Jump to content

Γάμος;


ladybird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντρεύομαι! Μέχρι πριν λίγο καιρό δε μου είχε περάσει καν απ' το μυαλό ούτε ως ενδεχόμενο να παντρευτώ αλλά τελικά είπα να το κάνω και αυτό. Προσωπικά, βλέπω το γάμο ως ένα κοινωνικό γεγονός που θα δώσει χαρά σε εμένα και το σύντροφό μου και τους φίλους και συγγενείς μου. Αρκετά κυνική οπτική αν σκεφτείς πως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν στόχο ζωής το γάμο ή βλέπουν με ένα πιο ρομαντικό ή συμφεροντολογικό τρόπο ένα τέτοιο γεγονός.

Ποια είναι η γνώμη σου για το γάμο; Είσαι παντρεμένος/η; Δώσε και καμιά ιδέα για τον ιδανικό γάμο...(λέμε τώρα)

 

 

p.s. Αν υπάρχει σχετικό θέμα, ζητώ συγγνώμη, δεν το εντόπισα

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συχχαρητηρια !!!! αντε με το καλο και μητέρα...

 

δεν ειμαι παντρεμενος..

 

αλλα το θέμα είναι για ποιο λόγο παντρεύεται κανείς και τι περιμένει να αλλάξει αν παντρευτεί..

 

τι απαιτησεις και τι υποχρεώσεις έχει ενας/μια σύζυγος από το "ετερον ύμισι"..

 

το θέμα είναι να μην αλλάξετε συνήθειες....

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Συχχαρητηρια !!!! αντε με το καλο και μητέρα...

 

μπρρρρρρρρρρρρ..............:scared:

προς το παρόν περιμένω να ενηλικιωθώ εγώ

 

thanks πάντως.

 

Κάτω από τις προϋποθέσεις που αποφασίαμε να παντρευτούμε, ότι δηλαδή θα κάνουμε ένα μικρό παρτάκι που θα περιλαμβάνει παπά, εκκλησία, συγγενείς και φίλους, δεν περιμένουμε να αλλάξει και τίποτα στη σχέση μας, στις υποχρεώσεις μας ή στον τρόπο που βλέπουμε την κοινή μας ζωή. (με τη λεπτομέρεια φυσικά ότι αν ποτέ αποφασίσουμε να χωρίσουμε ίσως μας στοιχίσει κάτι παραπάνω :p )

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια :)

 

Δύο ερωτήσεις αν μου επιτρέπεις

1. Πόσο καιρό είστε μαζί? (απλή απορία - δε διαφωνώ με το γάμο και δεν έχω σκοπό να κάνω κοινωνιολογική ανάλυση γύρω από αυτό)

 

2. Μένετε τώρα μαζί η θα μείνετε μετά το γάμο? (απλά θεωρώ λάθος το να μην έχεις γνωρίσει τη ρουτίνα και την καθημερινότητα του συντρόφου σου πριν το γάμο)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια :)

 

Δύο ερωτήσεις αν μου επιτρέπεις

1. Πόσο καιρό είστε μαζί? (απλή απορία - δε διαφωνώ με το γάμο και δεν έχω σκοπό να κάνω κοινωνιολογική ανάλυση γύρω από αυτό)

 

2. Μένετε τώρα μαζί η θα μείνετε μετά το γάμο? (απλά θεωρώ λάθος το να μην έχεις γνωρίσει τη ρουτίνα και την καθημερινότητα του συντρόφου σου πριν το γάμο)

 

Ευχαριστώ! (τώρα πρέπει να απαντώ με τι cliche "και στα δικά σας"; μπλιαξ)

Γνωρίζω το σύντροφό μου από τη στιγμή που γενήθηκα. Μεγαλώσαμε μαζί και είμασταν πάντα πολύ κοντά. Η σχέση μας απέκτησε ξεκάθαρη συναισθηματική και ερωτική υπόσταση (!) πριν 4 μήνες (κάτι λιγότερο) αλλά υπήρχε υπόβαθρο πολύ πολύ νωρίτερα, το οποίο θα χρειαστώ ώρες να στο αναλύσω. Μένουμε μαζί ως ζευγάρι 3,5 μήνες, έχουμς ξανασυγκατοικήσει αλλά υπό πιο χαλαρές συνθήκες. Όσον αφορά την καθημερινότητα και τη ρουτίνα του, την έχω γνωρίσει από τότε που φορούσαμε πάνες και κάναμε διαγωνισμό ποιος θα φτύσει πιο μακρυά τη φρουτόκρεμά του.

 

Εδώ προκύπτει και μια πτυχή του θέματος που δεν έθεσα εξ' αρχής. Ποια η γνώμη σας για μια τέτοια σχέση, που μετράει χρόνια γνωριμίας και φιλίας και τελικά καταλήγει σε γάμο;

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kuria me to poulakiiiiiiii me to kaloooooo

na zhsete kai na eytyxisete

kai mh ksexaseis na me kaleseis na tragoudiso sto gamo sas e?

pote me to kalo lete?kai fusika pou?

pantos an kai eiste ligo kairo mazi,eimai sigourh pos tairiazete apoluta.. kai sto 8ema tora.."idees gia ton idaniko gamo"

idanikos einai o gamos otan to zeugari einai demeno kai agaphmeno.,.ayto kanei ton gamo idaniko..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εδώ προκύπτει και μια πτυχή του θέματος που δεν έθεσα εξ' αρχής. Ποια η γνώμη σας για μια τέτοια σχέση, που μετράει χρόνια γνωριμίας και φιλίας και τελικά καταλήγει σε γάμο;

 

 

Να ζήσετε ladybird και ό,τι καλύτερο για το μέλλον σας!!:) :)

 

Όσο για την ερώτηση που κάνεις, πιστεύω πως είναι πολύ καλό αυτό που σου έχει τύχει, πολύ απλά γιατί ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ (από κάθε πιθανή οπτική γωνία!!) τον σύντροφό σου... Και να και αυτό περιλαμβάνει και ένα ψιλο άσχημο σημείο (οτι δηλαδή δεν έχεις να περιμένεις μεγάλες ΘΕΤΙΚΕΣ εκπλήξεις από το άτομο αυτό αφού πάνω κάτω ξέρεις πως θα φερθεί σε κάθε κατάσταση!) το καλό είναι πως ταυτόχρονα μετά από τόσα χρόνια ξέρεις τα κατα και τα υπέρ του και δεν θα έχεις εκπλήξεις (ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ αυτη τη φορά) ούτε και εκεί :D...

 

Πιστεύω γενικά πως είναι ΜΕΓΑΛη τύχη δύο πολύ καλοί φίλοι να ερωτεύονται και να συνεχίζουν μαζί... Μακάρι όλοι να "παθαίναμε" κάτι τέτοιο (αν και προσωπικά τον γάμο τον έχω σαν άγνωστη λέξη!:lol: :lol: )

 

Και πάλι να ζήσετε, ladybird

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αχ μωρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε η ladybird παντρευεται!!!!!! :love:

θα'ρθω να σε κλεψω !! :p

χαιρομε πολυ που αποφασισες να κανεις αυτη την κινηση ελπιζω να με καλεσεις και μενα στον γαμο σου!! :)

προσωπικα σου ευχομαι να ευτυχησεις ακομα περισοτερο και να να φερεις και τα πιο sexy μωρακια!!

αχ με συγκινησες τωρα! :cry:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλους και όλες για τις ευχές

πείτε όμως και τη γνώμη σας για το γάμο γενικά. Όχι μόνο για το δικό μου γάμο!

 

ps : billako μου δε χρειάζεται να καλέσω. μάλλον δεν το έχεις καταλάβει. ΕΣΥ είσαι ο γαμπρός...surprise :blink:

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλό ο γάμος,καθώς το βρίσκω το επόμενο στάδιο της ενηλικίωσης και η πορεία προς την ολοκλήρωση,την οικογένεια.

 

Για μένα ο γάμος,πέρα από το μυστήριο της εκκλησίας,είναι πιο πολύ το πνευματικό δέσιμο δύο ανθρώπων,καθώς με την πράξη αυτή επισφραγίζουν τα -μέχρι τώρα καλώς- βιώματα και εμπειρίες σαν ζευγάρι και πειραματιζόμενοι.

 

Στο γάμο ορίζεις τέλος σε αυτά τα "πειράματα"(πες το δοκιμές) και θέτεις τις βάσεις για την σοβαρότερη φάση της ζωής σου,που εκεί βάζεις πλώρη για άλλα,ορίζεις το άτομο που θέλεις να σε συντροφεύει για πάντα,ασχέτως που πέρασες από χίλια-δύο κύματα για να πάρεις την σοβαρή αυτή απόφαση.

 

Αν και είμαι ανύπαντρος,έχουμε χρόνια ακόμα καθώς προέχουν άλλα, θα το καταλάβεις πόσο διαφορετικά είναι να είσαι νυμφευμένη και όχι έχoντας μία σχέση που μπορεί να διαλυθεί σε δευτερόλεπτα από μία χαζή παρεξήγηση (που είναι το πιο τραγικό)

 

Για να μην συνεχίσω το πρήξιμο,για μένα ο Γάμος = Εμπιστοσύνη

 

Αν δεν υπάρχει αυτό,τότε απλά λέγεται : "Επισημοποίηση σχέσης συνοδευόμενη με κοινωνικά γεγονότα"

 

Με το καλό και καλούς απογόνους ! :D

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

1 στους 3 γαμους π γινονται πια διαλυονται...

γι'αυτο να ευχεστε της φιλης μου ο γαμος να ειναι μεσα στους 2.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ladybird Mε το καλό ο γάμος

Για τον γαμο τι να πω?κατα την γνωμη μου ενας γαμος ολοκληρωνει μια σχεση αλλα για να γινει ο γαμος πρεπει αυτοι οι δυο ανθρωποι να γνωριζουν ο ενας τον αλλον πολυ καλα γιατι πιστευω οτι αν δεν γνωριζουν ο ενας το αλλον θα καταληξουν σε διαζυγια που στην εποχη μας εχουν καταληξει να δινονται καθημερινα.Αυτο συμβαινει γιατι ο σημερινος ανθρωπος δεν εχει καθολου υπομονη και το θεωρει ευκολη λυση αντι να κατσε και να σκευτει που εκανε λαθος σε μια σχεση.Αυτα απο εμενα αν και δεν το βλεπω να παντρεβομαι στο προσεχες μελλον να ευχηθω ξανα στην ladybird και να ειναι ευτιχισμενη με τον γαμο της :up: :)

Link to comment
Share on other sites

Ενας καλός λόγος να παντρευτείς και να κάνεις παιδιά είναι για την εφορία! :) :) :) :P lol
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 στους 3 γαμους π γινονται πια διαλυονται...

 

Να σε παρω στο γαμο μου να μας πεις και του χρονου ρε μεγαλε!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο ladybird!!!!!Να ειστε παντα ευτυχισμενοι!!!!!

Εγω ειμαι αρραβωνιασμενη και του χρονου μαλλον θα παντρευτω....

Εγω τον γαμο τον βλεπω σαν ενα δεσιμο του ζευγαριου για να δημιουργησει οικογενεια!Εννοειτε πως η αποφαση θα πρεπει να την εχουν παρει και οι δυο με ωριμοτητα!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Να ζήσετε βρε και να ευτυχήσετε!

 

Προσωπικά το θεωρώ ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα που μπορείς να κάνεις στη ζωή σου και να σε στηρίξουν για το υπόλοιπό της.

 

Το μυστικό που έχω μάθει από όσους φίλους/φίλες μου που είναι παντρεμένες είναι η υπομονή,η κατανόηση και το ρητό "Nobody Ιζ πέρφεκτ!"

 

Και όταν με έναν άνθρωπο έχεις ζήσει / γνωρίζεις τόσο καιρό το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τον παντρευτείς..

 

Δεν υπάρχουν πρίγκηπες και πριγκήπησσες πάνω σε άλογα τη σήμερον ημέρα και το να βρεις έναν άνθρωπο αξιόλογο που αξίζει να περάσετε μαζί τη ζωή σας και να κάνετε μια όμορφη οικογένεια, δεν είναι και το πιο εύκολο!

 

Για αυτό που ακούστηκε περί 1 στους 3 γαμους διαλύονται είναι αλήθεια... και ο λόγος που γίνεται αυτό είναι ότι οι γάμοι δε γίνονται από αγάπη αλλά από συμφέρον και κοινωνική προβολή, συμπτώματα του εγωϊσμού που ο καθένας μας έχει...

 

Για μένα προσωπικά, έτσι και για να σου δώσω μια ιδέα, θα ήθελα ο γάμος μου να γίνει σε νησί το καλοκαίρι σε ένα όμορφο λευκό ξωκλήσι δίπλα στην θάλασσα, την ώρα του ηλιοβασιλέματος και δίπλα μου να έχω τους πολύ κοντινούς μου φίλους, συγγενείς και γνωστούς! Το ονειρεύομαι και ελπίζω στο μέλλον να γίνει πραγματικότητα!

 

Να ζήσετε, να ευτυχήσετε, να κάνετε πολλά παιδάκια και σου εύχομαι ότι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου αν και δεν γνωριζόμαστε.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα τον γαμο μου τον φανταζομαι πολυ ομορφο!!!

Το νυφικο μου τον στολισμο της εκκλησιας αλλα και τη δεξιωση τα θελω ονειρεμενα ηδη εχω αρχισει να σκεφτομαι το"project" του γαμου μου!!!

Πιστευω πως αν οχι ολες οι περισσοτερες κοπελες θελουν εναν ομορφο γαμο και τον εχουν φτιαξει καπως στο μυαλο τους!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον xpuser...! Παραείμαστε ρομαντικοί μου φαίνεται, οι τελευταίοι των Μοϊκανών :lol:

 

Κι εγώ το γάμο μου κάπως έτσι τον φαντάζομαι (αλλά αρκετά χρόνια μετά:lol: ). Χωρίς δεξιώσεις, πάρτι και ιστορίες. Λίγα και αγαπημένα πρόσωπα και απλά πραγματάκια... 'Ομως πάντα ρομαντικά γιατί είμαι αθεράπευτη, τι να κάνουμε; :happy:

 

Να ζήσετε ladybird!

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

οταν παντρευτω θα ειμαι 99% σιγουρος οτι θα ειμαι με εκεινη για το υπολοιπο της ζωης μου...

τωρα για την τελετη το σιγουρο ειναι οτι θα ντρεπομαι που θα ειναι τοσο πολυ κοσμος! και οοοοοοοοοολους αυτους να τους χαιρετησεις...

παναγια βοηθα!

βεβαια ενταξει το θεμα ειναι να γινει ο γαμος για τα τυπικα...γιατι σαν ζευγαρι μπορει να νοιωθω σαν παντρεμενος.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πω την δική μου άποψη μιας και είμαι παντρεμένος/χωρισμένος και τώρα πλέον αρκετά προσγειώμένος και πολύ πιο ώριμος. Το να συζείς με το έτερο ήμισυ πριν τον γάμο και με σκοπό τον γάμο είναι καλό κατά το ήμισυ, μιας και αν το κάνεις αυτό πρέπει να έχει προηγηθεί κάτι άλλο π.χ αρραβώνας. Εκεί τα πράγματα μπερδεύονται λίγο πιο πολύ (οικογένειες, φίλοι, συνήθειες) αλλά δεν θέλω να το αναλύσω τώρα αυτό. Αν μιλήσουμε τώρα καθαρά για τον γάμο και μόνο για τον γάμο για μένα πλέον γάμος=οικογένεια και οικογένεια=παιδί η παιδιά, διαφορετικά γιατί να μπεί κάποιος σε όλη αυτή την ιστορία? πιο το όφελος? ότι θα μένουνε μαζί δύο άτομα που αγαπιούνται? και τι έγινε? δεν μπορούν να το κάνουν αυτό χωρίς να παντρευτούνε? και βέβαια μπορούν! θέληση να υπάρχει και τίποτα άλλο και άν πραγματικά αγαπιούνται τότε θα βρούν και τη θέληση να το κάνουν. Κλείνοντας να πώ ότι εκθέτω την προσωπική μου άποψη, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, ελπίζω να καταλάβατε ότι είμαι υπέρ του γάμου αρκεί να έχει σημασία και όχι έτσι να λέμε ότι είμαστε παντρεμένοι.

Όσο γαι την φίλη και όσους πρόκειται να παντρευτούν να ζήσουν και να ευτυχίσουν και με πολλόυς απογόνους!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
οταν παντρευτω θα ειμαι 99% σιγουρος οτι θα ειμαι με εκεινη για το υπολοιπο της ζωης μου...

τωρα για την τελετη το σιγουρο ειναι οτι θα ντρεπομαι που θα ειναι τοσο πολυ κοσμος! και οοοοοοοοοολους αυτους να τους χαιρετησεις...

παναγια βοηθα!

βεβαια ενταξει το θεμα ειναι να γινει ο γαμος για τα τυπικα...γιατι σαν ζευγαρι μπορει να νοιωθω σαν παντρεμενος.

Γιατί είναι υποχρεωτικό να είναι τόσος πολύς κόσμος;Λίγοι και καλοί το καλύτερο!Θα ήθελες να ξέρεις ότι την ώρα που εσύ ζεις την καλύτερη στιγμή της ζωής σου,οι καλεσμένοι σου δεν σέβονται τίποτα και κάθονται και κουτσομπολεύουν,χασκογελάνε,σχολιάζουν τι φοράει ο ένας και ο άλλος και δεν δίνουν καμία σημασία στο μυστήριο;Στον δικό μου γάμο θα είναι μόνο όσοι ξέρω ότι μοιράζονται εξίσου με μένα την χαρά μου.;)
Link to comment
Share on other sites

οταν παντρευτω θα ειμαι 99% σιγουρος οτι θα ειμαι με εκεινη για το υπολοιπο της ζωης μου...
Έτσι νόμιζαν οι περισσότεροι χωρισμένοι τώρα. Κανείς δεν ξέρει που θα του βγεί ο γάμος. Φυσικά δεν είναι λόγος αυτός να τον αποφεύγει...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...