Jump to content

Απεργιακές κινητοποιήσεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ


katsifis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για πες μας περισσοτερα .......... επιτελους ......... ελπιζω να ειναι ομοφωνη αποφαση για ολα τα τμηματα ........

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

ginotan xamos polu laos....kata tis 130 arxisame na bainoume sthn ai8ousa teletwn alla epeidh de xwragame polloi efeygan...3para pouy efyga arxisan na milane kommata...kata tis 5-6 8a ginei kai h pshfoforia...molis exw nea 8a enhmerwsw

 

Γεμισαν 5-6 αμφιθεατρα, αποφασιστηκε καταληψη(!!!!) και οι χηφοι ηταν περιπου 1100-600 (ετσι ακουστηκε αρχικα τουλαχιστον) Το σημαντικο ειναι οτι ακομα και στο Πα.Μακ. οπου η ΔΑΠ εχει αυτοδυναμια με 60-70%, η πλειοψηφια ειναι κατα του νομοσχεδιου...

 

Υ.Γ: Πανικος στα αμφιθεατρα, περιμεναμε με τις ωρες - κυριολεκτικα- για να ψηφισουμε...:(

 

για πες μας περισσοτερα .......... επιτελους ......... ελπιζω να ειναι ομοφωνη αποφαση για ολα τα τμηματα ........

 

Φυσικα! Ολα τα τμηματα μαζι αποφασιζαν. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

αποφασιστηκε καταληψη για ολα τα τμηματα ή ειναι στην ευχερεια του καθε τμηματος να αποφασισει την πορεια του?

το τμημα μου επειδη ειναι βεβαια του ΠΑ.ΜΑΚ αλλα δεν ειναι στη θεσσαλονικη αλλα στη Ναουσα ειναι πυσιαστικα υπο καταληψη ή εγω τη Τεταρτη δινω κανονικα εξεταστικη? Κουφο δεν θα ειναι να ειναι το ΠΑΜΑΚ κλειστο και εμεις να δινουμε μαθηματα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα δωσετε ουτε εσεις...

Ποιος να το περιμενε λοιπον! Και το ΠαΜακ τελει πλεον και για το υπολοιπο της εβδομαδας (τυπικα!) υπο καταληψη!

Με τους επι πτυχιο τι θα γινει τελικα??

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα δωσετε ουτε εσεις...

Ποιος να το περιμενε λοιπον! Και το ΠαΜακ τελει πλεον και για το υπολοιπο της εβδομαδας (τυπικα!) υπο καταληψη!

Με τους επι πτυχιο τι θα γινει τελικα??

Έπρεπε να πάρω πτυχίο λοιπόν για να δω το ΠΑΜΑΚ με κατάληψη!!! Τουλάχιστον το είδα κι αυτό. Με τους επί πτυχίω τίποτα φίλε μου. Δεν μπορεί να γίνει τπτ. Υπομονή και ηρεμιστικά μόνο.

 

Γιατί τελεί τυπικά υπο κατάληψη?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ο φιλος εννοει οτι η καταληψη θα συνεχιστει και την επομενη εβδομαδα. δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως. περιμενω και εγω νεοτερα και θα ενημερωσω και εγω με τη σειρα μου. Οντως δεν το περιμενα με τιποτα οτι και το ΠΑ.ΜΑΚ. θα τελουσε υπο καταληψη λογω ΔΑΠ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Οριστικό: Κατάληψη μέχρι την Παρασκευή, όποτε θα ξαναγίνει συνέλευση. Κατά 90% μου είπαν θα συνεχιστεί επ'αόριστον...Μπορεί το 60% να ψηφίζει δαπ αλλά αυτό δε σημαίνει ότι στηρίζει και τις απόψεις της!!
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να πάρω πτυχίο λοιπόν για να δω το ΠΑΜΑΚ με κατάληψη!!! Τουλάχιστον το είδα κι αυτό. Με τους επί πτυχίω τίποτα φίλε μου. Δεν μπορεί να γίνει τπτ. Υπομονή και ηρεμιστικά μόνο.

 

Γιατί τελεί τυπικά υπο κατάληψη?

 

Same here! Μολις τελειωσα και εγω εγινε...το θαυμα! :p (Βεβαια εγω ψηφισα κιολας προκειμενου να συμβει! :whistle: :ninja: )

 

Μην το λες. Μπορει να υπαρξει εξαιρεση για τους επι πτυχιω. Ενω για τους μεταπτυχιακους, παρασκηνιακα τουλαχιστον, ακουγεται οτι ισως νοικιασουν αιθουσα σε ξενοδοχειο για να διεξαχθουν οι εξετασεις τους! :!:

 

Το "τυπικα" και εγω δεν το καταλαβα!:O

 

Μπορεί το 60% να ψηφίζει δαπ αλλά αυτό δε σημαίνει ότι στηρίζει και τις απόψεις της!!

 

Μακαρι να συνεβαινε αυτο, αλλα δεν νομιζω. Εγω οσους ειδα και ψηφιζαν ΔΑΠ, ψηφιζαν και το πλαισιο τους. (οπως και το ιδιο με καθε παραταξη, δυστυχως) Απλα δεν κατεβηκαν οσοι ειχαν κατεβει και στις εκλογες, και -κυριως - ψηφισαν πολυ παραπανω ατομα απο ο,τι στις εκλογες ;)

 

Υ.Γ: Ασχετως ολων των υπολοιπων παντως, η προταση του πλαισιου της ΔΑΠ για νεα συνελευση...τον Σεπτεμβριο, ηταν απιστευτη! :X

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια για να καταλαβω λιγο η αποφαση αυτη παρθηκε ομαδικα ή καθε τμημα εκανε δικη του ψηφοφορια? τελικα ποσα τμηματα του πανεπιστημιου θα παραμεινουν κλειστα μεχρι τη Παρασκευη?

 

Επρεπε τελικα να κατεβω και εγω στο πανεπιστημιο σημερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Απο το μετωπο του Παντειου κανενα νέο;;Σημερα ηταν η Γενικη Συνελευση αλλα δεν εχω μαθει ακομα τι εχει αποφασιστει...Υπαρχει περιπτωση ΠΧ απο την αλλη εβδομαδα να αρχισει η εξεταστικη κανονικα και να παραταθει κι αλλο για να "χωρεσει" και τα μαθηματα που εχουν ήδη χαθει;
Link to comment
Share on other sites

Same here! Μολις τελειωσα και εγω εγινε...το θαυμα! :p (Βεβαια εγω ψηφισα κιολας προκειμενου να συμβει! :whistle: :ninja: )

 

Μην το λες. Μπορει να υπαρξει εξαιρεση για τους επι πτυχιω.

Μέχρι την προηγούμενη βδομάδα η απάντηση των καθηγητών για το θέμα των επί πτυχίω ήταν ότι αν γίνει κατάληψη δεν θα γίνουν εξετάσεις για κανέναν. Και εκτός αυτού.. Ποιός είναι επί πτυχίω? Αυτός που τελειώνει τώρα τα 4 είναι επί πτυχίω? Τυπικά όχι! Τι γίνεται όμως αν έχει κανονίσει να φύγει για μεταπτυχιακό Σεπτέμβρη? Άρα όταν λέμε επί πτυχίω εννοούμε και το 4ο έτος. Φαντάζεσαι να γίνουν εξετάσεις για ένα έτος μόνο? Χλωμό. Δεν έχει γίνει ποτέ!

Μακαρι να συνεβαινε αυτο, αλλα δεν νομιζω. Εγω οσους ειδα και ψηφιζαν ΔΑΠ, ψηφιζαν και το πλαισιο τους. (οπως και το ιδιο με καθε παραταξη, δυστυχως) Απλα δεν κατεβηκαν οσοι ειχαν κατεβει και στις εκλογες, και -κυριως - ψηφισαν πολυ παραπανω ατομα απο ο,τι στις εκλογες ;)

Μα φυσικά... Οι πιθανές διακοπές από τον Ιούνιο είναι πολύ πιο δελεαστική πρόταση από τις φοιτητικές εκλογές για πολλούς.

Υ.Γ: Ασχετως ολων των υπολοιπων παντως, η προταση του πλαισιου της ΔΑΠ για νεα συνελευση...τον Σεπτεμβριο, ηταν απιστευτη! :X

H ΔΑΠ δε μπορούσε να στηρίξει την κατάληψη για ευνόητους λόγους. Θέλουν όμως διακοπές. Και από το να σέρνονται κάθε βδομάδα για συνελεύσεις προτείνανε τα παιδιά μια και καλή να το κλείσουν οι άλλοι το πανεπιστήμιο και να επιστρέψουν Σεπτέμβρη. :lol:

Δηλαδη παιδια για να καταλαβω λιγο η αποφαση αυτη παρθηκε ομαδικα ή καθε τμημα εκανε δικη του ψηφοφορια? τελικα ποσα τμηματα του πανεπιστημιου θα παραμεινουν κλειστα μεχρι τη Παρασκευη?

Το Μακεδονίας έχει ένα Σύλλογο και όχι ανα τμήμα. Η απόφαση πάρθηκε για όλους. Τυπικά θα έπρεπε να εφαρμοστεί και για τα τμήματα της Νάουσας και της Έδεσσας, αλλά ποιός θα τρέξει εκεί να στηρίξει την κατάληψη?

 

Τι κρίμα να είμαι Λονδίνο και να χάσω το σημερινό πανηγύρι... :p

 

PMNEDM τι τμήμα ήσουν? (Πρώην ΔΕΟΠΣίτης εδώ :p)

Link to comment
Share on other sites

Και εκτός αυτού.. Ποιός είναι επί πτυχίω? Αυτός που τελειώνει τώρα τα 4 είναι επί πτυχίω? Τυπικά όχι! Τι γίνεται όμως αν έχει κανονίσει να φύγει για μεταπτυχιακό Σεπτέμβρη? Άρα όταν λέμε επί πτυχίω εννοούμε και το 4ο έτος

Επι πτυχιω θεωρειται οποιος ειναι απο 5ο ετος(9ο εξαμηνο)και πανω....

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επι πτυχιω θεωρειται οποιος ειναι απο 5ο ετος(9ο εξαμηνο)και πανω....

Ακριβώς αυτό λέω. Άρα αν ένας 4οετής που δε χρωστάει και έχει κανονίσει μεταπτυχιακό για Σεπτέμβρη δε μπορεί να δώσει και χάνει μια χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...βεβαια ενα αλλο σοβαρο θεμα ειναι οτι λογω υποχρηματοδοτησης σε πολλες σχολεσ,και στη δικη μου,υπαρχουν περικοπες στα μεταπτυχιακα.Αλλα καταργουνται εντελως,αλλα πανε ανα 2ετια

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

loipon me tin sira tou to fiologiko ioanninon proxorise simera me 328 psifous iper tis katalipsis kai 89 kata se katalipsi .As elpisoume oti auta tha voithisoun kapoious na katanoisoun oti i ekpaideusi den ine astio gia na tin kanoun idiotiki kai oute oti mporoun na mas anagkasoun na apodektoume kati pou tha mas anagkazi na agorazoume tosa vivlia apo to portofoli mas:)

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

loipon me tin sira tou to fiologiko ioanninon proxorise simera me 328 psifous iper tis katalipsis kai 89 kata se katalipsi .As elpisoume oti auta tha voithisoun kapoious na katanoisoun oti i ekpaideusi den ine astio gia na tin kanoun idiotiki kai oute oti mporoun na mas anagkasoun na apodektoume kati pou tha mas anagkazi na agorazoume tosa vivlia apo to portofoli mas:)

Και οχι μονο αυτα φιλε...αλλα καποιοι δεν καταλαβαινουν και λενε πως οι φοιτητες αποφασιζουν γι'αυτα επειδη θελουν να κανουν προωρες διακοπες...Αχ και να ξεραν...

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι θα πρέπει να υπάρξει αντίδραση.Το αν θα έχει αποτέλεσμα εξαρτάται από την αποφασιστικότητα των φοιτητών.Εάν το κάνουμε συνειδητά και είμαστε αποφασισμένοι να συνεχίσουμε μέχρι να αποσυρθεί το νομοσχέδιο θα υπάρξει αποτέλεσμα.

 

my_highness 3ereis an sigoura 8a synexistei kai h katalhpsh meta thn paraskeyh kai an odhgoumaste se oristikh anabolh ths e3etastikhs?

Link to comment
Share on other sites

my_highness 3ereis an sigoura 8a synexistei kai h katalhpsh meta thn paraskeyh kai an odhgoumaste se oristikh anabolh ths e3etastikhs?

Οχι.Αυτό σίγουρα δεν το ξέρει κανείς.Εχει αποφασιστεί, όπως θα ξέρεις, και νέα γενική συνέλευση για την Παρασκευή, στην οποία οι φοιτητές θα αποφασίσουν και πάλι για το αν θέλουν την συνέχιση της κατάληψης.

 

Αυτό θα εξαρτηθεί από το πόσοι θα έρθουν να ψηφίσουν ή εάν ορισμένοι θα μας αφήσουν νωρίς για να κάνουν τετραήμερο.:rolleyes: Ελπίζω πως όλοι θα είναι και πάλι εκεί.;)

 

Εδω αφού αποφασίστηκε κατάληψη και στο ΠΑ.ΜΑΚ μιλάμε για θαύμα.Η διαφορά πάντως είναι μεγάλη.Τώρα αν ορισμένοι δεν έρθουν στη νέα Γ.Σ, όπως οφείλουν, θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

 

Υ.Γ Για να αποφασίστηκε κατάληψη και στο ΠΑ.ΜΑΚ ανησυχώ μήπως αύριο έρχεται πράγματι η δευτέρα παρουσία.Μετανοείτε:lol: :lol: :lol:

.
Link to comment
Share on other sites

παιδια αν και γνωριζω τι αποφασισε η γενικη συνελευση των φοιτητων του Πα.Μακ. εμεις εδω στη Ναουσα μαλλον ζουμε σε αλλο κοσμο! Εδω εχουμε ενα ανεξαρτητο συλλογο ο οποιος πηρε τη πλειοψηφια στις προηγουμενες εκλογες και ο οποιος δεν αποδεχεται τη ψηφοφορια του Πα.Μακ και καλεσε ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ των φοιτητων του τμηματος ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ!!! :( :mad: :blink: . Ως τοτε δεν κουνιεται φυλλο και η εξεταστικη θα γινει κανονικα τη Τεταρτη! :( .

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα. Πρωτη φορα το παμακ να ειναι κλειστο και εμεις αντι να συμπαραστεκομαστε να ειμαστε τα μαυρα προβατα! ΕΛΕΟΣ!

 

Ειμαι απογοητευμενος!

 

( Α, κατι ακουστηκε πως αυριο θα μας επισκεφτουν ατομα απο το Πα.Μακ. .... προβλεπω να εχουμε διαφωνιες και διαμαχες. Δεν θελει και πολυ να αναψουν τα αιματα! ..... )

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν και γνωριζω τι αποφασισε η γενικη συνελευση των φοιτητων του Πα.Μακ. εμεις εδω στη Ναουσα μαλλον ζουμε σε αλλο κοσμο! Εδω εχουμε ενα ανεξαρτητο συλλογο ο οποιος πηρε τη πλειοψηφια στις προηγουμενες εκλογες και ο οποιος δεν αποδεχεται τη ψηφοφορια του Πα.Μακ και καλεσε ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ των φοιτητων του τμηματος ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ!!! :( :mad: :blink: . Ως τοτε δεν κουνιεται φυλλο και η εξεταστικη θα γινει κανονικα τη Τεταρτη! :( .

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα. Πρωτη φορα το παμακ να ειναι κλειστο και εμεις αντι να συμπαραστεκομαστε να ειμαστε τα μαυρα προβατα! ΕΛΕΟΣ!

 

Ειμαι απογοητευμενος!

 

( Α, κατι ακουστηκε πως αυριο θα μας επισκεφτουν ατομα απο το Πα.Μακ. .... προβλεπω να εχουμε διαφωνιες και διαμαχες. Δεν θελει και πολυ να αναψουν τα αιματα! ..... )

Καλά εδώ γράφεται ιστορία.Για πρώτη φορά το ΠΑ.ΜΑΚ συμμετέχει σε μια κινητοποίηση και σεις δεν συμμετέχετε;Πάντως δεν ακούστηκε τίποτα για επίσκεψη.Εδώ έγινε τρομερό μπέρδεμα μέχρι να βγεί άκρη μέσα στο ΠΑ.ΜΑΚ, που να ασχοληθεί κανείς με τα τμήματα εκεί.Δεν αποκλείεται πάντως να αποφασισθεί κάτι τέτοιο.Αν βέβαια έχουν ορισμένοι τη διάθεση για ένα ταξιδάκι.Και να έρθουν μην περιμένεις πάντως καμμιά πολυπληθή αντιπροσωπεία.

 

Λογικά θα έπρεπε για να βγεί το αποτέλεσμα να προστεθούν και οι δικές σας ψήφοι.Απο τη στιγμή που έχουν ιδρυθεί τμήματα του πανεπιστημίου σε άλλες πόλεις θα ήταν σκέτο μπέρδεμα.Εδώ στο ΠΑ.ΜΑΚ και έγινε πανικός μέχρι να βρούμε πού θα χωρέσουμε όλοι και πώς θα ψηφίσουμε.Μάλλον εσείς λειτουργείτε σε αυτά τα θέματα αυτόνομα, σε σχέση με τα τμήματα εδώ.

.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει στη Νομική του Αριστοτελείου;

Τί θα γίνει με τις εξετάσεις;

Είμαι στο πτυχίο γμτ και χω ψιλοαπογοητευτεί, ήλπιζα να τελιώσω.

:(

...
Link to comment
Share on other sites

θα κανουμε μαλλον προσπαθεια τη Πεμπτη να παρθει αποφαση για επ'αοριστον καταληψη του τμηματος. Αυριο ομως μαλλον κανονικα θα ξεκινησουμε την εξεταστικη! εκτος και αν μας την κλεισουν αλλοι..... ( βοηθηστε....και ενημερωστε μας.... )

Παντως ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ! πρωτη φορα το Πα.Μακ. με καταληψη και εμεις στο κοσμο μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια μετα τη γενικη συνελευση και εδω στην Καβαλα αποφασιστηκε να κλεισει το ΤΕΙ τουλαχιστον μεχρι την Δευτερα οπου θα γινει η επομενη συνελευση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...