Jump to content

[S60 3rd Edition] Εφαρμογές Symbian OS v9.1-v9.2


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε leftezi, αυτό που ψάχνω είναι μια εφαρμογή που χωρίς να συνδέεται με δέκτη GPS μου δίνει κάτοψη ενός οδικού χάρτη της Ελλάδας σαν να διαβάζω τον χάρτη που διατίθεται στα βιβλιοπωλεία. Δεν με ενδιαφέρει να έχει χάρτη μέσα από πόλεις αλλά τους δρόμους μεταγύ πόλεων, κάτι σαν αυτό που βλέπουμε εδώ http://www.gpsserbia.com/images/mapgreece.jpg

 

Σχετικά με το SmartCom GPS, είναι "πλήρης..." έκδοση και το κατέβασα από εδώ:

xxxxxxxxxxxx

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά του SmartCom GPS από το SmartCom Navigator :confused:

συγνωμη αλλα αυτη η εφαρμογη δεν κανει για το ν80?πηγα να του στειλω τπ rar αρχειο της εφαρμογης αλλα μου εβγαλε "unknown format"!δεν ειναι θεμα πιστοποιησης!το rar δεν αναγνωριζεται απο το ν80 και του φιλου με το ε61
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το link υπάρχουν όλοι οι χάρτες για την Ελλάδα και τις γύρω χώρες (παρακαλώ μετονομάστε τον χάρτη "Macedonia" σε "FYROM" για ευνόητους λόγους :mad: :mad:

Επίσης θα βρείτε τους χάρτες για τις οδούς διαφόρων πόλεων και από Ελλάδα της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Να σημειώσουμε πως οι χάρτες αυτοί είναι σε μορφή ".ogf2", άρα διαβάζονται μόνον από τα προγράμματα SmartCom GPS και OziExplorer. Ευχαριστούμε τον φίλο impreza_sti για το link :happy:

σε αυτη την σελιδα λεει maps gia UIQ v1 το 990i δεν ειναι βερσιον 3?
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λογικη αυτο ομως :rolleyes:

 

 

εχεις απολυτο δικιο κ συγγνωμη :)

βεβαια κ τωρα που εκανα αναζητηση δεν βρηκα τιποτα.

κ τσαντιζομαι που πρεπει να μετραω τα μνμ ενα-ενα...

 

Η αρχικη ερωτηση ηταν αν υπαρχει εφαρμογη-μετρητης μηνυματων;εχω νοκια 5500.

Link to comment
Share on other sites

ilka71

Το αρχείο .rar πρέπει να το κάνεις unrar (αποσυμπίεση). Μετά θα δεις έναν φάκελο με τα περιεχόμενα που περιγράφω πιο πάνω.

 

Επίσης, σχετικά με αυτό που ρωτάς για τους χάρτες, όπως ήδη έχω αναφέρει, οι χάρτες είναι σε μορφή .ogf2, δηλαδή είναι συμβατοί με το SmartCom GPS και το Ozi Explorer. Τώρα αν αυτές οι εφαρμογές εγκατασταθούν σε κινητό Symbian ή UIQ, όπως καταλαβαίνεις δεν παίζει ρόλο.

 

wst_john

Όλα τα smartphones μπορούνε να ανοίξουν τα αρχεία που αναφέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

ilka71

Το αρχείο .rar πρέπει να το κάνεις unrar (αποσυμπίεση). Μετά θα δεις έναν φάκελο με τα περιεχόμενα που περιγράφω πιο πάνω.

 

Επίσης, σχετικά με αυτό που ρωτάς για τους χάρτες, όπως ήδη έχω αναφέρει, οι χάρτες είναι σε μορφή .ogf2, δηλαδή είναι συμβατοί με το SmartCom GPS και το Ozi Explorer. Τώρα αν αυτές οι εφαρμογές εγκατασταθούν σε κινητό Symbian ή UIQ, όπως καταλαβαίνεις δεν παίζει ρόλο.

 

wst_john

Όλα τα smartphones μπορούνε να ανοίξουν τα αρχεία που αναφέρεις :)

 

σε ευχαριστω την επαθα σαν αρχαριος!!!:O

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΟΥΛΕΨΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Λοιπόν κάνετε το εξής:

1. Παίρνετε από το Link που έδωσα την αρχική εφαρμογή

2. Κάνετε unzip τον χάρτη που έδωσε πιο πάνω ο φίλος impreza_sti και βρίσκεται εδώ

3. Ο φάκελος που θα δημιουργηθεί περιέχει δύο αρχεία. Είναι τα

Greece Road Map.map (3.63kb) και

Greece Road Map.ogf2 (9.38MB).

Το πρώτο είναι το calibration του χάρτη

3. Στη διεύθυνση "Ε:\Data\SmartComGPS\Maps" βάζετε τα δύο αυτά αρχεία και είσαστε έτοιμοι :D

 

Τώρα ανοίγετε την εφαρμογή και πηγαίνετε:

Map\Select map\Greece road map

 

Τώρα στην οθόνη εμφανίζεται ο χάρτης της Ελλάδας και στο κέντρο της οθόνης υπάρχει το στίγμα του GPS. Επίσης επάνω δεξιά υπάρχει η πληροφόρηση για τα δεδομένα του στίγματος, η οποία αλλάζει καθώς κινούμαστε στις 4 κατευθύνσεις.

 

Πολύ καλό παιδιά :happy: :happy: :happy:

επειδη εχω "κολλησει" το 3) πως το κανουμε?εστειλα στο κινητο τα δυο αρχεια με τους maps και τα εχω στο inbox του ν80 μου.τωρα τι κανω για να κανω το βημα 3?HELP!!!
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα smartphones μπορούνε να ανοίξουν τα αρχεία που αναφέρεις :)

 

Οπα!κατι κανω λαθος! οταν παω να άνοιξω τετοιο αρχειο απο την "διαχειριση αρχειων" μου τα βλεπει σαν μη υποστηριζομενα αρχεια...πρεπει να εχει κατι συγκεκριμενο το τηλ ισως? καποια εφαρμογη πχ?

Link to comment
Share on other sites

wst_john

Κατ' αρχήν ποιό κινητό έχεις; Αν δεν μπορείς να ανοίξεις τα αρχεία από τον file manager, πήγαινε στις ίδιες τις εφαρμογές και προσπάθησε να ανοίξεις τα αρχεία μέσα από αυτές. Αν δεν κάνω λάθος, στο QuickOffice, πρέπει να έχεις τα αρχεία στον φάκελο "Documents".

 

ilka71

Eννοείς πως αντιγράφουμε τα δύο αρχεία στη διεύθυνση "Ε:\Data\SmartComGPS\Maps"; Αφού πραγματοποιήσεις σύνδεση του κινητού με το PC, μέσω του windows Explorer θα ανοίξεις τα περιεχόμενα του κινητού σου και στην κάρτα μνήμης (Ε) θα βρεις τον φάκελο Data κλπ... Η ίδια διαδικασία μπορεί να γίνει και με τη μνήμη του κινητού © αλλά δεν το συνιστώ γιατί θα γεμίσει εύκολα. Οι χάρτες είναι αρκετά μεγάλοι :worry:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα για να βλεπω βιντο avi στο κινητο. Εχω το νοκια ν73 και χρησιμοποιηουσα το divx αλλα μου λεει οτι εχει ληξει εχω την εκδοση 0.86. Μηπως μπορει να μου πει καποις καποιο αλλο προγραμμα η καμια εκδοση του divx που να ειναι full
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΟΥΛΕΨΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Λοιπόν κάνετε το εξής:

1. Παίρνετε από το Link που έδωσα την αρχική εφαρμογή

2. Κάνετε unzip τον χάρτη που έδωσε πιο πάνω ο φίλος impreza_sti και βρίσκεται εδώ

3. Ο φάκελος που θα δημιουργηθεί περιέχει δύο αρχεία. Είναι τα

Greece Road Map.map (3.63kb) και

Greece Road Map.ogf2 (9.38MB).

Το πρώτο είναι το calibration του χάρτη

3. Στη διεύθυνση "Ε:\Data\SmartComGPS\Maps" βάζετε τα δύο αυτά αρχεία και είσαστε έτοιμοι :D

 

Τώρα ανοίγετε την εφαρμογή και πηγαίνετε:

Map\Select map\Greece road map

 

Τώρα στην οθόνη εμφανίζεται ο χάρτης της Ελλάδας και στο κέντρο της οθόνης υπάρχει το στίγμα του GPS. Επίσης επάνω δεξιά υπάρχει η πληροφόρηση για τα δεδομένα του στίγματος, η οποία αλλάζει καθώς κινούμαστε στις 4 κατευθύνσεις.

 

Πολύ καλό παιδιά :happy: :happy: :happy:

 

 

 

Παιδια τι προτεινετε το SmartComGPS η το Μαρς της Νοκια?

http://www.fuelcell.gr

Ιστιοσελίδα εκπαιδευτικού περιεχομένου για τα Fuel Cells η μόνη στα ελληνικά!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι προτεινετε το SmartComGPS η το Μαρς της Νοκια?

Απ' ότι διαβάζω, η εφαρμογή της Nokia είναι πολύ αργή και απαιτεί συχνά σύνδεση με GPRS για να γίνει κάτι :worry:

Link to comment
Share on other sites

''LCG Jukebox'' Μακραν το καλυτερο προγραμμα για μουσικη στο κινητο..

Θα το βρεις στα γνωστα μερη...:p :rolleyes: :)

 

thanx.tha to dokimaso k tha po entiposeis

Link to comment
Share on other sites

Φίλε leftezi, αυτό που ψάχνω είναι μια εφαρμογή που χωρίς να συνδέεται με δέκτη GPS μου δίνει κάτοψη ενός οδικού χάρτη της Ελλάδας σαν να διαβάζω τον χάρτη που διατίθεται στα βιβλιοπωλεία. Δεν με ενδιαφέρει να έχει χάρτη μέσα από πόλεις αλλά τους δρόμους μεταγύ πόλεων, κάτι σαν αυτό που βλέπουμε εδώ http://www.gpsserbia.com/images/mapgreece.jpg

 

Σχετικά με το SmartCom GPS, είναι "πλήρης..." έκδοση και το κατέβασα από εδώ:

xxxxxxxxxxxxxxxx

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά του SmartCom GPS από το SmartCom Navigator :confused:

 

Είπα κι εγώ..:rolleyes:

Αλλά μόλις το άνοιξα, κατάλαβα τη διαφορά με το "Nokia Maps".

Thank's και για το link. :)

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σχετικά με αυτό που ρωτάς για τους χάρτες, όπως ήδη έχω αναφέρει, οι χάρτες είναι σε μορφή .ogf2, δηλαδή είναι συμβατοί με το SmartCom GPS και το Ozi Explorer. Τώρα αν αυτές οι εφαρμογές εγκατασταθούν σε κινητό Symbian ή UIQ, όπως καταλαβαίνεις δεν παίζει ρόλο.

 

 

 

Το SmartCom GPS ή το Ozi Explorer υπάρχουν σε Ν73? Από που τα κατεβάζουμε? xxxxxxxxxx ?

 

TNX.

Link to comment
Share on other sites

Το SmartCom GPS ή το Ozi Explorer υπάρχουν σε Ν73? Από που τα κατεβάζουμε? xxxxxxx ?

 

TNX.

Αν διάβαζες προσεκτικά, η απάντηση βρίσκεται μόλις 10 εκατοστά επάνω

 

Σχετικά με το SmartCom GPS, είναι "πλήρης..." έκδοση και το κατέβασα από εδώ:

xxxxxxxxxxxxx

Καλή πλοήγηση! :happy:

 

*Να σημειώσουμε ότι πατώντας το πλήκτρο "8", η εφαρμογή κάνει toggle σε full screen/frame mode. Επίσης, οι πληροφορίες που εμφανίζονται στην οθόνη μαζί με τον χάρτη μπορούν να εμφανίζονται επιλεκτικά μέσω του μενού GPS\View\Show\...

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβαζες προσεκτικά, η απάντηση βρίσκεται μόλις 10 εκατοστά επάνω

 

 

Καλή πλοήγηση! :happy:

 

*Να σημειώσουμε ότι πατώντας το πλήκτρο "8", η εφαρμογή κάνει toggle σε full screen/frame mode. Επίσης, οι πληροφορίες που εμφανίζονται στην οθόνη μαζί με τον χάρτη μπορούν να εμφανίζονται επιλεκτικά μέσω του μενού GPS\View\Show\...

 

ooops I am very sorry for my απροσεξια.

 

ΤΝΧ very much. Πάω σφαιράτος για downloading....

.....................................................................

 

downloading ok! εμφάνιση χάρτη Οκ.

 

Ερωτήσεις :

α) πώς φέυγει το grid από τον χάρτη?

β) Που μπορώ να βρώ άλλους χάρτες? Υπάρχουν άλλων χωρών ή αναλυτικοί πόλεων ελλάδας?

Αυτά πρός το παρόν... ελπίζω να μην έχουν απαντηθεί νωρίτερα γιατί θα με κυνηγάει ο Oculatus Abis. :-)

 

ΜΦΧ

 

baxy

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις :

α) πώς φέυγει το grid από τον χάρτη?

β) Που μπορώ να βρώ άλλους χάρτες? Υπάρχουν άλλων χωρών ή αναλυτικοί πόλεων ελλάδας?

 

Απαντήσεις:

α) Επιλογές->Προβολή->Εμφάνιση->πλέγμα

β) Για χάρτες, δες εδώ

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις :

α) πώς φέυγει το grid από τον χάρτη?

β) Που μπορώ να βρώ άλλους χάρτες? Υπάρχουν άλλων χωρών ή αναλυτικοί πόλεων ελλάδας?

Αυτά πρός το παρόν... ελπίζω να μην έχουν απαντηθεί νωρίτερα γιατί θα με κυνηγάει ο Oculatus Abis. :-)

 

ΜΦΧ

 

baxy

 

To α) δεν το ανέφερα πουθενά όμως για το β) είχα γράψει:

Σε ΑΥΤΟ το link υπάρχουν όλοι οι χάρτες για την Ελλάδα και τις γύρω χώρες (παρακαλώ μετονομάστε τον χάρτη "Macedonia" σε "FYROM" για ευνόητους λόγους

Επίσης θα βρείτε τους χάρτες για τις οδούς διαφόρων πόλεων και από Ελλάδα της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Να σημειώσουμε πως οι χάρτες αυτοί είναι σε μορφή ".ogf2", άρα διαβάζονται μόνον από τα προγράμματα SmartCom GPS και OziExplorer. Ευχαριστούμε τον φίλο impreza_sti για το link

 

Οπότε φίλε μου έρχεται παντόφλα!! :chair: :chair: :chair: :vava: :vava: :lol: :lol:

Εντάξει, καλό παιδί είμαι :innocent: :innocent: :happy:

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση,πηρα την τελευταια εκδοση του ultimate voise recorder και οταν τον ξεκλειδωνω μετα μου λεει οτι η demo εκδοση εχει ληξει.τι δεν κανω σωστα?
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά καλό το SmartCom GPS.

 

Βέβαια όπως ΟΛΑ έχει τις ελλείψεις του αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Αυτό που εγώ (πρός το παρόν) βλέπω σαν το μεγαλύτερό του μειονέκτημα είναι το ότι βλέπει μόνο χάρτες που είναι στη μνήμη του τηλεφώνου (Νοκια Ν73) και όχι στη κάρτα μνήμης (ή μήπως δεν είναι έτσι?) Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αν θέλεις να έχεις ταυτόχρονα τους χάρτες για Ελλάδα (Αθήνα, Σαλόνικα, και οδικό Ελλάδας) να σου τρώει πάνω από 15 ΜΒ από την έτσι και αλιώς όχι μεγάλη μνήμη του Ν73.

 

Πάντως εγώ θα κρατήσω τον οδικό Ελλάδος ενεργό και τους άλλους 2 θα τους έχω στην κάρτα. Όταν τους χρειαστώ απλά θα τους μεταφέρω.

 

Επίσης είδα ότι εάν έχω ταυτόχρονα φορτωμένο και το ΝΟΚΙΑ ΜΑΡS ένα από τα 2 δεν πέρνει πληροφορίες GPS. Ενώ ας πούμε το Sports Tracker όταν είναι φορτωμένο ταυτόχρονα με το NOKIA MAPS δεν έχει πρόβλημα... Το κάθε πρόγραμμα κάνει τις δικές του εργασιες.... Αλλά έίπαμε...δε μπορούμε να τα έχουμε και όλα....

 

ΑΣΧΕΤΟ κανένα πρόγραμμα για voice reminder υπάρχει για το Ν73?

 

ΜΦΧ

 

baxy

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση,πηρα την τελευταια εκδοση του ultimate voise recorder και οταν τον ξεκλειδωνω μετα μου λεει οτι η demo εκδοση εχει ληξει.τι δεν κανω σωστα?

 

ας μου απαντησει καποιος οταν μπορει.

 

Τελικά καλό το SmartCom GPS.

 

Βέβαια όπως ΟΛΑ έχει τις ελλείψεις του αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Αυτό που εγώ (πρός το παρόν) βλέπω σαν το μεγαλύτερό του μειονέκτημα είναι το ότι βλέπει μόνο χάρτες που είναι στη μνήμη του τηλεφώνου (Νοκια Ν73) και όχι στη κάρτα μνήμης (ή μήπως δεν είναι έτσι?) Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αν θέλεις να έχεις ταυτόχρονα τους χάρτες για Ελλάδα (Αθήνα, Σαλόνικα, και οδικό Ελλάδας) να σου τρώει πάνω από 15 ΜΒ από την έτσι και αλιώς όχι μεγάλη μνήμη του Ν73.

 

Πάντως εγώ θα κρατήσω τον οδικό Ελλάδος ενεργό και τους άλλους 2 θα τους έχω στην κάρτα. Όταν τους χρειαστώ απλά θα τους μεταφέρω.

 

Επίσης είδα ότι εάν έχω ταυτόχρονα φορτωμένο και το ΝΟΚΙΑ ΜΑΡS ένα από τα 2 δεν πέρνει πληροφορίες GPS. Ενώ ας πούμε το Sports Tracker όταν είναι φορτωμένο ταυτόχρονα με το NOKIA MAPS δεν έχει πρόβλημα... Το κάθε πρόγραμμα κάνει τις δικές του εργασιες.... Αλλά έίπαμε...δε μπορούμε να τα έχουμε και όλα....

 

ΑΣΧΕΤΟ κανένα πρόγραμμα για voice reminder υπάρχει για το Ν73?

 

ΜΦΧ

 

baxy

 

εμεις που εχουμε το Ν91 που εχει 15ΜΒ ολα κι ολα τι να πουμε????:( :((μηπως υπαρχει τροπος να παιρνει το προγραμμα ή αλλο προγραμμα τους χαρτες απο την καρτα μνημης??)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εγώ (πρός το παρόν) βλέπω σαν το μεγαλύτερό του μειονέκτημα είναι το ότι βλέπει μόνο χάρτες που είναι στη μνήμη του τηλεφώνου (Νοκια Ν73) και όχι στη κάρτα μνήμης (ή μήπως δεν είναι έτσι?) Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αν θέλεις να έχεις ταυτόχρονα τους χάρτες για Ελλάδα (Αθήνα, Σαλόνικα, και οδικό Ελλάδας) να σου τρώει πάνω από 15 ΜΒ από την έτσι και αλιώς όχι μεγάλη μνήμη του Ν73.

 

Πάντως εγώ θα κρατήσω τον οδικό Ελλάδος ενεργό και τους άλλους 2 θα τους έχω στην κάρτα. Όταν τους χρειαστώ απλά θα τους μεταφέρω.

Καλά βρε παιδί μου δεν διάβασες το post μου; Κάπου αναφέρω πως οι χάρτες τοποθετούνται στην κάρτα μνήμης και συγκεκριμένα στη διεύθυνση "Ε:\Data\SmartComGPS\Maps" (όπου 'Ε' η κάρτα μνήμης) :X :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παιδί μου δεν διάβασες το post μου; Κάπου αναφέρω πως οι χάρτες τοποθετούνται στην κάρτα μνήμης και συγκεκριμένα στη διεύθυνση "Ε:\Data\SmartComGPS\Maps" (όπου 'Ε' η κάρτα μνήμης) :X :lol:

 

Μαλλον εχει γινει εγκατασταση στο c για αυτο υπαρχει το μπερδεμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...