Jump to content

Destinator 6


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το Dest6 είναι πολύ καλύτερο σε περιβάλλον και ταχυτητα από το PN. Το μόνο που μου έλειψε ήταν το home button.

Επίσης δεν χρειάζεσαι ποια stylus για τη χρήση

Δουλεύει άψογα με τους χάρτες της NGI αλλά δεν κατάφερα να φτιάξω τις καμερες να δουλέψουν.

Κάνει επίσης πολύ γρηγόροτερα rerouting της διαδρομής.

Εύχομαι οι χάρτες της Navteq στην Ευρώπη να είναι το ίδιο καλοί όσο της NGI στην Ελλάδα.

 

 

Τον Αυγουστο θα κάνω τσεκ σε Γερμανία και Τσεχία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα έχει home button. Ενιγουει, εγώ το βρήκα πολύ πιο αργό, το στίγμα μου στο δρόμο είναι πάντα 2 sec πιο πίσω, πρώτα φτάνω εγώ μετά το βελάκι, κάτι που δεν συμβαίνει στο pn. Δεν ξέρω τι λέτε εσείς...

 

Εδιτ: Το 6 υπολογίζει μια συγκεκριμένη διαδρομή σε 8'' ενώ το PN σε 4. Επίσης, το πρώτο θέλει καμιά 15ρια για να κλείσει ενώ το 2ο αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο την αλλη δεν βλεπει τους χαρτες με τιποτα

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μα έχει home button. Ενιγουει, εγώ το βρήκα πολύ πιο αργό, το στίγμα μου στο δρόμο είναι πάντα 2 sec πιο πίσω, πρώτα φτάνω εγώ μετά το βελάκι, κάτι που δεν συμβαίνει στο pn. Δεν ξέρω τι λέτε εσείς...

 

Εδιτ: Το 6 υπολογίζει μια συγκεκριμένη διαδρομή σε 8'' ενώ το PN σε 4. Επίσης, το πρώτο θέλει καμιά 15ρια για να κλείσει ενώ το 2ο αμέσως.

 

 

Φίλε μου αυτό δεν το κάνει ούτε στο emulator που το έχω βάλει.

 

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ pocket pc αλλά από την επαφή που έχω με τα δύο destinator που φαίνεται πιο ραφιναρισμένο το 6 καθώς και πιο γρήγορο.

 

Σε γνωστούς μου όμως που χρησιμοποιούσαν το PN καθημερινά του φαίνεται κάπως περίεργο το νέο γραφικό περιβάλλον. Ένα κοινά παράπονο είναι ότι για να βγεις από το πρόγραμμα πρέπει να κάνεις αρκετά κλικ σε αντίθεση με το PN.

 

Μου φαίνεται ότι είναι φτιαγμένο περισσότερο για συσκευές που θα χρησιμοποιούνται μόνο σε αυτοκίνητο.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Johner :)

 

Εμένα πάλι δε μου αρέσει η φωνή της κοπέλας. Αλλοδαπή είναι η κυρία? :lol:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μα έχει home button. Ενιγουει, εγώ το βρήκα πολύ πιο αργό, το στίγμα μου στο δρόμο είναι πάντα 2 sec πιο πίσω, πρώτα φτάνω εγώ μετά το βελάκι, κάτι που δεν συμβαίνει στο pn. Δεν ξέρω τι λέτε εσείς...

 

Εδιτ: Το 6 υπολογίζει μια συγκεκριμένη διαδρομή σε 8'' ενώ το PN σε 4. Επίσης, το πρώτο θέλει καμιά 15ρια για να κλείσει ενώ το 2ο αμέσως.

 

Ισως να φταιει το οτι το εχεις σπασει και οχι αγορασει...:O :O :O

Εμενα παιζει στον ποντο !

Link to comment
Share on other sites

Ενώ το PN που δουλεύει άψογα το έχω αγορασμένο, σωστά!... :) Τέλος πάντων, τα έχω και τα 2 πάνω προς το παρόν και βλέπουμε.

 

Εχεις μαλλον καλυτερο σπασιμο φιλε μου. Θυμησου οτι ειχε βγει καποιο "κλειδι" για PN που εχανε σημα... Το ιδιο μπορει να συμβαινει και τωρα.

Αμα το αγορασεις θα δεις οτι παιζει μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

το Dest6 είναι πολύ καλύτερο σε περιβάλλον και ταχυτητα από το PN. Το μόνο που μου έλειψε ήταν το home button.

Επίσης δεν χρειάζεσαι ποια stylus για τη χρήση

Δουλεύει άψογα με τους χάρτες της NGI αλλά δεν κατάφερα να φτιάξω τις καμερες να δουλέψουν.

Κάνει επίσης πολύ γρηγόροτερα rerouting της διαδρομής.

Εύχομαι οι χάρτες της Navteq στην Ευρώπη να είναι το ίδιο καλοί όσο της NGI στην Ελλάδα.

 

 

Τον Αυγουστο θα κάνω τσεκ σε Γερμανία και Τσεχία

 

apla kane copy ta aparaitita arxeia sto userdata\favorites

-----------------------------------------------

Current Multimedia BOX.: HTC ARTEMIS - P3300 :tease:

-----------------------------------------------

(mou kopsane ta polla polla.... ;-(( )

Link to comment
Share on other sites

Από όσο το δοκίμασα μου φαίνεται πιο γρήγορο από το PN. Επίσης είναι πολύ πιο "εκλεπτυσμένο" ως εφαρμογή. Μπορείς να αλλάξεις σε άλλο πρόγραμμα (alt+tab) κανονικά και δεν τα παίζει αν το ppc μπει σε standby.

Το αρχείο με τις κάμερες δουλεύει κανονικά. Φαίνονται και στο χάρτη και δουλεύει και η ειδοποίηση. Έχουν αλλάξει όμως τα directories σε σχέση με το PN.

Τα .dat και τα .bmp τα βάζετε στο \DestinatorApps\Destinator\UserData\Favorites

και τα voice στο

\DestinatorApps\Destinator\Voice\Greek

 

Όσον αφορά τις φωνητικές ειδοποιήσεις, όντως η κυριά πρέπει να είναι αλλοδάπή. Ορίστε λοιπόν η παλία φωνή για όσους δεν μπορούν να την αποχωριστούν. Κάντε overwrite τα αρχεία στο \DestinatorApps\Destinator\Voice\Greek

Το αρχείο περιέχει και τις ειδοποίησεις (male) από τις κάμερες συμπιεσμένες με το ίδιο format που χρησιμοποιεί πλέον το Destinator.

Για όποιον θέλει να παίξει με το voice, το codec που χρησιμοποιείται είναι το Speex.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και εγω σε ΜΙΟ Α201 και δουλευει μια χαρα...

Μια απορια...

Οπως και στο ΡΝ ετσι και στο 6 μπορεις να επιλεξεις καποια απο τα Αγαπημενα και τα Χρησιμα (points of interests) να εμφανιζονται στο χαρτη ως εικονιδια.

Στο 6 παρατηρησα οτι ενω αυτο δουλευει για τα Αγαπημενα, στα ΡΟΙ, ενω εχει check box αριστερα απο καθε κατηγορια και υποκατηγορια, αυτα δεν μπορω να τα τσεκαρω, οποτε δεν φαινονται αυτα που θελω στο χαρτη.

 

Μπορει να το δοκιμασει κανεις για να καταλαβω αν ειναι bug ή ειναι κατι που εμφανιζεται μονο σε μενα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τους χαρτες απο το PN σε ποιο φακελο τους βαζουμε γιατι εμενα δεν τους βλεπει ουτε με σφαιρες

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τους χαρτες απο το PN σε ποιο φακελο τους βαζουμε γιατι εμενα δεν τους βλεπει ουτε με σφαιρες

Αν δεν γυρισεις τις επιλογές φωνής και εμφάνισης στα Ελληνικά ουτε και πρόκειται να τους δει! ;) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας με τη σειρα μου κανει κι εγω αρκετες δοκιμες με το Destinator 6 και τους χαρτες της NGI θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες για τα θετικα και αρνητικα του προγραμματος.

Αυτο που παρατηρησα ειναι πως, σε αντιθεση με το ΡΝ, εδω ο δεικτης που δειχνει τη θεση του αυτοκινητου υστερει χρονικα κατα μισο δευτερο περιπου (πραγματικου χρονου) απο την πραγματικη. Γενικα η θεση του αυτοκινητου πλεον αντιστοιχει στην κορυφη του "βελους" και οχι στην ουρα, οπως συνεβαινε με το ΡΝ.

Ολα αυτα με αυθεντικο λογισμικο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω install από την κονσόλα μια γλώσσας μου δημιουργεί έναν φάκελο, π.χ. για τα ελληνικά "DestinatorApps Destinator Greek" ο οποίος είναι στην storage card χύμα.. και φυσικά στο πρόγραμμα δεν έβλέπε ελληνικά...

Αυτό που έκανα είναι χειροκίνητο, πήρα τα αρχεία που ήταν μέσα στον φάκελο "DestinatorApps Destinator Greek" και τα έβαλα στον κανονικό "DestinatorApps Destinator" και φυσικά λειτούργησε...Είναι αυτό λογικό, δηλαδή το πρόγραμμα να κάνει από μόνο του τέτοια πατάτα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω install από την κονσόλα μια γλώσσας μου δημιουργεί έναν φάκελο, π.χ. για τα ελληνικά "DestinatorApps Destinator Greek" ο οποίος είναι στην storage card χύμα.. και φυσικά στο πρόγραμμα δεν έβλέπε ελληνικά...

Αυτό που έκανα είναι χειροκίνητο, πήρα τα αρχεία που ήταν μέσα στον φάκελο "DestinatorApps Destinator Greek" και τα έβαλα στον κανονικό "DestinatorApps Destinator" και φυσικά λειτούργησε...Είναι αυτό λογικό, δηλαδή το πρόγραμμα να κάνει από μόνο του τέτοια πατάτα?

Dimon emena den mou ekane kati tetoio! Doulepse apsoga h egkatastash apo to console kai ta ebale ola sto DestinatorApps directory. Kati allo symbainei me tin periptosi sou. Alitheia ti siskeui exeis? WM5.0 h 2003/2003SE?

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμός ώρας άφιξης και χρόνου διαδρομής είναι για τα πανηγύρια. Στο PN ηταν ακριβέστατος....

Το μοναδικό σοβαρό μειονέκτημα, για μένα, στο 6.

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμός ώρας άφιξης και χρόνου διαδρομής είναι για τα πανηγύρια. Στο PN ηταν ακριβέστατος....

Το μοναδικό σοβαρό μειονέκτημα, για μένα, στο 6.

Kai sto PN itan aparadektos! Nomizo ton upologizei basei ton orion taxititas kai oxi analoga me tin mesi oriaia taxitita sou!

Link to comment
Share on other sites

xmm στο PN μου έπεφτε πάντα μέσα, εκανε και διορθώσεις και έπεφτε μέσα, ποιος ξέρει αλλα μου δουλευε κανονικά!

Εδω τώρα 3 λαλούν και 2 χωρεύουν...

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε bond για τους ήχους με την ελληνίδα. Η αλλοδαπή κυρία (ο θεός να την κάνει) μου έσπαγε τα νεύρα... Πού τη βρήκανε ρε? :lol:
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας με τη σειρα μου κανει κι εγω αρκετες δοκιμες με το Destinator 6 και τους χαρτες της NGI θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες για τα θετικα και αρνητικα του προγραμματος.

Αυτο που παρατηρησα ειναι πως, σε αντιθεση με το ΡΝ, εδω ο δεικτης που δειχνει τη θεση του αυτοκινητου υστερει χρονικα κατα μισο δευτερο περιπου (πραγματικου χρονου) απο την πραγματικη. Γενικα η θεση του αυτοκινητου πλεον αντιστοιχει στην κορυφη του "βελους" και οχι στην ουρα, οπως συνεβαινε με το ΡΝ.

Ολα αυτα με αυθεντικο λογισμικο...

Αυτό είπα και γω αλλά δεν το πήραν σοβαρά. Ούτε καν στη κορυφή του βέλους, λίγο πιο μπροστά. Κινούμενος σχετικά αργά στα στενά της γειτονιάς μου με δείχνει πάντα 7-8 μέτρα πιο πίσω. Φτάνω στη διασταύρωση και μετά από 2 sec φτάνει το βελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είπα και γω αλλά δεν το πήραν σοβαρά. Ούτε καν στη κορυφή του βέλους, λίγο πιο μπροστά. Κινούμενος σχετικά αργά στα στενά της γειτονιάς μου με δείχνει πάντα 7-8 μέτρα πιο πίσω. Φτάνω στη διασταύρωση και μετά από 2 sec φτάνει το βελάκι.

 

Ναι, ακριβως αυτο. Το τσεκαρα και σε αλλο μηχανημα φιλου και συμπεριφερεται κατα τον ιδιο τροπο(και γρηγοροτερη καρτα μνημης δοκιμασα αλλα τιποτα)...:(

Το αστειο ειναι πως με το ΡΝ υπηρχε το ακριβως αναποδο προβλημα, σε μικροτερο ομως βαθμο( δηλαδη το βελος ηταν παντα λιγο μπροστα απο την πραγματικη θεση)!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...