Jump to content

300 - 300: Rise of an Empire (2006 - 2013)


TN97
 Κοινοποίηση

Η γνώμη σας για την ταινία  

313 members have voted

  1. 1. Η γνώμη σας για την ταινία

    • Πάρα πολύ καλή
      198
    • Καλή
      72
    • Μέτρια
      25
    • Κακή
      18


Recommended Posts

mporoun na mas poune pioi 8 psifisane tin tainia ws kakh??????

 

(apli periergia , kai an mporoune na mas poune 2-3 logia gia tin gnomi tous)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 842
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ισως ειναι Αθηναιοι και πειραχτηκαν με το σχολιο περι "εραστες ανδρων και φιλοσοφοι"...:lol:

 

Σοβαρα τωρα, δεν ειναι αναγκη ολοι να συμφωνουν με την γνωμη μας και ισως καποιοι να εχουν πει ηδη γιατι δεν τους αρεσε η ταινια.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι Αθηναιοι και πειραχτηκαν με το σχολιο περι "εραστες ανδρων και φιλοσοφοι"...:lol:

 

Σοβαρα τωρα, δεν ειναι αναγκη ολοι να συμφωνουν με την γνωμη μας και ισως καποιοι να εχουν πει ηδη γιατι δεν τους αρεσε η ταινια.:worry:

 

Δεν είπε κανείς ότι είναι ανάγκη να συμφωνούν, τη γνώμη τους θέλουμε.

...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι είναι ανάγκη να συμφωνούν, τη γνώμη τους θέλουμε.

 

Για ποιό λόγο; Εάν θέλουν να σχολιάσουν θα το κάνουν. Ο καθένας έχει δικαίωμα να ψηφίζει για την ταινία πως είναι εξαιρετική/καλή/μέτρια/κακή χωρίς να πρέπει να μας εξηγήσει με το νι και με σίγμα για ποιό λόγο ψηφίζει ότι ψηφίζει.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο; Εάν θέλουν να σχολιάσουν θα το κάνουν. Ο καθένας έχει δικαίωμα να ψηφίζει για την ταινία πως είναι εξαιρετική/καλή/μέτρια/κακή χωρίς να πρέπει να μας εξηγήσει με το νι και με σίγμα για ποιό λόγο ψηφίζει ότι ψηφίζει.

Ακριβως.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο; Εάν θέλουν να σχολιάσουν θα το κάνουν. Ο καθένας έχει δικαίωμα να ψηφίζει για την ταινία πως είναι εξαιρετική/καλή/μέτρια/κακή χωρίς να πρέπει να μας εξηγήσει με το νι και με σίγμα για ποιό λόγο ψηφίζει ότι ψηφίζει.

Διάβασες πουθενά στην πρόταση του MIB την λέξη "πρέπει";

Άν μπορείτε είπε το παληκάρι, αν δεν μπορούν τελείωσε, case closed πώς το λένε;

Ακριβως.;)

Αμέσως να πεταχτείς εσυ!

:p Ακιβώς :p

...
Link to comment
Share on other sites

Την είδα κι εγώ.

 

Τι μου άρεσε:

 

  • η ερμηνεία του Λεωνίδα και του Λοχαγού του:respect:
  • οι σκηνές των μαχών (φοβερά ρεαλιστικές):w00t:
  • η μουσική:music:
  • το τέλος με τον τυφλό και τις χιλιάδες του Στρατού στην μάχη των Πλαταιών :cool:
  • η αλαζονεία και η πίστη στις δυνάμεις τους :)
  • το φιλόσοφοι και boylovers για τους Αθηναίους :lol: (άδικο έχει; )

 

Τι δεν μου άρεσε:

 

  • το πολύ μουντό σκηνικό :hypno:
  • τα τέρατα που μου θύμισαν Αρχοντα των δαχτυλιδιών και Star Wars:superman:
  • o Ξέρξης (πολύ κουνηστός βρε παιδιά) :lol:
  • ο Εφιάλτης
  • τα λόγια περι ελευθερίας και δημοκρατίας του Λεωνίδα που κάποια στιγμή μου θύμισαν τον Μπους :baby:

 

της βάζω 9/10

 

 

 

τώρα βλέπεις πόσο ΑΨΟΓΑ μονταρισμένο ήτανε το trailer της ταινίας!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν μου άρεσε:

 

  • τα λόγια περι ελευθερίας και δημοκρατίας του Λεωνίδα που κάποια στιγμή μου θύμισαν τον Μπους :baby:

 

Δε μίλησε ποτέ για δημοκρατία, πάντα για ελευθερία.

Οι 300 στρατιώτες του ήταν "όμοιοι άνδρες", δηλαδή η ελεύθερη μειοψηφία της πόλης. Και προφανώς, το αγαθό που είχαν να προστατεύσουν ήταν η ελευθερία τους, αλλιώς γιατί πολεμά κανείς απέναντι σε ένα στρατό εισβολής;

Θα προτιμούσες να τους απευθύνεται σαν σε υπηκόους τους οποίους οδηγεί στο θάνατο από τυφλή υποταγή στις διαταγές του;

Επίσης ήθελε να δείξει τη λογική σε αντίθεση με τον παραλογισμό της εναπόθεσης της μοίρας τους στην απόφαση της "Πυθίας".

Η ρητορική περί ελευθερίας, ανεξάρτητα του αν είναι ιστορικά ακριβής ή όχι, νομίζω ότι κάνει τα κίνητρα των 300 αντιληπτά και το έργο συνολικά πολύ πιο ελκυστικό στο σύγχρονο κοινό.

 

Δεν νομίζω ότι η υποκριτική χρήση του όρου από τον Μπους πρέπει να μας δημιουργεί αρνητικούς συνειρμούς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δε μίλησε ποτέ για δημοκρατία, πάντα για ελευθερία.

Οι 300 στρατιώτες του ήταν "όμοιοι άνδρες", δηλαδή η ελεύθερη μειοψηφία της πόλης. Και προφανώς, το αγαθό που είχαν να προστατεύσουν ήταν η ελευθερία τους, αλλιώς γιατί πολεμά κανείς απέναντι σε ένα στρατό εισβολής;

Θα προτιμούσες να τους απευθύνεται σαν σε υπηκόους τους οποίους οδηγεί στο θάνατο από τυφλή υποταγή στις διαταγές του;

Επίσης ήθελε να δείξει τη λογική σε αντίθεση με τον παραλογισμό της εναπόθεσης της μοίρας τους στην απόφαση της "Πυθίας".

Η ρητορική περί ελευθερίας, ανεξάρτητα του αν είναι ιστορικά ακριβής ή όχι, νομίζω ότι κάνει τα κίνητρα των 300 αντιληπτά και το έργο συνολικά πολύ πιο ελκυστικό στο σύγχρονο κοινό.

 

Δεν νομίζω ότι η υποκριτική χρήση του όρου από τον Μπους πρέπει να μας δημιουργεί αρνητικούς συνειρμούς.

 

μην το παίρνεις τοις μετρητοίς το σχόλιο...απλά είναι μία αίσθηση που απεκόμισα έτσι όπως το έβλεπα...:worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλη η ταινια.Χθες την ειδα.Ο Εφιαλτης πως ηταν ετσι.....:blink: Αμ....ο Ξερξης δεν παει πισω:blink: :blink: Σαν @δερ..η ητανε.Α,Υπηρχαν και μερικοι θεατες που στο τελος της ταινιας χειροκροταγανε κιολας:wacko: :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δυστυχώς; :confused:

 

Γιατί το μόνο καλό που βρίσκω εκεί είναι οι αίθουσες και ο ήχος και γι' αυτό πηγαίνω επιλεκτικά να δω ταινίες σε τέτοιου είδους σινεμά. Αλλά όλα τα υπολοιπα με χαλάνε πάρα πολύ, κυρίως η μάζωξη, ο "ότι να 'ναι" κόσμος και όλα τα σχόλια στις αίθουσες όπου μερικοί έχουν μπερδευτεί για το αν έχουν βγει για καφέ ή έχουν πάει σινεμά.:mad:

Απλά. εμένα προσωπικά με χαλάει πάρα πολύ η κοσμοσυρροή και τα δυνατά σχόλια του καθένα κατά τη διάρκεια της ταινίας. :shifty:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

είδα χθες το βράδυ την ταινία μαζί με την κολλητή μου.

πέρασα καταπληκτικά.

η ταινία μου άρεσε διότι είχε κάτι από παραμύθι, κάτι από αλήθεια.

συνέδεε ποικίλλα και αυτό με ξετρέλλανε.

εντέλει, κταπληκτική ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το μόνο καλό που βρίσκω εκεί είναι οι αίθουσες και ο ήχος και γι' αυτό πηγαίνω επιλεκτικά να δω ταινίες σε τέτοιου είδους σινεμά. Αλλά όλα τα υπολοιπα με χαλάνε πάρα πολύ, κυρίως η μάζωξη, ο "ότι να 'ναι" κόσμος και όλα τα σχόλια στις αίθουσες όπου μερικοί έχουν μπερδευτεί για το αν έχουν βγει για καφέ ή έχουν πάει σινεμά.:mad:

Απλά. εμένα προσωπικά με χαλάει πάρα πολύ η κοσμοσυρροή και τα δυνατά σχόλια του καθένα κατά τη διάρκεια της ταινίας. :shifty:

 

Δεν έχεις κι άδικο... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

μην το παίρνεις τοις μετρητοίς το σχόλιο...απλά είναι μία αίσθηση που απεκόμισα έτσι όπως το έβλεπα...:worry:

 

Και εγώ το σκέφτηκα καθώς το έβλεπα, και με αφορμή το σχόλιό σου έγραψα τις σκέψεις μου οπότε μην παίρνεις ούτε εσύ τοις μετρητοίς αυτά που είπα :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

μόνο που το Θερμοπύλες κατα λέξη είναι Hotgates ενώ Εφιάλτης είναι απλά ένα όνομα που οι Έλληνες σε "ένδοξη" ανάμνηση των πράξεων του (όπως λέει και ο Λεωνίδας στο φιλμ) έμεινε αθάνατο και σημαίνει αυτό που σημαίνει σήμερα ;)
Link to comment
Share on other sites

Ποιός είχε μουστάκι στην ταινία;

 

 

Freak το σχολιο για το μουστακι ελπιζω να ηταν ειρωνικο/χιουμοριστικο ε.:worry: Γιατι αλλιως θα αρχισω να ανυσηχω...:p

 

δεν ειναι ειρωνεια...

οι Σπαρτιατες δεν ειχαν μουστακι!

Καλυφθηκατε τωρα?

περιμενα αφου οι Θερμοπυλες λεγοντουσαν hotgates και οτι ο Εφιαλτης 8α λεγοταν Nightmare...lol
λολ...θα ηταν τραβηγμενο απο τα μαλλια..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτος που υποδυεται το Λεωνιδα...τι μωρο που ειναι! :love:

 

Και κατι αλλο..ο πραγματικος Λεωνιδας,οταν πολεμησε,πρεπει να ηταν καμια 60αρα..αυτος εδω (Gerard Butler) ουτε 40 δεν ειναι!

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτος που υποδυεται το Λεωνιδα...τι μωρο που ειναι! :love:

 

Και κατι αλλο..ο πραγματικος Λεωνιδας,οταν πολεμησε,πρεπει να ηταν καμια 60αρα..αυτος εδω (Gerard Butler) ουτε 40 δεν ειναι!

38 ειναι για την ακριβεια αλλα εδειχνε μεγαλυτερος στην ταινια...;)

http://www.imdb.com/name/nm0124930/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

38 ειναι για την ακριβεια αλλα εδειχνε μεγαλυτερος στην ταινια...

http://www.imdb.com/name/nm0124930/

 

Δεν παίζεται ο τύπος. :up: :respect:

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτος που υποδυεται το Λεωνιδα...τι μωρο που ειναι! :love:

 

Και κατι αλλο..ο πραγματικος Λεωνιδας,οταν πολεμησε,πρεπει να ηταν καμια 60αρα..αυτος εδω (Gerard Butler) ουτε 40 δεν ειναι!

 

Έχει αναφερθεί ξανά αυτό το θέμα σε αυτό το...θέμα. :p

 

Σύμφωνα με αυτό και αυτό, o Λεωνίδας γεννήθηκε το 508 π.Χ. και η μάχη των Θερμοπυλών έγινε το 480 π.Χ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που παιζει τoν Ξερξη επαιζε τον "Καρλ" που γουσταρε η ξανθια στο Love actually...:lol:

http://homepage.mac.com/mukaya/media/LATrailerRodrigo.jpg

Πολυ παιδακι, προφανως η φωνη ειναι "αλλοιωμενη" or something...

http://www.imdb.com/name/nm0763928/

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλυφθηκατε τωρα?

Όχι, γιατί κανείς στην ταινία δεν είχε μουστάκι. Όλοι μουσάτοι ήταν

 

 

Αυτος που παιζει τoν Ξερξη επαιζε τον "Καρλ" που γουσταρε η ξανθια στο Love actually...:lol:

http://homepage.mac.com/mukaya/media/LATrailerRodrigo.jpg

Πολυ παιδακι, προφανως η φωνη ειναι "αλλοιωμενη" or something...

http://www.imdb.com/name/nm0763928/

;)

Στο Love Actually κόλλησες. Ολόκληρο "Lost" .... Paulo (13 episodes, 2006-2007), δεν το δες :p

Link to comment
Share on other sites

Στο Love Actually κόλλησες. Ολόκληρο "Lost" .... Paulo (13 episodes, 2006-2007), δεν το δες :p

Ε εκει δεν τον προσεχεις και τοσο...:p

Απλα ειπα να αναφερω και μια ταινια που δειχνει εντελως φλωρος(με γυαλακια κ.τ.λ.).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...