύο (και καθαρό!). Δεν είναι κακή ιδέα να βάλετε ακόμα και παγάκια (μέσα στο νερό επίσης είναι ωραίο να βάζουμε και μερικές φέτες λεμόνι ή πορτοκάλι). Το δοχείο του νερού το γεμίζουμε έως ότου καλύψει 1,5 περίπου δαχτυλο το σωλήνα. Εάν τον γεμίσετε παραπάνω τότε λέγεται ότι γίνεται πιο βαρύς ο αργιλές. Προσωπικά δεν το πιστεύω, αλλά σιγουρα γίνεται πιο ζόρικος στο ρούφηγμα.

 

5) Καπνός: Στο δοχείο βαζουμε τόσο καπνό ώστε να μην υπερχυλίζει και ταυτόχρονα να μην υπάρχει πολύς χώρος κενός. Ο καπνός δεν πρέπει να έχει μεγάλη επαφή με το αλουμινόχαρτο. Αφού βαλουμε τον καπνό ταρακουνάμε ελαφρια το πήλινο ώστε να μην μπουκώσει ο καπνός τις τρύπες απ'τις οποίες θα περάσει ο αέρας. Το αλουμινόχαρτο πρέπει να κλείνει αεροστεγώς. Για αυτό τον λόγο θα μπορούσατε να το στριμώξετε στο κάτω μέρος με ένα λαστιχάκι κουζίνας.

 

6) Αλουμινόχαρτο: Το αλουμινόχαρτο που βάζουμε πάνω από τον καπνό πρέπει να είναι ανθεκτικό για "βαρια χρήση". Εάν δεν έχετε τέτοιο αλουμινόχαρτο βάλτε 2 και 3 στρώσεις. Πάντα το αλουμινόχαρτο να τοποθετείται με την γυαλιστερή πλευρά προς τα κάτω. Επίσης πρεπει η επιφάνεια όπου θα ακουμπήσει το κάρβουνο να είναι λεία κι όχι τσαλακωμένη. Στο αλουμινόχαρτο κάνετε μικρές τρύπες (με καρφίτσα κατα προτίμηση) σχηματίζοντας μία σπείρα από έξω πρός τα μέσα. Στη μέση να μήν υπάρχουν πάρα πολλές τρύπες.

 

7)Καρβουνάκι: Το καρβουνάκι είναι προτιμότερο να μην τοποθετείται ολόκληρο πάνω στο αλλουμινόχαρτο αλλά σε μικρα κομμάτια. Τα περισσότερα κομμάτια περιφερειακά και όχι στη μέση.

 

Στο άναμμα:

 

8) Ρούφηγμα: Είναι σημαντικό οταν ρουφάμε να βάζουμε τη γλωσσίτσα μπροστά. Κι αυτό γιατί μαζί με τον καπνό εισπνέουμε και διάφορα μικρά σταγονίδια που είναι ανθυγειινά. Αυτά καλύτερα να σταματήσουν στη γλώσσα και στη συνέχεια να τα καταπιούμε παρά να πάνε στους πνεύμονες από όπου φεύγουν δύσκολα.

 

9)Άλλαγμα καρβουνακίου: Όταν αλλάζουμε καρβουνάκι κατά τη χρήση είναι απαραίτητο (ειδικά εαν χρησιμοποιούμε μούφα κάρβουνα) να παίρνούμε το πήλινο, να το γυρίζουμε ανάποδα και να το φυσάμε, έτσι ώστε να φύγει η στάχτη από μέσα. Αυτή η στάχτη είναι πολλές φορές υπεύθυνη για το κάψιμο στο λαιμό. Γενικά, όσο έχουμε την ίδια γευση, καλύτερα είναι να μην αλλάζουμε περισσότερα απο 3-4 καρβουνάκια.

 

Μετά το κάπνισμα:

 

10) Καθαριότητα: Η καθαριότητα είναι η μισή αρχοντιά. Το να πιάνει ο αργιλές μας πουρί δεν είναι αλητεία, είναι δείγμα πως είμαστε τεμπέληδες και τυροβρωμίκουλοι. Ο αργιλές θέλει συχνά καθαρισμο (κατά προτίμηση μετά από κάθε χρήση) και στα δύσκολα σημεία ίσως να χρειαστεί πότε πότε να χρησιμοποιήσουμε οινόπνευμα ή ξύδι. Τους σωλήνες του αργιλέ μπορούμε να τους καθαρίζουμε με λεπτό βουρτσάκι για να φεύγουν τα υπολήμματα του καπνού, της στάχτης(πιθανόν) και όλων των βλαβερών μικροοργανισμών, οι οποίοι έχουν και αρνητική συνέπεια στη γεύση.

 

11) Συντήρηση: Κάποια εξαρτήματα όπως το πήλινο, ο σωλήνας,η μπιλίτσα και το λάστιχο που βουλώνει το δοχείο του νερού σε περίπτωση που ο αργιλές δεν είναι βιδωτός ίσως να χρειάζονται από καιρό σε καιρό άλλαγμα γιατί φθείρονται απ'την χρήση. Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά και εξασφαλίζουν την ομαλή διαξαγωγή της τελετουργίας (έχει σημασία για το μουντ της παρέας να πηγαίνουν όλα ρολόι). Γι’ αυτό αφήστε τις τσιγγουνιές. Αλλιώς, άμα είναι, αντί για αργιλέ, κάντε το γνωστό κόλπο με την κόκα κόλα και το καλαμάκι και παίξτε μπάλα με το ντενεκεδάκι..

 

Τελευταίες παρατηρήσεις:

 

12)Πρώτον, γενικά δεν είναι καλό να αλλάζουμε συνέχεια cocktail γεύσεων και κυρίως να βαζουμε συχνά αλκοόλια μέσα στον Αργιλέ αντί για νερό (ούζο, τσίπουρο, ρακή). Αυτό πιθανον με τον καιρό να τον εξασθενήσει. Δεύτερον, το νερό στον αργιλέ δεν ειναι για να φιλτραρει τον καπνό από τις βλαβερές ουσίες, αλλά για να τον κρυώνει. Ως εκ τούτου, ο αργιλές είναι εξίσου βλαβερός με όλα τα άλλα είδη καπνίσματος. Και τρίτον, ο αργιλές συνοδεύεται και από την απαραίτητη κουλτούρα. Απαιτεί τσιλ άουτ διαθέσεις με την κατάλληλη ηχητική υπόκρουση. Ανατολίτικη μουσική, reggae, ρεμπέτικα είναι απολύτως αποδεκτά. Χρειάζεται το αραλίκι του, την καμενιά του, την ηρεμία του. Όπως δεν κάνεις αργιλέ το πρωι στο γραφείο σου ή στη σχολή σου, έτσι δεν κάνεις και ακούγοντας σαϊκεντέλια, τρανς, χιπ χοπ και σκυλάδικα! Σε περίπτωση που έχετε αναμείξει τον αργιλέ με τίποτα «πευκοβελόνες» τότε τα σαϊκεντέλια και τα τράνς είναι μάλλον κι αυτά αποδεκτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ξέρετε κανένα μαγαζί από Αθήνα να πουλάει καπνούς για ναργιλεδες, κάρβουνα κλπ;
Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει αρκετά κάρβουνα, ειδικά και μη, και το καλύτερο είναι το "μεγαλοχαρη". Σε εκκλησιαστικά είδη θα το βρεις.

 

Είναι μεγάλα, κρατάνε, δεν γίνονται στάχτη γρήγορα, και γενικώς είναι πολύ καλά.

 

Επίσης θα σου πρότεινα να βάλεις 2 σύρματα κάτω από το κάρβουνο ώστε να μην έρχεται σε τόσο άμεση επαφή με το αλουμινόχαρτο. Γιατί καίει τον καπνό από κάτω και πικρίζει.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει αρκετά κάρβουνα, ειδικά και μη, και το καλύτερο είναι το "μεγαλοχαρη". Σε εκκλησιαστικά είδη θα το βρεις.

 

Είναι μεγάλα, κρατάνε, δεν γίνονται στάχτη γρήγορα, και γενικώς είναι πολύ καλά.

 

Επίσης θα σου πρότεινα να βάλεις 2 σύρματα κάτω από το κάρβουνο ώστε να μην έρχεται σε τόσο άμεση επαφή με το αλουμινόχαρτο. Γιατί καίει τον καπνό από κάτω και πικρίζει.

 

Μακριά από τα κάρβουνα τύπου μεγαλόχαρη!!!! Κι εγώ με τέτοια ξεκίνησα αλλά αφενός είναι τίγκα στο χημικό (συνεπώς ανθυγιεινά) κι αφετέρου πρέπει κάθε 20 λεπτά να ανάβεις καινούργιο κάρβουνο. Προτίμησε τα φυσικά τύπου καρύδα (Coconara, Cocobricco πχ) τα οποία ναι μεν ανάβουν δύσκολα (θέλουν κάνα τέταρτο τουλάχιστον πάνω σε γκαζάκι) αλλά δεν είναι βλαβερά και κρατάνε καμιά ώρα και κάτι τουλάχιστον! Τώρα για μαγαζιά με καπνούς και κάρβουνα υπάρχει ένα στο Μοναστηράκι απέναντι από την πλατεία, ένα μεταξύ Πανόρμου και Κηφισίας (στην οδό Δουκίσσης Πλακεντίας), ένα μίνι μάρκετ στην Καλλιθέα (αλλα δε θυμάμαι οδό να σου πω τώρα) και πρόσφατα είδα άνοιξε ένα στο μετρό του Αιγάλεω με το που βγεις από την έξοδο Παπαναστασίου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...