Jump to content

Απεργιακές κινητοποιήσεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ


katsifis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eτσι, έτσι.Η προσωποποίηση της σοβαρότητας να τα λες στα φόρουμ που δεν μπορούν να επιρρεάσουν απολύτως τίποτα και να αφήνεις τους άλλους να παίρνουν τις αποφάσεις:lol:

 

Υeap, είδες που είχα δίκιο;Μπράβο στα παιδιά:)

Εδώ ξέρω οτι οι περισσότεροι που θα τα διαβάσουν είναι σοβαρά άτομα (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις). Το να τα πω στα κολλημάνα ζώα (πρόβατα συνήθως) των συνελεύσεων και να πάνε στο βρόντο, δεν το βρίσκω και πολύ ενδιαφέρον.

 

Είδα και στην τελευταία συνέλευση της σχολής μας που ανέβηκε ένα τυπάκι να πει τη ήρεμα κι ωραία τη γνώμη του κι επειδή είχε πρόβλημα ομιλίας τα ΖΩΑ από κάτω γελούσαν και τον τραβούσαν βίντεο με τα κινητά. Για να μη μιλήσω για το ξύλο (bonus το μαλλιοτράβηγμα-ξεκατίνιασμα από γυναίκες) που έπεσε μετά... Ούτε μεταξύ τους δε μπορούν να τα βρουν. ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ όπως καταλαβαίνεις. Ούτε θέλω να ψηφίσω, ούτε να αλλάξω γνώμη στο κοπάδι απολίτιστων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και πού είναι το πρόβλημα να συγκαλείται ΓΣ σε τακτά χρονικά διαστήματα έτσι ώστε να αποφασίζουν άμεσα οι ίδιοι οι φοιτητές και οχι οι ηγεσίες;Δηλαδή εάν στην πρώτη ΓΣ αποφασιστεί κατάληψη το κλείνουμε επ' αόριστον;:whistle:Οχι τίποτα δηλαδή.Απλά να ενημερώσουμε τα παιδιά οτι δεν μπορεί να γίνεται ΓΣ κάθε εβδομάδα για τη συνέχιση ή μη της κατάληψης, αλλά όποτε θέλουν.Σε κάνα τρίμηνο ξανακάνουν ΓΣ.:rolleyes:

 

An theleis na sunexiseis na kaneis pws den katalavaineis, go ahead.

Egw den prokeitai na sunexisw. :)

 

Kατάλαβα, πώς δεν κατάλαβα.Πολλά κατάλαβα :rolleyes:

 

Sugxaritiria, kerdizeis glufitzouri. Ta sunexwmena eirwnika smilies den exw katalavei, alla an se voithoun na kseperaseis tin pikra pou den ekleise to PaMak, giati oxi :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ξέρω οτι οι περισσότεροι που θα τα διαβάσουν είναι σοβαρά άτομα (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις). Το να τα πω στα κολλημάνα ζώα (πρόβατα συνήθως) των συνελεύσεων και να πάνε στο βρόντο, δεν το βρίσκω και πολύ ενδιαφέρον.

 

Είδα και στην τελευταία συνέλευση της σχολής μας που ανέβηκε ένα τυπάκι να πει τη ήρεμα κι ωραία τη γνώμη του κι επειδή είχε πρόβλημα ομιλίας τα ΖΩΑ από κάτω γελούσαν και τον τραβούσαν βίντεο με τα κινητά. Για να μη μιλήσω για το ξύλο (bonus το μαλλιοτράβηγμα-ξεκατίνιασμα από γυναίκες) που έπεσε μετά... Ούτε μεταξύ τους δε μπορούν να τα βρουν. ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ όπως καταλαβαίνεις. Ούτε θέλω να ψηφίσω, ούτε να αλλάξω γνώμη στο κοπάδι απολίτιστων.

Τότε να μην διαμαρτύρεσαι εάν αποφασίζουν οι άλλοι για σένα.Αφού προτιμάς το σαλονάκι σου...

 

Τι να συνεχίσεις gmac.:p Κατάλαβα οτι δεν έχεις να αντιπροτείνεις ΤΙΠΟΤΑ.Απλά και συ θέλεις εάν η πρώτη ΓΣ έχει το επιθυμητό για σένα αποτέλεσμα να μην ξαναγίνει ποτέ νέα ΓΣ.

 

Αν δεν έχει όμως, σε μια τέτοια περίπτωση δεν ξέρεις τι να απαντήσεις:p :lol:

.
Link to comment
Share on other sites

Τότε να μην διαμαρτύρεσαι εάν αποφασίζουν οι άλλοι για σένα.Αφού προτιμάς το σαλονάκι σου...

 

Από όλο το quote του παιδιού μόνο αυτό έχεις να σχολιάσεις;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Από όλο το quote του παιδιού μόνο αυτό έχεις να σχολιάσεις;

Πες μου τι θέλεις να σχολιάσω και θα προσπαθήσω να σε ικανοποιήσω.

.
Link to comment
Share on other sites

Από όλο το quote του παιδιού μόνο αυτό έχεις να σχολιάσεις;

 

Φυσικά, όλη η υπόλοιπη τριτοκοσμική κατάσταση στη συνέλευση που περιέγραψε ο grk41 του φαίνεται φυσιολογική ;)

 

Κατάλαβα οτι δεν έχεις να αντιπροτείνεις ΤΙΠΟΤΑ.Απλά και συ θέλεις εάν η πρώτη ΓΣ έχει το επιθυμητό για σένα αποτέλεσμα να μην ξαναγίνει ποτέ.

 

Το να παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις είναι ένα πράγμα. Το να παραποιείς τα λεγόμενα μου είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Δεν ξέρω αν έτσι έχεις συνηθίσει, αλλα θα σε παρακαλούσα να μην το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Τότε να μην διαμαρτύρεσαι εάν αποφασίζουν οι άλλοι για σένα.Αφού προτιμάς το σαλονάκι σου...

 

Τι να συνεχίσεις gmac.:p Κατάλαβα οτι δεν έχεις να αντιπροτείνεις ΤΙΠΟΤΑ.Απλά και συ θέλεις εάν η πρώτη ΓΣ έχει το επιθυμητό για σένα αποτέλεσμα να μην ξαναγίνει ποτέ νέα ΓΣ.

 

Αν δεν έχει όμως, σε μια τέτοια περίπτωση δεν ξέρεις τι να απαντήσεις:p :lol:

Με είδες να διαμαρτυρηθώ; Την άποψή μου είπα. Εξάλλου, η σχολή μου μια χαρά ανοιχτή είναι φίλε και την Τετάρτη τελειώνω την εξεταστική μου.

 

Και φυσικά προτιμώ το σαλονάκι μου. Αυτό έλειπε να τρέχω στις συνελεύσεις-γήπεδα, να τρώω 3 ώρες τον καπνό του κάθε βλάκα, επειδή τα πρωτοεξαμηνίτικα βαριούνται να κάνουν μάθημα (κι εγώ στην ηλικία τους το ίδιο έκανα). Άστους εκεί στην πίκρα τους να βγάλουν το άχτι τους, θα βαρεθούν και θα σταματήσουν μόλις καταλάβουν πως κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά και περάσει και ο νόμος :)

Link to comment
Share on other sites

Με είδες να διαμαρτυρηθώ; Την άποψή μου είπα. Εξάλλου, η σχολή μου μια χαρά ανοιχτή είναι φίλε και την Τετάρτη τελειώνω την εξεταστική μου.

 

Και φυσικά προτιμώ το σαλονάκι μου. Αυτό έλειπε να τρέχω στις συνελεύσεις-γήπεδα, να τρώω 3 ώρες τον καπνό του κάθε βλάκα, επειδή τα πρωτοεξαμηνίτικα βαριούνται να κάνουν μάθημα (κι εγώ στην ηλικία τους το ίδιο έκανα). Άστους εκεί στην πίκρα τους να βγάλουν το άχτι τους, θα βαρεθούν και θα σταματήσουν μόλις καταλάβουν πως κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά και περάσει και ο νόμος :)

ΟΚ, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.Το άρθρο 16 πάντως ήδη συναντά πολλές δυσκολίες.Σιγά να μην οφείλεται αυτό στις κινητοποιήσεις των φοιτητών.Αλλωστε κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά, οπότε απλή σύμπτωσις...

 

@gmac.Κατανοητή η προσπάθεια σου να αποφεύγεις με κάθε τρόπο να δώσεις απάντηση.

.
Link to comment
Share on other sites

Τότε να μην διαμαρτύρεσαι εάν αποφασίζουν οι άλλοι για σένα.Αφού προτιμάς το σαλονάκι σου...

 

Τι να συνεχίσεις gmac.:p Κατάλαβα οτι δεν έχεις να αντιπροτείνεις ΤΙΠΟΤΑ.Απλά και συ θέλεις εάν η πρώτη ΓΣ έχει το επιθυμητό για σένα αποτέλεσμα να μην ξαναγίνει ποτέ νέα ΓΣ.

 

Αν δεν έχει όμως, σε μια τέτοια περίπτωση δεν ξέρεις τι να απαντήσεις:p :lol:

 

το καλυτερο πιστευω πως θα ηταν να ειναι υποχρεωτικη για ολους η συνελευση μιας και πρεπει οι αποφασεις να παιρνονται συλλογικα..

γιατι κλεινω το τει και κανω καταληψη ειναι μια τακτικη η οποια μεχρι στιγμης δεν καταφερε κατι..η μαλλον καταφερε να χρεωσει με τα ενοικια και τα εξοδα τα νοικοκυρια και να μας παει πισω..

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω όποιον ενδιαφέρει, ότι Χημικοί Μηχανικοί ΑΠΘ κλειστοί μέχρι την επόμενη Δευτέρα, οπότε θα διεξαχθεί νέα Γενική Συνέλευση!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αλλαζεις τα λογια μου κι δεν απαντας σε πολλα.Με τις θεωρητικες σχολες τι θα γινει?Θα υποχρηματοδοτουνται?

 

Ίσως σε σοκάρει αυτό που θα σου πω αλλά οι θεωρητικές σχολές έχουν αφενός μεν πολύ μικρότερες ανάγκες σε χρηματοδότηση αφετέρου οι διατριβές λ.χ που τρέχουν τρέχουν για να διεκδικήσει αυτός που τις κάνει μια θέση καθηγητή..ε λοιπόν θα με συγχωρήσεις αν δεν σκοτίζομαι πολύ για το με ποιανού λεφτά θα γίνει καθηγητής.

Τα παιδια των αλλων σχολων που θα εχουν συνεργασια με ομιλους θα εργαζονται στις σχολες χωρις αμοιβη για να χρηματοδοτουνται τα πανεπιστημια τους?

 

Κατέβασε οποιοδήποτε άρθρο προέκυψε από έρευνα μετπτχ, διδακτορικού /post-doc του εξωτερικού και θα δεις στη τελευταία σελίδα το ευχαριστήριο προς το τάδε research fund. η διαφορά βέβαια εδώ που δεν λέει η κυβέρνηση είναι ότι πολλοί από αυτούς λαμβάνουν πραγματική χρηματοδότηση και από κρατικούς φορείς και όχι την ελεεινή κοροιδία που λέγεται ΙΚΥ και δίνει...κρατηθείτε..300 ευρώ το μήνα που τα παίρνεις μόνο αν είσαι άνεργος!!! Και αν βγείς στο εξωτερικό παίρνεις ..600 ευρώ , που δεν φτάνουν ούτε στο νοίκι. Μετά βέβαια από εξετάσεις και απίστευτη γραφειοκρατία. Και γιατί? Μα επειδή τα πανεπιστήμια έχουν ΠΗΞΕΙ από υποψήφιους διδάκτορες που είτε α)δεν κάνουν τίποτα, παίρνουν ένα θέμα και άντε γεια β) τους τη κάνει ο μπαμπάς/μαμά.

Φυσικα κανείς δεν θίγει τα πραγματικά ζητήματα επειδή δεν συμφέρει να τα θίξεις και κάθονται και ασχολούνται με το αν θα ψηφίζει μόνο ο Μάκης, ή ο Μάκης , ο Τάκης και η Σούλα για το αν θα γίνει το φοβερό και τρομερό και θα μπούν οι μπάτσοι σε 1 στρέμμα γης..για να σκέφτονται κάποιοι ότι είναι ελεύθεροι..λες και βλέπεις πουθενά μπάτσο και να τον ψάχνεις, εδώ σε ληστεύουν τους παίρνεις τηλέφωνο και έρχονται την άλλη μέρα.

 

Αυτά φίλη Χριστίνα θα άξιζε να δει κάποιος. Νούμερο 1 η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ όλων. Εξίσου απαράδεκτο είναι να γίνονται κάποιοι καθηγητές με αναξιοκρατικές διαδικασίες, να γίνεται πανικός στην αντιγραφή στις εξετάσεις, να περνάνε γκομενίτσες επειδή φλασάρουν μπούτι σε ραμολιμέντα, να περνάνε όποτε γουστάρουν όλοι οι συνδικαλιστές ότι γουστάρουν, να βγαίνουν ..διδάκτορες που δεν μπορούν να διδάξουν προπαίδεια στα παιδιά τους και άλλα πολλά. Η διαφορά μας δεν είναι ο κυνισμός, είναι ότι έχω κάνει και από τις δυο μεριές της βιτρίνας.

 

Αυτο δεν τουςκαθιστα αντικειμενα εκμεταλευσης γιατι για την ιδια εργασια εκτος θα πληρωνονταν?Κι ποιος μας λεει οτι οι ιδιες εταιριες θα προσλαβουν αυτους τους αποφοιτους η αργοτερα δεν θα μεινουν ανεργοι ?

Ναι με τα διαδικαστικα διαφωνω σωστα καταλαβες αλλα κι δεν υπαρχει αναγκη απο ιδιωτικα.Η αγορα ηδη ειναι γεματη απο πτυχιουχους δεν χρειαζεται κι νεους .Αυτο το μετρο θα φερει την Ελλαδα σε ασχημο αδιεξοδο νομιζω.

 

Αφού χριστινούλα ήδη δουλέουν ιδιωτικά πανεπιστήμια, μπαρντόν κολέγια, με τους κανόνες της αγοράς τι φοβάσαι άραγε? Ξέρεις δεν είναι ντροπή να πεις - "Ξέρεις ρε συ gmac, δεν θέλω ιδιωτικά πανεπιστήμια γιατί θα πρέπει να τους ανταγωνιστώ στο ΑΣΕΠ για να μπω στο Δημόσιο." Εταιρίες τώρα και κουραφέξαλα. Το θεμα είναι ο διορισμός. Η ουσία είναι όμως πως με την τελυταία ντιρεκτίβα της ΕΕ έκλεισε ούτως ή άλλως και αυτό - από τη στιγμή που θα αναγνωριστούν ως πτυχία ανώτατης εκπαίδευσης θα μπαίνουν ισότιμα και σε αυτόν τον διαγωνισμό. Ο μόνος τρόπος να κλείσει αυτό αν θες την ταπεινή μου γνώμη είναι να μπει ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αυστηρό πλαίσιο ελέγχου που να κάνει ασύμφορη τη λειτουργία τους - π.χ αντί να δίνουν μόνο μερικές σχολές που συμφέρουν οικονομικά ,business, ψυχολογία και τα γνωστά, να δίνουν πακέτα κατευθύνσεων οπότε αναπόφευκτα θα "μπαίνουν μέσα" οικονομικά.Αυτό βέβαια καταφέρατε να μην το ζητάει κανείς και φυσικά η κυβέρνηση δεν θα το κάνει από μόνη της.

 

Τώρα για τους αγώνες και το πόσο υποψιασμένη είναι η νέα γενιά φαίνεται από το πως μπήκε στη μέση με τη ΝΔ από τη μία να σπρώχνει τα πράγματα για να σκίσει το ΠΑΣΟΚ στις κάλπες και την Αριστερά να σπρώχνει από την άλλη για να συσπειρωθεί και να μαζέψει παρακαταθήκη ψήφων. Και όλα αυτά για θέματα παντελώς περιφερειακά με τους καθηγητές που είναι μέρος του προβλήματος να το παίζουν και ήρωες και να βγάζουν βαρύγδουπες ανακοινώσεις και άρθρα. Τεράστια επιτυχία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τα περι καθηγητων δεν με νοιαζουν κι ουτε τα καταλαβαινω.Οι θεωρητικερς σχολες εχουν καθε δικαιωμα στην χρηματοδοτηση οπου κι αν λες οτι πηγαινει δεν θα οδηγησουν τα πανεπιστημια σε μαρασμο.

 

Δεν με νοιαζει προσωπικα το δημοσιο ηδη ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος με ενοχλει οτι θα γεμισει η αγορα με επαγγελματιας καθε ειδους με πτυχια μεταπτυχιακα κι δεν συμαζευεται κι αντε να καταλαβεις τι γινεται.Τα κολεγια τα ιδιωτικα στην ελλαδα δεν λειτουργουν σοβαρα κι αυτο φοβαμαι οτι θα συνεχιστει δεν αξιζουν πτυχια πανεπιστημιακα.

 

Οσα για τα πολιτικα που λες οτι κι να κανουν ολα τα ιδια μενουν.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τα περι καθηγητων δεν με νοιαζουν κι ουτε τα καταλαβαινω.Οι θεωρητικερς σχολες εχουν καθε δικαιωμα στην χρηματοδοτηση οπου κι αν λες οτι πηγαινει δεν θα οδηγησουν τα πανεπιστημια σε μαρασμο.

 

Δεν με νοιαζει προσωπικα το δημοσιο ηδη ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος με ενοχλει οτι θα γεμισει η αγορα με επαγγελματιας καθε ειδους με πτυχια μεταπτυχιακα κι δεν συμαζευεται κι αντε να καταλαβεις τι γινεται.Τα κολεγια τα ιδιωτικα στην ελλαδα δεν λειτουργουν σοβαρα κι αυτο φοβαμαι οτι θα συνεχιστει δεν αξιζουν πτυχια πανεπιστημιακα.

 

Οσα για τα πολιτικα που λες οτι κι να κανουν ολα τα ιδια μενουν.:lol:

Μας εξηγείς λίγο αναλυτικότερα το bold; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πανεπιστημια ειναι εκπαιδευτηρια

Και αυτό σημαίνει πως δεν λειτουργούν σοβαρά; Θα μας τρελάνεις; :p

Link to comment
Share on other sites

Για πανεπιστημια οχι δεν λειτουργουν σωστα

Mα αφου δεν είναι πανεπιστημια γιατί να λειτουργουν σαν πανεπιστημια που δεν είναι και όχι ως εκπαιδευτήρια που είναι;

Link to comment
Share on other sites

Για πανεπιστημια οχι δεν λειτουργουν σωστα

Να είσαι πιο σαφής τότε για να καταλαβαινόμαστε :p

 

Και τη σχέση έχουν τα κολέγια με τα Πανεπιστήμια; Είπε κανείς οτι τα κολέγια θα αναβαθμιστούν σε Πανεπιστήμια ή οτι θα λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Kι αφού δε λειτουργούν σωστά γιατί κάποια από αυτά έχουν μεγαλύτερο αντίκρυσμα στην ιδωτική αγορά εργασίας από κάποια δημόσια εκπαιδευτήρια, συγνώμη Πανεπιστήμια;
Link to comment
Share on other sites

Είδα και στην τελευταία συνέλευση της σχολής μας που ανέβηκε ένα τυπάκι να πει τι ήρεμα κι ωραία τη γνώμη του κι επειδή είχε πρόβλημα ομιλίας τα ΖΩΑ από κάτω γελούσαν και τον τραβούσαν βίντεο με τα κινητά. Για να μη μιλήσω για το ξύλο (bonus το μαλλιοτράβηγμα-ξεκατίνιασμα από γυναίκες) που έπεσε μετά... Ούτε μεταξύ τους δε μπορούν να τα βρουν. ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ όπως καταλαβαίνεις. Ούτε θέλω να ψηφίσω, ούτε να αλλάξω γνώμη στο κοπάδι απολίτιστων.

αυτες ειναι οι βλακειες στα ελληνικα πανεπιστημια.

αυτα τα "σοβαρα" ατομα, κανονιζουν εκδρομες, βγαζουν λεφτα απο τα κοροιδα που πανε εκδρομες, κανονιζουν μπουκαλια στα μπουζουκια, ηγουνται παραταξεων, ψηφιζονται, ειναι σοβαρες προσωπικοτητες στα ματια των τουβλων-μπαζων τους, κινουν τα νηματα στη σχολη, εχουν κολλητους καθηγητες, περνουν ευκολα τα μαθηματα και γενικα ειναι η βιτρινα και οι μουρες των σχολων.

αφοτου δε αποφοιτησουν μπαινουν συνδικαλιστικα στο δημοσιο και στη μετα-νεολειστικη φαση και συνεχιζουν να κανουν θριαμβευτικα αυτα που εκαναν εντος σχολων.:whistle:

ζωα ειναι και τιποτε αλλο. δε καταλαβαινουν τιποτε περισσοτερο απο αυτα που τους ειπαν να πουν και δε επιχειρουν να κατανοησουν ατομα που διαφερουν λιγο απο την κομματικη τους γραμμη.:mad:

κατα τη γνωμη μου το 50% ολων αυτων εχουν μερικη ή και πληρη αγνοια του τι γινεται.

σωστα γραφει o gkr41, ετσι προτιμω και εγω το σαλονι μου.

να βρεθω σε ενα χωρο με 500 ατομα απο τα οποια τα "προικισμενα" 10-15 φωναζουν, βριζουν, αναλαμβανουν ρολο βασικου ομιλητη και προσβαλλουν τους παρευρισκομενους?

να κανω τι?το μ@λ@κ@ της υποθεσης?

γιατι τα λεω ολα αυτα?

γιατι νωριτερα εγινε αναφορα στο γιατι απεχουν οι περισσοτεροι φοιτητες απο της ΓΣ.

γιατι απλα οι ΓΣ ειναι το μεγαλυτερο τσιρκο των πανεπιστημιων.

απορω γιατι τις λενε ΓΕΝΙΚΕΣ.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω κι εγω να λειτουργουν σαν εκπαιδευτηρια που ειναι κι οχι σαν πανεπιστημια

 

Γιατι τα πανεπιστημια λειτουργουν σαν πανεπιστημια;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...