Jump to content

[MOTO] Modenas Kristar 125


Capone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, παιδιά, σήμερα τον πήρα τηλέφωνο (αφού με αγνόησε εντελώς για μία εβδομάδα) και μου είπε ότι αύριο θα είναι έτοιμο. Είπε επίσης ότι το πρόβλημα ήταν στην εξαέρωση των φρένων και ότι ο τοπικός (στην Κεφαλονιά) μάστορας δεν ήξερε τον σωστό τρόπο εξαέρωσης επειδή είναι καινούργιο μοντέλο. Για αντικατάσταση βέβαια ούτε λόγος...

 

Πείτε μου τη γνώμη σας, μπορεί να ισχύει μπλοκάρισμα τροχού λόγω εξαέρωσης φρένων. Συγχωρήστε με αλλά δεν έχω καμμία απολύτως εμπειρία από μηχανολογία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και μια εβδομάδα που είναι μέσα τι κάνει εξαέρωση τα φρένα? :S

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε...

 

Μήπως με δουλεύει; Και αν ναι, ποιό λες να' ναι το πρόβλημα τελικά;

 

Άμα δέν το δώ δέν μπορώ να ξέρω...Πάντως ακούγετε σαν πρόβλημα στο σύστημα φρένων αλλά μακάρι να πάνε όλα καλά!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου κοπηκε το καλωδιο της μιζας, ετσι απλα μια μερα δεν δουλευε.

Ε, πηγα στον Γοργκολη και γυσικα δεν εχει ερθει ποτε σαν ανταλλακτικο, μου εδωσαν παλια καλωδια και βυσματα να τα φτιαξω μονος μου!

Καλο ε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου κοπηκε το καλωδιο της μιζας, ετσι απλα μια μερα δεν δουλευε.

Ε, πηγα στον Γοργκολη και γυσικα δεν εχει ερθει ποτε σαν ανταλλακτικο, μου εδωσαν παλια καλωδια και βυσματα να τα φτιαξω μονος μου!

Καλο ε?

 

..και δεν τους έδειρες??:mad:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Σαν επιδόσεις καλο μου φαίνεται μέχρι τώρα (1400ΚΜ).

Πλύσιμο δεν του χω κάνει ακόμα για να ελέγξω τα φώτα.

Ένα πρόβλημα έχω με το πίσω φως πορείας που μια ανάβει και μια όχι.

Υπάρχει πράγματι το πρόβλημα συντονισμού στις χαμηλές στροφές που κάνει έναν πολύ ενοχλητικό θόρυβο.

Απο κατανάλωση νομίζω ότι με το crypton R έβγαζα πιο πολλά χιλιόμετρα με γεμάτο ρεζερβουάρ.

Τα φρένα σχετικά καλά και το πίσω χάνει λίγο, θα το θελα πιο σκληρό.

Η σέλα όχι και η πιο άνετη πράγματι...

Ο χώρος κάτω από τη σέλα ικανοποιητικός αρκετός για αλυσίδα και μόνιμα αδιάβροχο, σετ εργαλείων και μικροπράγματα.....

Αυτα προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα προβλήματα συνέχισαν. Ο πίσω τροχός φαίνεται να είναι απελπιστικά κοντά με τα τακάκια, το δε δισκόφρενο έχει ήδη δημιουργήσει χαρακιά εσωτερικά (το μηχανάκι έχει κάνει 210 χλμ...) :sorry: Η πίσω ρόδα όταν το μηχανάκι είναι σβηστό και με νεκρά, κάνει εμφανή θόρυβο από το τρίψιμο του δισκόφρενου με τα τακάκια. Μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό αυτό και ότι θα στρώσει, αλλά σε ίδιο ακριβώς μηχανάκι που πούλησε ο καταστηματάρχης σε κοντινό συγγενή του δεν υπάρχει κανένας τέτοιος θόρυβος

 

Λοιπόν, μετά από όλες αυτές τις ταλαιπωρίες, το επέστρεψα και ησύχασα. Θα το σκεφτώ πάρα πολύ αν θα ξαναπάρω ποτέ modenas. Μάλλον θα στραφώ στο Innova, μπας και "βρω την υγειά μου".

 

Να ρωτήσω και τη γνώμη σας για κάτι άλλο. Το κατάστημα δεν δέχτηκε να κάνει επιστροφή στο μηχανάκι και επειδή πλέον είμαι έξαλλος με την κατάσταση του το πουλάω. Πόσο νομίζετε ότι είναι λογικό να το πάρει πίσω, αν κρίνετε ότι το αγόρασα 2.000 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Νεότερα περί Kristar 125cc: Σε χθεσινό φιλικό «άνοιγμα» με φίλο μου, κάτοχο Yamaha Crypton 115cc 3ετίας με 8.000λμ περίπου η απόδοση του δικού μου ήταν απελπιστική. Μπορεί να φταίει και το ότι αυτός ήταν 85-90Kg ενώ εγώ 105Kg αλλά και πάλι ήταν σχεδόν 20 μέτρα μπροστά μέχρι και τα 100χλμ όπου σταμάτησε να ανεβάζει χλμ το δικό μου........ψιλο-απογοήτευση......

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Νεότερα περί Kristar 125cc: Σε χθεσινό φιλικό «άνοιγμα» με φίλο μου, κάτοχο Yamaha Crypton 115cc 3ετίας με 8.000λμ περίπου η απόδοση του δικού μου ήταν απελπιστική. Μπορεί να φταίει και το ότι αυτός ήταν 85-90Kg ενώ εγώ 105Kg αλλά και πάλι ήταν σχεδόν 20 μέτρα μπροστά μέχρι και τα 100χλμ όπου σταμάτησε να ανεβάζει χλμ το δικό μου........ψιλο-απογοήτευση......

 

Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; Μη νομίζεις οτι επειδή πέρασες τα 1000 το μηχανάκι θα ακούει από δω και πέρα στο full. Το στρώσιμο συνεχίζεται απλά εσύ πλέον όπως και να του συμπεριφερθείς δε κινδυνεύεις να του κανεις ζημία. Αυτή είναι η φιλοσοφία. Και μένα το δικό μου που έφαγε ρεκτιφιέ (στην ουσία έχω καινούργιο κυλινδρο και πιστονι αρα σφιχτά μέταλλα) και ενώ έχω κάνει 950 χλμ βλέπω οτι σε ανηφόρα που έπιανα τα 70 τώρα πιάνω 50 με το ζόρι! Και το ακούω! Ζορίζεται ο κινητήρας σα να έχει ακόμη υψηλές τριβές! Οπότε αν είσαι ακόμη κάτω από τα 1800 χλμ θεωρώ οτι έιναι πολύ νωρίς για να κρίνεις αποδόσεις και να συγκρίνεις με άλλα ολοκληρωτικά στρωμένα παπιά!

 

Φιλικά πάντα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Όσο τα στρώνετε τόσα πολλά χιλιόμετρα μόνο κακό το κάνετε...

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Νεότερα περί Kristar 125cc: Σε χθεσινό φιλικό «άνοιγμα» με φίλο μου, κάτοχο Yamaha Crypton 115cc 3ετίας με 8.000λμ περίπου η απόδοση του δικού μου ήταν απελπιστική. Μπορεί να φταίει και το ότι αυτός ήταν 85-90Kg ενώ εγώ 105Kg αλλά και πάλι ήταν σχεδόν 20 μέτρα μπροστά μέχρι και τα 100χλμ όπου σταμάτησε να ανεβάζει χλμ το δικό μου........ψιλο-απογοήτευση......

 

Εγω στα' λεγα οταν ηθελες να το παρεις!:cool: :p

 

Μακρια απο τα innova, εκτος αν θες να φας μεγαλυτερη φρικη!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; Μη νομίζεις οτι επειδή πέρασες τα 1000 το μηχανάκι θα ακούει από δω και πέρα στο full. Το στρώσιμο συνεχίζεται απλά εσύ πλέον όπως και να του συμπεριφερθείς δε κινδυνεύεις να του κανεις ζημία. Αυτή είναι η φιλοσοφία. Και μένα το δικό μου που έφαγε ρεκτιφιέ (στην ουσία έχω καινούργιο κυλινδρο και πιστονι αρα σφιχτά μέταλλα) και ενώ έχω κάνει 950 χλμ βλέπω οτι σε ανηφόρα που έπιανα τα 70 τώρα πιάνω 50 με το ζόρι! Και το ακούω! Ζορίζεται ο κινητήρας σα να έχει ακόμη υψηλές τριβές! Οπότε αν είσαι ακόμη κάτω από τα 1800 χλμ θεωρώ οτι έιναι πολύ νωρίς για να κρίνεις αποδόσεις και να συγκρίνεις με άλλα ολοκληρωτικά στρωμένα παπιά!

 

Φιλικά πάντα! ;)

 

Aυτό πιστεύω κι εγώ....:worry:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα' λεγα οταν ηθελες να το παρεις!:cool: :p

 

Μακρια απο τα innova, εκτος αν θες να φας μεγαλυτερη φρικη!:lol:

 

:ρ :p :protest:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει ένα ήχο σα σφύριγμα ενώ όταν πηγαίνω με ταχύτητα πολύ μικρή ο θόρυβος αυτός εξαφανίζεται.

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα χιλιόμετρα βάζετε 2ο άτομο πάνω; (Kristar 125)

 

Kαλημέρα.

 

Εγώ από τα 500χλμ και μετά έβαλα......

 

Ήθελα επίσης να ρωτήσω πώς ρυθμίζουμε σε πιό σκληρή την ανάρτηση πίσω.....στο δικό μου είναι προρυθμισμένο - δεν ξερω σε ποιά σκάλα - από την αντιπροσωπεία και με 2ο άτομο τερματίζει (είμαι 105Κg & το 2ο είναι 70Kg).

 

Mπορώ να το κάνω εγώ μόνος μου και πώς??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Στο κατω μερος του ελατηριου εχει ενα δακτυλιο με βαθμιδες.

Γυρνα τον μεχρι να πιεζει το ελατηριο πιο πανω.

Φαινεται ξεκαθαρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο κατω μερος του ελατηριου εχει ενα δακτυλιο με βαθμιδες.

Γυρνα τον μεχρι να πιεζει το ελατηριο πιο πανω.

Φαινεται ξεκαθαρα.

 

Thank's;)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγα σημερα και ρωτησα για τιμη,ειχε 1900ε! εκτος απο αυτα θα χρειαστει να πληρωσω τιποτα αλλο π.χ. πινακιδες,μεταβιβαση η δεν ξερω τι αλλο?:) (δεν ξερω απο αυτα) :rolleyes:

 

και κατι αλλο...σε τι χρωματα βγενει? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδειά άσχετο αλλά κάτι πρέπει να τρέχει με τα μιχανάκια σας...Εχτές έτρεξε ένα Kristar με βγαλμένο το φιλτροκούτι (φόραγε φιλτροχοάνη) με ένα Inova καραμαμά και το Kristar 1,5 μιχανάκι μπροστά...

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα και ρωτησα για τιμη,ειχε 1900ε! εκτος απο αυτα θα χρειαστει να πληρωσω τιποτα αλλο π.χ. πινακιδες,μεταβιβαση η δεν ξερω τι αλλο?:) (δεν ξερω απο αυτα) :rolleyes:

 

και κατι αλλο...σε τι χρωματα βγενει? ευχαριστω

 

Συνήθως είναι +50 ευρώ που πληρώνεις για πινακίδες και δε συμπεριλαμβάνονται στην αρχική τιμή. Επίσης έχεις και τέλη κυκλοφορίας που δε θα τα πληρώσεις εκεί στο μαγαζί και για τα 125cc μηχανάκια είναι κάπου 25 ευρώ. Δε τα πληρώνεις άμεσα αλλά θα τα πληρώσεις σε κανένα μήνα μετά την αγορά οπότε άν είναι κάτι σημαντικό για σένα, περίμενε μέχρι να αλλάξει ο χρόνος γιατί θα το πληρώσεις ολόκληρο το τέλος κι ας είμαστε στο τέλος της χρονιάς! Μεταβίβαση δεν υπάρχει αφού οι πινακίδες θα βγουν κατευθείαν στο όνομά σου.

 

Εγώ πάντως πήρα το Yamaha YBR 125 και έχω πάθει πλάκα! Το πήρα την προηγούμενη Τετάρτη και το μηχάνημα είναι άλλη φάση! Έχει κινητήρα XT 125cc, 5 ταχύτητες και συμπλέκτη, δίνει 12 άλογα (τα παπιά δίνουν 8,5-9,5) και έχει και άλλη αίσθηση εδώ που τα λέμε. Α, και ξέχασα τιμή: 2120 ευρά! Δίνεις δηλαδή 220 ευρώ παραπάνω και παίρνεις μικρή μοτοσυκλέτα με δοκιμασμένο κινητήρα πολύ γνωστό για τις αντοχές του και ιαπωνικής κατασκευής, φθηνή συντήρηση, βρομάει ο τόπος από ανταλλακτικά, και με αρκετά καλές αποδόσεις που σε πάει άνετα και ένα κοντινό ταξιδάκι-βόλτα! Προχτές πήρα το Crypton το παπάκι του αδερφού μου για να πάω την κοπελιά μου σπίτι (καθότι αυτό το στρώνω) και αισθάνθηκα οτι οδηγάω ποδήλατο! :p

Link to comment
Share on other sites

δίνει 12 άλογα (τα παπιά δίνουν 8,5-9,5)

 

Το μηχανακι στο nick μου...(Dinamik 125cc) ειναι παπι και βγαζει 18 αλογα :wacko:

 

Δεν φταιω εσυ το αναφερες οτι τα παπια βγαζουν 8,5-9,5...και για να προλαβω την απαντηση σου...σου λεω οτι κανενα παπι 125cc δεν βγαζει 8,5-9,5 πλεον!γιατι ειναι λιγα...

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...