Jump to content

Eγκατάσταση WinΜobile 2003se ROM σε ΜΙΟ 168


Minotavrs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mou Βγαζει READ FAIL. Τι σημαινει αυτο;
patas OK kai synexizei.

Mallon den tha paixei giati kai se emena ekane to idio kai meta apo ligo mou ekove thn egatastash

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

patas OK kai synexizei.

Mallon den tha paixei giati kai se emena ekane to idio kai meta apo ligo mou ekove thn egatastash

Δυστυχως κοβετε και σε μενα.Ο αλλος φακελος που λεγετε MIO168 GPS FIRMWARE ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κοβετε και σε μενα.Ο αλλος φακελος που λεγετε MIO168 GPS FIRMWARE ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

 

 

Afto to kaneis copy sthn Storage Card kai to douleveis apo ekei...

 

Alla afto den epaixe katholou se emena..

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε, αλλα μου φαινετε οτι δεν αλλαξε το firmware παροτι μου ειπε οτι εγινε.Το version τωρα ειναι 2.4.12.09-xmitac-C4ROD2.0 0000003729*76

Gia phgaine kai des sou vrskei to GPS SIRF ?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ευρεση GPS kai to βρηκε σαν ΝΜΕΑ.Μαλλον δεν εγινε τιποτα ετσι;

Ετσι , αλλα δεν πειράζει εχεις ενα ΜΙΟ WIn2003 SE χεχεεχε ;) ...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτση επειδη με ενδιαφέρει το θέμα. Τα wm2003se εχουν σημαντικές διαφορές από τα 2003 (εκτός από το landscape) και αν ναι ποιές?

Αν κρατήσω καποιο backup ειτε με το activesync είτε με το sprite, θα μπορέσω να κάνω restore μετά? Η δεν γίνεται επειδή ειναι αλλό το λειτουργικο και θα πρέπει να τα ξαναπερνάω όλα από την αρχή?

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτση επειδη με ενδιαφέρει το θέμα. Τα wm2003se εχουν σημαντικές διαφορές από τα 2003 (εκτός από το landscape) και αν ναι ποιές?

Αν κρατήσω καποιο backup ειτε με το activesync είτε με το sprite, θα μπορέσω να κάνω restore μετά? Η δεν γίνεται επειδή ειναι αλλό το λειτουργικο και θα πρέπει να τα ξαναπερνάω όλα από την αρχή?

 

Oi alles diafores exoun na kanoun me face lift kai support newn syskevwn

 

Egw den krathsa backup kai ta perasq ola apo thn arxh afto einai to swsto, allo to ena leitourgiko kai allo to allo den xereis ti tha sou skasei, pote tha ginei afrto kai den tha xereis kai ton logo me apotelsma na les oti ftaiei h nea ekdosh twn SE

Sthsta ola apo thn arxh gia na eisai hxyxos..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πρεπει να τα περασεις απο την αρχη.Εγω ειχα κρατησει back up και εκανα restore μετα που περασα τα νεα windows αλλα πολλα προγραμματα ακομα και τον windows απλα χαθηκαν η δεν δουλευαν.Γενικα ενα χαος.
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια.Μετα αφου περασα τα windows SE και εκανα εγκατασταση στο PN μου εβγαλε ειδοποιηση οτι το προγραμμα ειναι για την παλιοτερη εκδοση λειτουργικου.Δηλαδη σε ολα τα pocket pc με πιο νεες εκδοσεις windows βγαζει αυτη την προειδοποιηση;
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια.Μετα αφου περασα τα windows SE και εκανα εγκατασταση στο PN μου εβγαλε ειδοποιηση οτι το προγραμμα ειναι για την παλιοτερη εκδοση λειτουργικου.Δηλαδη σε ολα τα pocket pc με πιο νεες εκδοσεις windows βγαζει αυτη την προειδοποιηση;

 

Akrivws !!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

gia sas ean kati den ginei kala mporoume na ksana exoume ta palia windows

h tin patame

an thimame kala prepei mazi me to mio 168 na mou exoun dwsei ta windows 2003 logika ta vazoume apo afto to cd

Eπειδη δεν μου δινει δικαιωμα για επεξεργασια του πρώτου post σας ανεβάζω την διαδικασία στην τελικη της μορφή που μιλαει μέσα και για το bacκup της υπαρχουσας ROM ..

 

*******************************************************

 

Eγκατάσταση WinΜobile 2003se ROM English σε ΜΙΟ 168

 

 

Και όμως το ΜΙΟ 168 σηκώνει κανονικά τα WinMobile 2003 SE !!!

 

Η διαδικασία είναι ολίγον risky και οπωσδήποτε θέλει προηγούμενη εμπειρία

 

Θα χρειαστείτε :

 

1. Το προγραμματάκι Storage Tools

2. To προγραμματάκι οsloader-1.5.6.

3. To image με τα WinΜobile 2003se

4. Μια μνήμη SD προετοιμασμένη για format

5. Υπομονή – επιμονή και αγάπη για την περιπέτεια

 

 

Προετοιμασία

 

Πάρτε ένα backup της υπαρχουσας ROM με το προγραμματακι OSloader

(καντε copy το οsloader-1.5.6.exe μέσα στο MIO και τρεξτε το απο εκει επιλεγοντας Osloader--> Tools -> Flash -> 32MB Save to files.)

 

Αντιγράψτε όλα τα δεδομένα της Storge Card στο PC (γιατί θα τα χάσετε όλα με το Format)

 

Bεβαιωθείτε ότι η Μπαταρία του ΜΙΟ είναι πλήρως φορτισμένη

 

Κάνετε Setup τα storage tools στο ΜΙΟ 168

 

Αφού τα εγκαταστήσετε πηγαίνετε και επιλέξτε

 

FORMAT

File system Fat16

Cluster size to prwto sthn lista (ή 2, ή 8, 16 klp)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ αν δεν επιλέξετε το παραπάνω Format ο boot loader δεν θα αντιληφθεί το rom image με αποτέλεσμα να μην προχωρήσει η εγκατάσταση

 

Μόλις τελειώσει το format αντιγράψτε τo αρχείο winCEimage.bin μέσα στην Storage Card

Εγκατάσταση

 

Γυρνάτε το MIO απο την οπίσθια όψη και με την γραφίδα γυρνάτε τον διακόπτη του hard reset στο OFF

 

Μετά πάτε και κρατάτε πατημένο το joystick προς τα αριστερά (ή κάτω) και όπως είναι πατημένο το joystick και χωρίς να το αφήσετε καθόλου γυρνάτε τον διακόπτη του hard reset στο ON

 

Τότε στο ΜΙΟ εμφανίζεται μια μπλέ οθόνη που γράφει

 

"Update Tool 1.1"

 

Χρησιμοποιώντας το joystick επιλέγετε την επιλογή

N°1 (image update by SD-Card)

 

Πιέστε το joystick μέσα μια φορά και ξεκινάει η διαδικασία της αναβάθμισης

 

Μετά από 3 λεπτά αναμονής η όλη διαδικασία τερματίζει επιτυχώς εμφανίζοντας το σχετικό μήνυμα .

 

Γυρνάτε τον διακόπτη του hard reset στο OFF και αμέσως μετά στο ΟΝ και είστε έτοιμοι !!

 

Τα WinΜobile 2003se στο MIO 168 είναι γεγονός !

 

** Η ΑΓΓΛΙΚΗ ROM TA ΑΡΧΕΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑI ΤΟ GPS FIRMWARE ΓΙΑ TO MIO168 ΑΝΕΒΗΚAN ΕΔΩ**

 

Εnjoy!!

 

 

ΥΓ: Τα παραπάνω γίνονται με δική σας ευθύνη και ουδεμία σχεσή θα εχω σε όποια πιθανή απώλεια (αφιερωμενο στον γνωστό επώνυμο user)

 

 

MinOtaVrS

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Από κάτι αποπήρες που έκανα εχθές το βραδύ για αναβάθμιση στο ΜΙΟ 168 στο gps, όχι μονό αναβάθμιση δεν έγινε αλλά έχασα και το υπάρχον και τώρα δεν έχω καθόλου gps. Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να το επαναφέρω στα παλιά η που θα βρω το Firmware το αρχικό μου ?
Link to comment
Share on other sites

Από κάτι αποπήρες που έκανα εχθές το βραδύ για αναβάθμιση στο ΜΙΟ 168 στο gps, όχι μονό αναβάθμιση δεν έγινε αλλά έχασα και το υπάρχον και τώρα δεν έχω καθόλου gps. Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να το επαναφέρω στα παλιά η που θα βρω το Firmware το αρχικό μου ?

 

Nomizo me ena Hard Reset...8a lu8oun ola ta problimata sou...

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει τα παντα μεχρι εγκατεστησα παλι τα Win2003se και παλι τιποτα

 

An eisai sthn eggihsh -phgaine to pisw gia na sto allaxoun apo to prwi diavazw ola ta sxetika xena fora kai vrika mono mia idia periptwsh san thn dikia sou .

 

O typos ta eixe dokimaei ola, to esteile pisw kai tou to allaxan , giati den episkevazotan.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

sorry ρε παιδες για την κουφη ερωτηση αλλα ειναι 2 χρονια τωρα που δεν παιζω με win2003ce,αμα κανω το update και τελειωση η μπαταρια χανει παλι τα προγραμματα οπως τα win2003??

Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
sorry ρε παιδες για την κουφη ερωτηση αλλα ειναι 2 χρονια τωρα που δεν παιζω με win2003ce,αμα κανω το update και τελειωση η μπαταρια χανει παλι τα προγραμματα οπως τα win2003??

Thanks

 

Το ενα ειναι ασχετο με το αλλο . τα χανει δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα αμα κλεισει απο μπαταρια δε χανει τιποτα!! ειναι κακο; εχω κανει κατι;;;

 

 

υπαρχει ασφαλης μεθοδος αναβαθμισης λογισμικου;;; ή μονο ο τροπος που λεμε;;; αν ειναι να το δοκιμασω. ειμαι εκτος εγγυησης!!!!! μη γινει στραβη και τρεχω!!!

:!: για ADSL συνδεσεις CONN-x καλεστε 210-3721221 (17:45-20:30 (Μιχάλης))
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά εκλιπαρώ για το LEng (language extender) Αγγλικό λειτουργικό σε Ελληνικά..

 

Έχω το πρόγραμμα δεν έχω το key.. help me γιατί ο θείος δεν ξέρει ελληνικά και θελει pocketpc & destinator.. την τρέλα μου..

-= Carpe Noctem =-

 

[=[_]=]

[+[_]+]

DS User

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...