Jump to content

PPC hardware


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pane play247.gr ekei poy leei gia accesories PocketPc - pane katigoria plhktrologia - BW Smart keyboard - telikh timi 95 eyro me dwrean metaforika

 

egw prosopika to agorasa , einai mamato , einai meso bt kai sto cdaki poy periexei kanei gia series60 , series UIQ , smartphone, PocketPC.

 

oso gia ellinika ??? ksexaseto KANENA pliktrologio (opoiasdipote markas )den grafei ellinika

 

 

Ακουγεται ενδιαφερον το πληκτρολογιο που πηρες φιλε μου. Μηπως ξερεις και αν δουλευει και στο PC, μεσω BT παντα.

 

Αν και απο οσο ξερω, δεν θα πρεπει να εχει καποιο προβλημα στο να δουλεψει και να γραψει οποιαδηποτε γλωσσα...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 595
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω το 2020i και ψάχνω κανά keyboard (όχι Mini, αλλά με κανονικές διαστάσεις πλήκτρα) για να το χρησιμοποιώ στο msn. Είδα αυτό στο site της qtek.gr που το λέει foldable keyboard αλλά βγαίνει 120 ευρώ με το ΦΠΑ

ΕΛΕΟΣ!!! με τόσα παίρνω ασύρματο πακέτο logitech για pc....

 

Εχετε υπόψιν σας κάποιο αντίστοιχο που να δουλεύει με το 2020i. Υπόψιν μ' ενδιαφέρει να γράφω και ελληνικά.

 

Υ.Γ. Την βλέπω την δουλειά να τα σκάω... :mad:

 

Δες και αυτό εδώ.

 

http://www.myphone.gr/devices/gadgets-24.html

 

Όσο για την τιμή, κακώς διαμαρτύρεσαι. Όλα σε τέτοια ποσά παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στα παραπάνω links που παρέθεσα η διαφορά υπάρχει και μιλάμε για το ίδιο ακριβώς προίόν! Οσο γι' αυτό δεν μου κάνει διότι θέλω να γράφω κι ελληνικά.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ο ελληνικός driver που αναφέρει το ezshop είναι για onscreen keyboard για το 2020 και ΟΧΙ για το εξωτερικό πληκτρολόγιο. Είναι λάθος και μου είπαν από την ace ότι θα το διορθώσουν.

 

Τελικά αγόρασα αυτό, http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=119159&asource=121444 που όπως βλέπετε είναι ακριβώς ίδιο με αυτό, http://www.ezshop.gr/scripts/prodView.asp?idproduct=811 εκτός ....από την ετικέτα.

 

Δυστυχώς η ace δεν μου δίνει τους ελληνικούς drivers διότι ...δεν είναι qtek.... και κυρίως επειδή δεν της τα έσκασα....

 

Οποιος έχει τους ελληνικούς drivers γι' αυτό το πληκτρολόγιο και δεν έχει πρόβλημα να τους μοιραστει, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, άλλα ισχυρίζεται η Ace. Λέει ότι υπάρχουν, τα έχει φτιάξει αυτή και τα δίνει μόνο σε όσους αγοράζουν το Qtek foldable keyboard και όχι κλώνους. :mad:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ζητω για αρχη συγνωμη που ανοιγω καινουργιο topic. ειμαι καινουργιος χρηστης του forum kai δεν βρηκα καποιο παρομιο topic.

 

Ψαχνω για βαση αυτοκινητου MX-5 MK2.5 μοντελο 2005 για το PDA μου κατι σαν αυτο στη photo

 

any idea????

 

JD

MX-5 MK2.5 Nordik Green Navigated by Qtek 9090 & GPS Fortuna Slim :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδια,μήπως ξέρει κανείς να μοθ πει που μπορώ να βρω στην Ελλάδα΄ένα TWIN SIM ADAPTER η κάποιο online shop το οποίο κάνει shipping εδώ????

 

Ευχαριστώ Πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αυτόν τον twin SIM adapter (το κατάστημα στέλνει Ελλάδα, έχω πάρει μερικά πράγματα από εκεί), αλλά δεν ξέρω κανέναν που να τον έχει δοκιμάσει. Αν θέλεις μπορείς να τον πάρεις τον adapter και να μας πεις την εμπειρία σου. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eξωτερικό (μικρό) keyboard για Mio 168 ή κάποιο συμβατό.

 

Υπάρχει κάποιο να μου προτείνετε από ελληνικό online shop;

 

ευχαριστώ

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Eξωτερικό (μικρό) keyboard για Mio 168 ή κάποιο συμβατό.

 

Υπάρχει κάποιο να μου προτείνετε από ελληνικό online shop;

 

ευχαριστώ

 

Ρίξε μια ματιά στο Freedom Mini Bluetooth Keyboard που μόλις βρήκα. Δεν είναι ελληνικό e-shop αλλά είναι δοκιμασμένο αρκετές φορές από εμένα το κατάστημα και το πληκτρολόγιο πρέπει να είναι σχετικά καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδια θέλω να κάνω το PDA μου κινητό.

Απο τις GPRS CF CARD που υπάρχουν ξέρει κανείς ποιά είναι καλύτερη και κυρίως ποια είναι συμβατή με το PDA που έχω?(HP ipaq 4700)

Έχω βρει:

 

από expansys gr την

 

1)audiovox,αλλά αναφέρει data only που μάλλον σημαίνει μόνο sms

 

2)AnyCom GS-320 Tri-Band GPRS CF Card

 

3)Enfora GSM0110 GSM/GPRS Compact Flash Card

 

 

από το play 247

 

 

4)Pretec CompactGPRS Tri-Band GSM/GPRS CompactFlash Card

 

5) AmbiCom GPRS11A-CF Tri-Band GSM/GPRS CompactFlash Card

 

Έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα σχετικό για να μας πει τη γνώμη του?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ego pu iha dokimasei palia ena montelo tis pretec den lene ke polla giati proton tha se me to hands free sineheia, ke deyteorn i bataria feygei me tromera grigorus ritmhus giati prepei stin usia na eheis to pda oli tin imera anixto!!ase pu eheis ke elipsei donisis. ine kalitera na pareis ena pda tu stil xda para na kaneis to idi iparhon pda kinito

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο ασφαλέστερος(όχι και ο καλύτερος...) τροπος για να μάθεις αν κάτι αξίζει να το αγοράσεις είναι να το αγοράσεις!!!

 

Πήρα την ambicom gprs cf από play 247 200 ευρά.Δουλέυει αψογα με το hx 4700 και από όσο είδα ευτυχώς δεν πέφτει γρήγορα η μπαταρία(έχω και την extended)

 

Έχει πολύ καλό σήμα και εντοπίζει πολύ γρήγορα το δικτυο(γρηγορότερα από το κινητό μου κ750)

 

Ακούγεται πολύ καθαρά η φωνή όταν δέχεσαι ή κάνεις κλήση(το φοβόμουν αυτο)

 

Μπορεί να δουλέψει με bluetooth ακουστικο αρκει να είναι συσκευή για κινητά χωρις bluetooth.Δόνηση δεν έχει και νομίζω έχει μόνο ένα ήχο κλήσης που δε μπορείς να αλλάξεις(μπορεις αλλά πρεπει να το ψάξεις πολύ...)Χωρίς το handsfree που παρέχεται η συσκευή δε μπορει να χρησιμοποιήσει το μικρόφωνο και τα ηχεία του PDA όπως αλλωστε και καμία gprs cf καρτα.

 

Άλλο αρνητικό είναι οτι όταν ερχεται μήνυμα δεν ακούγεται ήχος αλλά βγαίνει ένας φάκελος στην οθόνη.

 

Είναι πολύ μικρό και δε μεγαλώνει το pda σε αντίθεση με άλλα cf gprs που είναι τέρατα...Μπορεί να διαβάσει τα τηλέφωνα που έχεις στο pda και όχι μόνο αυτά που είναι στη sim.

 

Συνδέεται και με φορητό με adapter cf to pcmcia που δεν περιλαμβάνεται.

Στέλνει και sms και με bluetooth keyboard πιστεύω βολευει.Έχει αναγνώριση κλήσης,απόκρυψη εκτροπή και όλα τα σχετικα...

 

Δεδομένου ότι μια αντίστοιχη pcmcia κάρτα για χρήση μόνο με το φορητό κάνει γύρω στα 200 ευρά πιστέυω ότι αξίζει η αγορά της συγκεκριμένης κάρτας που είναι cf και κάνει και για pda και για φορητό. Και pda να αλλάξεις μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αρκεί να υπάρχει cf υποδοχή.

 

Παιδιά όλα αυτά πολύ βιαστικά αλλά οταν βρώ περισσότερο χρόνο μετά την καταραμένη εξεταστική(ελπίζω η τελευταία...) θα δείξω και καμια φώτο θα κάνω και καμια δοκιμή για όποιον ενδιαφέρεται να δούμε τα σχετικά με την κατανάλωση μπαταρίας κτλ

 

Πάντως στην ερώτηση PDA και κινητό ή smartphone ίσως και αυτή να είναι μια καλή λύση αν και δε νομιζω να μπορει να αντικαταστήσει πλήρως ένα κινητο.

 

 

Αυτά

 

Ξέχασα να πω το καλύτερο:Υπάρχει επιλογή να είναι κλειστό το PDA και να ανοίγει μόνο όταν δέχεσαι κλήση!!!Όπως καταλαβαίνετε αυτό αυξάνει πολύ το χρόνο αναμονής και διάρκειας της μπαταρίας.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!Όχι πια μόνο PDA,όχι πια μόνο κινητό αλλά όλα σε ένα!!!Ούτε ποσοστά να έπερνα από την ambicom...

Η πλάκα είναι ότι ενώ εγώ νομίζω ότι ανακάλυψα την αμερική... η συσκευή αυτή υπάρχει από το 2003 (π.Χ.) απλά εγώ τώρα την πήρα πρέφα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο ασφαλέστερος(όχι και ο καλύτερος...) τροπος για να μάθεις αν κάτι αξίζει να το αγοράσεις είναι να το αγοράσεις!!!

 

Πήρα την ambicom gprs cf από play 247 200 ευρά.Δουλέυει αψογα με το hx 4700 και από όσο είδα ευτυχώς δεν πέφτει γρήγορα η μπαταρία(έχω και την extended)

 

Έχει πολύ καλό σήμα και εντοπίζει πολύ γρήγορα το δικτυο(γρηγορότερα από το κινητό μου κ750)

 

Ακούγεται πολύ καθαρά η φωνή όταν δέχεσαι ή κάνεις κλήση(το φοβόμουν αυτο)

 

Μπορεί να δουλέψει με bluetooth ακουστικο αρκει να είναι συσκευή για κινητά χωρις bluetooth.Δόνηση δεν έχει και νομίζω έχει μόνο ένα ήχο κλήσης που δε μπορείς να αλλάξεις(μπορεις αλλά πρεπει να το ψάξεις πολύ...)Χωρίς το handsfree που παρέχεται η συσκευή δε μπορει να χρησιμοποιήσει το μικρόφωνο και τα ηχεία του PDA όπως αλλωστε και καμία gprs cf καρτα.

 

Άλλο αρνητικό είναι οτι όταν ερχεται μήνυμα δεν ακούγεται ήχος αλλά βγαίνει ένας φάκελος στην οθόνη.

 

Είναι πολύ μικρό και δε μεγαλώνει το pda σε αντίθεση με άλλα cf gprs που είναι τέρατα...Μπορεί να διαβάσει τα τηλέφωνα που έχεις στο pda και όχι μόνο αυτά που είναι στη sim.

 

Συνδέεται και με φορητό με adapter cf to pcmcia που δεν περιλαμβάνεται.

Στέλνει και sms και με bluetooth keyboard πιστεύω βολευει.Έχει αναγνώριση κλήσης,απόκρυψη εκτροπή και όλα τα σχετικα...

 

Δεδομένου ότι μια αντίστοιχη pcmcia κάρτα για χρήση μόνο με το φορητό κάνει γύρω στα 200 ευρά πιστέυω ότι αξίζει η αγορά της συγκεκριμένης κάρτας που είναι cf και κάνει και για pda και για φορητό. Και pda να αλλάξεις μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αρκεί να υπάρχει cf υποδοχή.

 

Παιδιά όλα αυτά πολύ βιαστικά αλλά οταν βρώ περισσότερο χρόνο μετά την καταραμένη εξεταστική(ελπίζω η τελευταία...) θα δείξω και καμια φώτο θα κάνω και καμια δοκιμή για όποιον ενδιαφέρεται να δούμε τα σχετικά με την κατανάλωση μπαταρίας κτλ

 

Πάντως στην ερώτηση PDA και κινητό ή smartphone ίσως και αυτή να είναι μια καλή λύση αν και δε νομιζω να μπορει να αντικαταστήσει πλήρως ένα κινητο.

 

 

Αυτά

 

Ξέχασα να πω το καλύτερο:Υπάρχει επιλογή να είναι κλειστό το PDA και να ανοίγει μόνο όταν δέχεσαι κλήση!!!Όπως καταλαβαίνετε αυτό αυξάνει πολύ το χρόνο αναμονής και διάρκειας της μπαταρίας.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!Όχι πια μόνο PDA,όχι πια μόνο κινητό αλλά όλα σε ένα!!!Ούτε ποσοστά να έπερνα από την ambicom...

Η πλάκα είναι ότι ενώ εγώ νομίζω ότι ανακάλυψα την αμερική... η συσκευή αυτή υπάρχει από το 2003 (π.Χ.) απλά εγώ τώρα την πήρα πρέφα...

 

 

 

 

 

 

mipos tha sou evgene fthinotero an poulouses to pda sou kai epernes ena s100 me ~350euro MAX ? (metaxirismeno se kali katastasi..)

tha eixes mikrotero megethos! pocket pc mobile etimo! kai xoris tous periorismous pou anaferis parapano... ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

mipos tha sou evgene fthinotero an poulouses to pda sou kai epernes ena s100 me ~350euro MAX ? (metaxirismeno se kali katastasi..)

tha eixes mikrotero megethos! pocket pc mobile etimo! kai xoris tous periorismous pou anaferis parapano... ;)

 

Ακομα πιο φθηνα θα μου εβγαινε να μην επερνα τίποτα και να κρατούσα τα λεφτά μου...

 

Το PDA όμως δεν το πήρα για να το πουλήσω...Το πήρα γιατί μου χρειαζόταν ένα PDA με ισχυρό επεξεργαστή.Αλλιώς δεν υπήρχε λόγος να δώσω 600 ευρά για να πάρω τελικά το S100 και μάλιστα μεταχειρισμένο...

Παιρνοντας το GPRS modem-κινητό απλά προσθέτω νέες δυνατότητες στο PDA μου που δεν τις είχε πριν.Και το 6515 θα μπορούσα να πάρω αλλά αποκλείστηκε λόγω μικρού επεξεργαστή και μικρής οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αυτόν τον twin SIM adapter (το κατάστημα στέλνει Ελλάδα, έχω πάρει μερικά πράγματα από εκεί), αλλά δεν ξέρω κανέναν που να τον έχει δοκιμάσει. Αν θέλεις μπορείς να τον πάρεις τον adapter και να μας πεις την εμπειρία σου. :)

 

Mhpws telika dokimase kaneis ton sygekrimeno adapter?

Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω μηνυμα το ποσταρα στους τεχνολογικους προβληματισμους αλλα μαλλον εδω θα βρω περισσοτερη βοηθεια.

 

Λοιπον επειδη τα εξοδα τρεχουν και δεν μπορω αυτην την στιγμη να παρω ενα super ppc σαν το dell axim 51v, (ξερω οτι συντομα θα θελω και κινητο ) Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο entry level αλλα οχι και ασχημα ppc.

 

HEWLETT PACKARD IPAQ RX1950

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPa...Id=1&sts_cid=3

 

http://www.pdagold.com/articles/detail.asp?a=262

 

Acer n30

http://www.play247.gr/index.php?main...oducts_id=1029

 

http://www.pdagold.com/articles/detail.asp?a=174

 

Βασικα εγω θελω ενα ppc για να περνανε πιο ευχαριστα οι ωρες στα λεωφορεια και τα τρενα(απο φεβ. φοιτητης ) αυτο συνεπαγετε καλη μπαταρια, επισεις να κραταω καποιες σημειωσεις και φυσικα να εχω προσβαση σε ολες τις εφαρμογες που τρεχουν σε ppc, δεν θα με χαλουσε το wifi που εχει το hp, ομως θεωρω εξισου σημαντικο και τα bt-ir και usb host που εχει το acer και δεν εχει το hp.

Ακουω.

 

Ακουω λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω μηνυμα το ποσταρα στους τεχνολογικους προβληματισμους αλλα μαλλον εδω θα βρω περισσοτερη βοηθεια.

 

 

 

Ακουω λοιπον.

Φίλε δεν είμαι και expert στα PDA αλλά πιστεύω ότι μπορώ να σε βοηθήσω αρκεί να με ακούσεις και να μην βιαστείς.

 

Το ΗΡ έχει 32 ΜΒ RAM και όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ λίγη για να τρέχεις προγράμματα απαιτητικά.Το Ασερ έχει 64 αλλά έχει windows 2003 ενώ το ΗΡ έχει 2005 που δε χρησιμοποιούν τη μνήμη ΡΑΜ για αποθήκευση άρα μένει όλη η μνήμη ΡΑΜ για να τρέχεις προγράμματα.Και με το ACCER δηλαδή που έχει 64 ΜΒ πάλι γύρω στα 30 θα έχεις διαθέσιμα για να τρεχεις τα προγράμματα.

 

Κανένα από τα 2 φυσικά δεν έχει δύο υποδοχές για μνήνη άρα ξέχνα και το microdrive(ακούγεται ότι θα βγει 20 gb..) ξέχνα και πολλές άλλες συσκευές που έχουν πολύ ενδιαφέρον(από VGA out για παρουσιαση εργασιας σε projector μέχρι τηλεόραση και ραδιο

 

Το HP δεν έχει bluetooth ενώ το ΑΣΕΡ δεν έχει wifi.Υπαρχουν κάρτες SD kai για wifi kai gia bluetooth αλλά για να ενσωματώνουν και μνήμη θα είναι ακριβές οπότε αν τις αγοράσεις θα πληρώσεις στο τέλος πιο πολλά από το DELL ΑΧΙΜ και θα αλλάζεις και συνέχεια κάρτες χωρίς αποτέλεσμα...Το USB host που ανέφερες στην ουσία είναι άχρηστο γιατ'ι σκ'εψου ότι δε μιλάμε για λαπτοπ αλλά για PDA kai το ρευμα καθώς και η έλειψη υποστήριξης για τα περισσότερα περιφεριακά το περιορίζει.Εκτός και αν υπαρχει κάποιος εδω μέσα που έκανε τόσο φοβερά και τρομερά πράγματα με το USB host και δεν το έχω πάρει χαμπάρι εγώ...

 

Με λίγα λόγια σε συμβουλέυω φιλικά να μην πάρεις κανένα από τα 2 γιατί και τα 2 τα θεωρώ αχρηστα.

 

Είναι σα να ρωτάς :Να τα φτιάξω με μία χοντρή αλλά ομορφούλα ή με μία αδύνατη και ασχημούλα?Με καμία από τις 2 είναι η σωστή απάντηση!!!

 

Καταλαβαίνω οτι δεν θέλεις να δώσεις πολλά λεφτά αλλά σκέψου ότι αν είναι πολλά τα 500 για το DELL AXIM τότε είναι πάρα πάρα πάρα πολλά τα 300 ευρώ για να πάρεις μια από τις σχεδών άχρηστες συσκευές που ανέφερες...

 

Σκέψου έξυπνα και μην πετάξεις τα λεφτά σου...Εκτός και αν θες να δώσεις 300 ευρώ για να παίζεις πασιέντζα...Περίμενε να πάρεις κάτι καλό που να αξίζει.

 

Τέλος μην ξεχνάς ότι στο τρένο μπορούμε και να σηκωθούμε, να πάμε προς το μπάρ,να κολλήσουμε και σε κανένα ωραίο κοριτσάκι,να μας δώσει και κανένα τηλέφωνο και ότι ήθελε προκύψει...

 

 

Ελπίζω να βοήθησα αν και κάτι μου λέει ότι βιάζεσαι να πετάξεις τα λεφτά σου...Δεν κρατι'εσαι με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν είμαι και expert στα PDA αλλά πιστεύω ότι μπορώ να σε βοηθήσω αρκεί να με ακούσεις και να μην βιαστείς.

 

Το ΗΡ έχει 32 ΜΒ RAM και όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ λίγη για να τρέχεις προγράμματα απαιτητικά.Το Ασερ έχει 64 αλλά έχει windows 2003 ενώ το ΗΡ έχει 2005 που δε χρησιμοποιούν τη μνήμη ΡΑΜ για αποθήκευση άρα μένει όλη η μνήμη ΡΑΜ για να τρέχεις προγράμματα.Και με το ACCER δηλαδή που έχει 64 ΜΒ πάλι γύρω στα 30 θα έχεις διαθέσιμα για να τρεχεις τα προγράμματα.

 

Κανένα από τα 2 φυσικά δεν έχει δύο υποδοχές για μνήνη άρα ξέχνα και το microdrive(ακούγεται ότι θα βγει 20 gb..) ξέχνα και πολλές άλλες συσκευές που έχουν πολύ ενδιαφέρον(από VGA out για παρουσιαση εργασιας σε projector μέχρι τηλεόραση και ραδιο

 

Το HP δεν έχει bluetooth ενώ το ΑΣΕΡ δεν έχει wifi.Υπαρχουν κάρτες SD kai για wifi kai gia bluetooth αλλά για να ενσωματώνουν και μνήμη θα είναι ακριβές οπότε αν τις αγοράσεις θα πληρώσεις στο τέλος πιο πολλά από το DELL ΑΧΙΜ και θα αλλάζεις και συνέχεια κάρτες χωρίς αποτέλεσμα...Το USB host που ανέφερες στην ουσία είναι άχρηστο γιατ'ι σκ'εψου ότι δε μιλάμε για λαπτοπ αλλά για PDA kai το ρευμα καθώς και η έλειψη υποστήριξης για τα περισσότερα περιφεριακά το περιορίζει.Εκτός και αν υπαρχει κάποιος εδω μέσα που έκανε τόσο φοβερά και τρομερά πράγματα με το USB host και δεν το έχω πάρει χαμπάρι εγώ...

 

Με λίγα λόγια σε συμβουλέυω φιλικά να μην πάρεις κανένα από τα 2 γιατί και τα 2 τα θεωρώ αχρηστα.

 

Είναι σα να ρωτάς :Να τα φτιάξω με μία χοντρή αλλά ομορφούλα ή με μία αδύνατη και ασχημούλα?Με καμία από τις 2 είναι η σωστή απάντηση!!!

 

Καταλαβαίνω οτι δεν θέλεις να δώσεις πολλά λεφτά αλλά σκέψου ότι αν είναι πολλά τα 500 για το DELL AXIM τότε είναι πάρα πάρα πάρα πολλά τα 300 ευρώ για να πάρεις μια από τις σχεδών άχρηστες συσκευές που ανέφερες...

 

Σκέψου έξυπνα και μην πετάξεις τα λεφτά σου...Εκτός και αν θες να δώσεις 300 ευρώ για να παίζεις πασιέντζα...Περίμενε να πάρεις κάτι καλό που να αξίζει.

 

Τέλος μην ξεχνάς ότι στο τρένο μπορούμε και να σηκωθούμε, να πάμε προς το μπάρ,να κολλήσουμε και σε κανένα ωραίο κοριτσάκι,να μας δώσει και κανένα τηλέφωνο και ότι ήθελε προκύψει...

 

 

Ελπίζω να βοήθησα αν και κάτι μου λέει ότι βιάζεσαι να πετάξεις τα λεφτά σου...Δεν κρατι'εσαι με τιποτα...

 

Θα αρχισω αναποδα:

Δεν εχει τρενο για κοζανη, αλλα λεωφορειο, αρα no bar no chicks LoL

Αλλα και παλι οι καρβουνιαριδες εχουν και bar?

Off topic τελος.

 

Δεν πιστευω οι συσκευες που αναφερω να ειναι πεταμα χρηματων, το acer το αφηνω στην ακρη εκτος απο το bt τελικα δεν εχει κατι καλυτερο απο το hp , οποτε θα μιλησω για το hp, συμφωνα με το review που εδωσα το hp μπορει να παιξει video σε loop με τερμα φωτεινοτητα για σχεδον 6ωρες, το axim βγαζει μεχρι κοζανη απο θεσσαλονικη, ή τα μαγικα του 2700g ειναι ..."for indoor use only"<-(ψαξε την συσκευη που το γραφει αυτο)? Tο hp μπορει να παιξει 14ωρες mp3, το axim με τα βιας μπορει να κρατηθει ανοιχτο χωρις να κανει τπτ πανω απο 5ωρες.

Συμφωνα με το παρακατω μπορεις να δεις μια συγκριση στον betaplayer που για μενα το hp παει μια χαρα(θα την δεις στο review που εδωσα).

 

FSC Pocket LOOX N520 184,82%

HP iPAQ hx2750 163,56%

->HP iPAQ rx1950 153,06%

MDA Compact 102,56%

 

Επιπλεον μιλαμε για μια συσκευη που ειναι απο τα μικροτερα και ελαφρυτερα ppc(ισως και η μικροτερη-ελαφρυτερη) με 3.5" οθονη.

Τα περιφερειακα που αναφερεις δεν με ενδιαφερουν, ενα 20gb microdrive θα κοστιζει οσο εχει το axim 51v,(εδω το 6αρι κανει 250ε).

Για την μνημη που αναφερεις: αν διαβασεις στο review που δινω θα δεις οτι 32mb ram για τα wm5 φτανουν, εδω το κορυφαιο axim 51v εχει 64mb, οπως και το qtek 9100 και 9000.

Τελος το μονο που με ψιλοχαλαει ειναι οτι το hp δεν εχει bt, απο εκει και περα τπτ παραπανω, για τα λεφτα του παντα.

 

Πιστευω οτι για αυτο που το θελω θα κανει και δεν αξιζει να θυσιασω ενα καινουριο κινητο που θελω να παρω προσεχως, για ενα to much ppc σαν το dell axim 51v, οσο και εαν μου αρεσει(πλην την κακιστη αυτονομια του).

 

Υ.Γ Οσο για το acer δεν παυει να ειναι ενα αξιοπρεπες ppc με 230ε.

Link to comment
Share on other sites

ε.

Μή με βάζεις να διαβάζω και όλα τα review...Εσύ θα την πάρεις την συσκευή...

 

Δε θέλω να σε επηρεάσω αλλά πάντως εγώ λεφτά για συσκευή χωρίς wifi δε θα έδινα...Ιδίως σήμερα που έχει γεμίσει ο τόπος με router..

 

Και συσκευή χωρίς bluetooth δεν είναι ότι καλύτερο γιατί με το bluetooth Μπορείς να κάνεις κλήσεις από το PDA μέσω του κινητού καθώς και να μπαίνεις στο ιντερνετ.Μπορείς να βρείς sd bluetooth apo play 247 γυρω στα 60 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.To GPS ξέχνα το γιατί με bluetooth sdio δε θα έχεις μετάκάρτα να βάλεις τους χάρτες...

 

Πριν πάρεις το ΗΡ πήγαινε οπωσδήποτε(αν δεν το έχεις δει) στα φορουμ της ΗΡ για το μοντέλο αυτό http://www.ipaqhq.com/forums/forumdisplay.php?f=18

 

και πάρε απόφαση ανάλογα με πόσα προβλήματα βγάζει και τι ασυμβατότητες έχει

 

 

Αυτά από μένα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...