Jump to content

Απεργιακές κινητοποιήσεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ


katsifis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις θεωρίες δεν υπάρχουν

 

Το ξέρεις ότι ο κανονισμός σπουδών λέει οτι οι θεωρίες είναι υποχρεωτικές? Αλλά ευτυχώς παραβλέπεται..

Μηπως έχουμε ξεφύγει και λίγο απο το θέμα μας!?!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, επειδή και σε άλλο post έχει αρχίσει μια συζήτηση για τυχόν χάσιμο της εξεταστικής, μήπως ξέρετε κάτι;;

 

Τι γίνεται;; Τι κινητοποιήσεις περιμένουμε την βδομάδα που έρχεται;; Ποιές είναι οι πιθανότητες να χάσουμε το εξάμηνο (είμαι 50-50 σχετικά με το αν είναι καλό αυτό ή όχι!)....

 

Κανένας με καλύτερη πληροφόρηση;;; :confused: :confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Provlepete apergia - apoxi sta AEI toulaxiston, twra emas mas eipan oti den tha xathei to eksamino, giati exoun ginei ta provlepomena mathimata, aplos tha parei anavoli i eksetastiki... me polles pithanotites na pame gia dipli eksetastiki ton Septemvri
Link to comment
Share on other sites

Provlepete apergia - apoxi sta AEI toulaxiston, twra emas mas eipan oti den tha xathei to eksamino, giati exoun ginei ta provlepomena mathimata, aplos tha parei anavoli i eksetastiki... me polles pithanotites na pame gia dipli eksetastiki ton Septemvri

 

Δεν το έπιασα! Δηλαδή; :confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δίνεις την εξεταστική του Ιουνίου στις αρχές Σεπτέμβρη και μετά από 1-2 εβδομάδες γίνεται και η κανονική εξεταστική του Σεπτεμβρίου.

 

Πάντως σε μας είναι πιο δύσκολα τα πράγματα γιατί μας λείπει μια εβδομάδα για το εξάμηνο και αν δεν γίνει πάει χαμένο-->δεν δίνουμε τα μαθήματα καθόλου και πάμε για του χρόνου τον Ιούνιο. Είναι χλωμό και το πιο πιθανό είναι διπλή εξεταστική τον Σεπτέμβρη.

 

Ένα ενδιαφέρον site είναι αυτό: http://www.edopolytexneio.org/

Έχει τις σχολές της Ελλάδας που έχουν κατάληψη και έχει μερικά νέα γύρω απ' το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα είπαν οι φίλοι πιο πάνω είναι!Η απεργία (που στην ουσία είναι αποχή από τα μαθήματα,δηλαδή οι καθηγητές πληρώνονται κανονικά-πάλι οι φοιτητές την πληρώνουν!) είναι επ'αόριστον,ξεκινάει από 1η Ιουνίου(Πέμπτη) και θα γίνει σίγουρα στα ΑΕΙ.Το πιο πιθανό είναι να γίνει και στα ΤΕΙ αλλά από ότι ξέρω δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα αυτό.

 

Το πιο πιθανό από ότι φαίνεται είναι να γίνει διπλή εξεταστική τον Σεπτέμβριο και αναλόγως με την σχολή και το πόσα μαθήματα έγιναν να χαθούν και εξάμηνα σε κάποιες σχολές αν δεν συμπηρώθηκαν οι κατάλληλες ώρες ή απλούστατα αν κάποιος φοιτητής έχει κάνει έστω και μία απουσία να κόβεται!ΤΡΕΛΗ ΠΙΚΡΑ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

re topografe esy eisai???axxaaxax eseis katalhpseis exete?

καλά σε μυρίστηκα εσένα:lol::D

 

ναι,πεμπτη ξεκινήσαμε και την τρίτη θα κάνουμε συνέλευση αν θα συνεχίσουμε ή όχι.

1-15/6 θα κάνουν πάντως κατα 90% απεργία οι καθηγητές

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

καλά σε μυρίστηκα εσένα:lol::D

 

ναι,πεμπτη ξεκινήσαμε και την τρίτη θα κάνουμε συνέλευση αν θα συνεχίσουμε ή όχι.

1-15/6 θα κάνουν πάντως κατα 90% απεργία οι καθηγητές

 

emena mou eipe enas filos apo dap oti 8a ginei kanonika e3etastikh...alla epishmh apofash den prepei na exoun bgalei...an kai se emas oute apergies ekanan oi ka8hghtes...flwroi :O

Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα που εμαθα στο Πανεπιστημιο ειναι οτι ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του κ οτι τα μισα απ'αυτα που ακουγονται αντιστοιχουν στην πραγματικοτητα.Για να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη:αυτο που ισχυει αυτη τη στιγμη ειναι οτι η ΠΟΣΔΕΠ(Πανελληνια Ομοσπονδια Συλλογων Διδακτικου Ερευνητικου Προσωπικου,δηλ.οι καθηγητες των πανεπιστημιων) συνεδριασε την Πεμπτη 25/5 και αποφασισισε την συνεχιση των κινητοποιησεων,με τη μορφη της απεργιας διαρκειας(και οχι σπασμενη σε 2ημερα,οπως ηταν μεχρι τωρα)ως αντιδραση στο νεο νομοσχεδιο,για το πρωτο 15θημερο του Ιουνιου,τουλαχιστον.Επιπλεον εχει ακουστει οτι οι καθηγητες εχουν αποφασισει να ειναι πιο εντονεςοι κινητοποιησεις ακομη κ σε σχεση με το 2002.Ετσι,η περιπτωση να χαθει η να μετατεθει η εξεταστικη ειναι κατι παραπανω απο πιθανη>Εχει ξαναγινει αλλωστε και το 2002,οταν για λιγοτερο σοβαρα ζητηματα,η εξεταστικη Ιουνιου εγινε το Σεπτεμβρη(τοτε εμπαινα στο παν/μιο κ μαλιστα ειχαμε αρχισει μαθηματα τελη Νοεμβρη λογω της καθυστερησης).Οσο για το φιλο που ειπε παραπανω οτι ο εκπροσωπος της ΔΑΠ του ειπε οτι η εξεταστικη θα γινει κανονικα,λογικο δεν ειναι να το λεει αυτο ο εκπροσωπος της συγκ.παραταξης,που αλλωστε εισηγειται κ το νομοσχεδιο?Για σκεφτειτε..Προς αποφυγην παρεξηγησεων(λογω του προηγ.σχολιου μου),δεν υποστηριζω καμμια παραταξη,ουτε ανηκω σε καμμια παραταξη.Ενας απλος φοιτητης ειμαι,που μου αρεσει να τα ψαχνω αυτα για να βρισκω τι πραγματικα ισχυει.Αυτα...

Υ.Γ.συγνωμη αν κουρασα με το μεγαλο κειμενο!

Q:I've always tried to teach you two things.First,never let them see you bleed.

James Bond:And the second?

Q:Always have an escape plan,007!http://i.esmas.com/image/0/000/003/563/Pierce_S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο http://www.ntua.gr/posdep βρίσκεται τις ανακοινώσεις για απεργειακές κοινητοποιήσεις των ακαδημαϊκών.

 

edit: Αύριο είναι η ορκωμοσία των αποφοίτων Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ του 2005, έχει ακούσει κανείς αν θα επιτραπεί να γίνει η τελετή; Παίρνω στην γραμματεία αλλά (λογικό) δεν απαντούν.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξε danton , κανονικά η απεργία των καθηγητών μιλάει για αποχή από τα μαθήματα - εξετάσεις. Δεν κλείνει το πανεπιστήμιο, ούτε οι υπηρεσίες του. (Εκτός αν απεργούν και αυτοί για συμπαράσταση).
Link to comment
Share on other sites

Παντως σημερα στο φιλοσοφικο του ΑΠΘ μαθημα δεν μπορεσε να δωθει (απ'οσο ξερω) γιατι ηταν κατειλημμενες οι αιθουσες

 

Και η μλκ ειναι οτι, ακομα κι αν η σχολη μας δεν εχει ψηφισει υπερ της καταληψης, δεν εχουμε αρκετες αιθουσες για να γινει κανονικα η εξεταστικη :mad:

 

To πρωτο δικο μας μαθημα παντως χαθηκε ετσι

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παντως σημερα στο φιλοσοφικο του ΑΠΘ μαθημα δεν μπορεσε να δωθει (απ'οσο ξερω) γιατι ηταν κατειλημμενες οι αιθουσες

 

Και η μλκ ειναι οτι, ακομα κι αν η σχολη μας δεν εχει ψηφισει υπερ της καταληψης, δεν εχουμε αρκετες αιθουσες για να γινει κανονικα η εξεταστικη :mad:

 

To πρωτο δικο μας μαθημα παντως χαθηκε ετσι

 

Ποιό τμήμα? Απ'ότι ξέρω δεν τελούν υπό κατάληψη το ΦΠ (Φιλοσοφία-Παιδαγωγική), η Γαλλική και η Ιταλική φιλολογία. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικό είμαι, δεν έχουμε κατάληψη, άιθουσες δεν ειχαμε.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΣΟΕΕ από σήμερα είναι υπό κατάληψη, για μια τουλάχιστον εβδομάδα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΣΟΕΕ από σήμερα είναι υπό κατάληψη, για μια τουλάχιστον εβδομάδα.

 

Είσαι Ασοίτης??? Τι σημαίνει αυτό για την εξεταστική?

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ότι πάει σίγουρα τουλάχιστον μια εβδομάδα μετά.

Επίσης, ανάλογα με το τι θα αποφασίσει η σημερινή σύγκλητος, παίζει η εξεταστική να γίνει διπλή το Σεπτέμβρη.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ότι πάει σίγουρα τουλάχιστον μια εβδομάδα μετά.

Επίσης, ανάλογα με το τι θα αποφασίσει η σημερινή σύγκλητος, παίζει η εξεταστική να γίνει διπλή το Σεπτέμβρη.

 

Μάλιστα...και πότε θα μάθουμε τι αποφάσισε η Σύγκλητος και ο Αγαπητός μας (&*(^%^) πρύτανης????:lol: :lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...και πότε θα μάθουμε τι αποφάσισε η Σύγκλητος και ο Αγαπητός μας (&*(^%^) πρύτανης????:lol: :lol:

Το βράδυ μάλλον θα ξέρω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ μάλλον θα ξέρω.

 

Όταν μάθεις...PLZZZZZ...ενημέρωσέ με να ξέρω και εγώ τι θα κάνω (από διάβασμα!)...Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες lewton! ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...