Jump to content

Τα πάντα για το πρόγραμμα "ΔΙΟΔΟΣ"


 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;  

142 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;

    • Πολύ,αργά αλλά σταθερά και με εμφανή προσπάθεια.
      27
    • Λίγο,δυστυχώς ή ευτυχώς καθυστερούν αδικαιολόγητα.
      27
    • Καθόλου,μαύρα χάλια και αδιαφορία από τους αρμόδιους.
      44
    • Δεν είμαι φοιτητής αλλά είναι ζωτικής σημασίας για όσους είναι.
      13
    • Είμαι φοιτητής αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχω ενημερωθεί καθόλου.
      31


Recommended Posts

Και απαντάω εγώ τώρα:

 

1)Γίνεται αυτόματα αορίστου. Άμα θες να διακόψεις στέλνεις εγγράφως μία αίτηση διακοπής στην otenet. Απλά για 12 μήνες έχεις δέσμευση που σημαίνει ότι δε μπορείς να διακόψεις.Επίσης αν τελειώσουν και τα ν+1 χρόνια μετατρέπεται αυτόματα σε OTENET OnDSL Bundle 768 ή OTENET OnDSL Bundle 1024.

 

2)Όπως είπα μπορείς να διακόψεις. Λογικά τα ίδια θα ισχύουν και για την forthnet.

 

3) Φυσικά κα μπορείς! Το μόνο που σε αναγκάζουν είναι η δωδεκάμηνη δέσμευση.

 

Thank you very much Theoni!!

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι αλήθεια ότι η 12μηνη δέσμευση είναι λίγο βραχνάς.Γιατί σε 1 χρόνο κανείς δεν ξέρει σε τι ταχύτητες θα έχουν πάει τότε
Link to comment
Share on other sites

Εβελπιστείς ότι αν γίνουν αλλαγές κάτι θα κάνει και ο πάροχος για σένα, καμιά προσφορά, who knows! Είναι και θέμα ανταγωνισμού και πολιτικής της κάθε εταιρίας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εβελπιστείς ότι αν γίνουν αλλαγές κάτι θα κάνει και ο πάροχος για σένα, καμιά προσφορά, who knows! Είναι και θέμα ανταγωνισμού και πολιτικής της κάθε εταιρίας.

 

 

Ε καλά.Φαίνεται πως μας υπολογίζουν μέχρι στιγμής,στην όλη πορεία του ΔΙΟΔΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

gia pes entypwseis. επειδη θελω για ενα τριμηνο.

σκεφτομαι να βαλω αυτη τη προσφορα

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μετρο συγκρισης γιατι ειναι η πρωτη μου συνδεση, οποτε δεν μπορω να σου πω καλη/κακη. Ευχαριστημενος εμεινα παντως, κανενα κολλημα με ports σε filesharing προγραμματα. Αυτο που με εχει καψει ειναι το ρουτερ που διαλεξα και το οποιο δεν τα σηκωνει τα ρ2ρ. Τρεις μηνες ειναι αυτοι, αν δεν σου αρεσει δεν συνεχιζεις.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος κάπου διάβασα οτι στο ΔΙΟΔΟΣ πέρνεις πανεπιστημιακό IP εκτός αν βάλεις ΤΕLLAS και έχεις περιορισμούς σε κάποια προγράμματα όπως το OUTLOOK κ.α. Υπάρχουν μήπως κ περιορισμοί ως προς τις σελίδες που μπορέις να ανοίξεις κ τα αρχεία που μπορείς να κατεβάσεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Το ΔΙΟΔΟΣ όντως δίνει πανεπιστημιακό ip του εκάστοτε πανεπιστημίου που σπουδάζεις.Απο σελίδες βρήκα ότι έχω μόνο ip και όχι hostname αλλά αυτό δεν μας αφορά.

 

Για το Outlook δεν πρέπει να υπάρχει περιορισμός αν και νομίζω πως έχει μια ιδιαιτερότητα για να το χρησιμοποιήσεις.

 

Τουλάχιστον για μένα και λογικά κατ'επέκταση για όλους τους χρήστες του πανεπιστημίου μου δεν υπάρχει κανένας περιορισμός για τίποτα.Κατεβάζω κανονικότατα οτιδήποτε και μπαίνω οπουδήποτε.Αυτά που λές ισχύουνε για όταν μπαίνεις απο υπολογιστή μέσα από το ίδρυμα όπως απο υπολογιστικά κέντρα,εργαστήρια και απο εστίες αλλά σίγουρα ο περιορισμός αυτός δεν ισχύει για το σε ποια σελίδα θα μπείς.

 

Ένα μεγάλο μειονέκτημα που διαπίστωσα είναι ότι ένας υπολογιστής με ΔΙΟΔΟΣ χωρίς κανένα firewall την έχει βάψει ασχημότατα.Είναι γεγονός ότι έχω δεχτεί τη στιγμή αυτή 57 επιθέσεις και σήμερα είναι η 15η ξεχωριστή μέρα που χρησιμοποιώ το ΔΙΟΔΟΣ από το 2ο λειτουργικό.Άρα πολλαπλασιάστε επι 2 ή επι 3 το 57 για τις συνολικές επιθέσεις.Επειδή τσεκάρω τις ip τους και τα hostnames τους,καταλαβαίνω απο τις συντομογραφίες τους απο που προέρχονται,από εργαστήρια του τμήματός μου και μάλιστα όχι απο τα πολύ γνωστά,μερικοί μεταπτυχιακοί πολλοί μάγκες το παίζουν.Όταν πάω καμιά φορά στο υπολογιστικό μιλάμε σε ταράζουν απο επιθέσεις.Θα γούσταρα πολύ να πάω αυτά τα ιp και τα hostnames σε κανένα υπεύθυνο και να βρούμε υπέυθυνους των επιθέσεων,να τους κάνω για τα καλά ρεζίλι και κανένα μπινελίκι γιατί εγώ μπορεί να μην παθαίνω τίποτα,σκεφτείται κανένα που δεν ξέρει περί security όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Το ΔΙΟΔΟΣ όντως δίνει πανεπιστημιακό ip του εκάστοτε πανεπιστημίου που σπουδάζεις.Απο σελίδες βρήκα ότι έχω μόνο ip και όχι hostname αλλά αυτό δεν μας αφορά.

 

Για το Outlook δεν πρέπει να υπάρχει περιορισμός αν και νομίζω πως έχει μια ιδιαιτερότητα για να το χρησιμοποιήσεις.

 

Τουλάχιστον για μένα και λογικά κατ'επέκταση για όλους τους χρήστες του πανεπιστημίου μου δεν υπάρχει κανένας περιορισμός για τίποτα.Κατεβάζω κανονικότατα οτιδήποτε και μπαίνω οπουδήποτε.Αυτά που λές ισχύουνε για όταν μπαίνεις απο υπολογιστή μέσα από το ίδρυμα όπως απο υπολογιστικά κέντρα,εργαστήρια και απο εστίες αλλά σίγουρα ο περιορισμός αυτός δεν ισχύει για το σε ποια σελίδα θα μπείς.

 

Ένα μεγάλο μειονέκτημα που διαπίστωσα είναι ότι ένας υπολογιστής με ΔΙΟΔΟΣ χωρίς κανένα firewall την έχει βάψει ασχημότατα.Είναι γεγονός ότι έχω δεχτεί τη στιγμή αυτή 57 επιθέσεις και σήμερα είναι η 15η ξεχωριστή μέρα που χρησιμοποιώ το ΔΙΟΔΟΣ από το 2ο λειτουργικό.Άρα πολλαπλασιάστε επι 2 ή επι 3 το 57 για τις συνολικές επιθέσεις.Επειδή τσεκάρω τις ip τους και τα hostnames τους,καταλαβαίνω απο τις συντομογραφίες τους απο που προέρχονται,από εργαστήρια του τμήματός μου και μάλιστα όχι απο τα πολύ γνωστά,μερικοί μεταπτυχιακοί πολλοί μάγκες το παίζουν.Όταν πάω καμιά φορά στο υπολογιστικό μιλάμε σε ταράζουν απο επιθέσεις.Θα γούσταρα πολύ να πάω αυτά τα ιp και τα hostnames σε κανένα υπεύθυνο και να βρούμε υπέυθυνους των επιθέσεων,να τους κάνω για τα καλά ρεζίλι και κανένα μπινελίκι γιατί εγώ μπορεί να μην παθαίνω τίποτα,σκεφτείται κανένα που δεν ξέρει περί security όμως.

 

Κάτσε γιατί τώρα με άγχωσες και πήγαινα αύριο πρωί πρωί να βάλω μπρός! :cry:

 

Μή μου λές τέτοια τώρα γιατί λογικό είναι κάποια μ@λ@κιστήρια να ξέρουν αρκετά πράγματα για να κάνουν σχεδόν το οτιδήποτε στον υπολογιστή σου...Άν έχεις firewall [εγώ έχω internet security για την ακρίβεια, το kaspersky], μέχρι ποιό σημείο μπορούν να φτάσουν;Πέρα απο επιθέσεις και ζημιά, μπορούν ας πούμε να έχουν πρόσβαση σε ιστορικό internet explorer και τα σχετικά; [Άν και σκεφτόμουν να βάλω firefox που έχουν λυσσάξει να το προωθούν ώς το πιό ασφαλές...είδωμεν!] Μπορούν να δούν γενικά σε τί site μπαίνεις;Μπορούν να μάθουν σε ποιόν αντιστοιχεί αυτή η ip;Μέχρι τί σημείο μπορούν να φτάσουν τέλος πάντων με δεδομένα αυτά που σου είπα;

 

Ρωτάω γιατί κι εγώ μπορεί να ξέρω αρκετά πράγματα, αλλά δεν σπουδάζω και πληροφορική ή δίκτυα ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο οπότε απο τέτοιες μαγκιές δεν ξέρω πολλά....Σίγουρα δε, όχι τόσα πολλά όσο κάποια κ@θ@ρμ@τ@ [γιατί σοβαρός άνθρωπος που να μην είναι κ@θίκι δεν τα κάνει αυτά, ούτε για πλάκα] που ασχολούνται παραπάνω......

 

Please, επείγει το ζήτημα!! :rolleyes:

http://img226.imageshack.us/img226/7379/ls035gm.gif

Τί ακριβώς είπαμε ότι έγινε την 11η Σεπτεμβρίου;..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω με firewall να έχεις κάποιο πρόβλημα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω τσαντιστεί απίστευτα αυτή τη στιγμή με ΟΤΕnet και τον ΟΤΕ γενικότερα...Ενώ είχα ρωτήσει την κοπελιά στο 134, και μάλιστα σε 2 διαφορετικά τηλεφωνήματα, σε 2 διαφορετικές ημέρες, για να είμαι σίγουρος και μου είχε πεί ότι άν βάλω ΔΙΟΔΟΣ απλά θα γίνει αλλαγή πακέτου πάνω στην ήδη υπάρχουσα σύνδεση dsl που έχω [και γι αυτό το λόγο προτίμησα κυρίως την ΟΤΕnet πάλι, για να μην μου κόβουν τη σύνδεση και μείνω κάποιες μέρες χωρίς ίντερνετ], σήμερα πάω όλα ωραία και καλά και κάνω την αιτησούλα μου στο πλησιέστερο ΟΤΕshop και λέω κιόλας στην πωλήτρια τί μου είπαν απο 134, με παίρνουν πρίν λίγο απο ΟΤΕnet και μου λένε ότι δεν γίνεται και πρέπει να βγάλω τη μία σύνδεση, για να μπορέσουν αν μου βάλουν τη Δίοδο.........

 

Τα παίρνεις τώρα ή δεν τα παίρνεις;; :chair:

 

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο ΠΑΛΙ το 134, τα λέω όλα αυτά σε έναν που το σήκωσε, και μου απαντάει: "Ναί, είναι γνωστό ότι πρέπει να μην υπάρχει άλλη σύνδεση γιατί μπορεί στην ουσία να είναι πάλι μέσω ΟΤΕnet αλλά ο πάροχος αυτή τη φορά θα είναι η ΔΙΟΔΟΣ", και στραβώνει μόλις ακούει και ότι ο μόνος λόγος που τους επιλέγω πάλι, μιάς και υπάρχουν πολύ πιο φτηνές προσφορές στα 1024 απο άλλους παρόχους είναι η διευκόλυνση του να μην αλλάζω γραμμή...Όταν τον ρώτησα πόσο καιρό θα χρειαστεί να μείνω χωρίς ίντερνετ μου απαντάει το σοκαριστικό: "Δεν γνωρίζω, συνήθως για την απενεργοποίηση της γραμμής παίρνει γύρω στη μία με δύο βδομάδες, και άλλες 10 με 12 μέρες για την ενεργοποίηση του άλλου προγράμματος...γύρω στο μήνα υπολογίστε..." :X :shock: :eek: :dizzy: :fool: :chair:

 

Ποιό μήνα βρε σαφρακιασμένο;;Πάνε καλά;Τί θα κάνω εγώ ένα μήνα χωρίς νετ;; :cry: Μήπως έχετε κάτι να μου προτείνετε;Οι άλλοι πάροχοι, κάνουν κι αυτοί 10 με 12 μέρες;;Μήπως, θα τη φάω που θα τη φάω στη μάπα την έλλειψη ίντερνετ, να το γυρίσω σε καμία άλλη εταιρία για σπάσιμο;; :kill:

 

Πραγματικά, άν δεν ήταν και το ότι θα γυρίσω απο 728 σε 1024 μη σας πώ ότι το σκεφτόμουν να την αφήσω όπως είναι και να γράψω και τα λεφτά και το συμφέρον......

http://img226.imageshack.us/img226/7379/ls035gm.gif

Τί ακριβώς είπαμε ότι έγινε την 11η Σεπτεμβρίου;..

Link to comment
Share on other sites

Όταν τον ρώτησα πόσο καιρό θα χρειαστεί να μείνω χωρίς ίντερνετ μου απαντάει το σοκαριστικό: "Δεν γνωρίζω, συνήθως για την απενεργοποίηση της γραμμής παίρνει γύρω στη μία με δύο βδομάδες, και άλλες 10 με 12 μέρες για την ενεργοποίηση του άλλου προγράμματος...γύρω στο μήνα υπολογίστε..."

 

100% περισσότερο από μήνα, γιατί:

(α) Γίνεται χαμός με τις συνδέσεις, αυξάνονται με ρυθμό μία ανά λεπτο.

(β) Σήμερα κλείνω τρεις εβδομάδες από την κατάθεση της αίτησης και ακόμα να ενεργοποιηθεί.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

100% περισσότερο από μήνα, γιατί:

(α) Γίνεται χαμός με τις συνδέσεις, αυξάνονται με ρυθμό μία ανά λεπτο.

(β) Σήμερα κλείνω τρεις εβδομάδες από την κατάθεση της αίτησης και ακόμα να ενεργοποιηθεί.

 

:shock: Όπως λέει και ο Daffy Duck: "Mama!" :cry:

 

Δεν είναι δυνατόν!Και μόλις επέστρεψα απο το ΟΤΕshop που πήγα να δώ τί μπορεί να γίνει και μου είπε η [απογευματινή] υπάλληλος ότι η αίτηση για απενεργοποίηση έχει ήδη κατατεθεί...Προφανώς το πρωί με όλο εκείνο το χαρτομάνι η κοπελιά ή άλλη [η οποία ήταν εξυπηρετικότατη, btw, αυτή και η απογευματινή] μας είπε πως προοληπτικά καλό θα ήταν να έχουν και μία αίτηση εκεί υπογεγραμένη που να ζητάει κατάργηση της γραμμής, για να μην μας ξαναφέρνουν σε περίπτωση που χρειαζόταν αλλά τελικά δεν θυμόμουν να είχε γίνει αυτό...Τώρα, την καημένη κι αυτή, να πώ "Να 'ναι καλά η κοπέλα που το σκέφτηκε και θα γίνει μία ώρα αρχίτερα" ή όχι;;Τώρα θα μου πείτε, κακά τα ψέματα, πάλι εκεί θα κατέληγα, ότι και να γινόταν οπότε πάλι καλά να λέω και να προσεύχομαι να ξεμπερδέψουν γρήγορα..... :help:

http://img226.imageshack.us/img226/7379/ls035gm.gif

Τί ακριβώς είπαμε ότι έγινε την 11η Σεπτεμβρίου;..

Link to comment
Share on other sites

Στο http://www.diodos.gsrt.gr, και να ακολουθήσεις τις οδηγίες. Αλλά πως να το βάλεις, αφού δεν είσαι σε Πανεπιστήμιο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τότε είσαι τυχερός. Ελπίζω να σου λύθηκαν όλες οι απορίες από το site. Αν έχεις άλλες, εδώ είμαστε.

 

Α και υπολόγισε ότι από τη στιγμή που θα καταθέσετε την αίτηση, θα χρειαστείτε περίπου 4 εβδομάδες εώς την ενεργοποίηση...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ χαρούμενη!Επιτέλους ήρθε το dsl!Tην Παρασκευή έστειλα τα χαρτιά για τις αιτήσεις κ σήμερα το απόγευμα μου ήρθε!Έβαλα otenet φυσικά κ είμαι πολύ ευχαριστημένη!Δεν περίμενα να έρθει τόσο γρήγορα:D
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι σου ήρθε το onDSL kit; Ή ότι ενεργοποιήθηκε η DSL σου;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι σου ήρθε το onDSL kit; Ή ότι ενεργοποιήθηκε η DSL σου;

 

Προφανώς θα εννοεί τη dsl, γιατί αυτά τα χαρτιά περιέχονται μέσα στο κουτί το ondsl kit.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:cry:

Σήμερα κλέινω 4 εβδομάδες από την κατάθεση της αίτησης και ακόμη να ενεργοποιηθεί...

:cry:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...